NIEUWS- EN AD\ ERTEN TIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag1 4 Mei 893 No. 2403, A BOK K EME| T8PRIJS AD VERTEN TIEN; I liner bestaat oil twee Walen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. ©tart Voor Haarlem per 3 maandenj 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dil". Mad vf'.rechijtiv dagel\jke, bohalve op Zon- en Feofstdagen. Bureau Kleino Houtstraat No. 9, Haarlem. lelefoosuEuzuiuer Ï22„ van 15 regels 50 CentB; iedere regel meer lOCente. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abonnomenton eu Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door allo boekbandelaren en couiantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J'. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de FvLïiciit Ftrangère 6'. X. HAVBB tg JOHN F. J0NJS8, Sacc.t Faryt 31bit Faubourg Monlmarlre. EERSTE BLAD. Haarlem 2 Mei 1891. De Stct. (no. 101) bevat o. a. de wij zigingen, aangebracht in de Bfcatuten der nml: venn.,/Haarlemsche Brood- Meelfabriek'7. Het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier, is in de afgeloopen maand bezocht door i personen, waarvan 304 personen zonder betaling. Te Amsterdam zijn geslaagd bij het examen voor eene akte als onderwijzer in gymnastiekP. Otto, S. Posfcma, H. van Leeuwen en G. Ostendorp, allen alhier. Op de aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr* Aardappn. 92G HL. 48r.' HL. f 2.— Apnelen 115 67 Peren. 80 - 21 p. K.G. Boter kil. 1314 1232 kil. f 0.90 p. stuk. es 518 sinks 443 stnkts f 4. f 4.— f 4.-- f 12.— f4.- f 6.— p. KG. f 1.25 p. stuk. f. 20. Gioteren, Vrijdag 1 Mei, was het 25 tr geleden, dat dr. A. E. van Royen de betrekking van leeraar aan de H. B. S. met 5 jarigen cureus alhier, aanvaardde. De directeur dier inrichting, dr. H. Bron- ïerema, vergezeld van den secretaris van leeraarspersoneel, den heer B. Zui- deina, complimenteerde den jubilaris aan syne woning, terwijl de leerlingen hem hun hulde brachten door raiddel van eene deputatie, bestaande uit vijf élkves van de twee hoogste klassen. De leerling W. H. L. Vogel voerde daarby het woord. Naraens de leeraren van het gymna- :um werd de jubilaris gecomplimenteerd door den conrector, cr. J. van der Vliet. Het Gemeentebestuur zond den jubi laris een vleiend schrijven van geluk- wensching. Hedenmorgen werd door den lsten luitenant-paardenarts Rijnenberg, in tegenwoordigheid van het bestuur van afd. Haarlem van Landbouw en van de afd. Haarlem van Dierenbescherming het jaarlijksche examen afgenomen in hoefbeslag, aan bet einde van den cursus, dien genoemde officier daarin dezen winter heeft gegeven. De acht leerlingen g-aven allen blijken van theoretische en praktische bekwaam heid. Het zijn vjjf gevestigde smidsba zen, t. w. J. F. van Driel te Nieuw- Vennep, W. G. vaa Driel te Hoofd dorp, H. Kruijt te Purmgr, H. J. de Boer te Uitgeest, C. de Boer te Bever- wj'k, en drie smidsgezellen, H. van Schooten te Hoofddorp, W. Kuijper Nieuw-Vennep en J. Servaas, Halfweg. Aan allen werd met een toepassalyk woord door den Voorzitter van do atd. Haarlem van Landbouw, den heer F. Lieftinck, het diploma uitgereikt, dat zij do cursus met vrucht hebben gevolgd. Uit dankbaarheid vereerden de leer lingen hunnen leermeeeter een boekwerk, op zyn vak betrekking hebbende. Meer en meer komt men tot de con clusie, dat een goed hoefsmid om goed practicus te kunnen zijn, allereerst goed theoreticus dient te wezen, d. w. z. de samenstelling van het paardenbeen, de verschillende ziekten en difformiteiton van den hoef, grondig dient te kennen. Me cursus, die door den heer Rijnen berg met zooveel y ver en geschiktheid wordt geleid, is daarom voor jonge sme den voor het