Burgelijken Stand. Fatsoenlijke Commensaals POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. Dankbetuiging. iscnappij Gemengd Koor. 28 mmm op Donderdag 21 Mei 1891. Vraag bij üwan Leveranciar Op uitnoodiging der liberale kies vereeniging te Houtrijk en Polanen zal de heer K. de Boer Cz., burgemeester te Assendelft, aldaar eene politieke rede houden. De centrale vergadering, bestuur dei- vrijzinnige centrale kiesvereeniging in het kiesdistrict Beverwijk, heeft, gebruik makende van de vrijheid, haar door de aangesloten vereenigingen verleend, twee candidaten gesteld voor de aanstaande verkiezing en welvoor de liberale partijgroep.: jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden (aftr. lid)voor de radicale partijgroep: den heer K. de Boer Cz. burgemeester van Assendelft. Door den Burgemeester van Zand- voort is bepaald, dat de opening der zeebaden plaats zal hebben op Juni a s. BINNENLAND. De Staatscourant behelst de goedkeuring der statuten der vol gende vereenigingen, erkend volgens de wet van 22 April 1S55: Böerhaave te 's-Hage, en Nederlandsche vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fa brieken en werkplaatsen, te Amsterdam. Heden was de Amsterdam- sche Effecten-Beurs gesloten. Uit Amsterdam wordt ge meld De maatschappij „Electra" zal in den Sloterpolder, nabij den Haar lemmerweg en tegenover de gasfabriek, een groot electrisch station bouwen. Het stelsel, door „Electra" gevolgd, is het stelsel van wisselstroomen, dat in staat stelt stroomen over groote af standen te zenden en dus de verlich ting der gansche stad uit éen lichtbron mogelijk maakt. Met het leggen der ondergrondsche kabels wordt in Juli begonnen. Zij zullen, ongerekend de aanlegkos- ten, circa ƒ6 per meter kosten. De isolatie is daarbij een punt van groote zorg, daar de spanning van den stroom in de kabels ongeveer 2000 volts zal bedragen. Voor de huisleidingen wordt die spanning evenwel omgezet inspan ningen 72 volts. De fabriek, waarin deze stroomen zullen worden opgewekt, zal bestaan in éen machinegebouw van 45 meter lengte bij eene breedte van 14 meter een daartegen gelegen ketelhuis 40 bij 13, eenige dienstlokalen en twee reus achtige schoorsteenen elk van 45 meter. Het ketelhuis bevat ruimte voor acht stoomketels van het stelsel Mac-Nicol, elk bestaande uit een pijpketel en een CoTtwall-ketel, een stëlsel, dat hieiT te lande nog niet werd toegepast. In het machinegebouw kunnen 5 stoommachines met direct gekoppelde dynamo's voor wisselstroomen geplaatst -worden, die eene lichtkracht ontwik kelen van 30,000 electrische lampen; terwijl op het oogenblik aan het sta tion in de Kalverstraat, dat na de totstandkoming van het nieuwe station wordt opgeheven, een kleine 4000 zijn aangesloten. De fabriek, die gebouwd zal worden volgens de plannen van den architect A. L. van Gendt, moet den ren Octo ber glasdicht en onder dak zijn. Men hoopt in November van dit jaar reeds met de stroomleveriag te kunnen be ginnen. Reeds nu worden met het oog daarop binnenleidingen in de huizen gemaakt, waardoor men later zonder vertraging kan worden aangesloten. De prijs van het licht is vastgesteld bij raadsbesluit. Het bedraagt 46 cent voor de electrische eenheid, wat neerkomt o-p p. m. 18 lampen; terwijl de stroom die boven de 750 brand-uren verbruikt wordt, slechts op 3 3 van dien prijs wordt gesteld. Verder wordt een vast recht geheven, hetwelk overeenkomt met de meterhuur bij het gas. De maatschappij heeft zich verbonden om de eerste 500 door haar aangelegde huisleidingen, behoudens het vaste recht, gedurende 2 maanden kosteloos van electrischen