NIEUWS- EN ADV ESTENTIEBLAD. De Schat van den Ea&jah. Se Jaargang. Donderdag 9 April 1891. No. 2382- A BOK NEMEN TSPKIJS ADYERTENTIËN: STADS i\ I Ell W S. BI N N L A N D. FEUILLETON. HAARLEMS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verechynt dagelijks, behalve op Zou- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Teiefwucantaraer 122. i'p- DirttcteBreii-Uitgevers J. C. FFBEEEQOM en J. B. AVIS Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen doosr onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Eoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fullicüe Bit cru/ere G. L. l)A b JiJt Co., JO EE FJONES, SuccF ar iji 31 bis Faubourg Monitnarlre. Haarlem 8 April 1891. Heden, do verjaardag van H. K. H. Wiibelmina Maria Sophia Louisa Greot- HertogL van Saksen-Weimar, wapperde de driekleur van den toren dor Groote Kerk. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag, 15 April e. k., dos namiddags le 1 nur. De heer mr. H. Pb. 't Hooft, advoeaat en procureur alhier, is tar terechtzitting der arr.-rechtbank van d#n 7en April 1891, beëodigd als beëedigd klerk ter griffie, ter vervanging van den griffisr bij de instructie van strafzaken. Hedenmiddag te ruina een uur had op de begraafplaats aan des Schoterweg de ter-aarde-bestelling plaats van het stoöe- lijk oversahot van A. van Stralen, in leven lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. Het aantal belangstellenden en vrienden, diode begrafenis bijwoonden, was bizonder groot. Onder hen merktea wij op den heer Commissaris des Koniügs in deze provincie, den burgemeester van Haar lem, leden van Provinciale en Gedepu teerde Staten, van het College van regen ten van het St. Elizabeths Gasthuis, het Geref. Weeshuis, en van, het gesticht „Maerenberg", benevens ee ^ige leden van dea Raad, van de rechterlijke macht en een groot aantal ambtenaren tor pro vincial griffie. Nadat de weezen van het Geref. Wees huis een koraal hadden gezongen en de jongste der beide zonen van den over ledene een groenen krans op het lijk kleed had gelegd, nam de heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris des Konings in Noord-Holland, het woord, om in hartelyke woorden de verdiensten van den overledene als mensch en burger te herdenken. „Hij deed/' zeide de spreker, „wat zijn hand vond om te doen en dat deed hij goed." Dr. D. de Haan, wethoiMer dezer ge meente, herdacht daarop de groote ver diensten van den overledene ten opzichte van wat hij gedaan heeft voor de lijdende menschheid, vooral door zijne werkzaam heid voor het gesticht Meerenberg. Een woord van troost werd tot de zonen van den overledene gericht door ds. B. J. Swaan, en ten slotte herdacht do heer Crommelin den overledene in zijne kwaliteit van regent van het Geref. Weeshuis. Met een graflied brachten de weezen den man, die hun vriend was geweest, een laatst vaarwel. Do oudste zoon van den overledene dankte daarop voor de laatste eer, dra de aanwezigen aan zijnen vader hadden bewezen. Teü dienste van het steenkolentrans- port in de haven van Tandjong Priok te Batavia, is door het departement van Koloniën aan de firma Gobr. Figee alhier de opdracht tot levering gedaan van de benoodigde hijschwerktuigen, bestaande uit twaalf zoogenaamde poort kranen met steomvermogee, ieder ge schikt om een gewicht van 1500 kilo 15 meter hoog te kunnen opheffen en op een radius van 10 meter te kunnun zwaaien. Deze stoomkranen zullen ia den loop van dit jaar alhier afgeleverd en op de bestevxmingsplaats gemonteerd moeten zijn. Het was Dinsdagavond akelig leeg in den schouwburg, waar door de dames Schwartz, Wachtmann en Reinders het aangekondigde concert werd gegeven. En toch hadden zy een grootere op komst verdiend, want het muzikaal genot, dat te smaken viel, was niet gering. Het was voor het hooggewaardeerde drietal dan ook zeker een bittere teleurstelling met zooveel onverschilligheid te worden bejegend. Niettemin