grootste belang. D« Holl. IJz. Spoorweg-Maatschapp§ heeft gunstig beschikt cp de verzoek schriften van eenige abonré's le kl. hier ter Btede, om teruggave der gelden voor de nog loopende maanden van hunne abonnementen, vermindmtt met het verschil in den prijs, 15 April j.l. ingevoerd, zoodat van af dien datum ook door hen volgens nieuw tarief wordt betaald. Alweder heeft de Sport hier ter stede eene schrede voorwaarts gedaan. Op het initiatief n. 1. van den heer P. Calcoen, is hier eene vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt, alle mogelijke athle- tischo oefeningen te houden gedurende de zomermaanden. De vereeniging heeft den veelbeteekenenden naam van //de Damiaafjes" aangenomen, en reeds in deze maand zullen de oefeningen op het Sportterrein //de i hoenix" beginnen. In eene voorloopïge vergadering werd de heer W. Muiier tot voorzitter en de heer R. Verbeek, Wilhelminsstraat, tot secretaris gekozen en reeds hebbon zich een 40tal jongelieden voor het lidmaat schap aangemeld, waaronder bekende sportslui, zooaïs K. Pander, J. Eeden, C. Witteveen enz. De oefeningen bestaan uit hardloopen, voetbalspel, gewiehten werken, schermen, hoog-, ver- en pols- springee, enz. Men is ook van plan oefen-machines voor wielrijders aan te sehaffeD, op welke men bij slecht weer tehuis zal kunnen oefenen, en ten slotte zullen jaarlijks een of twee open w j:1- stryden in genoemde takken van sp»rt worden gehouden. De bronzen medaille, die is geslagen bij het jubileum van Mr. E. A. Jordens, is voor 1.50 verkrijgbaar bij de firma W. Voet en Zonen, Anegang alhier. De heer Jacq. Chits, photograaf alhier maakt ons opmerkzaam, dat het portret van den burgemeester, dat in do trouw kamer 2de klasse was geplaatst, op djn atelier is vervaardigd. De heer G. H. Huetinek heeft zijn magazijn van den hoek der Dametnat verplaatst naar de Lange Voersf lat No. 14. De nieuwe winkel, die pas ver timmerd is en van eene nette étalage voorzien, ziet er zeer net uit en hiefi door de gcoote verscheidenheid ran artikelen, geheel het voorkomen eener kleine bazar. Belanghebbenden worden opmerkzaam gemaakt, dat in den kruideniers- en co mestibles winkel van Van Esso-Koren Schaohelstraat 24 albier, blijkens achter staande adv. o. a. boter en kaas verkrijg baar is, dat onder ral/bilaal toezicht, gelijk staande met dat eener keurings commissie op vervalschïng, is vervaar digd. Uitslag akte-examons voor onderwijzer te Amsterdam op 30 April. Geëxami neerd 6 candidaten, geslaagd 6, nl. de heerenS. de Vries, van Alkmaar; J. Westbroek, C. Smit, A. Smit, K. Sijderyns en J. K. Röhner, allen alhier. De gemeente Aalsmeer heeft een cre- diet van 300 gulden toegestaan voor het slaan van een Northonpomp, ter verkrij ging van goed drinkwater. De postdirecteur te IJmuiden vierde Vrydag zijn 25jarig ambtsfeest. De Zangvereeniging van Hendrik-Ido- Ambacht, die bij een wedstrijd in het buitenland de gouden medaille verwierf, zal op Zaterdag 9 Mei a. s. eene uitvoe ring geven te Hoofddorp in 't lokaal «de Beurs." Aanbestedingen. Haarlem, 30 April. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij inschrijving o. a. aanbesteed le. Door het ministerie van Waterstaat, handel en nijverheid werd heden aanbe steed het bouwen van een draaipijler voor de draaibrug in den rijksweg te Velzen. Ingekomen 2 biljetten. Minste inschrij ver was de heer T. Linthout, te Kudel- staart, voor 72,900. 