NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 20 April 1891. No, 2391 A BON N EM EN TSPRIJS ADVEE TE N TIÉN ebsgt bestaat uitwee Dlailen. TA DSN I Ell WS. Operette-Vereeniging -l'artders Directeuren-Uitgevers 3. C. PEEREROOH en J. B. AVIS. Voor iia»rlem per 3 malden1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. ■van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rsóat. Dit blad verschoot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Borean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onzegagenten en door alle boekhandelaren ea courantiers Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de BtibliciH Mrangèrt G. La 1)A VBji CoJOHN F» JONHS^ Succ.t Bar ijs 81 Ms Faubourg Montmartre EERST® Bi.AT). Haarlem 18 April 1891. Ie voorloopige candidateolyst, ©p- ks door de anti-revolutiounaire reenigiug „Nederland en Oranje" voor de vaeature in de Provin- Staten, komen voor de heeren J. •ding van Barkhout en van Bla- Haarlem W. Hovy te Am- on P. Verfeaijl te H&arlemmer- oane eenforentie met eenige bui- icenten, zal Dinsdag uit dit viertal lij vend eandidaat worden aange- r de vereeniging van industrieelen besloten zich tot Ged. Staten idem met het verzoek de door den vastgestelde faecaliëabelasting niet e keuros. heeft dr. M. F. van Lennep iroep naar hier aangenomen. Is ook uit de Officseele Berichten is tot kolonel bevorderd de luit.- J. A. K. H. W. Vogel alhier, hem het eornmando opgedragen het 4e regiment infanterie, m«>t laats Leiden. doet ons leed, ofschoon wij on8 derixig verheugen, ca* wij bekwamen humanen hoofdofficier iet lang meer onder de ingezetenen gemeente zullen mogen tellen. n, die niels gezien hebben vau Dgs' belangrijke antieke haarlemsche liugen, afkomstig uit de verzame- ükama, is daartoe gelegenheid door eziebtigen der etalage by de firma Cittert Zonen, die eenige der aamste stukken aankocht voor handel in die zaken. het buiten „Zuiderhout" van den Victor aan de Spanjaardalaan al- zal op 26 April eene poppen- clling worden gehouden, ten voor van de aigeraeene armen van stede. enmorgen waren wy in de gole- ii'i, eens een kijkje fco nemen in Jieuw ingeriehteo winkel Groote" traot 2, voorheen gez. Grasveld, 6. Roling en thans J. H. de Jong. nieuwe eigenaar heeft het maga- naar alle eischen ingericht en eene aparte afdeeling voor kïn- !ii aan toegevoegd, die er inderdaad aanlokkelijk uitziet, en waar menige moeder een goede keuze zal kunnen doen. Hedenavond, als alles verlicht is, zal men zich van den goeden smaak van dan nieawen eigenaar kunne» overtuigen, door de sierlijke inrichting der ruime etalages. Met den ijver en de voorkomendheid van den heer de Jong, die op het ge bied van manufacturen en aanverwante artikelen een uitgebreide ondervinding bezit, twijfelen wij niet, of deze van ouds zoo gunstig bekende eaak, gaat een nieuw tijdperk van bloei tegemoet. „COH AMORE". Toen men vernam, dat zich hier ter stede een vereeniging had gevormd van liefhebbers van zang en komediespel, om operettes op te voeren, was men alge meen overtuigd, ook door de groote toe treding van kunstlieveade leden, dat dit liefhebberijgezelschap een Sink geheel zou vormen. En zso was het ook daarvan le verde de avond van Vrijdag het bewijs. Het dient nog gezegd, dat het denk beeld om eene dergelijke vereeniging op te richten, zijn oorsprong vond in de voor eesigen tyd plaats gehad hebbende uitvoering, door ongeveer dezelfde per sonen, van de operette „Incognito" of „Vorst tegen wil en dank" van Hermann Kipper, die zoo uitmuntend is geslaagd en waarover wij, zooals men zich zal herinneren ces gunstig oord hel uitspraken. Ook Vrijdagavond stond deze operette op het programma ea de uitvoering daarvan steende geheel overeen met de hiervoren vermelde. Geheel nieuw veor ons was „De Prin ses van Kannibalië" of „krankzinnigheid en photographie", operette in twee be drijven, van Richard Geneeen het tweede nummer van het programma. Het ia een dolle klucht, die ook niet woifiig op de lachspieren