die zij, ten koste van haar eigen lijk belang eo dat dor aandeelhouders, billijk oordeelt. Mochten ooit de aandeel heuders ons hiertoe het recht willen ontzeggen of bekrimpen, zoo zouden wy niet aarzelen de leiding der onderneming neer te leggen. Maar evenzeer zullen wij pal staan tegenover hen, die door over dreven eischen aan de rechten van het kapitaal zouden te kort doen. Wij zullen deze rechten niet prijs geven, doch tegen over iedereen, naar onze volle overtuiging verdedigen'. Men schrijft nit Schagen van 22 dezer: Hedennacht werd alhier de brood bakkerij van C. de Boer door brand vernield. Door het krachtig optreden der brandweer kwamen de belendende per- ceelen met een weinig brandschade vry. Dit was de eerste brand bij welke do brandweer, na hare nieuwe organisatie, optrad. Zoowel de vrijwilligers, leden van de gymnastiekvereniging//Lycurgus", als de bezoldigde mannen, die per uur 50 cent ontvangen, kweten zich met lof van hunne taak, zoodat men alle rede nen heeft om met de nieuwe inrichting tevreden te zijn. Onze brandweer bestond vroeger uit de mannelijke ingezetenen van 16 tot 60 jaar, doch liet wat orde en inrichting betreft, meermalen veel te wenschen over. Do nieuwe inrichting is vooral het werk van onzen wakkeren opperbrandmeester J. Winkel, die, na deze eerste met suc ces bekroonde proef, met trots op zijn werk mag terugzien. In de chocoladefabriek van den heer Rademakers, aan de Havenkade te 's-Hage, werd Woensdag een 17-jarig jongeling dooreen rad van een maehinege grepen, meegesleurd en een paar keeren rondgevoerd. Hy overleed tort daarna. Op den Steenweg van Prin- seahage naar Breda duwde eene net gekleede vrouw deze week eene kinder wagen voort, zorgzaam en voorzichtig als slechts eene moeder kan doen. Zy had de gordijntjes van den wagen stevig gesloten, doch dit belette niet, dat een haar opzy komend man, toevallig een kommies, argwaan kreeg, vooral toen de dame, hem ontwarende, in galop begon te rijden. Hij wist haar echter in te halen, nam de vrijheid het gordijntje te openen, en aanschouwde in plaats van een kindje, 65 KG. zout. Wegens frau- duleuzen invoer daarvan heeft hij proces verbaal opgemaakt. Uit Brouwershaven wordtl gemeld De schipper J. de Korte en de verdere bemanning der reddingboot van de Z. H. R. M., mochten nogmaals een treffend bewijs van waardeerirtg onder vinden wegens het in October jl. redden der equipage van het op den Banjaard gestrande schip Dunruben. Het goeverne- ment van Br. Canada namelijk heeft be sloten, aan schipper J. de Korte uit te reiken eene gouden medaille en aan de bemanning der reddingboot, ieder een© som van f 50. Door tusschenkomst van den heer G. A. de Kater, consulair agent, zijn Maandag de gelden uitge reikt, terwijl de uitreiking der gouden medaille door tusschenkomsc derNederl. regeering zal geschieden, Dinsdag 11. werd door de politie te Gulpen weder een Pruis aan gehouden, die in het bezit was van een bos sleutelsblijkbaar van een groot huis of gesticht. Op de vraag der politie naar de herkomst daarvan, weigerde hij aanvankelijk te antwoorden, maar be kende ten slotte ze in het Carmelieten- klooster ts Geleeo, waar hij eenige dagen had gewerkt, te hebben weggenomen. Hij was tevens voorzien van een aantal aanbevelingsbrieven, gericht aan ver scheidene kloosteroversten. De politie te Gulpen bracht hom ge boeid naar Geleen, om aldaar te worden