P0LSTÈEK OVERZICHT. Graan- en Zaudmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 23 April 1891. Witte tarwe 8.75 h f 10.60, rogge f 6.90 k 7.30, haver 8.40 5, f 9.15, wintergerst 5.70 a 6, duivenboonen f 7.65 a 8.30, paardenboonen 6.30 a f 6.90, groene erwten f 8 25 a 9. Aanbestedingen. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland ia Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteedDe uitvoering van baggevwerk in het Noordzee-kanaal beoosten de Noordzeesluizcn te IJmuiden. (Raming 5760.) Minste inschry ver de heeren A. Volker Az. en P. A. Bos te Sliedrecht, voor f 6235. BINNENLAND. De minister van Waterstaat heeft de volgende missive gerieht aan commissarissen des Konings ia de pro vinciën Het geval heeft zich voorgedaan, dat hij het afbreken eener kerk, waarin een merk der nauwkeurigheids-waterpassing aanwezig was, het behoud van dat merk gevaar liep, aangezien niet bijtijds van de noodig geworden verplaatsing daar van aan den betrokken hoofdingenieur van den waterstaat werd kennis gege ven. Teö einde iets dergelijks in het vervolg zooveel mogelijk te voorkomen, heb ik de eer met verwijzing overigens naar mijne aanschrijving van 25 Januari 1889 No. 147, u te verzoeken, de bur gemeesters in uw gewest uit te noodi- gen voor de nauwgezette naleving van de hun deswege door u verstrekte op dracht te willen waken. De gepaspo r teerdo wacht- meester J. P. Hendriks heeft antwoord gekregen op zijn verzoek aan H. M. de Regentes gerieht, om hem genoegdoening te verschaffen voor de bejegening hem tijdens zyn dienst door een kapitein van den generalen staf aangedaan. De minister van Oorlog heeft, gemachtigd door de Regentes, den adressant doen weten, dat nit een onderzoek is gebleken, dat zijne bewering als zou bij den dienst hebben verlaten wegens de ondervonden beje gening, onwaar is. Zijn //onvoegzaam en door geen gebruik gewettigd gedrag" heeft bij bedoelde gelegenheid uitgelokt, dat deze officier zich in drift tegenover hem heeft vergeten. Uit den aard der zaak kan hem als gewezen inferieur van den officier geen mededeeling worden gedaan van de gevolgen, welke de zaak veor dezen laatste heeft gehad, terwijl er bovendien geen sprake van kan zijn hem de gevraagde genoegdoening te ver schaffen. Eenige oude werklieden, zoo mannen als vrouwen, van het paleis /,Het Loo", zijn door H. M. de Koningin regentes op pensioen gesteld, en wel op veel gunsrigor voorwaarden 'dan vroeger. Uitslag akt e-e xamens voor onderwijzeres te Amsterdam op 23 April. Geëxamineerd 3 candidaten geslaagd de dames S. G. Bongaardt te Koog a/d Zaan, H„ Koorn te Bovenkarspel, M. J. Schaap te Krommenie en W. v. Veld huizen, te Wervershoef. Op s f ij k 8 werf te Amster dam is Woensdag d6 laatste der in aan bouw zijnde torpedobooten van groot model Nobo met goed gevolg van stapel geloopen. Daar is de kiel van het pantserdek- toreöschip Koningin Wilhélmina der Ne- derlanden op de stapelblokken gezet. Uit Leiden wordt gemeld: In de Donderdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd overgelegd de rekening van de gasfabriek over 1890 winst f 49,508.31 Bij de behandeling van het voorstel tot wijziging van de verordening rege lende den werkkring van de commissie van Financiën, werd door den heer Was eene motie van orde voorgedragen strekkende om de thans bestaande com missie te doen vervangen door eene com missie van bijstand voor de financieele onderwerpen. In stemming gebracht, ver klaarden 10 leden ziöh vóór en 10 tegen de motie. Tengevolge van den uitslag dezer stem ming wordt besloten de verdere behan- der zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Donderdagnamiddag onge veer half twee is te Utrecht een felle brand ontstaan op het steenoventerrein van gebroeders Stuivenberg, tevens leve ranciers van fourages, in de Croeselaan, en wel in de groote schuur, die gevuld was met meer dan drie honderd duizend pond stroo en hooi. Door den feilen noord oostenwind sloegen de vlammen al ras over op de daarneven gelegen schuur en