der toeschouwera werkte. In het land Kannibalië, te vinden op een der Zuidzee-eilanden, zijn alle inwo ners gek geworden door het aanschouwen van de schoone oogen van de prinses des lands, en tevergeefs peinzen d© vorst en zijne ministers erop om hunne onderdanen van die ziekte te genezen. Plotseling komt sr een europeesch photograaf, Albumin, met zyn bediende Kalie in het land, en deze geeft den vorst den raad om ter genezing van de algemeene kwaal het huwelijk in te voereu en hij zelf zal het voorbeeld geven door met de dochter van den koning, die den bekoor lijken naam van Pcemfia draagt, in het huwelijk te treden. Na eenig beraad »et zijne ministers wordt dat voorstel aangenomen en het huwelijk, het eerste in het land, met veel praal ingezegend. Het was inderdaad een vermakelijk stuk. De kanuibalea, in hun wonderlijke plunje van huiden en veeren samenge steld, met da beide Europeanen, dia aan allerlei bejegeningen blootstaan, de zon derlinge ministerraad en de vreemdsoor tige hofhouding, dit alles maakte een onbeschrijflijken indruk. Zang en spel vielen zeer te roemen. De meeste uitvoerenden zijn dan ook leden vau hier ter stede gevestigde zangvereenigiugen. Vooral klonk fraai de zang van Albumin en Kalie, ook koning Ouvvouw beschikte over een goed geluid en do koren waren ver dienstelijk. Een woord van lof mag zeker den pianist, voor de uitvoering zijner lang niet gemakkelijke taak, niet worden ODthoudon. Na deze eerste zoo wel geslaagde uit voering, meenen we „Con Amore" een langdurig en voorspoedig bestaaa to mo gen voorspellen. De talrijke aanwezigen bleven groten deels nog geruimen tyd onder een ge zellig bal, geleid door den heer J. G. Martin, bijeen. Vrijdagavond vergaderde in .Weten en Werken de kiesvereeniging- „Vooruit gang," tot het atollen vau een candïdaat voor Provinciale Staten (vacature- van Stralen). Voorgedragen waren de heer mr. J. de Clercq van Weel, door de leden E. de Lanoy, G. E. L. Hij- mans, mr. A. J. van Thiel en der. heer C. C. L. van Coeverden y>: de hesr Jobs. ter ITTV Bloemendaal, voorgedragen door de leden J. H. Krelage, A. Merens JCz. ea A. H. van Tubergeü. Aanwezig waren 51 leden. De heer van Coeverden vraagt, op welken grond hei bestuur eene vergade ring heeft gehouden met de besturen van kiesvercenigiDgen buiten deze ge meente. Do Voorz., mr. Th. de Haan Hugenholtz, antwoordt, dat het bestuur dat heeft gedaan om voeling te verkrij gen en te weten, welke eandidaat de meeste kans van slagen had. Vroeger is dat door vorige liberale kiesverenigin gen hier ook wel gedaan. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat «1 de vertegenwoordigde vereenigiDgen van meening waren, dat de door Bloemen daal gestelde eandidaat, de heer ter Hofisteede, de meeste kans van slagen zou hebben. Toch bleef men geheel vrij, wien te stellen. Al de buitengemeenten hebben den heer ter Hofisteede eandidaat gesteld, behalve Haarlemmermeer, waar men echter de voorloopig gestelde can- didaten voor onzen eandidaat zal ver wisselen. Den vorigen keer, zegt de heer Van Coeverdenhteft de heer Van Wet! wei nig stemmen gehad, door de traagheid der buitengemeenten. Het Bestsur kan geen bespreking hebben over candidaten, voor het bekend is met do meening der vereeniging. Dat is niet de manier in ons vrije Nederland, om tot vrije verte genwoordiging te komen. Wij staan voor een fait accompli, en zijn in onze candi- daatstelling niet meer vrij. De Voorz. meent, dat zeer zeker deze vereeniging doen kan wat zij wil. Men is tot niets verbonden. Er is in 1887 iets dergelijks gebeurd met de candidatuur van den heer de Meijior, antwoordt de heer Van Coever den. Dat was ook niet rechtuit on heeft toen aanleiding gegeven tot eene scheu ring in de kiesvereeniging. De heer ScholtenDe6tuurslid van de kiesvereeniging te Heemstede, deelt mede dat men aldaar heeft besloten te stem men den eandidaat dien Haarlem zou stellen, niet oscgekesrd. Stellen de bui tengemeenten met 2900 kiezers den heer ter Hofiateede