POLITIEK OVERZICHT. vertegenwoordigen èe voornaamste tak ken van de nederlandsche industrie en handel te Londen. De aanwezige leden verklaarden de benoeming aan te nemen. De heer Maas presideerde de talryk be- zeohte en zeer opgewekte vergadering, welke met moties van dankbetuiging aan de voorbereidingscommissie en aan den voorzitter eindigde. (N. B. O.) Te Middelburg heeft ei«h eene commissie gevormd, welke zich ten doel stelt omstreeks Pinksteren a. s. eene tentoonstelling te houden van oud porselein en aardewerk. Door het be stuur van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is daartoe beschik baar gesteld het nieuw gebouwde biblio theekgebouw. Men leest in de hoofdorgaan van den Bond van Ned. onderwijzers Hoofdbestuur. Ingevolge de opdraoht der jongste Alg. Verg. heeft het Hoofd bestuur een aanvang gemaakt met het onderzoek naar den toestand der sala rissen van de onderwijzers in Nederland, Het heeft zich daartoe met de volgende heeren als commissie vereenigdM. F. Haze te Rotterdam, C. Montauban te Haarlem, A. Rienfes te Utreeht, W. F. Keizer te Apeldoorn, H. R. van Ollefen te Enschede, W. Wersta te Franekeren J. de Boer te Groningen. Aan alle afdeelings-secretarissen, cor respondenten en algemeene leden zal nu een stel vragen worden toegezonden met verzoek die vóór lo. Juni a.s. te be antwoorden en in te zenden by de daar toe aangewezen leden der commissie. Deze vragen luiden: I. Hoeveel bedraagt het aantal open bare scholen in uwe Gemeente II. Hoeveel bedraagt het aantal on derwijzers met hoofdakte, b.) zonder hoofdakte, c.) Hoeveel zyn onder elke catagorie met bijakte(n) en met welke? III. Hoeveel bedraagt de jaarwedde der hoofden van seholen IV. Hoeveel die der onderwijzers aSe klasse b.) 2e klasse c.) Ie klasse V. Hoeveel bedraagt de verhooging a.) voor de hoofdakte b.) voor een bijakte c. voor een zeker aantal dienstjaren VI. aHoeveel bedraagt gemiddeld de huur voor een burgerwoning 5.) Hoe hoog is gemiddeld de vergoe ding voor behoorlijke kost en inwoning VII. Hoe groot is het inkomen van andere rijks- en gemeente-ambtenaren in uwe Gemeente Verder zal aan niet-leden van den Bond, die tot het slagen van dit onder zoek willen medewerken, gaarne een for mulier verstrekt worden. Aanvragen te richten tot Th. M. Ketelaar, v. Olden- barneveldetr. 39, Amsterdam. Aan den heer B. Jelgersma is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei e. k., eervol entslag verleend als klinisch adsistent in het binnen-gasthuis te Am sterdam. Naar uit Amsterdam aan de Jrhf. Ztggemeld wordt, is aan de Nederlandsche Bank weder voor ƒ600,000 aan baar goud onttrokken voor Duitsch- land. Re stoomboot F. Caland van de Nederl.-Amerikaan8che Stoomvaart maatschappij is op hare reis van New- York naar Amsterdam te Dover binnen- gelocpen met ingedrukten boeg. Het vaartuig is in aanvaring geweest met de engelsche Glamorgan. Deze is gezonken doch de bemanning is door de F. Onland gered en te Dover aan land gezet, Nadere bizonderheden omtrent de by Dover plaats gehad hebbende aanvaring tu8scben het stoomschip C'aland en de schroefboot Glamorganuit Cardiff, toonen aan dat zij plaats gebad heeft in de avondschemering op 10 mijlen afstand van de kust. De heldere nacht en het ^alme weder melken de aanvaring onbe grijpelijk. De Galand gaf de Glamorgan oenen geduchten stoot aan stuurboord, tengevolge waarvan de laatstgenoemde spoedig zonk naby de zandbank „Varna". Ook de Galand bekwam beiangryke schade