GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. POLITIEK OVERZICHT. J. P. Koolemans Beijnen is een deta chement van het korps genietroepen naar Maastricht vertrokken om in ver- eeniging met het personeel van „weg en werken" van den „Grand Central Beige" het terrein van den Herkenbergh onder de gemeente Meerssen te onder zoeken, ter plaatse waar in Januari 1.1. de spoorweglijn ondermijnd bleek. De rekening der gemeen te- lïjke gasiabriek te Zutten, over 1890, sluit in ontvangst met ƒ101.847 59, in uitgaat met ƒ87.170.39%, zoodat zij een batig slot aanwijst van 14,677.19&. Het kapitaal, vroeger door die fabriek ge vormd, dient thans gedeeltelijk tot dek king der kosten van vergrooting dier inrichting, welke kosten ^geraamd zijn op 40.000. De gasprijs kan blijven bepaald op 0.06 per M3. Na de ver bouwing kan de fabriek 10 000 M3 gas per etmaal produceeren. Verschenen is No. 1 van</« Hotelhouderofficieel orgaan van den Nederlandschen Hotelhoudersbond. Voor de aanstaande wie lerwedstrijden op Zondag 14 a. s. op het sportterrein aan den Velperweg te Arnhem, zijn door „Musis Sacrum" drie medailles uitgeloofd. Daar zal 's avonds een groot concert met vuur werk en bal gegeven worden. De ver- eeniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer te Arnhem heeft voor de commissie van de arnhemsche wie lerbaan een beker beschikbaar gesteld, welke later in het seizoen verreden zal worden. Zaterdag 6 Juni a. s. zal eene ringvormige zon-eclips plaatsheb ben, die echter in Nederland slechts als eene gedeeltelijke zal zichtbaar zijn, Naar den middelbaren tijd van Am sterdam heeft men voor het begin der verduistering 5 uur r8 min. namiddag, voor het midden 6 uur 4 min. en voor het einde 6 uur 44 min. nm. Op het oogenblik der grootste verduistering zal nog niet ten volle van de mid dellijn der zon dosr de maan worden bedekt. {JR. -IV.) Te Nederweert is aange houden de bakker J. D verdacht van zijn woning in den nacht van Dinsdag op Woensdag te hebben in brand ge stoken. Te Kampen is een bejaarde visscher, J. Pap, van de IJselkade met de borst in een der roeipennen van zijn roeiboot gevallen, waardoor hij inwendig zoodanige kneuzingen bekwam dat hij Woensdag aan de gevolgen overleed. De officier van justitie te zoekt opsporing van, en •ent een, door de dienstbode ier H. Holm, den 2in Mei ïvenbus aan het spoorweg- lengelo gestoken brief, ge in mevrouw HolmRoos, villa „Golf en Duin" te Zandvoort, in houdende een muntbiljet groot 50, gemerkt D 05885, welke brief niet aan het adres is bezorgd. Donderdag eene par tij-vergadering ge houden, ter gedachtenwisseling over den huidigen toestand en de gedragslijn, te volgen in de kwestie der herziening. Na levendige debatten is eene motie aan genomen, waarbij de houding der re geering goedgekeurd en haar verzocht wordt om, binnen den kortst mogelijken termijn, teneinde het land voor te lich ten omtrent de denkbeelden der con servatieve partij, een wetsontwerp uit te werken, hetwelk op de verkiezingen voor de gemeentelijke en de provin ciale vertegenwoordigende lichamen het kiesstelsel toepast, hetwelk door de centrale sectie aanbevolen is als het stelsel, hetwelk den census van art. 47 voor de verkiezing der wetgevende Kamers zou behooren te vervangen. In het engelsche Lagerhuis heeft Worms gezegd, dat Engeland geenerlei verantwoorlijkheid zou kunnen aan vaarden voor de financieele maatregelen der Engelsche Zuidafrikaansche Veree- niging, maar dat de regeeriug zich er niet tegen verzetten kan, dat deze Yereeniging deelt in de voordeelen van maatschappijen, die op haar gebied mijnen exploiteereu, want zij heeft zich groote opofferingen getroost om de orde te bewaren. Volgens de laatste berichten hebben de Boeren er van afgezien om het gebied dier Vereeniging binnen te trekken. Fergusson weigerde het tractaat met Portugal mede te deelen, vooraleer het te Lissabon gegeteekend zal zijn. De zelfde staatssecretaris herhaalde zijne verklaringen van 22 Maart ten aanzien van Engelands correspondentie met be- betrekking tot het drievoudig verbond Sedert is er niets veranderd, en de regeering heeft geene enkele