A. Ruijkmsn, Mi-las fis Cologne Broodfabriek JE VOLHARDING IfonXk- ii fatkit? te is, Bierbrouwerij „De Witte laaf". STOUTen ALE. I. B. KOELEWIJN, Groenten in Blik, Stoomtram HAARLEM-LEIDEN. F. H. SMIT, C. BOOM, Gierstraat 62. Advertentiën. Bernard Mok, Tweede Hollandsche Een goed adres Haarsnijden en Scheren, Scheermessen aanzetten li Cts PiiotograpMe. Jo PöRTZGEN, liet atelier is dagelijks geopend bij elke weers gesteldheid. Groote Afslag. Roomboter, VELDWIJK, Voorstraat 31. Lange Orthopedisch Schoen- en Laarzenmaker, WEIJMBERGH, Drogist, IIAARLfeUflEK HALLETJES. Directeur J. C. van BEMMELEN. Groenmarkt, Haarlem. Hands! in fktuurSijke Hiedisiitale en Tafeirateren, GE BES. SCH0MAGEL, Zuhier-Biiifeitspaai'iie 66.Haarlem. Spaarnwouderstraat 14. van uitstekende kwaliteit worden op fast afgeleverd, Iloiiiisgstraat 47, bij hei Vcnviilft SflT NIET ZIJN VERHOOGD. (Moopst verveer vai Bestelpeta naar Leiflea. SüedarBnkantnor te Haarlem: LANGE BEBIiNESTRAAT No. 32. Sfcxuxzztraat 84. Eene enkele proefneming zal ieder overtuigen, dat Marchand^Tailleur, Smedestraat 36, Bericht de ontvangst der Nou- veauté's voor het Yoorjaars- en Zomerseizoen. Solide Stof en. Elegante Coupe. Spotgoedkoope prijzen. voor vindt men Immer iemand te, huis. SI<o>ritK».sisstT»»£it OS, Opname Inatantanée. Specialiteit in kinderportretten, onvergan kelijke Portretvergrootingen. Prima Zuivere de 5 ons 60 Cents, de Kluit van 3 pond f 1,65, bij Na 1 Mei Zondags gesloten. Bakanessergr. 100. Speciaal adres voor Schoei sel naar den voetNieuwste Toepassing van Bruggen-, Wig gen- en Kurk'bewerkingvoor scheefstand en heupontwrichting. Het beste, onschadelijkste en spoedig reinigend middel is de Per flacon 30 Cts. Een Zaterdagavondpraatje. cvi. Het is vreeroti maar waar, dat vele matrozen niet kunnen zwemmen. Op pervlakkig beschouwd, zou meu zeggen, dat iemand die hot grootste deel van zijn leven in een element verkeert, waarin men zich alleen met zwemmen kan voortbewegen, de bewegingen noo- dig om te zwemmen door den drang van eventueele noodzakelijkheid, zeker zal leeren. Vandaag of morgen kan bij overboord vallen al3 hij niet zwem men kao, verdrinkt hij zijn beste vriend kan over boord vallen, hij kan hem niet redden, noeh zelfs bijstaan. Niettemin zijn er zeelui, die zich in bet water even onbeholpen gevoelen, als een landkrab. Of deze eigenaardigheid van de zeelui ia overgeslagen op de landbewoners, is moeilijk na te gaan, maar wèl is het zeker, dat onz8 tegenwoordige jongeling schap slechts voor een zeer klein ge deelte zwemmen kan. En die het dan nog kunnen, hebben zich, enkelen niet te na gesproken, nooit geoefend in het gekleed zwemmen. Zij gaan naar een inrichting, spartelen een poos aan den hengel van den badmeester tot zij ten laatste de bewegingen beet krijgen en worden eindelijk, de een wat vroeger dan de ander, al naar gelang van hu-ne meerdere of mindere handigheid, toegela ten in het diepe bassin. Onder het oog van den badmeester zwemmen zij daar heen eD weer, wel overtuigd dat op hun eersten noodkreet hulp bij de haad en gevaar dus niet aanwezig is. Nu wil ik de roekeloosheid hier niet prediken, maar durf toch wel bewereD, dat op die manier nooit dat koene zelfvertrouwen ontstaat, dat voor den zwemmer, die