de boeg werd geheel ingedrukt. Dertig opvarenden van de splinternieuwe Glamorgan werden met moeite gered. Na de botsing waren de Galand en de Gla morgan als aan elkander genageldzij gingen eerst uit elkaar toen de Glamorgan volliep. Donderdag werden proeve» genomen met een verbeterd systeem eleetrisohe tramwagens tusschen den Haag en Scheveningen. Te Zalt-Bommel werd Woen- dag aan boord van een vaartuig de vrouw van den schipper P. tengt van het springen van het vliegwiel der lier door een stuk yzer dermate aan het hoofd verwond, dat de dood onmiddellyk velgde. Uit den bredaechêngemetn- têraadAdressen van sollicitanten naar de betrekking van klokkenist." De Voorzitter „Ik stel voor om de adressen te verzenden naar burgemeester wethouders. Wie er ook benoemd moet worden, het zal altijd een „hoog geboren" persoon moeten zyn," Hilarit De heer Da Booy„Mijnheer da Voorzitter, we hebben hier nu reeds 3 sollicanten, waarom zou uien die men- schen nu niet eens in de gelegenheid stellen om proeven van bekwaamheid te geven en zich op de hoogte te stellen van de registers en de verdere inrich ting De heer Van Hal„Ik geloof dat de heer De Booy wel zou doen, met over deze materie niet mede te spreken, want aan geen enkel klokkenspel zijn regis ters te vinden. Ik zeg dit met het oog op het lezend publiek." Hilariteit De heer De Booy //Mijnheer de Voorzitter, ik dank den heer Van Hal wel, dat hij my hier het zwygen oplegt maar dat er registers bestaan bij een klokkenspel weet ik zeker. Dat is eene uitvinding van den nieuweren tijd." De Voorzitter: //Mynheer Van Hal heeft u het zwygen niet opgelegd, hij heeft alleen gezegd, dat u geen zeer groot klokkenist zijt." Hilariteit De heer De Booy; //hij well" Te Arum geraakte een vyf- jarig kind, dat by den weg s onder de stoomtram. Het kind werd een arm en een been afgereden. Dat de bende Zigeuners, die voor eenigen tyd beproefde onze grenzen over te trekkea, niet onbemiddeld was, hlykt hieruit, dat ze den oaaréchaussées te Nieuweschans ƒ1000 beden, indien dezen hen ei over lieten trekken. Toen de maréchaussées dit van de hand wezen, beproefden ae met geweld verder te komen, zoodat men bun de wapenen moest toonen. De officier van justitie te Groningen waarschuwt tegen Carolus Remkee, zich noemende graanhandelaar, wonende te Groningen in de Torenstraat. Hij biedt in vele bladen granen ten ver koop aan, tracht gadingmakenden over te halen tot vooruitbetaling van het ge- wenschte, en blijft nalatig in de levering of zendt in plaats van bet bestelde, eenig kaf of onkruid waarin slechts enke le graankorrels. Naar ons gemeld wordt, Meunier, de vermoedelijke dader 1 den dubbelen moord in de Verbondsstraat te Antwerpen, wiens opsporing door de Delgisehe politie in Nederland wa3 ge vraagd, Woensdagnamiddag te Lier ge vat. Hij werd in het bezit gevonden van vrouwensieraden, welke aan eene der vermoorde vrouwen toebehoord hebben. (iV. B. C teur van *s rijks zeelustrumecten, die tot onderwerp zijner voordracht zal behan delen //Kompas-storingen. Nieuwe kom passoorten." Door den minister van Oorlog is bepaald, dat de scherpschutters, die tot gevangenisstraf zijn veroordeeld of by het depot van discipline zijn gedetacheerd, gedurende den tijd van hunne detentie of van hun verblijf bij het depot, tot ge woon soldaat zullen worden terugge bracht. By de infanterie en by de artillerie wordt tegen 25 April a. s. eene belang rijke promotie in de hoogere rangen