POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. ten toegang verschaft tot het hulpkantoor der posterijen te Sevenum, gevestigd ten huize van den burgemeester dier gemeen te. Behalve dertig gulden aan postzegel» hebben de dieven ongeveer tien gulden aan klinkende munt meegenomen. De nachtwaker, die ieder uur de rondte doet, heeft niets bemerkt. Te Dodewaard is op de stoomsteenfabriek //de Hooge Waard" door alle arbeiders het werk gestaakt. De eisch is loonsverhooging. Die nog ge negen waren te werken, werden door de anderen gedreigd en gedwoDgen mede te staken. C. de Vries van Drachtster- compagnie heeft, naar uit Heerenveen bericht wordt, voor den rechter-commis- 8aris bekend, dat bij de 73-jarige T. Kloosterman, weduwe De Haan, ver moord heeft. De drie personen, die te Sneek in hechtenis zijn genomen onder verdenking, niet vreemd te zijn aan een brand, die daar den llden Mei gewoed heeft, zijn weder op vrije voeten gesteld. Financiëele mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 12 Mei loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aaud. Brakke Grond" (Mij. tot expl. van //De) a Aand. Crediet-Vereenig. Aand. Paoorama-Mpy. Aand. Stoomkoffiepellerij „Insulinde" Aand. Amst.-Deli-Comp. 1886/88 Aand. Batjan-Mpij. te Rotterdam 1889 Aand. Landbouw.-Mpij. „Ngoepit" Aand. Groning. Tramw.- Mpy. (Eerste) Aand. Oosterstoomtram- Maatschappij. ti Aand. Brood- en Meel fabriek te 's-Hage. Oblig. //Eigen Hulp" afd. Zekerh, v. ambten, en beambten (Vereen.) Cert. Staat Maryland adm. Amsterdam Aand. Arnh. Verz.-Mpij. t. Brandschade Aand. Oost-Ind. Zee- en Brand Assur.-Mpij. zingen en saluten aan boord van Hr. Ms. sehepen van oorlog zijn de navolgende wijzigingen gebracht lo. Aan Hare Majesteit de Koningin en aan Hare Majesteit de Koningin- Weduwe, Regentes van het Koninkrijk, worden de eerbewyzen en saluten ge geven, thans voor den Koning vastge steld. 2o. Waar by de voornoemde eerbewij zingen en saluten door de ekwipage wordt gejoold, zal de commandant roepen Leve de Koningin", in stede van //Leve Koning", zooals thans is voorge schreven. 92 107 n pet. 1/ 11 105 1/ 400 ir 50 V 115 1/ H2X n 70 ii 140 11 101?; n il 100 70 H Leger en Vloot. Hr. Ms. schroefstoom8chip Bonaire is in het drooge dok te Willemsoord opge nomen tot herstel der schade, welke het op de terugreis uit Suriname, door stor men nabij de Canarische eilanden heeft beloopen. De minister van Oorlog heeft alge meen6 regelen vastgesteld voor het doen van losse schoten, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat daarby ongelukken kunnen plaats hebben. Bij kon. besl. zijn nadere bepalingen vastgesteld aangaande de samenstelling van het veldleger, de bezettingstroepen en de oorlogsorganisatie van het leger, waarbij tevens eenige beschikkingen ge troffen zyn tot de mobilisatie van het leger. Men meldt aan het Fad. uit Soest, dat daar van 19 tot 26 Aug. in kwartier komt de staf van het reg. oavalerie van 's-Hage met de muziek ea het 3e en 5e escadron van dat reg. Dienzelfden tijd zal het reg. grenadiers en jagers in het kamp te Soesterberg zijn. Aan de oefeningen, die alsdan in die streken gehouden zullen worden, nemen omstreeks 12.000 man deel. In het reglement op de eerbe wij- Uit La Louvière wordt gemeld dat de werkstaking der mijnwerkera in het centrum zich uitbreidt. In de steenkolen mijnen te Mariemont hebben bijna alle arbeiders het werk gestaakt. De fabriek Laminoir te Baume zal moeten sluiten wegens gebrek aan brandstof. De Standard heeft eenige bizonder- heden omtrent den moordaanslag op den russischen troonopvolger. Deze bevond zich aan den oever van het schoone meer Birva-Oemi nabij Kioto, toen een zekere Tsudassango, een japansche politiebe ambte, hetzy in zinsverbijstering of uit geestdrijverij, den grootvorst eenen sabel houw «ver het voorhoofd toebracht. De wond had niet veel te beduiden, dewijl de sabel afstuitte op den helmhoed dien de prins ophad. Hij keerde