verbintenis aangegaan omtrent het gebruik van Engelands maritieme strijdmiddelen bij welke gebeurtelijkheid ook. De regee ring heeft hare volkomen vrijheid van handelen onder alle omstandgheden en de italiaansche staatslieden weten zeer goed, dat Engelands sympathie zou zijn voor hen, die eene politiek volgen in overeenstemming met Enge lands belangen. Aan de Times wordt uit Lissabon geseind, dat de commissie uit de Cortes ten spoedigste de goedkeuring der Zambesi-conventie, ofschoon de gevoe lens daarover kunnen uiteenloopen, aanbeveelt, want de tegenwoordige toe stand des lands gebiedt de snelst mo gelijk ratificatie van het verdrag. De Times meldt uit Madrid dat de minister van Koloniën in de Cortes de west indische begrooting aanbood, aan een nominaal overschot. Hij een uitvoerig bericht voor uit Valparaiso, waarin eene beschrijving gegeven wordt van een zeegevecht bij Chanaral, waarin de stoomboot Magellanes der parlementspartij gedurende verscheidene uren den strijd volhield tegen heteska der der Balmacedisten, bestaande uit de Almirantc Lynch en nog twee andere schepen. Dit gevecht eindigde met den overhaasten terugtocht der balmacedis- tische oorlogsschepen met belangrijke schade, die te Valparaiso moesten gaan repareeren, terwijl de Magellanes be trekkelijk weinig beschadigd was, of schoon de verliezen aan die zijde 22 dooden en 60 gewonden bedroegen. Gedurende het gevecht trachtte de Almirantc Lynch de Maggellanes door eene torpedo te doen uiteenslaan» De golfslag wijzigde echter de richting der torpedo, welke tegen het barkschip Berthawaarvan de bemanning nauwlïjks ontkwam door naar wal te zwemmen, aandreef en dit vernielde. Ook een duitsch barkschip kreeg belangrijke schade en verloor zijne twee masten De Itata is Donderdag aangekomen te Iquique, en aan de amerikaansche oorlogsschepen overgeleverd. De Ltata leverde 5000 te San Diego iagescheef te geweren aan de Amerikanen at. VISSCHERIJ, Enkhuizen, 3 Juni. Heden werd alhier door 210 voertuigen van 1000 tot 16,000 stuks ansjovis aangevoelden tegen marktprijs door de zouters aan genomen. De vangst was zeer goed. Nieuwediep, 2 Juni. Door 140 korders en beugers werden heden 20 tot 100 groote-, 20 tot 200 kl. tongen, 17 tarbotten, 3 tot 40 roggen, 1 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar en door trekkers 35 tal geep aangevoerd; gr. tong gold 35 k 45 c., kl. id. 12 k 15 c., tarbot f 6k 9, rog 50 c. per stuk, kl. schol 1 a 1.25 per mandje, schar 1.50 a 2 per mand en geep 3 per tal, Bij het vervolg der recht- bankzitting over het schandaal Gordon Cumming is gebleken, dat Wilson en zijn vronw reeds lang den kolonel van valschspelen verdachten. Groote sensatie is verwekt door de mededeeling, dat de prins van Wales zelf de fiches voor het spel had meegebracht op den avond van het schandaal. De prins kreeg een kleur toen dit werd vermeld. Tal van bladen verwij ten hem nu, dat hij een verharde spe ler is. Men begint meer geloof te hechten aan de bewering van den kolonel, dat hij geen schandaal heeft gewild, om den prins te sparen. De- heer Macau, voorzitter van de belgische Maatschappij „Cocke- rill," heeft concessie verkregen voor den aanleg van een spoorweg Klein-Azië. van Samsoun, aan de Zwarte Zee, tot de stad Sivas, met toestemming deze lijn tot Casearea en de Golf van Alexandretce door te trekken. Wanneer dit tot stand komt, verbindt de spoor weg de Zwarte- met de Middellandsche Zee, een afstand van 1800 KM. In het jaar 1892 zal er te Barijs eene anthropoiogisehe tentoon stelling' gehouden worden. Men zal trachten, daarbij vertegen- Woensdagnamiddag is de bliksem geslagen in de dynamietfa- briek te Schulebusch, bij Solingen. Uitvoerige berichten ontbreken nog, maar voorloopig kunnen wij melden, dat er drie dooden en zeer vele ge kwetsten zijn. Uit Rangoon wordt bericht dat het spoorwegstation bij Kyauks, in Opper-Burma. door inboorlingen is geplunderd, De stationschef is door de muiters vermoord. In Brazilië, waar men veel last heeft van ratten, gaat men dit ongedierte te keer met huisslangen, die men te Rio Janeiro en elders voor on geveer 3 gulden op de markt