BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. aboimenten fce zullen mogen rekenen. „Hoewel tot nog toe op het toelaten van kinderen van niet-geabonneerdeu minder is gelet, teneisde ook kinderen in de'gelegenheid te stellen kennis met het terrein te maken, zullen er dit jaar uitsluitend kinderen van aDonnenten worden toegelaten. De circulaire aan niet-abonnenten ge zonden, zal binnen acht dagen afgehaald worden met beleefd verzoek aan ben die deze zaak wenechen te steunen, bijgaand inscbrijvings-biljefc van hunne handtee- kening te willen voorzien. Hoogachtend De Directie van de Soc. Het Sport- en Feestterrein ude Phoenix" J. O. BRINKMANN. De voorwaarden tot toetreding als abonnent, luiden als volgt De abonnementsprijs van 1 Januari tot uit. December is per jaar 10.— Zonen van leden van 16 tot 20 jaar en die als zoodanig bebooren aangemerkt te worden, betalen in één termijn den balven abonnementsprijs. De contributie wordt in gelijke ter mijnen, met 1 Februari en 1 Juni voldaan Daarvoor beeft men persoonlijken toe gang met 2 dames tot minstens 15 con certen. Vrij gebruik voor de leden en hun huisgezin van wieier-, ijsbaan-, cricket-, en voetbalveld en kinderspeeltuin, op de uren door de Directie in het belang eener goede orde vast te stellen. Het lijdt o. i. geen twyfel of de ijve rige directie, welke reeds zoovele blijken gaf met bekwaamheid en tact hare taak te vervullen, zal ook weder dit jaar allen steun htirer stadgenooten ondervin den. Met welk een genot denkt toch een ieder terug aaa het vele aangename en afwisselende, dat bet Sportterrein tij dens zijn ruim tweejarig bestaan reeds beeft geboden. Rechtszaken. De rechtbank alhier veroordeelde beden den veehouder Jan Bak van Krom menie- dijk, die zich door den agent te Bever wijk van de Haarlomsche Bank een bedrag van ƒ3000.wist te doen uit betalen, door eone schuldbekentenis val- scbelijk met den naam van C. Ouwejan te onderteekenen en twee solide personen, die echter van nists wisten, als borgen op te geven, tot gevangenisstraf van drie jaar. speler, zilveren verguld med. met diplo ma. Voor blijspel: le pr. 200 fr. en zilveren verguld med.2e pr. 100 fr. zilveren med.3e pr. 50 fr. en bronzen med. 4e pr. bronzen med., allen met diplomabeste speelster, zil veren verguld med. met diploma beste speler, zilveren verguld med. met di ploma. Het fraaie, groote bloemstuk van Floris Verster, dat in Arti te Amsterdam onder de collectie van de verloting ten bate van het Burgerziekenhuis was, is door den winner van dezen prachtigen prijs 8 he-fe Burgerziekenhuis ten geschenke geven waar het in het royale, nieuwe gebouw voorgoed een waardige plaats gegeven zal worden. H. K. H. de Groothertogin van Saksen-Weimar, Prinses Sophia der Nederlanden, wordt na Pinksteren op het Loo verwacht, om aan HH. MM. de Koningin en de Koningin-regentes een bezoek te brengen. Van daar zal H. K. H. zich naar 's Hage begeven, om gedurende eenigen t$d haar paleis aan den Schoveningachen weg te betrekken. BEZOEK DER KONINGINNEN auu Amsterdam. De komst van HH. MM. de Koningin en de RegenteB blijft bepaald op den reeds voor eenige weken door ons vermelden datum. Dinsdag 26 Mei. Het bezoefc zal niet als andere jaren een week maar slechts 4 dagen duren. Het vertrek is dus bepaald op Vrijdag den 29sten Mei. Rib prijsvraag uitgeschreven „Welke is de geeft, beste methode om te volgen bij de rege ling der schietwedstrijden, ten einde on billijkheden te voorkomen, zooals die tot nu t08 met het toekennen van prijzen bij wedstrijden onwillekeurig plaats heb ben, met de indeeling der sehutters in 2 klassen Aan den inzender van het bekroonde antwoord wordt een zilveren draagme- daille toegekend. Tot juryleden zijn be noemd majoor A. J. P. Ktiinders, kapt. A. L. G. Becdt, le luit.adj. G. N. A. M. Boorn en le luits. H. J. Bleeker en A. Hofkamp. Aan Bos en Tie man, de bei de sociaal-democraten, die om aan de gevangenisstraf te ontkomen, waartoe zij veroordeeld waren, naar België de wijk hadden genomen, is door de bel- gische regeoring aangezegd binnen acht dagen het land te veriaten. Op de villa Rozenhage