geconfronteerd. Dinsdagavond is te Zwolle de 23-jarige G. D., klerk bij de Zwol- sche en Rotlerdamsche maatschappij gearresteefd, verdacht van verduistering tot een vriy aanzienlijk bedrag van gelden door hem voor de Maatschappij ontvangen. Hij is ter be schikking gesteld van de justitie. Leger en Vloot. Omtrent de a. s. zomeroefeniogen bij het korps pontonniers deelt de D. O. Van 3 tot 9 Augustus eene manoeuvre met den rijdenden pontontrein tuaschen Leiden en Spaarndam tot het slaan van pontonbruggen over den Ouden Rijn, over de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder en over éen of meer zijka- nalen van het Noordzee-Kanaal. Het detachement pontonniers dat hier aan zal deelnemen is sterk5 onderoffi cieren, 4 korporaals en 80 pontonniers, Het detachement veld-artillerie voor deze manoeuvre zal door het 3e reg. veld-artillerie verstrekt worden. Het geheel staat, onder commando van den kapitein J, Naeffbehalve de offi cieren van de compagnie (rijdende treinen) zullen de by het korps gedetacheerde officieren de manoeuvre bijwonen. Van 1829 Augustus eene manoeuvre met den varenden pontontrein tuaschen het Drielsche veer en Kuilenburg tot het slaan van bruggen over den Ryn tusachen genoemde plaatsen. Hieraan zal deelnemea een detache ment pontonniers ter sterkte van 8 on derofficieren, 8 korporaals en 120 pon tonniers. Het geheel staat onder commando van den kapitein E. de Bruijn behalve de officieren der compagnie (varende treinen) zullen de bij het korps gedetacheerde officieren ook aan deze manoeuvre deel nemen. Behalve deze manoeuvres zullen ook in de maanden Juli of Augustus gedu rende 3 dagen oefeningen gehouden worden in het bouwen van stoomboot- hoofden op de Merwede bij Sieeswijken Gorichem, terwijl tevens in den loop van den zomer pontonbruggen op meer of min van het garnizoen verwyderde punten zullen geslagen worden. Onder leiding van den luit.-kol. J. H. Vrancken, van het 2e reg. vest.-art. te Amsterdam, wordt deze week langs den waterweg van Amsterdam over Uit hoorn, Abcoude en Weesp eene kader- oefening gehouden met gewapende uit leggers (gesGhut op zolderschuiten). De werving voor het korps rijdende artillerie te Arnhem, die sinds 30 Oc tober van het vorige jaar gesloten was, is weder opengesteld. In plaats van den kolonel der genie A. J. Voorduin, is de luit.-kol. F. M. van Panthaleon baron van Eek benoemd tot lid van het technisch comité voor artillerie- en geniezaken. Met 1 Mei wordt do majoor der art. F. G. A. Sche ren, als lid van het eomité vervangen door den luit.-kolonel P. A. Seheltcs, hoold der Vie afd. van het departement van Oorlog, Onder leiding van den luit. ter zee le kl. B. de Groot, zijn in het Voorn- sche Kanaal inschietproeven met visch- torpedo's genomen, welke gelanceerd wor den door de torpedoboot groot model ld jenonder bevel van den luit. ter zee 2e kl. J. H. baron Mulert. //Elsevier' te Amstsrd. 110 Aand. Goudsche Waterl. Mpy. to Gouda. u 114% Aand. Landbouw-Mpy. /fNgoepit"110 Oblig. Ned. Ind. Tuinb.- Mpij. to Zeist 30 Aand. Potroleumbr. in N.-I. (K. N. M. t. E. v.) 55 Aand. Rott. Deli-Mpy. H 170 Scrip. Bostel-Wezel 6pw. (van le Hyp. Oblig.) 8 Aand. Geld.-Overijgs.lok. Spw.-My. te Wintersw. u 116 20 tongen, 15 tot 80 roggen, 40 kabelj., lengen, 200 sohelv., 4 tet 18 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aan gevoerd tong gold 80 k 85 cent, rog 70 k 80 cent, kabelj. 