PÖLlTiEk OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. naam als specialiteit op tooneelgebied ge hoord. Artis zal voortaan ook toegankelijk zyn voor Amsterdamsche niet-leden. Door dr. Westerman werd steeds een daartoe strekkend verzoek onverbiddelijk afge wezen, dooh het tegenwoordige bestuur wil mildere bepalingen dienaangaande in het leven roepen. Ook is thans de helft der stemmen van de weinige sfcem-uit- brengende leden voldoende, om als lid te worden aangenomen. Op kunstgebied is alleen nieuw de opvoering van De bloem van IJsland door de Nederlandsehe Operareeds Maandag avond in dit blad besproken. Zondag, de tweede opvoering, was de zaal dunnetjes bezet. Het werk heeft niet meer dan een succes d'esiime behaald. Met veel j moeito gelukte het enkelen familieleden en bekenden, den componist en den li brettist ten tooneele te roepen. II faut jug er les écrits d'après leur date; ik wil dus maar verder zwygen over den tekst, omdat de schrijver dien op 17-jarigen leeftijd heeft gemaakt, en zeker niet droomde dat zyn werk zou worden opgevoerd. Als gewoonlijk kwam Het Nederl. Tooneel weer achteraan met de vertoo ning vön Schuldig. Het is eigenaardig dat dit gesubsidieerde tooneelgezelechap geregeld bij andere particuliere onder nemingen teD achter is. De steeds slecht bezette zalen in het bijna afgeloopen speelseizoen gaven genoegzaam blijk van ontevredenheid bij het publiek over het gehalte der stukken. Een aangename tijding voor kunst vrienden is het ongetwijfeld te vernemen, dat de govierde bariton Orelio weder zal optreden en wel in het Daleis voor Volks vlijt. Het doet bepaald goed, te zien. dat niet alleen voor buitenlandsche kunste naars vooraf reclame gemaakt wordt. Immers op alle aanplakplaatsen leest men met reuachtige lettersOrelio komt t De zanger zal ondervinden dat het publiek hem nog niet vergeten heeft het was voor de opera een groot verlies, I hem te moeten missen. Een wedren, die echter niet tot de openbare vermaken gerekend wordt, zal hier Donderdag 14 Mei gehouden wor den. Niet achter het Rijksmuseum, maar op verschillende plaatsen der stad. Er moeten daB verkozen worden een lid van den Gemeenteraad en een dito van de Provinciale Staten. Weddenschappen en bookmakers komen bij den wedren tusschen liberalen, radicalen, clericalen en hoe die allen al meer mogen heeten, niet te pas. De belangstelling is gewoon lijk al zeer gering. -* Het koffiehurisleven is te Amsterdam nog steeds gezocht. Immers, waar het winstcijfers van „Kras" ƒ8000 meer be droeg dan bet vorig jaar, mag men wel óp een druk bezoek rekenen. Sinds bijna alle ondernemingen van eenigen omvang in naamlooze vennootschappen zijn over gegaan, volgde ook het „Poolsche Koffie huis," na zyn verbouwing ,/waohtkamer 3e klasse" bijgenaamd. Dit laatste zal weldra een vergrooting endergaan, en dan on- getwijfeld een niet te versmaden mede dinger worden van Krasnapolski's in richting. PAZAM, KOLONIËN. BATAVIA, 20 Maart. Op verzoek van den secretaris is door de regeering machti ging verleend voor den grootvorst-troon opvolger van Rusland een exemplaar te bestemmen van het plaatwerk Boro Boe- doer en van de beschrijving dier ruïne door dr. Leemans, in praehtband. Den lSen dezer heeft volgens den Javabode de krokodillen] acht plaats ge had, waartoe een geschikt terrein was gevonden in een kreek, in de Moeara Doewa, waar vier kaaimannen opgevan gen waren door den zeeboezem geheel af te dammen. Tegen vier uur reed het vorstelijk gezelschap met