Broodfabriek „DE VOLHARDING", A. Huijkeian, Goedkoopste Mm BRAAKMAN, T. A. DONNEE, GELE ZEEP ILVAhLEMMEit HALLETJES, Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken. Ad verten tiën. Bakenessergracht Ho. 13, Groenmarkt, Haarlem. voor JBruidszakjes en Bruidssuikers, Koek-, Kleingoed en allerlei Gebak, is bij Koek- en Banketbakker, Damstraat 13, Haarlem. GRASBOTER, Orthopedisch Schoen- en Laarzenmaker, Bakenessergr. 100. JAN DEKKER, Twee Engelschen die boezemvrienden waren, gingen op avontuur naar Amerika, maar hadden met zooveel tegenspoed te kampen, dat eindelijk ieder hunner zijns weegs ging. Een poos daarna kwam de een in een goedkoope restaurant eten en vond daar zijn vriend, die er kellner geworden was. „Kerel, jij kellner geworden zeide hij tot den ander. „Groote goedheid wat ben je laag gezonken en nog wel in een restauratie als deze „Ja/' zeide de kellner bedaard, „dat is wel waar, maar ik eet hier goddank niet." Patroon tot sollicitant„Ik zou u da delijk de betrekking willen geven, maar ik moet een gehuwd man hebben en u is vrijgezel Sollicitant. Als u de betrekking een uur openhoudt, zal ik daarin voorzïeD. Het is gemakkelijker om te trouwen, dan om een post te vinden. „Ben ik ooit zoo onaardig tegen papa?" vroeg de moeder ten slotte. „Ja maar," zei Anna mot een prui lend lipje, „u heelt hem uitgekozen en ik niet Een Franschman, die wat ruzieachtig van aard is en toch nooit een duel heeft! Hoe kan dat? zal men zeggen. Hij heeft eens iemand doodgeschoten. Maar dat belet toch niet, dat een ander wel met hem zal vechten. Ja, maar die iemand was.... een ge tuige. Daarom kan hij alles zeggen zyn tegenstanders kunnen geon getuigen meer vinden 1 Maar werd hij dan niet gestraft we gens doodslag Neen, want die onge lukkige getuige had zelf de pistolen ge laden en de rechtbank verklaarde dus, dat de man zelf de eerste aanleiding tot zijn dood was geweest en sprak den onhandigen schutter vry. Yan al de europeesche landen is in Italië het aantal moorden het grootst, ja grooter dan het aantal in Frankrijk, Duitsehland, Spanje, Engeland, Ierland en Schotland te zamen. In de laatstge noemde zes laDden hadden in 1890 (by eene bevolking van 130 millioen men sehen) 2243 moorden plaats. In Italië, dat slecht 27 millioen zielen telt, 2574 moorden. Man. Ik begrijp niet, waarom voor jelui vrouwen alles [door anderen moet worden gedaan. Je zoudt hoopen geld besparee, als je je eigen hoeden en ja ponnen maakte. Vrouw. En wat doe jij dan wel zelf Man. Ik van den eersten Januari tot den 31 December rol ik zelf mijn cigarettes. Kleine Anna wordt door hare moeder beknord, omdat zij aan tafel zoo ondeu gend tegen haar vader had gesproken Een Zaterdagavondpraatje. cvn. „Jansen," zei ik „wat ben jij toch een lastig mensch om mee te praten We zaten kalmpjes buiten, op een van deze mooie Mei-avonden, dronken een glaasje bier en rookten een sigaartje. De levendige maar lastige jeugd, die gewoonlijk met den collectieven naam van „de straatjongens" wordt betiteld, was naar bedalthans niemand kwam ons toeroepen, dat we dit of dat leelijks waren of gedaan hadden, noch gebruikte ons als mikpunten voor potscherven of losgeschopte kiezelsteentjes kortom, we genoten het maximum van rust, dat de mensch met zijn „jagend menschen- hart," zooal8 de dichter zegt, in zijn, „boezem", zooals de dichter ook zegt, kan gevoelen. Ik weer opzettelijk de verden king van mij af, dat die rare beeldspraak van mij zelf zou wezen wie kan zich een hart denken, dat jaagt in een boe zem Waarmee jaagt en waaróp jaagt op gezond verstand en begrijpelijke uit drukkingen Ik mag het lijden Maar waarom moest die Jansen nu mijn