75 cent, leng 1.50 per stuk, schelv. 27.50 het honderd, kl. schol ƒ1.80 k f 2.50 per mandje en schar 1.80 per mand. Aand. Ned. Scheepv.-My. u 65 Aand. Brood- en Meel fabriek te 's-Hage. h 140 Aand. Nederbet. Beetw.- Suikerfabr. te Gelderm. 55 Cert. Staat Maryland adm. Amsterdam 96J4 Aand. Brandwaarb.-Mij. ,/Salamander" (Cert. van) te Petersburg. 118 Financiëele mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 21 April loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Amer.-Hótel (Mij. tot expl. van het). k 130 pet. Aand. Amstel Hotel-Mij. 95 Aand. Bible-Hötel (Mpij. tot Exploitatie van het) Aand. Bouwonderneming /Willemspark' 602'^ Scbroefboot- j Aand. Uitgevers-Mpij. In hun jaarverslag over 1890 zeggen de directeuren der Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek. «Na de uitvoerige mededeelingen, die wij herhaaldelijk in vorige jaren aan de oyfers onzer overgelegde rekeningen vastknoopten, meenen wij, in overeen stemming met commissarissen onzer vennootschap, ons ditmaal van nadere toelichting te mogen onthouden. De nieuwe post reserve-rekenÏDg op de balans ontstaan uit het agio op de uitgifte ad 105 pet. onzer nieuwe aandeelen dat wij, na aftrek van de onkosten der inschrijving en uitgifte, op dit hoofd hebben geboekt. Met inbegrip van het saldo ad f2612.75% bedraagt hot gedeelto van den winst, dat overeenkomstig bepalingen onzer statuten aan de deel hebbers ten goed© komt, f 110 826.46%. Wij stellen u voor hiervan uit te keert* f 80,000 of 10 pet. over het maatschap pelijk kapitaal, en het overschot ad f 80,826.46!£ te brengen op reserve-reke ning. Wij doen dit voorstel, zoowel met het oog op de uitvoering onzer verdere j plannen als op het feit, dat door de l aanmerkelijke verhooging van de prij zen van de grondstoften en van den spiritus het cyfer van het benoodigde bedryfkapitaal aanzienlyk is verhoogd. Gaarne zijn wij bereid in uwe aan staande vergadering mondeling meer uitvoerige inlichtingen te geven. De commissie voor het nazien der boe' ken en de balans verklaart, deze taak met onverdeeld genoegen te hebben ge daan. //Met groote belangstelling hebben wij de groote uitbreidingen waargeno men, zoo vaa gebouwen als van machi nerieën, die Verleden jaar hebben kun nen geschieden uit het nieuwe kapitaal, door aandeelhouders gefourneerd en welke uitbreidingen, in verband met die van vorige jaren, het mogelijk hebben ge maakt het productievermogen der fabriek zoo aanzienlyk te verhoogen in alle takken van haar fabrikaat, en gaarne brengen wy der directie opnieuw een woord van warme hulde voor hare toe wijding en beleid, waardoor, trots de vele hinderpalen en moeilijkheden, die ook verleden jaar haar niet gespaard zijn zulk een aanzienlijk winstcijfer is ver- kregea. Wij hebben de ons voorgelegde boeken en staten nagegaan, ons vergewist, dat tie waarde vau den aanwezigen voorraad juist was, dat voor de afschrij ving het bepaalde by de statuten is opgevolgd en de balans en winst- en verliesrekening accoord bevonden en 70 VISSCHERIJ. Enkhuïzen, 21 April. Gisteren werd alhier aangebracht 640 tal (éen tal 200 stuks; haring, prijs 22 c. per tal. Heden werd aangevoerd 6750 kg. lev. schol, prijs 6, 1050 kg. doode schol, prijs f 2.50 per 50 kg. euwediep, 22 April. Door 60 i en KOLONIËN. BATAVIA., 20 Maart. Nopens de jongste gebeurtonissen in Endeh, ter Zuidkust van het eiland Fio- res en de aanleiding