op den achterwaarts liggenden steenoven. De beide genoemde schuren waren spoa- dig in aach gelegd, doch de steenoven, waarvan het dak begon te branden, werd behouden, evenals het hoekhuisje van het le kleine Lijnpad, dat door de felle hitte het zwaar te verantwoorden had en schade bekwam. oorzaak is tot dusver onbekend. Met het oog op eerstdaags af te leveren tourage waren de schuren goed voorzien. Een en ander was laag verzekerd. Te kwart voor zeven was het gevaar geweken, doch was het hooi en stroo nog brandende, wat nog eenige uren kon aan houden. Uit Arnhem meldt men: Donderdagnacht is hier omstreeks uur een moedermoord gepleegd. De dader, een jongmeBseh van omstreeks 22 jaar, onderhield sedert geruimen tyd liefdes betrekkingen met een vrouwspersoon van niet al te onberispelyken levenswandel, hetgeen zijne familie, maar vooral zijne oude ziekelijke moeder, zeer verdroot. Donderdagnacht du had hij zich weder met zijn lief op den Velperweg bege ven, waar zijne moeder hen volgde. Deze zocht haar zoon met liefderyfeo woorden te bewegen met haar naar huis terug te keeren- en bracht hem het verkeerde van zijüe handelwijze onder het oog. De zoon, hierdoor in woede ontstoken, wierp zich op de zeventigjarige vrouw onder de vreeselijkste vloeken, sleepte haar naar de beek die langs dea weg loopt, en hield haar hoofd gedurende eea kwar tier onder water, zoodat zy weldra den geest gaf. Volgens de verklaring van het meisje was zij door schrik buiten staat den laagbartigen moord te verhin deren. Het is de politie nog niet inogen gelukken den dader in handen te krijgen. To 's-Hage wordt de schild- wacht aan de Boschbrug niet ingelicht, wanneer op een epera-avond geen voor stelling wordt gegeven. Het gevolg daarvan is, dat dan al tyd een schild wacht in het Comediestraatje wordt uit gezet voor niets. De politie te Rotterdam heeft wederom eene goede vangst ge daan. Zondag avond jl. hadden twee perso nen met een verdacht voorkomen met elkander twist, aaD den Walenburger- weg. De een, vermoedelijk om schrik aan te jagen, echoot met een revolver drie malen zonder dat hierdoor eenig ongeluk werd veroorzaakt. Een agent van politie kwam op dat schieten af, de twee personen namen de vlucht in tegenovergestelde richting, de agent vervolgde een der personen, juist toevallig die geschoten had, ea arres teerde hem, waarna hij werd overge bracht naar het politiebureau aan de Meermansstraat. Hy bleek toen te zijn een 29-jarige Duitscher, woneode te Kralicgen, en bij een nader ingesteld onderzoek is gebleken dat de gearres teerde gesignaleerd was als de vermoe delijke hoofddader van de verschillende diefstallen, gepleegd in den afgeloopea winter op het terrein van het station Maasverder dat hij gesignaleerd was, zoowel in Duitschland als in Belgie, wegens aldaar gepleegde diefstallen. Hij is voorloopig aan de justitie te Rotterdam overgeleverd en overgebracht naar de gevangenis aan den Noord- Singel. (iV. R. O.) Donderdagochtend 8% uur is oen ververeknecht, die bezig was een zol derraam te verven aan de achterzijde van pand No. 1 aan de Kruiskade, uit dat raam gevallenvan eene schrikbarende hoogte kwam hy eerst in een appelboom, en daarna op een kippenhok terecht. Hy was onmiddellyk dood. De onge lukkige was 29 jaar en gehuwd. De schoen- en laarzenin- dostrie, welke door het grootste gedeelte der bevolking van de langstraatsebe dor pen uitgeoefend wordt, mag zich thans in een ongekenden bloeizooals in geen jaren heeft plaats gehad, verheugen. Sommige schoenfabrikanten zijn niet bij machte aan de talrijke bestellingen die van wijd en zijd gedaan worden, Je vol doen. Leger en Vloot. De minister van oorlog hoeft goedge vonden te benoemen tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar in de maanden Juni en Juli e.k., het examen voor toelating als cadet by de Kon. Mil Aeademie zal worden afgenomen den luit.