NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. HERIJK. 8e Jaargang. Zaterdag 18 April 1891. No. 2390 ABONNEMENTSPRIJS: SCHETS OF KLEINE NOVELLE, VIJF EN TWINTIG- GULDEN. §l'artijef3 g&xxxveZx\&. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenJ 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad veracbynt dagelijks. behalve op Zon- en Feestdagen. Horrao Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 222. ADVEKTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaateruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze^agenten en door allb boekhandelaren en conrantlers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. E. AVIS. Hoofdagenten voor hel JBttilenlandCompagnie Générale de Puh nqere G, L, 11AVBB if CoJOHN F, J0NE9, SneeParijn 31öin Favlourg Montmartre i*vxa*s®«Rfca Aan belanghebbenden wordt be richt, dat niet de letter C, zooals in de kennisgevingen voorkomt maar de letter b in den gewonen schrijfvorm schuin gesteld, dit jaar zal worden gebezigd voor den herijk der maten en gewichten. Haaklem, 9 April 1891. Burgemeester en Wethouders van Haarlem E. A. JORDENS. He Secretaris, A. A. LAND. uitsluitend voor GsaJbonneerdsn op „Haarlem's Dagblad" en hunne Huisgenooten, voor eene van de grootte van Fidelio's Zaterdayavondpraatjes. De ondergsteekenden, leden van de jury ter beoordeeling van de vijftien in gekomen Stukken op bovenvermelde Prijsvraag, zijn na zorgvuldige lezing tot de slotsom gekomen, dat de prijs van ƒ25 moet worden toegekend aan Bosr en Schoolmeester, dialoog in Twentsch dialect. Dit stuk is ingezonden onder het motto ;/La critique est facile, i'art est difficile", en bij opening van de gesloten enveloppe is gebleken, dat de schrijver van dit stuk is de heer 0. J. TEN THIJE, Onder wig ser te Haarlem* Hiermede zou de jury hare taak als ge ëindigd kunnen beschouwen, ware het niet, dat zich onder de inzendingen éene bad bevonden, die zy eene aanmoediging waardig keerde, met name het schetsje, getiteld Hobert, ingeleverd onder het motto „De liefde zoekt zichzelve niet". Schrijfster van dit stukje is Mejuffrouw ERNESTINE 3I0LTZER, te Haarlem. Aan haar zal door de Uitgevers van dit Blad een eenvoudig Boekwerk wor den aangeboden. Bovendien zal het stukje worden opgenomen in Haarlem'Dagblad vaxx 27 April e. k., terwijl het bekroonde stuk ,/Boer en Schoolmeester" een plaats zal vinden in Haarlem's Dagblad van 20 April. M. J. MEES. JUSTUS VAN MAURIK JR. J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. Haarlem 17 April 1891. De uitslag der door de broeders van St. Johannes De Deo alhier Donderdag gehouden aanbesteding van een R.-K. zieken- en verplegingshuis met kapel, volgens het ontwerp van den architect G. Blonck, was als volgt Namen Woonplaats Perc. A. Pero. B. P.Rijnierae&Zn., Bloemend.,/129,777ƒ127,777 N.H. Braakenburg.Overveen, «124,000 Arns. fan Meer, Zevenbergen, 119,600 "117,000 A. J. v. Liemt, Amsteid. «117.300 JJ. P. Thuring, Amsterd., 115,700 s 112,700 V. Ph. Braun, Beverwijk, 113,900 J. v. Groenendaal, Nieuweram. 11 !,7ö0 11LOOO P. ItiHgs, Sandpoort, 113,000 111,000 G. Ruigewaard, Egmond a/Z. u 111,400 110,200 J. J. v. Scheijndel, Haarlem, 109,830 108,130 C. P. W. Dessing, Gouda, u 109,000 107,000 J. C. van Reijsen, Haarlem, 108,000 106,500 D. A. Braakenburg, Haarlem, IC 6,900 105,200 B. Zuithol^ Haarlem, 105,000 108,388 A. Leeuwens, Reeuwyk, P 2,800 100,400 N. Porquin, Berkeü, 99,989 n 87,989 N. Slenters, Haarlem, 97,000 <r 9u,00ö Blijkens achterstaande advertentie kan de uitvoering van //die Jahreszeiten", door de ziekte van den heer W. Robert niet meer in dit coneertseizoen plaats hebben. Het bestuur der afdeeling van Toonkunst heeft het voornemen de repe- titiën in het begin van September, dus vroeger dan anders, te hervatten en de uitvoering dan in November met dezelfde solisten te doen plaats hebbeB, n. m. mevr. S. Haaee-Bosse, sopraan, uit Rot terdam, Raimund von