met zijn gevolg terstond naar Kioto terug om ge neeskundige hulp in te roepen. De keizer en de ministers van Japan begaven zien, toen zij het gebeurde vernomen hadden, terstond derwaarts om den grootvorst hun leedwezen en hunne sympathie te betuigen. Het antwoord van koningin Nathalie op de laatste nota der Skuptschina moet het uitzicht geopend hebben, dat de zaak ten laatste nog in der minne geschikt zal kunnen worden. De heer Ritchitch, die te Belgrado op eene mogelijke order tot maatregelen van geweld wachtte, heeft thans last ontvangen, de koningin voorloopig niet lastig te vallen. Naar de Times uit Philadelphia ver neemt, hebben de in de chileensche wa teren kruisende oorlogsbodems der Ver- eenigde Staten order gekregen de Itata na te zetten en prijs te maken. Uit Oakland (Californië) worden verder de bizonderheden gemeld omtrent de wijze, waarop de inscheping der wapenen en ammunitie aldaar geschiedde. De lading was uit New-York afkomstig en werd te Oakland na prompte betaling aan boord van den schoener Minnie and Robert gebracht, die toen door een sleep boot tot bij Catalina-eiland werd ge sleept. Drie dagen later kwam de Itata de lading overnemen en eerst daarna liet men der sleepboot vrijheid, terug te keeren. De grootste geheimhouding der leverantie werd in acht genomen, doch in handels- en spoorwegkringen was men algemeen met het feit bekend, De regeerïng der Vereenigde Staten doet thans al het mogelijke om dItata in handen te krygen en daardoor het bewijs te leveren, dat zij niet ooglui kend de levering van oorlogs-materiaal aan de congres-partij in hare havens toestaat. Uit officieuze bronnen verneemt men uit New-Orleans, dat de italiaansche con sul aldaar, signor Corti, naar Rome is teruggeroepen, om aan zijne regeering uitvoerig rapport uit te brengen over de aanhangige lynch-kwestie. De vice- consul te New-York zal tijdelijk het consulaat te New-Orleans waarnemeD. Volgens een bericht uit Ostende is Henri RocRefort daar aan gekomen uit Londen, met het plan om met den heet* Isaac, onderprefect van Avesnes, te gaan duelleeren. Het ge vecht, zal, zoo mogelijk, op de holland- sche grens geleverd worden, 't Zal wel weer met een sisser afloopon Te Trier is in den nacht van Dinsdag de wachtpost voor het stadhuis aangevallen door eenige on bekenden. De schildwacht kreeg eeü messteek in het oog, dat geheel door boord werd, en stak een van de aan vallers met zijn bajonet dood. Toen de soldaten van de wacht toesnelden en de onbekenden dreigden te overvleugelen namen dezen het lichaam van hun mak ker mee en gingen op de vlucht. Men kon hen niet achterhalen en weet tot dasverre niet, wie zij waren. D r. Karl Wilhelm Ton Na- geli, hoogleeraar in de botanie te Mun chen en directeur van den botanischen tuin aldaar, is in den ouderdom van 74 jaar overleden. Door de resultaten zijner gewichtige onderzoekingen op het ge bied van het plantenleven had hij zich een welgestelden naam verworven. Reeds een geruimen tijd was hy door lichame lijk lijden, verhinderd geworden zijne collegiën te houden. Ten laatste was hy naar het Zuiden vertrokken om er her stelling van gezondheid te zoeken. Van daar teruggekomen, heeft hij den 8 dezer nog, hoewel in zeer beperkten kring, zijn vijftigjarig doctorsjubilé gevierd, en daarna is hij overvallen door de oude ongesteldheid, waaraan hy nu binnen drie dagen is bezweken. Depart, corr. d e r N. R. C. t e Weenen schrijft van 11 Mei Heel Weenen stroomde bij prachtig voorjaarsweer naar den Prater om liet isioustcrconcert der gezamenlijke mili taire korpsen in de reusachtige „San- /gerhalle" bij te wonen. Op 14000 men- schen wordt het aantal geschat, dat in die reusachtige houten loods naar het spel van vijfhonderd muzikanten was komen luisteren, en het publiek, dat zoo wei uit de aanzienlijkste als uit de andere standen was samengesteld, uitbundig in lof. Na het volkslied kwamen de ouver ture //Oberon", het //Largo" van Handel, de //Mandolinata" van Langey, eene phantasie uit Wagner's //Fiïegende Hol lander", Beethoven's //3e LeoDore Ouver ture", de nieuwe wals van Johann Strauss //Gross Wien", vervolgens het zoo spoe dig populair geworden iniermezzo uit agni's „Cavalleria rusticana", een nieuwe wals van Ziehrer, ,/Echt Wiene- risch im Lied und Tanz", en ten slotte Mendelsohn's „Hochzeitamarseb." ten go- hoore. De reusachtige „Saagerhalle", die een meesterstuk van aeoustiek is, daverde vooral van de toejuichingen voor Johann Strauss, die als type der weener muziek zijn aan het nieuwe Weenen gewijden wals zelf dirigeerde. Na eene fraaie in leiding, die den overgang van het oude tot het nieuwe moet voorstellen, komt de eigenlijke dansmuziek, die onwille keurig de hoofden en voeten der duizen den toehoorderessen in wiegende bewe ging bracht. Het intermezzo uit de //Ca valleria rusticana" vond weer zulk een stormachtigen bijval, dat het publiek be neden een oogenblik vrees had of ni6t de bovenste bankrijen door het donderende gestamp naar beneden zouden komen. In één woord, het monsterconcert was een volksfeest in den goeden zin, daar, behalve de duizenden die binnen in de hal waren, een niet minder groot aantal buiten in den tuin stonden. Behalve de aartshertog werd het concert nog door den koning en de koningin van Dene marken bijgewoond. Hot instituut van officiersdochters en het fonds voor de militaire kapelmeesters, te wier bate het gegeven werd, zullen ook over het gel delijke resultaat niet ontevreden zijn. Al de wedkantoren bij de wedrennen te Weenen zijn gesloten, op het voorbeeld van Parijs. Alleen de wederkeerige weddenschap is nc loofd. Verleden week brak plein San Cosirno te Palermo e van de eleetriscke verlicht* troep kleine joDgens sloeg met hou het afhangende einde naar de voorbij gangers toe, en een koetsier, die erdoor geraakt werd, viel van den bok, geluk kig zonder zich ernstig te bezeeren. Een vrouw, die er vooruijkwam, wilde de jongens beletten het gevaarlijke spelletje te vervolgen en greep den draad met beide handen aan. Onmiddellijk viel zij bewusteloos neer en gaf na korten tijd in het kapitaal, waarheen men haar had overgebracht, den geest. Edison kondigt eene nieuwe uitvinding' aan, waardoor lichtbeelden van landschappen, portretten, enz. elec- tri8ch over groote afstanden kunnen over gebracht worden. E r s c h ij n t i n de v r ij e" V e r- eenigde Staten aan dagblad-censnur te worden gedaan. Te New-Orleans al thans heeft de politie een groot aantal italiaansche couranten in beslag genomen, en laten alleen die bladen toe, welke zich volstrekt niet over het italiaansch- amerikaansche conflict uitlaten. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 13 Mei 1891 De artikelsgewijze behandeling der Legerioet. nam heden een aanvang. Art. I. bepaaltDe zeemacht be staat uitlo. de actieve zeemacht2o. de zeeweer onverminderd het bepaalde bij arfct. 3 (landstorm) en 5 (vrijwilli- gers-korpseD)". Op eene vraag van den heer Firuly omtrent de interpretatie van het woord „actief", antwoordde de minister van Marinede heer Kruys, dat het woord hier gebezigd is, niet in den zin van agressief, behoudens onze positie Indië, doch eenvoudig in tegenstelling van non-actief. Het art., op verzoek vau eenige katho lieke leden in stemming gebracht, werd aangenomen met 59 tegen 19 at. Tegen de heeren Van Nunen, Lambrechts, Van Vlijmen, Hafimans, Bahlmann, Dobbelman, Harte, Vos de Wael, Mut- saers, Cremers, Schreinemacher, Ruland, Diepen, Vermeulen, De Ram, Travag- lino, Clerex, Van der Sehrieck en Kolk man. Van de katholieke leden stemde alleen de heer Borret voor. Art. 23 (landmacht en landstorm) zonder hoofdelijk© stemming aange- nomen. Op art. 4, waarin wordt bepaald, dat de samenstelling van de actieve zee macht van de zeeweer, van het leger en van de landweer wordt bepaald bij Ko ninklijk besluit voor zoover de wet daarin niet voorziet, was door den heer Firuly een amendement