werkten zij als voor eene volle zaal en brachten zy de weinige toehoorders in verrukking, Mej, Schwartz bleek een ery m violiste te zijn'. Zij opende met m»j. Wachtmann, die de piano-partij vervulde, het concert met de uitvoering van Griegs Sonate voor de beide instrumenten en had in de overige haar toebedeelde nummers, o. a. in de Gesangscène van Spohr, eene goede gelegenheid om hare techniek en virtuositeit te toonen. Mej. Wachtmann bleek eene geoefende pianiste. De heerlijke altstem van mej. Gerda Reinders, hier ter stede welbekend, schonk nog menig genotvol oogenblik. De goede keuze der nummers werkte daartoe zeer mede. Jammer, dubbel jammer, dat zoo wei nigen vaa dit uitstekende concert hebben geprofiteerdwy hopen van harte het artistieke drietal, hetzij gezamenlijk of afzonderlijk, hier ter stedenogeens spoedig, maar dan onder gunstiger omstandigheden te mogen hooren. fort in do Zuiderzee aan hot Pampus» begr. ƒ10.500. ingekomen 5 biljetten. Minste inschrijver hut Goederenvervoer voor 13.380; hut lieren van gezaagd ea gekloofd hout, bogr. ƒ2580. Minste in3Chryver de heer Senuddenboom, te Zaandam, voor ƒ2499. Aanbestedingen. Amsterdam, 7 April. Door de genie werd heden aanbesteedlo. het beschikbaar stelleu van het werkvolk en stoomboeten voor het lossen, vervoeren ea opstellen van de pantseringen op het Hare Majesteiten Konin gin Wilhelmiua en de Koningin-Regen tes zijn, na een nachtreis, Linsdagoch- tend te 10 uren in goede gezondheid te Gersau aangekomen. Het bericht dat de koms' van HH. MM. do Koninginnen te Am* sterdam, officieel zou vaststaan, is ODjaist* De dag is volstrekt niet vastgesteld. (Fad.) 0FFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan J. van der Hoop Jz.. op zyn daartoe gedaan ver zoek, met ingang van 10 dezer, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Terschel ling, F. de Wit, candidaat-notaris te Zaltbommel. Bij kon. besluit is baron Yon Saurma-Jeltsoh, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den keizer yah Duitschland, ko ning van Pruisen, by net Nederl. Hof, benoemd tot ridder-grootkruis in de orde van den Nederl, Leeuw. Bij kon. besluit is aan B. Wynveld, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam, be houdens aanspraak op pensioen. Bij kon. beêluit is aan C. H. Smit, commies by de directie van de Groot hoeken der Nationale Schuld, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen. Bij kon. besluit is de kapt. E. J. I. C. van Baerle, van het le reg. veld artillerie, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1495 'sjaars. Aan den directeur van het Kabinet des Konings, jhr. mr. Alewijn, is een verlof van drie weken verleend. De Eerste Kamer derSta- ten-Generaal heeft zich Dinsdag in hare aideelingen bezig gehouden met het on- derzoek der aanhangige wetsontwerpen (postwet, suikerwet, enz.) Aan de uitnoodiging om deed te nemen aan de provinciale meeting op 3 Mei a. s., voor een normalen ar beidsdag, heeft de werkliedenvereniging wArnhem" besloten geen gevolg te geven De motie waarop dit besluit rustte, was gegrond op de volgende overwegin z/De werkman8Vereeniging //Arnhem", van OGrdeel, dat het gehoor verleenen aan de ontvangen uitnoodiging niet in bet belang van den werkman kan wor den geacht" enz. Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. De heerJ. T. Cremerzalop Maandag 13 April, in de kiesvereenigiD, //Burgerplicht", te Amsterdam, spreken over „onze" koloniale politiek". Door J. A. Fortuija en De Boer te Amsterdam, is, als gedelegeerden van een groot aantal vakverenigingen, aan B. en W. een adres gericht, waarin zij verzoeken hun vergunning te ver- leeöen om op den avond van 1 Mei een optocht met fakkels en muziek van werkr liedenvereenigingen te houden //ter vie ring van het feit, dat in de geheele zoo genaamde beschaafde wereld de werklieden op dien dag zijn vereenigd tot het ver krijgen van een arbeidsdag van acht uur." Adressanten herinneren in