Zur Miihlen, tenor, uit Berlyn en Joh. Mesechaert, bas, uit Amsterdam. De onderofficieren van het 3e bat. 4e reg. inf. alhier, hebben het voornemen opgevat om den Ion Mei a. s. in den schouwburg alhier eene liefdadigheids uitvoering te geven ten voordeele van de wed. van den gep. adj. onderofficier Questro. Het programma aal onder meer be vatten gymnastiek, schermen, tooneelspel en voordrachten. In den loop dezer maand zal aan de ingezetenen eene lijst worden gepresen teerd, waarvan door de onderofficieren het meeste succes wordt verwacht. De Tooneeiclub ,/Multatuli" geeft tot sluiting van haar seizoen De Tijgerfzger of de Vrijbuiters van Mexico. Naar wij vernemen, moet dit stuk, door de afwisselende tooceelen en fraaie costumes, veel aantrekkelijks bieden. ALBRECHT BEILIHG. De opvoering in den schouwburg van Brandts Buys' nieuwe opera, heeft ons versterkt in de meening, reeds bij gele genheid van de eerste opvoering in Am sterdam, uitgesproken, dat wij hier te doen hebben met een zeer verdien3telyk toonwerk. Zal ooit de Nederl. Opera de hoogte bereiken waarop men haar zoo gaarne zou zien, dan is de medewerking, de steun van hollandsche musici als Brandts Buijs, onmisbaar, Van der Lin den's Catharina, Van Milligen's Brinio, Brandts Buys' Bailing morgen Van 't Kruijs' Bloem van IJsland waarlijk 't begint al op een repertoire te gelijken. Van de opera zelf kunnen wij volstaan met de bespreking van de drie laatste tafereelen onze meening over de vier eersten vindt men in ons verslag van da première te Amsterdam (Haarlem's Dag blad van 1 April). Hot vijfde tafèrtlel is zeker wel het mooiste van de geheele opera het behelst in hoofdzaak soli en een duet van Albrecht Beiling (den heer Henri Albers) en zijn vrouw Anne (mej. v. d. Weghe). Vooral de sopraan-aria „\ïn donker ic ssijn ziel", lijkt geschreven en mej. v. d. Weghe, hoewel zij nog weinig tooneelroutine bezit en hare gestes al te sporadisch zijn, als slorpte de zang hare geheele attentie op, mej. v. d. Weghe zong lief en innemend. Na het duo aan het einde van dat tafereel werden beiden dan ook driemaal terug geroepen en zóo uitbundig toegejuicht, als men dat in onzen schouwburg maar zelden hoort doen. In het eerste tafereel wil Floris van Kijfhouck (de heer Arnoldi) Anna scha ken, maar wordt door de landlieden ge grepen en zal door hen worden vermoord, als hij door Elsje (Mej. van Zanten) en Vasmer (den heer Pauwela) nog tijdig wordt gered. De heer Arnoldi deed zich ook hier weer als een flink zanger ken nen, en met genoegen hoorden wij de gedeeltelijke herhaling van het duo-alt en tenor uit het vijfde tafereel. Het koor van Hoekschen in het slottafreel zouden wij gaarne van een talrijker mannen- sohaar hebben gehoordnu klonk het wat dof en mat. Met een groote aria van Beiling, mooi geschreven, niet minder mooi gezongen, eindigt de opera. WanDeer men vroeger wel geklaagd heeft over het weinige enthousiasme, dat het haarlemsch publiek in den schouw burg aan den dag pleegt te leggen, gisteren avond is gebleken, dat die klacht niet billijk is. Eg wanneer men hier ter stede niet al te mild is met het geven van huldeblijken, dan hebben die zoo ze eed enkele maal worden geschonken, voor ken die ze ontvangen des te grooter waarde. Reeds toen de componist zijn zetol betrad, werd hem uit naam van de Ko ninklijke Liedertafel //Zang en Vriend schap" alhier, een krans aangeboden en tegen de pauze een tweede, afkomstig van //Crescendo". Het was een goede gedachte van de beide groote liedertafels hier, om den componist van dit echt hollandsche toonwerk, op deze wijze te eeren. Aan den heer D. Pauwels werd na zijne aria in het tweede tafereel, uit naam van een ashttal trouwe bezoekers der opera-voorstellingen alhier, een lauwerkrans met wit en rood lint (de haarlemsche kleuren) aangebodende heer Albers ontving 7an dezelfden een dergelijk huldeblijk na het derde tafereel. Beide altisten hebben ons dezen win ter zoo vaak door hunne gaven genot geschenken, dat deze eenvoudige hulde- betooning waarlijk wel verdiend mag heoten. Hiermede is d8 reeks van voorstel lingen der Nederlandsche Opera afge- loopen, en spoedig zal de zomerstilte intreden. Mogen wij vóór de vacantia nog niet een toegift te gemoet zien En zo?'