voorgesteld strekkende om de geheele organisatie te regelen bij de wet. Na uitvoerige toelichting door den voorsteller, verklaarde de heer Fan Routendat de Commissie van voor bereiding verdeeld was omtrent het amendement, 4 leden tegen en 3 voor, tot welke laafcsten spr. behoorde. De heer Land steunde het amende ment, omdat het meer stabiliteit zal brengen in de plannen der ministers van Marine. De heer Rooseboom in beginsel voor de wettelijke organi satie, vroeg of het de bedoeling was ook de kleinste details van do orga nieke eenheden van het leger in zulk eene wet op te nemen. Dit ware z. i. bedenkelijk met het oog op de telkens voorkomende afwisselin gen in de techniek. Adres aan Frank- rijk. De heer Firuly antwoordde, dat dat thans de vraag niet aa. dïe vt zullen van Oorlóg.. is geen impei telijke regeling i*. En daarom dan oó* facultatief gelaten. Het ia strekt niet zoo gemakkelijk te bepalen, wat in zulk eene wet moet voorkomen. Komt men tot eene wet op de organi satie, dan zou men daarin toch slechts de hoofdtrekken kunnen opnemen. Blyft deze Regeering aan het bewind, dan zal zij zeker niet in gebreke blijven zulk eene wet in te dienen, «aar thans moet dit niet bepaald in deze wet worden voorgeschreven. Op eene vraag van den heer Seyffardtof de aanneming van het amendement de uitvoering der wet te zeer zou kunnen vertragen, antwoordde de Minister bevestigend. De minister van Marine verklaarde, dat, mocht het hem gegeven zijn zoolang aan bet bewind te blijven, hij stellig voornemens is bij de aanvraag van nieuw materieel tevens een voorstel te doen om. de taak der zeemacht wettelijk vast te stelleD het materieel zelf kan niet bij de wet worden vastgesteld. Hij moest dus de aanneming var het amendement ten sterkste ontraden. Na deze verklaring zou de heer Land zijne stem tegen het amendement uit brengen. De heer Fan Routen verdedigde het amendementhy duohtte geen moei lijkheden. De heer Guyot had ook met genoegen de verklaring van den minis ter van Marine gehoord, doch bleef er bij, dat het zoo moeilijk zou zijn do kwestie van het materieel bij de wet te regelen. De minister van Bïtmenlandsche Zaken was van oordeel, dat de Kamer zich ten aanzien van een technisch on derwerp als dit, behoort te richten naar het advies van deskundigen. De heer Farneombe Sanders begreep niet, waarom de Ministers het amendement bestreden, ofschoon zij er niet afkeering van toonen te zyn. De heer Firuly sloot zich daarbij aan als meG er niet tegen is, laat men dan het beginsl opnemen in deze wet. Daardoor wordt geenszins beslist, dat alles bij ééoe wet behoeft te worden gergeld. Het amendement werd verworgen met 49 tegen 43 stemmen. jen stemdende heeren Branteen van de Zijp, Van Gijn, Sehimmelpen- ninck van der Oye, Gleichman, Rutgers, Land, Van Löben Seis, Van Wassenaer, Gildemeester, De Geer, Van der Kaay, Van Delden, A. van Dodem, Cremer, Donner, Royaards, G. van Dedem, Van Karnebeek, Van Velzen, W. K. van Dedem, Keuchenius, Boreel, Van de Velde, Brantsen, Geertsema, Van der Boreb, Van Alphen, Van Kemmec, Roo seboom, Engelberts, Glioderman, Seret, Oppedijk, Mees, Hintzen, Huber, Roëll, Zaayer, Bool, Van Bylandt, Mackay, Lucassen, De Vries, Okma, Borret, Heemskerk, Seyffardt, Van der Foltz en de Voorzitter. Foorde heeren Hartogh, Van Nunen, Lambrechts, Smidt, Van Vlijmen, Haff- mans, Sanders, Bahlmann, Dobbelman, Van Berckel, Harte, De Beaufort, De Meijier, Vos de Wael, Michiels, Bor- gesius, Tak, DomelaNieuwenhuis,Walter, Levyssohn Normacn, Bevers, Zijp, Guyot, MuÈsaers, Zylker, Cremers, Zylraa, Helat, Dyekmeester, Schreinemacher, Ruland, Diepen, Vermeulen, De Ram, Viruly, Travaglino, Kerdijk, Clerex, Van der Schrieck, Van Kerkwijk, Veegens, Van Houten en Kolkman. By art. 5 (vrijwilligerkorpeen bij de zee- en bij de landmacht) werd door de was; het was bem nu alleen te doen om het Regeerïng overgenomen een amendement die boosaardige uitdrukking op zijn bleek gelaat. „Wanneer die vervloekte vlegel twee minuten later was ge komen," vervolgde Dudley," dan zou ik de bankbiljetten in mijn bezit hebben gehad, en wanneer mevrouw Carstairs dan naar haar vaderlijk huis had willen terugkeeren, hetgeen ongetwijfeld het geval is, dan zou ik haar met een vroolijk hart een geluk kige reis hebben toegewenscht." „Met dat afscheid mocht zij dan zichzelf geluk wenschen," merkte de majoor op. Daarna vroeg hij op vastberaden, be slisten toon: „Dudley, wat zult gij nu verder in deze zaak doen?