te Arnhem is in den nacht van Zaterdag p Zondag door inklimming, na het ver brijzelen van een ruit, uit een ongeslo ten schrijfbureau een belangrijke som men zegt f 2300 -r- geBtolen. Er zijn in den tuin de afdrukken van tweeërlei voeten gevonden, die in gips zijn opgenomen. Opmerkelijk is het dat de ruit was verbrijzeld vlak bij de knip, waarmede het raam gesloten wordt. Het sleuteltje van de bergplaats van het geid lag als gewoonlijk in een bakje in den lessenaar. Men vermoedt dat de dader bekend was met deze verschillende bizon- derheden. De diefstal is waarschijnlijk te één uur gepleegd, daar de hond van een der overburen op dat uur heett aangeslagen. Dinsdagochtend kreeg in de Watorloo8traat te Kralingen een huis eigenaar met een zijner huurders geschil Voorts strekt zij zich uit over j Keiler deed alsof hij dit geloofde, maar talrijke ondernemingen in het luiker gaf in stilte de politie kennis van het kolenbekken. De goedgozinden worden j geval, en deze wist al gauw te ontdek- Aa ken, dat Lévy zelf het stuk voor 20.000 OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. J. O.. - N. vaD Eys, gezaDtsehaps-aeoretaris der o.e, de betaling der haarpennmgen. tenge- i.i u.r_volee waarvan de huurder zoodanig m drift De muziekuitvoeringen in de bad plaats Zandvoort zullen dezen zomer wor den geleid door den heer J. M. Coenen orkeatdirecteur van het Paleis voor Volks vlijt. Tot afwisseling van het muzikaal genot zal de heer De Witt de dans partijen leiden. Letteren en Kunst. Do toon-, tooneel- en letterkundige maatschappij „Tony's Vrienden", te Lier, schrijft een internationalen wed strijd uit. voor den winter van 1891 1892. De prijzen zijn gouden medaille, geschonken door Z. M. Leopold II, Koning der BelgeD, die zal toegekend worden aan den liefhebber die het meest uitmunten zal in de beide vakken (drama en blijspei)een zilveren ver gulde medaille, geschonken door den heer G. Bergmaan, eere-voorzitter der Maat schappij, die zal toegekend worden aan de beste speelster (van beroep of lief hebster), die in beide vakken (drama en blijspel) het meest uitmunten zalprys Tony Bergmann, voor eenheid en zui verheid van uitspraak een in yzer ge smede kroon ter waarde van 500 fr., vervaardigd door den kunstsmid M. Lod Van Boeckel. Voor drama le prijs 400 fr. en zil veren verguld med.2e pr. 200 fr. en zilveren med.3e pr. 100 fr. en bron zen mod.4.e pr. een bronzen med., allen met diploma; beate speelsterzil veren verguld med. met diplomabeste eerste klasse bij Harer zantechap te Berlijn, vergunning ver leend tot het aannemen der versierselen van ridder der 2de klasse der Orde van Verdiensten, hem door Z. D. H. den Vorst van Waldeck en Pyrmont geschonken. Bij kon. besluit is aan jhr. mr. P. F. J. M. van der Does de Willebois, politiek agent en consul-generaal der Nederlanden in Egypte, vergunning ver leend tot het aannemen der versierselen van commandeur der orde van de Eiken kroon, hem door Z. K. H. den Groot hertog van Luxemburg, Hertog van Nassau, Bij kon. besluiten zijn benoemd tot vertegenwoordiger van Nederland op het 20 Mei te Weenen te openen post- congresde heer J. P. Hofstede, hoofd directeur der posterijen en der telegra phic, aan wien wordt toegevoegd de heer L. C. baron van der Feltz, inspecteur der posterijen te Arnhem, en tot verte genwoordiger voor de gezamenlijke Ne- derlandsohe koloniën de heer J. J. Perk, hoofdcommies bij het departement van koloniën. De gewone andientie van den minis ter van koloniën zal Vrijdag niet plaats hebben. De Zwo Iscke Crt. meldt, dat H. M. de Regentes heeft ingewilligd het verzoek van het bestuur der Neder- landsche Heidemaatschappij, om als be schermvrouw te willen optreden. De Haagsche briefschrijver van de Arnh. Ct. wijst op het zonderÜDg contrast, dat men eene Legerwet behan delt, die de kosten van 's lands verde diging met vele millioenen zal doen toe nemen, terwijl er een wetsontwerp gereed ligt tot het aangaan van eone geldleening om in de nijpende behoeften van de schatkist te voorzien, die sedert eenigen tyd enkel en alleen door voorschotten van de Nederlandsehe Bank