NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 7 Mei 1891. No. 2406 A BOS H EM EMTSPRIJS ADVERTED TIEN: v STADSNIEUWS. Het Sport- en Feestterrein „DE PHOENIX". gtfaxx&eZ'z Jmuoerijft. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad .erschijot dagoliiks, behalre op Zon- en FeeEtdogen. Bnreau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. - pmstSj,fgUt>4 Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOQSi on J. B. AVIS. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte Eij Abonnement aanzienlijk ratal Abiïsnöiaenten en Adverfcentiën worden RaDgenomess doe? onze agenten en door allb boekhandelaren en conranfiera. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genérale de Fubliciió Ftrangbe G= i. DAUBB èr CoJOHN Fe JGNJESSucc., Baryt 31 bis Faubourg Montmartre JJitJloofde van den Hemel vaartsdag zal het eerstvolgend nummer van dit Blad Vrij- dagavond astvorden uitge geven. Ten zeerste getroffen door de tal rijke, ook stoffelijke, bewijzen van vriendschap en belangstelling, door mij in zóó ruime mate ontvangen, bij de herdenking van mijn Vijf en twintigjarig Jubileum, vol doe ik gaarne aan eene diepge voelde behoefte van mijn hart, door al mijnen mede-ingezetenen, tevens namens mijne echtgenoote en kin deren, daarvoor mijn innigen dank te betuigen. Ik gevoel, dat mij, door al die bewezen genegenheid, zware ver plichtingen werden opgelegd. Naar mijne beste krachten wil ik trachten, daaraan te beantwoorden. Moge Gods zegen rusten op onze schoone gemeente en op hare in woners De Burgemeester van Haarlem E. A. IORDENS. Haarlem6 Mei 1891. Haarlem 6 Mei 1891. De le luit. A. B. van Tienhoven, van het depot-escadron 2e reg. huzaren alhier, wordt met 1 Aug. overgeplaatst bij het le escadron van dot korps te VeDloo; de luit. jhr. J. L. Mock van hetzelfde korps te Yenloo wordt van 1 Aug. tot 1 Mov. gedetacheerd bij het depot-escadron alhier, terwijl met laatst genoemden datum twee der thans bij de rijschool te Amersfoort gedetacheerde officieren worden ingedeeld bij het" depot-escadron alhier. De heer G. van Egmond alhier is benoemd tot voorzitter van het Burger lijk armbestuur in do plaats van den heer J. H. Droste, overledeD. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Parochiale scholen te Haarlem, de heer J, A. M. Bruning, te IJseïstein. Hedenmiddag had in het hotel „de Leeuwerikeene gecombineerde verga dering plaats van de besturen der katholieke en antï-revolutionnaire kies verenigingen alhier, ten einde tot samen werking te geraken bij de herstemming voor een lid van Provinciale Staten op 12 Mei e. k. Besloten werd, dat ook door de anti- revolutionnaire kiesvoreeniging alhier, de eandidatuur van mr. L. J. G. van Ogtrop, candidaat der R. K. kiesvoreeniging, zal worden geproclameerd. Op Donderdag 28 Mei e. k. zal in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon'-' voor de antirevolutionaire kieevereeniging „Nederland en Oranje" alhier als spre ker optreden dr. Wijnmalen, directeur van de koninklijke bibliotheek te 's Hage. De vergadering zal openbaar zijn. Debat zal worden toegestaan. Heden is door stemgerechtigde lidma ten der Ned. Herv. kerk alhier beslist, dat gedurende de eerstvolgende tien jaren de bestaande wijze van benoeming van Ouderlingen eD Diakenen on de beroe ping van predikanten door een kiescol lege, zal worden bestendigd. De door Gedeputeerde Staten van Naord-Holland vastgestelde lijst der hoogst aangeslagenen in 's rijks directe belas tingen, bevat 552 namen. De hoogste aanslag is die van jhr. J. B. van Merlente Heemstedemet ƒ6621.465; de laagste die van P. Ooms te Amster dam met f 530.92. Aanstaanden Zondag zal hier in den schouwburg worden opgevoerd „Charlotte Corday", een drama waarbij de bekende vlaamsche componist Peter Benoit de müzfck heeft geschreven en Hafppdit oogenblik in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zeer de aandacht trekt. De componist leidde