werkelijk in de praktijk wat aan de zwemkunst hebben wil, zoo onmisbaar s- Stel u een badhuiszwemmer voor, die gevestigd te Haarlem, goedgekenrd tij Koninklijk kluit van den 3den Juni 1810 Ho. 32. l Het BRUIN BROOD dezer fabriek, van de bekende prima kwa liteit, is steeds verkrijgbaar in de Magazijnen Kruisweg en Zijlstraat, en in de bekende Depöts, terwijl het, na voorafgaande bestelling, door eiken Depothouder bezorgd wordt. In de bovengenoemde Magazijnen zijn mede, behalve de gewone Broodsoorten, geregeld voorhandenBolussen, Berliner bollen, Ap pelbollen, Taartjes, enz. enz. 'NASHA ULAAW Wo. 67. Telephoon Wo. 15, direct uit verschillende bronnen aangevoerd. in ruime heme voorhanden bij Bericht dat de prijzen van de van MEURSING Je., te Alblasserdam. Hollandsche Stoom-Conserven- fabriek. Opgericht 1878. Hofleverancier van H. II. de Koningin en bekroond op verschillende Tentoonstellingen Nog voorradig: SNIJBOONEN. WORTELTJES. ANDIJVIE. SPERCIEBOONEN. TUINBOONTJES. PEULTJES. PEEREN IN WIJN. ASPERGES. in het Spaarne een drenkeling ziet lig gen. Een van beidehij zal in een genereuse opwelling gekleed en wel te water springen, maar door de zwaarte zyner kleeren zijn doel missen en zelf 'aar loopen te verdrinken of hij zal zijn onmacht inziende, naar hot eerstbyzijnde bootje loopen, dafc losma- keu en naar den dronkeiing va.en, die dan ai lang onder de oppervlakte ver dwenen zal wezen. In beide gevallen moet hij concludeeren tot- de onbedui dendheid van zijn zwemkunst, anders dan tot zijs persoonlijk vermaak. Dat is bij het zwemmen in dezen tijd zeer op den voorgrond getredendat het eene uitspanning is, niet een nuttige bennis, waarvan men te zijner tijd pro fijt kan trekken. Hoevelen zouden er zyn, die eigenlijk alleen zwemmen om de frisehheid van het water, het aange name der beweging, zonder zich ook maar een oogenblik op te houden met de vraag //Hoe moet ik het aanleggen, om mijn zwemkunst nuttig te maken voor mij en wellicht ook voor anderen Nu is het waar, dat de wet den kon digen zwemmer weinig of niet erkent. Ook ten onzent bestaat nog de wonder lijke wetsbepaling, dat iemand die kan zwemmen en een drenkeling redt, niet, maar degene die, niet kunnende zwem men, hetzelfdo doet, wel de medaille voor dat feit ontvangt. Ik zal niet beweren, dat men een drenke ling ziende liggen, vooraf zal gaan denkeD: is er al of niet eene medaille mee te beha len Gelukkig zijn de msnschen naar ik zou meenen, nog niet zoo berekenend geworden, hoe slecht en 00beduidend de voorlichters der menschheid, de schrij vers van dezen tijd, hen dan ook willen voorstellen. Maar het is wel raadselach tig, waarom de wet alleen het duidelyk blijkende levensgevaar beloont, terwijl toch ook voor den geoefenden zwemmer vaak heel wat courage noodig is, om [op een gegeven oogenblik plotseling zender bedenken, in het water te springen, dat in ons land maar vier van de twaalf maanden een eenigszin3 aangename tem peratuur heeft. Opgetogen vreemdelingen hebben Am sterdam vaak het Venetië van het Noor den genoemd en ik wil op anderer go- zag wel geloeven, dat tassahen de twee steden eonige overeenkomst is. Maar waar men in Venetië overal en altijd vaart, varen in Amsterdam alleen de beurtschippers, de menschen met zolder schuiten en groentevaartuigen, conduc teurs van havenbootjes en exploitanten van veerponten. En men raag zich ver bazen (de vreewdeling doet het dan ook) dat in eene stad als Amsterdam, waar men hst IJ heeft om te zeilen en den Araetel om la raeien, dat in die stad zoo weinig uit liefhebberij wordt geva ren. 