rustige stemming zoo bederven met zijn dwaze praat? Hij was aan het spotten geweest met de manie van men- schen om vereenigingen op te richten. „Als dat zoo voortgaat", had hij gezegd, „dan zal er binnenkort eene vereeniging worden opgericht, ter bevordering van het groenverven van huizen, omdat groen zoo goed is voor de oogen. Dan komt er ook een vereeniging van lui, die den hoed op drie haren gaan dragen voor de elegantieen eene vereeniging tot bevordering van het gebruik tot nico- tinelooze sigaren. Dat zal net zoolang duren, tot iedereen president, secretaris of minstens gewooh bestuurslid van eene of andere vereeniging is." „Behalve jij dan toch," zei ik scherp. „Natuurlijk, ik doe daar niet aan mee," antwoordde hij. „Maar als het zoover gekomen is, dan ga ik een groot gebouw zetten en dat verdeel ik in lo kalen en lokaaltjes en die ga ik dan verhuren aan al die vereenigingen. Dan ben ik per slot de eenige die er van profiteert „Zoo, ondankbare I En, hoe denk jij nu wel, dat het er in de wereld zou uitzien als er geen vereenigingen waren „Ja, de politie, de justitie, de gemeen teraad en dergelijke zonder ik natuurlijk uit." TE HAARLEM, op ZONDAG en MAANDAG 17 en 18 Mei 1881, EERSTEN EN TWEEDEN PINKSTERDAG. Groote Kerk Eerste Pinksterdag. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, W. J. van Elden, pred. te Katwijk aan Zee. Nam. 2 ure, L. Smit, pred. te Nieuw-Vennep, 's Avonds 6 ure, Moeton. Tweede Pinksterdag. Vroegpr. 7 ure, Barbas. Veorm. 10 ure, Sn aan. Nieuwe Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Swaan. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Hoog. 8e tekst. J aas-Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Barbas. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. W. Knottenbelt. Bcckenessor Kerk. (Voor de Kinderen.) Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Hoog. Waalsche Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Debry. Christelijk Gereformeerds Gemeente Gedempte Oude Graeht. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 are, Mulder. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Mulder. Klein Heiligland. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 nre, 's Av. 5 ure. Sehote'. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Schotel. Luthersche Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Poolman. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Mess. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Craandijk. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, de Vries. Bemonstranische Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Tideman. Met medewerking van het Zangkoor. Woensdagmiddag 12 ure, Tideman. Huwelijksinwijding. Kerk der Broedergemeente. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Weis3. Noorderkerk Bidder straat Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Eerste Pinksterdag. Voorin. 10 ure, 's Av. 6 ure, J. Laughout. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. Langhout. „Dat zal die lichamen zeker plezier doen. Maar nu die andere vereenigingen. Als er geen armenverzorgende vereenigin gen waren, zou je struikelen over de bedelaars op je stoepwaren er geene sociëteiten, dan kreeg je geen zomoroon- certenwaren er geen spaarbanken, dan zou je je geld niet zoo gemakkelyk be leggen waren er geen „Schei uit, schei uit 1" riep Jansen, „ik wil wel toegeven, dat er goede ver eenigingen bestaan, maar er zijn erbij, die ik heelemaal niet begrijp. Wat ter wereld moeten wy bijvoorbeeld in Haar lem beginnen met eene vereeniging tot verfraaiing van de stad en hare omstre ken en voor de bevordering van het vreemdelingenverkeer. Wie heeft