NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. iïavibeFz Donderdag 16 April 1891. No. 2388 A BOS NEMEN TSPKIJS ADYEETENTIEN: tfver de verdediging file Paardeuloterij. 8e Jaargang. AARLENTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zod- en Feestdagen. Bnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regela 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en dcor alle boekhandelaren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM er» J. B. AVIS. Hoofdagtntm voor het Buitenland'. Compagnie Cênèrale de FubliciU Mrargere OL, ltjiBK if Co., JOEN J. JONESSicc., Fary» 315» Faubourg Monimarlre van NEDERLAND. Ingezonden Er bestaan twee wegen om een land verdedigen, namelijk de defensieveen ofieriBievQ wyze. Is een land schraal volkt, is de bevolking arm en krijgs- cktig en zijn de middelen van com- inioatie slecht, alsmede bestaat er hoop andere mogendheden eene diversie gunste van den verdediger zullen iken, zoo ia de defensieve wijze te rkiezen. De verdediger trekt alsdan terug, laat vijand met vermoeienis, gebrek aan (tocht en ziekte worstelen, totdat hij z zijn opmarsch moet staken en gecs uitputting, terugtrekken. De ver- liger kan alsdan tyd trachten te win- omdat de tegenwoordigheid van het andelijko leger op zijn gebied hem al te zeer hindert. )p eene dergelijke wijze is in 1810 rtugdl verdedigd door een anglo-por- [eesch leger onder bevel van den her van Wellington. Deze had bereids eenige uren van Lissabon de linie Torres-Vedras doen aanleggen. Deze bestond weliswaar slechts uit veld- rken, maar van geduchten aard en ikte zich van de zeekust tot den aldaar breeden Taag uit. •Tadat nu het fransche leger onder 'el van den maarschalk Massena het :iuL;eesche gebied betreden had, week iilington er voor terug, wachtte wel malen in sterke positiën den ival van dit fransche leger af, doch digde toch met tot achter de linie Torres-Védras te retireeren. 3lussena, met zijn leger hiervoor ge nen, bezat geene middelen om tot ernstige belegering ervan over te Maanden laDg bleef hij voor die ie gekampeerd, totdat hij eïcdelyk, lens gebrek aan leeftocht en omdat communicatiën door de guerillas feilig gemaakt werden, moest terug- kken, waarbij hy door Wellington ge- gd werd. Eindelijk ontruimde hij F or al met een gedund leger, doch zonder eDkele beslissende nederlaag ge en te hebben. let is klaar dat, wanneer de verdedi- aldus handelt, de aanvaller geen tijd verliezen heeft, snel voorwaarts moet :ken om t© trachten het leger van den dedigerte verslaan, en den kern van land en zijne hoofdstad te veroveren, fandaar dat Napoleon Idie dwaze nuen met talent wist uit te voeren, dat zijn militair genie zijne heerseh- ?ht en zijne fantasie evenaarde, nadat groote fout begaan had om ïn 12 Rusla?id binnen te rukken, wel tot \hu verplicht was te gaan. Is daarentegen het te verdedigen land klein, is de bevolking dicht bijeen ge hoopt, vreedzaam en nijver, zijn de hulp middelen van het land groot en zijne communicatiemiddelen uitstekend en heeft de verdediger op geen vreemde hulp te rekenen, zoo kunnen de rollen omgekeerd werden. De verdediger kan dan verplicht zijn om de offensieve wijze te velgen, om het vijandelijke leger op te zoeken en te trachten te verslaan, eene wijze waarop Napoleon I in 1814 Frankrijk verdedigd heeft, terwijl de aanvaller dan kan volstaau met slechts zoover te gaan al3 hem niet te moeielijk valt en hij zijne communicatiën met het eigen land behoorlijk kan onderhouden. Hij toch behoeft dan geen gebrek te lijden en kan, tijd winnende, wachten totdat zijne tegenwoordigheid in het vreemde land onduldbaar bevonden wordt door de be woners hiervan. Zoo had het pruisisch-ooatenrijk- sehe leger in 1865 slechts Slees wijk en Jutland (wij zouden zeggen de buiten provinciën van Denemarken), veroverd. Het trachte niet de kleine Belt (in zeke ren zin de deenseh8 Utrechtsche Linie) over te steken, en niettemin moest De nemarken dat, wegens