koopt, onschadelijke dieren „Gibioia" genaamd, eene soort van boa, vier meter lang, die over dag plegen te slapen, maar 's nachts in alle hoeken en gaten slui pen en de ratten dooden, maar niet eten. De Gibioia raakt zoo aan het huis gehecht, dat zij, naar elders overge bracht, als een trouwe hond het weer opzoekt. Eigenaars bevelen hunne per- ceelen aan door de hoedanigheden der bijbehoorende Gibioia te roemen. Nog een middel tegen verf- lucht, alsook tegen de nog onaangena mere lucht van bedorven stijfsel in nieuw behangen kamers, is het volgende: Men plaatst in het geverfde of be hangen vertrek een emmer, driekwart gevuld met water, en laat op dat water zakken een arm vol versch paarden- of koehooi (geen half bedorven pakhooi). Het hooi moet niet onder 't water gedrukt worden, doch los er op gelegd wordenlaat men een en ander liefst de gesloten kamer een dag of vier vijf staan, dan is elke onaangename odeur van verf en plaksel verdwenen. toonende een nominaal oversewn, oij woordi van aUe overt/.le aarde ver zeide, dat wijziging van het douaneta- mpncoiipnraccpn t-mIïaati /-a lirpn. rief ondoenlijk is, zoolang de onder handelingen over de reciprociteit tusschen (Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Aan De leden der rechterzijde in de bel gische Kamer en in den Senaat hebben Cuba en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika nog niet atgeloopen zijn. De minister stelt voor het uitvoer recht op tabak af te schaffen. De Daily Telegraph verneemt nader, dat de opstanden der russische boeren veroorzaakt werden door buitengewonen nood van het volk. Over geheele landstreken, gelijk Frankrijk en Duitsch- land, hebben de bewoners geld noch voedselhonderden, neen duizenden stierven den hongerdood in degoever- nementen Kazan, Simbirsk, Samara, Nischin en Peaza, maar de regeering verbiedt de bladen daarover te schrijven. De oproerige landlieden vielen de graanmagazijnen aan. De troepen on derdrukten wel den opstand, na vele dooden, gewonden en gearresteerden gemaakt te hebben, maar men vreest voor hernieuwde onlusten onder de kazansche boeren, waar de nood het hoogste is. Het ergste is dat de oogst berichten allerwege in Rusland, behalve uit Saratoff, allertreurigst luiden en vele streken een volkomen misgewas zullen hebben. In de World van New-York komt spreide menschenrassen bijeen te bren gen voor wetenschappelijke doeleinden. Een uitgeslapen kommie s Verleden week heeft te Vorden een kommies zonder ophouden 84 volle uren geslapen. Hij viel plotseling onder zijn werk omver en begon stevig te slapen. De oorzaak van den langen slaap weet de geneesheer niet op te sporen. Na het eindigen van den slaap had de kommies nog eenigen tijd te lijden van hoofdpijn en gebrek aan eetlust. De gemeenteraad van Stock- holm heeft onderstaande prijzeu vast gesteld voor den verkoop aan par ticulieren van electrisch licht, dat vervaardigd is in een gemeentefabriek p. uur een lamp van 10 kaarsen lichtsterkte 2% c. j? 3 25 3'ï 35 6% i pr. booglampen, sterk 4 ampères, 25 6 W 32& jj 9 5° 5? De bovengenoemde lampen van 10 en 16 kaarsen sterkte moeten ongeveer dezelfde lichtsterkte hebben resp. als een gewone gasbrander of eenArgand- i gasbrander. (Sioompost.) de Redactie van Haarlem*s Dagblad. Hoewel ik mij na mijn schrijven van gisteren had gevleid, mijne pen voor eerst te kunnen laten rusten, zie ik mij tot mijn leedwezen verplicht, u ander maal te verzoeken mij eenige plaats in te ruimen, ditmaal voor zon persoonlijk feit, De heer W. L. Schram Azuit gaande van dezelfde opvatting, die de heer Heijting reeds als onjuist erkend heeft, valt mij in uw gisteren versche nen nommer persoonlijk hevig aan. Zonder een woord over de tegenwoor dige verkiezing te reppen, zij hij mij vergund ten einde te voorkomen, dat onjuiste beoordeelingen bij velen post vatten, eenige strict historische feiten in herinnering te brengen. In 1883 en 1S84 vormde Haarlem met de Zaanstreek een hoofdkiesdistrict, waarvoor zitting hadden mr. Mirandolle uit Haarlem, en de heer W. de Meijier uit de Zaanstreek. In Juni 1883 was de heer de Meijier aan de beurt van