NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD <$$xtxx>eZx\&. Woensdag 29 April 1891. No. 2399. AD VERTEN TIÉN: STADSNIEUWS. Aid. „Haarlem", Merl. Protestanten-hond. FEUILLETON. He Jaargang. AARLEflrS DAGBLAD A BON IS EMEM TSPKIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummerB. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door allo boekhandelaren en conrantiers. Directeuren-Uitgevere J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten eoor het Buitenland: Compagnie Générale de Fuilicite Etrangère G. L. BAÜBB Ir Co., JOHN F. JONES, Succ., l'uriji 31 bit Faubourg Montmarire. Haarlem 28 April 1891. iHeeren Bestuurders der op te richten ibachtssefcool te Haarlem hebben het volgende schrijven oatvanges van de» roemeester „Mr. E. A. Jordens, burgemeester van laarlem, acht ziek gelukkig dat op uw sitiatief, maar hij hoopt spoedig, door larticuliere krachten, eene ambachts chool te Haarlem zal verrijaon. „Zijn 25-jarig jubileum ale burge meester op 1 Mei e. k. geeft hem aan- eiding U te verzoeken, neveosgaando londerd guldon ais zijne bijdrage, ten der ambachtsschool te willen aan- lemen." royale bijdrage van het heofd der iraeente mag als een goed veorteeken lden. Voor de heden gehouden verkiezing •r een lid van de ProviD«ial8 Staten, het heofdkïesdistrict Haarlem, zijn in ze gemeente opgekamoa 1409 kiezers. de thans gesloten kiezers- sten voor deze gemeente bedraagt het tal kiezers Voer de Tweede Kamer 2917. Provinciale Staten 2918. den Gemeenteraad 2906. Aan de Burgeravondschool alhier werd [aandagavond het eindexamen afgeno- De uitslag wae, dat het volledig ge- ligschrift voor alle vakken, die aan die hooi wordeza onderwezen, werd uifge- likt aan A. Wensing en J. Hobma en it getuigschrift van do aan de school lerpliekt gestelde vakken aan W. Dorre- A. S. J. de Groot, H. G. Levert Volkers. akte-examens voor onderwij- te Amsterdam 27 April. Geeaami- eerd 6 candidaten geslaagd 4, nl. de Boren R. Clewits, J. Brandenburg, W. de Boer en E. F. Avenarius, allen hier. Men zal hebbes opgemerkt, dat overal de stad waar zieh brandoeinen bevin- m, de lantaarnpalen half wit, half rood jn geverfd, om de aandacht te trekken Rn ieder, die voorheen niet precies wist aar de seinen te vinden waren. Die halfroode, halfwitte lantaarnpalen lekken zeer de aandacht, maar des ronds doen ze geen nut. Zou het daarom iet nog meer afdoende zijn, om in de ntaren8 half wit, half rood glas te Bmen Dan toch kan men zich ook des ronds dadelijk orïënteéren. En de teeste branden hebben immers bij avor.d n naeht plaats I Maandagavond vergaderde bovenge noemde afde#ling. De vergadering werd slechts zooais gewoonlijk het geval is door weinigen bezocht. Aan de orde was o. a. het volgende belangrijke on derwerp Voorstel tot stichting van een eigen gebouw voor de afdeeliag met praeadvies van hot Bestuur, en voorts a. Begrooting Dienstjaar 1891/92. b. Subsidiën aan de Cemmissiën. c. Verslagen der Com missiën. Eerst werd de begrooting door den penningmeester van het dienstjaar 1891/92 ingediend en goedgekeurd, vervolgens werden subsidiën aan de verschillende Commission verleend en de verslagen van die Commiasiën uitgebracht. Daarna kwam aan de orde het voor stel tot stiehting van een eigen gebouw met praeadvies van het Bestuur, dat vooralsnog geen gebouw wenschte te stichten, maar eerst aan te stellen een persoon, die diligent verklaard wordt en eerst in alle deelea zal onderzoeken, wat hier in het belang van den bond te deen is, en, als de behoefte zich voor een gebouw doet gevoelen, daartoe later pogingen aan te wenden. In Leiden, waar Mej. Knappert daar voor werkzaam is, voldoet dit uitste kend. De Heer De Kanter vermeent dat leden volgens hunne beginselen verplicht zijn, hier aan de inwendige zending te moeten doeD, wat men kan, dat dit niet door een persoon kan geschieden er is te veel te doen. Hij wenscht