de toe lichting op dit verzoek er aan, dat ver leden jaar op een dergelyke aanvrage afwijzend is beschikt, o. a. wijl dan aan het Leger des Heils hetzelfde zou moeten worden toegestaan. Sedert dien tijd is echter aan het Leger des Heil* vergunning tot het houden van een optocht verleend. Bovendien zijn optochten gehouden door de jonge- lieden-vereeniging „Trou moet blijeken", door de afdeeling Amsterdam van het Ned. Werkliedenverbond en door de studenten. De adressanten hopen dat dan nu ook op hun verzoek gunstig zal be schikt worden. In de Dinsdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de naamlooze vennootschap //De Brood- en Meelfabriek", te 's-Hage, heeft de voorzitter-commissaris, de heer Eussen, verslag over den toestand van 1890 uitgebraeht. Daaruit blijkt, dat het op 81 December 1890 afgeslotoo boekjaar, wat de financieel© uitkomsten betreft, weder reden tot tevredenheid geeft zoowel de beide broodfabrieken als de meelfabriek hebben met een gunstigen uitslag gewerkt. Zoo werden in de meel fabriek gedurende het jaar 1890 verma len 3695 last tarwe en 140 last rogge, tegen 3541 last tarwe en 174 last rogge in 1889. Het brooddebiet verminderde eenigs- zins, het beschuitdebiet daarentegen nam aanmerkelijk toe. De broodprijzen bleven gedurende hst geheele jaar onveranderd en waren voor het gebuilde tarwebrood 16 cent, voor hes ongebuilde idem 13 cent en voor het roggebrood 9 cent, alles per KG. vol gewicht bij den verkoop. De totale korting in het jaar 1890 aan de depothouders der fabriek uitge keerd bedroeg f 95,902.23. Verder deelde de voorzitter o. a. mede dat het gebruik van duurdere brandstoffen extra uitgaven heelt ver oorzaakt, en dat de wenk het vorige jaar gegeven, om voor de Zondagrust der werklieden meer zorg te dragen, is behartigd. Daar dit een teer punt was, heeft men het werkvolk de keuze gela ten en twee lijsten bij hea doen eircu- leeren. In de eene werd aangeboden een vrije Zondag met aanwending van extra ploegen, in de andere de arbeid op Zondag met loonsverhooging. De groote meerderheid heeft daarop aan loonsverhooging Ge voorkeur gegeven. Dientengevolge is daartoe besloten, waar door een bedrag extra is uitgegeven, dat met 1% pet. dividend overeenstemt. Naar aanleiding van dit versla j vroeg de heer Van Kerkwijk of de verminde ring van het brooddebiet het gevolg was van mindere zorg aan de fabricage van het brood besteed. De voorzitter antwoordde, dat bij het bestuur geen klachten waren ingekomen, maar dat men integendeel het brood algemeen als van superieure kwaliteit beschouwde. De geringe vermindering van het debiet waa aan toevallige om standigheden en aan groote concurrentie te wijten. Dv heer Van Kerkwijk vol hardde bij zyne meening, waarop de heer Emants mededeelde, dat verschil lende nieuwe broodverbruikers aan het brood der fabriek verre devoorkeur geven boven dat van andere bakkers. De heer Wisdom dankte heeren commissarissen voor de voldoening aan den wensch nopens de Zondagrust, maar spoorde hen aan op dien weg voort te gaan. Hij wees er op dat eene concur- reerende fabriek wel 1 pet. van het dividend afzondert, om geheels Zondags rust te bekomen. Dat is nu met het oog op de concurrentie wel moeielijk, maar hij verzocht toch van de zaak nota te willen nemen, waarop de voor zitter beloofde, dat het bestuur die zaak ernstig zal blijven overwegen. Hierop heeft de A. Ising, namens de commissie belast met het nazien der rekening van 1890, verslag uitgebracht. Zij heeft zich met de voorgestelde af schrijvingen vereenigd en had geen be zwaar de rekening goed t® keuren, nadat haar was gebleken dat de boeken weder met de meeste zorg en netheid waren gehouden. Het winstcijfer bedraagt 34,573,43% dat eene uitdeeling van 9J£ pet. toelaat. Naar het en gelach A. CONAN DOYLE. 