GEMENGD NIEUWS. Pretlikfaeurfen iw Ned. Herv. Herken. do bankenen 3e klasse wagens met eene doorloopendo bank. Aan den Noordwal te 'sHage sprong Donderdagavond eene jonge vrouw, die altijd in onmin met haren man leefde, in da gracht, om een einde aan haar leven te maken. Door een paar personen werd ze gered en in bewuste- loozen toestand naar hare woning in de Pastoorswarande teruggebracht. Het plan t o t 8 t i c h t i n g v a n eene volksleeszaal te Utrecht zal tot uitvoering komen. Er wordt een geschikt lokaal gezocht. Te Groningen iseenDuit- scher in herhtenis genomen van wien bleek dat hij een halsdoek als gordel om 't lichaam had geknoopt, waaraan ruim 80 verschillende sleutels van huizen, brandkasten, lessenaars, damesschrijf- bureaux, binnendeuren, steeksleutels enz. waren vastgemaakt. Tevens werd een voerman in hechtenis genomen, die niet meer o£ minder dan goheele wagen vrachten nieuwe metselsteenen stal en voor de helft der waarde verkocht. Uit het dorpje Zandeweer (Gron.) zijn 36 personen vertrokken als landverhuizers naar Amerika. Financieele me&edeelingen. De twentsche Bankvereeniging B. W. Blydonstein Co. deelt over 1890 aan hare commanditaire vennooten, behalve de reeds op 1 Januari jl. uitgekeerde pet., nog 2 pet. dividend uit, zoodat in het geheel het dividend over het afge- loopen jaar 7 pet bedraagt. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van de Amsterdam-Del i compagnie werd het dividend over 1890 vastgesteld op 41 pet. Het reservefonds is geklommen tot f 1.521,060. De 1890er oogst der Maatschappij, die in den loop van 1891 zal worden verkocht, is wederom aanzienlijk grooter dan de vorige, De oudste regeerende Vorst v&m Europa is thans de koning van Denemarken. Woensdag werd Chris- tiaan IX drie-en-zev6ntig jaren. Dezer dagen bleek dat eene modemaakster in Noord-Kensïngton (Londen,) aan vergiftiging door liet vele gebruik van laudanum was overleden. Bij het onderzoek verklaarde een apothe ker, dat eene van zijne klanten elke week voor 10 shillings (f 6) gebruikte om te drinken en dat eene andere klant zooveel als twee onsen van het poeder by elk bezoek noodig had. Het gebruik van laudanum was naar hij zeide heel gewoon. Het duel tusschen Jules Lemaftrc en Cliampsaur heeft Vrijdag morgen plaats gehad. Het pistool was het gekozen wapen en ieder deed een schot. Niemand werd, geraakt, alleen heeft men het verlies van twee doode takken te betreuren. Maar de eer was geredDe twee heeren gingen na afloop van den vree- selijken kampstryd bij Bignon dejeunee- ren en het geknal der schoten maakte voor dat der champagnekurken plaats. Men leest in een part. corr. van de N. Rotterd. Ct. Donderdagavond heeft er te Berlijn iets plaats gehad, hetwelk hier hoogst ongewoon is. Vóór den Konink lijken Schouwburg waren na de voor stelling eenige duizenden menschen op de been, in wier midden een aantal per sonen stonden te wachten, om van het rijtuig eener tooneelspeelster de paarden af te spannen en het zeiven voort te trekken.Deze gelukkige was Clara Meyer, die na eene twintigjarige werkzaamheid op het hoftooneel gepecsionneerd is en er hare afscheidsvoorstelling gaf. Zonder eene werkelijk veelbeteekenende kunste nares te zijn, was zij toch de lievelinge van het publiek, hetwelk daar gewoon lijk komt. Hare vroegere buitengewone schoonheid en, hare kenmerkende lief— malligheid, nevens hare artistieke mede werking bij alle mogelijke openbare ge legenheden, hebben haar tot eene ber- lijnsch6 beroemdheid van den eersten rang gemaakt. Wie ooit te Berlijn ia geweest, zal ook wel van haar hebben gehoord, of haar op het tooneel hebben gezien in eene harer schitterende rollen als teedere geliefde, of als eene trotsche en edele vrouwenfiguur. Jaren lang be hoorde het onder studenten en andere jongelieden tot de goeden toon,de //schoone Meyereene platonische liefde te wijden, Vergis ik mij niet, dan is haar theatrale loopbaan begonnen