Nfedeïlandsch-Indië. Aan de belanghebbenden sal schriftelijk worden kennis gegeven van de plaats waar en de dagen waarop aan het e»amen zal worden afgenomen. Na een vijfjarigverblijfin Suriname, heeft de heer W. Tonckens, goevernoments-8ecretari8 in die kolonie, een tweejarig verlof Dr. Van Tienhoven, de Dieuwe hof arts, zal naar Chur vertrek ken, om zoo nu en dan koningin Wil- helmina te Gereau te bezoeken. (N. Gr. Ct) Naar de haagsche corres- pondent van de Arnh. Ct. mededeelt, zal tegen den verjaardag van de instelling der commissie tot herziening der thans vigeerende grondwet, op 2 of 8 Mei a. s., een huldefeest aan den oud minister Heemskerk worden aangeboden, te wiens eere tevens een medaille geslagen wordt. HET NASSAU-MONUMENT, te aanschouwen. Daarboven i3 het wapen der Nassam's aangebracht, ernaast vrou wenfiguren, den Moed en de Trouw voorstellende. dagen tooneelen van bandeloosheid In het kleine, oude kerkje der Her vormden te Heumen, is Dinsdag het mo nument voor de graven Lodewyk en Hen drik van Nassau onthuld. De plechtigheid werd bijgewoond door de commissieleden, den commissaris der Koningin, den heer Stracké, de burge meesters van Nijmegen, Eist en Hearnen, dr. Noorduijn uic Nijmegen, kolonel Baumer, commandant van het 5e regi ment infanterie, enkele officieren, ver tegenwoordigers van de pers en een honderdtal verdere genoodigden. De heer J. C. Gijaberti Hodenpijl, genie-kapitein, bracht in zijn opeuings- woord hulde aan den vervaardiger van hot monument, den talentvollen Stracké. Daarna vatte prof. dr. P. J. Blok het woord ,/Het is geen nationaal feest, dat ons thans in deze eenvoudige dorpskerk doet samenkomen", ving de hoogleeraar zijne rede aan. „Al ware het Diet, dat de droeve stemming, die nog heerscht in het koninklijk Huis van Oranje alle luidruchtig vreugdebetoon opgepast zou doen schijnen ieder onzer gevoelt, dat wij hier gekomen zijn om sene ernstige nationale plechtigheid by te wo nen, de onthulling vau een gedenktesken, opgericht om de nagedachtenis ter eeren van twee edele spruiten uit het Huis van Nassau. //Er zijn in de historieboeken van ons volk hartverheffende bladzijden, streelend voor ons gevoel als Nederlandersblad zijden, waarop wij met rechtmatigen trots mogen wijzen maar er zijn er ook, die ons treurig stemmen, wier lezing nog bij den laten naneef een somberen indruk achterlaat. z/Zulk eece donkere bladzijde is die, waarop het verhaal van den noodiottigen slag op de Mookerheide staat te lezen. Op den dag van heden, juist driehon derd en zeventien jaren later, nu wij een bewijs willen geven van de dankbaarheid onzer natie jegens en haar eerbied voor hen, wier naam ca?t de herinnering aan dezen 6lag onverbrekelijk is verbonden, schijnt het gepast u in korte woorden voor den gee3t te roepen, wat de slag op de Mookerheide in onzen vrijheidskamp tegen Spanje heeft beteekend". Prof. Blok gaf daarna eene schoone schets van den slag op de Mookerheide, op 14 April 1574. Hy schonk daarbij een helder en met de meeste opgewektheid uitgesproken overzicht van den toestand onzer gewesten en van de omstandigheden, waaronder de veldslag plaats had. Baron Mollerus werd au uitgenoodigd het mo nument te onthullen. Na deze plechtigheid droeg de heer Hodenpijl, die den com missaris der Koningin dank zeido, het monument over aan den president-kerk voogd der gemeente, die het eveneens met eene treffende rede aanvaardde. Het fraaie monument geeft in zijn middenstuk de allegorie der Geschiedenis Naar wij vernemen hoeft de burgemeester van Amsterdam geweigerd toestemming te verleenen aan het comité uit de vakvereenigingen tot het organi- 8eeren van een manifestatie voor den 8 uur werkdag, om een optocht te houden op 1 Mei aanstaande. (N. B. O.) Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Volksbond, vereeni- ging tegen drankmisbruik, heeft in over eenstemming met de haarlemsche afdee ling, aan alle kiesvereenigingen in Ne derland eene circulaire verzonden, waar- het met het oog op de aanstaande algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer, de aandacht vestigt op de voorna- mo plaats, die de „drankkweatie" onder de belangryko vraagstukken van den dag inneemt en haar verzoekt, wanneer in of vanwege de vereeniging politieke voor drachten worden gehouden, daarbij zoo mogelijk de vraag van het drankmis bruik te berde tc brengen. Dinsdag arriveerden t Amsterdam eenige russische en duitsche diamantslijpers met hun gezinnen, die allen arbeid zullen vinden in de dia mantslijperijen in de aangrenzende stra ten van do Weesperzijde. De toestand van het diamantwerkersvak schijnt dus weer beter te zijn. Zoo men nu slechts van de harde lessen van het verleden profiteert en wat spaart voor voor even tueel nieuwe ongunstige tijden. Een mot het oog op den in- maaktijd van groenten enz. en op het groot hygiënisch belang der zaak zeer lezenswaardige brochure is //Tinvergif tigingen door in blikken geconserveerde levensmiddelen en het voorbehoedmiddel daartegen", uittreksel uit de redevoering gehouden op het 3e natuur- en genees kundig congres te Utreeht inde le sectie, onder voorzitterschap van prof. J. H. van 't Hof, door dr. P. F. van Hamel Roos te Amsterdam. De Zaanlandsche Zeilver- eeniging zal op Zaterdag den 18n en Zondag den 19n Juli een onderlingen zeilwedstrijd en een nationalen roeiwed- strijd houden in de Binnenzaan. In eene by-eenkomst van patroons der verschillende takken van het bouwvak in de Zaanstreek is eeae vereenigiDg opgericht tot onderlingo ver zekering hunner werklieden tegen onge lukken en invaliditeit. Onmiddellijk zijn 25 werkbazen als lid toegetreden, en het is zoo goed als zeker dat alle overigen zullen volgeD. Het bestuur is samenge steld uit de heerenJ. Eilmann te Zaandam, D. Stam Mz. te Wormerveer en P. Vredenduin te Zaandijk- De ver9oni gd a badhotel te Wyk a/Zee, met al de daarbij be- hoorende gebouwen en gronden, dio 7 dezer in veiling werden gebracht, wer den Woensdag bij afslag toegewezen, voor 72,436, aau de buffet-maatschappy //E Pluribus Unum" te Amsterdam. De inventaris der hotels e z. werd door dezelfde maatschappij aanvaard voor f 15.000. Aan de politie te Rotterdam is doar eene actrice kennis gegeven van het vermissen van een gouden armband, mot diamanten, vermoedelijk docr ont vreemding. De politio doet onderzoek. (N. R. C.) Uit Gorinchem schryft men aan de N. B. Ct. De vreemdelingdie op tweeden Paasch- of Pinksterdag onze stad be zoekt, en dan mocht denken daar kalme rust te vinden, zou zich zeer bedriegen. Maandag is hier marktdag en op de bovengenoemde dagen is die marktdag woeliger dan ooit. En deze woeligheid en drukte is