verwaGhfc. VISSCHE-R1J. Zandvoort, 15 April. In 1890 namen 10 zandvoortsche bomschuiten deel aan de zeevisscherij. Was de vloot kleiner dan in het voor afgaande jaar, de besommingen waren aanmerkelyk hooger. In 1889 besomden de 14 seuuiten tezamen 32300, dus gemiddeld per schuit 2307.14in het vorige jaar daarentegen bedroeg de gezamenlijke be somming der 10 schuiten 33990, d. i. gemiddeld per schuit 3399. De hoogste besomming bedroeg in 1889 3000, in 1890 4380 de laag in 1889 1900, in 1890 2900. De besommingen der verschillende schuiten waren als volgt stuurman besomm. Z.Y. 11 Jb. Keesman ƒ4380 9 C. Koper 3600 15 Jb. Zwemmer 3600 5 ,/H.v.Koningsbruggen// 3530 1 f/ A. PaapAzn. 3400 2 A. Paap Lzn. 3240 n 13 a P. Paap 320U 14 Simon Paap 3080 12 a A. Paap. 3060 8 D. v. Duyn t, 2900 De gemiddelde prijzen der visch waren als volgt Tarbot 3 tot 9.50, kabelj. van 0.80 tot 2.50, schelvisch van 0.20 tot 1.20, tong van 0.20 tot 1.80, schol ƒ0.30 tot 2.20, rog van 0.15 tot 0.60 per stuk; bakschol van 1.80 tot 5.75, scharren 3 tot 8 en vyfvoeten of zeesterren van 0.80 tot f 1.90 per mand. De aanroer van schelvisch en kabeljauw was zeer gering. Een schuit is, zooals reeds vroeger is medegedeeld, by den Hoek van Holland vergaan. Andere groote rampen aijn niet voor gekomen. neergevallen en afgemaakt. Volgens de verklaring van mevrouw Bekking kan de omstandigheid, dat men geen hulpgeroep heeft gehoord, ver klaring vinden in het feit, dat de heer B., zenuwachtig zijnde, weinig of geen 8tem had. Bdia-incidenten. Een britsch-indisch blad geeft de volgende wetenswaardig heden, die op de reis van den Cesare- witch voorgevallen zijn. De verhouding aan boord van het oorlogsschip Famiat Azava tussehen den commandant van dezen bodem, kapitein ter zee Lobmann en prins Bariatinsky, die tot het gevolg der grootvorsten behoorde, was op het laats van de reis zeer gespannen. Prins Bariatinsky matigde zich aan boord zeer veel gezag aan en gaf bevelen de vaart van het schip betreffende, zonder den commandant te raadplegen. Verscheidene malen moet zelfs het leven der groot vorsten daar tengevolge van in gevaar verkeerd hebben. Zoo gaf b. v. de prins op een dag order, dat de sloepen in volle zee zouden gestreken worden, op dat de grootvorsten een roeitochtje zouden kunnen maken De commandant gaf een tegenbevel en daar had men de poppen aan het dansen. Hevige woordenwisselingen hadden er en de commandant dreigde zelfs met alle middeleD, die hem ten dienste stonden, zijn gezag aan boord te «uilen handhaven. Een deel van het scheeps volk koos de partij van prins Bariatinsky, maar deze weerspannigen werden zon der veel moeite in de boeien gesloten en te Bombay aan land gezet, om van daar per eerste gelegenheid naar Rusland ge bracht te worden, ten einde daar hun straf to ondergaan. Dat blad meldt nog, dat de grootvorst George Alewandrowitsck, de broer van ;den Cesarewitch, vaB Bombay met het russisohe fregat Kawalab naar Rusland is teruggekeerd, lijde»de aan typheuse koortsen, dus niet zooals eenigen tijd geleden werd gemeld wegens, een val uit de mars. Leger en Vloot. Door de Marine-vereeniging zal op Woensdag 22 dezer eene algemeene ver gadering te Den Helder worden gehou den, waarin als preker zal optreden de heer M. C. E. I. Cosijn, adjunct-verifica- KOLOMEN. Zooals wy reeds bericht hebben, is, in den naeht van Zaterdag op Zondag 1 Mi-art, de administrateur der suikerfa briek Djati in Besbek (Soerabaja), de heer Bekking, in zyn eigen