eene Commissie van eenige leden te benoe men, die het recht heeft zich leden toe te voegen en zelf te werken, en dit niet door een plaatsvervanger te laten doen, em in de eerste plaats dient men een eigen gebouw te hebben, dat is het middel om tot het doel te geraken. De Heer Heiting wenscht geen Com missie met zulk een uitgebreid mandaat, maar wel eene Cemmissie voor huisbe zoek en voorlichting, die zal onderzoe ken, welke de beste middelen zijn om het gewenschte te bereiken, en daarvan later rapport uit te brengen. De Voortmeent, dat het benoemen eener Commissie niet veel zal uitwerken er zijn reeds zooveel commissiën voor verschillende zaken. De ondervinding heeft hem geleerd, dat daarvoor meestal de tyd ontbreekt, en men geen invloed kan uitoefenen, als men niet bepaald een studie van de zaak heeft gemaakt. Hij wenscht dus een bepaald persoon aan te stellen, die hart voor de zaak heeft en dat uit eigen hoofde wil doen. De heer v. d. Mersch meent dat het niet op den weg ligt van den Protestanten bond en gelooft ook niet dat er behoefte bestaat aan een eigen gebouw. Nadat nog eenige sprekers het woord hadden gevoerd, word een motie voor gesteld door den heer de Kantor „De vergadering van oordeel, dat hier door den Prot. bond dient gewerkt to worden in den geest van de circuLire van maatschappelijke belangen, benoemt eene commissie, die dadelijk aan het work gaat en alles doet wat zij vermeent te moeten doen en het recht heeft zich zoo veel leden toe te voegen, als zij zal vermeenen te behoeven." Aangezien eenige leden zich haddon verwijderd, en de overblijvenden to weinig in aantal waren om een stemming te kunnen houden, word een voorstel aangenomen om de vergadering te verdagen en het bestuur verzocht den inhoud van de motie aan de leden kenbaar te maken en tot getrouwe opkomst op de te houden volgende vergadering uit te noodigen. In de maand November 1891, zijn door de HaarlemZandvoort Spoorweg- Maatschappij vervoerd Aantal verv. reizigers 6504 Opbrengst reizigers f 1265.91. idem goederen 231.78. idem diversen 20.55. Te zamen ƒ1518.24. Per dag en per kilometer 5.95J£. Maandagavond, omstreeks 8 ure, is in een der gebouwen van de Haarlem, eb-.», Katoen-inaatockappij, gelogen aan den Kinderhuissiogel alhier, door het over koken van een pot mee hars, een felle brand uitgebroken, waardoor die lokaliteit bijna geheel is vernield en andere ge bouwen waterschade hebben bekomen. Door eenige spuiten, waaronder die van genoemde maatschappij, is de brand ge- blnseht en verdere uitbreiding voor komen alles was verzekerd. P. Maehielse, oud 26 jaren, schoen maker, geboren en wonende te Zaandam, die het vorig jaar door de arr. rechtbank alhier werd veroordeeld ter zake ver duistering tot 4 maanden gevangenisstraf en wiens opsporing en aanhouding in het Algemeen Politieblad werd verzocht, is doer de politie alhier gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. Door de politie alhier is aangehouden de 68-jarige H. v. d. P. geboren te Heemstede, die zich aan landlooperij en poging tot oplichting had schuldig ge maakt. Hij heeft vroeger ter zake diefstal gevangenisstraf ondergaan. Rechtszaken. Big vonnis der Arr.-Rechtbank alhier, dd. 28 April 1891 is Meijer Speijer, uitdrager te Zaandam, verklaard in staat van faillissement, met iügang van 22 April 1891,en met benoeming van den rech ter tor. J. do Clereq van Weel tot rech- ter-commissaris en van mr. F. Wille- kes MaoDonald, advocaat en proeureur te Haarlem, tot curator. Men meldt ons uit Haarlemmermeer Met de veldarbeiders in Haarlemmer meer is het treurig gesteld. Zij di9 nog werk machtig kunnen worden, ontvangen lage loonen, doordat dezer dagen tal van beïgiache veldarbeiders zich aanmeldden, die mei gering loon tevreden zijn. De inundatiewerfeen verschaften hon derden brood, maar de hier gevestigde werkman is helaas uitgesloten. De put