8e Jaargang. Woensdag *27 Mei 1891 No. *2421. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. ABON NEMEN TSPRIJS ADVERTENTIIËN: Opiiiji ï,ii iea KMerspltÉ. Lsttsren en Kunst. FEUILLETON- gl'arider's STADSNIEUWS. BINNENLAND. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. van 15 regel* 50 Cent*; iedere regel meer 10Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122 Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door allb boekhandelaren en courant-Iers. Roof dag enten voor het Buitenland Compagnie G hór ale de Pvhliciié iïjtl'hB êr Co., JORN 7-J 0NJG8) SttcoFar%h SI hit Faubourg Monlmartre Haarlem 26 Mei 1891. De eerstvolgende Vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Vrijdag, den 29611 Mei a. s. des na middags te 1 uur. De ie luit. K. A. Enklaar, van het 4e reg. inf. alhier, wordt met 1 Oct. gedetacheerd bij de 2e afdeeling der krijgsschool voor officieren/ te 's Hage. Alhier zal eene vierde stoombier- brouwerij worden opgericht en wel op het daarvoor dezer dagen aangekochte terrein van de villa „Zomerlust" aan het Zuider Buitenspaarne. De plannen voor de oprichting der j brouwerij zijn reeds in bewerking. Maandagmiddag om half vijf werd de Kinderspeeltuin aan de Bakkerstraat geopend door den voorzitter der com missie in tegenwoordigheid van de leden, vele ouders en eenige belang stellenden. De „bevolking" van onzen speeltuin had zich niet laten wachten, een driehonderdtal kinderen stond gereed zich aan de speeltuigen te goed te deen. Het is aardig om te zien hoe flink de oude klantjes, d. i. zij die reeds 2 jaren den tuin bezochten, geheel zonder leiding zich weten bezig te houden alléén of met gezelschapsspelen. De nieuwelingen moeten nog leeren spe len en het speeltuig gebruiken, en daar-1 voor zorgt de directeur. Een weinig meer fmancieelen steun i kan de tuin nog zoo best gebruiken; er ontbreekt nog zoo veel wat met wat geld zou zijn goed te maken. Ook een vriendelijk verzoek om toezending van gebruikt of nieuw speelgoed vinde hier nog zijn plaats (Parklaan 10 of Jaco- bijne straat 20). In het verslag vonden wij een aan sporing aan onze jonge dames, indien [ze eens een vrijen middag hebben, dien aan den speeltuin te besteden, de kin deren vinden het zoo „dol" om met ouderen te spelenwij wenschen deze aansporing hier nog eens in herinnering te brengen, hopende dat de eene of andere I er gevolg aan zal< geven; wanneer men er eens geweest is komt men meer. 11000 kinderen bezochten verleden iaar den tuinmoge het dit jaar niet minder zijn Bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier van 26 Mei 1891, is in staat van fail lissement verklaard D. Brinkman, schil-1 der en koopman te Haarlem, ingegaan 25 Mei jl. Tot rechter Commissaris is benoemd Mr. J. de Clercq van Weel en tot curator Mr. H. Tuijmeiaar, ad vocaat en procureur, alhfer. Aan de Tijd wordt uit Beverwijk nader geschreven, dat het bestuur van de r. k. kies ver eenigin g „Beverwijk" c a. voorloopig niet zal vergaderen, wegens de handelingen der oppositie in de vergadering van 13 April, de gevolgen hiervan in dezen tijd ten volle aan hare verantwoordelijkheid latende Ondanks de hevige stortregens, welke Zondagochtend neder vielen, had zich nog tegen elf uren een vijftiental wiel rijders, leden van „de Leidsche Wiel rijders-Vereeniging", verzameld om per stoomtram Wassenaar te bereiken, waar een onderlinge wedstrijd dezer Vereeni- ging zou plaats vinden. De afstand vier keer Wassenaar- Clingendaal (23 K. M.) werd afge legd door den heer C. Witteveen Jr., uit Haarlem, in 45 m. secwaar door deze in het bezit kwam van den ic prijs, een tweetal gravures, uitge loofd door den voorzitter der „L. W.