huis ver moord geworden. Uit nadere bizonderheden blykt, dat men hem des morgens dood op zyn bed jn eene, uitsluitend voor dat doel bijeen- Uit öeestemiinde, wordt geseindIn stemdistdeten is de uitslag der ver bekend. Op Bismark zyn 6995, op Adloff 2369, op Plate 2927 en op Sehmalfeld 3853 stemmen uitgebracht. De uitslag van een paar plattelandsdistric- ten ontbreekt nog. Eene herstemming zal noodig zyn. Voor zoover de bladen reeds over de verkiezing te Geestemttnde spreken, ko men zij tot de slotsom, dat nog volstrekt niet met zekerheid te voorspellen is, dat Bismarck by de herstemming zal zege vieren. De beslissing kan daarby liggen in de handen der Welfen, die stellig niet tot Bismarck's vrienden gerekend kun nen worden. De invloedrijke Vertin Berliner Kauf- lettie und Indnetrieller heeft Woensdag vond. De vermoedelyke daders zyn een be diende, die reeds 12 jaren bij het slacht offer in dienst was, en de vader van een ontslagen vrouwelijke bediendezij aijn gearresteerd. De heer Be&king logeerde in de byge- bouwen, waar drie wakers in de smalle voorgalerij de wacht hielden, doch geen hunner heeft iets gehoord. Twaalf wonden, waarvan zeven deo- delijk, zyn den heer Bekking toegebracht met een hem zelf toebehoorende gollok, welke in de slaapkamer aan den wand hing. Vermoedelijk is hij bij het hooren van gerucht opgestaan en heels, op de rand van het bed zittend, zijn pantalon willen aantrekken. In die houding kreeg hy een zwaren slag op het achterhoofd. Hl heeft toen de kamerdeur willen openen, by welke gelegenheid hem vier vingers zijn afgekapt, waarop hij geroepen, vergadering besloten, al het mogelyke te doen om eene groote internationale tentoonstelling in 1895 te Berlijn tot stand te brengen. Het uit voerend comité van den Duitschea Han delsdag, dat eerstdaags vergadert, zal dit puot ook in behandeling nemen. In de stedelyke barakken te Berlyn zijn meer dan 400 rnssisch-poolsche landverhuizers onder dak gebracht, die naar Brazilië willen gaan, maar te Berlijn zonder eenige middelen aange komen ayn en nu ep kosten van het russische consulaat naar hun vroegere woonplaats teruggezonden zullen wor den. In den nacht van Dinsdag is er aan de grenzen weder hevig gevochten tus schen russische grenssoldaten en geheele benden poolsehe landverhuizers, by welke gelegeaheid o. a. op de Drewentz een bootje met vluchtelingen is omgeslagen, met het gevolg dat een. aantal kinderen verdronken aijn. De oostenryksche minister van Finan ciën heeft de begrooting voor 18bl op nieuw ter tafel gebracht, zooals zy in den vorigen Ryksraad reeds was ingediend. De minister verklaarde er geen verande ring in te hebben gebracht, maar alle bovendien neodige kredieten bij afzonder lijke wetsvoorstellen te zullen indienen. Zonder debat is het voorstel tot het zenden van een adres van antwoord op de openingsrede aangenomen. In antwoord op eene interpellatie heeft da italiaansche minister-president éi Rudini een overzicht gegeven van hetgeen door Italië verlangd is van de Vereeoigde Staten wegens het gebeurde te New- Orleans. Daar het antweord der rede ring te Washington niet bevredigend was, gelastte de minister baron Fava, een gemotiveerd congé te nemen. De italiaansche zaakgelastigde Imperial! verklaarde den minister Blaine, dat het diplomatieke incident gesloten geacht zou worden als vervolgingen werden ingesteld tegen de schuldigen. De minister sprak ten slotte zijn vertroawen uit in eene voor Italië's rechten