den resident, den assistent-resident en gevolg in vier rijtuigen naar Pasar Ikan. ,Hier lagen vier prauwen gereed. Een stoombarkas sleepte de prauwen naar de Moeara, waar de vorsten zich met hartstocht aan het jachtvermaak overgaven. De Cesare- witch stond, na een der grootste kroko dillen geschoten te hebben en nadat het monster zieltogend op het droge was gehaald, zegevierend boven op het cadaver. Het Batav. Nieuwsblad geeft van deze jacht het volgende verhaal De prauwen werden opgesleept door een stoomertje van den heer Bennet, tot bij het petroleum-pakhuis. Vandaar wer den de vaartuigen door do bevolking w :en tot een voetpad, waarlangs het gezelschap zich begaf om eene kreek te bereikes, uitkomend aan de eene zyde de Moeara Baroe, aan de andere in zee. In deze kreek houdea zich kaai mannen op. Al zeer spoedig vertoonde zieh een der ondieren en kreeg een doodelijk schot van den Cesarewitch. Met den staart sloeg de kaaiman een golf modder over den kant en over het jachtgezelschap, dat zich kostelijk vermaaktede prinsen deden dapper mee aan het oppolsen van de kaaimannen uit de modder, waarin zij zich schuil hielden. Er waren in het geheel drie groote en een kleinere ge schoten en uit het water gehaald. De kolossaalste, door den Grootvorst het eerst geschoten, werd geprepareerd en naar Rusland opgezonden. Over zessen was deze jacht afgeloopen en keerde het jachtgezelschap huiswaarts. De heer J. Samethini, die den 21en Maart met den Prins van Oranje naar Nederland vertrekt, zal over een paar maanden van daar terugkeeren met een troep van zestien dames en heoren tooneelspelers, van wier medewerking hy zich reeds heeft verzekerd en die in Indiö blijspelen, volksstukksn en enkele operetten zullen opvoeren. Het plan be staat op elk der drie hoofdsteden drie maal in éóne maand te spelen en van daaruit ook in het binnenland c-p te tre den. Het repertoire bevat meer dan tachtig s'.ukkan, maar zal gaandeweg nog worden uitgebreid. De onderneming wordt voorloopig voor een jaar op touw gezet en het plan bestaat reeds in Juni a. s. te Batavia op te treden. Op Baodjermasin heeft het vol gende zich voorgedaan. De heer Parizot, beheerder van eene jeugdige landelijke onderneming, door een Maatschappij er onlangs ergens in de bovenstreken tot stand gebracht, engageerde 100 chinee- sehe koelies in het Delische. Die Chinee- zen, te Bandjermasin arriveerende, wei gerden echter pertinent verder te gaan en de enkele gewilligen werden door de anderen met moord gedreigd. De troep geeft voor gecontrateerd te hebben om ter hoofdplaatse Bandjermastin te arbei den, verder wordt aangevoerd dat ieder dollars voorschot bedongen, doch slechte U van dat bedrag ontvangen heeft. De heer P. riep de hulp van don resident in, doch naar het schijnt aonder het gewenschte gevolg, daar hy naar Batavia vertrokken is om persoonlijk den Goeverneur-Generaal met het ge beurde in wetenschap te stellen. Infcus- schen vermeien de contractanten zich ii een aaBgenaam //dolce far niento" te Bandjermasin en wordt aan elk hunner een dubbeltje per dag voor rekening van de Maatschappij uitgekeerd voor hun onderhoud. Men is benieuwd hoo deze zaak afloopen zal. (Soer. Ot.) De portugeesche gezantschap heeft aan VAgence Havas een telegram medegedeeld, inhoudende dat er beslag is gelegd op twoe engolsche stoombooten, met twee kanonnen-gewapend, welker bemanningen met de aan boord zynde contrabende trachtten do Pungwuo op ta varen. De gevangen genomen bemanningen werden behandeld