de onhandigheid zijner diplomatie, op geen hulp der mo gendheden te rekenen had, een nadeeligen vrede sluiten. Gesteld nu het betrekke lijk kleine Nederlandsche veldleger tot vóór de Utrechtsche Linie teruggetrok ken en dat- het vijandelijke leger verder oostwaarts eene sterke on goed gere- trancheerde positie inneemt, wat zou er dan voor ons te doen vallen Zouden dan, bij het bestaan van algemeene oefen plicht, geoefenden, als guerillas fungee- rende en brandende en verwoestende,1 dit leger in den benarden toestand kun nen brengen waarin verkeerde het fransche leger dat in 1810 voor de linie van Torres- Vedras opgesteld was Zoo niet, dan zou, óf het nederland sche veldleger moeten voorwaarts ruk ken en slag leveren, óf Nederland eene dergelijken vrede moeten sluiten als De nemarken in 1865 gedaan heeft. Vandaar dat ons veldleger betrekke lijk sterk moet zijn, want, hoe sterker dit leger is, hoe sterker het leger zal moeten zijn dat de neutraliteit van Nederland schendt en, aangezien de samenstelling van een leger moeielijker wordt, naarmate het grooter moet zijn, de kans, dat men, bij een eventueelen oorlog tusschen de mogendheden, ons ongemoeid zal laten, dan grooter worden. Het komt ons dientengevolge voor dat al de miliciens, die twaalf maanden of langer tot eerste oefening onder de wa pens gehouden worden, bestemd moe ten zijn voor het veldleger, bene vens voor een kern van vesting artillerie en wel voornamelijk voor rich ters van het vestinggeschut. Voeren wij, op het voetspoor van Denmarkende algemeene dienstplicht in, zoo kunnen zij, die, anders wegens broederdiénst of het zijn van eenig zoon (loting behoort zooveel mogelijk vermeden !:e worden) vrijgesteld zouden zijn, gedurende sorteren tijd bij bet leger geoefend worden en be stemd worden, hetzij voor de depéfcs, hetzij voor het bezetten der liniëc. Voor de ver dedigers hiervan zijn toch manoeuvreer vaardigheid en soliditeit minder vereisch- ten dan voor veldtrospen. Zoo dacht hier over Napoleon op militair gebied de meester der meesters. Talrijke feiten uit de krijgsgeschiedenis toonen aan dat dezelfde troepen, die in het open veld aan den haal gingen, vestingen hardnekkig verdedigd hebben.Tijden8 de belegering var; Saragossa schreef maarschalk Lannes aan Napoleon ,/Even slecht als d8 Spanjaarden in het open veld vechten, even goed doen zij dit achter verschansingen." De verdediging di6r stad is zelfs voor een goed deel niet door soldaten, maar door monniken en boeren geschied. Ook de barrikaden-geveehten tijdens opstanden pleiten voor de bier geopperde stelling. Besluiten wij dit Opstel rast te zeggen dat het onjuist is dat de bewoners dor buitenprovinciën uit een strategisch oog punt aan do Utrechtsche Linie riets heb ben en dat de verdediging v;,u Neder land wel met behulp dezer .linie ge voerd behoort te worden, ms; dat zij r iot owk'.'l In-de verdediging sche Linie en van het achterland moet be staan. A. C. R. Haarlemi, April 1891. S I A t) S N S E ïi H' S. Haarlem 15 April 1891. In plaats van den 2e-luit. L. F. T. Vogel zal de le-luit. C. E. A. Copes van Hasselt, van het 3e bat. 4e reg. inf. te Haarlem, van 1 Mei tot 15 Aug. den gymnastiek- en scherm-cursus voor officieren bij de normaal-schietschool te 's-Hage volgen. Benoemd tot onderwijzer aan de bi- zondere school in de Anthoniestraat alhier, de heer J. van Waardhuizen te Sliadrecht. Een der winkels in de Anegang heeft door verbouwing zoowel in- als uitwen dig eene groote verfraaiing ondergaan, en wel het magazijn van galanteriën en loxe-artikelen van den heer H. H. Gunst, No. 14. Terwijl keurig geslepen spiegels do aandacht van den voorbijganger trekken naar de sierlyke etalage, is ook de win kel zelf niet weinig vergroot en ver fraaid. Alles is glad en dof zwart ge schilderd, de kasten aan den wand met rooden achtergrond voorzien een keurige salontafel met drie passende stoelen nooden tot zitten en tot een keus uit den voor