aftreding. Toen stelde de kies vereeni ging „Haarlem" mij candidaat. Ten einde geene verdeeldheid in de partij te brengen, bedankte ik voor de can- didatuur. In Juli 1884 werden ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Miran dolle, in dit district candidaat gesteld door de kiesvereeniging „Eendracht" mr. J. Kappeyne van de Copellodoor de kiesvereeniging „Haarlem" mr. R. H. Gallandat TTuetdoor de Zaan de heer Duyvis. De heer Huet trok zich terug en de vraag werd toen Kap peyniaan of anti-Kappeyniaan De uitspraak der kiezers luidde anti-Kap- peyniaan. De heer Duyvis verkreeg 832 en mr. Kappeyne 630 stemmen. Weinige maanden later, in October 1884, werden ten gevolge der ontbinding van de Kamer de kiezers op nieuw ter stembus geroepen. Voor Haarlem zaten toen twee zaan- sche mannen,waarvan de een, de Meijierj tot de kappeynianen behoorde, de an deren, Duyvisjuist als anti Kappeyni- aan was gekozen. De Kiesvereeniging „Haarlem," die pas in Juli zoo krachtig tegen de Kap peynianen had gestreden, kon toen on mogelijk den heer de Meijier stellen. Zij koos tot hare candidaten .-den heer Duyvis en den ondergeteekende. Ik had daarkij het voorrecht met algemccne stemmen tot candidaat te worden geproclameerd. Die candidatuur heb ik aangenomen immers door haar te weigeren zou de reeds vóór haar bestaande verdeeldheid niet zijn weggenomen. Ieder onbevangen lezer oordeele nu of ik het verwijt verdien, dat ik in scheuring heb gemaakt; van de eerlijkheid van den heer Schrarn ver wacht ik dat ook hij zal erkennen, dat hij mij onrecht heeft gedaan. U beleefd dankzeggende voor de opne ming dezer regeleaiheb ik de eer te zijn, Uw diensiw. Dienaar, RETHAAN MACARÊ. 5 Juni 1891. Aan de Redactie van Haarlems Dagblad. Geachte Redacteur, Wanneer ik in uw blad een klein plaatsje vraag, dan is het niet om mij in den verkiezingsstrijd te mengen. Als lid van de Kiesvereeniging „Vooruit gang" ben ik verplickt den lust daartoe te bedwingen. Nu echter de heer Schram gemeend heeft den heer Rethaan Macaré een verwijt te moeten maken over diens houding, toen hij zich in 1SS4 eene candidatuur tegenover den heer De Meijier liet welgevallen, nu zie ik mij, in het belang der waarheid, verplicht de Juiste toedracht dier zaak in herin nering te brengen. Op 6 Juni 188,3 bedankte de heer Macaré voor eene hem tegenover den heer De Meijier aangeboden candida tuur, ten einde geen verdeeldheid in de liberale gelederen te brengen. Toen echter later de omstandigheden geheel veranderd waren en er onder de liberalen in ons land groote grieven waren ont staan tegen de zoogenoemde Kappey nianen, waaronder de heer De Meijier gerekend werd, grieven die er in ons district toe geleid hadden, dat men een paar maanden te voren zelfs den op politiek gebied toen nog weinig beken den heer Duyvis tot. opvolger van'mr. Mirandolle verkozen had boven Kap peyne zeiven, onzen vroegeren afgevaar digde, toen begreep de Kiesvereeniging Haarlem" (met algemeene stemmen) tegenover den heer De Meijier een libe ralen candidaat te moeten stellen als mr. Macaré, die met de belangen van het geheele kiesdistrict sedert jaren be kend en voor de taak, die de nieuwe Kamer wachtte (Grondswetsherziening), bij uitnemendheid geschikt mocht wor den geacht. Na de uitspraak, door het kiesdistrict zoo kort te voren gedaan, was dus de aanneming dezer candidatuur volkomen gerechtvaardigd. Dit zal ieder onbe vooroordeelde toestemmen. Ik weet wel dat desniettegenstaande de heer Macaré niet de meerderheid behaalde, maar ik weet ook en de heer Schram zal zich dit zeker ook nog herinneren door welke verraderlijke middelen men destijds de kiezers in dwaling heeft gebracht. Moge de verkiezingsstrijd, die thans in Haarlem gevoerd wordt, zoo worden gestreden, dat na afloop daarvan nie mand behoeve te blozen over de wijze waarop hij aan dien strijd heeft deel genomen Met dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dr. W. A. 