stroom te voorzien. Ook zal „Electra" werk maken van het leveren van electrische stroomen voor beweegkracht. Er bestaat plan om de hydraulische kranen op de Han delskade van electrische motors te voorzien. Evenzoo voor diamantslijpe rijen en verschillende takken van huis vlijt, kan de electrische beweegkracht, die nu reeds met een nuttig effect van 87 pCt. wordt aangewend, en in elke hoeveelheid kan worden geleverd, van groote beteekenis worden. De maatschappij heeft het voorne- nemen, ook vergunning te vragen tot het leveren van electrisch licht te Haarlem en zal dan onder voorbehoud van de goedkeuring van ons gemeente bestuur, een kabel uit de fabriek naar Haarlem leggen. De plannen zijn nl. zoo ontworpen, en de te. reinen zoo gekozen, dat de maatschappij, indien dit noodig mocht blijken, binnen zeer korten tijd haar arbeidsvermogen kan verdubbelen. met drie paarden bespannen, door Postdam, toen de paarden plotseling schrikten en op hol gingen, tengevolge waarvan het voertuig met een geweldi gen slag tegen een boom geworpen werd. Een der paarden stortte ter aarde, de disselboom brak en de koetsier werd van de bok geworpen De keizer is door de tegenwoordigheid van geest van den naast hem zitten den adjudant behoed voor een geweldigen val. De adjudant omvatte den keizer op het oogenblik van den schok en drukte hem in eene aan den stoot tegenovergestelde richting. De paarden kwamen tot staan. Er werd een hof- rijtuig ontboden en de keizer reed verder en verscheen twee uren later, ter gerustelling van het publiek, op het groote bloemencorso te Charlottenburg. Omstreeks denzelfden tijd in het vorige jaar, tegen Pinkster, werd de keizer, zooals men zich zal herinneren, ook in Potsdam op 'een rijtoer uit het rijtuig geworpen. De Centrale Sectie der belgische ka mer heeft Woensdag de regeerings- statistieken betreffende de grondwets herziening onderzocht. Het gemiddeld aantal bewoners van huizen van gelijke kadastrale opbrengst loopt naar gelang der steden uiteen van 3 tot n. De toe kenning van het kiesrecht aan de be woners van huizen of gedeelten van kuizen van eene en dezelfde kadastrale opbrengst, zou dus in de verschillende arrondissementen zeer ongelijke gevol gen hebben, waaruit de Sectie afleidde dat een uniform-tax onaannemelijk is. De heer De Smit de Naeyer, rapporteur, heeft voorgesteld het kiesrecht toe te kennen aan bewoners van huizen of gedeelten van huizen met eene kadastrale opbrengst van 30 frank in gemeenten met minder dan 5000 inwonersvan 42 fr. in gemeenten met 5 20,000 inwonersvan 60 fr. in gemeenten met meer dan 20,000 inwoners. Hij berekent dat op deze wijze het kiesrecht verkre gen zou worden door de bewoners van 794,coo huizen, terwijl er in het geheele rijk 1,143,000 huizen zijn. Daarenboven stelt de heer De Smet voor, de tweede der door de Sectie aangenomen grond slagen van kiesrecht, dat wil zeggen den cencus van 10 trank, te splitsen. Ieder belastingplichtige zou het recht hebben te vorderen dat hij nominatief geschat zou worden. Op die wijze zou een hooge census verdeeld kunnen wofden over verscheidene bewoners vau eenzelfde huis en zou ieder hunner het kiesrecht erlangen door middel van den census, indien f zij het niet konden krijgen krachtens bewoning. De uiteenzetting dezer voorstellen heeft1 de geheele zittingtijd der Sectie beslag genomen. Zij is vervolgens tot, Woensdag uiteengegaan. Te Luik is de werkstaking zoo goed als geëindigd. In de kolengroeven, op het grondgebied der stad Luik, ont breken nog slechts een driehonderdtal mijnwerkers, In de mijnen in den om trek wordt het werk op