men begrijpt het licht niet van onschuldigen aard. De boeren uit den omtrek vinden het goed op die waartegen de politie, hoe lofwaardig zij overigens haren plicht vervult, vry wel machteloos staat. In eene advertentie in de Nisutce Gorinchemsche Courant nu worden de ingezetenen opgewekt, om een adres te onderteekenen aan den gemeenteraad, opdat deze den marktdag op genoemde dagen afschafte. Beter ware het wellichtverschuiving van den marktdag op Dinsdag te vragen, doch hoe het zij het is hartelyk te hopen, dat velen dit adres onderteekenea. Paasch» en Pinkster-Maandag, zooals ze nu doorgebracht wordenzijn eene schande voor onze stad. Uit Tzum wordt gemeld: Onze 240 voet hooge toren, gebouwd in de jaren 1548 en 1549, is voorgoed in reparatie. Hoe meer er afgebroken wordt, hoe meer zwakke deelen aan het licht komen. Verzakkingen van de spits en ook van het onderdeel deden vermoeden, dat er wei iets aan het inwendige ha perde. De scheeve staad trok al meer en meer de aandacht, van vreemdelin gen vooral, en velen uitten de vrees, dat het gevaart6 wel eens kon omvallen of instorten. In de plaats zelve dacht men aan zoo'n gevaar nauwelijks. Een toren met muren van twee meter dik, hoe zou die om- of invallenHet resultaat van een onderzoek was intusschen, dat her stelling noodig bleek. Onder toezicht van een bekwaam deskundige, den hee» Feikema van Dronrijp, arbeiden onze timmerlui week uit, week in aan het monstergebouw. NR. C.) Woensdagnacht is wederom te Breda een brutale diefstal gepleegd, en wel door in- en overklimming in het koffiehuis Jonkers op het stationsplein. De dief of dieven hebben zich moester jemaakt van al de gouden, zilveren en bronzen medailles der by den heer Jon kers gevestigde duivenvereenigingen stellen biljartballen, nederlandscho ei duitsche muntspeciën enz. Dinsdag had te Heusden aan de werken van den Nieuwen Maas mond een ongeluk wilde, terwyl beweging zette, er op springen, met het gevolg dat hem beide beenen nagenoeg werden afgereden. De man werd naar het stedelijk ziekenhuis gebracht, waar zijne beenen werden geamputeerd. Eenige oogenblikken later is hij aan de gevolgan overleden. In een buitengewoon poli- tieblad. verzoekt de officier van justitie te Breda namens den rechter-commissaris te Antwerpen, opsporing en aanhouding van Eugèae Constant Joseph Meunier, steenhouwer en sjouwer, geboren te Melin, 41 jaren oud, lengte 1.68 meter, haar donkerbruin, oogeu grijs, neus dik, kin htr-é, baard gesehoren, knipoogt ge durig wanneer men tegen hem spreekt tegea hem is te Antwerpen een bevel van aanhouding verleend ter zake van aldaar gepleegden dubbelen moord. Uit het Spoorkanaal te Sneek werd Woensdagmiddag het lijk opgevischt van een 19-jarige dame, D. P., die men sedert Zondag jl. reeds vermiste. wieng dergelijke zaken geen aantrekke lijkheid heeft, die haalt de schouders op. Wil men een bewijs van de onwaar schijnlijkheid der toestanden, die men te aanschouwen krygi Karei Lehr heeft zijn vader, die twintig jaren gevangen zit, nooit gekend, en toch laat. de schrijver hem in het tweede bedrijf vertellen, dat hij zoo zeer verlangt zijn vader te zien. Natuurlijk vinden zy, die oordeelen, dat een kind zich steeds tot de onders behoort aangetrokken te gevoelen, dit zeer eenvoudig, maar dege nen, die meer nadenken en het een dwaasheid