NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Maandag 8 Juni 1891. No. -2431. A BON NEMEN TSPPJJ S ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijkper 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Tan 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en convantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Jr'vlliciüf Etrangerc C, L. DAUBS Co., JOHN F. d ONES, SuccF ar {is 31èw Faubourg Montmartre. Ks.»ss5si-5iss!n?aa!isaa; KICSSÈSESJcSiSÏS EEKSTE BLAD. Haarlem 6 Juni 1891. De tentoonstelling van antieke doozen, kistjes, étuis enz., blijft nog steeds ge opend. De decoratieve schilderwerken uit de muziekzaal van den heer J. T. Cremer, alsook die van de leerlingen der school voor Kunstnijverheid, zullen aanstaanden Zondag nog tentoongesteld blijven. Zondags is de toegang vrij. Burg. en We-th. van Haarlem doen te weten, dat het primitief kohier voor de plaatselijke directe belasting dezer ge meente, dienst 1891, door Ged. Staten is goedgekeurd bij besluit van 28 Mei jl. no. 44, alsmede dat afschrift van dat kohier, van af heden gedurendè vijf maan den voor een ieder ter plaatselijke secre tarie ter lezing is nedergelegd. Gelezen hebbende een bericht, voor komende in het Handelsblad dato 3 Juni (avondblad, 2e blad) gericht tegen de exploitatie der zeebaden te Zand- voort Overwegende, dat daarin vele onwaar heden voorkomen, zooals het aanstellen van eenen inspecteur tegen eene jaar wedde van f 800, het opheffen dei- afzonderlijke badinrichtingen als ander zins Overwegende, dat de schrijver óf te kwader trouw is, óf incapabel is in deze de publieke opinie te leiden Overwegende, dat een veel gelezen courant als het Handelsbladdoor zulke onwaarheden zeer groote schade aan de gemeente toe zou kunnen brengen Besluit Op krachtige wijze hiertegen te pro testeeren, en betuigt bij deze sympathie met de wijze waarop het dagelijksch bestuur in het algemeen en de voor zitter van den Raad in het bizonder, de belangen der gemeente in zaken de exploitatie der zeebaden, als anderzins behartigt en gaat over tot de orde van den dag. Als lid van het bestuur van den Waardevpolder onder Haarlemmerliede is met algemeene stemmen gekozen de heer F. M. Baron van Lijnden te Haarlem als hoofdingeland van den Sloter Binnen en Middelveldsche ge combineerde polders is gekozen de heer J. van Bodegraven te Sloten. Men meldt ons Behalve den heer W. Bos, burgemees ter te Oudorp, candidaat der centrale R. IC. kiesvéreeniging in het district Beverwijk, wordt door tal van katho lieken nog aanbevolen de heer J. J. H. ICerlen te Haarlem. De anti-revolu tionairen in het district hebben geen eigen candidaat, doch steunen de can- didatuur van den heer Bos of van den heer mr. P. N. Engelberts, burgemeester van Zandvoort. Door de gemeente politie van Half weg zijn vijf jongens uit Amsterdam afkomstig, wegens diefstal in eerstge noemde plaats, aangehouden en gevan kelijk naar Haarlem overgebracht. Door den Raad der gemeente Zand voort is in de openbare vergadering van 4 Juni 1891 met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De Raad der gemeente Zandvoort; Door B. en W. van Amster dam is eene voordracht ingediend, hou dende de voorwaarden waarop, voor zoover deze gemeente betreft, vergun ning kan worden verleend aan mr. C. Vreede, te Hilversum, tot het aanleggen, hebben en exploiteeren van een stoom tramweg van Amsterdam naar IJmuiden. De ontworpen tram vangt aan op het zuidelijk einde der Spaarndammerstraat bij de Houtmankade, volgt die straat en verder het Spaarndammerplein, den Spaarndammerdijk, den grintweg tus schen dien dijk en de kade van den Amsterdammer-polderen eindelijk den Hemweg, om het gebied onzer gemeente te verlaten bij het snijpunt van laatstgenoemden weg met den molentocht van den