en ten slotte weder in vrijheid gesteld. De goeverneur-generaal van Mozambique zal de koopwaren ea de opvarenden doen expedieeren per portugeesche mail, zoodra de Portugee- zen Maisike88e weder bezet zullen hebben. De meeste bladen beoordeelen den aanval op engelsche schepen te Delagoa zeer ongunstig. De verwoede Times bul dert Deze ongelooflijke minachting van alle volkenrechtelijke vormen kan alleen de portugeesche politieke chaos verkla ren. Het is onbegrypelyk, dateenigerlei regeering, dien naam waardig, kan toe laten zulk een openlijke schending van alle verbintenissen en zulk eene moed willige tarting van eene mogendheid, overbekwaam om de portugeesche be- leedigingen te tuchtigen. Maar er is eene grens aan Engelands lankmoedigheid en ofierbreBging om den waggelenden ko ningstroon van Portugal staande te houden. Zelfs de Daily News, anders jegens Portugal nogal welwillend, be toogt dat er andere ea scherpere methe den vereischt worden. Het Lagerhuis heeft bij tweede lezing het ontwerp tot den aankoop van lande rijen in Ierland aangenemen. Er kwam bericht omtrent een botsing tusschen den kolenialea kruiser Siona en eenige newfoundlandsche visschers. Verscheidene dezer werden gevat. BIykens het thans openbaar gemaakte offioieel proteeol van de verkiezing te Geestemünde zijn er minder stemmen uitgebraeht dan volgens de voorloopige eindcijfers in het telegram ?an 17 dezer. Deze waren toen als volgtBismarck 7557, Adlofï, (vryzinnige party) 2619 Plate (Welfeapartij) 3845, Schmalfeldt (socialist) 3928. Hut pretocel geeft nu de velgende cijfers Aantal kiezers 31,052 uitgebrachte stemmen 17,150van on waarde 85. Uitgebrachte stemmen op Bismarck 7365, op Adlofi 2576, op Platte 3308, op Schmalfeldt 3810, op andere per sonen 6. Do herstemming is bepaald op 30 dezer. In de ooeteHryksche Delegatie heeft de mini ter verklaard, dat Oostenrijk on middellijk nadat ajet Duitschland de onderhandelingen over het handelstrac- taat ten einde zijn gebracht, met andere staten in onderhandeling treden zal. Do minister hoopt de daaruit voortvloeiende tractaten nog vóór het einde van dit jaar a«n de goedkeuring der Kamer te kun nen onderwerpen. De Compagnie Bordelaise de Navigation tosaehen Bordeaux en New-York, heeft besloten te liquideeren en hare stoom schepen te verkoopen, daar de transpor ten onbeduidend geworden zyn ten ge volge van de enorme iuvoerreehten, in Franbryk op amerikaansch vleeach ge heven. De 8paansche Kamer van Afgevaardig den is thans geconstitueerd. De heer Pigal is tot voorzitter benoemd. In de toespraak, die hy bij de aanvaarding van het voorzitterschap hield, gaf hij de hoop te kennen dat alle partijen zich vereenigen zullen om de belangen van het vaderland en de maatschappelijke orde te verdedigen, vooral met het oog op de dreigende sociale kwestie en den oeconomischen strijd in Europa. De regeering zou heden bij den Se naat een oatwerp indienen tot hot ver- luenen eener amne3iie voor alle staat kundige vergrijpen of misdaden. Volgens een telegram uit Palermo aan de Tribuna zijn een 2000 boeren te Laterza op het plein bijeengekomen om te protosteeren tegen den hoofdelijken omslag. Zij braken de deur der gen darme-kazerne open, bevrydden een ge vangen genomen makker en drongen ver volgens het gemeentehuis binnen, waar zy de registers vernielden. De Times verneemt uit Durban, dat de natalsche spoorweg naar Transvaal opgetogen over zyn onthaal in Natal, en verklaarde, te Pretoria teruggekeerd, dat hy zooveel mogelyk