daartoe, geeft de Javaiche Ct. de volgende officieele mede- dteliDg Terwyl in het gebied van Endeh, waar een posthouder is gevestigd, de kustbevolking het bestuur weinig aan leiding tot moeilijkheden geeft, maakt de bergbevolking er zich dikwijls schuldig aan rooftochten en andere euveldaden. Een vermaard hoofd dezer berg-Endeh neezen, met name Ata Nggai Baranoeri dreef in Juni 1889 den overmoed zóóver dat by met een veertigtal gewapenden naar de woning van den posthouder zich begaf, een op last van dien ambte naar door- den radja van Endeh in be slag genomen prauw, waarmede clan destien kruit was ingevoerd, terugeischte en zich alleen door de tegenwoordigheid van gewapende Boegineezen liet terug houden van gewelddadigheden. Kort daarop werd hem door de hoofden van Eadeh het verder verblijf aldaar ontzegd en wees het bestuur hem Koepang als verblijfplaats aan Tydens de resident in het belang van het daar ingesteld tin-onderzoek op Zuid-Flores vertoefde wist Baranoeri van Koepang te ontsnappen en naar Endeh terug te keeren, waar hy bft' zijne vroegere volgelingen al dadelyk wederom een sterken aanhang vond. Aan het hoofd eener taDyke bende berg- Endehneezen deed by een inval in het gebied der strandkampongs, waar hij door plundering, brandstichting en andere ge welddadigheden zoodanigen schrik onder de bevolking verspreidde, dat velen de vlucht namen naar Noesa Endeh en de hoofden 's goevernements hulp inriepen. Zoodra de resident van het voorgevallene kennis had bekomen, werden 30 gewa pende politiedienaren met hun instructeur naar Endeh gezonden en keerde de posthouder, die by de expeditionnaire kolonne op Zuid-Flores zich bevond, naar zijne standplaats terug, met last om de bevolking gerust te stellen, den radja aan te sporen Endeh in staat van tegen weer te brengen en Baranoeri in handen te krijgen. Alle daartoe in het werk ge stelde pogingen bleven echter aanvan kelijk vruchteloos. Wel trok de radja herhaaldelijk met de strandbewoners uit om Baranoeri, die by aankomst der ge wapende politiedienaren de wijk Daar het gebergte had genomen, aan te vallen doch slechts de kampong, waar hij zieh had versterkt, werd verbrandBara- noevi vluchtte naar de op ruim twee uren afstaDds van Endeh gelegen, mede g03d versterkte kampong Manoe Ngo-oh, die, besehermd door op goed gekozen punten aangelegde versterkingen, hem eene veilige schuilplaats aanbood, van waar hij herhaaldelijk strooptochten naar de strandkampongs ondernam. Onder deze omstandigheden meende de regeering in November jl. aan den resident de be schikking te moeten geven over een oorlogsbodem. Daar intusschen het her stel der orde in het gebied van den radj; van Endeh geacht moest worden in de eerste plaats de taak te zijn vbd den radja, spoorde de resident, die na afloop der tinexpeditie op Flores' Noordkust naar Endeh was vertrokken, den radja en zyne hoofden, in afwachting van de komst van genoemden bodem, ten krach tigste aan om met de hun ten dienste staande middelen Baranoeri op te vatten uit te leveren. Het gevolg hiervan de been brachten en daarmede uitrufl ten, doch zonder eenig eucees. En aal gezien eene verkenning van Baranca schuilplaats aantoonde dat van eene storming door de gewapende politielij naren geen sprake kon zijn, werd sloten de komst van den door regeering aangewezen oorlogsBtoomer te wachten alvorens tegen Baram en zyne berg-Endehneezen te ageet De