vlot gehGU- den wordt. Door de „Vereeniging van onderofficieren en korporaals der dd. schutterij" te Groningen is de volgende volge waarvan de huurder zoodanij ikte, dat hij den verhuurder met een schoenmakershamer twee slagen op het hoofd toebracht, waardoor de man ineenzakte en bewusteloos, badende in zijn bloed, naar zijne woning moest wor den overgebracht, waar onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, De man verkeert in bedenkelijken toe stand. De dader werd onmiddellijk gearres teerd. NR. C.) Te Siddeburea is door twi knapen een zak met 306 sleutels van verschillende soort ea grootte als kerk huis-, brandkast- en steeksleutels gevon den. Deze vondst brengt men in verband met de veelvuldige kerkdiefstallen den laatsten tijd gepleegd en de gevan genneming van een persoon, die verdacht wordt deze diefstallen gepleegd te hebben. Te Holten j 3 een 3§ - j a r i g knaapje in een pof' 'mei kokende brij gevallen. Alhoewel men het spoedig daaruit haalde ea geneeskundige hulp inriep, is het den volgenden dag aan de gevolgen overleden. De justitie uit Heerenveen is naar Drachten vertrokken, na bericht ontvangen te hebben, dat daar een moord gepleegd is op eene bejaarde vrouw. Een 29-jarige jongeling wordt verdacht het misdrijf gepleegd te hebben. Het 18e lioieregiraent is uit Antwer pen te Luik aangekomen. Ia de stad is alles kalm. Te Seraing heerseht groote opwinding. Dinsdag nacht werden de gendawnes met steenworpen en revolver schoten aangevallen. Zij deden hierop eene uitval met de blanke sabel en de karabijn, waarbij eenige werkstakers ge troffen werden. Te Tilleur en Jemappe is niets bizondera voorgevallen. Te Her stal staan de arbeiders, die aaa het werk willen gaan, aan mishandeling bloot. De werkstaking is volledig te Seraing bij alle takken der grooto fabriek van Cockerill, die aan 10,000 arbeiders werk teruggeschrikt door de geweldenarijen der werkstakers, die hen op weg naar de fabriek mishandelen en uitplunderen, terwijl de troepen niet talrijk genoeg zijn om alle fabrieken te beschermen. Het hoofdbestuur der arbeiders-partij, te Brussel vergaderd met de afgevaar digden der mijnwerkers, heeft besloten de werkstaking der mijnwerkers, die ten doel heeft verhooging der looneo, den achtuarschen werkdag en het algemeen stemrecht, te steunen. Het bestuur heeft zich er toe verbonden do werkstaking in al de kolen bokkens van België alge meen te maken. Aan hei feestmaal der Provinciale Staten te Dusaeldorf heeft de Prins van Wied een toost op den keizer uitgebracht. De keizer antwoordde met eene lange rede, waarin hij terugzag op zijne studie jaren te Bonn. Sprekende over de vredelievende betrekkingen, waarop de prins van Wied had gewezen, zeide di keizer, dat zij een plicht zijner positie zijn. Hij wildo steeds er voor zorgen, dat de vrede niet gestoord zou worden. Ook in het binnenland wordea de toe standen beter. Zijn oogmerk is, de nij verheid tot haar recht te doen kemeo zoowel met betrekking tot de werkge vers als tet de werknemers. In samen werking ligt heil. Met algemeena stemmen heeft da italiaanscho Senaat eene motie aangeno men, strekkende tot goedkeuring der houding van regeesiDg, leger en over heden op 1 dezer. De raisische politie hooft te -St. Petersburg eene wijdvertakte vereeniging tot het verspreiden van revolutionaire denkbeelden ontdekt. Er worden aanhou dend personen gevangen genomen. On geveer honderdvijftig om deze reden ge vatte studenten zijn St. Petersburg uit gezet. Tratschewsky, hoogleeraar in de sohiedenis, is van zyn ambt ontzet. De Daily Telègraph beweert dat de raming van het aantal transvaaleche Boeren, die aan den „trek" naar Ma- shonaland deelnemen, op twintigduizend, overdreven is. Het zijo er hoogstens vijf of zesduizend, maar het ia waar dat president Kruger niet bij maohte is de beweging tegen te houden. Uit Calcutta wordt aan de Times ge meld, dat de expeditie naar Manipoer niet geslaagd is in het gevangen nemen der idandsche priusen. De koloniale regeering is tegeu iulyViag van het landschap en wil het gezag opnieuw regelen onder britsehen invloed. Depêches over