2o. Het bouwen van een tolhuis te Schoorldam, behoorende tot de groote en andere rykswegen in de provincie Noord-Holland. Raming ƒ4500. Minste inschrijver C. N. Vlaming te Scbagen, voor ƒ4887. Amsterdam, 30 April. Door de genie is aanbesteedhet maken van een keukengebouw by de kazerne Oranje Nassau. Raming 7700. Ingekomen 9 biljetten. Minste inschrijver de heer E. H. Helle voor f 7900. Schietwedstryd om het in ternationaal championnaat. De uitslag van het le gedeelte van dezen wedstryd, voor zooverre die hier to lande te Am sterdam is gehouden, is als volgtde heeren Koster 634 punten, de Wilde 577, Sillem 552, Veerkamp 527, De Bont 481 en Cohen 400 punten in eene serie van 20 schoten. De schijven, waarop deze serieën zijn gemaakt, wor den raar Reims opgezonden door het bestuur van de //Vereeniging van STederl. Scherpschutters." Te Reims zal zoo men weet het 2de gedeelte van den wedstrijd plaats hebben. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het college van reg. over de strafgevan genis te Appingedam mr. E. ;J. Tho- ssen k Thuessink van der Hoop, griffier bij het kantonger. aldaar. Bij kon. besl. is aan mr. dr. J. F. Houwing, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arron dissement Leiden. By kon. besl. zyn de officieren van z. 2e kl. bij de zeemacht J. Aaltszen R. Willemsen bevorderd tot officier van gez. le kl. Bij kon. besl. is lo. de dirig. off. v. gezondh. 2de kl. C. de Mooy, van het pers. van den geneesk. dienst der land macht, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 2025 'sjaars; 2o. aan hem de rang verleend van dirigeerend off. v. gezondh. le kl. Bij kon. besl. zijn benoemd, tot gene- raal-majoor, de kol. H. F. C. Harden- herg, goov. der Kon. Mil. Academie, alsmede bij den staf der in f. de kol. H. P. J. Hennas, comm. der late div. inf. Bij kon. besluit is de kapt. J. C. J. Wentzol, van het 7e reg. inf. op pen sioen gesteld en het bedrag van het pen sioen bepaald op ƒ1610 's jaars. Op de prijsvraag, welke het vorige jaar is uitgeschreven door het hoofdbestuur van den Nederl. Schuttery- kader-Bond, zijn 3 antwoorden ingeko men, waarvan 2 uit 's Hage, onder de motto's //Oranje en Nederland" en z/Einde goed alles goed," en 1 uit Rot terdam onder het motto //Wilhelmus van Nasaauen." De titel dezer prijsvraag isGeef een overzicht van de verplichtingen der onderofficieren bij den velddienst." Woensdagochtend zeilde de zwager van schipper Lelyveld, wo nende te Stompwyk, den Vliet af zag nabij de woning //Aliemansgeost," onder Voorschoten, laatstgenoemde met zijne schuit aan don wal gemeerd liggen. Hij aan zijnen knecht order naast die schuit aan te leggen om bij zijn zwager eea kop koffie te gebruiken en begaf zich daarna aan boord. Op zyn roepen kreeg hij geen antwoord hij deed daarom het luik open en zag èn schip per hn knecht op bed liggen. Nadorbij gekomen, bemerkte hij dat beiden wa ren overleden, tengevolge van verstik king door kolendamp. Te Vlissingen is Vrijdag- ochtend de werkman De M. aan boord van een in aanbouw zijnd stoomschip van het spardek in het ruim gevallen, waardoor hij een arm en een been brak Te Rilland is een tweejarig kind aan het waakzame oog der moeder ontsnapt, in de waterleiding gevallen en verdronken. De moeder, die het zag, sprong het na en werd met moeite gered. Leger en Vloot. De volgende bij het wapen der in fanterie bevorderde oppsr-, hoofd- en ver dere officieren komen ot blijven in gar nizoen de generaal-majoor H. F. C. Hardenberg als goeverneur der Kon. mil. academie te Breda de generaal-majoor H. P. J. Hennus als commandant der le divisie infanterie te 's Hage de luit.- kolonels M. de Sitter en N. W. Hof stede, reep. te Leeuwarden en te Leiden de majoor J. Hardeman te Haarlem; de luit.