resident keerde daarop naar Kj pang terug, waar den lsten Jam Hr. Mb. Jaaa ter reede aankwam, fcj 7den dier maand werd ae reis naar Ipih-baai in Endeh aanvaard, welke i\ de Java en den goevernements stoot Zwalit9 den volgenden dag v, ,,'d reikt. Intusschen had Baranoeri en -jnj hang de schorsing der vyande ih&H benut om het aantal versterkt om de hoofdversterkingen aar,?: lijk] vermeerderen, hetgeen den instiocif der politiedienaren was geblekt herhaaldelijk met een o kleine macht?] kenningen had gedaan, zonder to aangevallen steeds trokken de verd? gers bij nadering der patrouilles hunne verschansingen terug. Dat daar niet ter. onrechte veilig gev werd den 9den Januari ondervoni toen op last van den resident van Ti| eene landingsdivisie van de Javi eeniging met de politie maohfc ongeveer duizend man sterke benden) den radja (die evenwel niet in het kwamen), uittrok om de vyands versterkingen, welke te voren gedure eenige uren door Hr. Ms. Jm granaatvuur waren beschoten, te tv<] gen en do kampongs, die Bami zijde hadden gekozen, te noodzakei zijne uitlevering. Het scheepsgei bleek weinig uitwerking te hebben] had de onderling verbonden, op hellingen van rotssteenen opgotrolf vijandelijke versterkingen gaven daaraehter in kuilen opgestelde Endeh] zen gelegenheid straffeloos de i troepen met geweer- en donderbus te teisteren, terwyl de op hen afaovi kogels tegen de borstweringen afstail Van de uitvoering van het gemaakt meest daarom worden afgeziento: een marsch van ongeveer een ha de meest vooruitgeschoven verschi van den vyand bereikt en deze c verdreven was, bekwamen tooh do pen bij eene verkenning tot het van een weg, waarlangs het reedj bare Manoe Ngo-oh te benaderet zijn, al dadelijk vier gewonden doe vuur van den achter zijne verschi gen enziohtbaren vijand, en een voortrukken zou, zónder nut, ongt] feld op aanzienlijke offers te staat De overtuiging verkregen zij; met de beschikbare middelen aan ren te land tegen Baranoeri ui denken viel en voor het bombard: zijner verste, king verder-dragefid schut dan van de Java diende te w: gebezigd, werd Hr. Ms. schroef; schip le klasse Fan Speijk den Februari naar Endeh gedirigeerd, op werd Manoe Ngo-oh door de oorlogsbodems eenige dagen ach', onder vuur genomen en eindeli; brand geschoten, hetgeen de onder*; van de weerspannigen ten gevolge] Op den 6den Maart opende het vijl Boa Riki onderhandelingen c levering va* Baranoeri, die vyi later tot diens onderwerping lei Tevens kwam tussohen Endeb meerendeel der bergbevolking de tet stand. Dsze laatste berichten zijn aan een op 12 dezer door den uil de Ipih-baai verzonden tele waaruit nog blijkt dat Baranoeri] hem naar Koepang zoh worden genomen. N korders en beugers werden heden 5 totwas dat zij weder eene groote macht op z/Het is inderdaad een merkwaardig staaltje van blind ver trouwen,' voegde hij er bij. z/Ik zal u iets vertellen, wat nog merkwaardiger is,' gaf Dick ten antwoord. ,/Wat dan?' z/Dat zulk een staaltje ,van vertrouwen, een onnoozele, onhan dige kunstgreep, indruk zou maken op iemand, die in het bezit is van zijne vijf zinnen /,Wat wilt gij daarmee zeggen vroeg de ander en veranderde geheel van houding. z/Dat wil zeggen, dat ik u aan dien politie-agent zal overle veren,' hernam Dick, maar nog voor dat hij zijn metgezel bij den kraag kon vatten, was deze reeds in de menigte ver dwenen. Dick deed geen moeite om terug