Brieven uit tic hoofdstad siën en op Donderdag den 28sten daar aanvolgende, ten 9!^ ure, particuliere andientie zal verleenen. Degenen die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoo- digd, zich in te schrijven op eene der lijsten, welke aan gezegd paleis gereed zullen liggen van ai heden tot en met Zaterdag den 23sten Mei, des avonds te 8 uren, op welken tijd de lijsten zullen worden gesloten. (Stct.) OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl. van 13 Mei is jhr. J. W. May, consul generaal der Neder landen te Londen, herbenoemd tot lid der commissie belast met het afnemen der consulaire examens. Bij kon. besl. van 16 Mei is aan dr. C. Leemans, op zijn verzoek, met in gang van 1 Juli eervol ontslag verleend als directeur van het rijksmuseum van oudheden te Leiden, behoudens aan spraak op pensioen en met dankbetui ging voor de door hem gedurende tal van jaren bewezen diensten. Bij kon. besl. van 16 Mei is10. de bij dat van 11 Mei gedane benoe ming van mr. F. J. Sprenger tot kapt. bij de dienstdoende schutterij te Mid delburg ingetrokken, en 20 aan mr. F. J. Sprenger eervol ontslag verleend als iste luit. bij genoemde schutterij. Bij kon. besl. van 16 Mei is, met ingang van 16 Juli, aan A. F. de Boer op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Meppel. Bij kon. besl. van den ióen dezer, wordt de kapt.-luit. tea: zee J. Fichet met den ien Juni a. s. eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. opleidings schip Admiraal van Wassenaer, en dat bevel met dien datum opgedragen aan den kapt. ter zee H. Schotborgh. Bij kon. besl. van 15 Mei is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2 e lel. de student in de geneesk. (arts) C. H. ter Laag. Bij kon. besl. van 15 Mei is, met ingang van 10 Juni 1891, benoemd tot directeur van het telegraafkantoor en brievengaarder te Bruinisse, H. J. K. Buwalda, thans in gelijke betrekkin; te Wemeldinge. Bij kon. besl. van 15 Mei is, met ingang van 16 Juni 189 c, benoemd tot directeur van het postkantoor te Scheemda, F. van der Wal, thans comm der posterijen 3e kl. De gewone audientte van den minis ter van Oorlog zal op Donderdag 21, en die van den minister van Marine op Vrijdag 22 Mei niet plaats hebben. Joly, die verleden jaar met hetzelfde al» zoodanig herkozen, en benoemd tot doel België doorreisde en in het Jour nal des Dêbats verslag gaf van zijne bevindingendenkt dezer dagen 'Tarijs te verlaten, en zal aan het eind dezer week Utrecht bezoeken. (O. DS Met een verzoekschrift om tot het afleggen van het groot-ambte naarsexamen voor den indischen dienst te worden toegelaten, hebben zich in het geheel 40 personen tot het depar tement van koloniën gewendhieronder zijn 3 doctoren in de rechtswetenschap en 1 doctor in de staatswetenschap. De centrale kiezersveree- niging in het hoofdkiesdistrict Zaandam heeft definitief tot candiaaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer W. de Meijier, met 131 stemmen13 stemmen waren uitgebracht op den heer W.Bax en één in blanco Naar wij vernemen, zuilen de dames, die in Amsterdam bij H. M. de Koningin-regentes hare opwachting wenschen te maken, zich tot uiterlijk 24 Mei moeten aanmelden bij mevrouw XnsingerVan Loon, dame du palais van H. M. de Koningin-regentes te Amsterdam. Dinsdagochtend werd in „Krasnapolsky" te Amsterdam, de 20e jaarlijksche algemeene vergadering ge houden van de Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis," onder leiding van den heer dr. P. J. Barnouw De Commissaris des Konings in de provincie Noord - Hollandde heer Schorer, eere-voorzitter der vereeniging, was in de vergadering aanwezig, voor welk bewijs van sympathie hem door den voorzitter hulde werd gebracht. Uit het jaarverslag van den penning meester blijkt, dat de jaarrekening sluit leden der commissie van beheer over de stichting „Heideheuvel" de hëeren G. J. de Clercq, A. v. Gelder, Ph. H. Taddel, P. J. van Eldik Thieme en dr. P. Ankersmit. Daarna werden aan de navolgende afdeelingen de daarbij vermelde sub sidien toegestaan Amsterdam ƒ400 tot het aanschaften van hulpmiddelen voor ziekenver pleging. Koog aan de Zaan ƒ300 voor mate riaal en exploitatie van de badinrichting. Krommenie j 300 voor verschillende doeleinden, nl. 50 voor ijs ten dienste van minvermogenden, 125 voor meu bileering van het badhuis en van de bad- en zweminrichting, 75 voor een verbandkist, f 50 voor een brancard. Zaandam ƒ3000 als bijdrage tot het oprichten van eene ontsmettingslocaliteit met bepaling dat aan de omliggende afdeelingen, ten genoege van het hoofd bestuur, faciliteiten voor het medege bruik van den desinfectie-oven worden gegeven. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Een koopman in medica menten, die dezer dagen den landbouwer A- K., bij wien hij zijne waren ventte, een zilveren horloge ontstal, is door de politie te Gouda opgespoord en in ver zekerde bewaring gebracht. Het gesto- lene vond men in de bank van leening. Te Nieuw eschans is Maan dagochtend een moord gepleegd. Ter wijl J. Huisman zich naar de markt te Oudeschoot begeven had, is men zijne woning binnengedrongen en heeft zijne nog jeudige echtgenoote vermoord Men vond haar met verbrijzelden schedel in de schuur iiggen. Naar men zegt, een schrijven tot den Raad gericht, j Wanneer de weersgesteldheid Zon- waarin het Bestuur zich beklaagt over dag e. k. dezelfde is, bestaat er alle deze^ handelwijze. Dit adres kwam kans dat de „monstermeeting", op de 11. Woensdag in den Gemeenteraad ter Museumterreinen te houden, in den tate*' j letterlijken zin des woords in het wa- De voorzitter wilde het ter visie leg-iter valt. gen, of, in gewone spreektaal, naar den prullemand verwijzenmaar de heer j Treub voerde naar aanleiding van het) adres het woord en stelde een motie Het ingetreden seizoen op kunstge- voor waarin werd uitgemaakt dat de bied, gewoonlijk de zomerc3mpagne Raad aan gemeente-beambten dezelfde i genaamd, is oorzaak dat er nog steeds vrijheid tot uiting van gedachten waar- i „slapte" heerscht. borgt als aan ieder ander, ten minste- De voorstellingen van TivoliuitRot- wanneer zij niet in hun hoedanigheid terdam in het Grand Thédtre trekken als stedelijk ambtenaar optreden. Hetgoed bezette zalen zoolang een of andere niet-benoemen van den heer Teunissen klucht wordt vertoondbij de opvoering was dan ook niet te wijten aan devan Van Nouhuijs' Eerloos was het staatkundige gevoelens door dien heer j aantal bezoekers lang niet zoo groot, voorgestaanen de Raad geve weldra j hoewel het een van de weinige geniet- blijk dat hij den heer Teunissen niet j bare oorspronkelijke stukken is. in zijn promotie wil belemmeren. j De verloren zoon een volgenden keer. Ook de heer Van Hall diende een; Thans alleen de mededeeling dat het motie van gelijke strekking in, doch deze j stuk heeft voldaan, was veel korter. Beide moties zullen; UNUS. een volgende zitting worden be- met een batig saldo van ƒ7317.49. Een was het kabinet opengebroken en eene voorstel van de commissie tot het (som van 200 daaruit ontvreemd. nazien der rekening en verantwoording, om den heer P. J. van Eldik Thieme een stoffelijk bewijs van dank aan te De m i n i s t e r v a n K 0 1 o n i n en van Justitie hebben zich Maandag naar het Loo begeven, ten einde tegen woordig te zijn, de eerste bij de eeds aflegging van den nieuwen goevemeur van Suriname, jhr. v. Asch v. Wijck, en laatstgenoemde bij de beëediging van mr. Wijckerheld Bisdom, als grif fier bij den Hoogen Raad. Het Vaderland ontvinguit Suriname het volgende telegram „De toestand is steeds gespannen. De gewapende macht handhaaft de orde onder de burgerij. De Staten hebben i uit hoogstens 7 personen, eeü request ingediend om nog eene van verpleging enz. bieden voor de moeite, welke hij zich belangloos voor de inrichting van „Heideheuvel" heeft getroost, werd met algemeene stemmen aangenomen. Uit het jaarverslag van den secreta ris, bleek het volgende Het aantal afdeelingen bedroeg 17, en het ledental vermeerderde met 166, zoodat het thans 1106 bedraagt. Op 30 April 1890 werd het herstel lingsoord „Heideheuvel" te Hilversum geopend. Het verslag van deze inrich ting vermeldt, dat mej. Ten Bonk den -i5den Maart van het vorige jaar als directrice hare functie