belangrijke schaal hervat, en zal de staking waar schijnlijk Dinsdag een einde nemen. De Times bevat een artikel over de Donderdag te Londen ondertee kende conventie tusschen Engeland en Portugal over de Zambesi-rivier. Haar oordeel daarover is ongunstig. Portugal krijgt behalve de vroeger erlangde voordeelen ook een grondgebied van vijftigduizend vierkante mijlen benoor den de ZambesiEngelan ddaarentegen slechts eene smalle strook in Manica- land. De Times heeft hiertegen bezwaar omdat door die regeling Britsch-Zam besia gescheiden wordt van Nyassaland en ook omdat de Portugeezen van de transvaalsche grens af invloed over Limpopo zullen uitoefenen. Het blad kan alleen in de nieuwe overeenkomst berusten, omdat een oud geschil er door beëindigd Wordt, en vertrouwt dat de portugeesche Cortes zioh zullen haasten dit voowdeelige tractaat goed te keuren. Het portugeesche minister heeft zijn ontslag aangeboden, wegens den on- gunstigen financieelen toestand. na het verlaten der academie nog et telijke jaren werkens verloopen, eer men zich voor „constructeur" kan uit geven. Dat een jongeman, die het eind-examen hoogere-burgerschool voor eenige jaren deed en nu naar de polytechnische school te Delft gaat, eene „compound- machine" bij mij teekende en een an dere jongeling (werkzaam op het teeken bureau eener fabriek, die specialiteit is in aannemerswerktuigen) een „stoom- baggermolen", moge niemand tot de veronderstelling leiden, dat het teekenen van dergelijke werktuigen regel is aan de school. De geëxposeerde teekeningen met de opschriften „Machineteekenen 3e en 4e klasse" hebben volgens mijne bescheidene meening wèl doen zien, dat met de allereenvoudigste machinedeelen begonnen wordt en het onderwijs ge leidelijk zoo ver gaat als noodig is, om de in machinefabrieken voorkomende teekeningen goed te kunnen begrijpen en eventueel benoodigde details op schot of teekenbord te kunnen uitslaan, een ander zoo zeer noodig voor aan staandewerkmeesters, monteurs of goede machine-werkers. Dit heb ik dan ook gedurende de uren, die de tentoonstelling voor het publiek geopend was, aan ieder belang stellende (naar ik meen op duidelijke wijze) uitgelegd Onder beleefde dankbetuiging voor de opname dezes, onderteekent hoog achtend, A. J. JACOBS, Werktuigkundig Ingenieur, belast met het onderwijs in 't machine teekenen aan de burgeravondschool. Haarlem16 Mei 1S91. Geboorten 14 Mei. S. Gomperts de Winter d. - A. M. v. d. Geijs—van Tiel z. - 15. A. M. v. Hamel v. d. Willige z. - J. AntonisseHansen d. - J. Hartog—de Jong d. - C. Nibbering Bulters z. - J. M. Perquin—Althoff z. - 16. J. H. KilgermanTerwee z. - W. H. FranseBoon z. - M. Stokman—Tim merman z. Overleden 14 Mei. H. M. J. de Jong 5 ra. d. Rozemarijnstr. - 15. G. Kwant _d. Meij 30 j. Prinsenbolw. - N. Kuijk 8 j. d. Zijlstr. G. Steffens 1 m. z. Lange Lakenstr. - 16. W. P. Brandt 15 m. z. Nieuwe Kruisstraat. Tegen primo Juni kunnen in een net Burgergezin een paar geplaatst worden. Te bevr. of met fr. br. latt. I. I. Advert. Bur. J. P. NOBELS Jr., Nassanlaan 13. Een bedaardbeschaafd Jong- mensch zoekt gezellige Stoommrtberichten. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M van Rotterdam, arriveer-de Donderdag 14 Mei te New-York. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia bestemd arriveerde 15 Mei te Suez en zal eerst 16 Mqi vertrekken na herstelling van een kleine schade bekomen in het kanaal door aanvaring met het stoom schip Specialist. Het stoomschip Soenda, van Amster dam naar Batavia, vertrok 14 Mei van Suez, Het stoomschip Prinses Marievan Batavii naar Amsterdam, vertrok 14 Mei van Colombo. met Kost, in Haarlem, liefst Zijl- weg of omstreken. Adres, prijsop- e en verdere inlichtingen te zenden onder No. 262, aan VAN DUIJN's Adv.