. d° direct^ vro dan schouwburg niet te vinden zyn, om de Opera uit te noodigen, tot //finale sluiting van het seizoen," een onzer oude getrouwen te geven, Faust, Carmen of Huge noten De ffFauBt" is zoo mooi geweest, met Arnoldi als Mephisto en Albers als Valentijn. De sihouwburg zou zeker by eene reprise daarvan geen slechte zaken maken Door de liberale kiesvereeniging Haar lemmermeer, zijn tot eandidaten voos de Prov. Staten (vac. van Stralen) gesteld de hh. jhr. v. Merlen te Heemstede en Joh. Ter Hofisteede, notaris te Overveen. Graan- en Zaad markt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 16 April 1891. Witte tarwe 8.90 k f 10.25, rogge 6.75 A 7, haver f 8.20 a 9, duivenboonen f 6.90 k 7.85, paarden- boonen 6.25 k f 6.80, bruine boonen 12, groene erwten f 8 ft 9. BINNENLAND. Bij resolutie van 9 April van het ministerie van Financiën is be paald, dat braDdbluscb werktui gen als estinoteurs, annihiiateurs en andere dergelyke brandbluschwerktuigen niet vallen in de termen van vrijstelling volgens 3 der resolutie van 6 Juni 1877, no. 71, Verzameling no. 54, (zie het daar gezegde onder fabrieks-, land bouw- en stoomwerktuigen). Zij zijn naar hun hoofdbestanddeel als //ijzerwerk" be last met 5 pet. der waarde. Da resolutie van 22 October 1865, no. 32 (Verzameling no. 149) en alle andere voorschriften met het bovenstaande in strijd, zyn vervallon. Uit Enschede wordt ge meld van 15 dezerUitgenoodigd door het gemeentebestuur, kwam heden mid dag te 12 uren in onze gemeente de minister van Binnenl. Zaken, jhr- mr. A. F. de Sarvornin Lobman, vergezeld van den referendaris voor onderwijs, den heer Dijckmeester. De heer dr. Van Eijck, inspecteur van het m. o., was reeds gisteren aangekomen. Aan het station werd de minister verwelkomd door burgemeester en wethouders. Te éen uur werd da minister in de raadszaal van het gemeentehuis opge wacht en gecomplimenteerd door B. en W., den referendaris, den inspecteur, de leden van don Raad, den secretaris der gemeente en de commissie van toezicht op het M. O. Daarna bracht de minister onder ge leidde van B. en W. en van de com missie van toezicht een bezoek aan de Nederl. School voor nyverheid en han del. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan de Fabrieksschool, alwaar do minister door commissarissen werd rond geleid en ingelicht. Des avonds werd nog een bezoek gebracht aan de Am- baehts-avondschool. Morgenochtend vertrekt de minister naar Hengeloo, ten einde aldaar de fa brieken der firma Stork te bezichtigen. Onze correspondent te Lon den seint In eene Donderdagavond gehouden vergadering is de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen definitief ge constitueerd met 245 werkende leden, van welke 162 buiten en 83 in Londen verblijf houden. Na de vaststelling der statuten, welke door,eene voorbereidings commissie van zoven leden ontworpen waren, ging de vergadering over tot de benoeming van het bestuur, Bij acclama tie werden gekozentot voorzitter A. A. H. Boissevain, tot ondervoorzitter F. C. Stoop, tot secretaris H. S. J. Maas, tot penningmeester M. van Lessen en tot verdere bestuursleden B. Miesegaes, James Labouchére, L. E. Rozenraad, I. G. Gercke, M. J. Rikofi, baron Mac- kay, H. J. Gerritsen, P. J. Poels, Al- bert Kapteijn, S. G. van Os, F. K. de Vries, I. Swaagman, F. W. C. Vogel, C. J. en F. J. Marcus. Deze namen FEUILLETON. HOOFDSTUK III. De majoor nam een teug uit het lange glas, deed nog eenige trekken aan de lange sigaar en antwoordde toen, terwijl hij de opdwarlende rookwolkjes gadesloeg: //Neen, Dud, Ik zou er op durven zweren, dat