NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Dinsdag 5 Mei 1891. No. 2404. ABONNEMENTSPRIJS: fHi. "£3«aif8i ADVERTENTIE»: STADSNIEUWS. NIJVERHEID. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. '--V S^MiSy<SÏ sW kt-M van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer IC Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en coarantiors. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Puhlicité Etrangere G. L. BAVBB tg CoJOHN F. JONB8Swcc., Baryl 31 lit Faubourg Montmartre. Haarlem 4 Mei 1891. [^Donderdag 7 Mei, Hemelvaartsdag, het Museum van „Teyler's Stichting" middags van 14 uur voor hetpu- zyn. 'er! verkrijging van eene akte in onastiek zijn Zaterdag te Amsterdam aagd de heerenK. Sijderijns, J. stbroek en J. K. Röhner, allen alhier. ran de gelegenheid om het versierde dhuis te bezien, werd Zaterdag en idag door circa 10000 personen ge le receptie van den burgemeester op dag is van vroeg tot laat in den na- "ag voortdurend door tal van pereo- bezooht geworden. Naar men ons medegedeeld, zal de burgemeester laags ten zijnen huize den Raad een a-diner aanbieden. Vy vernemen, dat onder de gesthen- ten huize van den Burgemeester, bizonder de aandacht trok een stel drie stuks zeer fraaie vazen, Z. E. A. jeboden door de bewaarders van de ichillende gemeente-scholen en van tadsgebouwen, waarop Z. E. A. ïlgevallen de aandacht van meni- bezoeker vestigde. rijt'.ag vierde de heer W. H. C. moiling, bij allen bekend als muziek- aar, zijn 25jarig jubileum als leeraar le Rijkskweekschool voor onderwij- Des morgens werd hij op de school dijk ontvangen de directeur daarvan, leer P. H. van der Ley, sprak hem toe leerlingen boden hem een tweetal ge loken aan. Des avonds vierde men Weten en Werken, ok de oud-leerliDgen lieten zich niet tuïgd. Velen hunner vereenigden ZoDÖag te 2 uur met den jubilaris cald Montagne en gaven hem daar- en door een fraai cadeau het fee- dat zij hun ouden leermeester nog hadden vergeten. let is wel niet noodig er bij te voegen, ook de leden van het kwartet Loreley in gebreke bleven, hulde te betoonen hunnen directeur, die hen weldra 5 jaar zal hebben geleid en aan zij veel verschuldigd zijn. eder die kent de verdienste van den SchmölliDg als musicus en zijn rat humaan karakter, zal deze hulde- loning welverdiend noemen. leden herdenkt Albertus Gerardus erpenhuizen den dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij den huis- en decoratieschilder den hser J. W. Veld heer alhier. Men verzoekt ons te meidon, dat de exercitie van de schutterij op morgen, 5 Mei, niet zal doorgaan, maar zal worden gehouden op Dinsdag 12 Mei a. s., en by afwimpeling telkens acht dagen later. In de 114e algemeene vergadering der Ned. Maatsch. ter bevordering van Nij verheid, op 14 Juli en volgende dagen alhier, komen, behalve de gewone huis houdelijke werkzaamheden, de volgende punten ter sprake lo. Invloed van de Engelsche Wet op de fabrieksmerken. Mededeeling van di recteuren naar aanleiding van een besluit der vorige alg. vergadering. 2o. Ontwerp-Octrooiwet aangehouden in de vorige alg. vergadering. 3o. Rookvrije verbranding en steen- kolengas tot verwarming. Mededeelingen van do Departementen aangaande het ten vorigen jare door de commissie uitgebracht verslag. 4o. Landbouwcrediet. Idem naar aan leiding van het besluit der vorige alg. vergadering. 5o. Internationale arbeidswetgeving. Idem naar aanleiding van het ten vorïgen jare uitgebracht verslag door den heer Arm. SasseD, 6o. Herziening van den werkkring der Maatschappij a. Vaststelling van het eindrapport der commissie tot overweging van dit onder werp. b. Eventueele behandeling der voor stellen tot wetsverandering. 