aanvaardde, ter wijl prof. W. Koster de medische lei ding op zich nam, echter kort daarna zijn" ontslag nemende in zijné plaats werd de heer A. Ecker als geneesheer aangesteld. Het aantal zieken bereikte in Juni het maximum van 40, dat echter lang zamerhand verminderde, zoodat in Sep tember nog slechts 2 verpleegden aan wezig waren. Het aantal zieken bereikte in Juni het maximum van 4o, dat echter lang zamerhand verminderde, zoodat in Sep tember nog slechts 2 verpleegden aan wezig waren. Het personeel da* inrichting bestond De kosten bedroegen oorlogsboot. De engelsche consul heeft'ƒ6385.81}^, zijnde ruim 50 cent per dag telegraphisch hulp aan zijne regeeringen per persoon, het dienstdoende pe-r- gevraagd. j soneel inbegrepen. „De goevemeur beschuldigt mr. KalftHet verslag geeft verder een over als de oorzaak van het oproer." I zicht der werkzaamheden vim de ver- Een regeerings-telegram uit Suriname schillende afdeelingen. Uit dat der af meldt thans, dat alles rustig is. i deeling Beverwijk blijkt, dat in den De parijsche hoogleeraar loop van het jaar de penningmeester Henri Joly, bekend door eene reeks met de noorderzon verdween, alle in de van wijsgeerige werken en door zijne kas zijnde gelden, aan de atdeeling belangrijke studiën over de wereld der toebehoorende, medenemende, misdadigers, is door de fransche regee-Na goedkeuring van het verslag wer- ring belast met een wetenschappelijk den de aftredende leden van het hoofd onderzoek van het gevangeniswezen en .bestuur, de heeren dr. P J. Barnomv, de strafpleging in Nederland. De heer ds M. A. Perk en dr. P Ankersmit De vermoedelijke dader van den moord te Nieuweschoot is Dinsdag ochtend gevankelijk te Heerenveen binnengebracht. Hij is een ver- loopen metselaarsknecht, den laatsten tijd te Johannisga woonachtig en zeer slecht ter naam staand. Reeds moet hij zooveel hebben uitgelaten, dat er aan zijne schuld geen redelijke twijfel be staat. Ook het lijk van de verslagene werd Dinsdagochtend naar Heerenveen overgebracht. handeld Waarschijnlijk zal de zaak geschikt worden zooals de heer Hovy voorstelt, nl. dat de leden de meest mogelijke vrijheid moeten hebben in het uitbren gen hunner stem bij het doen van be noemingen van welken aard ook. Eon belangrijk besluit werd genomen waarbij aan de maatschappij Elect ra eeni- ge gronden verkocht en verhuurd werden aan den Haarlemmerweg, voor de nieuw te bouwen inrichting voor electrisch licht. Wanneer dit gebouw gereed is, zal men waarschijnlijk ook ten uwent van de voordeelen van electriciteit zoo van licht als beweegkracht kunnen ge nieten. De lang gewenschte demping van de Overtoomsche vaart zal nog wél eenigen tijd op zich doen wachten, ten minste er werd besloten tot uitdieping van den vaarweg. Meer meldenswaardigs werd anders niet in de Raadszitting behandeld. VISSCHERIJ. T ess el, 18 Mei. Door de Noord- zeevisschers van hier zijn in de afge- loopen week elders ter markt gebracht 7000 tongen, 10 tarbotten, 1000 roggen, 300 manden kleine» schol, 180 manden scharren, 40 mandy kleine tarbot en 100 manden diverse kleine visch. De prijzen waren als volgtgroote tongen 35 45 ct., kleine- en middelsoort dito 10 a 20 ct., tarbot ƒ5 k 7, roggen 40 it 60 ct. alles peF stuk, kleine schel f 2 it 2,50, scharren 2 rt 3, kleine tar bot J 6 k 9 en diverse kleine visch 1 2 per mand. Enkhuizen, 18 Mei. Gedurende de vorige week werd alhier aangevoerd ruim 1,200,00 stuks ansjovis, prijs ƒ10 per 1000, en 6500 k.g. schol, prijs f 5 £t 6.5O per 50 k.g. De verkiezing voor de Prov. Staten heeft tot uitslag gehad, dat de heer Groen van Waarde, de eenige candi- daat, is gekozen. Met de stemming voor den Gemeen teraad ging het minder naar wensch, Immers, daarvoor kon niemand de vol strekte meerderheid op zich vereenigen De candidaat, die de meeste stemmen verkreeg, bleef nog meer dan 100 be neden de volstrekte meerderheid Ei- moest dus herstemming gehouden wor den tusschen de candidates Nolting. KOLONIËN. BATAVIA 17 April. De Javaschc Ct. bevat de volgende kroniek uit Borneo over Februari: Berichten uit de onderafdeeling Mela- wi (afdeeling Sin tang) melden, dat