bazen, die eigenaars van de keeten zijn, werven het losse volk aan, dat dan ge- lyktijdig die keeten bewoont. Het zijn ook meestal oude bekenden der putbazen, die werk ontvangen. Het is bedroevend hoeveel werklieden te Hoofddorp ledig loopen, en wenschelyk is het dat bij elke nieuwe aanbesteding er in voorzien wordt, dat knappe bewoners niet uitgesloten worden van het werk, dat in hunne ge meente geschiedt. Bij de landbouwers B. B. en C. L., te Haarlemmermeer, is Zaterdagnacht bij den eerste inbraak gepleegd en een geweer ontvreemd, en by den tweede nu voor de derde maal een getal eenden gestolen, zonder dat het der politie ge lukt is de daders t© ontdekken. Er wordt eeo nauwkeurig onderzoek ingesteld. Door eene onbekende oorzaak is Maandagmorgen de woning afgebrand bewoond door de Wed. C. v. Voorst aan den IJ weg te Haarlemmermeer. Behalve eene koe is niets gered kunnen worden. De huisgenooten hebben zich intijds weten te redden. Aanbestedingen. Aan het gebouw van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is Maandag aanbesteed het verbeteren van den be- staanden trekvliet van de sluis aan deD Leid8chendam tot nabij Delft en 's-Hage, en het maken eener nieuwe verbinding met de Schie, langs de ooBtzijde der ge meente Delft, in 2 perceelen en in massa. Begrooting le perc. 740.000 en 2e perc. 265,000. Voor het le perceel was alleen ingeschreven door de heeren J. J. Bekker, Lent en A. D. v. Seters, Vuoht, voor 727,900. Voor het 2e perc. was minste inschrijver de heer G. Keij, Rotterdam, voor f 265,000, terwijl voor de massa alleen was ingeschreven door de heeren J. J. Bekker, Lent, en A. D. van Seters, Vueht, voor 1.042,900. Bij de op 27 dezer gehouden aan bestedingen door het bestuur van den Haarlemmermeerpolder is het laagst in geschreven voor het vernieuwen der 4 bruggen in den polder, door G. de Vries, te Haarlemmermeer voor 13,000; voor het onderhoud der ringvaartsboorden, door J. v. d. Heuvel, te Haarlemmer meer, voor 4490.75. BINNENLAND. De heer jhr. Van Vessem, intendant der koninklijke paleizen te Amsterdam en in Den Haag, is op 75-jarigen ouderdom overleden. 0FFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan dr. A. P. N. Franchimont, te Leiden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der com missie, die van 1 Augustus 1890 tot en met 31 Juli 1891 te Leiden belast is met het afnemen der practische examens van arts, en tot lid der gemelde com missie benoemd dr. H. P. Wijsman Jr., hoogleeraar te Leiden. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat aan J. D. Pruissen, burgemeester van Eeurum, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit zijn bij 's rijks archief t8 's-:lage benoemd, tot commies, mr. P A. N. S. van Meurs en mr. J. E. Heeres, thans adjunct-commiezen bij die instelling. Bij kon. besluit is de adelborst le kl., D. J. A. G. F. van den Steen van Om meren, met ingang van i Mei a.a., be vorderd tot luit. ter zee 2e kl. Naar wij vernemen, zal de bij de zeemacht opengevallen rang van 8chöut-bij-nacht, waartoe de tegenwoor dige minister van Marine krachtens zij n aDcienneteits-aansprakon zou moeten op klimmen, vooreerst niet bezet worden. Op het 20 Mei te Weenen te houden internationaal posteongres zal Nederland en zijne koloniën worden vertegenwoordigd door de heeren Hof stede en Perk. Uit Amsterdam wordt ge meld Door het Comité tot regeling van de ontvangst van HH. MM. de Koningin nen, is een voorloopig programma ont worpen. Vanwege het gemeentebestuur zal de jonge Koningin verzocht worden, den gedenksteen van het in aanbouw zijnde groote gasthuis te plaatsen. Schier alle zangvereenigingen en de hoofden zoowel der bizondere als open bare scholen hebben hunne medewerking toegezegd tot de vorming van een boor I van meer dan 5000 personen, dat onder leidiüg van Brandts Buys toepasselijke HOOFDSTUK IX Toen vertelde Claribel hem, getroffen door