gunstige oplossing, welke tevens de rechten zijn van alle beschaafde natiën. Kwam het niet tot eene bevredigende oplossing, dan geloofde hy niet dat er ernstige verwikkelingen aoodea ontstaan, maar dan zou het zeer te betreuren zijn dat de Vereeoigde Staten zoo weinig eerbied Leenden te koesteren voor de beginselen van recht en rechtvaardigheid, welke doer alle be- schaalde volkeren erkend worden. De Servische regeering heeft de ex-koningin Natalie een termyn van acht dagen gesteld om te vertrekken. Heeft zy dan Servië niet verlaten, dan zal zy met geweld over de grer worden gebracht. Omtrent een nieuwen opstand op Creta wordt gemeld, dat het revolutionair comité te Athene in den loop der vorige week meer dan 100 gewapenden naar Creta had afgezonden, aan welke het gelukt was op verschillende punten t« landen. Dezen begaven zich naar het bergte en verkondigden daar aan het volk dat zij gekomen waren om Creta, van het turksche juk te bevrijden en met het grieksche moederland te vereenigen. Verscheiden bloedige botsingen hebber reeds plaats gegrepen tussehen de op standelingen en de gendarmerie. Djevad- paeha verzocht eene versterking van f bataljons infanterie uit Constantinopel, Op Cerigo wachten nog verscheiden honderden gewapenden eene gunstige gelegenheid af, zich rast de opstandelin gen t© vereenigen. Gelukt het hun te landen, dan is een ernstig samentreffen met de soldaten te verwachten. Naar luid van berichten uit Rangoon looft de britsche regeering 5000 ropijen uit aan hem, die des regent van Mani- pore vangt. Stanley heeft zich naar Londen inge scheept.. In het geheel heeft by 110.000 als zyn aandeel ontvangen voor honderd door hem gehouden lezingen in Njord- Amerika. Geïntervieuwd, heeft hy ver klaard, niet naar Afrika als onderzoe kingsreiziger te willen terugkeeren. In antwoord op eene nota van markies Imperiali, zaakgelastigde van Italië te Washington, moet de staatssecretaris Blain© thans geantwoord hebben dat regeering der Vereenigde Staten iu ginsel het recht van italiaansche onder danen erkent op schadevergoeding we gens krenking van rechten hun gewaar borgd door het tusschen beide mogend heden bestaande tractaat. Maar in dat traetaafc wordt attn Italianen geen on schendbaarheid van leven en eigendom verzekerd. De staats-secretaris eindigt met te verklaren, dat er geen recht op schadevergoeding erkend kan worden, anders dan op grond van beslissir der rechterlijke lichamen, tenzij er pli verzuim of medeplichtigheid van overhied mocht bestaan. Generaal Roca heeft te Buenos-Ayres eene proclamatie uitgevaardigd, waarin «Dat weet ik ook wel," vervolgde de majoor op gekrenkten toon, //maar ik had er toch voor gewerkt; later op den dag, brengt een kleine straatjongen mij een brief ven denzelfden vent, waarin hij mij schrijft, dat, wanneer ik met het kaartspej zaken wil doen, ik nog eerst eenige kunstgrepen moest leeren, want dat de kunstgrepen van mij slechts geschikt waren om kinderen aangenaam bezig te houden, en dat hij voor een goede belooning wel genegen zou zijn om mij een paar lessen in de ["edele kunst te geven. Het was al erg genoeg om mij op te lichten, maar het was laag om mij te beleedigen." Dudly lachtte in stilte en zeide toen, bij wijze van troost: z/Ga hierover maar niet treuren, ik denk wel, dat gij er u later bij een ander wel voor zult schadeloosstellen. Ik vermoed, dat de eerste vlieg, die gij nu zult vangen, er slecht onder vandaan zal komen." De majoor knipoogde