zal blijven yverea voor Zuid-Afrika's voorspoed. De Afrikaner Bond heeft te Kaapstad eeae vergadering gehouden om te over wegen welke stappen er gedaan kannen worden om eene botsing te voorkomen tusschen de Trekkers en de engelsche Zuid-Afrikaansche Maatsohappy. De vergadering besloot, de raadgevin gen van dan eersten minisfce r, Cecil Rhodes, op te volgen. De Times verneemt uit Valparaiso dat Balmacedas oorlogsbodems ImperialLynch en Condetl noordwaarts stoomen om de vloot der opstandelingen aan te tasten. Kolonel Camus' troepen overschreden do Cordilleras en sleten zieh bij Balma- ceda's zuidleger aan. uit wraakzucht arsenioum in de 1 die op de reeeptie werd geschonket Twee der gasten zijn reeds dood jonggehuwden, de geestelijke en de vadi der bruid en nog acht anderen zyn gevaarlijken toestand. De politie spoort den ellendeling VISSCHËRIJ. Nieuwediep, 21 April. Door korders en beugers werden heden 3 tot 15 tongen, 5 tot 80 roggen, 1 tot 6 kabolj., 3 tot 18 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 160 tal haring aangevoerd tong gold 85 cent, rog 80 k 95 Gent, kabelj. f 1.20 per stuk, kl. schol 2.25 a 3 per mandje, sohar 1.60 a 1.80 per mand, terwijl de haring onderhands werd ver kocht. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 21 April 1891. Aan de orde het wetsontwerp tot regeling y don krygsdienst. De algemeene beraadslagingen werdi geopend door den heer Schaepm die zich deze vragen had gesteld: voldoet de ons voorgelegde legerwetovi het geheel genomen aan het doel, een nederlandsehe legerwet beoogen ks en moet2o. is de voorgestelde wet overeenstemming met en bereker.il de krachten van ons volk Dat wij een leger moeten hebbe eerstens ter verdediging onzer onafhai kelykheid en ten tweede ter handhavii onzer neutraliteit, staat vast. Van aanvallenden oorlog tot afwering van dreigenden aanval, kan natuurlj geen sprake zyn. Maar ons leger zóó ingericht zijn, dat wij het ben- leveren, dat we in staat zijn ons te Prins Emanuel Gonzaga deed dezer dagen een toehtje in de Alpen, toen hy deor een sneeuwstorm overvallen werd en een naoht in dat on herbergzame oord moest doorbrongen. Den volgenden dag werd de ongeluk kige halfbevroren teruggevonden en met een draagbaar naar Trasenda vervoerd waarschyulyk zal hem een arm moeten worden afgezet. Onder deSlewaken, is hot noorden van Hongarije, zyn talrijke boe ren, die gaarne hun fortuin in de nieuwe Wereld zouden beproeven, maar wien de autoriteiten de noodige papieren niet willen afgeven. Zy hebben er nu, vol gens de Këln. Ztgeen middeltje ep ge vonden, om hunne overheid een vlieg ai' te vangen.. Zy vragen namelijk een geleidebiljet om hunne ossen over de grenzen te mogen brengen en krijgen dit gereedelyk. Zyn zij daarmede een maal weg, dan komen zij gemakkelijk over Hamburg of Bremen naar Amerika. Buiten hun eigen land vinden zij toch geen mensoh, die de taal of het schrift der Magyaren verstaat of begrijpt, en daar op deze biljetton alleen de namen van den boer en van zijne woonplaats in latijnsche letters geschreven zija, worden zij buitenslands voor geldige passen aangezien. Menige boer, die dus als //03'* naar Amerika trekt, zegt de Kilnische, komt aldaar spoedig tot de overtuigiag, dat zijn pas toch eigenlijk de waarheid wel bevat heeft. Koning Milan van Servië Het ontwerp der Regeering nu t« sende aan andere stelsels, meends dat het twee groote verdiensten bei die heca er toe brengen met de boe gedachte mede te gaan het vormt zoo volledig en