-N.", benevens eene zil/eren strijd - medaille; uitgeloofd door den heer Bur kens. De'2« prijs, een wijnglas met zil veren voet, werd behaald door den heer N. T, H. v. d. Stok in óo m. 4% sec., de 3c prijs, een thermometer, door den heer Dozy, in 67 m. 9 sec Na afloop van den wedstrijd werden de prijzen met eene toepasselijke toespraak aan de overwinnaars uitgereikt, waarna een gezellig diner de leden nog ge- ruimen t.ijd bijeenhield. Den t 7en Mei mocht het der Vereeni ging gelukken, in Maastricht in de In ternationale Club-race eene zilveren medaille te bemachtigen. Tot viering van het 40-jarig bestaan der mannen zang- en orkestyereeniging „Sappho" te Hoorn waren Zondag vele genoodigden en belangstellenden van elders naar Hoorn gekomen. Bij de aankomst der gasten scheen de ongun stige weersgesteld teid afbreuk te zullen doen aan de feestelijkheid. Maar tegen den middag helderde de lucht geheel op. Na de feestelijke ontvangst op het stad huis van genoodigden en leden der vereeniging, trok men naar de versierde zalen van het park-hotel, waar Maandag en Dinsdag feest werd gevierd De medewerking van het orkest uit het concertgebouw te Amsterdam (dir. de heer W. Kes), van de liedertafel Euterpe uit Amsterdam (dir. de heer Joh. M. Messchaert) en van enkele bekende so listen, verzekert aan dit muziekfeest een schitterend succes ITet was eene goede gedachte om in het tekstboekje de mededeeling op te nemen van de voor naamste gebeurtenissen uit het 4ojarig leven dezer vereeniging. Dertig jaren lang was de heer P. Messchaert Rz. voorzitter, nu eere-voorzitter. De ver eeniging .telt thans, behalve 13 eere leden, 52 medewerkers in de zangkoren en 23 medewerkers in het orkest. Officieel wordt thans ge meld, dat de keizer en de keizerin van Duitschland voornemens zijn een der laatste dagen van Juni of den eersten Juli een bezoek te brengen aan H. M. de Koningin-regentes en dat H. M. de Koningin-regentes, bepaald heeft dat PloogstdezePe Hunne Keizerlijke Ma jesteiten te Amsterdam wenscht te ont vangen. Het verblijf zal vermoedelijk twee of drie dagen duren. Volgens de opgaven be treffende de sterfte in eenige groote gemeenten, voorkortende in de jongste aflevering van het Tijdschrift voor Geneeskundebereikte in het jaar 1890 de sterfte te 's Bosch verre het hoogste cijfer boven alle yndere steden. Het bedroeg namelijk 30' per duizend in woners. Na 's Bosch volgen Maastricht met 26, Rotterdam 24.7, Dordrecht 24 5, Amsterdam 24.4, Groningen 23.6, 's Dage en Utrecht elk met 23.3, Arnhem 23.2, Leiden 22.1, Leeuwarden 21.9 en Haarlem met slechts i9°/on. Te Haarlem kwamen bij eene be volking van 52,104 inwoners slechts 1024 sterfgevallen voor, in 's-Bosch op 27.153 inwoners 817. Men meldt uit Amsterdam: Naar wij vernemen, zal tijdens het verblijf van HH. MM. de Konnigin- regentes en Koningin Wilhelmina in de hoofdstad, eene extra feestgave op zeer uitgebreide schaal verstrekt worden, en wel i°. aan 45.000 kinderen der openbare lagere scholen eerste klasse, en de daar mede gelijk gestelde scholen 20, aan al degenen, die in de wees huizen en oude mannen- en vrouwen huizen verpleegd worden 30 aan al degenen, wier belangen aan de zorgen van de kerkelijke en burgerlijke armbesturen, en van de voornaamste weldadigheidsgenootschap pen zijn toevertrouwd. Met groote ingenomenheid heeft het comité voor de feestgave de medewer king ondervonden van tal van personen en maatschappijen, die geld of gaven verstrekt hebben. Het comité ontving onder anderen, behalve de bijdragen in geld, ook nog40,000 krentenbrood jes, 25,000 sigaren, 40 hectoliter bier, 6000 haringen, melk, cacao, kaas, grut terswaren, vleesch'waren, suiker, tabak en andere artikelen. Van deze extra-gave genieten onge veer 80.000 menschen en kinderen. De volgende verdeeling is gevolgd a. De kinderen ontvangen elk 2 kren tenbroodjes, limonade of melkchocolade, en een portret van de jonge -Koningin. b. de verpleegden in wees en gods huizen ontvangen, wat in natura door het comité is ontvangen; c. De diaconieën en burgerlijke arm besturen, Liefdadigheid naar Vermogen, Vincentius a Paulo en andere genoot schappen, ontvangen bedragen in geld, om daarmee den hunnen geld te