't HOOFT. *ïgheid en luiheid had weggeworpen en uit haar slaap was ont waakt, werd er overal verkondigd, dat Barton on-the-Brook zich werkelijk in een bloemententoonstelling zou mogen verheu gen, terwijl de datum van het groote feest reeds was bepaald. Vijf en twintig zwarte en gele aanplakbiljetten kondigden deze belangrijke gebeurtenis aan op de muren, die tot dusverre nog nooit met aankondigingen en prenten versierd waren. Met groote letters werd den bewoners van Barton verkondigd, dat de Right Honourable, de Earl van Stanningley, Lord-lieutenant van the Riding en Custos Ro- tulorum de benoeming van president had aanvaard, dat de Rev. Alfred Selby, M. A., vicaris van Barton-on-the-Brook, de vice-president was, dat Montague Percy, Esq., bankier te York, de zware taak van secretaris op zich had genomen, en dat George Studley, die zoo goed was geweest Manor Park voor de ten toonstelling beschikbaar te stellen, zeer tegen zijn wil de functie van penningmeester op zich had moeten nemen, want de predi kant wist wel, dat wanneer de bloemententoonstelling mislukte, de milde, goedhartige George Studley er juist de man naar was, om in zijn zak te tasten en de tekorten te dekken; terwijl wan neer de onderneming met een goeden uitslag werd bekroond, het batig saldo aan den vicaris zou worden terhand gesteld, met het doel om den toren, die in een droevig verval verkeerde, te laten herstellen. De vicaris was een verstandig man hij deed alles met een oogmerk; en hij deed alles goed ook, zoowel op kerkelijk ge bied als wat zijne honden betreft had hij zijns gelijke niet. Hij was ontwikkeld, geestig en gastvrij, had goeden wijn in zijn kelder en was er niet alkeerig van, om er zijne gasten van te laten proeven. Wellicht begrepen de meeste inwoners van Barton-on- the-Brook zijne preeken niet, want altijd straalde er eenige humor in door, hetgeen den landelijken bewoners dikwijls boven het verstand ging, maar tóch luisterde men eerbiedig naar den geestelijke zoowel als naar zijne preeken, en beide waren po pulair. Allen waren het hierin eens, dat hij de beste prediker was, dien Barton naar geheugenis van de nog levenden, ooit had bezeten. En bovendien, al begrepen de toehoorders van St. James-the-Less, want aan dezen heilige was de kerk gewijd, niet altijd wat de predikant zeide, zij beweerden het tegendeel en daardoor werd toch wellicht ook het doel be reikt. Dr. Selby had een volle, melodieuse stem, zijne onderwerpen waren altijd belangwekkend en zijn voordracht was boeiend, maar nooit preekte hij zoo goed, als wanneer George Studley in zijn groote, ruime bank zat, achter de roode gordijnen en zijne levendige, grijze oogen op het bewegelijke gelaat van den vicaris gevestigd hield, en door het goedkeurend gefonkel van die grijze oogen was de predikant reeds genoegzaam beloond voor zijne overmoedige scherts of geestigen zet. Barton-on-the-Brook lag vijf en twintig mijlen verwijderd van Bar- ton-on-the Sea, een klein visschersdorp, waar zich het jacht van den squire bevond. George bezat de, den echt?n eilandbewoner aange boren, liefde voor de zee, zooals met iederen wel opgevoeden Brit het geval moet zijn. Drie maal had hij zijn grillig vaartuig alle jachten zijn om de een of andere oorzaak grillig op een eenigszins belangrijken tocht bestuurd van de kust van Yorkshire naar de Orkneys en de Shetlands, in het gezicht van het groene Oud Ierland in de schaduw van de gebergten van Welsh, langs de woeste kust van Cornish door het kanaal naar den Oceaan en terug naar de plek van afvaart. Driemaal had de Random Bartons kleine haven verlaten, met haar boegspriet naar het noorden gewend, en driemaal was zij terug gekeerd met haar achtersteven naar het zuiden gericht. Er was een tijdstip geweest, dat de squire weinig tijd op de Manor doorbracht en bijna altijd op zee was, maar hierin kwam verandering, toen hij eens bij zijn thuiskomst tot de ont dekking kwam, dat dokter Selby een andere gouvernante in dienst had, een slank meisje met groote, bruine oogen en een innemenden glimlach, die Grace Dalton werd genoemd, en weken lang was zijn knap gelaat meer dan eenmaal per dag zichtbaar, wanneer hij, op zijn flinken schimmel gezeten, door het dorp reed van den Manor naar de pastorie of naar St. James the-Less. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2