daar zelf het or kest bij een deel van de Opvoering. Eet nieuwe Doopsgezimlen-ArmeitEuis. Dezen morgen werden wij in de gele genheid gesteld, het nieuwe armenhuis der Doopsgezinde gemeente op het Groot Heiligland alhier, in oogenschouw te nemen. Reeds van buiten maakt het gesticht door zijn breeden voorpui, 27.7 meter, een uiterst degelijken en solidee indruk, die versterkt en verhoogd wordt wanneer men het ook van binnen gaat bezien. Beneden zijn do gezelschapskamer, woonkamer voor den vader en moeder, zeer ruime keuken, badkamer enz. Boven zijn de slaap- en ziekenkamers en kamer voor de regenten en op de tweede verdieping ruime zolders, berg plaatsen, strijkkamor etc. Welke hoogte de verdiepingen hebben, kan men eeni- germate nagaan door het feit, dat de hoogte van het gebouw 13.82 M. is. Hoewel men niet uit het oog mag verliezen dat de Doopsgezinde gemeente kan bouwen uit een ruime beurs, dur ven wij zeggen, dat ons het gansohe gebouw een waar model-Armenhuis toe scheen. Nergens sporen van luxe, maar alles degelijk, solide, praktisch en frisch, Overal eene doelmatige ventilatie, gan gen van 1.50 meter breedte, duin- regen en welwater, eleetrisehe bellen door het geheele huis, o.a. ook in de badkamer, binnnen het bereik van den bader, zoo hem een ongeluk overkomt. Een lift, die met eene hand kan worden bediend, brengt de oudjes die ziek of slecht ter been zijn en dus geeno trappen kunnen klimmen, naar boven. De privaten zijn van het systeem „Unitas" en zoodanig ingericht, dat onaangename reuk haast niet denkbaar is. Op alle ziekenkamers is duinwater. Alle vertrekken zyn door gas verlicht, de slaapvertrekken evenwel worden ver licht door gas, dat in den gaDg boven het bovenlicht is aangebracht, zoodat de vader van het gesticht het kan uit draaien. In alle lokalen kan worden gestookt. Op dit oogenblik bevinden zich 18 verpleegden in het gesticht. Hedenmiddag te 2 uur had de feeste lijke inwijding plaats, waarbij o. a. door een aantal kinderen der Doopgez. aehool een lied werd gezongen, door het hoofd diei school, den heer Overbeek, voor de gelegenheid ver vaardigd. Dezen avond is er kinderfeest, waartoe ook een dertigtal kinderen uit het Lutherache weeshuis worden genoodigd. Ramberg zal de jeugd duaroij vermaken. De inrichting is, zonder weelderig te zijn, zóo geacheveerd, dat een woord van lof toekomt aan hen, die dezen bouw hebben ontworpen en uitgevoerd, aan de heeren P, Kleiweg Dyserinck, den architect, H. J. Geyl, den aannemer én L. v. d. Smissen, den opziohter. Onlangs werd op initiatief van eenige leden, door het bestuur van den R. K. Volksbond, afdeeling Haarlem, besloten aan de kinderen van leden een prettigen avond te verschaffen. Dinsdagavond te half zeven uur vereenigde zich in de groote zaal van „Felix Favore" een groote kinderschaar (het eerste gedeelte) met hunne ouders of andere geleiders. De zaal was spoedig geheel gevuld. Na een hartelijke toepraak van den president tot de kinderen, werd er een feestlied gezongen, waarna al spoedig de lachspie ren in beweging kwamen door vertooniDg van twee poppenkasten en een toover- lantaarn. Een uitbundig handgeklap was de dank aan de vertooners gebracht. Na afloop daarvan werden zij op eenigo ver- verschingen onthaald, beschuit, krente- brood en chocolade. Na de pauze werden de kinderen opnienw aangenaam bezig gehouden door het optreden van twee clowns die, geheel voor het jonge volkje berekend, de koddigste grappen te aan schouwen gaven. Tot slot arriveerde een duit3Ch kermisreiziger met een prachtige collectie wassenbeelden. Met dit slot nummer steeg de pret ten top. 