Callao melden uit Chili dat er te Santiago een oproer onder de militairen is uitgebroken. Het werd on derdrukt, en de belhamels zijn doodge- geschoteo. Eenige hoogleeraren dor ge neeskundige school aldaar werden ontsla gen omdat zij van revolutionaire gevoelens verdacht worden. Ook werden eenige hooggeplaatste officieren om dezelfde re den gevangen genomen. Het opstandelingen-Gongres te Iquique heeft de onder president Balmaoeda ge houden verkiezingen onwettig verklaard, Valparaiso wordt in sterken staat van verdediging gebracht door middel van indertijd te Callao buitgemaakt kanon nen uit Peru. francs aan een kunstliefhebber verkocht had. Natuurlyk zat hij gauw achter de tralies. Da stad Lyle in Minnesota is Zaterdag j.l. door brand geteisterd, zoodat een duizendtal inwoners zonder dak zijn. De schade schat msn op 140,000 dollars. In het komediegebonwte Nantes is het Amplictlieator aan de eene zijde plotseling ingestort onder het gewicht van het overgroote aantal toeschouwers. Eenige oogenblikken later viel daardoor de aangrenzende muur in en vijftig personen werden min of meer zwaar gewend. E e u Cor o t g-c s t o 1 c u. De eigenaar van een schilderijenkabinet te Parys, Keiler genaamd, wilde een prach tigen Corot uit zijno verzameling ver- koopen en belastte een makelaar, zekeren Marc Levy daarmede. Lévy nam het schilderstuk mee, maar kwam, reeds twee dagen later, met tranen in de oogen aan Keiler mededeelen, dat men hem het stuk bad ontstolen. Terwijl hg het een oogenblik in zijn rijtuig had laien staan, was een behendige dief ermee wegge- loopen. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 5 Mei 1891. De algemeene beraadslagingen over de Legerwet werden heden voortgezet. De nieuwopgetreden minister van Ma- rinede kapitein ter zee Kruys, verde digde in eene korte rede de maritieme zijde van het wetsontwerp, ook tegenover da bezwaren, die door den heer Guyot waren geopperd. Hij stelde op den voor grond, dat onze zeemacht moet mede werken tot handhaving onzer positie als tweede koloniale mogendheid en in staat behoort te zijd, onze souveroiniteit te handhaven en onze rechten te doen eer biedigen. Bet europeesch personeel moet op gozetto tijden worden afgelost, waartoe dus steeds ander personeel beschikbaar moet zijn. Daarom dan ook moet het aantal vrijwilligers hot dubbele bedragen van hetgeen voor Iüdië noodig is. Eu wat Nederland zelf betreft, in de stukken is reeds medegedeeld op welke kracht voor onze behoeiten moet worden gere kend. Daarbij is het bestaand materieel tot grondslag genomen, met de mogelijk heid van eenige uitbreiding, zonder ver hooging echter van het cootingent. Spr, betoogde, dat men tengevolge dezer nieuwe regeling een goed bruikbaar per soneel zal krijgen voor het defensiosteleel en voor de verdediging van 'a lands wateren, zonder den druk te verhoogen noch personeelf noch finaniceél. De Regee ring kan niet toegeven, dat de vrijwilligers voor de zeemacht alléén uit zeevarenden en visschers moeten worden aangewor ven. Wel echter zal op het gehalte worden gelet, fcerwyl ook de marine-reserve zonder veel bezwaar zal kunnen worden gevormd, deels uit de aanvullings reserve van het leger. I)e Minister trachtte verder aan te toonen, dat men volgens het stelsel van den heer Guyot geen voldoend personeel zou verkrijgen, alleen zeevarende vissehers. De heer Guyot erkent trou wens zelf, dat zijn stelsel moeilijk over eengebracht kan worden met onze positie als koloniale mogendheid. Naar aanleiding van hetgeen door den heer Land was gezegd, verklaarde de Minister, dat de physieke toestand van het marine-personeel in Indië niet zoo ongunstig is als die afgevaardigde meent. In de jongstverloopen zes maanden was de verhouding van de invaliden slechts 4.8 pot. en sedert is de toestand nog gunstiger geworden. De minister van Bïnncnlandsche Zaken beantwoordde den heer Schepel, naar aanleiding van diens vraag omtrent het overleggen van het advies van den Raad van State. Dat advies heeft natuurlijk een vertrouwelijk karakter; het wordt aan de Koningin uitgebracht en daarna aan den Raad van ministers