36) HOOFDSTUK XII. Het zonderlinge verhaal van Jonathan Small. „Het geheim lekte aldus uit. Toen de radjah zijne juweelen aan Achmet toevertrouwde, deed hij dit, omdat hij wist, dat die man te vertrouwen was. De Indiërs zijn echter zeer wantrouwend; wat doet nu de radjah Hij draagt een anderen even vertrouw baren bediende de taak op om den eerste te volgen. Deze tweede had het bevel ontvangen om Achmet niet uit het oog te veiliezen en hij volgde hem dan ook als zijn schaduw. Hij had hem ook gevolgd in den bewusten nacht en zag hem in het fort verdwijnen. Natuurlijk meende hij, dat hij daar een schuil plaats had gezocht, zoodat hij er zich den volgenden dag den toegang verschafte; van Achmet was evenwel geen spoor te vinden. Dit kwam hem zoo zonderling voor, dat hij er een sergeant van de wacht over sprak, die op zijn beurt er weer melding van maakte bij den kommandant. Het fort werd oogenblikkelijk nauwkeurig doorzocht en het lijk gevonden. Op hetzelfde oogenblik dus, dat wij meenden onzen schat in veiligheid te brengen, werden wij gevangen genomen en ver hoord, daar wij van den moord werden verdacht drie onzer, omdat wij dien nacht den ingang hadden bewaakt, en de vierde, omdat men wist, dat hij in gezelschap was geweest van den vermoorde. Er werd evenwel met geen woord over de juweelen gesproken, want daar de radjah van zijn waardigheid was ont slagen, en men hem had weggejaagd, had niemand er eenigbe lang bij. De duidelijkste bewijzen van den moord waren echter voorhanden, en ook was het duidelijk, dat wij er in betrokken waren. De drie Sikhs werden tot levenslangen dwangarbeid en ik tot de doodstraf veroordeeld, maar dit vonnis werd later veranderd in dezelfde straf der anderen. Wij bevonden ons nu 'in een zeer zonderlinge toestand. Met ketenen aan de beenen zouden wij nu als gevangenen ons leven moeten doorbrengen, daar er weinig kans op bestond, dat wij ooit de vrijheid weer zouden herkrijgen, en daarbij waren wij met ons vieren in het bezit van een geheim, dat ons. in staat had kunnen stellen om in een paleis te wonen, wanneer wij van den schat gebruik kon den maken. Het was genoeg om iemand dol te doen worden, zich iedere mishandeling, van den een of anderen oppasser, te moeten laten welgevallen, niets dan rijst te eten en water te drinken, terwijl zulk een kolossaal vermogen op u wachtte^ctea*- het slechts voor het oprapen lag. Die gedachte maakte mij bijna krankzinnig, maar daar ik nog al veel kan verdragen, heb ik het al dien tijd kunnen volhouden en wachtte steeds een gun stige gelegenheid af om te ontvluchten. Eindelijk scheen die gelegenheid voor mij te komen. Ik werd overgebracht van Agra naar Madras en van daar naar Blair Island, een der Andaman-eilanden. Er bevinden zich daar weinig europeesche gevangenen, en daar mijn gedrag steeds onberispe lijk was geweest, werd ik altijd eenigszins boven de anderen bevoordeeld. Men gaf mij een hut in Hope Town, een klein plaatsje op de helling van Mount Harriet, en daar werd ik on geveer geheel aan mijzelf overgelaten. Het is er een zeer een tonige, ongezonde streek, en rondom ons heen woonden zeer woeste en wreede inboorlingen, die, wanneer hun de gelegenheid gunstig was, nooit nalieten een van hunne vergiftigde pijlen op ons af te schieten. Wij moesten graven, spitten, j amwortels planten en nog verscheidene andere bezigheden verrichten, zoo dat wij den geheelen dag druk werk hadden; des avonds had den wij echter eenigen vrijen tijd. De officier van gezondheid leerde mij drankjes klaarmaken, zoodat ik een weinig van zijn kennis heb overgenomen. In mijn verderen vrijen tijd beraamde ik steeds plannen tot ontvluchting, maar daar ik honderden mijlen van ieder ander land was verwijderd en er in die zeeën bijna altijd windstilte heerscht, was het drommels moeilijk ora te ontsnappen. De officier van gezondheid, dr. Somerton, was een flinke, op- CgjejvektejTman, en de andere jonge officieren bezochten hem. déS avonds dikwijls op zijn kamer om. een spelletje kaart Ó-o ly O

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1