daaraan nu ooit behoefte gevoeld „Jansen, ik geloof zoo waarlijk, dat jij het niet bent, maar je grootvaderBe hoefte eraan gevoeld wel man, in den tijd toen onze vaderen met de trek schuit uit vervelen en aet de dili gence uit vervelen en uit rammelen gingen (dat noemden de stakkers reizen) toen was er volstrekt geen behoefte aan een spoortrein. Waartoe zou het ding gediend hebben, men kwam toch waar men wezen wou. Nu is de spoor gekomen en de behoefte daaraan meteenkun jij je voorstellen, hoe je zou kunnen leven zonder spoor Natuurlijk niet." „Dat is allemaal goed en wel, maar eene vereeniging tot verfraaiing is geen spoor. Een spoorweg grijpt diep in ten opzichte van den ecenomiachen, politie- ken en socialen toestand van een volk, maar „Vriendlief, wat een mooie kiesver- gaderingphrase haal je daar voor den dag. Je bedoelt zeker, dat een spoorweg voor een volk heel belangrijk is. Maar wat beduidde dat maar „Wel, dat je een spoor niet moogt vergelijken1 bij eene vereeniging tot be vordering van het vreemdelingenverkeer." „Daarin heb je nu eens gelyk, Jansen. Je bent toch een heldere kop. Aanstonds zal ik je hooren beweren, dat de vorst van Waldeik de Czaar van Rusland niet is en dat je roeibootje niet lijkt op de eDgelsche oorlogsvloot. Je bent ge woonweg een kraan, ouwe jongen „Flauwe vent!" bromde hij en stak in zijn boosheid het brandende eind van zyn sigaar in den mond, zoodat hy een oogenblik deed als de fontein in den Hout op Zondag. Toen hij wat beko men was van den schrik, vroeg hij „Bij alles wat mooi en sierlijk is, wat wil di« Vereeniging toch eigenlijk Is Haarlem niet mooi genoeg Ik zou niet weten, wat eraan te verbeteren viel Nederd. Herv. Kerk. ^©aniraeforoeko Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. L. Zegers, van Heemstede. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. Beverwyk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure. J. C. Boon. Kvang. Luthersohe Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Tweede Pinksterdag. Voorm, 10 ure, J. Sepp. ÊSfloeïtaendaal Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, G. J. van der Flier, pred. te 's-Gravenhage. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, de heer Wagenaar, Evangelist te IJmuiden. SEcemsteïEe. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Hesta. Tweede Pinksterdag. Geen dienst. Miliegom- Eersie Pinksterdag. Voorm §1 ure, M. Buchli Feat. Tweede Pinksterdag. Voorm. 9% ure, M. Buchli Fest. aftoutryk ©ii l*©9ftBneia0 Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam 2 ure, Zondagschool. 's Avonds E>)£ nre, C. van Koetsveld CEz. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. gaïfitpoortt. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet, gpaarndam- Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma. Tweede Pinksterdag. Voorm. 10 ure, Faher, godsdienstonderwijzer te Haarlem. Velsen. Eerste Pinksterdag. Voorm. 9% ure, H. Waardenburg. Tweede Pinksterdag. Voorm. 9% ure, H. Waarden burg. Sandvoort. Eerste Pinksterdag. Voorm. 10 ure, 7. W. Knottenbelt, pred. te Haarlem. Tweede Pinksterdag. Voorm. ure, J. AV. Hilbrander, Godsdienstonderw. te Haarlem. VERKOOPLOKAAL kunnen dagelijks goederen wor den ingebracht en worden op ver langen van buis afgehaald. N. L DE LETJR, „Krek, dat zeiden onze vaders vas de trekschuitEn tóch bleek het, dat er nog wel een en ander te verbeteren viel. Zou jij niet denken, dat er in den Hout nog veel kon worden ver fraaid Niet door weghakken, hoor er wordt al veel te veel gekapt en gesnoeid, maar b. v. (ik noem maar eens wat) door een nieuwen fontein te maken, door de mooiste plekjes met een beeld te verfraaien