NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. HEI-IJK. De Schat van den Ra&jah. Kennisgeving. 8e Jaargang. Woensdag 8 April 1891. No. 2381 A BON N'EM EN TSPRIJS :i ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad eftrsckynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eonrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicitê Strengere G. L. BAJJBE Co., JOHN F. J ONES, Succ., Faryi 31 hit Faubourg Montinartre. Bmgemeester en Wethouders van HAARLEM doen te weten: dat de Her-IJk der Maten en Gewichten, waartoe de letter C (in den gewonen schrijfvorm schuin gesteld} zal gebruikt worden, ."al plaats hebben in deze gemeente in de Kleine Zaal van het Koffiehuis van F. PRINSEN (voorheen P. Smits) in de Wijde Appelaarsteeg n.l. Voor ten verkoop bestemde Maten en Gewichten op 7, 8 en 9 April e.k. Voor Apothekers-, Goud- en Zil- versmidsgewicht en verdere gewich ten, bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven, op 10 en 11 April. Voor den Her-IJk in het alg-e- meen Voor de bewoners van de afd I op 13, 14, 15 en 16 April e.k. Voor de bewoners van de afd. II op 17, 18, 20 en 21 April e.k. Voor de bewoners van de afd. Hl op 22, 27, 28 en 29 April e.k. Voor de bewoners van de afd. IV op 30 April, 1, 2 en 4 Mei e.k. Voor de bewoners van de afd. V o] 5, 6 en 8 Mei e.k. Voor de bewoners van de afd. VI op 9 en 11 Mei e.k. Voor de bewoners der Gemeente in bet algemeen op 12 Mei e.k., telkens des voormiddags van 912 en des namiddags van 14 ure. Wordende alle Winkeliers en ver dere belanghebbenden uitgenoodigd, zich met al hunne Maten en Ge wichten, behoorlijk schoon, droog en roestvrij gemaakt, op gemelden tijd en plaats te vervoegen en daar door de nadeelige gevolgen te voor komen, welke bij nalatigheid hieruit voor hen zouden kunnen geboren worden. Voortsdat de Verificatie der Milligram - Gewichten uitsluitend aan de IJk-kantoren kan plaats hebben dat de termijn voor den Her-IJk in dit jaar eindigt op 1 October a.s. en dat voor ben, die verzuimd moch ten hebben hunne maten en gewich ten op tijd ten Her-IJk aan te bieden, alsnog gelegenheid bestaat die voor werpen te doen her-ijken aan het IJk-kantoor te Alkmaar, op de na volgende dagen en uren: 14, 15, 16, 20, 22, 23, 25, 27, 29 en 30 Mei, 18, 19 en 20 Juni, 2, 3, 4, 24 en 25 Juli, 7, 8 en 10 Augustus e.k., telkens van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uur en van 17 Augustus eiken Maandag, Woens dag, Vrijdag en Zaterdag, van 's morgens 9 tot 's namiddags 1 uur. Haarlem, 6 April 1891. en Wethouders E. A. JORDENS. Be Secretaris A. A. LAND. Haarlem 7 April 1891. Omtrent den hier ter stede op nog jeugdigen leeftijd overleden heer J. E. Sachse, gunstig bekend door opstellen in de Gids (over Flanbert, Maupassant, het dagboek der Goncourt, Een novel- li8tische wandeling en*.), meldt men nog dat het minder bekend is dat de heer Saehse de schrijver was van den onder den pseudoniem Rana Neida by Sythoff uitgegeven roman „Eene ver loving." Bovendien schreef hy nog een lang gedioht in allerlei maten „De slag by Duins" en litteraire opstellen in Noord en Zuid ar.z. onder versohillende nameD, als Willem Van Hearden enz. Reeds vele jaren leed de hoer Sachse aan een kwaal, die plotseling verergerd een einde aan zijn veelbelovend leven maakte. Met belangstelling bezichtigden wij heden in de werkplaats van den heer D. Brinkman, Berkenrodesteeg 2, een prachtige antieke glazenkast, door ge noemden heer voor een ingezetene alhier, geheel opgewerkt in den styl Lodewijk XV, ©n die terecht eene welgeslaagde proeve mag heeten van decoratieve kunst, door oen stadgenoot tot stand gebracht. De belegsels