NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. §lax\&cü£ g$ixxveZxi&. 8e Jaargang. Donderdag 28 Mei 1891 No. 2422. ABONNEMENTSPRIJS: A D V E E E N TIEN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feesïd Bureati Kleine Hontatrast No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 12: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer lOCenta. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en eonranviera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland' Compagnie Générale de Publicité Ftrmgèrt Gj L. I'AVEB ff Co,, JOHN F, JONF8, Snee., Parijt Zïlis Faubourg Montrnarlrr uit den GEMEENTERAAD. XXV. De zitting van Vrijdag was eigenlijk een zittinkie en wanneer ik er dus nu een nabetrachtinkje van geef, zal nie mand mij dit kwalijk nemen, temeer omdat men, als ik dit opstelletje ging uitbreiden (wat gemakkelijk genoeg is) mij zou betichten, dat ik „de krant niet vol kon krijgen". Tusschen twee haakjes zij opgemerkt, dat meestal, be halve in de zomersche komkommerda gen, het minder moeilijk is om de krant vol te krijgen, dan alle nieuws dat men gaarne zou opnemen, er in te bergen. Toen onze gemeente architect bij het jubileum van den burgemeester eenigc Raadsleden de versierde zalen liet zien, zei hij: „Zoo moest het eigenlijk blijven En de mensclien die daarover te zeggen hadden, in een krantenterm de „betreffende autoriteiten", hebben dat in het oor geknoopt. Wel was het groen in de groote trouwzaal verdwenen, wel was er van het doek en de gordijnen in den gang van de Raadszaal, niets overgebleven dan eenige spijkergaten, maar in de Raadszaal zelf getuigden eenige wandversieringen, dat men de opmerking van den architect ter harte heeft genomen. Bo^en den schoorsteen bij den ingang van de zaal hangt nog de kapitale schilderij van het inwendige der Groote Kerk, terwijl op de plaats van de weggebroken kasten twee schilderijen en een prachtige antieke spiegel hangenaan beide zijden van den schoorsteen. Ook de leelijlce houten balustrade, die niet eens dienst deed, omdat men er aan beide kanten langs kon loopen, is naar het schijnt voorgoed verdwenen en door eene grootere balustrade, bestaande uit gas- pijpen, verbonden door groen koord, vervangen. Het groene koord is correct, groen is nu eenmaal de kleur der def tigheid, maar de gaspijpen mochten wel door een meer passend staketsel worden vervangen. Dit over de zaal; wat er Vrijdag in de zaal verhandeld is, heeft voor den nabetrachter weinig te beteekènen. De benoemingen zijn bekend, het eenige wat opmerking verdient, is dat op ver zoek van den heer Macare, vóór de benoeming van een leeraar in het Duitsch aan de H. B. S., een geheime zitting werd gehouden. Dit artikel waren we bijna ontwend, 't is goed, dat de heer Macaré het nog eens voor het front heeft gebracht. „Wat er overigens in die geheime zitti- g behandeld is?" Ja, dat weet ik nietvraagt u dat meneer Macaré zelf maar eens Hetzelfde Raadslid geeft mij stof om dit betrachtinkje althans een redelijken omvang te geven. Er zou een huis ge bouwd worden aan de Leidschevaart, met een tuin ervoor. Maar zóo kon 't géén duinwater krijgen, wèl als de tuin er achter en er omheen werd gelegd. Vindt u dat niet guitig Ik ook. De bouwer zal er ook wel om gelachen hebben, maar wou toch zijn bouwplan wel veranderen om water te kun nen krijgen en daarvoor had hij een vergunninkje noodig. Nu, dat werd hem gegeven en de heer Macaré knoopte er een opmerking aan vast. De Duinwater Maatschappij had n. 1. bij iemand, die vroeger een spuit had voor tuinbesproeiing, de buis daarvoor afge sneden. Heeft de Maatschappij tot zulk eene besnoeiing het recht? „Ik zal er naar onderzoeken," zei de burgemeester, en ik zal ook niet positief beweren, dat het wel of niet mag. Alleen is het misschien goed, de kwestie hier nogeens even in de oogen van het publiek te duwenwellicht heeft de Duinwater