Amsterdammer- polder. Voorbij de grens der gemeente volgt de tram den Hemweg en den zuidelijken dijk van het Noordzee kanaal tot IJmuiden. De premie-obligatielee- ning groot f 500,000, tot instandhouding van het Concert-gebouw te Amsterdam, is lang niet volteekend, zoodat besloten is den termijn te verlengen tot 14 dezer. Het comité central der Alliance Israel. Univ. houdt zich ernstig bezig met het beramen van de middelen, die strekken kunnen het lot der russische joden, zoowel van dege nen die het land hebben verlaten, als van hen, die korter of langer nog in hun vaderland zich blijven ophouden, te verzachten. Vanwege dit comité zullen zich in de aanstaande week een of meer vertegenwoordigers begeven, naar een conferentie, die te Berlijn ge houden wordt en waar de russische joden-kwestie zal worden besproken. Ook het nederlandsch comité der A. I. U. is ernstig bezig met de voor bereiding van maatregelendie er toe zullen leiden, dat ook hier naar den geest en in de richting van de planuen van het comité centrahgehandeld worde. De heer Franz Hagen zendt uit Hannover nog het volgende aan gaande den toestand der gewonden bij de ramp van 'c Circus-Carré aan de 'j B. Cl. Geachte Redactie Dewijl ik reeds goede tijding omtrent den toestand der gewonden vernomen had. zoo gebruikte ik den vrijen Zondag om een laatst bezoek te brengen aan het hospitaal en ben ik zoo gelukkig, UEd. reeds dadelijk te kunnen mede- deelen, dat bij enkelen beterschap was waar te nemen. Van de heeren wordt alleen nog de heer Pohlmann verpleegd; zijn onoogelijk verband is hem afge nomen en zijn gelaat is nagenoeg van de brandwonden genezen. Wijl hij overigens geen enkele lede maat gebroken of gekneusd heeft, zoo mag hij reeds morgen het Hospitaal verlaten, en is hij van de slachotffers de eenige, die in zoo korten tijd ge nezen is Bij de openings-vr vstelling, die waar schijnlijk Zater dag'Tjlaitts heeft, hoopt hij mede te werken. Omtrent den heer Schuitenvoerder (August), die in een hotel wordt ver pleegd, waardoor ik verzuimde, hem in mijn vorig verslag te vermelden, ver neem ik, dat hij van zijne borstwonde langzaam herstellende is. Ook m de dameszaal zag ik niet meer die vertwijfelende gezichten, ofschoon daar het lijden nog zeer lang zal duren. Fr&ulein Mary Grothe was ditmaal niet zoo goed, zij klaagde over pijn en was in zenuwachtige spanning omtrent hetgeen de doktoren haar zouden mede- deelen, zoodra het eerste verband van haar been afgenomen wordt, hetgeen dezer dagen zou geschieden. Mevrouw Rabe was reeds op en hoopte binnen 14 dagen het gasthuis te verlaten, ook Frau Pohlmann hoopt in dien tijd hersteld te zijn. Mme Carpini en dochter beteren goed, slechts langzaam gaan vooruit Mmes Achille en Ciotti, zoomede de solodanseres. Ditmaal waagde ik het met miss Elise Adams een gesprek te voeren, doch bij deze martelares kan men nauwelijks zijne aandoening bedwingen. Haar hoofd ligt geheel in een ver band, het wit der oogen is bloedrood, evenzoo de oogleden de onderkaak en de beide beenen zijn gebroken, zoodat men zich slechts een klein begrip van haar lijden kan vormen, wanneer men haar zoo op haar legerstêe ziet ter neer liggen. En toch bij al haar lijden, is zij zeer gelaten en verliest geen oogenblik haar bewustzijn, zelfs niet gedurende de ver schrikkelijke catastrophe. Zij en Fr&ulein Grothe zullen welde laatste zijn, die het hospitaal verlaten, en wanneer Omtrent de dames Persina, Wolff en Kruger vernam ik, dat dezen in den zelfden zorgwekkenden toestand ver- keeren. Toch bestaat er gegronde hoop, dat de slachtoffers het leven zullen behou den; ééne moest echter bij de ramp het leven laten en juist zij, die het meest bemind was. Wijlen mevrouw Carré, die, indien zij nog in leven was, juist heden 39 jaar zou