te Amsterdamal thans eenige oudere hollandsche vrienden hebben mij wel eens verhaald van haar succes aldaar. Zij ie nog een statige dame, naar men meent van even over de veertig jaar, niemand weet dit precies. Zij is voornemens, nu met een1 harer vereerders te huwen. Te Weenen hebbes 5000 bakkersgezellen besloten, ondanks eena waarschuwing van hooger hand, tot eene algemeene werkstaking. Zij eischen den achturen-werkdag. Met het oog hierop heeft het gemeen tebestuur van Weenen met elders wo nende bakkers contracten gesloten voor de levering van brood ia geval van nood Ook werd eene schikking gstroBen met de militaire autoriteiten, ten gevolge waarvata militaire ovens en manschappen ter beschikking kunen gesteld worde». Zoo zal men voor broodeloosheid behoed wordea. hetgeen een der agenten het leven kostte. Toen den volgenden dag nog eene tweede poging werd beproefd om den man te bevryden, begonnen de inwoners bevreesd te worden, dat Gibson, die ook van moord werd verdacht, zou vrijko men. In den vroegen ochtend drongen zij de gevangenis binnen en schoten den gevangene dood. Uit Solingen wordt ge schreven Een industrieel te New-York heeft een groot aantal werklieden, ervaren in de bearbeiding* van Solin- jjer waren, uitgenoodigd met hunne gezinnen van hier naar New-York te ko men. Vrij» overtocht voor de arbeiders «n de hunnen wordt verzekerd, terw§l zij te New-York meer zullen verdienen dan hier. Deze landverhuizing, want daar toe zal het wel komec, is ook een gevolg van ds Mc. Kinleywet, welk® zoozeer de industrie alhier benadeelt. De conventie der mijnwer- kers in de Veroenigde Staten van N. A. lieeft geen vergelijk tot stand kuDnen brengen, waarvan het gevolg zijn zal, dat op den len Mei a. s. 75000 arbeiders het werk zullen staken. Do Ridders van den Arbeid en de Arbei dersbond steunen do mijnwerkers, die een werkdag van acht uren verlangen. Een lange en verbitterde strijd wordt voorzien. Wetgevende Macht. Legnrmt. De opgravingen onder lei ding van professor Puschi, tusschen Triest en Mlramar hebben een belang rijk resultaat opgeleverd. Men heeft den buitenmuur ontdekt van een groot gebouw, vermoedelijk een theater. Verder vond men eenige graven en 8 goed ge conserveerde geraamten. Eenige dagen geleden i'ail- leerde het kuis Corradini, bankiers te Livorno, tengevolge van knoeierijen en speculaties, begaan door den zoon met behulp van den kassier. Nu heeft men het lijk van den vader uit den Arno opgehaald. Te Bremond in Texas, is de lynchwet weer toegepast. Een zekere Gibeon, een gevaarlijk persona, was wegens diefstal in hechtenis genomen. Zijne vrienden trachtten hem te bevrij den, maar de politie verhinderde dit, De heer Sckaepman heeft eene reeks amendementen voorgesteldwaarvan de strekking blijkt uit de volgende toe lichting z/Het stelsel van dionstruiling, beschre ven op blz. 200 van hot verslag, le gedeelte, de dienstruiling namelijk tus schen vuor volledige oefening en voor korter oefening ingelijfde», zou aan de bezwaren tegen don persoonlijken dienst plicht op zeer gebrekkige wijze tege moetkomen. Terwijl iu deze amendemen ten het beginsel dor dienatruiling ge handhaafd blijft door de verplichting aan hem, die zich doet vervangen, opgelegd, om namelijk by de korte oefening te dienen art. 78 wordt de kring van hen met welke hy ruilen kan door art. 70, 3o, uitgebreid. Die uitbreiding Ï8 eene ouafwysbare noodzakelijkheid, zooals uit de eenvoudigste becijfering kan blijken.'' De heer Seyfïardt heeft zijnerzijds amendementen voorgesteld, welke ten doel hebben om de bij het leger voor korte oefening in te lijven dienstplich tigen beter te oefenen dan door de regee ring wordt voorgesteld. Alsdan zuilen deze dienstplichtigen in elk geval wer- kelyk geschikt worden voor de depót- troepen en kunnen zij tevens deel uit maken van de bataljons georganiseerde landweer. De bataljons zegt de voor steller worden daardoor zooveel sterker, dat, indien