Maatschappij iets dergelijks bij anderen gedaan, die wars zijn van klagen en geen vriend of kennis onder de Raads leden hebben, om hunne klachten te brengen voor het voetlicht van het Raadstooneel. Dank zij een vraag (van den heer Macaré alweer) vernamen onze luiste rende ooien, dat binnenkort de Rus- tenburgersloot heusch, heusch, heusch, zal worden gedempt. Alle bezwaren zijn overwonnen, en de tot bergen opge taste molshoopendie tusschen de eigenaarster en de gemeente lagen, zul len worden of zijn door een notarieele acte opgeruimd. Zoodra de laatste schop aarde in de sloot zal zijn geworpen, zullen de environs een bal-champêtre organiseeren op het pas gedempteen daar nu de sloot geen gas meer geeft, zal het tafreel electrisch worden ver licht. Een beroemd korps kikkers en waterratten zal er een treurcantate bij zingen. Om te voorkomen dat u mij beschul digt van u wat op de mouw te spelden, wil ik ronduit bekennen, dat ik dat van het feest gedroomd heb. Ik noem anders nooit de bronnen waaruit ik mijne nieuwtjes put. Haarlem 27 Mei 1891. Hedenmorgen vertrokken de officieren der schutterij en van het garnizoen alhier naar Amsterdam, teneinde bij H. M de Koningin ter audiëntie te verschijnen. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem op Vrijdag 29 Mei 1891, des namiddags te 1 uur. j De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeeling en ingekomen stuk ken. Adres eervol ontslag conrector gymnasium. Rekening 1890 gemeente lijk muziekkorps. Gemeenteverslag over 1890. 2. Voorstel B. en W.W. uitbrei ding kostelooze scholen lett. B en D, rnet advies comm. v. fin. 3. Idem idem afkoop erfpacht onder Uitgeest, met id. 4. Idem idem verhuring grond Ivouden- horn aan Afdeeling „Haarlem" van de Noordholl. Vereeniging „Het Witte Kruis", met id. 5. Idem idem vaststel ling voorwaarde verkoop gronden be westen Leidsche vaart. 6. Idem idem instelling rechtsvordering tegen nalatigen huurder laud Oude Brouwerskolk. 7. Idem idem op adressen afschaffing ker mis. 8. Idem idem vergadering Nijver heid. 9. Rapport comm. v. pensioeuen, adres ieeraar L. Obermüller. 10. Id. id. v. fin. rekening 1890 gildegoederen. 11. Verslagen over 1890 over het hooger, middelbaar en lager onderwijs. 12. Ver slag eind examen burgeravondschool. 13. Rapporten opzichter gasverlichting over de maanden Maart en April. 14. Be noeming stembur. verkiezing lid Tweede Kamer Staten Generaal. 15. Idem stads- heelkundige. Stukken van den Raad. B. en W. stellen voor iu. aan den heer L. F. Obermüller, voorheen leeraar in de duitsche taal aan de H. B. S met 5 j. c., toe te kennen een pensioen van 744,79 20. over te gaan tot uitbreiding van de kostelooze scholen aan de Spaarn- wouderstraat en Ged. Oude Gracht, en de tegenwoordige ruimte (voor 400 kin deren) te brengen op ruimte voor 600 leerlingen 3U. afwijzend te beschikken, evenals ten vorigen jare, op de van verschillende zijden ingekomen rekesten tot afschaf fing van de kermis 40. B. en W. ƒ300 toe te staan, voor kosten van het a.s. Congres van Nij verheid verder aan de afd. Haarlem dier Maats, in Juli en Aug. de beschik king te verleenen over de groote zaal van den Stads Doelen en voor ƒ300 deel te nemen in een waarborgfonds. De afdeeling Haarlem van den Volksbond zal op de eerstvolgende alge- meene vergadering van die vereeniging een voorstel doen tot het uitgeven, door of vanwege den Volksbond, van een kinderwerkje door een gevierd schrijven voor de jeugd, waarin wordt gewezen op de noodlottige gevolgen van het drankmisbruik. De afdeeling hoopt daar door reeds de jeugd een afkeer voor het drankmisbruik in te boezemen. De vereeniging „De Ambachtschool" te Haarlem vergaderde Dinsdagavond in de bovenzaal van café Montagne, tot vaststelling der Statuten. De heer G. L. van Lennep, secretaris, deed daar van lezing, nadat de vergadering door den voorzitter, de heer P, Kleiweg