raad. Die keurige meubels komen uit het magazyn van den heer A. M. Randoe het schilderwerk werd uitgevoerd door de firma A. T. Dolmans, terwijl de ver bouwing bezorgd werd door den heer A. F. Captein. Anegang No. 14 is thans een der mooiste winkels in die straat geworden. Vijfde Bachconcert, Wanneer een orkest als dat van het Concertgebouw en een violist als Brcds- j ky een concert geven, dan behoeft geen courantlezer den volgenden dag naar de recensie t8 zien, om te weten of bet al dan niet mooi is geweest. Bij déze exe cutanten is ieder vooraf overtuigd, dat hij iets zeer schoons, iets bizondor ar tistieks zal hooren. En dan mag men in het orkest, de partituur volgende, en kele kleine misgrepen ontdekkeü, „(Sym- 'phonie pastorale)", het geheel is zoo innig-muzikaal, het leeft zóo op voor ods gretig Inisterend oor en' boeit ons zóódanig dooi' da heerlyke klankharmo nie, dat wij woorden zouden willen uit vinden, om onze bewondering lucht te geven. Ronduit gezegd, vinden wij de Suite naar Teer Gyct, van 'Grieg, het oost© wat de heer Kes ons gieterenavond te hooren gaf. Het kalm opgewekte, frisch vroolijke in de „Morgenstimmung", het sombere van „Ases Tod," het luchtigo in //Anitras Tanz", vond een waardig slot in het aangrijpende d. „In der Halle des Bergkönigs". Er ligt iets zenuw- sehokkends in die finale, die moge het voor een groot deel van het talent van i den componist kunnen toegeschreven I worden, zeker niet weinig wint aan kracht van expressie door de vertolking j van een orkest als dit. I De Lustspiel-Ouverture van Smetana, j die het eerste nummer van het pro- j gramma uitmaakte, werd zeer verdienste- i lijk gespeeld, maar lokte ons als com positie minder aan. En waar wy nog even aanstippen, dat als slotnummer op het programma de Symphonie pastorale werd gegeven, daar moet ons de opmer king van 't hart, dat concerten als dit te veel geven. Kon men breken met de traditie, dat een serieus concert minstens 2j£ uur behoort te duren, dan zou dit de impressie die men mede naar huis neemt, eer sterker dan zwakker maken. Voor de pauze hadden wij twee viool concerten (Max Bruch en Spohr) eene ouverture en de Grieg-suite gehoord wij erkennen ronduit, dat wij van het concert voor viool van Bach en van de Symphonie pastorale, na de pauze, veel minder hebben kunnen genieten ook van den grootsten muziekliefhebber heeft het weerstandsvermogen zijne grenzen. Vermoeidheid blijft niet uit en ten slotte wordt geluisterd met halve aandacht, waar dubbele oplettendheid zou passen. Maar men heeft na eenmaal oen norm gesteld voor den duur dier concerten en het zou bovendien ondankbaar wezen, aan het bestuur van Bach te verwijten, dat het te veel geeft. Integendeel past bij dit laatste winterconcerfc, een woord van oprechte buide aan bestnurderen,die in dit seizoen aan zoovelen hier ter stede die de muziek liefhebben of beoefenen, een reeks van muzikale genietingen hebben ver schaft, welke in onze stad, wij mogen het gerust zeggen, eenig zijn. En dan behoeven wy niet méér te zeggen over den violist Brodsky, dien wij een paar jaar geleden ook op een Bachconcert zagen optreden, dan ditWie zulke heerlijke klanken weet te tooeeren uit zijn instrument, wie zóo weet te gevoelen en te doen gevoelen wat hij speelt (niet ieder toch kan Baeh begrijpen en welk een aandacht was er niet voor zijn viool concert die moet onder de grooten een der grootstea wezen. Onze lezers zullen zich herinneren, das zich Let, Vorige jaar bij den Verkoop der loten voor de j'aarlijkeche paarden- loterij, het niet voorziene geval voordeed, dat eene firma te Amsterdam al de loten wilde opkoopen. Ware dit geschied, dan zouden de talrijke Kaarlemsohe ingeze tenen, die uit den verkoop in het klein voordeel trekken,, zich dat winstje hebben zien ontgaan. Door onze waarschuwing is dat gevaar ten vorigen jar6 afgewend. Evenwel, ook dit jaar zou het mogelijk zijn, dat de een of ander den ganschen voorraad zou