7o. Veredeling, van het ambacht. Di recteuren stellen naar aanleiding van een nader overleg met de Vereeniging „Arti et Indu8triae" te 's Hage voor dat de Maatschappij haar medewerking verleene aan de Vereeniging „Arti et Industriae" tot het vestigen van een Comité voor het afnemen van proeven van bekwaam heid in het ambacht, en voor dit doel aanvankelijk een bedrag van ƒ100 be schikbaar stelle. 8o. Tolheffing. Voorstel van het Depar tement Utrecht om de kwestie Jer onbe laste tran8portwegen voor handel en nijverheid in de Departementen aanhangig te maken en deswege rapport uit te brengen, zoo tijdig, dat directeuren zich ter zake van het aanhangig wetsontwerp tot regeling van die heffingen voor het gebruik van wegen, vaarten, havens, kaden, sluizen, bruggen, veeren enz. tot de Regeering kunnen wenden. 9o. Herziening der plaatselijke belas tingen. Voorstellen van hetzelfde Depar tement en van Groningen om zich met drie bezwaren tot de Volksvertegenwoor diging te wenden tegen 't wetsontwerp nopens de regeling der plaatselijke be lastingen, namelijk tegen de bevoegdheid der gemeenten om 80 opcenten op de patentbelasting te heffen, tegen de ge meentebelasting op ondernemingen van handel en bedrijfen tegen de belasting op den verkoop in het klein van tabak en sigaren. Directeuren verklaren in hun praeadvies alleen aan 't algemeen belang de te oefenen kri'ïek te willen toetsen, zonder eenzijdigheid. Tegen de opheffing van tollen kan geen bezwaar bestaan, als de schatkist die gedoogt. Maar de patent belasting past huns inziens in ods belas tingstelsel en 't afstaan der rijks opcenten aan de gemeenten houdt gewenschte verbetering niet tegen. De bevoegdheid aan de gemeenten te geven om belasting te heffen van onder nemingen van handel en nijverheid voor zooverre het bedrijf rechtstreeks of door elders wonenden wordt uitgeoefend heeft de volle instemming van direc teuren. De bedoeling is niet om handel en nijverheid nieuwe lasten op te leggen, maar om hen die bijv. door in Baarn en Biidt te gaan woneD, de gemeentelijke belastingen in Amsterdam en Utrecht ontgaan, te doen bijdragen in de heffin gen der plaats, waar zij hun onderne mingen hebben gevestigd. Het voorgestelde debiei-recht op tabak en sigaren, waardoor alleen de consu menten, niet de tabaksteelt noch üe fabri catie van tabak en sigaren wordt belem merd, komt hen voor een zeer geschikt belastingmiddelmits het recht worde geheven naar de verkoopawaarde, opdat niet de lagere klassen evenredig te zwaar gedrukt worden. lOo. Herziening der handelstraetaten. Voorstel van het Dept. Haarlem om dit onderwerp in de Departementea te bespreken en naar aanleiding van de rapporten zich eventueel tot de Hooge Regeering te wenden. Directeuren onder steunen dit denkbeeld, behoudens een wijziging in de uitvoering. llo. Subsidie aan de haarlemsche kookschool. Voorstel van het Dept. Haarlem om ƒ500 subsidie toe te ken nen voor de oprichting dezer instelling. Directeuren ondersteunen deze aanvraag. 12o. Vestiging van een cursus aan het koloniaal museum. Voorstel van het Dept. 's Hage, vroeger vermeld. Des wege wenscben directeuren nog vóór de alg. vergadering den raad van bestuur over het museum te hooren. De ontwerp-begrooting voor 1892 sluit in ontvangst en uitgaaf met ƒ12.405, waarbij 745,49 nadeelig saldo van 1890 wordt gelekt. Het 34e congres wordt 15 en 16 Juli gehouden. Voor en na de congres- zittingen hebben de algemeene vergade ringen plaats. Eenige verkoopers van haarlemsche paardenloten hebben in een ingezonden stuk in ons blad medegedeeld, dat zij voortaan die loten niet meer zullen ver knopen, omdat het Comité dat de verlo ting organiseert, de premie van ƒ2.50 op elke bestede honderd gulden niet meer geven en er voor de groote afnemers dus //weinig of niets" aan te verdienen is. Wij kunnen ons begrijpen, dat de ver koopers dezen maatregel niet aangenaam vinden, maar