* „Dat zal ik u vertellen," antwoordde Dudley, „mijne plannen zijn alle reeds gemaakt. Ik zal haar het geld afhandig maken, wanneer die vent weg is, gij zult er uw deel van hebben, Punter» en vervolgens ben ik van plan om een andere onderneming op het touw te zetten, waarin een kleine diamantenkoningin een hoofdrol moet spelen En mevrouw Carstairs? evrouw Carstairs is in deze zaak onbewust een goede bondgenoot van mij geweest, en het einde daarvan is geheel bevredigend, wanneer het geld in mijn bezit is; met het oog echter op de volgende onderneming, staat mevrouw Carstairs mij zeker in den weg." „Zult gij haar nog meer gaan opzoeken, nadat zij u het geld heeft gegeven?" vroeg Punter in angstige spanning. „O, ja," antwoordde Carstairs, met een boosaardige uitdruk- king in zijne wreede oogen. „Ik zal haar nog wel eens weer zien. Ik. zou er niets op tegen hebben om, wanneer het mogelijk was met haar een samenkomst te hebben ergens op een ge schikte plek, bijvoorbeeld dicht bij den rand van een klip, of bij den oever eener rivier." Met een plotselinge rilling riep de ander uit„Dus gij wilt „Ik wil hiermede zeggen," zeide Dudley Carstairs met een duivelschen glimlach, „dat ik mijn spel nooit door een man of een vrouw zal laten bederven „Nu," zeide majoor Punter op kalmen toon „Er woont in een van de kamers hierboven een wees, een klein meisje. Hare bloedverwanten kunnen haar moeilijk tot zich nemen, daar zij geen vaste woonplaats hebben en bijna altijd op ieis zijn. De kleine heeft zich zeer aan mevrouw Carstairs gehecht en deze van haar kant is bizonder met het kind ingenomen en heeft beloofd een tweede moeder voor haar te zijn." „Ik vrees dat het bedoelde meisje hare tweede moeder zal moeten verliezen," zeide Dudley en vervolgde toen met een veelbeteekenenden blik, „gij zult mij in die zaak helpen." „En dat kleine meisje," zeide de majoor tot zichzelf, „zal van avond God voor mij biddenDaarna vervolgde hij over luid „Het verderf van mevrouw Carstairs wordt er mee beoogd „Wel mogelijk?" was het korte antwoord. „En dat kleine meisje zal van een gelukkig thuis en liefde rijke zorgen beroofd worden?" „Wat bedoelt gij toch met dat alles, Punter," vroeg de ander ongeduldig. De majoor sprong nu op en zag Dudley Carstairs in het ge laat met een uitdrukking in zijne oogen, die de ander er nog nooit in gezien had, en zeide „Dat beteekent dat ik u eerder in het verderf zal storten, dan dat dulden!" „Wat?" Dudley ontstelde, geheel verbijsterd nu hij bemerkte dat een zoo gewillig werktuig eensklaps onhandelbaar begon te worden. „Ik wil u ook nog zeggen," vervolgde Punter, „dat ik u in verscheidene ondernemingen, waarmee gij geldelijke voordeel en en ik slechts schande inoogstte, heb geholpen, maar, let wel, dit maal zal ik uw spel bederven. „Dat durft gij nietriep Dudley in woede uit. „Ik was eens soldaat," hernam Punter, de woorden van Dolly klonken hem nog in de ooren, en op fieren toon her haalde hij ze,„Eens een soldaat blijft een soldaat en een soldaat durft alles." „Bahriep Carstairs toornig en ongeduldig uit, „ik kan u verpletteren. „Dat is niet waarriep de andere hartstochtelijk uit,- „want welke uw duivelsche macht ook over mij moge zijn, dezen avond nog zal een engel bij God voor mijn heil bidden. Voort aan zijn wij vreemden voor elkaar vijanden zoo gij wilt." „Zijt gij krankzinnig?" Wordt vervolgdf

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2