't Is alsof do landsport het de water sport heel en al heeft afgewonnen. Ter- wyl football en wielryden bleeien op eene manier, die velen al te weelderig noemen, wordt naar het water ternauwer nood omgekeken. Dat is niet alleen in Amsterdam het geval. Aan de Zaan, waar grooter oppervlakte aan water dan aan land voorhanden is, waar raea geen vyf minuten vkan loopen zonder water te zien, aan de Zaan zeilt men wel, maar men rooit er niet. En dat is te meer verwonderlijk, omdat het zeilen er door het voortdurend meer bouwen aan den oever van windvangendepakhui zen en fabrieken, een vaak lastig, niet altijd aangenaam en soms zelfs gevaar lijk werk is geworden. Maar roeibootjes, kom er eens om Ik spreek niet van de zware molenschui ten, die de werklui gebruiken om van en naar de fabrieken «n molens te varen en waarmee de kinderen van den patroon, niet zonder toezicht evenwel, op kalme zomeravonden uit spelevaren gaanik spreek van de echte, oprechte roeisport, zooals die elders wordt beoefend, waar een aantal jongelieden samen een boot koopen 8n daarin samen uit roeien en ermee naar wedstrijden gaan. Gieken, wherrys en dergelijke echte vaartuigen Per zending van 5 Kilogram of minder gewicht 10 Cent. Van 5 K.Gr. tot en met 10 K.Gr11 O O jj n12 20 13 20 25 14 Elke 5 K.Gr. of onderdeel daarvan meer1 Zendingen tot een gewicht van hoogstens 200 Kilogram worden als bestelgoed aangenomen. In dit tarief is begrepen het loon voor het tehuis bezorgen. W.B. Be Stoomtram is ook de goedkoopste reisgelegenheid naar Leiden. Ie Klasse 50 Cents, 2e Klasse 40 Cents. voorheen: Firma Wed. C. li. SPI EGELMAKER. PLAATHAND EL AAR. FBTTBR Z OW BW. VERGULDER. ENCADREUR. werkelijk het beste is tegen alle Insecten, daar het beter dan eenig ander middel, met merkwaardig groote kracht en snel heid alle ongedierte totaal vernietigt. Men verkrijgt de beste resultaten door het poeder te verspreiden met den Zacherlin-bespaarder. Zacherlin mag vooral niet met het gewone inseotenpoeder worden verward, want Zacherlin is een zeer bizonder fabrikaat, dat nergens en nooit anders bestaat dan in verzegelde iïesscheB, met den naam J. Zacherl. Wie dus Zacherlin verlangt en dan een poeder aanneemt, dat in een doosje of zakje verpakt is, wordt daarmede altijd bedrogen. Zacherlin is te verkrijgen te Haarlem bij J. VAN DE PAVORD SMITS, Kruisstraat 31J. VAN GULIK, Zijlstraat 98; JOH. S. J. B. WESSELINGH, Warmoesstraat 31 ent e Leiden bij J. H. DIJKHUIS, Hoogstraat en bij N. K. SWEMER, Mare. voor roeisport, zija aan de Zaan in zoo kleinen voorraad voorhanden, dat de weinigen die er zijn, als witte raven door ieder worden gekend en opge merkt. Ik sprak daar van de malensGhuitjes. Men weet, dat bijna al de pakhuizen en fabrieken aan den overkant van de Zaan zijn geboüwd, en daar de werklie den grootendeels aan de bewoonde zijde wonen, varen zij vier k zesmaal daags over de Zaan. Nu ia er geene strooming in dit water, en