en versieringen zijn van geperst papier, welke methode voor het eerst hier ten stede door den heer B. is toegepast. Het geheel is in witten toon, met goud afgezet en gouden handvatsels aan ue laden. De opbrengst der Noord-Zuid Holl. Stoomtramweg Maatschappy Haarlem Leiden bedroeg in Maart 1891 f 7580.76. In Maart 1890 f 7351.07. Sedert 1 Jan. 1891 f I9173.88JÉ tegon f 19846.97& over hetzelfde tijdvak van 890. Men meldt ons Te Sloten is eene afzonderlyk staande hoeveelheid hooi, toebehoorende aan den veehouder J. Willens verbranddoor het vlug en flink optreden der brand weer bleven de onmiddcllyk aangrenzende woning en stal behouden. De politie doet onderzoek, daar men vermeent, dat de brand aan kwaadwil ligheid is toe te sch li^en. Te Sloten en Haarlemmermeer heersoht de influenza in hevigo mate ouder de paarden vele zyn buiten ge bruik gesteld moeten worden, waaronder ook die van de bei-io omribusdiansten, terwijl er reeds eenigo sterfgevallen voorkwamen. Letteren en Kunst. Zaterdagavond had bij het Nederland- sche Tooneel te Amsterdam de eerste opvoering plaats var „Cleopatra", too- neelspel in 4 bedrijven door D. M. Maaldrink. Hoewel de karakter-teekening niet zeer duidelijk is, en do handeling eerst in de laatste c.kte op dreef komt, heeft het stuk door zijn afwisselenden inhoud aan het talrijke publiek wel ge noegen verschaft. Er is veel ethnogra- phisch bijwerk in, dat. de aandacht gaande houdt en de titelrol werd met meeslee- pend talent gespeeld door mevrouw Fren- kel. Hoewol dc ta&i^ gedeeltelijk proza en dichtmaat nogal eens van hemelval tot platheid overslaat, wist mevrouw Holtrop aan sommige lyrische strofen gelukkig recht te doen wedervaren. Er is geen kunst- en vliegwerk in het stak. De vitr aktes spelen in één deeor. Noch Sardou noch helaas Shakespeare hebben den auteur geïnspireerd. Naar zijne eigen verklaring vond hij aanlei ding tot zijn arbeid in den oporatekst van Masaé's „Uue nuit de Cléopatre". Het was geen gelukkig denkbeeld van Maaldrink om het tragisch slot van het opera-libretto in zijn eigen stuk tot een zoogenaamd blij einde te verwateren. Zaterdagavond werd te Deventer opgevoerd „Pi6t Hein", oorspronkelijke opéra in 3 bedrijven en 6 tafereeleB, woorden van J. F. A. Reiger te Am sterdam, muziek van Joh. W. Wensink te Deventer, met geheel omgewerkte mise en sc&ne en muziek. Ruim 50 dames en heeren en een kinderkoor van 60 ver leenden hunne medewerking. Solisten waren mevr. OphemortSohwenke, vroe ger le sopraan aan de Holl. Opera, de hh. J. SGhmier, le bas aan de Holl. Opera, C. J. Wensink uit Arnhem, en W. H. Smeenk uit Deventer. De schouwburgzaal was stampvol. De componist oogstten veel succes. Zoo wel de koren als de solisten kweten zich uitmuntend van hunne taak. Victorien Sardou heeft geprotes teerd tegen het verminkt opvoeren van zijn stuk, dat in nederlandsche schouw burgen geschiedt. Dat is zijn recht als artist, en het is te betreuren dat zoo iets binnen onze landpalen straffeloos gebeuren kan. In het briefje van den tooneeldichter aan de directie van de Tivoli-schouwburg, worden de pseudo-vertooningen van „Thermidor" als bedrog gebrandmerkt. De Academie voer fraaie kunsten te Farijs heeft, in de plaats van Meis- sonior, gekozen J< P. Laurens. Deze kreeg, bij de derde en laatste stemming, slechts twee stemmen meer dan J. Lefebvre. Detaille, Meissonier's Davol- gerkreeg bij de eerste stemming slechts drie stemmen, welke bij de laat ste stemming tot ééne stem waren in- geschrompeld. Het is zoo goed als zeker, dat Emile Zola zal benoemd worden tot voorzitter der Maatschappy van letter kundigen te Parijs. Bij de stemming voor de