het amendement XI van de commissie van voorbereiding, dat eene betere en tevens meer totale oefe ning der landweer beoogt, wordt aange nomen, men het leger kleiner kan maken. Dit wordt bereikt door, zooals in amen dement V der commissie van voorberei ding wordt voorgesteld, den duur van den diensttijd in het leger op zes jaar te regeering in bijlage A der memorie van toelichting medegedeeld, kunnen alsdan de reserve-troepen vervallen, wier taak door de beter geoefende en sterkere land weer wordt overgenomen. De meerdere kosten van de betere oefening der landweer worden, volgens den voorsteller, ruimschoots opgewogen, doordat met den korteren diensttijd in het leger ééne herhalingsoefening kan vervallen en tevens het grootste deel van het beroepskader, thans voor de reserve-troepen noodig, kan worden ge mist. Verder heeft de heer Seyfardt voor gesteld aan art. 165 toe te voegen een zevende lid, luidende z/Voor ingelijfden, die tot onderofficier of officier worden opgeleid, kan volgens door Ons te stellen regelen het in art. 63 bedoelde eerste verblijf onder de wapenen over meerdere dienstjaren wor den verdeeld." Tot teeïating zegt hij Deze verdoeliog wordt alleen toegepast indien de dienstplichtige zulks in zijn belang verlangt, en levert eenige tege moetkoming op voor de diensten door hem bij leger en landweer als onderoffi cier en officier te bewijzen, liet is tevens een hulpmiddel om bet verkrijgen van dienstplichtig kader to bevorderen. Eindelijk, om aan art. 166, laatste lid, toe te voegen van het einde //So. die in geoefendheid bepaaldelyk achter zijn gebleven." Het is noodig en billijk, zegt de heer Seyfïardt tot toelichting, de in dit amen dement bedoelde dieneiplichtingen langer dienst te honden om het gemiddelde peil van geoefendheid te bereiken zij nemen dus niet deel aan de loting, in art. 167 bedoeld. Strooi voor de vogels uwe kruimels, maar blijf er niet als vogelverschrikker bij staan. Het leven van een egoïst is een alfabet met dén letter; een kromme lijn, die in zich zelve wederkeert en al hare punten even ver verwijderd houdt van het eene De geschiedenis moet voor onze jonge lieden niet zijn als een loketkast vol datums, maax' veeleer een rijk gestoffeerd en bezield schouwtooneel. VARIA. Het conventioneels moet gei'rbiedigd. Reporter (uitgezonden om levensbiaon- derheden te verzamelen van een ryk industrieel). En gij zijt met niets be gonnen, niet waar, en waart blij als ge 's avonds genoeg had, om uw honger te stillen IndustrieelWel neen, mijnheer, hoe komi gij daaraan Reporter. Ja, dat kas niet anders. Dat doen al zulke menschen als gij, en onze lezers zouden ons niet gelooven, als we hun iets anders wildos wijs maken. TE HAARLEM, op ZONDAG 12 April 1891. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Jb. Moulijn, pred. te Nijmegen (Voor Smeding.) Nam. 2 ure, Moeton. 280 Zondag. '3 Avonds 6 ure Swaan. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Pred. te Sandpoort. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Swaan. Woensdagavond 7 ure, Barbas. Bakenessar Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Moeton. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ur>, Boitrlier, past. la Haye, Christelijk Gereformeerde Gams ent» Gedempte Oude Giacbt. Voorm. 10 ore, '3 Av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, '3 Av. 5 uro, de Heer v. Velzen, te Scberpenzeel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden, Voorm. 10 ure, Craandijk. Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Kleinschmidt, Noorderkerk (Ridderstraat). Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Langbout» Woensdagavond 8 ure, J. Langbout. Voorbereiding. In den winkel. X. Hebt u nog een groe ten voorraad van de suiker, die ik gis teren van u ontving WinkelierO ja, juffrouw, nog een heelen voorraad. Hoeveel hebt u noodig? Jufrouw X. Niets. Ik zal terugkomen, als die voorraad op ie. Een woord, dat gehouden wordt voor het langste der aan lange woerden rijke duitsche taal, wordt door de bla den medegedeeld. Het luidt: //Vereïnaeigen» thumsverwaltuagsdurcheichtsausschuüa." Niet minder daa acht en veertig letters! Gèdach ten. Een filosoof zei eena Ik heb liever met één leeuw dan met bepalen. Uit de organisatie, door de I duizend ratten te doen. Hodsrd. Herv. Kerk. JüesnsBelbroeSi. Voorm. 10 ure, C. vau Koetsveld C.Ez. Pied. to Houtrijk eu Polanem BevcrvrljU. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Bvang. Luthersche Kerk. Voorm. 19 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Ml©eaaaem«SaaI. Voorm. 10 ure, H. Wierama, pred. t© Amsterdam,. Nam. 2% ure, geen dienst. Meemsiede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm 10 ure, M. Buchli Pest. IloaaitrijSt en® Polancn» Voorm. 10 ure, geeu dienst. '3 Avonds 5% ure, C. van Koetsveld CEz, ^aatjpoorê. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, J. van Loenen Martinet. Sjiaarndam. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. "WelSCEB. Voorm. 10 ure, J. van der Spek, pred. ta Giesen Nieuwkerk üa&iaeHwoOTt;,, Voorm. 9^ ure, J. W. Knottenbelt, prectT te Haarlem. //Wij zijn als koningen gehuisvest. Zijt ge tevreden vroeg hij. z/Zeer tevreden, maar..." z/Maar //Zouden wij niet eens naar den schouwburg kunnen gaan Aubinet fronste de wenkbrauwen, en zij werd een weinig verlegen. z/Eén maal.... een enkele maal slechts En op vleienden toon voegde zij er bij //O, als ge wist, hoe ik het wenschte, hoe gaarne ik een stuk zou willen hooren, waarin moeder heeft gezongen Het verraste hem, haar die steeds zoo nederig was zoo plotseling opgewonden te zien. Het verdroot hem, dat het verledene van haar moeder nog in haar levendig was. Op zachten toon antwoordde hij //Wij zouden te Parijs moeten eten en slapen. Dat alles kost duur, en wij zijn niet rijk. Misschien ban dat later wel eens." Zij onderwierp zich met een lichten zucht, bij zichzelve zeggende, dat hij gelijk had maar haar liefkozende blik verdween terstond. En eenmaal buiten, zonder dienstbode, moest zij weder voor het huishouden, de keuken, het naaiwerk, ook voor den tuin en, des avonds, voor haar echtgenoot zorgen. Men sprak niet meer over den schouwburg. Ofschoon hunne kleine bezitting door muren omgeven was en men er als een kooi in was opgesloten, had zij nog een onweer- staanbaren lust om te zingen. Eerst gaf zij er zich op hartstoch telijke wijze aan over. Het kleine vertrek weergalmde van de trillers en de roulades, als de zang van een leeuwerik zwelgende in 't zonnelichtmaar als zij dan haar man aankeek zweeg zij, getroffen door de onrustige en smartelyke uitdrukking van zijn gelaat. Om haar gerust te stelleD, veranderde hij spoedig eu streelde haar als een ziek kind en als hij haar weer kalmer zag, herhaalde hij zachtjes hetgeen hem vroeger haar moeder had ge zegd //Zing niet meerzing niet meerDat doet mij te veel lijdenWanneer zy vroeg waarom, antwoordde hij niet, maar herhaalde slechts op smeekenden toon//Zing niet meer.... zing nooit." En zij, diep bedroefd, dorst niet verder aandringen. Na verloop van dertien maanden kreeg zij een zoontje. Eens op een avond, toen zij het in den tuin op hare knie wiegde, boog Aubinet zich vol teederheid over haar heen en omhelsde haar. z/Dit jaar heb ik wat kunnen oversparen. Ik ban over eene kleine som beschikken-. Wat wenscht ge, mijn liefste Blozende en zeer aangedaan, hief zij hare oogen vol erkente lijkheid tot hem op, maar zeide niets. //Komaan, zeg wat ge wilt z/Ge zoudt het niet wi'len." //Spreek op maar." z/Huur een piano voor my.... voor één maand slechts Sedert ik van de kostschool ging, heb ik er niet meer op gespeeld. O, Jacques, als ge eens wist hoe gelukkig ik zou zijn!" Hij liet zich op de bank vallen, naast haar en zonder te begrypen waarom, zag zij dat zy hem veel verdriet had gedaan. Zij ondervroeg hem. Ditmaal overwonnen, zeide