worden, zal echter nog lang in aller herinnering voortleven." Uit 'sHage wordt gemeld: Dinsdag en Woensdag werd in het gebouw der haagsche Kookschool het examen afgenomen voor kookschool-1 leeraressen. Na Dinsdag zoowel mon deling als schriftelijk geëxamineerd te zijn in de theorie der kookkunst, als mede in de aanverwante vakken, gaven de adspiranten Woensdag proeven van hare practische bedrevenheid. Eenige leden en oud leden van het bestuur de school haddén zich namelijk met de directie vereenigd op een déjeunerwaarvan de verschillende schotels waren toebereid door de dames- adspiranten. Zoowel de hoedanigheid: der gerechten, als de smaakvolle schik- king van eiken afzonderlijken schotel gaven stof tot algemeene tevredenheid. Na afloop van dit déjeuner werd het diploma uitgereikt aan Mevrouw Wildrink, geb. Jansen en1 aan mejuffrouwen M. de Ligt, L. van Bueren, S. Canne en W. R. van Wins- heim, alle van hier. Ten slotte sprak de heer Van Houten, die de diploma's had uitgereikt, een woord van welverdienden lof tot de ijverige en bekwame directrice, mej. A. C. Manden, wier nauwgezette plichts- betrekking, gepaard aan de gave om hare meer dan gewone kundigheden aan anderen mede te deelen, bij deze gelegenheid weder zoo duidelijk was gebleken. Wij vernemen, dat in de maand September e. k. een nieuwe diploma cursus wordt geopend, en dat er bij tijdige aanmelding uitzichte bestaat op huisvesting in het gebouw der kookschool. Een tweetal der pas gedi- meerde damesmevrouw Wildrink en mej. Van Winsheim hebben reeds eenen werkkring gevonden aan de school zelve. Ook van elders komen nu en dan aanvragen om beschaafde jonge dames, welke na voldoende opleiding aan de kookschool, zich beschikbaar willen stellen voor de een of andere betrekking op dit gebied. De vooron derstelling is dus zeker niet gewaagd, dat ook op dezen weg eene toekomst ligt voor ODze nederlandsche jonge meisjes. Onder vele blijken van be- langstelling - van n i e t-katholieke, zoowel als van katholieke zijde herdacht de heer C. J. Sprengers te Lith, Vrijdag den dag, waarop hij vóór 50 jaren tot R. K. priester wérd ge wijd. Men meldt uit Ridderkerk: In den nacht van Woensdag op Donderdag werden vele ingezetenen uit hunnen slaap gewektdoor het blazen van het brandsïgnaal. Het bleek echter dat er geheel iets anders te doen was. Onze ijverige nachtwaker G. van Halem was aan het worstelen met twee ooiersvaarsdieven, welke hij bij de land bouwerswoning van den heer Joh. v. d. Hoek Az. reeds in het vizier had gekregen. In de kom der gemeente blies hij alarm zoodat er spoedig hulp kwam opdagen. Eenige oogenblikken later zaten de dieven achter slot en grendel. Een dezer „heeren" bekende, dat hij 20 jaren geleden reeds in dezelfde ge meente was tegenwoordig geweest bij de arrestatie van een zijner collega's. Door den goederentrein van Enschede naar Hengeloo is Vrijdag ochtend omstreeks 9.15 de seinwachter Post bij N°. 43 te Twekkelo, overreden. Het lijk is geheel in stukken. De over ledene is 30 jaar en laat eene weduwe en twee kinderen achter. RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's-Bosch deed heden uitspraak in zake W. J. S., pro visor in eene apotheek, beschuldigd van vergiftiging zijner echtgenoote. Het Hof overwoog 1. dat de omstandige bekentenis van den beklaagde om te mogen dienen tot wettig en overtuigend bewijs, vol doende wordt gesteund door verklarin gen van verschillende getuigen, zooals het herhaaldelijk voorkomen van on- eenigheid tusschen beklaagde en zijn HOOFDSTUK I. De muziekavonden van de oude mevrouw Studley, die dooi de afwezigheid van haar zoon den laatsten tijd zeer zeldzaam I waren geworden, werden nu plotseling weer opgerakeld, want de dames uit de nabuurschap waren van oordeel, dat het reeds de moeite waard