door hier of daar een waterpartijtje aan te leg gen Dan kan de vereeniging banken laten zetten, en wegwijzers naar veel mooie plekken, die de meeste menschen nu niet weten te vinden. Ze kan nieuwe wegen maken of het plan daartoe oppe ren en de zaak bevorderen." „Zoonieuwe wegen makenzei Janeen sarcastisch en meteen deed hij een langen haal aan zijn sigaar en blies de rook uit ïn zooveel kringetjes achter elkaar, dat het mij begon te vervelen. „Nieuwe wegen, hmMaar wil ik je ereis wat zeggen Laat de vereeniging dan eerst eens probeeren, of ze oude wegen weer geopend kan krygen, die nu potdicht zijn. Watal die mooie bui tens waar vroeger op mocht worden gewandeld, zyn nu gesloten, hermetisch gesloten. Op de duinen is het overal artikel 461, artikel 461, alsof ieder mensch een strafwetboek in zijn zak droeg, om te kijken wat art. 461 wel te vertellen heeft!" „Nu, wij Haarlemmers weten dat he laas nu eindelijk wel, we hebben het al loolang en overal gezien en er onze wandalende neuzen aan gestooten. Maar de eigenaars hebben gelijk ook. Zou jij het plezierig vinden, wanneer op jou buiten, als je er een bad, Zondags een woeste horde Amsterdammers neerstreek, die de heggen omverliep, de bloemen plukte, het gras plattrapte en, bijwijze van visitekaartje voor afgelegd bezoek, een rommel van vette boterhampapieren, eierdoppen en sinaasappelschillen achter liet. Zou jij dat plezierig vinden, hé /Ik kan me niet in het bezit van een bniten indenken bromde Jansen. „En bovendien, een Haarlemmer is geen Am sterdammer „Neen, gelukkig is een Haarlemmer niet brooddronken zooals een Amster dammer die uit isMaar men kan op iedere buitenplaats toch niet iemand pos- teeren, die vraagtwat is u, Haarlem mer of niet Wat voor bewijs zou iemand daarvoor kunnen geven „Zijn aanslagbiljet," zei Jansen, „daar aan kunnen ze wel merken, of iemand Haarlemmer is „Geen flauwe aardigheden. De Ver- Het BRUIN BROOD dezer fabriek, van de bekende prima kwa liteit, is steeds verkrijgbaar in de Magazijnen Kruisweg en Zijlstraat, en in de bekende Depöts, terwijl het, na voorafgaande bestelling, door eiken Depothouder bezorgd wordt. In de bovengenoemde Magazijnen zijn mede, behalve de gewone Broodsoorten, geregeld voorhanden: Bolussen, Berliner bollen, Ap pelbollen, Taartjes, enz. enz. Bij groote hoeveelheid is de prijs minder. Contant 5 pCt. minder lileine Houtstraat 62» bericht aan zijne geachte Client!!e de ontvangst der versche DELFTSCHE en LEIDSCHE extra lew al it it. Speciaal adres voor Schoei sel naar den voetNieuwste Toepassing van Bruggen-, Wig gen- en Kurkbewerkingvoor scheefstand en heupontwrichting. gHjfg— Wie Zuivere Zeep wil W™* koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek *DE ADELAAR* VAN te Wormerveer. t*", eeniging voor verfraaiing zal probeeren, om op de buitenplaatsen en verboden duinen toegang te krygen voor de leden van de vereeniging. Als die dan hun kaart van lidmaatschap vertoonen, kun nen ze worden toegelaten „Zoo zei mijn vriend, „nu, dat is al een uitstekend ding. Maar wat krijg je meer voor je rijksdaalder „ToegaBg op eventueel door de ver eeniging te organiseeren tentoonstellingen. En verder zuilen de leden alle voor rechten hebben, die de vereeniging hun op een of andere manier kan verschaften. Je begrijpt ook wel, dat men op dit oogenblik onmogelyk nog precies zeggen kan wat dan alzoo. Dat moet men later zien. Het publiek moet beginnen met wat vertrouwen te stellen in de nieuwe vereeniging." „Ja, dat begrijp ik ook. Maar wat kan de vereeniging nn doen voor het vreemdelingenverkeer. Weler komen hier buitenlanders genoeg, maar weetje hoe Te elf uur komen ze met den trein uit