de schuitjes zijn, emdat ze vaak tien of twaalf personen tegelijk overbrengen, zwaar gebouwd. Yoor om slaan is dus weinig nood. Toch is de tocht niet geheel zonder gevaar. Wanneer bij he- vig9n wind groote golven gaaD, wanneer meD zich in don winter met moeite een weg moet banen door het ijs, dan kan er een ongeval plaats hebben, zonder nog te reppen va» de mogelijkheid van aanva ring door een van de vele goederen- booten of beurtschepen, die deze wateren bevaren. Niettemin is de zwemkunst Oüder deze asenschen weinig in tel en ik ben heel optimistisch, wanneer ik aanneem dat in goval van nood een op de tien zich zou kun nen redden. Helaas, het is niet zoo over dreven, dat wij Hollanders wel mild zijn mot het sproeien van water op de stra ten en in de huizen, maar dat voor eigen lichaam eene uitzondering wordt ge maakt. Het zijn niet enkel de honden, die lijden aan watervrees. Het zou onbillijk wezen om niet te vermelden, dat eenige verbetering merk baar is. Do ouderwetsche idee, dat open ramen toeht geven en water even goed warm als koud voor de gezondheid nuttig ia, begint ook aan de Zaan eenige- zins van zijn axiomatische waarde-' te verliezen. Maar voordat de Zaaukanter zich evenzeer ©p zijn gemak gevoelt, op het water als op het land, overtuigd dat hy in alle gevallen ziehzelven en anderen van den dood kan redden, voor het zoover is moet er nog heelwat watervrees wor den overwonnen. Om nogeens terug te komen op de weinige liefhebberij voor watersport hoe is het in Haarlem daarmee gestald Eu dan moeten wij antwoorden niet beter dan elders. De hier beslaande roei- en zeilvereeniging is het laatste meer dan het eerste. Yan eigenlijk gezegd systematisch, geregeld en voort durend roeien is ten onzopt geen sprake. Onze jongelui gebruiken meer hunne beenen, dan hunne armen, zij verkiezen het rijwiel boven de roeispaan, en op de twintig die uit wislereo gaan, is er nauwelijks een die gaat varen. En toch, wat is ons mooie Spaarne niet bij uitstek geschikt om er te roeien I Zóó veel scheepvaart is ®r niet, dat die een hinderpaal zou kunnen wezen, en waar onder onzo stadgenooten zijn, beroemd om de kracht en de vlugheid van hunne beenen (ik noem bier maar Pander, Houtman, Muiier, Eden, Wackwitz, Witteveen) daar is het niot aannemelijk dat er ook niet zijn, die zouden easeel- leeren, waar het kracht van borst en armspieren geldt, bij het roeien. Niet dat ik de sport uitsluitend be oefend zou willen zien als middel tot het verkrijgen van medailles en diploma's op wedstrijden iedere tak van sport heeft het genot in hare oefeningen reeds be sloten. Maar zelfs tot die oefeningen komt het niet en de studenten-roei wedstryd gaat buiten do Haarlemmers om. Is er dan in ons volk geen liefde meer voor het wa ter Is onze liefde voor het natte element verdwenen tegelijk met den naam van eerste zeemogendheid Ik kan het niet gelooven. En ik zou zoo gaarne zien dat flinke, stevige jonge mannen (wy hebben ze) de handen ineensloegen en eene ver- eeniging oprichtten, die zich het roeien ten doel steldehet roeieneen tak van sport, die in sierlijkheid en in nut tigheid zeker niet by het wieltrappen of bij het balschoppen behoeft achter te staan. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7