was om naar den Manor te rijden, alleen 0111 George Studley een lied te hooren zingen. De vicaris was een goed musicus en ook hij was op Studley Manor een welkom gast, hij kwam daar dikwijls wanneer de squire thuis was, en er was maar weinig aandrang toe noodig, om hem er toe te be wegen zijne muzikale talenten ten toon te spreiden door het zingen van „Friar of Orders Gray" en „In a Cellar Cool", niet zonder eenige zalving in zijn stem. De vicaris werd steeds ver gezeld door zijn viouw, zijn rijke pupil Lottie Preston, en tevens door de goevernante van zijne kinderen, Grace Dalton. De squire zong somtijds duetten met de goevernante "an den vicaris en wanneer dit geschiedde, dan waren die duetten het glanspunt van den avond. Hunne stemmen pasten zoo goed bij elkaar en smolten zoo prachtig ineen zoo zeiden tenminste de heeren, I en ook sommige dames natuurlijk echter niet de getrouw- j den, die huwbare dochters hadden. Geen wonder, dat zij met i deze duetten zulk een bijval iuoogsten, want altijd werden zij op de pastorie ingestudeerd. Somtijds wanneer George en Grace in de zitkamer bij dr. Selby voor de piano zaten, verliet Lottie Preston de pupil van den vicaris het vertrek, daar zij dan plotseling tot de ontdekking kwam, dat zij nog eenige gewich tige brieven had te schrijven, en zij begaf zich dan naar de bibliotheek. De vicaris stond dan ook weldra van zijn stoel op en zachtjes een lied neuriënde, dat wel een psalm scheen te zijn, begaf hij zich door een der tuindeuren naar den tuin, na zijn vrouw en passant een beteekenisvollen blik te hebben toe geworpen. Mevrouw Selby volgde dan weldra haar man naar den tuin, na nog eerst het tweetal een oogenblik te hebben gadegeslagen, dat bezig was de „Brinsmead" in te studeeren. Langzamerhand "wanneer de bariton tot de ontdekking kwam, dat hij geheel alleen was met de sopraan, zonk zijn hoofd al lager en lager, totdat zijn kastanjebruin haar bijna in aanraking kwam met de donkere lokken, die het fraai gevormd hoofd van zijne metgezellin versierden. Geen wonder dat hunne duetten op den Manor zulk een bijval inoogsten, want zij hielden er van om zich zooveel mo gelijk te oefenen. HOOFDSTUK II. De lach van den kapitein „Wat een heerlijke dag!" „Ja, maar vreeselijk warmt" „Op mijn woord, er heerscht een tropische hitte!" „Meer dan negentig graden in de schaduw." Dat waren de verschillende opmerkingen, die van alle kanten werden gehoord, op dien gedenkwaardigen middag in Juli, toen door de vereende krachten van een cornet, een trombone en twee andere koperen muziekinstrumenten, met de daarbij pas sende plechtigheid het „God Save the Queen" werd weergege ven en na een openingsrede van dr. Alfred Selby, de Eerste Jaarlijksche Bloemententoonstelling te Barton-on-the-Brook met plechtigheid voor het publiek werd geopend. De witte linnen tenten, met vlaggen, banieren en opschriften versierd, verhieven zich op de fluweelzachte grastapijten en zagen er zoo vroolijk, schitterend en hagelwit uit, alsof het bruids koeken waren voor een huwelijksfeest van reuzen, en in de verte vertoonde zich de roode gevel van het Manor House, terwijl het gelaat van den eigenaar daarvan nog blozender scheen toen hij daar aan den ingang van de bestuurstent stond, en zich telkens het zweet van zijn voorhoofd wischte, dat letterlijk in droppels langs zijn vriendelijk, goedhartig gelaat rolde. Hij stond op den uitkijk naar de bewoners van de pastorie. „Waar is mevrouw Studley, George?" vroeg de vicaris, terwijl hij op den squire toetrad. „Zij zal wel spoedig komen," gaf de squire ten antwoord; „mijn neef Charley kwam zooeven juist aan, toen ik het huis verliet, en mijne moeder is gebleven om hem aan den lunch gezelschap te houden." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1