welsprekend, hetgeen iets kwaads voor spelde voor zijn toekomstige prooi. Plotseling keerde Dudley Carsta»i£ een halven slag met zijn stoel om, keek zijn metgezel in het gelaat en zeide z,En nu zal ik eens vertellen, majoor, waarom ik u verzocht heb hier te komen. Ik heb een klein plan gemaakt voor een operatie, en wanneer deze gelukt, dan zullen wij weer in weelde kunnen baden." z/In weelde baden," antwoordde de majoor schouderophalend. /,Ik twijfel er sterk aan, of ik dat wel ooit weer zal beleven. Ik kan tegenwoordig al bijna mijne schulden niet meer betelen." //Daarover hebt gij u nooit erg bekommerd, Punt, tenminste zoolang als gij maar schulden kondet maken. Maar ter zake. Het is geen nieuw plan vooe u. Den laatsten keer te Newmarket was het «ehter nog maar in staat van wording, maar nu is het geheel uitgewerkt." De majoor schoof onrustig zijn stoel achterwaarts, //tiet is gevaarlijk, Dud," zeide hij hoofdschuddend. z/Dat is iedere coup, die wat beteekent," gaf de ander on geduldig ten antwoord. //Wanneer gij e* echter niet bij betrokken wilt zijn, dan kan ik het zonder u wel redden. Maar terwille van de oude vriendschap «Ja," zeide de majoor lachend, „ik weet, dat gij bizonder ge voelig zijt, Dudley Carstairs. Openhartig moet ik u bekenneo, dat het plan mij niet toelacht het is een gevaarlijke, moei lijke onderneming. Bovendien, waar vindt gij den.... gij be grijpt mij „Ik zeg u," antwoordde Carstaira toornig, „dat mijn plan reeds geheel is uitgewerkt; ik heb de londensche kantoren bezocht; de papieren zijn in orde en de.... wij begrijpen elkaar, nietwaar, is gereed om afgeleverd te worden." Een rilling ging de majoor door de leden. „Kies dus," zeide Carstairs kortaf, „ja of neen." „Het plan staat mij tegen," bromde de majoor gemelijk. „De tijden zijn zoo slecht." „Maar het is zoo gevaarlijk." „De te behalen winst is echter zoo groot aanzienlijk^r dan wij ooit hebben gewonnen." „Ja, maar ik herhaal, dat het zoo gevaarHjk is," „Bah 1" riep Carstairs uit, „wij kunnen op een veiligen afstand de koorden spannen." „Ja," antwoordde de ander, „en gij zult veilig op een afstand blijven. Maar de anderen? Wie zal hier uw agent zijn?" „Mevrouw Dudley Carstairs, en daarom juist is zij mevrouw Dudley Carstairs geworden." Majoor Punter barstte in lachen uit. „Dudley," riep hij uit, „gij zijt bewonderingswaardig. Welk een grootsch planJa, het spel is lastig en gevaarlijk, maar onze toestand kan al niet slechter worden,; dan hij nu reeds is. En, zooals gij zegt, is de belooning, die ons wacht, aanzienlijk, ik zal het dus maar wagen, alles of niets, ik ben uw bond genoot." „Goed," zeide Carstairs en de sombere uitdrukking week van aijn gelaat. „Wij hebben verder niets meer te doen dan met dokter Lebras in onderhandeling te treden. In dien tusschentijd zal ik mijn vrouw in ons plan inwijden, want ik moet u m vertellen, dat ik er totduaverre met haaf geen woord ov heb gesproken. Het zal mij misschien wat moeite kosten om haar toe over te halen, ons te helpen, maar ik heb steeds zon der veel moeite den wü van een yrouw voor den mijne do«n buigen. Gij zult er niets tegen hebben, dat ik u nu vaarwel zeg, want dan zal ik oogenblikkelijk de zaak met haar gaan be spreken." De majoor leegde het lange glas, stak nog een sigaar aan, greep zijn hoed en wandelstok en nam afscheid, terwijl b; mompelde „Dudley, gij zijt bewonderenswaardig." Wordt vervok

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2