zoo goed mogelijk oefend leger geen algemeene dienstplii of oefenplicht, maar wel de piichli in oorlogstijd to worden geoefend ol andere wijze tot de verdediging mi te werken. Het ontwerp maakt bekwi tot het doel, dat wy ons voorstellen, het is berekend op die moderne wj van oorlogvoeren, die eene volle en hj durige oefening nood tg- maakt, naai de duor van den oorlog zelf korter woij Spr. trad daarop in eene van de verschillende stelsels, die tegl over het stelsel der Regeering geplaatst. Het denkbeeld van o van uitsluitend vrijwilligers, verwi hy beslist. Als men een leger van kel'jk vrije mannen zou kunnen kr dan zou er mogelijk iets voor tc z> zijn, maar waarop zou hot inderflj neerkomen Op oen leger van gerond ep een leger, samengesteld uit de slecb| elementen der maatschappij, zcoals leger in Frankrijk vóór de Fra: volutie was geweest. De vraag of de voorgestelde wd overeenstemming is met de draagktj onzer natie, beantwoordde spr. beveati- En thans de kwestie van de afs fing der plaatsvervanging en van dl voering van don persoonlijken dienstj Spr. zou trachten, den hartstocht, wi mede dit punt totdusver is besprc niet in deze kamer over te brengen, I kwestie van den persoonlijken dionstplj de ex-koning wel to verstaan, loopt verdiende in zijo oog ni eet exeh gevaar van gearresteerd te zullen worden tengevolge van zyn groote ge lijkenis met een voortvlachtig bankroe tier. De hongaarsGho justitie heeft het volgende bevel tot uitgevaardigd //Aanhouding wordt verzocht van de» persoon des bankiers Maurits Weltuer, voortvluchtig, en hem ter beschikking te stellen van het parquet van Buda pest enz." Het signalement komt verder geheel overeen met dat van koniBg Milan, zoa dat deze er wel voor zorgen mag zijne legitimatie-papieren in den zak te heb ben, als hij weer eens een kijkje over de 008tenrijksehe grenzen neemt. Vergiftigde b r uil o f s g asten. Zaterdag werd te Louisville (V.S.) het huwelijksfeest gevierd van deB heer Snooks on mejufirouw Herr. Een afge- nevr, ni eet exc& d'indignité. Hij z: de vervulling van den persootl^j dienstplicht noch de vervulling vaa hoogsten en heiligsten plicht, noch a: hij de plaatsvervanging even onaanlj baar als de ordening der maatscbij Spr. stelde zich deze vraag i9 h. gineel van den persoonlijken diecstj reeds zóózeer in den geest onzer doorgedrongen, dat het zonder aarzs in do wet kan worden opgenomen vraag beantwoordde hij ontkennend,; recht is onlangs door den heer Gleiel gezegd, dat hot denkbeeld nieuw voo is. Daarbij bestaat er bij het neder sche volk eene groote vrees voor hei| blyf in de kazerne, eene vrees niet geheel ongewettigd is. By dit punt wilde spr. even stils Men heeft zich afgevraagd, waarop I juist de katholieken zich zoo krs] zoodat hij in den tijd van een paar weken door een stoutmoe- digen zet een aardig sommetje had verdiend en zijne vleugels begon uit te slaan voor een hoogere vlucht. Daar zijne zaken hem naar Londen riepen, maakte hij van deze gelegenheid gebruik om op zekeren avond een kijkje te nemen in de avontuurlijke wereld vol afwisseling en schrille tegenstellingen Londen na donker. De straten waren verlicht door de gaslantaarns en door de schitterende lichten van de ontelbare winkeluitstallingenop dat uur was Dene on-Dass reeds ingesluimerd, maar hier scheen het leven eerst te beginnen. Het was voor hem een vermaak om deze door elkaar dwar relende menschenmassa gade te slaan; menschen, die uit den schouwburg kwamen; anderen, die naar een restauratie