een in Januari jl. door Tebidah- en Andau Dakas ondernomen sneltocht, waarbij twee Melawi-Dajaks werden vermoord, plaats had onder aanvoering van een tot dezen laatsten stam behoorenden Dajak. Uit weerwraak werden daarop diens vader en moeder door eenige Dajaks van Nanga Penabaja gedood. Daar de moeder eene Leka-wei-Dajak- sche vrouw was, wilden nu haire stam- genooten weerwraak nemen op Melawi- Dajaks van Nanga Penahaja. Dit werd echter door den controleur vanMelawi voorkomen, die op den 21e» Februari te Pager Lebata eene verzoening tus schen de Melawi en Lakawei-stammen wist tot stand te brengen. Tijdens de onderhandelingen staken Tebidah- en Oendau-Dajaks in den nacht van 19 op 20 Februari een huis en zes padischu- ren va» nabij Pager-Lebata wonende Melawi Dajaks in brand, waarbij één der laatsten zwaar verwond werd. Daar de Melawi-Dajaks op de Tebi- dah's geen wraak durfden nemen, zon den dezen aan de eerstgenoemden op 20 Februari verschillende in rood ka toen gewikkelde «pantoek bekaka" (in hout nagebootste snavels van vogels), waaraan vruchten van de toebaplant waren gehecht. Daarmede wilden de Tebidah's te kennen geven, dat de Melawi Dajaks door middel van ,/toeba" zelfmoord Mouthaan, Muller en Van de Werk, plegen of zich in den vervolge als die onderscheidenlijk 2409, 2124 1734'vrouwen kleeden moesten, daar zij te VI. Gaat de Gemeenteraad buiten zijn boekje, wanneer uit een drietal, voor gedragen ter benoeming als eerste onder wijzer, niet als naar gewoonte en volgens het verlangen van het „hoofd der school" de eerste op de voordracht benoemd wordt? Deze vraag houdt de geheele schoolwereld op 't oogenbik bezig. Im mers voor een betrekking als zoodanig is no. 1 niet benoemd en wel omdat hij sociaal-democratische beginselen ver kondigde buiten de school. Naar aanleiding daarvan heeft de Bond van Nederlands the Onderwijzers en 1302 stemmen verkregen. Nog steeds blijven velen zich van stemming ont houden, terwijl de katholieken bijna allen buiten stemming bleven. Moge de verkiezing weldra allen in de gewenschte stemming brengen, want door dit herhaalde stemmen loopt men groot gevaar, een aantal kiezers fe ont stemmen, wat wel eens ten gevolge kan hebben, dat er nog minder van hun recht gebruik maken. Wie zich echter, wat er ook gebeure, niet licht laten ontstemmen, zijn de deelnemers aan de vrijwillige oefenin gen in den wapenhandel, waarvan een honderdtal, meestal nog schooljongens, Zaterdag een wandeling door Haarlem en de schoone omstreken der stad hebben gemaakt. Evenals bijna overal heeft ook de hoofdstad haar Pinksterfeest gevierd, met sneeuw--, hagel- en, last not least, regenbuien bang waren zich op hunne vijanden te wrekenvolgens dajaksche begrippen eene ongehoorde uitdaging. Een paar dagen later werden weder twee Pangin- Dajaks in de Oelce Ella'(zijtak Melawi) gesneld. Daar de Tebidah hoofden niet ge negen waren de schuldigen op te vatten en uit te leveren, overtuigd dat zij in hunne moeielijk bereikbare woonplaat sen ongenaakbaar zijn, is door den resident aan den| Panembahan van Sintang en den controleur van Melawi last gegeven om naar de Tebidah- streek te gaaH, ten einde de inhechte nisneming der schuldigen te beproeven. Va» Soekadana weid bericht ont vangen, dat twee Goesti's van Matan, die zich reeds geruimen tijd tegen hun vorst en het bestuur weerspannig had den betoond en zelfs eene oproeping van den resident in den wind hadden geslagen, zich te elfder ure aan den Gontroleur vam Soekadama, terwijl deze in de bovenstreken van Malan op reis was, hadden overgegeven zoodat hunne gewelddadige opvatting, waartoe reeds last was uitgevaardigd, achterwege kon blijven. maakt, en er geen bericht van ontbinding in de j,London Gazette" is verschenen, de vennootschap tusschen mij en den heer Dudley Carstairs, Yan af dezen dag voor goed is ontbonden. Luister eens, inspecteur; ik zal mijzelf niet vrij pleiten ten koste van mijn vroegeren bondgenoot, maar ik zal mijn uiterste best doen om voortaan eerlijk te zijn. Ten slotte nogIk waardeer ten zeerste uwjopmerking betreffende de onmogelijkheid om mij er van