dat hy uit financieel oog punt zoo erg nadeelig zou wezen, vatten wij niet. Wanneer de loten per stuk worden verkocht, verdient de verkooper toch altijd tien percent en (als wy wèl zijn ingelicht) wordt er door diegenen, die eenige loten bewaren tot de laatste dagen voor de trekking, nog wel eens een extraatje aan verdiend, omdat ze dan duurder worden. Het groot Opera-cancert, dat Donder dag a.8. in den schouwburg alhier wordt gegeven, belooft zeer schoon te zullen zyn. De heer Orelio zingt o. m. Aria uit Hérodiade (opera van Massenet) en de geheele //Dicbterliebe" (Liedercyelus) van Rob. SchumannMevr. Oreliode z/Cavatine du page" uitJ//Les Huguenots" en do aria van Triquot uit //Les dragons de Villars" Mevr. van Ophemert de "ia van Leonore uit Stradella en liede ren, en de heer Schmier Air de la Calomnie uit //Le Barbier de Sórille" enz. Hier ter stede is eeu manifest ver spreid tot opwekking der arbeiders om zich aaneen te sluiten tot verkrijging van een normalen arbeidsdag. Aan de achterzijde is de convocatie gesteld voor de vergadering voor den 8-urigen arbeidsdag, welke hedenavond in de groote zaal der sociëteit //de Kroon" wordt gehouden. Op de heden gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 221 paarden en 1 veu len; de prijzen liepen van f 400 tot f 60. Het meeste aangevoerde was van in- landsch en gekruist ras; de handel was vrij levendig. In den afgeloopen nacht omstreeks 12£ ure werden de bewoners van het Zuider Buitenspaame nabij de Bakkerstraat op geschrikt door het akelig gillen eener vrouw. Bij onderzoek bleek al Bpoedig, dat aldaar eene bejaarde vrouw in het water lag, die met moeite werd gered. Men veronderstelt, dat zij het wanhopige plan had opgevat zich door verdrinking van het leven te berooven, daar tegelyker- tyd eenige bovenkleeding en de hoed der vrouw, hangende aan de voordeur eener woning werden gevonden. Door de kiesvereeniging Velsen is met algemeene stemmen opnieuw tot candi- daat voor de Tweede Kamer gesteld de heer jhr. mr. Boreel van Hogelanden. BINNENLAND. De minister van Justitie heeft bepaald, dat het examen bedoeld in art. 11 der wet op het notarisambt, van 6 Mei 1878, voor het jaar 1891 zal aanvangen 1 Juli en dat het zal worden gehouden te 's Hage. OFFICIEELE «EKICHTE1V. Stbl. nc. 84 bevat de wet van den 15den April, houdende bepalingen ter uitvoering van de op 15 November 1887 te 's-Hage gesloten internationale over eenkomst, strekkende tot het tegengaan der misbruiken, voortvloeiende uit den verkoop van den sterken drank onder de visseüers op de Noordzee, buiten de territoriale wateren, goedgekeurd bij de wet van 7 Augustus 1888 (Sth no. 123), en tot het tegengaan van soortgelijke misbruiken in de territoriale wateren des Rijks. Stbl. no. 85 bevat da wet van den 15den April, houdende goed keuring van de op 15 November 1883 te 's-Hage uitgewisselde verklaring met het Duitsche Rijk nopens de van weers zijden te nemen maatregelen tegen den zoogenaamden handel in vrouwen en meisjes. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donderdag den 7den Mei niet kunnen plaats bobben. In de laatste dagen liep te 's Hage het gerucht, dat de Keizer van Duitschland voornemens zou zijn in het laatst dezer maand een bezoek aan ons land te brengen, en bepaaldelijk, dat Z. M. eenige dagen te Amsterdam zou verblijven. Het departement van Buitenlandsche Zaken zou reeds met dit plan in kennis zyn gesteld. HOOFDSTUK XII. Bagley's Hotel. 