den medelijdenden Don van den majoor, en gedachtig aan de vele diensten, welke ij haar had bewezen, wat haar op het hart lag. «Mijn raad is deze," zeide de majoor terwijl hij aandachtig aar haar verhaal, luisterde, „wacht tot de papieren van uw man ier zijn. Daaronder zullen er zonder twijfel wel zijn, die uw uwelijk bewijzen, waarschijnlijk een afschrift uit het register, laarmede kunt gij naar uw vader terugkeeren en hem alles uit eggen. Maar, wat ik zeggen wilde, hebt gij er eenig denkbeeld an in welke omstandigheden uw man u heeft achtergelaten, ?at betreft geld en al die soort van zaken Arme Claribel antwoordde, dat zij daarvan niets wistweinige 'ïaanden geleden was haar echtgenoot nog een vreemdeling voor aar, en zij, die opgevoed was als een eenvoudig landmeisje, iad geen verstand van zaken als die, welke Dudley aan lagen. Toen herinnerde zij zich het gesprek, dat Dudley met haar tevoerd had, toen ze te Parijs waren en dat betrekking had op fcn levensverzekering en zij vertelde dit aan majoor Punter. „Dat is zeer belangrijk," zeide de majoor. Bij toeval weet ik, dat uw echtgenoot kort voor zijn dood een reeks van zeer zware verliezen heeft geleden, die zijn kapitaal voor een groot deel hebben vernietigd. Maar als hij voor twintigduizend pd. st, was verzekerd, kunt gij zeer goed leven." Claribel barstte weer in tranen uithet verlies, dat zij had geleden, was zoo groot, dat zij geen waarde kon hechten aan aardsche goederen, die zij er voor in de plaats had gekregen. Zij besloot echter volgens den raad van den majoor te werk te gaan en hare correspondentie met haar vader uit te stellen, tot dat Dudley's papieren uit Nizza zouden zijn gekomen. Er lag meer dan belangstelling in den blik, waarmede de majoor Claribels hartstochtelijke droefheid, haar onnoozel ver trouwen in zijn eer, gadesloeg. „Bij Jupiter," zeide hij tot zichzelf, „wat is dat jonge vrouwtje toch braaf. Als zij slechts getrouwd was met een geheel anderen man als Dudley, zou er geen beter en gelukkiger vrouwtje op de wereld te vinden zijn. En als zij eenmaal het gevaarlijke spel leert kennen, is het zeker, dat zij ook zal gaan spelen, en dan zal zij er erger door getroffen worden, dan nu reeds het geval is. Een vervloekt werkIk wilde, dat ik er mij nooit aan had overgegevenwat haar betreft, wilde ik wel, dat ik er af was NVant waarlijk, Claribels zachte natuur oefende geen invloed op den majoor uit. Wie met pek omgaat wordt er mee besmet, en zoo ook veredelt omgekeerd de omgang met verhevener naturen ons eigen gemoed." HOOFDSTUK X. i Ge zijl een edele vriend geweest! Eindelijk kwamen Dudley's papieren uit Nizza en Claribel vond er een pakje bij, daf een bewijs bevatte van haar huwe- I lijkdaarenboven een testament, gemaakt door haar echtgenoot, waarin hij haar universeele erfgename .maakteeen papier, waar- van majoor Punter zeide, dat het een polis voor twintigduizend pond was. Zulk een groote som ging Claribels begrip te boven. Hoewel I haar smaak zeer verfijnd was, stelde zij geen hooge eischen voor j zichzelf en zij besloot om het fortuin, dat haar zoo plotseling I was toebedeeld, te gebruiken tot leniging van den nood en de ellende van anderen. Het verving voor haar den dierbaren man, die haar zoo spoe- dig was ontnomen, en zij beschouwde het als een heiligen schat Het zou in hare oogen een gioote zonde zijn geweest, het te verspillen aan zelfzuchtige weelde. Zij liet met een gerust hart aan den majoor de formaliteiten over, die noodig waren voor het bewijs van den dood van haar man en voor haar aanspraak op de verzekerde som, en in ver band daarmede kwam de majoor haar zeer dikwijls in hare woning bezoeken. Een afzonderlijke kamer, die door een gang in verband stond met de apartementen van Claribel, was inge richt voor Punters werkzaamheden, betrekking hebbende op

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1