Amsterdam, gaan dan naar het Mu seum van schilderijen op het Stadhuis, loopen even naar onze oude Sint Bavo en maken dan dat ze wegkomen. Wat heb je daar nu voor voordeel van „Precies, maar waaróm loopen ze zoo gauw weer weg F Omdat ze niet weten, dat er hier nog zooveel te zien is. Ze kennen onzen Hout niet en het Pavil joen niet en de omstreken niet. Daarop moeten zij opmerkzaam wor den gemaakt, door stukjes in buitenland- sche tijdschriften, met plaatjes erbij als het kan, door den Gids van Haarlem doelmatig te verspreiden, door reclame borden aan groote buitenlandsehe stations en andere middelen. Maar je moet niet denken, dat men alleen den buitenlan der wil trekkende eigen landgenoot is ons evenveel waard en de hollandsche guldens zullen onzen neringdoenden even lief wezen, denk ik, als de francs of de marken en de shillings. En weet je wat van den landgenoot te verwachten is Dat hij zich hier meiterwoon komt vestigen, wat voor onze gemeente na tuurlijk van groot voordeel kan wezen. „Jawel, jawel," zei JaDsen nadenkend, „nu lijkt me die vereeniging zoo kwaad niet." „'t Doet me plezier, dat je het inziet. En om je nu heelemaal te overtuigen zal ik je eens naar huis mee te lezen geven, wat de vereenigingen in Groningen, Arnhem, Nijmegen en het Geuldal alzoo hebben uitgericht. Daar heb je nu bijvoorbeeld Groningen, daar is een vereeniging voor de verfraaiing en een voor de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer. Laatst V: genoemde is nog maar één jaa: 01. wat heeft ze niet tot stand gobraoh'. Luister Zelf feesten organiseeren doet zij iet maar steunt die of vult ze aan. Zot E zy aan de vereeniging voor volksver maken eene som van 75.aan, om daarvoor eene keuring van tuigpaarden op haar .feestprogramma in te lasschen. Ze zorgt bij groote feesten voor extra-trei nen, voor reductie der vrachtprijzen, voor groote aanplakbiljetten in andere plaatsen van provincië en land. In September schonk zij eene gouden medaille voor eene van de races der Groninger wed rennen te Paterswolde, die daardoor veel meer deelneming trokzij zorgde toen voor extratreinen, een voldoende aantal omnibussen en stoombooten voor passagiersvervoer, voor gelegenheid tot logies voor vreemdelingen bij particu lieren voor een vast bureau van infor matie, voor de noodige reclame in dag bladen en ook gaf de Harmonie op haar verzoek een soirée en eene matineé musicales, met vrije introductie voor vreemdelingen. In den zomer en in de herfst vraagt zij bij de Maats, tot Exploit, v. Staatssp. aan, om plezier- treinen naar hare stad te organiseeren. Met het Comité ter oprichting van een Provinciaal Museum van oudheden is zy thans in onderhandeling, om tegen den aanstaanden herfst eene tentoon stelling van oudheden te organiseeren. Van den directeur van het postkan toor verkreeg zij eene voor vreemdelin gen beter geschikte bezorging van brie ven; in overleg met den directeur der tram heeft zij aan menige klacht een einde gemaakt. Zij richtte tot de direc tie van den schouwburg het verzoek, om meer voorstellingen van goede ge zelschappen, onder belofte van mede werking desgevraagd. "Wat dunkt je? zouden d® Gronin gers ook plezier hebben aan die ver eeniging „'t Is flink dat moet ik zeggen", zei Jansen. „Dat dunkt mij ook. Nu is hier op Haarlem wel niet alles toepasselijk, wat men in Groningen doet of heeft gedaan, want iedere stad heeft hare bizondere toostanden. Maar ik wou je maur laten zien, dat zoo'n vereeniging in beginsel zoo nuttig is 1" „Daarvan heb je me overtuigdEn hoor eens, jij kent wel een van het be stuur, geef my als lid op /.Mooi zoo," zei ik. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7