eD Vooruitgang met 2700 den heer Van Weel, dan komt er ver brokkeling en brengt de tegenpartij hare eandidaat erin. Is het nu niet beter, dat de vereenigiogen vooraf elkaar polsen, dan dat zij elkaar tegenwerken De heer A. Merens JCm. beveelt thans de candidatuur van den heer ter Hofi steede aan. De heer ter H. is Bloemen daler van geboorte en kent Noordhollaud du3 op en te op. Als landeigenaar kent hij de behoeften van den landbouw, en heeft reeds sedert 15 jaar als president van een der Meerpolders, contact met wa'.srftchapsbelaugT-n. Sinds 16 jaar is hij notaris, eene betrekking die onaf hankelijk is omdat men afhangt van het geheele publiek. Zijn vak brengt mee, dat hij administratieve kennis bezit, terwijl hij door een 15jarig lidmaatschap van den Raad op de hoogte is der ge meente-administratie. Hij ia volkomen beksnd met de bloembollencultuur en is een man uit eén stuk, rechtvaardig, meoningvast. Om al die redenen aehtik het hoogst wenschelijk, dat de heer ter Hofisteede lid zii van Provinciale Sta- teD van Noord-Holland. De heer Van Coeverden bespreek» den eandidaat Mr. 08 Clercq van Weel. Men kent hem als kantonrechter, als rechter, als lid van den Raad, 0I3 dijk graaf van een der polderbesturen. Hy is een eerlijk man, met een helder hoofd en groote bekwaamheden. Zijne betrek king maakt hem geheel onafhankelijk van het publiek on dat verlang ik van een vertegenwoordiger. Vroeger was de heer Van Weel reeds eandidaat der vrijzinnige kiesvereeniging. En als we den blik verder slaan en denken, dat later een lid van Ged. Staten noodig zal zijn, acht ik den heer Van Weel daarvoor de geschikte man. *>ü«aaaaigBi i nwnii De heer Van Twis/cvoorzitter van de kiesvereeniging te Bloemendaal, pas tot lid van Vooruitgang aangenomen, zou gaarne de candidatuur van den heer ter Hofisteede gesteld zien uit een oogpunt van billijkheid. Tot nogtoe zijn de buiten gemeenten steeds meegegaan mot Haar lem, laat nu bet omgekeerde eens plaats hebben, vooral waar de eandidaat der buitengemeenten opweegt tegen dien van Haarlem. De heer Van Weel is twee maal in de minderheid geweesthet kan dus goed zijn met een irisschen eandi daat te komen, en wenschelijk acht ik het iemand te nemen, die met de buiten gemeenten bekend is. Mr. A. J. van Thiel is het wat kras, dat iemand, die afhankelyk is van het geheele publiek, daardoor onafhankelijk zou wezen. Zoo zou ook een winkelier onafhankelijk kunnen worden genoemd. De heer Van Weel is óok landbezitter, óok dijkgraaf. Wij hebben nooit gunsten gehad van de buitengemeenten en staan nu door de treurige houding van het bestuur tegenover een fait accompli. Wij behoorden zelfstandig te zijn. Men heeft er op gewezen, dat de heer ter Hofisteede gewonnen en geboren is te Bloemendaal, maar ieder weet dat vaak datgene wat aan iemand die het altijd ziet, ontsnapt, wordt bemerkt door iemand die elders is geweest er. dus meer heeft gezien. De heer J. G. Tuytel zou de billijkheid tegenover de buitengemeenten willen uit stellen tot het volgend jaar, als wanneer er twee vacatures komen. Dan zou men den eandidaat der buitengemeenten bun nen steunen. De Leer Van Tuhsh wènsebt dat men de buitengemeenten niet met een zoet lijntje zal wegsturen. Het volgend jaar zou men wel weer met haarlemsche candidaten kunnen komen, en het gevolg zou kunnen wezen dat do buitengemeen ten en Haarlem in plaats van saoien te werken, hoofd tegen hoofd gingen. Dr. B. M. Heringa drukt, zijne tevre denheid uit over de houding van het bestuur en ziet met vreugde, dat er aan eensluiting komt met andere vereeni giogen. Thans wordt tot stemming overgegaan, en de heer Jobs. ter Hofisteede met 33 van de 51 stemmen tot eandidaat van „Vooruitgang" geproclameerd. Do heer de Clercq van Weel verkreeg 17 stem men, Óen was in blanco. De Voorz. merkt nog op, dat het gemeend heeft alleen door eendracht den liberalon eandidaat erdoor te kunnen krijgen. De heer Van Coeverden herhaalt, dat het bestuur vóór te aboucheeren met andere