-Bureau, Anegang. Letteren en Kunst. De mannen zang- en orkestvereni ging „Sappho"te Hoorn, viert op 24 en 25 Mei haar 40-jarig bestaan door het houden van een groot muziekfeest, met medewerking van dé, heeren W. Kes, Joh. M. Messchaert, beiden van Am sterdam H. F. A. Utermöhlen van Hoornmej. Joh. Kempees van Am sterdam de vereenigingen „Euterpé" en „Amstel's Mannenkoor" van Amster dam, en van het orkest van het Con certgebouw te Amsterdam. Van de „Studies" van Frederik van Eeden, die in October 1890 ver schenen, is, naar wij vernemen, een tweede druk ter .perse. Van de brochure van Frederik van Eeden„Aan den Keizer aller Russen" is te Genève eene fransche vertaling verschenen. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN geboorten: 14 Mei. C. H. Spronk De Waal z. Amst. - J. W. van der BurgVan Beekhoven z. 's-Hage. Echtgen. van E. de Nocker z. 's-Hage, gehuwd 16 Mei. J. B. Stokvis en M. R. Lopes. Amst. overleden: 13 Mei. R. Reijzer79j, Leeuwarden. - M. G. van den Ben Jansen 51 j Amst. - Wed D.E Schaap Wollentheyn 73 j. Arast. - J. van Meeteren 15 j. Amst, - 14. Wichers- Trip 29 j. Loemadjang. - J. M. Oberg 22 j. 'sHage. Vierde ltó#SfëiBring in den Hout, op Zondag 17 Mei 1891, des namiddags van 24 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder dir. van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. Souvenir du pays natal MarcheDegrez. Ouverture, Keimkehr aus der Fremde. Mendelssohn. Les Patineurs. Walzer. Waldteufel. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „la vie pour le Czar" Glinka. Ouverture aus der Oper „das Golden e Kreuz". Brüll. Raphsodie mauresque de l'opéra „le Cid". Massenet. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „la Favorite" Do?iizetti. Vrijdagnamiddag ten 2Va ure reed eizer Wilhelm in zijn russisch voertuig Voor deninhmd dezer rubriek stelt de Redacli: zich niet aansprakelijk.) Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad MH. Vergun me een plaatsje in uw geacht blad, teneinde eenige opmer kingen van „Een Teekenaar" uitslui tend voor zoover die betreffen het on derwijs in het machine-teekenen aan de burgeravondschool.) in zulk een licht te plaatsen, dat verkeerde gevolgtrek- trekkingen minder mogelijk worden ge maakt. De anonyrae schrijver zegt o. a.rdat de leerlingen tot formeele leekenaars worden opgeleid, tot constructeurs op fabrieke?i enz. De goede bedoelingen van „Een Teekenaar" naar waarde schattende, moet ik ZEd. evenwel op merken, dat dit onmogelijk te bereiken is met jongens, die overdag practisch werken en dan een twee jarigen avond cursus volgen, a 6 lesuren per week. Ieder vakman weet dat zelfs eene poly technische school maar zoo direct geene bekwame „constructeurs" aflevert en dat i verte en. Diakenen der ned. herv. gemeente alhier berichten, dat in deze week aan de huizen der Ingezetenen zullen worden afgege ven Inschrijvingsbiljetten ten behoeve der Diaconie-armen. Dringend verzoeken wij de Inge zetenen, aan deze inschrijving die de voornaamste bron van inkomsten der Diaconale Kas moet uitmaken, mild te willen bijdragen. Namens Diakenen voorn'1., F. C. HOS, Diaken-Boekh. - H J. BRONKHORST, Scriba. 18 Mei 1891. Het Bestuur der SCHUURMAN SCHIMMEL VANOUTEREN STICHTING maakt bekend, dat voor het schooljaar 1891/9 o-el/Un he- Zie vervolg Advert,eritiën in het Tweede Blad. VToorspoedig bevallen van een ZOON'. JOSEPHINE MARIA ALTHOFF, geliefde echtgenoote van GERARDIJS FRANCISCUS PERQUIN. Haarlem, 15 Mei 1891. Hiermede betuig ik, ook na mens mijne kinderen, mijnen har- telijken dank, voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming in de laatste weken ondervonden. Mevr. Wed. Pu. S. FRANK— Waas. Haarlem. 