achten, dat een kind dat zijn vader niet kent, hem zal lief hebben, blyven koud, ja zien daarin niets dan een holle phrase, onnatuurlijke, tooneeltaal. Het zou de moeite niet looner, alles eens nauwkeurig na te gaan, want men zou allicht tot de ontdekking, komen dat Vosz nog te zeer aan de oude vormen gehecht is. Bovendien is het eerste bedrijf ver bazend langdradig en de meeste per sonen behooren te huis in den tyd toen Mr. Rhijnvis Feith zijn sentimonteele, dwepende romans in het licht gaf. Nie mand kan gelooven dat de in het stuk optredende personen werkelijk kunnen bestaan. Slechts de hoofdpersoon, Thomas Lehr, uitmuntend geschilderd. Na twintig jaren onschuldig in de gevangenis te hebben doorgebracht, komt hij in het huis van zijn vrouw terug. Toen hem de tijding zijner onschuld werd medege deeld, was hij, ja verheugd, maar waar heen te gaan Een assessor brengt hem bij zijn vrouw. Dez3 herkent hem niet dadelijk ovenmin als zijn beide kinderen weten wie die vreemde man is. Een dergelijk tooneel is echter niet meer passend voor den tegenwoordigen tijd. Aan hot slot van het stuk komt de held nog even cp den voorgrond. En wat doet bij? Natuurlijk begaat hy een moord. Dat behoort er zoo by op het tooneel. Hij //Lastige gast" aangekocht voor museum te Dordrecht, Er ging eon hou op onder het publiek, ook toen Blom J Moedervreugde", en het greote schilde! van Israels De Rustdag" aau den hel Van Langerhuyzen waren toegewej Deze kwam ook in het bezit van Mauv& ,/Trekpaarden". De buitenland»che kocL ging grootendeels naar het buitenlajj ziet, dat zijn vrouw, uit nood gedwongen, in de macht van een plaats. De heer B.jandere man is, en volgens de leer van eene locomotief zich in het tooneel moet hij dezen man dooden. Denzelfden dag dus, dat Thomas uit de gevangenis werd ontslagen, begaat hij een moord en is dos schuldig. Tot zoover de inhoud. De vertooning heeft, daargelaten de bovenvermelde opmerkingen, alleszins voldaan. Vooral de heer Tothar si Thomas Lehr) heeft in laugen tyd niet zulk een fraai type geleverd. Zóo moet het iemand te moede zyn, die twintig jaren de gevangenis gezucht heeft, schuw, verlegen en verzwakt. Zijn onschuld ia gebleken hy mag dus de cel verlaten, het tuchthuis uit, de wijde wereld ingaan, maar.... daarheen Hij wil liever blijven, maar onverbiddelijk luidt het bevel wegHet tooneel waarin hij vraagt te mogen blijven (lste bedrijnen het onderhoud met Karei (3de bedryf) behooren voorzeker tot de best ge- Letteren en Kunst. S c 3h. u 1 d I Drama in Richard Vosz. Dit tooneelstuk, 26 Februari 11. voor 't eerst te Weenen opgevoerd, werd door 't gezeischap-Gebr. van Lier den lien April reeds in 't hollandsch ten tooneele gebracht. Het stuk doet voor de zooveelste maal de gevolgen zien eener rechterlijke dwaling, zoo voor den ver oordeelde, als voor diens gezin. De hoofdgedachte van het stuk is on getwijfeld te loven, de uitwerking daaren tegen niet van ouderwetsche sentimen taliteit cn nu en dan van Ibsomanie vrij te pleiten. Wie vau hoogdravende, sen- timenteele uitdrukkingen houdt, zal het drama ongetwijfeld toejuicnen, maar voor Finanoiëele mededeelingenl Het Weokblad van Broekman en Hon ders bevat o. a. de volgende opgave v minder courante of incourante fondsi in de week, tot den datum van 14 Ap loopende, door hun tussohonkomst vel bandeld. Aand. Bible-Bótel (Mpij. tot Exploit, van het)a Oblig. //Overtoom" (Ex- ploit.