candidatenlijst, kreeg hij 75 van de 78 stemmen. H. M. de Regentes heeft voor den internationalen kegelwedstrijd te Nijmegen, op 27, 28 en 29 Juli e.k, te houdon, 2 kunstvoorwerpen als prij zen uitgeloofd. (Avp.) Maandag is aan het paleis te Amsterdam, het officieele bericht ontvangen van de komst van HH. MM. de Koninginnen aldaar op Dins dag 26 Mei. De nieuwbenoemde gezant van het duiteehe Ryk, bij ons Hof, graaf von Ranlzau, komt heden te 's-Hage. Naar wy vernemen is er grond om te verwachten, dat de regee ring en de BillitODmaatschappy tot eene minnelijke schikking zullen geraken om trent de Billitonconce8sie. Tegen het einde dezer maand zullen aan de aandeelhouders mededeelingen worden gedaan. NR. Ot.) Men zegt dat de heer Van Reijerdam, referendaris, chef der afdee- ling militie en schutterij by het depar tement van Binnenlandsche Zaken, het voornemen heeft 's lands dienst met pen sioen te \erlaten. Bij het dezer dagen gehou- den examen voor commies der posteryen zijn de volgende surnumerairs geslaagd G. V. Klnit, te Schevingen A. Bus- scber, te Winschoten L. P. J. M. Truffino, te 's HageJ. D. Udo, te AmersfoortJ. Le Grand, te Vucht P. W. Gerbera, te WorkumW. H. Yan der Meulen, te Zalt-BommelJ. Ottens, te Assen J. Van Tonderen, te Leidenjhr. J. C. Von Bulow, te Leiden. De heeren Salverda en Hart de Ruijter, ryksleerlingen voor het boschwezen in Nederl. Indië, hebben hunne studiën in Duitschland voltooid en zijn voor den tijd van een half jaar gedetacheerd bij 's rijks herbarium te Leiden, ten einde hunne speciale studie te maken van de indische planten en gewassen. Deze laatste cursus is een uitvloeisel van de nieuwe regeling voor de oplei ding van ambtenaren bij het boschwezen- Als een gevolg van denzelfden maatre gel z$n dezer dagen naar Saksen ver trokken de élèves baron Van Asbeok en Scheltema Beduin, die den voorloopigen cursus aan de rijkslandbouwschool te Wageningen hebben doorloopen. Zooals men weet, is in het begin dezer jaars onder leiding van den ingenieur IJzerman uit Padang eene expeditie vertrokken met het doel om dwars door Sumatra Siak te bereiken. Een hier te lande ontvangen telegram van een der deelnemers der expeditie, dr. J. F. van Bemmelen, meldt, dat de expe ditie behouden het eindpuot Siak bereikt heeft. Op 2 Mei a. s. zal te H alle oor.e internationale conferentie plaats hebben over het goederen- en veeverkeer, waaraan ook door de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen zal worden deel genomen. Als tegenhanger van de brochure-De Stuers, over de Landsge- bouwen, zal weldra verschijnen een ge schrift over de geschiedenis dier gebouwen van de hand van een der Rijksbouw meesters te 's-Hage. Vrjjdag had te Utrecht de eigenlijke viering plaats van het gouden priesterfeest vau de beminden kerkvoogd, Z. D. H. mgr. Snickers, terwijl tevens herdacht werd de verjaardag van de verheffing van Z. D. H. op den aarts bisschoppelijk en zetel van Utrecht. Tegen 10J4 uur nam de kerkelijke plechtigheid een aanvang. Tal van geestelijken ont vingen den doorluchtigen jubilaris bij den ingang der kathedraal, aan de Lange Nieuwstraat. Toen de Plebaan, de hoog- eerw. heer Peters, pas van zijn ziekzed opgestaan, diep aangedaan mgr. het wij water aanbood, bisf het koor het „Ecce Saoerdos" aan. 