-kol. der art. C. L, W. Moorrees, met ingang van 1 Mei e. k. optredende als le officier bij die inrichting; tot ledeD dior commissie de heeren H. A. J. A. Timmerman, le luit. van den staf dar inf.; J. W. C. Beelenkamp, J. N. van Beek en W. H. Haaselbaeh, allen leeraren aan de Kon. Mil Aeade mie H. Nusink en H. A. Brouwer, kapt. respectievelijk bij het 7e en bij bet 5e leg. inf.: E. Scheffer en dr. A. Japikna, leeraren respectievelijk aan de rijke koogere burgerschool te Sappemeor en te Middelburg P. van den Brand en J. de Jong, leeraren respectievelijk aan de gemeentelijke hooger burgerschool te Almelêo eg te Bredatot secretaris der meergenoemde commissieden le- luit. F. L. J. van de Pol, van den staf der inf., werkzaam bij de Kon. Mil. Academie. Rechtszaken. De rechtbank te Arnhem heeft uit spraak gedaan in zake M. H. v. G., huisvrouw T. te Doesburg, beschuldigd van diefstal van een trommel met geld, effecten, ena., toebehoorend aan mevr. L. Zy is veroordeeld tot 2 jaar gevange nisstraf. De eisck was 4 jaren. Mi. \i ster Qosehen heeft in het eogel- schö Lagerhuis de begrooting voor 1892 ingediend welke weinig verschilt met die voor 1891. Het overschot op don laatsten dienst is 1.756,000, de op brengst der middelen in het loopende jaar M 90,430,000, de uitgaven 88,444,000 Het overschot van 1,986,000 zal, vol- gene de belofte der troonrede, gebezigd worden voor het vrye onderwijs, den bouw van kazernes en de intrekking van de lichte goudstukken nit don omloop. In het Lagerhuis heeft Worms ver klaard, dat de opper-coramissarie is last heeft ontvangen, aan de regeering der Zuidafrikaansche republiek te doen we ten dat geene poging zal worden ge duld om op bet territoir, onder het be stuur der Engelsch-Zuidafrikaansche Maatschappij geplaatst, eene republiek te vestigen, en dat zoodanige poging en alle handelingen, onvereenigbaar met de bescherming welke aan Logenbula en do andere hoofden is toegezegd in het ge bied, hetwelk onder engelschcn invloed staat, beschouwd zullen worden als eene daad van vijandschap tegen de konin gin, onder herinnering aan de trans- vaalsche regeering van hare verplich ting krachtens art. 10 der conventie be treffende Swaziland, om harerzijds het hare by te dragen ten einde de Engelsch- Zuid-Afrikaansche Maatschappij steun te verschaffen. Do volledige uitslag der verkiezingen in het eerste kiescollege te Bucharest is aldus: Van de 75 zetels zyn er 36 ten deel gevallen aan de ministerieolgeziaden, 17 aan candidaten der oppositie van verschillende richting, terwijl er voor de overige zetels eeae herstemming moet plaats hebben. De uitslag in hefi tweede kiescollege, voor zoover bekend, is, dat er gekozen zijn 18 ministerieelgezinden en 13 leden der oppositie herstemming voor 6 zetels. De oosteurijksche kamer van afge vaardigden heeft in handen gesteld eener commissie van 24 leden het voorstel, om eene belastnging te heffen van handels papier en een zegelrecht van buiteu- landsche aandeelen en obligaties. Deze commissie zal ook tot een onderwerp van haar onderzoek maken de heffing eener belasting op alle beurs- en handels transacties. Ondanks persoonlijk door sociaal-de mocratische leden van den Rijksdag in het werk gestelde pogingen, om het uit breken van eene werkstaking in het west-duitsche kolengebied tegeu te hou den, is er nu toch op grootere schaal eene werkstaking uitgebroken. Hieruit wordt terecht afgeleid dat de tucht in de sociaal-democratische partij, waarop de leiders zoo trotsch plegen te zyn, ver slapt is, gelijk trouwens ook reeds bij de verkiezing van Geestemünde gebleken is. Volgens de laatste berichten wordt de verkiezing van prins van Bismarck al daar met groote meerderheid zeker geacht. Bleichröder en graaf Henckel hebben daar eene gemeubileerde villa met equi page en dienstpersoneel ter beschikking van prins Bismarck gesteld. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat men aldaar vreest dat niets de vijandelijkheden in Manicaland kan verhinderen. De Portugeezen verwachten dat de Engelscnen 16 Mei zullea avan ceeren daarom wapenen zij aich ijlings daartegen. Indien Portugal en Engeland den modus vivendi verlengden, zoude de betreffende kennisgeving ter verzending naar fort Salisbury drie weken aischen. De invloedrijke personen te Lissabon gelooven niet dat een verdrag geslote» zal worden voordat de modus vivendi af- geloopen is. Men verneemt anderzijds dat Engeland de Portugeezen vergunt Massikesae weder te bezetten tegen door lating der Engelschen op de Pungwee- rïvier. De ongelsche gezant te Lissabon is bedlegerig. In antwoord op den eisch van lerd Salisbury heeft de portugeesche regeering de vrye vaart gewaarborgd op de Peng- wee «n de daartoe noodige bevelea ter stond naar Beira gezonden. Do italiaan8che Kamer heeft in de beraadslaging over de afschaffing der lijsten-stemming (veelvoudige kiesdistric ten) de volgende, door de regeering goedgekeurde motie aangenomen z/De Kamer, acte nemende van de ver klaringen der regeering, om met spoed een wetsontwerp in te dienen ten einde den regelmatigen gang der verkiezingen te waarborgen, gaat over tot de behan deling der artikelen." Volgens berichten uit New-York dreigt eene werkstaking van 200,000 arbeiders der kolenmijnen mot 1 Mei uit te breken. Volgens particuliere dépêches uit Chili hebbon de troepen der parlementaire party Valparaiso ingesloten. Aandebui- tenlandsche consuls is aangekondigd, dat niet het voornemen bestaat de stad to beschieten. Naar het heet hebben de parlementairen bij Iquique weder eene overwinning op de troepsn van Balma- ceda behaald. GEMENGD NIEUWS. Eene welbekende dam een der eerste adellijke familie Engeland, lady Alexandra Leves de 25-jarige dochter van d tog van Sutherland, is in een d denscfee ziekenhuizen bezweken gevolgen van uitputting in j, trekking als zieken verpl welke zy vrijwillig had op zich men toen, drie jaren geladen, har der, die door den hertog verlat overleed. Enkele weken voor haa bracht de koningin van Engelö een bezoek aan haar ziekbed. Zaterdag werd teLive in het Moslem-gesticht kot eers hammedaanscke huwelijk volt De bruidegom was een mohanuD sche advocaat, de zoon van een inl ambtenaar in Indiede bruid dochter van een londensch koop Uit Karlsruhe word meld Laatstleden Zondag, veertig j den dood van den uitvinder de wiels-vciocipèdes, Karl von vryheer von Sauerbronn, hob wielrijders in zijno vaderstad eene eereschuld aan zijne naged voldaan. Hij was in 1785 gebor vankelijk opzichter bij de houtve; wijdde by zyn geheele leven vindingen, die zijn vermogen en hem slechts den spotnaam /,p; in d3 mechaniek" opleverden, 2 in 1851 doodarm stierf. Geöne u werd ooit zoo miskend ea van zijne vóloeipède. Bizondevh trant zijn leven zijn er weinig en slechts een primitieve steen sterfhuis strekt ter herinnering naam. Hij lag begraven op kerkhof, hetwelk nu bij een sts rein is getrokken maar aan de ruber wielrijders is het gelukt ning ta bekomen om zyn stofiely schot naar het nieuwe kerkhof overbrengen. Nu heeft laatstlad éag met groote plechtigheid, onae dige deelneming, de overbrt het lijk plaats gehad. Talryke met zinrijke opschriften, waren gelegenheid iogezoadeD, ocder van de badensche wielrijders, Duitscbon Wielryderbond, algemeenen wielrijdersfcond „Ud de redactie van het blad //Sta Leipzig, enz. Op zyn graf zal denkteeken werden opgericht de kosten uitsluitend door zullen worden gedragen. Terugkomende t jacht zouden prins Hanarih van en de Groothertog van Hesst moeten wachteB, om van Frankfo Darmstadt te reizen. De voisls zochten toen met een locomotief te mogen raaken; De machine lijk gereed en de prinsen reis dea machinist en stoker ia 25 naar Darmstadt. Diep gezonken. T burg overleed dezer dagen A nesse ReiteensÊem de :'SckM buck, in haar zeven-en-tachtigsl jaar, De in 'c jaar 1804 was sedert twintig jaar een «er kende straat-figuren. Zij bedelde beschaamde maaier aan den weg, dat zij herhaaldelijk doerd moest worden gearresteerd, en delijk mot de barones geen wist en besloot haar naar een gesticht te sturen die schande oude vrouw eehtor, door haar pl dood, bespaard. De barones die zelve Pollack heette, huwde, yjaar stateerd