geven, of op andere wijze een vreugdedag te be reiden. De Koning-in 11 en te Amsterdam. Hedenmiddag te 3.10 uur zijn de beide Koninginnen te Amsterdam aan gekomen. Eene ontzaglijke menigte had zich voor het Centraal station langs het Damrak en op den Dam geposteerd en ontving de beide hooge bezoeksters met daverend gejuich. De beide vorstinnen groetten naar alle, zijden, de jonge koningin wierp kushandjes naar de menschenmenigte Onmiddellijk na de aankomst in het paleis op den Dam verschenen de Ko ninginnen op het balkon. Het geheele centrum de stad was gevlagd, evenals de schepen in het IJ. Bijde herstemming voor 2 leden van den Gemeenteraad te Am sterdam zijn gekozen de heeren Hugo Muller en Nolting. Met het stoomschip Ante nor zijn Maandag van Singapore te Amsterdam aangebracht drie jonge tij gers, bestemd voor Artis. Het Handelsblad meldt: Onder de populaire personen in Am sterdam behooren de heer Oscar Carré en zijne beminnelijke echtgenoote, mis schien tot de populairste. Geen wonder dat de droevige dood van de laatste in de hoofdstad groote deelneming, verslagenheid bijna, heeft gewekt. Mevr. Oscar Carré, geboren Amalia Salomonska, zou den 3isten Mei veer tig jaar oud worden, waarvan zij 23 jaren in een voorbeeldig gelukkigen echt met den heer Carré was verbon den. Zij was in Rusland geboren, doch verloor hare ouders op zeer jeugdigen leeftijd en werd opgevoed door de ouders van haren echtgenoot, in wier circus, die van den heer Wilhelm Carré, zij reeds op 12-jarigen leeftijd eene zeer bevallige en tevens gevierde rijdster was. Trouwens die groote bevalligheid was haar ook thans als schoolrijdster eigen en niet eene der geringste oor zaken van hare populariteit in Am sterdam. Amalia Salomonska had bij het over lijden harer ouders geen nadere familie betrekkingen dan een broeder, die thans directeur is van een der grootste circus sen in Europa, namelijk te Riga. Kort na haar huwelijk, in 1868, likwideerde de heer Wilhelm Carré zij Den circus, waarmee hij door geheel Europa (vooral in Frankrijk, Parijs, Marseille en Lyon) kunstreizen had gemaakt, en Oscar ging toen met zijne jeugdige echtgenoote en 22 van de beste school paarden eene verbintenis aan in den Holborn-circus te Londen, waar zij 2 jaren met het grootste succes werkzaam waren. Intusschen was hunnne echtvereeni- ging door kinderen gezegend. Het echt paar heeft er elf gehad, van welke slechts vijf (4 jongens en één meisje) in het leven zijn gebleven, en ook dezen zijn te Amsterdam bekend en bemind. Als moeder ook won mevrouw Carré de harten van allen die haar kenden. De oudste zoon, Max, is om zijne vele talenten, vooral als schcolrijder, zeer gewaardeerd. De heer Oscar Carré had, behalve den fraaien circus te Amsterdam, nog een grooten circus in Keulen. Trouwens hij bereisde met zijn groot gezelschap, dat meer dan 100 personen en 120 paarden telde, niet alleen Nederland en een goed deel van Duitschland, maar ook België en een deel van Noord- Frankrijk. Overal waar het gezelschap kwam, was het welkom en gezien, en het ongeluk dat de familie Carré ge troffen heeft, zal niet alleen in Neder land algemeene deelneming wekken. Omtrent het spoorwegongeluk in Duitschland meldt het Handelsblad nog Het tooneel was ontzettend de be schrijving van verminkte leden, bloed, gekerm en geschrei zullen wij onzen lezers sparen. Bij vele reizigers was de schrik zoo groot, dat zij niet in staat waren zich te verroeren, anderen vloden zinneloos van angst weg, weer anderen jammerden en weeklaagden. Gelukkig waren er eenigen die hunne tegenwoordigheid van geest behielden en dadelijk de handen uitstaken. Tegen dien tijd begon het te stortregenen, zoodat de weeke kleibodem het reddingswerk zeer be moeilijkte. De heeren Eugène en Shel- 31. HOOFDSTUK XXII Hij begaf zich naar een eenzame plek, trok zijn jas en vest uit, trok vervolgens eerstgenoemde weer aan en knoopte ze ge heel dicht, daarna trad hij de