-kolonel W. G. F. Snyders, als 'hoofd der afdeeling //generale staf" bij HOOFDSTUK XI Hij verbeeldde zich, dat de bond tevreden zou zijn met zijn goud en niet zou letten op zijne diensten, terwijl hij vergat, dat rijkdom een gezworen vijand van onze goede zaak is en dat wij het geld alleen gebruiken op de wijze waarop tröpeeen in den oorlog worden gebezigd, nl. tegen degenen, aan wie zij ontnomen zijn. Men waarschuwde Giordano, dat hij zich ge trouwer jegens den bond moest toonen. Als antwoord zond hij duizend franc. Het ware beter voor Giordano geweest, dat hij zich weer onder ons had vertoond, al was het ook als bedelaar. Ter wille van zijne vroegere getrouwheid ontving hij een tweede aanmaning. Toen beging Giordano een grove fout, hij beproefde om den band, die hem aan onzen bond hechtte, te verbreken, vergetende dat wie eens een broeder van de sectie is geworden, het voor altijd blij! teens een burger van den algemeenen bond, altijd een burger, die bond is overal vertegenwoordigd,waak zaam, vlug en zeker treffend, waar het wraak geldt. Ik behoef niets meer te zeggen, broeder en burger Gianini, gij moet uit naam van deze afdeeling van den algemeenen bond aan broeder en burger Giordano haar betuiging van achting en dankbaarheid overbrengen." Bij deze laatste woorden gaf de president aan Gianini een klein verzegeld pakje en de vergadering ging langzaam uiteen, daar de leden één voor één vertrokken door verschillende uit gangen. Voordat hij de zaal verliet, naderde de //zoogenaamde" burger Bethel den president en zeide fluisterend //Uit naam van de vierde sectie van de vlaamsche onder- afdeeling, vraag ik inlichtingen omtrent broeder en burger Van der Bergen van de hoofdafdeeling." //Welke inlichtingen «Is hij dood of levend?" z/De president opende eenige registers, die op tafel lagen en terwijl hij zijn vinger hield bij een cijfer, dat met een sterretje geteekend was, antwoordde hij //Burger en broeder Van der Bergen stierf te Nizza, 20 Augustus il. Hij werd daar begraven onder den naam van Dudley Carstairs." De detective sloeg den blik neerdoor middel van een reeks van teekens ging hij door een menigte deuren en gangen en bereikte de straat. Dienzelfden avond, terwijl de zwaarlijvige Giordano Cano- vessa achter de met lood bekleede toonbank van zijn herberg zat, met tevreden blik de opbrengsten van dien dag berekenende, druk pratende met zijne napelsche echtgenoote, die evenals hij zeer zwaarlijvig en tevreden was, ontdekte hij plotseling een hand schoen op de toonbank, welke tot nog toe door hem en zijne wederhelft onopgemerkt was gebleven. Terwijl hij hem naar zich toetrok, verdween de tevreden glim lach van zijn gelaat, een aschgrauwe kleur verspreidde zich over zijne bolle wangenhij staarde op den handschoen en groote zweetdroppels vertoonden zich op zijn glimmend voorhoofd onder zijn ravenzwart haar. Dien nacht nam Giordano de vlucht, zijn zaak en zijne ega achterlatende. Maar hij vluchtte niet ver. Den volgenden dag maakten de nieuwsbladen melding van een ontdekking van eenige politieke samenzweerders te Soho en van tal van gevangennemingen. Den volgenden morgen ontwaakte de vrouw van Beppo Gianini met een gevoel van iets nats naast haar gelaat. De eerste zonnestralen drongen door de luiken en onder een hart- verscheiïrenden kreet bemerkte£T.ucie Gianini dat het kussen naast haar doorweekt was van bloed, dat stroomde uit een gapende wonde aan den hals van haar vermoorden echtgenoot. Meer dan 14 dagen verliepen, en het treurspel van Saffrou Hill was reeds geen nieuwtje meer, toen op een namiddag de aanplakborden van de //Night Light" vol stonden met het vol- bericht Ontzettende ontdekking in Soho. Menschelijke overblijfselen. Men veronderstelt een staatkundigen moord. Bewijzen van indentiteit van het slachtoffer. De schuldigen verdwenen. De politie teleurgesteld. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1