vereenigingeu, den wensch der vergadering had moeten vernemen. Na nog eenige discussie wordt dit punt als afgehandeld beachouwd. Door den heer B. Hey ting wordt ge_ FEUILLETON. HOOFDSTUK IV. Dudley neemt polshoogte. luwelijks was de majoor vertrokken, of Claribel kwam haas- 'e trap af en trad de zitkamer binnen. tie vreeselijke majoor," riep zij uit. «Ik dacht, dat hij nooit weggaan." preek niet zoo over den amen, ouden Punter, lieveling," Dudley en streek met zijn hand langs haar wang, terwijl aar hootd tegen zijn schouder vleide. „Hij is de beste man de wereld in sommige opzichten tenminste." denk, Dud, dat het komt, omdat ik jaloersch ben op reen, die u van mij verwijderd houdt, en zoovele menschen in Parijs nemen uw tijd in beslag." -aken, liefste, zaken," antwoordde Dudley en liefkoosde Het was dan ook onmogelijk om dit lieftallige vrouwtje teederheid gade te slaan, zooveel liefde en blind ver wen spraken uit hare zachte duivenoogen. tiidley," fluisterde zij aarzelend, „wanneer mag ik nu naar naar mijn vader schrijven, om hem te vertellen, waar ik ben?" /.Nog niet, Claribel," antwoordde hij ernstig, „wij zullen mis schien Parijs spoedig verlaten." Zij klapte van blijdschap in de handen. „O, wat zal ik blij zijn, wanneer wij Parijs verlaten. Waar gaan wij dan heen, Dud? Keeren wij naar Engeland, naar huis terug Ik verlang er naar om uw vader te zien, hoewel de ge dachte, hem te zullen ontmoeten, mij bijna schrik aanjaagt. Hij zal zoo vertoornd zijn op zijn zoon, omdat hij een arm, klein vrouwtje mee naar huis brengt, die geen werkelijke dame is." Dudley Carstairs had het bijna vergeten, dat hij zich voor deze gelegenheid een denkbeeldigen, aanzienlijken vader had geschapen. Hij streek hare golvende, bruine lokken naar achte ren, kuste haar met teederheid op het blanke voorhoofd en zeide „Dierbaar kind, het zou een zonderling vader moeten zijn, die teleurgesteld was, wanneer zijn zoon een vrouw meebracht, zoo lief en zoo goed als gij. En wat betreft de vereischten om dame te zijn, welke zijn die volgens uw meening?" „Wel, ik ben niet van aanzienlijke geboorte, Dudley." „Lieveling, iederen dag scharen zich vrouwen onder de aris tocratie, bij wier verleden en afkomst gij zeer gunstig afsteekt." „Ja, maar ik £en ook niet rijk, lieveling." „Zoudt gij graag rijk willen zijn?" „Ja, terwille van u. Voor mijzelf ben ik reeds rijk genoeg door het bezit van uw liefde, welke een onnoemelijke schat is." „Ik bedoel stoffelijk rijk, rijk, zooals de wereld dat noemt, met onschatbare juweelen, met een schaar dienstboden, bedien den, paarden, rijtuigen, enz." „De liefde is beter dan dat alles, Dudley," fluisterde zij op zachten toon, „zonder liefde kan dat alles ons niet gelukkig, zelfs niet tevreden maken." „En toch," betoogde hij, „zoudt gij niet minder gelukkig zijn, wanneer gij wist, dat gij ontheven waart van alle geldzorgen, die de menschen kunnen kwellen en mannen en vrouwen spoe diger oud doen worden dan jaren." „Wanneer ik u bezit, zal ik nooit ongelukkig zijn." Ofschoon hij een schurk was, weifelde hij toch in het volvoe ren van zijn plan. Haar eenvoudig vertrouwen was haar sterkste wapen haar zekerste verdediging. Men moet werkelijk een groote schurk zijn, om degenen, die u in alles volkomen ver- trouwen, te bedriegen. Met toornigè verachting schudde hij ech ter alle bedenkingen van zich. „Claribel," zeide hij, na een oogenblik van stilte, „ik zal u iets vertellen. Toen ik met u huwde, sloot ik een levensverze kering voor een bedrag van twintigduizend pond, zoodat gij, wat er ook moge gebeuren, nooit in geldverlegenheid zult ver- keeren." Zij sperde hare oogen wijd open, vol verwondering en ont zag. „Twintigduizend pond," herhaalde zij met ingehouden adem. Hij vervolgde„En ik heb de polissen op uw naam laten schrijven, zoodat, wanneer ik stierf, gij een rijke vrouw zoudt zijnJ' „Daaraan kan men weer uw edel karakter herkennen," riep zij uit en kuste hem. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1