word, in 'tjaar 1851 Frederik Rsitzenstein, dia eeli'.er stierf. Adellijke personen onders de oude vrouw voortdurend, bleef zij als bedelaarster in rondzwerven. Zooals bekend half Juni 1890 op de Oos er aan, dat ik u zal laten bespieden, en wanneer gij mij op een dwaalspoor hebt gebracht, dan zal ik er u duur voor laten boe ten. Sta nu op en vergeet niet, dat ik u scherp in het oog zal laten houden." De man met het blozende gelaat stond op, hielp zijn metge zel op de been en zij strompelden weg, zoo vlug als hun toe stand het hun veroorloofde. Nu wendde Dick zich tot den man, die hem zoo ter rechtertijd te hulp was gekomen, reikte hem de hand en zeide „Ik ben u zeer dankbaar voor uw hulp Wanneer die ander mij ook een slag op het hoofd had toegebracht, dan zou ik te dui zelig zijn geweest om mij te verdedigen." „Spreek daar niet over," zeide de ander. „Drommels, gij hebt hem aardig te pakken gehad. Luidruchtige Billy, zooals zij hem noemen, is nog nooit zoo flink afgestraft, sinds hij te Kempson Park werd betrapt. Ik zou u bijna willen verzoeken mij die kunst ook te leeren; voor iemand van mijn beroep is het onge twijfeld zeer nuttig zulke kunststukken te kunnen verrichten." „Zullen wij te zamen gaan soupeeren vroeg onze vriend, die met zijn vlugge opmerkingsgave wel had bemerkt, dat hij met een eerlijk man te doen had. //Mijn naam is DickBramley en ik woon te Dene-on-Dass." „Met genoegen," zeide de ander. „Dick Bramley, dien naam heb ik wel eens meer gehoord. Nu herinner ik het mij. Ik heb hem in //The Life" gelezen. Gij waart de kampioen van de Dass, en men wilde, dat gij naar het kampioenschap van de Tyne zoudt dingen, maar uwe bezigheden lieten het u niet toe 0111 u te trainen." „Juist, dat ben ik," zeide Dick gevleid, hetgeen bij iederen athleet het geval zou zijn, die tot de ontdekking komt, hoe be roemd hij is. „En dit is mijn naam, zeide de ander en overhandigde Dick zijn kaartje, waarop deze las „Inspecteur Gleddow" Detecti ven-departement." HOOFDSTUK VIII. m de City. j Dick had ongetwijfeld geen man kunnen ontmoeten, die hem zoo goed de verschillende eigenaardigheden van het londensche volksleven kon toonen, dan inspecteur Gleddow. Een man van de wereld in den waren zin van het woord, was de inspecteur door een jarenlange ervaring bekend met van de maatschappij, en kende hij alle r alle rangen en standen ideren van de groote ingewikkelde machine, die de maatschappelijke wereld in bewe ging brengt. Docr zijn betrekking had hij alle toestanden van het leven leeren kennen en had de menschelijke karakters leeren bestudeeren op tijdstippen, wanneer maskers werden afgeworpem en alles zich in zijn ware gedaante voor hem vertoonde. Hij bezat de sleutels van verschillende geheime bewaarplaatsen, waarin geraamten verborgen waren, wier geheimen hij alleen kende, en waarmee hij de wereld in opschudding had brengen. Op het wereldtooheel vervulde hij zelfs een rol dan vele aanzienlijken. Nu eens zat hij in een ékwipage naast een minister zwierf hij overal rond als werkman verkleed; vandaag dikant gekleed, keek hij van achter een paar blauwe b 111 de zaal van het Lagerhuis rond, en morgen bevond weer onder het gehoor van een volksredenaar in de open met een kort pijpje in den mondbij den een of andere strijd stond hij op de tribune, net gekleed, met korte witten hoednaast aanzienlijke pairsen het ©ogenblik in een gestreept katoenen jasje gekleed, laat half verborgen achter een bizonder hoog boord eigenaar van een vierspan te praten. Het was zeer geze bij een sigaar en een glas wijn een uurtje met den door te brengen, maar men was er slecht aan toe, wann u veelbeteekenend op den schouder tikte hij was aangenaam mensch, wanneer hij u maar toevallig niet had. Niets bevordert een kennismaking zoozeer, als men schouder aan schouder heeft gevochten even* wanneer men tegenover elkaar staat. De worsteling aanranders was oorzaak, dat hij en de inspecteur weldra werden. Wordt ven

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2