-Mpy. van Bouw terrein) Aand. British Doli Lang- kat Tobacco Cy. Li mited prefered Oblig. Nederl. Indische Cultuur-Mpij. Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorw.-Mpij. te Apel doorn Aand. Rijnl. Stoomtram- weg-Mpy. te 's Hage (Oprichters-Aand.) Aand. 3uid.-8toomtram- weg-Maatschappy Aand. Almoloscha Stoom spinnerij, Weverij en Verwerij Aand. Brood- en Meelfa briek te '8 Hage u Aand. Delftsche Distil leerderij, Gist- en Spi ritusfabriek Aand. Meel- en Broodfa brieken (Mpij. voor). Aand. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft. Aand. Yeenend. Stoom spinnerij en Weverij. Oblig. Stud. Societ. Mi nerva" t© Leiden Aand.//Tivoli" te Utrecht Aand. Neder. Verzeker-. Maatschappij op het leven, tegen invalidi teit en ongelukken te 's Gravenhage (Eerste.) 70 98% 108% io H 25 f 70. 36 50 140 pet. eij 100% 110 125 53 94 72% 105 Van het verdere heerenpersoneel had den slechts de heeren Veltman, Verha gen en D. Zageman rollen van eenige beteekenis, die zij op hun bekende nauwgezette wijze vervulden. Mevrouw Ellenberger was minder larmoyant dau anders en voor mejuffr. Cohen was de haar toebedeelde rol vaak te zwaar. De vertaling is over het geheel goed geslaagd. De vertaler, Paul Kramerzy echter opmerkzaam gemaakt dat, waar hij den president der rechtbank laat spre ken van protocol, in onze taal proces verbaal bedoeld wordt. Ook klinkt in het gesprek tusachen Thomas en Karei het woord //jongeheer" tegen een werk man wei wat vreemd. Later werd 't wij selijk in //jongmensch" verauderd. UNUS. Op de veiling P. in de Brakke Grond te Arasterdam werd Jacob Maris' naam geen schande aandoen. Vertrouw een weinig op mij. Binnen een maand zal ik terugkeeren. Uwe, u steeds liefhebbende dochter Claribêl." Met zijne beide handen tegen zijn voorhoofd gedrukt, liet de oude man zich in zijn stoel neervallen en staarde nog steeds op den brief, zooals men staart op het mes, waarmee men u met den dood bedreigt. „Ontvlucht!" stamelde hij. „Mijn Claribel, mijn lieveling! O, bittere ramp het licht van mijn oude oogen, vay. mijn huis en van mijn hart, gevlucht, zonder een woord van vaarwel. Mijn verstand is benéveld. Groote Godwat is dat Zijn blik viel op 'de kist, geopend en bijna leeg. Met een kreet van schrik bukte hij zich er over heen. „Mijn kist opengebrokenMijn geld wegGod in den hemel is het mogelijk kan zij dat gedaan hebben Het is al te duidelijk. O, wanneer iemand mij gezegd had, dat het gebeurd was, ik zou hem neergeveld hebben! Mijn Claribel? mijn kind neen, niet langer mijn kindDe schaamtelooze,de ondank bareOm mij te verlaten, zonder een woord tot afscheid, is slecht, maar om mij te bestelen, mij te bestelen van liet geld, dat zij had kunnen krijgen, wanneer zij maar wilde, en waar voor ik om harentwille heb gewerkt en gezwoegd 1 O, dat is wreed. Tot dit uur heb ik haar steeds gezegend, en den hemel afgesmeekt, des morgens en des avonds, om haar te zegenen, maar nu zal mijn vloek...." Hij hief zijne handen reeds ter vervloeking op. Een wegster vende vlam uit den haard, wierp nog een matten lichtstraal op het portret van zijn vrouw reeds verscheidene jaren geleden gestorven. Hij zonk in zijn armstoel neer, liet zijn hoofd op zijne handen vallen, en