'e voorgevel van Bagley's Hotel komt uit in een van de •e zijstraten, die de slagaderen van de City met elkaar ver- :n en aan den achterkant ziet het uit op een groen gras- overschaduwd door oude lindeboomen, hier en daar met Inperken van verschillende kleurenpracht, dit is de tuin van idlestickmakers' Hall. Na korter of langer tijd zal Bagley's tel en zal ook Candlestickmakers' Hall verdwijnen om plaats aken voor grootscher gebouwen met sierlijke steenen gevels, en van spiegelglas, gangen, waarin zich voortdurend een lift ■n neer beweegt, met ruime kantoorlokalen, waarin het elek- :h licht een btauwachtigen glans verspreidt en waar de tele- ischel den ganschen dag weerklinkt. De Candlestikmakers ;n elders hun middagmaal moeten gebruiken, Bagley's zal het verleden behooren, en de City zal nog een van de wei banden verbreken, die het nieuwe Londen met het oude énigen. iagley's wordt hoofdzakelijk bezocht door kooplieden en rei zigers, vertegenwoordigers van de groote handelshuizen van noordelijk en westelijk Engeland. In Bagley's heerscht een atmosfeer van portwijn en van ouderwetsche degelijkheid en reinheid. Gij drinkt daar het koele bier uit een drinkbeker, zoo fonkelend in zijn helderheid, dat men er met genoegen zes stuivers voor betaalt; de beroemde //Scotch" te Bagley's is een heerlijk vocht. Daar vindt men een forsche, oude keukenmeid, die met een geheel smetteloos gewaad en hagelwitte muts de malsche cöteletten en het geurige vleesch braadt boven een vuur, waarmee Vulcanus zijne bliksems had kunnen smeden; daar vindt men een kellner, zoo bizonder netjes en deftig, dat men het voor een heiligschennis zou houden hem te verzoeken goed uit zijne oogen te zien, en om te bedienen zijn er aardige, vroolijke meisjes met hagelwitte kraagjes, bizonder nette zwarte japonnen voor bekoorlijke figuurtjes, die met hare rozeroode vingertjes den bezoekers lafenis brengen. Het was aan een van die blozende zwartoogige houris uit het paradijs, waar geestrijke dranken worden aangetroffen, dat majoor Punter op den avond na den dag, dat hij een telegram naar Brighton had afgezonden, naar den heer Hammersley vroeg. z/Ja, die bevindt zich hier," was het antwoord. //Ik geloof, dat hij in de Handelszaal is daar wordt van avond een concert gegeven. Wilt gij daar ook binnen gaan, mijnheer? Charles!" De deftige kellner trad naderbij met een waardigheid, geheel in overeenstemming met zijn uiterlijk, en hij verzocht den majoor hem te volgen, terwijl hij hem aanspoorde om zich te haasten, en in een pauze binnen te treden, daar de heeren ge woon waren om degenen, die hen in hunne muz'kale genoegens kwamen storen, met kurken en citroenschillen te gooien. De majoor trad juist intijds binnen, om een bleeken, tengeren, ouden heer met een bril op, te hooren beweren, „dat hij geen vijand in een glinsterende wapenrusting vreesdetoen hij rond keek, zag hij Dudley Carstairs in een hoek van het vertrek zitten naast een onbezetten stoel, dien hij voor den majoor had vrijgehouden. „Ik vind het drommels gewaagd van u, om u te vertoonen op een plek, waar zooveel menschen bij elka&r zijn," mom pelde de majoor onder het applaus, dat werd aangeheven, toen de „man zonder vrees" had geëindigd. Waarom hebt gij geen kalm plekje in een van de voorsteden gekozen?" „Waar iedereen zich verwonderd zou afvragen, wie ik was, en waar een onderzoek zou worden ingesteld naar mijn persoon en mijn beroep. Dat is een van uwe zwakke punten, Punter, gij zijt te zenuwachtig. Gij zult nooit leeren begrijpen, dat de veiligste plek om onbekend te blijven een publieke verzamel plaats is." „Laten wij dan nu maar naar buiten gaan," zeide Punter. „Wacht nog een oogenblik, ik, vind het hier wel aardig," was Dudley's antwoord, terwijl hij nog een sigaar aanstak en iets voor den majoor bestelde Door een slag met zijn hamer verzocht dc vo - stilte voor een eerwaardigen heer, geheel het type var ':ng eener kerk, die, ofschoon hij het hoofd was van eer drogerijen en een onberispelijk echtg* toetrad en op ernstigen toon verk jongen was, maar nu in waak

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1