't Was een inderdaad tref- iend schouwspel, toen mgr., voorafgegaan door de kanunniken onder wie aileen de boogeerw. vicaris-generaal, mgr. H. Naar het engelsch A. C O N A N D O V L E. 35) HOOFDSTUK XII. Het zonderlinge verhaal van Jonathan Smalt. iiWat hebt gij daar onder uw arm?" vroeg ik. vEen ijzeren kistje," antwoordde hij, „dat een paar erfstuk ken van mijn familie bevat, welke voor anderen geen waarde hebben, maar die ik niet gaarne zou willen verliezen. Toch ben ik geen bedelaar, en ik zal u beloonen, sahib, en ook uwkom- mandant, wanneer ik hier de gevraagde bescherming kan vinden." Ik wilde het gesprek met dezen man niet langer voortzetten. Hce langer ik dit blozende, ontstelde gelaat aankeek, hoevree- •-iijker ik het vond, dat wij hem in koelen bloede zouden ver boorden. Het was het beste om het aan de anderen over te laten." „Brengt hem naar de hoofdwacht," zeide ik. De twee Sikhs namen hem tusschen zich in, en de reus bleef eenige schreden achter hem; op die wijze traden zij den donkeren gang binnen. Hoe dicht was de man bij zijn dood Ik bleef met mijn lan taarn aan den ingang staan. Ik hoorde hunne afgemeten voetstappen luide in de eenzame gangen weerklinken. Plotseling hield dit geluid op, ik hoorde stemmen, een onderdrukt rumoer en een luiden slag. Tot mijn groote ontsteltenis, hoorde ik het volgende oogenblik snelle voetstappen in mijn richting naderen, en het snelle hijgen van een vermoeiden man. Ik keerde mijn lantaarn om, zoodat het licht in den langen, rechten gang viel, en daar zag ik den ver momden koopman pijlsnel komen aanrennen, met een bebloed gelaat en op de hielen gevolgd door den zwartbaardigen Sikh, die hem als een tijger achterna sprong, terwijl een mes in zijn hand flikkerde. Ik heb nog nooit een man zoo hard zien loopen als de kleine koopman. De afstand tusschen de beide mannen werd steeds kleiner, en ik begreep wel, dat, wanneer Achmet eenmaal den uitgang had bereikt, hij gered zou zijn. Ik was met zijn lot be gaan, maar de gedachte aan den schat maakte mij weer hard vochtig. Ik hield mijn geweer tusschen zijne beenen, toen hij mij voorbij snelde, en hij rolde tweemaal over den kop als een konijn, dat door een schot wordt getroffen. Alvorens hij kon opstaan, was de Sikh bij hem, en het mes daalde tweemaal neer. De ongelukkige uitte geen enkelen kreet, maar bleef liggen op de plaats, waar hij was neergevallen. Ik voor mij geloof, dat hij bij den val zijn nek had gebroken. Gij ziet, heeren, dat ik mijn belofte houd. Ik vertel u alle bizon derheden geheel zooals zij gebeurd zijn, of de waarheid vleiend voor mij is geweest of niet." Hij zweeg en strekte zijn geboeide hand uit naar het glas whisky met water, dat Holmes voor hem had ingeschonken. Ik voor mij moet bekennen, dat deze man nu den weerzin bij mij opwekte, niet alleen omdat hij aandeel had gehad in dien wree- den moord, maar hoofdzakelijk door de onverschilligheid, waar mee hij over deze zaak sprak. Welke straf hij ook zou ontvan gen, ik gevoelde, dat hij van mij geen deernis met zijn lot be hoefde te verwachten. Sherlock Holmes en Jones zaten met hunne handen op de knieën aandachtig naar zijn verhaal te luisteren, en dezelfde afschuw lag op hun gelaat te lezen. Hij scheen dit ook te heb ben bespeurd, want met eenige fierheid in houding en stem vervolgde hij „Het was ongetwijfeld een slechte daad van mij. Ik zou ech ter wel eens willen weten of er velen zijn, die, wanneer zij in mijn plaats waren geweest en den dood voor oogen hadden, een deel van den schat geweigerd zouden hebben. Bovendien was mijn leven er mee gemoeid, of hij zou ontsnappen of niet. Wan neer hem dit gelukt ware, dan zou de zaak zijn uitgelekt en ik waarschijnlijk den kogel hebben ontvangen, want de menschen waren in die dagen niet zeer zachtzinnig." „Ga voort met uw verhaal," zeide Holmes kortaf. „Wij brachten het lijk weg, Al ullah, Akbar en ik. Het was een zware vracht, al was de ongelukkige klein. Mahomet Sirgh

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1