te midden van de snikken, die aan zijn ge- schokten boezem ontsnapten, kreunde hij „Neen, Ellen, inniggeliefde vrouw, ik kan..,, ik kan ons kind niet vervloeken HOOFDSTUK III. Het komplot. Veertien dagen waren er verloopen, sedert de vlucht van Claribel. Zij en Dudley Carstairs waren in allen eenvoud in Londen in het huwelijk getreden en waren daarna naar Parijs gegaan, waar zij een apartement hadden gehuurd op een van de drukste boulevards. Claribel wilde voortdurend zekerheid van haar echtgenoot hebben, dat hij zijn belofte zou vervullen om haar naar het huis van haar vader terug te brengen. Onder verscheidene voorwend sels, waarvan de meesten op zijne zaakaangelegenheden werden geschoven, wist Dudley iederen dag den datum van hun afreis te verschuiven, en deze steeds uitgestelde hoop was de wolk aan den horizont van hun huwelijksleven. Op zekeren namiddag zat Dudley in een ernstig gesprek ge wikkeld met een van zijn kennissen, dien hij onmiddellijk na Leger en Vloot. Hr. Ms. paorserdekkorvet commandant kapt.-luit. ter zee P. Bruch, is uit Nieuwediep te Amsterdal teruggekeerd. Bij de proefvaart liep del bodem 17 mijlen, terwyi de sfcabiliteitl proeven mot goed gevolg werden doorl staan en het varen met zwaar geschil geen sehade veroorzaakte. Zooals men weet is de Sumatra dl «orBte in ons land gebouwde stalen pan! serdekbodem hij is lang 70 M., kef eene waierverplaatsiDg van 1-700 een diepgang van 4.25 M. De bewap! ning bestaat uit 2 torpedokanonnefl, I kanou van 21 c.M. A. no. 2, dat reel vooruit kan vuren tot 115o naar beril zijden, een kanon van 15 c.M. A. no| 2, dat recht achteruit tot 120o beide zijden kan schietenvoorts 1 kanonnen van 12 c.M. L. A. in uiige! bouwde halttorens, 1 kanon van c.M. achterlaad, 4 kanons van 8.7 c.M es 2 revolverkanonnen van 3.7 tot afwering van torpeéobooten, zc het artilleristisch vermogen bclangrijl| mag hceten. De «ommandotoren, uit compoundl platen van 15 c.M. samengesteld, is ofl het voorschip geplaats. Ooder het hel scLermend dek zijn 9 waterdichte afdeel lingen en boven hot dek 6, terwijl onde| de ketels een waterdichte dnbbele b dem is gebracht. Het schip heeft schroeven, bewogen door een dubbel stol verticale direct werkende stoomwerktuig gen van 3750 p.k., die door een 1 scheepsch schot, gaande door de n zyn aankomst in Parijs had opgezocht. Het was majoor Punter. Hij was iemand van omstreeks vijftig jaar oud. In uiterlijk et manieren kon men in den bookmaker nog den militair val vroeger herkennen. Hij was ééns knap geweest, maar zijn gelaat was opgeblazen en zijne oogen hadden de rustelooze uitdrukkini van die van een spelertoch waren er in zijn uiterlijk nol sporen overgebleven van den vroeger beschaafden heer. Hil wijdde op dat oogenblik al zijn aandacht aan een sigaar eneeif groot glas, dat brandy bevatte, een weinig verdund met seltj zerwater. „Drommels, Dud, oude jongenzeide h^, nadat hij eenige! tijd in gepeins verzonken dikke rookwolken aan zijn havanaj sigaar had ontlokt, „eindelijk bevinden wij ons hier weer a vroeger, te zamen te Parijs. Hoe lang zijt gij in Londen geweesl alvorens hier terug te keeren „Een week." „Slechts een week? Er wanneer rijt gij dan teruggekeerd?;,l „Wel drommels, Punter, wat kan u dat schelen? Drink nc| eens uit." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2