gij niet daar vandaan zijt gekomen, want wanneer gij eenmaal in Londen zijt, clan kunt gij die stad niet zoo spoedig verlaten. Wat hebt gij daar echter uitgevoerd?" De majoor liet een langgerekt gefluit hooren. //Wat!" riep hij uit. //Gij wilt toch niet zeggen, dat die kleine dame boven.... //Mevrouw Dudley Carstairs is Juist. Ja, Punter. Ik ben zoo vast in de echtelijke boeien geslaakt als de predikant het maar kan doen." De majoor keek hem ongeloovig aan en vroeg toen //Gij wilt toch niet in eenst beweren, dat gij vergeef het mij in een Kerk zijt geweest?" //Ja zeker, en ik wil er ook nog wel bijvoegen, dat er geen aardbeving volgde en het dak nog even stevig was, toen ik de kerk verliet, als toen ik haar binnentrad." z/Ja," zeide de majoor xnet een zucht, ,/gij zijt mij eesi raad sel. Van ieder ander zou ik eenvoudig zeggen, wat is die man toch een groote dwaas; van u verwondert het mij slechts wat heeft die handelwijze te beduiden /,Wacht en zie toe, Punt. Er steekt evenwel volstrekt geen zedelijk kwaad in om te trouwen." //Daarom juist begrijp ik niet, waarom gij het hebt gedaan." Dudley hield den blik op zijn metgezel gevestigd en vervolgde met een glimlach: //wanneer ik mij niet vergis, majoor, hebt gij dezelfde dwaasheid reeds herhaaldelijk begaan." De ander beet zich op zijne zwaren, lichtbruinen knevel en antwoordde met een grijnslach//Ja, mijn beste jongen, in bijna alle landen onder de zon. Het is waar, dat ik in alle groote steden van Europa een vrouw bezitom echter onaangenaam heden en verwarring te voorkomen, kent een ieder mij onder een anderen naam. Maar vertel mij eens," en de majoor wees in de richting van Claribels kamer, „is er dit een voor uw ge heele leven //Punter, doe mij niet van zulke vragen, want..,." z/Gij wilt geen leugens vertellen? Daarvan ben ik nog niet overtuigd, maar kieschheidshalve zal ik geen persoonlijke vragen meer tot u richten, omdat gij ze niet schijnt te willen beant woorden, en vooral, omdat ik wel begrijp, dat gij mij de waar heid toch niet zult vertellen. Maar nu ter zake. Hoe gaat het er mee?" /Slecht," zeide Dudley op somberen toon; j/de zaken gaan zeer slap." Het gelaat van den majoor betrok. //Bij mij gaat het ook slecht," zeide hij, //de kanalen zijn opgedroogd." ,/Hoe gaat het met het kaartspel vroeg Carstairs, na een plechtige stilte. De majoor deed driftig een paar trekken aan zijn sigaar. //Beroerd," zeide hij, //ik kan er geen ander woord voor vin den. In de laatste zes weken is er in geheel Pvrijs geen duif geweest, die geplukt kon worden of het plukken waard was. Bovendien ben ik gisterenavond schandelijk bedrogen, Dud. Ik speelde twee uur lang met een jongen Griek, uit Smyrna, die mij werd voorgesteld als een koopman, die zich kan baden in zijn goud. Wij speelden met een spel kaarten, waarvan ik de beide kanten zeer goed kende, en alvorens wij opstonden, won ik vijftigduizend francs van hem. Hij schreef een chèque voor dat bedrag en verzocht mij tevens een chèque van vijfhonderd francs te gaan inwisselen, en hij gaf mij te kennen, dat hij daar voor een pistool wilde koopen en wilde afrekenen met zijn concierge, opdat deze de kosten voor zijn begrafenis zou kunnen betalen. Ik liet hem gaan, met het geld in zijn zak en gaf hem nog een paar raadgevingen mee, en toch bedroog hij mij op schandelijke wijze. Hij verliet mij als het beeld der wanhoop. Van morgen ga ik naar de bank, presenteer zijn chèque, en men deelt mij mee, dat hij geen cent crediet heeft en dat zij niets anders van hem wisten, dan dat hij reeds verscheidene anderen op dezelfde wijze in den val had doen loopen. Ik noem het schurkachtig om zoo iets te doen, Dud iemand het geld te ontstelen, waarvoor hij zoo hard heeft gewerkt." z/Zeker," zeide Dudley deelnemend, maar met een glimlach om zijne lippen, //het is juist of gij het geld niet hadt gewonnen.'1

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1