willen opkoopen. Om dit te voorkomen heeft het Comité voor de paardenmarkt nu besloteD, eene wijziging te brengen in de uitgifte van de loten. Vier dagen voor den dag der uitgifte n. 1. moet elk die loten wenscht te koopen, een insebrijvingebiljet inleveren aan de Haarl. Bank het Comité opent die biljetten en verdeelt de loten ponds pondsgewijze onder de aanvragers. Op die manier is het niet mogelijk, dat ée& persoon de massa bomeestert, daar de loten worden toegewezen naar de ver houding van de getallen die zijn aange vraagd. Evenals altijd zal op elke tien loten eén worden toegegeven, maar de premie van f 2.50 voor elk honderdtal loten, vervalt. Het spreekt vanzelf, dat wanneer het totaal d8r inschrijvingen beneden het FEUILLETON. Naar het eng els ch H. JOHNSON. HOOFDSTUK I. De dochter van den veerman. Ja, mijn kind, het is ook de gemakkelijkste en vreedzaamste nier." Nu, vaarwel, Dick." Ga nog niet heen, Claribel. Ik heb iets op mijn hart en dat et er uit. Claribel, mijn beminde van mijn jeugd zeg mij, gij nu nog mijn beminde zijn 'ij deed een stap achteruit, en haar schuldbesef pijnigde haar t- Zij was zich reeds langen tijd van zijn liefde voor haar «"ust, en nu moest zij hem zeggen, dat hij tevergeefs zijn eer- macnelijk hart aan hare voeten neerlegde* „Dick," zeide zij en gebruikte een van die leugens, welke vrouwen steeds zichzelf trachten te doen gelooven, „daaraan heb ik nooit durven denken, en toch is het mijn eigen schuld. Ik had het moeten weten." Hij liet zijn hoofd zakken, hetgeen een man als hij, niet zou gedaan hebben, al had men hem een slag in het gezicht gege ven; toen antwoordde hij „Ik begrijp het, Claribel. Ik ben een ruwe jongen, uit een voudige, onbeschaafde menschen geboren, met een tong even ruw als mijne handen. Ik heb echter een rein hart, Claribel, en het klopt van trouwe liefde voor u, ofschoon ik het u niet in mooie woorden kan zeggen. Ga uw eigen weg, mijn kind, en God neme u onder zijn hoede. Wij leven echter in een zonderlinge wereld; waarin wy allen ons leed zullen moeten dragen. En vergeet niet, dat, wanneer gij ooit smart of gevaar op uw weg ontmoet, gij hier een arm zult vinden om u te beschermen, een trouw hart, dat u zal liefhebben zoolang het klopt. Vaarwel, mijn kind, maar nog één kus de laatste opdat die mijn geheele leven lang een herinnering voor mij moge zijn." Tranen stonden haar in de oogen, toen zij haar gelaat ophief en zijn kus op hare brandende lippen voelde. En aldus scheid den zij. HOOFDSTUK II. Een dubbele diefstal. Het dagwerk was volbracht en de veerman zat in de gloeiende asch te staren. De flikkerende vlammen in den haard dansten op den achtergrond van het vertrek en werden weerkaatst in de leuningen van de ouderwetsche mahoniehouten stoelen en in de versierselen, welke Claribel hier en daar had neergezet om de kamer een gezellig aanzien te geven. Het was de woning van een eenvoudig man, maar. alles getuigde van de aanwezigheid van een vrouw, die smaak bezat en gevoel had voor het schoone de bekoring, die ons overal en onder alle omstandigheden dui delijk in het oog moet vallen. Een helder opilikkerende vlam wierp haar schijnsel op den wand boven den schoorsteenmantel en verlichtte een portret, waarop Bob Musgrave geruimen tijd een droeven blik wierp. Het was het portret van zijn overleden vrouw. De oude man stond uit zijn leuningstoel en begaf zich naar het andere einde van de kamer, waar in een hoek bij het ven ster een eikenhouten kist stond. Hij haalde uit zijn zak eenige geldstukken te voorschijn, tilde het deksel van de kist op, en het geluid, dat de geldstukken maakten, toen hij ze in de kist liet neervallen, bewees, dat zich daarin reeds meer geld bevond. „Het zijn slechts een paar shilliagen, maar evenals het neer- druppelend water een beekje vormt, wordt het mettertijd een aardig sommetje. Dit zijn de vruchten van al mijn zwoegen eu

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1