't Was dan ook een kranig heer, de eigenaar van die beelden. Met slechts op een knopje te drukken, bevestigd op den rug der beelden, kon hy ze laten praten, loopen enz. Zeer aardig was dan ook het defileeren van al de poppen met de turksche trom voorop en oorverdoovend toen al de beelden te gelijk begonnen te schreeuwen, hun koopwaar aanbiedende (de meesten stelden straatkooplui voor); ook de „beer", die aardige toeren ver richtte, ontbrak hier niet. Ten 10 uur was het fee3t ten einde, en maakten de kinderen, onder het zingen van het gewijzigde „Wien Neêrl. Bloed", door van Dalfsen, een marsch door de zaal, onder de tonen der muziek. By het verlaten der zaal werd ieder kina nog verrast met een stuk speelgoed, koek, en een kop chocolade. Hedenavond gaat het tweede gedeelte op dezelfde wijze met het zelfde pro gramma, genieten. Een woord van lof mag nu reeds den vertooners niet onthouden worden voor hun goed spel. Ook de feestcommissie en commissarissen van orde alsmede de jange dames, die de commissie zoo trouw ter zijde stondeD, vardienen ton voile waar- doering voor hunne moeitevolle zorgen. Dat de versnapering grootendeels door de hëeran A. J. de Jong en J. H. B. Loots en de brandstof door A. J. Blesgraaf geheel kosteloos zijn geleverd, pleit zeker wel voor hunne belangstelling. Ook J. Oomen, die voor het koken en verderen arbeid zorgde, mag de dank daarvoor niet worden onthouden.. Wanneer aan den heer A. Lemin, wien de leiding van het programma was opgedragen, een welverdiende hulde is ge bracht voer de goede regeling, dan mag de Vereeniging met welgevallen neerzien op dit goedgeslaagde feest. De directie van de sociëteit „Het Sport- en Feestterrein de Phoenix" richt de volgende circulaire aan de ingezetenen: „Met de meeste voldoening ziet de directie van de sociëteit „Het Sport- en Feestterrein de Phoenix" terug op het afgeloopen abonnementsjaar 1890, waarin zij zich verheugen mocht in den zoo zeer gewaardeerden steun van een groot aantal ingezetenen van Haarlem en om streken. „Heeft het bijwonen van de abonne mentsconcerten door het ongunstige weder gedurende den zomer somtijds die groote aantrekkelijkheid niet gehad, zooals aoders by heerlijk zomerweder het geval zou geweest zijn, over het algemeen waren ze druk bezocht, hetgeen ook voorna melijk mag toegeschreven worden aan het gehalte der concerten, die steeds door zeer gunstig bekende muziekkorpsen werden uitgevoerd. „De kinderspeeltuin is door het on gunstige zomerweder niet minder druk bezocht geworden en werd door de kin deren eerst verlaten toen zo een ver goeding vonden in da ijsbaan, die dan ook gedurende maanden hunne gelief koosde verzamelplaats is geweest, waar ze zoowel bij dag als bij avoDd een ge schikte gelegenheid vonden zich in het schaatsenrijden te oefenen of zich er mee te vermaken. „De wedstrijden zyn bizonder goed geslaagd, o. m. waren de schermwed- strijd met den daaraan verbonden kam- pioenprijs de kegelwedstrijden gehouden door de „Nederlandsche kegelbond" even als die der kegelvereeniging „de Phoenix", de wedstryd in het schoonarren op het ijs, schitterend en zoo goed als eenig in hunne soort, zoodat de zaak als sport en feestterrein ook op dit gebied haar goeden naam weder heeft gehandhaafd en bevestigd, zoodat zij ook buiten onze stad eene goede reputatie heeft verworven. „Met het aanplanten van boomen en gewassen is met kwistige hand voortge gaan, terwijl de felle winterkoude weinig schade aan het plantsoen heeft veroor zaakt, zoodat ook het terras rondom den muziektempel belooft voor een groot ge deelte belommerd te zullen zijn. „Het vogelhuis en zijne bewoners hebben eveneens deD strengen winter zeer goed het hoofd geboden, zoödat thans honderde inlandsche zangvogels huDne heerlijke tonen doen hooren en ijverig hunne nestjes bouwen. „Het gras dat gedurende den langen winter door de schaatsenrijders geheel vertreden was, is door nieuwen aanleg van graszoden vervangen en geeft het geheel het aanzien van een met zorg onderhouden park. „De onkosten van onderhoud en ex ploitatie bedragen dan ook een hoog cyfer, en is het daarom noodig, dat de directie, die alles voor hare onderneming, wat eenigszins tot hare verbetering of ver fraaiing kan strekken, gaarne doen wil, ook gesteund wordt door de toetreding tot het abonnementschap van vele inge zetenen van Haarlem en omstreken. „De directie noodigt u beleefdelijk uit aan de inrichting een bezoek tot kennis making te brengen en verwijst u tevens naar de voorwaarden, hieronaer om- i schreven en vleit zich ook u ODder hare T FEUILLETON. 