NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag *21 Mei 1891 No. 24.16. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÜN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad V3r3cbijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeJeföonnunïJser 122 van 15 regels 50 Centsiedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Abonnementen en Advertentiëc worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiors. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fublicité Mrangère Q, i. BAVBF Co,, JOHN F, J0NF8, SuccFargs 31 bis Faubourg Monintarire- Haarlem 20 Mei 1891. De Hertog en Hertogin van West minster hebben heden een bezoek aan Haarlem gebracht, en bezochten het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis en andere merkwaardigheden der Gemeente. Ter audiëntie bij H. M. de Koningin- regentes op Woensdag 27 Mei a.s., te Amsterdam, zullen zich ook begeven de officieren van het bataillon der d.d. schutterij alhier. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Vrijdag Mei 1891, des namiddags te 3 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Processen- verbaal keurmeester slachtvee. 2. Voor stel B. en WW. vaststelling kohier plaatselijke directe belasting, dienst 1891. 3. Aanbeveling idem burgerlijk armbe stuur. 4. Voordracht idera stads-vroed- vrouw. 5. Aanbeveling idem leerares midd. meisjesschool. 6. Idem idem lee- raar H. B. School met 5 jarigen cursus. 7. Benoeming commissiën onderzoek en loting schutterij. 8. Voorstel B. en WW. op adres ruiling van grond hoek Gier straat en Groote Houtstraat. Aan het verslag der commissie voor het Koloniaal Museum te Haarlem (van de Nederlandsche Maatschappij ter be- ordering van Nijverheid), over 1890- 91, is het volgende ontleend: Het aanzien des museums te doen toenemen in degelijkheid en leerzaam heid is het aanhoudend streven der commissie. Al het onbeduidende, kren terige, dat in den aanvang onvermijde-i lijk was omdat niets kon geweigerd worden, verdwijnt meer en meer. Hoe ruimer middelen hoe flinker het museum telkens verjongd zal Wijven voort- groeien. In den loop van 1890 kwam de herschikking van het lokaal bevattende de oliën, vetten, verfstoffen en genees middelen gereed, en het blijkt wel aan de verwachting, wat de meerdere doel matigheid van inrichting betreft, te voldoen. Bij die herschikking werden de platen uit de prachtige verzameling Pahud, welke op deze stoffen betrek king hebben, door welwillende en be- langlooze hulp van den heer IT. W. Groll te Haarlem gekopieerd en in lijsten gezet, bij de daarbij behoorende grondstoffen geplaatst. De verzameling geneesmiddelen bleek dringend aanvul ling en verbetering te behoeven. Om die te verkrijgen, wendde de Commissie zich tot de Nederlandsch Indische Maatschappij van geneeskunde, die het echter doelmatiger achtte, dat men zich tot den directeur van 's lands Planten tuin te Buitenzorg richtte, die, naar de Commissie hoopt, spoedig aan het thans tot hem gericht verzoek zal voldoen. De mineralenverzameling wordt gaan deweg naarmate de catalogus van dr. De Loos verschijnt, gerangschikt en verbeterd. Het tin en de edele metalen zijn dientengevolge reeds in orde ge bracht en doelmatig geplaatst. Bij de verdere determinatie en rang schikking der insectenverzameling is men weder veel dank verschuldigd aan den heer H. Veen. Eene hernieuwing van de toonkast, waarin de fraaie verzameling vrucht- modellen in was van mevr. Van Hoek wordt bewaard, is dringend noodig en zal waarschijnlijk dit jaar worden on derhanden genomen. Evenzoo wacht hqt lokaal van de caoutchouc, getah- pertja, voedingsmiddelen in zaden, boon soorten enz. op verbetering. Van de meeste der zeer talrijke mon sters zaden, vruchten, boonsoorten enz zijn te kleine hoeveelheden voorhanden. De Commissie heeft dus de medewer king van verschillende indische corres pondenten ingeroepen, en hoopt eerlang deze zeer belangrijk© afdeeling in rui mer gehalte te zien herboren. Vele dezer zaden toch, die vroeger onopgemerkt bleven, zijn in clen laatsten tijd