te overtuigen, dat ik be kend was met het zonderlinge feit, dat Carstairs in de laatste maanden springlevend was, en ik vertrouw, dat gij het niet beleefd van mij zult noemen, als ik den wensch te kennen geef, dat, nu ik voortaan een anderen weg ga be wandelen, onze wegen zoo ver mogelijk uit elkaar zullen loopen. Wat nog belangrijker mag heeten is dit: mevrouw Carstairs is geheel onschuldig in deze zaak, zoowel in woor den en gedachten als in daad. Mijn plan is om mij geheel buiten schot te houden, maar wanneer haar eenig gevaar bedreigt, dan ben ik bereid om als getuige op te treden en een verklaring af te leggen, die haar van alle verdenkingen zal zuiveren. Gij kunt dit aan uw vriend verzekeren. En nu, waarde inspecteur Gleddow, verblijf ik, met hoogachting, Courteway Punter. HOOFDSTUK XX. De man ot> hel balkon //Dood Goud" zat in haar boudoir en trachtte ernstig te den ken. Hare denkbeelden waren evenwel zonder samenhang. Allerlei gedachten doorkruisten haar brein, allerlei zaken kwamen vluchtig in haar brein op en werden telkens weer door andere verdrongen. Ondanks het vluchtige van deze beelden zag zij er steeds in een chaotische verwarring een menigte voor zich. Zij trachtte zich haar verleden voor den geest terug te roe. pen en een verscheidenheid van tafereelen, vignetten gelijk, doemden voor haar blik op zonder rangschikking naar tijd en omstandigheden. Voor een oogenblik zag zij zich terug als een klein kind, in het met bloemen bezaaide veld luisterende naar het gezang van den leeuwrik, het volgende oogenblik op een denkbeeldigen troon, en toch als een werkelijke koningin van het genie en der schoonheid, ten aanschouwe van duizenden blikken, die zich niet genoeg aan hare bekoorlijkheden konden verzadigen, genietende van haar triomf, terwijl zij door een donderend applaus werd begroet. Daarna zag zij zichzelf weer terug neergehurkt naast het vuur van een kamp, temidden van woeste gebaarde mannen en nog woester vrouwen, en wanneer nu en dan de vlammen hooger opflikkerden zag zij den scha duw van naakte rotsen en dennebosschen om zich heen. Op dat tijdstip was zij nog een klein kind, en toen was haar wensch om vrouw te zijn, en even vurig maar hopeloozer was nu haar wensch om weer kind te zijn. En het gelaat, dat zij in half wakenden, half droomenden toe stand zoo dikwijls voor zich zag-, vertoonde zich nu ook weer in haar verbeelding, de wreedste, de droevigste herinnering, het gelaat van den man, de eenige dien zij ooit gevreesd en bemind had. En aldus zat zij in gepeins verzonken, ofschoon er al dien tijd iemand in de ontvangstkamer op haar wachtte, met onge duld het oogenblik verbeidende, dat hij haar gelaat weer zien, haar sten* weer hooren en haar bekoorlijk, fijngevormd handje weer aanraken zou. Eindelijk viel een lichtstraal uit het vuur van den haard op het presenteerblad, waarop het kaartje van den bezoeker lag. Zij drukte op het zilveren knopje van een electrische bel en beval haar bediende om hem binnen tc laten. Lord Plungepool trad binnen, en toen het schijnsel van het vuur uit den haard op zijn goedgevormde gestalte en open, nog kinderlijkgelaat viel en in zijne eerlijke blauwe oogen werd weerkaatst, moest „Dood Goud" toch toestemmen, dat hij een knap uiterlijk had, ofschoon er in haar hart even weinig liefde voor hem zetelde als voor den bediende, die hem binnenliet Zijn naam en afkomst kon men lezen in Debrett, en de uit gestrektheid zijner landgoederen in de Radical papers, terwijl hij algemeen bekend was door de wedstrijden van Cam bridge, Lords en Goodwood, maar toch heezschten er droefheid en een dreigende leegte in zijn hart, want de man, die gedu rende de laatste twee jaar algemeen als zulk een goede partij werd beschouwd, die dus de aanwezigheid van alle moeders met dochters begon te verwenschen en bang was om iets meer dan beleefd te zijn tegenover de dochters van die moeders, en zelfs een belle Amérioaine met onverschillige blikken beschouwde, was tot krankzinnig wordens toe en hopeloos ver liefd op de vrouw, die „Dood Goud" werd genoemd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2