eerste de beste bank van leening binnen en beleende zijn vest voor een shilling, waarvoor hij zich wat voedsel wilde verschaffen, niet wetende wat hem ver der te doen stond. En nu stond hij eensklaps voor Claribel. „Waar is Dudley, majoor?" vroeg zij, toen de wederkeerige verbazing, elkaar hier op deze plek te ontmoeten, eenigszins be koeld was, maar Claribeïs verwondering vei dubbelde, toen Pun ier ten antwoord gaf „Ik weet er niets van." „O, zeg mij toch," riep zij driftig uit, „wat beteekent dat allesDudley's reis naar Nizza, zijn schijnbare dood, zijn terugkeer en nu zijne verdwijning voor den tweeden keer? Schuilt daar een gevaar of iets verborgens achter? Mijn hart breekt van verlangen, om naar mijn vader terug te keeren, en het breekt hem het hart, dat ik maar steeds wegblijf, maar hoe kan ik in dezen doodsangst en twijfel Londen verlaten De majoor weifelde. Hoe groot ook Dudley's misdaad was, hij wilde hem niet verraden, alhoewel hij vast besloten had hem BP°it weer in het volvoeren van zijne verfoeilijke plannen te T h'elpen. En toch begreep hij, dat een gevaar deze vrouw be dreigde, de vrouw, die hij vereerde en hoogschatte (sedert den I dood van zijne moeder, had hij nog nooit zulke gevoelens voor een vrouw gekoesterd), en wier edel karakter er zoo veel toe had bijgedragen om zijn verlangen te sterken, een eerlijk man te worden. Eindelijk gaf hij ten antwoord: „Welke angst of twijfel gij ook moogt koesteren, en ik beken, dat gij daarvoor zeer zeker rede nen moet hebben, geloof mij, dat het verstandigste en het vei ligste, wat gij doen kunt, is, om onmiddellijk naar uw vader terug te keeren. Meer kan ik u op dit oogenblik niet zeggen." En zonder verder een woord te spreken, verliet hij haar, nog meer verbijsterd dan voorheen. Terwijl hij door de City huiswaarts keerde, bedacht Punter, dat hij dien dag besloten had nog werk te maken van een be trekking, die hem eenigszins passend voorkwam, en waarvoor hij toch in het geheel niet paste, en waarvan de advertentie hem eenige dagen geleden had aangetrokken. Toen hij een straat had bereikt, die op Cheapside uitkwam, ontzonk hem weer alle moed, toen hij voor de deur van het huis, waar hij wezen moest, een menigte sollicitanten voor de opengevallen betrekking, zag staan Zonder zich te bekommeren om de kritiek over zijn uiterlijk en kleeding, en om de aanmerking, dat hij te laat was, daar reeds in de betrekking was voorzien, en welke geuit werd door een man, die er niets geen belang bij had, maar zich toch hard nekkig met de ellebogen een weg door de menigte trachtte te banen, bleef de majoor geduldig wachten. „Wanneer reeds in de betrekking is voorzien, waarom wach ten al die menschen dan hier F" waarop de onbekende hem ten antwoord gaf „Natuurlijk om onze getuigschriften terug te vragen." „Mij dunkt, dat het niet de moeite waard is, om daarop den ganschen avond te wachten," antwoordde! de majoor bedaard, waarop den onbekende bijna een bedreiging ontsnapte, die hij echter nog bijtijds inhield, toen hij een toornigen blik uit de oogen van den majoor opving. Een voor een werden de sollicitanten het kantoor van het groote handelshuis binnengelaten in een vertrek, waar het hoofd van de firma zat, een flink koopman, uit Manchester afkomstig, ongeveer van denzelfden leeftijd! als de majoor, hoewel hij er jonger uitzag, maar ook jonger was, daar niet alleen de leeftijd den ouderdom bepaalt. Toen hij bij het binnentreden een blik op den majoor wierp, zeide hij dadelijk„Ik vrees, dat gij te oud zijt voor de be trekking." „Ik vermoedde wel, dat gij dit zoudt zeggen," zeide Punter, „allen zeggen het, en ik word lederen dag ouder. Dat is een gebrek, waaraan ik niets kan veranderen. Goeden dag; het spijt mij, dat ik u heb lastig gevallen." „Wacht een oogenblik," zeide de koopman, getroffen door deze bekentenis van zijn ongeschiktheid, na zoovelen eentonig

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1