20) HOOFDSTUK XIII. \Men noemde haar „Dood Goud" naar den gouden armband, zij om haar arm en de gouden ketting., die zij om haar hafe droeg, en ook naar haar hooggekapt, bruin glanzend haar, waardige kroon voor haar fraaigevormd hoofd. Ook ill hare kleeding had deze kleur den boventoondie was Weestal van een gelen tint,zooals dicderbladeren,wanneer zij van de hoornen vallen. Een paar violette oogen, fijngevornide neusvleu gels als uitgesneden ivoor, ooren van een zacht rose tint, alsof het zeeschelpen waren, een fraaigevormden mond en daaronder een kin, die van een vasten wfl getuigde, een schitterend blan ken hals en een goedgevulde gestalte, zoowel statig als buig zaam. Ziedaar de vrouw, die algemeen „Dood Goud" wercl genoemd. Zij zat eenigen tijd in de rookzaal, terwijl de meeste aanwe zigen van het sterke geslacht haar omringden, tot groot misnoe gen van de andere vrouwentoen de oude lord Lmiper zich in den kring van miss St. Cyr voegde, zeide deze dan ook tot hem ////Dood Goud" heeft zich naar de danszaal begeven, lord Limper; zou het niet beter zijn, dat gij haar volgdet en haar uitnoodigdet voor een wals Een scherpe opmerking uithoofde van het feit, dat de jicht den lord verhinderde zonder wandel stok te loopen. „Dood Goud" trad de balzaal van den Camelia-club binnen, waar een Cinderella in vollen gang was. Weldra zweefde zij op de muziek van Soirée d'Eté door de zaalterwijl een half dozijn begunstigde „Johnnies" ongeduldig hun beurt afwachtten. Er verliep eenigen tijd alvorens zij een cogenblik alleen was. Toen dit oogenblik was gekomen, trad een man op haar toe, boog over haar stoel en zeide „Ik zou gaarne willen, dat gij den volgenden dans oversloegt om mij hier gezelschap te houden." Zeer verwonderd en verontwaardigd keek zij op. „Ik heb niet de eer u te kennen, mijnheer," zeide zij op ijs- kouden toon. „Toch welmaar gij hebt mij vergeten, denk maar aan Milaan Juni, twee jaar geleden." Zij ontstelde, zag dengene, die haar had aangesproken, in het gelaat en herkende onzen vriend, inspecteur Gleddow. „Wat is er van uw ver-langen?" vroeg zij nog steeds op koelen toon, toen zij een rustig plekje hadden opgezocht. „Ik wilde gaarne nieuws van den Graaf hooren „Hij is dood." „Is dat alles?" „Het is, dunkt mij, genoeg." "V „Hm! Waar is hij gestorven?" „In Nizza geloof ik." „Is dat alles, wat gij mij kunt vertellen „Het is alles, wat ik u kan vertellen." „Veronderstel, dat ik u nog iets van hem kon mededeelen „Met genoegen „Wist gij, dat hij een paar maanden voordat hij stierf in het huwelijk is getreden?" „Dood Goud" ontstelde en verbleekte, alsof haar een dolkstoot was toegebracht. Zij hield een oogenblik den adem in en riep toen plotseling uit„Neen „Het is waar. Hij huwde en droeg toen den naam.... waar onder hij is gestorven." „Die schurk!" mompelde „Dood Goud" binnensmonds. „Dat zal ik hem betaald zetten." „Hoe is dat mogelijk, wanneer uw bericht waar is?" en de detective glimlachte. ff „Dood Goud" zeide niets, maar scheurde haar balboekje in 'tweiën, krabbelde een adres op de eene helft en overhandigde dit aan Gleddow. „Gij weet zeer goed," zeide zij tusschen hare tanden, dat de schavuit mij dit niet zou vertellen. Hij heeft mij schandelijk bedrogen." Zij stond op en verliet oogenblikkelijk de club, na haar met bont gevoerden doek te hebben omgeslagen. Toen echter haar rijtuig ratelend over de straatsteenen voort rolde, leunde zij achterover met een krampachtig snikken, en tranen stonden in hare oogen. Want zij had dien man bemind. Anderen hadden aanzien

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1