meer onder de aandacht gekomen door hun oliegehalte, in verband met de steeds toenemende vraag naar vetten in allerlei aideelingen vao-nijverheid. De modellen van woningen enz. tot nog toe niet eigenaardig in deze hout verzameling geplaatst, zijn naar den ingang gebracht. Hierdoor is thans de hout vestibule vrij geworden en komen de twee kolossale tafels, wier bladen van elk 2 metei middellijn en uit één stuk hout gemaakt zijn, tot hun recht. Men heeft nu tevens ruimte gekregen tor het plaatsen van andere meubels van indische houtsoorten, en de Com missie acht het nuttig er de aandacht op te vestigen, dat dergelijke meubels ook tijdelijk in het museum kunnen worden tentoongesteld. De overige lo kalen bleven onveranderd. Meerdere ruimte, ook tot plaatsing van grondstoffen uit tropische landen, niet tot onze koloniën behoorende, blijft zeer gewenscht, De langzamerhand aan groeiende verzameling van de grond stoffen van deze afdeeling, die toch voor onze koloniën ook van belang is, wordt nu steeds op een der zoldervertrekken bewaard, die niet voor de bezoekers toegankelijk zijn. Sedert het vorige verslag werden aan 55 personen betreffende verschillende zaken inlichtingen gegeven, waarvan in: Nederland 35, West Indië 5, Oost- In die 1, Duitscliland 5, Oostenrijk 1, Engeland 3, Frankrijk ,2, België 2, Mexico 1 Vele dier aanvragen gaven aanleiding I tot onderzoekingen, waarbij de mede.- j werking van vele personen dankbaar is erkend. Door tusschenkomst van het depart. I van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid in Ned.-Indië werd de commissie in staat gesteld, aan eenige belanghebben den, die de opgegeven prijsvragen be treffende de betere wijze van verpak king van zout wilden beantwoorden, van monsters zout Re voorzien, zooals dit thans door het goevernement gele- j verd wordt. I Van de heeren Van Houten, Steffen Co. te Padang ontving zij tot onder- izoek 3 monsters gambier van Pajakom- bo, met verzoek die op hun looizuur- j gehalte en handelswaarde te doen on- j derzoeker.. Door tusschenkomst van 1 den consul-generaal te Londen, jhr. 'May, werd deze gambier op zijn han delswaarde onderzocht door delonden- sche firma Patry en Pasteur, die schrijft dat de kwaliteit ver boven de gewoonlijk te Londen ter markt gebrachte gambier staat en alle kans heeft om met de tot nog toe uitsluitend uit Singapore daar ingevoerde gambier te kunnen concur- reeren. Verder werdep nog inlichtingen ge geven betreflende Manille-hemiep, Behen-zaden, Ricinus- zaden, Indische vruchten, Carnauba-was, ve.rschilWde 'i.;..'^-wissen vin Su riname, rameh, sereh-ziekte in het suikerriet, opium, verschillende grond stoffen van Borneo, kasjoe-gom, hout van sterculia platanifolia, Paulownia inperialis, alang alang voor papierbe reiding, kapok, verschillende oliën peper, rottan soorten, Teffgrass, Kajoe- Garoe, caoutchouk, Gomoetoe, kokos - pennen, zuid afrikaansche houtsoorten, parelmoer, galnoten, Cerbera Odollam, Zacaton, balata-industrie, agave-vezel. De boekerij is in hoofdzaak speciaal op het gebied van natuurlijke historie, land- en volkenkunde en voortbrengselen der koloniën en wordt met alle be schikbare middelen uitgebreid, zoodat zij reeds meer en meer van beteekenis wordt. Er wordt voortdurend gebruik van gemaakt,meest door uitleening. Doch ook belangstellende lezers worden op de boekerij .toegelaten, hoewel dit lokaal te klein is voor eene behoorlijke lees zaal. De afdeeling Kahrten is aanzienlijk uitgebreid door ruime bijdragen, dooi den minister van Marine aangeboden. De kostbare verzameling afbeeldingen van indische gewassen, aan het museum geschonken door den heer mr. F. Th. Pahud de Mortanges, is thans door de buitengewone zorg van den heer H. W. Groll te Haarlem tot haar recht gebracht, op gelijkvormige kartons op geplakt en wordt in eene kist van kamferhout ter bezichtiging van belang stellenden bewaard. Aan den catalogus van de boekerij wordt druk gewerkt en hij zal, gelijk de commissie hoopt, nog dit jaar in druk kunnen verschijnen. Van den beschrijvende catalogus