Dy- serinck, was geopend. Besloten werd op de statuten, die wij onlangs in dit blad hebben opgenomen, de koninklijke goedkeuring aan te vragen, waarop, na dankzegging voor de opkomst, de ver gadering werd gesloten. Vrijdagavond zal jhr. Boreel van Hogelanden te Houtrijk en Polanen voor zijn kiezers optreden. Door de R. K. kies vereeniging te Haarlemmermeer is tot candidaat ge steld voor de Tweede Kamer,mr.Ree kers. Gistereren (Dinsdag) is ter geregelde verbinding van 's Rijks Marinewerf met de torpedo-inschietplaats in zij kan aal F. het communicatie-vaartuig „de Pijl" in de vaart gebracht. Dinsdag had in het„Hotel des Indes" te 's-Hage de gewone jaar- lijksche vergadering van de vereeniging „Tesselschade" plaats, onder presidium van jkvr. Jeltje de Bosch Kemper. De vereeniging verkeert in bloeienden toestand. OFFICIËLE BERICHTEN Bij koninklijk besluit is de minister van marine, G. Kruys, kapitein ter zee, bevorderd tot schout-bij-nacht. De gewone audiënties van de mi nisters van marine en koloniën zullen op Vrijdag 29 Mei a. s. niet plaats hebben. Naar wij vernemen, heeft de heer C. A. Steger, directeur der stenographische inrichting, de hem door de R. K. Kiesvereeniging te 's-Hage aangeboden candidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer aange nomen. (Z. D.) Donderdag 28 Mei zal dr. Schaepman te Beverwijk eene politieke rede houden ter aanbeveling van den candidaat der R. K. kiesvereeniging, den heer W. Bos. Het eiland Tessel werd Maandag bezocht door een drietal hee- ren, die als commissie van onderzoek door de Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche zeevisscherij waren afgevaardigd, om het terrein in oogen- schouvv te nemen, waar door de visschers* bevolking eene haven wordt verlangd. Het vergrooten toch der bestaande haven van dit eiland schijnt, bij het steeds uitbreiden der visschersvloot, nog verre van voldoende te worden geacht. Ook als vluchthiven, zou eene wijk plaats aan het oostelijk deel van Tessel bij verschillende gelegenheden goede diensten kunnen bewijzen. Be Koitin "'innen te Amsterdam. Uit Amsterdam wordt van 26 Mei gemeld: HH. MM. Koningin en Regentes zijn heden namiddag te 3-10 per extra trein van het Loo alhier aangekomen. Van alle openbare en ditmaal bizon- der vele particuliere gebouwen wapper de de vaderlandsche driekleur met den oranjewimpel. Van de hoofdstraten mag gezegd worden, dat zij in vlaggendos waren gestoken. Ofschoon wegens den rouw het ca rillon van den toren van het paleis niet bespeeld werd, waren de gemoederen in vroolijke stemming. Het mag dan ook naar waarheid gezegd worden, dat de eerste blijde inkomst van de jeug dige Koningin in de hoofdstad zich kenmerkt door een oprecht gevoel van waardeering van hetgeen ons land in de laatste spruit uit het Doorluchtig Stamhuis van Oranje-Nassau bezit. De hoofdstad des lands klopt warm voor koningin Wilhelmina en dankt den Al- goede voor het bezit eener Moeder- Regentes, die al Hare zorgen aan het lieftallige kind wijdt om Haar voor de groote en grootsche taak die Haar wacht, op te leiden Onder kanonge- bulder stoomde de Vorstelijke treiu de i hooge gewelven van het station binnen, waar de hooge bezoekers door den burgemeester, de commissie der Kamer i en de leden van het comité van ont- ontvangst van HH. MM. en tal van civiele en militaire autoriteiten werden 1 ontvangen. De vorstelijke personen waren ver gezeld van de gewone leden der hof- houding en werden aan het station opgewacht door mr. R J. graaf Schim- melpenninck van Nijenhuis, grootmees ter, graaf Dumonceau en tal van andere 35; HOOFDSTUK XXII Hier hebt gij uw geld terug en denk den volgenden keer, wanneer gij weer wilt spelen, eerst aan uw moeder, alvorens het geld van anderen te verdobbelen. Gij gaaft mij tot op éen shilling alles terug, wat gij van mij hadt gewonnen, en zonder verder een woord te spreken verliet gij