gingen om gezellig te soupeeren en den avond weer te beginnenmannen zonder opvoeding en van lage geboorte liepen verwaand door de straten, en wilden een ieder doen gelooven, dat zij voorname heeren waren, maar niemand konden zij in dien waan brengen, dan alleen zichzelf; voorname heeren strompelden voort met glazige oogen en wankelenden tred en bootsten dus op hun beurt de mannen zonder opvoeding na. Oude lichtmissen keken de onbeschermde meisjes scherp in het gelaat, oude vrouwen met bovennatuurlijk roode wangen, trachtten schoolknapen mee te lokken naar verblijven, waar de dood voortdurend zetelt. Schouder aan schouder liepen zij voort, pair en republikein, dief en detective, dame en lichtekooi, allen in de groote massa, waarin de geheele wereld vertegenwoordigd is in een londen- sche volksmenigte. weldra zal worden verlengd. Kruger iswezen minnaar van de laatste mengde verzetten tegen den persoonlijken di Een man snelde hem haastig voorbij, bukte zich toen plotse ling en zocht van de straat een ring op, die, zonderling genoeg, niet vertrapt was door de duizende voeten, die zich over het plaveisel bewogen. Dick liep verder, de man trad echter op hem toe. z/Neeni mij niet kwalijk, mijnheer," zeide hij op eerbiedigen toon, //maar zoudt gij zoo goed 'willen zijn om dezen ring eens te onderzoeken, dien ik aooeven van de straat heb opgeraapt Het schijnt mij toe, dat het nog al een kostbaar ding is, maar' ik ben een eenvoudig werkman en heb dus geen verstand van zulke zaken." Dick was van een werkman veranderd in een man, die eigen zaken dreef, en hij wist, dat vele schurken en misdadigers groot misbruik maken van eerstgenoemden eenvouaigen eeretitel. Met, een onmerkbaren glimlach om zijne lippen, bekeek hij den ring waarna de ander vervolgde //Natuurlijk is deze ring mij niet veel waard, daar ik slechts een werkman beneen heer, zooals gij, is hij wellicht meer waard en gij kunt hem voor een kleinigheid van mij koopen." Hoeveel denkt gij, dat hij waard is?" ,/Ja, als het een echte diamant is, en ik geloof zeker dat het zoo is, dan is hij minstens tien pond waard, maar daar ik, zoo als ik u gezegd heb, slechts een arm werkman ben, wil ik hem aan u overdoen, voor laten wij zeggen twee pond en tien shilling; aan zult gij er zeker geen schade bij hebben, mijnheer." I,Welnu," antwoordde Dick droogjes; //gij zijt de verkooper en dus een belanghebbend persoon, aangenomen, dat ik de koo- per ben, dan ben ik ook een belanghebbend persoon. derstel, dat wij nu de waarde van den ring trachtten te te komen door een derden persoon, die geen belang bijl verkoop heeft, te hulp te roepen. Die politie-agent zou da: dunkt mij, wel geschikt zijn. Wat dunkt u De man keek Dick een oogenblik aan en begreep toeflj hij zich in den persoon vergist had. Onder het mompels verwenschingen aan het adres van //vervloekte, jonge land' wers, clie een werkman van zijn tijd berooven," verwijden zich om ergens anders een prooi te vinden. Hij had nog maar weinig schreden afgelegd, of een ijzeren hand werd op zijn schouder gelegd, die hem dw< zijstraat in te slaan, welke weer naar een der hoofdstraten Hij wierp een blik om zich heen en verstijfde van angst) hij zag, dat hij was aangegrepen door een man met een s gestalte en als een heer gekleed in avondkostuum en nie| lichte overjas aan. Deze man gaf den gelukzoeker een oo en de ander kromp ineen als een aap, die met de zweep bedreigd. Wordt vtrvok

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2