is in 1890 uitgegeven deel VI, 2e stuk, Diamant en Edele Metalen door dr. De Loos. Deze is thans bezig roet de be schrijving van steenkool, petroleum en verdere minerale voortbrengselen. Van den catologus verschenen tot dusver 6 deelen en 16 afzonderlijke boekjes. De aanvraag neemt toe, ook wordt hij zooveel mogelijk onder de belanghebbenden verspreid. Het aantal bezoekers bedroeg van 1 Januari31 December 3551, waarvan 1106 betalenden, in het geheel 717 meer dan het vorige jaar, en het aantal bezoekers op Zon en feestdagen neemt toe. Het bezoek van vereenigingen en scholen van verschillenden aard was ook zeer voldoende. Benoemd tot assistent bij het onder wijs in de scheikunde aan de PI. B. S. en aan het gymnasium de heer H. J. Bocage. De alhier gehouden collecte ten be hoeve der Maatschappij van Weldadig heid heelt opgebracht f 409.23%. Het hoofdbestuur der „Nederlandsche Maatschappij voor tuinbouw en plant kunde" heeft, op voordracht der weten schappelijke commissie, tot lid dei- commissie benoemd den heer dr. H. J. Calkoen, leeraar in de plant- en dierkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool te Haarlem. De kookschool te Haarlem, de tweede in Nederland, is thans gevestigd op de Nieuwe Gracht aldaar. Zij is heden op eenvoudige wijze geopend, in tegenwoor- heid van het comité van bestuur, door de eere-presidente,mevr. Jordens-Reijnst, met eene toespraak, waarin hulde werd gebracht aan de volharding, waarmede de leden van het comité, niettegenstaande groote bezwaren, eindelijk het plan heb ben uitgevoerd en waarin zij een waar borg zag voor den toekomstigen bloei der jeugdige instelling. Daarna werden de welingerichte lo kalen in oogenschouw genomen en werd aan de directrice, mej. Eleumer, dank1 gebracht voor haar ijver en zorgen. De cursus vangt aan met een zevental leer-1 lingen, waarvan één uit Friesland, en spoedig zal dit getal aanmerkelijk vei- meerderd worden. Gisteren is in de huishoudelijke ver gadering van de afd. Haarlem van den Ned. Bond voor Alg. Kies- en Stem recht „tevens kiesvereeniging" met alge meen e stemmen op éen na tot kandidaat voor het district Haarlem gesteld A. H. Gerhard, hoofd eener school, te Amsterdam. Tevens werd besloten om a s. Zondag, wanneer de groote demonstratie ten gunste van de onmiddellijke invoering van het Alg. Kiesrecht plaats'heeft te Amsterdam, gezamenlijk daarheen te gaan en alle voorstanders van het Kiesrecht per advertentie in de plaat selijke bladen uit te noodigen deze algevaardigden te begeleiden tot aan het station alhier. Voor plaats van samenkomst werd aangewezen de Dreef. Hedenmorgen circa half acht uur, is Johannes Eranciscus van Manenberg, oud 43 jaar, los werkman bij de firma gebr. Figee, aan de Leidschevaart uit gegleden op de loopplank eener schuit terwijl hij een zwaar stuk ijzer droeg. In zijn val brak hij het linkerbeen onder de knie. Hij is door de politie per brancard naar zijn woning aan de Leidschestraat gebracht. Jan Bak, onlangs veroordeeld door de Rechtbank alhier, tot 3 jaren gevan genisstraf wegens valschheid in geschri 't, is van dit vonnis in hooger berot i gekomen. In een vergadering van de centrale- liberale kiesvereeniging te Aalsmeer, is tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld jhr. J. B. v. Merlen te Heem stede. Bij de jongste volkstelling is gebleken dat het aantal inwoners der gemeente Sloten (N. H.) boven de 6000 is, wes halve het getal raadsleden van 11 op 13 wordt gebracht. Als voorzitter van het bestuur van den Binnenpolder (Z. H.) is gekozen de heer Jb. de Bruin te Zwammerdam. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis der Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit de Koningin-regentes, op Woensdag den 2 7sten Mei aanstaande, des ochtends ten 9% ure, in het paleis te Amsterdam gelegenheid zal geven bij Hoogstdezelve hunne opwachting te maken, aan mili taire, civiele autoriteiten en commis- 29) HOOFDSTUK XIX. Het is waar, wanneer ik gemeend had, dat de kans bestond? dat do graai mij zou ontglippen, had ik Punter wel in hechtenis kunnen laten nemen op het oogenblik, dat hij het gebouw ver liet, maar ik had toen geen man te missen ik meende een grootere vangst te doen en al mijne gedachten bepaalden zich daarbij." //Weten de directeuren van de levensverzekering-maatschappij," Gleddow viel Dick in de rede: //Zij weten niets; ik was van oordeel, dat zij niets mochten weten, alvorens ik den graaf in mijn macht had, en voor zoover ik er iets aan kan doen, zullen zij ook niets weten, alvorens hij goed en wel achter slot en grendel zit. Wanneer ik het hun nu vertelde, dan zou mijn goede naam er zeer onder lijden, wanneer ik den graaf liet ont snappen. Ronduit gesproken, heb ik ditmaal mijne krachten overschat, maar toch zal hij mij niet ontloopen." z/Ik zou toch ongetwijfeld mij aan Claribel hebben bekend gemaakt en haar alles hebben verteld. Haar zal men in ieder geval met rust laten." z/Haar zal geen leed geschieden, dat beloof ik u," antwoordde Gleddow, /,door haar de waarheid te vertellen zou men echter alles bederven. Haar eerste gedachte zou dan zijn om naar huis terug te keeren, en weg waren dan alle kansen om den graaf machtig te worden." //Maar ik zou haar overreden om te blijven." 11 Wat? zij zou een samenzwering tegen haar echtgenoot hel pen op touw zetten Dat zou zij nooit doen. Zij zou hem nooit in zijne oplichterijen behulpzaam zijn, daarvan ben ik overtuigd, maar ook ben ik er zeker van, dat zij er zich nooit toe zou willen leen en om het middel te zijn, waarmee men hem in de val d|ed loopen." Zij ledigden hunne glazen, stopten hunne pijpen opnieuw, stonden op van de tafel, waaraan zij hadden gezeten, en zochten in den schaduw van de boomen met hunne diephangende tak ken, den terugweg. Nauwelijks waren zij vertrokken, toen in den anderen hoek van den tuin een man van onder een tafeltje te voorschijn kwam, waaronder hij zich had verborgen in den schaduw der takken. Het was majoor Punter. //Drommels!" zeide hij bij zichzelf. //Dat heet ik mij in het hol van den leeuw wagen Hoe gelukkig, dat ik den detective herkende en hij mij niet zag, anders zou ik niet in de gelegen heid zijn geweest om mijne geheel nieuwe plannen ten uit voer te brengen. Die slimme inspecteur heeft mij dus den ge- hoelen tijd in het oog gehoudenWat moet ik nu doen Ik moest, dunkt mij, maar niet naar mevrouw Carstairs gaan en haar vertellen welk gevaar haar bedreigt, zooals eerst mijn plan was. Ik meende dezen keer het spel van den graal te bederven, ofschoon ik hem liever niet in de handen van het gerecht zag vallen. Wanneer hij echter booze planneu heeft ten opzichte van zijn vrouw, hetgeen zeer zeker het geval is, dan is het toch echter het beste wat ik kan doen. Mijn plan was om van de gelegenheid gebruik te maken en mij .alles toe te eigenen. Maar neenIk zal doen wat ik sedert jaren niet heb gedaan ik zal eerlijk zijn. Chacun pour soi, ik weet wat ik doen zal - ik zal den inspecteur een beleefd briefje schrijven." Hij trad de verlichte gang binnen, die toegang gaf tot de gelagkamer, en zag tot zijn blijdschap, dat de twee mannen, die, zoo zij hem dan al niet gezellig hadden beziggehouden, hem met hun gesprek bizonder hadden geboeid, het huis hadden verlatendaarna trad hij de gelagkamer binnen, die gelukkig leeg was, zette zich neer, vroeg pen, papier en inkt en schreef het volgende epistel „Waarde inspecteur Gleddow, Met verwondering zult gij vernemen, dat ik, door u noch door uw vriend opgemerkt, uw gesprek vau hedenavond over een dame, die wij beiden hoogachten en bewonderen, heb afgeluisterd, en tevens over sen heer, dien ik evenzeer acht als gij, maar ook niet meer. Veroorloof mij u mede te deelen, dat, toen Dudley Carstairs de kamer van zijn vrouw verliet en mij kwam opzoeken, de bankbiljetten nog niet in zijn bezit waren. Wat er verder gebeurd is, weet ik alleen uit hetgeen ik van uw gesprek heb opgevangen. Gij stelt er wellicht belang in, of het is u onverschillig om te ver nemen, dat, ofschoon er geen noiarieele acte van is opge-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1