hij haar de laatste woorden harer moeder, en voegde er de reden van zijn onophoudelijke vrees bij dat het een dwaasheid was na de bewijzen van gehechtheid en tee derheid, die zij hem had geschonken, maar hij was jaloersch.... ja jaloersch op haar stem I Daar begreep zij niets van wanneer zij zong, verbeeldde hij zich, dat haar iets ontbrak, dat zij andere aspiratie.» had, dat zy hem minder liefhad en dat zij ten slotte op een goeden dag, gedreven door dat noodlottig verlangen naar den zang, hem zou verlaten en alles vergeten, hun liefde, hun vreedzaam tehuis, zelfs hun kind, voor eenigen onzekoren en be- driegelijken roem. Zij begreep hem. Zij werd getroffen door zijne gehechtheid en vrees. Stil en ia haar zelve gekeerd, herinnerde zij zich het sterfbed van hare moeder, haar vroegere ellende, alles wat zij voor haar had gedaan. Vervolgens beschouwde zij haar kind en beloofde niet meer te zullen zingen en den piano to vergeten. Maar in de afwezigheid van haar echtgenoot verbrak zy som tijds hare belofte, Wanneer de gedachte bij haar opkwam, dat zij verkouden was, dat haar stem verzwakte en dat zij nooit weer zou kunnen zingen, werd zij als door een koorts aange grepen en deze verliet haar niet, voor zij zich van het tegendeel verzekerd had door vijf of zes rollers. Dan ademde zij weder vrijer, gerustgesteld, werkelijk gelukkig. Haar echtgenoot kon haar niet verrassen, en zij zong steeds meer en langer iederen dag, zonder aan haar kind te denken, dat grooter werd en nu opmerkzaam en in verrukking luisterde. En zoodra het begon te spreken, stamelde het met da armpjes om vaders hals "O, als u wist hoe mooi moetje ziügt, als u te Parijs is!" Aubinet stiet het kind plotseling van zich, zonder een woord van verwijt, maar met zulk een troosteloozen blik, dat Lucie alles boven die droevige stilzwijgendheid zou hebben verkozen. z/Neen, nu is het uit zeide zij overtuigd, tot zich zelve. //Ik zal nooit weer zingendat maakt hem te ongelukkig." De dagen hernamen hun vreedzamen en eentonigen loop. Zij zou hebben kunnen zingen en haar zoon verbieden het te zeggen,, maar dat stootte haar tegen de borst. Wanneer de gedachte in haar opkwam dat dcor niet meer te zingen haar stem slecht werd, dacht zij vlug aan iets anders, om niet in tranen uit te barsten. Zij noemde zich eene dwaze, ea vroeg zich af wat er toch voor haar wel in den zang kon schuilen om altijd te droomen van eantilènes, piano, orchest, zalen vol menschen en bravogeroep. Was dat alles wel passend voor een nederig burgervrouwtje zooals zij was En om die lastige vizioenen te verjagen, verdubbelde zij de zorgen voor haar huishouden en de oplettendheden voor haar kind en haar echt- genoot. Zij was nu omstreeks dertig jaar. Nog altijd was zij schoon, maar met een zekere waas van droefheid op haar gelaat. Zij wist niets meer omtrent haar stem en haar echtgenoot scheen niet meer ongerust. Een zware zorg drukte hen ten opzichte van hun kind, men moest er nu aan denken, zijne opvoeding te voltooien. Twee of' drie jaren op het lyceum waren noodig tot zijne voorbereiding. Het onderhoud van hun zoon werd hun van dag tot dag duur der, het traktement van Aubinet, dat hen totnogtoe had kunnen onderhouden, werd ontoereikend. Sedert langen tijd waren de spaarpenningen verdwenen. Men moest er toe overgaan het buitentje te verhuren en een kleiner huis te nemen. Reeds daagde een liefhebber op, een mijnheer, die zeer rijk scheen en die daar den zomer wilde dooibrengeD, dicht bij Parijs, om van zijne beslommeringen uit te rusten. De prijs van Aubinet kwam hem billijk voor, en men kwam overeen een dag te bepalen om den inventaris op te nemen. Aldus ge schiedde. De Aubinets huurden voor zi.h zei ven drie kleine ge- lijkvloersehe kamertjes midden in het dorp en dicht bij het station, opdat hun zooo, half kostleerling, iederen avond thuis kon komen. (Slot volgt)-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6