mij en bleef ik^achter als iemand, die een gewaarwording heeft, dat het geen^cluim had gescheeld, of hij ware door een locomotief overreden. Ik had u nooit voor dien tijd ontmoet en heb u na dien tijd ook nooit meer gezien, maar uw gelaat en uwe woorden heb ik nooit vergeten. Gij hebt mij gered toen ik reeds op de helling begon te dalen, en nu, God geve het, zal ik u naar boven helpen, ofschoon gij reeds in de diepte zijt afgedaald!" En op deze woorden drukten beide mannen elkaar de hand. HOOFDSTUK' XXIII. Plet verhaal van Dollie Danvers. Toen Claribel naar het hotel terugkeerde, met het doel om hare koffers te pakken, vond zij Dollie Danvers, die met onge duld op haar wachtte. Nog voor dat zij den tijd had om met het kind over baar naderend vertrek te spreken, deed Dollie haar op levendigen toon de mededeeling, dat zijzelf ook ging vertrekken. „Tante moet Engeland voor haar gezondheid verlaten en ik word naar Brussel gebracht om daar mijn opvoeding te ontvan gen. Daarover is verschrikkelijk veel drukte gemaakt. Ziet gij, daar ik een kind van de kanselarij ben, schijn ik wel gewichti ger te zijn dan andere kinderen en zij moesten den hcofdsecre- taris verzoeken, 0111 mij uit het, zooals zij dat noemen, rechts gebied te laten gaan en er een twistzieke mijnheer, die tegen alles bezwaren schijnt te maken, en die zich om mij met het gerecht bemoeit. Hij wilde eerst, dat ik aan zijne zorgen zou worden toevertrouwd inplaats van aan die van tante, maar dat wilden zij hem niet toestaan; hij deed echter altijd zijn bestom mij aan tante's zorgen te onttrekken. Welnu, de rechter wilde mij zien. Ik was vreeselijk bang, zooals gij weet, omdat ik altijd van hem heb hooren spreken als van een verschrikkelijken man, nog veel erger dan de groote hoofdsecretaris; ik paste dus wel op om mij den laatsten tijd zoo goed mogelijk te gedragen, want wanneer ik ondeugend was geweest, zou hij het wel te weten zijn gekomen, daar hij alles over mij te bevelen heeft, en ik meende, dat hij dan misschien zou bevelen, da,t ik gestraft moest worden. Welnu, eindelijk dan brak de dag aan, en op zekeren namid dag brachten tante en de heer, die haar zaakwaarnemer is, mij naar een groot gebouw, dat wel een kerk, een kazerne en een gevangenis tegelijk schijnt te zijn, en o zulk een massa trap pen de zaakwaarnemer moest ieder oogenblik rusten om op adem te komen; eindelijk kwamen wij aan een groot vertrek, aan den eenen kant vol heeren en aan den anderen kant halt gescheiden door een houten wand, zat de groote hoofdsecretaris aan een tafel. Iedereen keek tante en mij aan, en de groote hoofdsecretaris stond zeer beleefd op en opende een klein hekje in de afscheiding, waardoor wij binnentraden en bij het vuur gingen zitten. De man, die het ons altijd zoo lastig maakte, was er ook met zijn zaakwaarnemer, en ik hoorde hem met een zucht tot dezen zeggen„Drommels, wat ziet dat kind er sterk en gezond uit Ik had een goed gezicht op den hoofdsecretaris, die zich steeds zooveff over mijn lot had bekommerd, en ik was banger dan ooit, want hij was een nog vreeselijker man, dan ik dacht. Alle heeren, die voor hem stonden, zeiden„Ja, mijnheer" en „neen, mijnheer", wanneer hij hen aansprak en zij stonden voor hem evenals de negers voor den opzichter, zooals gij wel in „de Hut van Oom Tom" zult gelezeD hebben, en wanneer iemand moediger dan de anderen hem durfde tegenspreken, dan ging hij achterovergeleund in zijn stoel liggen, en zeide dan tot hem, wat een man, die den Master of the Rolls werd genoemd, daarvan zou zeggen of hoe hij dat zou doen, en die Master of the Rolls moet zeker een groot man zijn geweest, want zelfs de groote hoofdsecretaris scheen eerbied voor hem te hebben. Eindelijk sprong hij vlug van zijn stoel op en zeide „Heeren, ik moet u veriaten, want ik heb een afspraak met

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1