te keeren en den anderen oplichter aan de politie over te leveren. Hij had zich vermaakt met de wijze, waarop men hem had willen beetnemen en hij vervolgde zijn weg, met de pijp in den mond, terwijl hij in wendig moest lachen, wanneer hij aan zijne avonturen dacht. Toen hij een betrekkelijk stille straat was ingeslagen, zag hij een vrouw in diepen rouw, met een sluier voor het gelaat; zij stak op dat oogenblik de straat over, en Dick bemerkte, dat zij dit deed om een reeds bejaarden man te ontvluchten, die het haar lastig maakte en haar als een hond volgde. De oude don Juan liet zich evenwel niet zoo spoedig afschrik ken, stadsrook de straat over en volgde de vluchtende op den voet zoo snel als zijne nauwe schoenen en zijne jaren het hem ver oorloofden. Eindelijk legde hij zijn hand op den schouder van d© vrouw, die hij zoo hardnekkig vervolgde een inderdaad bekoorlijke gestalte. //Het is wel laat om u nu nog op straat te begeven, lieve ling," grinnikte hij. //Zijt gij niet bang om zoo alleen te zijn?' z/Het ergste wat een onbeschermde vrouw te vreezen heeft, is, om door mannen van uw soort te worden aangesproken,' was het verontwaardigde antwoord. //Gij hebt mij nu reeds een kwartier lang achtervolgd, en ik verbied u om mij aan te raken en nog verder te volgen.' /,Het spijt mij zeer, dat ik een dame, en nog wel een be koorlijke dame, ongehoorzaam moet zijn, maar ik blijf volharden in mijn voornemen om u te volgen, liefste, totdat gij de plaats van uw bestemming hebt bereikt.' z/Dat zult gij wel laten,' riep een stem achter hem, en in hetzelfde oogenblik voelde Lothario Sene zich door twee krach tige handen aangegrepen en werd hij tegen een ijzeren hek ge slingerd; in dien tusschentijd had de gesluierde dame, na haastig eenige woorden van dank te hebben gestameld, zich ijlings verwijderd. //Wanneer gij dat meisje nog durft vervolgen, dan zal het slecht met u afloopen,' zeide Dick en liet den ouden man los, die hijgende tengevolge van den val, dien hij had gemaakt, en trillende van woede, wegstrompelde, terwijl hij zijn voornemen te kennen gaf, om de politie in den arm te nemen. Hij had nog maar enkele schreden afgelegd, of hij werd aangesproken door de twee oplichters van zooeven, die zooveel vertrouwen in medemenschen stelden en Dick waren gevolgd, terwijl zij op wraak zonnen over de wijze, waarop hij hunne plannen gen had doen vallen. //Heeft die schavuit htt u lastig gemaakt, mijnheerV een van hen beiden, en de teleurgestelde r o u antw /,Ja, die vervloekte kerel, ik zou er wel wat voor ben, wanneer ik hem eens een poets kon bakken.' uHoeveel wilt gij ons geven, mijnheer, om dat werkje richten?' z/Ieder een souverein de helft nu en de andere helft, naer gij u taak verricht hebt.' ,/Ga mee, Bill,' zeide de ander en wendde zich tot gezel; wdeze heer zal ons batalen an wij zullen di<2nkwajj betalen.' Intusschen had Dick zijn pas versneld en volgde de die hij had bevrijd. Zij was zoo diep gesluierd, dat hare trekken onzichtbaar waren, maar de klank van haar hem tot in het hart gedrongen en had droevige herinitfj bij hem opgewekt. In gestalte en in stem had zij veel komst met haar, die in zijne oogen de lieftalligste vrü* wereld was, en die stem klonk hem als hemelsche muztf™ ooren. Maar neen, het kon niet zijn; het was een te gi luk om mogelijk te zijn. Wordt vervol

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2