16 Mei 1891. Eenige en algemeene kennisgeving. liei Bestuur ue gelegenheid kunnen geven, om te beoordeelen, wie der aanvragers, volgens de bepalingen der Statuten, het meest voor eene toelage in aanmerking komen. Aanvragen, later inkomende, dan acht dagen na dagteekening dezer bekendmaking, komen niet meer in aanmerking Haarlem18 Mei 1891. Namens het Bestuur voor- MATINÉE op Maandag i8 Mei 1891, des namiddags van 24 uur, te geven door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luït.-Kapelm. C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. FeesttonenKriens, Gecomp. ter gelegenheid v. h. 25-jarig jubilé van den Burgemeester. 2. Ouverture „Zampa" Hérold. 3. Improvisationen Walzer Gung'l. 4. Grosse Fantaisie aus der Oper „Die Zigeunerin" Balfe. Erkentelijk voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij gelegenheid van mijne Vijf en twin- tigjarige dienstvervulling bij de firma J. SCHERPENHUIJSEN en ZOON, betuig ik, inzonderheid aan mijne patroons, mijnen hartelijken dank. W. GJLLOT Haarlem. 15 Mei 1891. 5. Ouverture „La Muette de Portici" 6. Masken-Polonaise 7. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „l'Ombre" 8. Zweite Polonaise Geinstr. door Kriens. Auber. Fausi. Flotow. Liszt. ORGELBESPELING in de Groote- ofSt.-Bavokerk alhier, op Dinsdag 19 Mei 1S91, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. j. S. Bach. 2. Wie schön leuchtet der Morgenstern (Choral bearb.)G Flügel. 3. Sonate no. 2G. Merkel. a. Maestoso. b. Adagio. c. Allegro. 4. Adagio (2e Symphonie). Beethoven. 5. Finale. L E. GERDESSEN, Voorzitter, Plein 24). R. H. J. GALLANDAT HUET, Secretaris, (Jansslraat 1 HAARLEMSCH Voor de Administratie en den Stationsdienst kunnen bij bovenge melde Maatschappij Klerken wor den geplaatst ter beproeving, op een aanvankelijk salaris van f 9 per week, om bij gebleken geschikt heid definitief bij de Maatschappij te worden aangesteld. Vereischten zijn Leeftijd niet booger dan vijf en twintig jaren, behoorlijk onderwijs te hebben genoten, met eenige ken nis der fransche en duitsehe taal overigens moeten zij voldoen aan de eischen van gezichtsvermogen en lichamelijke geschiktheid. Zich aan te melden bij de Inspec teurs der Beweging te Haarlem den Heer J. C. VAN LOOKHORST. Amsterdam den Heer G. F. SCHADD Wzn. Amersfoort den Heer Jhr. J. A. VAN KRETSCHMAR VAN VEEN. Nijmegen den Heer A. L. H. MÉLOTTE. De Administrateur. Directeur de Heer W. SWART. in de Concertzaal der Sociëteit „DE KROON", des avonds te Tl-- uur, (orchest onder leiding van den Heer IC. F. VAN MAAS Jr.) Zie verder programma. Kunstlievende leden hebben met twee dames recht van toegang tot de uitvoering, terwijl de algemeene repetitie, Woensdag 20 Mei, voor kunstl. leden op vertoon van diploma, en voor het publiek h 49 Cents de persoon toegankelijk is. Voor het kunstl. lidmaatschap f 1,voor het 2e halfjaar kan men zich aanmelden hij de Heeren D. J. v. d WILK, Boekh., Gr. Houtstraat en F. van der PERS, Barteljoris- straat, waar tevens toegangskaarten verkrijgbaar zijn. Tekstboekjes zijn in de zaal verkrijgbaar. HET BESTUUR. DE UTRECHTSCHE MOSTERD, 5 10 Cts. de flacon. DE DUSSELDORFER MOSTERD a 12'/s Ct. de flacon. DE KRUIDEN MOSTERD, 5 15 Cts. de flacon, van de Stoom-Mostcrdfalirick SABRWSKY k Co,, Amsterdam, en u zal wat heerlijks proeven.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2