medege deeld. Intu8scben gaf' de Minister de verzekering, dat bij overlegging de po sitie der Regeering niet zsu worden ver zwakt. Spr. beantwoordde verder de bezwarec tegen den vorm en de redactie van hei wetsontwerp. Het bezwaar van te groo- rijkdom en verknochtheid aan hare voeten neergelegd, en zij had hen -\ reedaardig uitgelachen, hunne schatten verachtelijk afgewezen, hun liefde bespot en hen als hulpelooze wjakken aan de onstuimige golven der levenszee prijsgegeven. Maar die eene jonge man, die haar hart met voeten had vertreden en hare smeekbeden met een spotachtig lachen had beantwoord, die haar dwingeland en haar demon was geweest, had zij be mind als de eenige liefde in haar leven bemind met een hartstocht, die haar het leven ondragelijk had gemaakt een liefde, die niet kon wegsterven, of zij moest tot een brandenden haat overslaan. En dien avond was de liefde in haat veranderd. HOOFDSTUK XIV. De nieuwe keilner. „Hoor eens hierzijt gij niet wat al te familjaar met dien majoor Punter, die in No. 93 logeert?" Deze woorden, uitgesproken door den nieuwen kellner op den vierden gang tweede verdieping van Claribels hotel, waren ge richt tot Fiddings, de knappe en vroolijke dienstmaagd. „Ik!' riep Fiddings uit met een vroolijken lach, „dat is iets geheel nieuws. Toen de majoor zooeven hier voorbij kwam, heb ik geen woord tot hem gesproken." „Daarover juist wilde ik mij beklagenhij streek u onder de kin, en gij zeidet geen enkel woord." „Mij onder de kin gestreken „Ja zeker, uAnn Mary Fiddings heeft hij onder de kin gestreken, en als ik hem weer daarop betrap, dan zal ik hern de trap afsmijten. Wilt gij het nog ontkennen?" „Ik wil het volstrekt niet ontkennen. Ik heb altijd veel van de militairen gehouden. Wat zou er van onze huizen en haarden worden, zooals de dichter zegt, wanneer wij geen militairen hadden?" Ann Mary zeide dit met geestdriftvolle aandoening. „En wat van de keukenprinsessen?" antwoordde de nieuwe kellner veelbeteekenend, „wanneer er geen militairen waren, dan zouden er niet meer van die langbeenige soldaten in de keuken verschijnen, wanneer de familie uit is." „In ieder geval," vervolgde Ann Mary, „is het zeer onbe schaamd van u om mij de les te lezen, wat ol ik ook verkies te doen of te laten; gij zijt hier nog maar twee dagen, en doet alsof gij hier reeds twee jaar waart." „Wanneer het een gewoon vrouwspersoon gold," zeide de nieuwe kellner en begon met vollen ijver een bord af te vegen, „en al was ik hier tweehonderd jaar geweest, dan mochten, wat mij betreft, de voornaamste gast tot den schoenpoetser toe haar onder de kin strijken, maar gij zijt geen gewoon vrouwspersoon en uw kin is geen gewone kin, en ik heb er zee. op tegen, dat iemand u onder de kin strijkt, ikzelf uitgezonderd," en bij deze laatste woorden voegde hij de daad bij het woord. „Maar wat ik zeggen wilde, Ann Mary," vervolgde hij, „hoe lang blijft mevrouw Carstairs hier nog?" „Ik geloof van niet lang meer, arm vrouwtje," antwoordde Ann Mary met een zucht. „O, John, het doet mijn hart pijn haar te zien. Toen zij hier een maand geleden voor het eerst kwam, was zij opgewekt en vroolijk en verwachtte iederen dag de thuiskomst van haar man, en toen kwam majoor Punter om haar te vertellen, dat haar man in een vreemd land v as gestor ven en begraven. Dat is wel hard." „Ja," zeide de nieuwe kellner met gevoel, „dat moet voor dat arme vrouwtje een vreeselijke slag zijn geweest." „En bovendien," vervolgde Ann Mary, die in geestdrift ge raakte bij dit onderwerp, „het is p.ulk een lieve dame. Zij vraagt mij nooit of ik iets voor haar doen wil zonder een „als 't u blieft, Ann Mary-*' en „dank u", wanneer ik het gedaan heb, met zulk een hemelschen glimlach om hare lippen, dat men haar met genoegen van dienst wil zijn; zij is bovendien in alles op en top een dame." Ann Mary was zeer eenvoudig in hare denkbeelden, maar toch was haar opmerking volkomen juist, namelijk, dat men den waren beschaafden heer of beschaafde dame kan herkennen in de wijze, waarop zij hunne minderen toespreken. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2