POLITIEK OVERZICHT. HEMENGD NIEUWS. IN G E Z 0 N D EN. StoomYaartberichten. 336e Staatsloterij. Burgerlijke Staucl. Sociëteit „DE PHOENIX". vrouw, het voortdurend misbruik maken van sterken drank door deze laatste (volgens verklaringen der getuigen Gloudemans)het bewaren van strich- nine op de plaats, waar beklaagde zegt ze genomen te hebben (volgens ver klaring van getuige Zeegers)liet terug vinden van het cognac kruikje dèar, waar beklaagde zegt, het weggeworpen te hebben (volgens het op ambtseed opgemaakte proces-verbaal van den rechter-commissaris bij de arrondisse mentsrechtbank te 's Bosch) 2. dat echter bij het onbestemde der verklaringen van de deskundigen, het niet aanwezig zijn van verschillende verschijnselen, welke zich bij strichnine- vergiftiging vóór en na het overlijden voordoen, en de onbekendheid van de aangewende en gebruikte hoeveelheid s^richnine, niet overtuigend is bewezen, dat de dood veroorzaakt is door be klaagde. 3. dat echter wel wettig en overtui gend is bewezen, dat door beklaagde met voorbedachten rade eene opzette lijke poging gedaan is 0111 zijn vrouw door vergiftiging van het leven te be- rooven 4. dat de (blijkens de bewoordingen van dit vonnis voor het eerst ten Hove) door bekl. afgelegde verklaring, dat hij spoedig na de poging tot vergiftiging; door aanwending van chloral de uit werking van het gift heeft trachten te stuiten, het Hof geenszins aannemelijk voorkomt en het Hot ze daarom ver werpt. Op deze gronden, natuurlijk meer breedvoerig in het vonnis toegelicht, vernietigde het Hof het vonnis dei- rechtbank, verklaarde, opnieuw recht doende, beklaagde schuldig aan po ging tot moord, opzettelijk en met voorbedachten rade gepleegd, en ver oordeelde hem, op grond ven artt. 10, 21, 45 en 289 Wetboek van Strafrecht, in verband met artt. 219, 239 en 247 Wetboek van Strafvordering, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaar. Balmacedisten verloren 60, de Magel- lanes 40 man aan dooden. De buiten 1 landsche schepen bleven onzijdig, ter wijl de forten en strandbatterijen weinig konden uitrichten. Uit Constantinopel wordt aan de Standard gemeld, dat de grieksche en roomsche kerkgangers te Jeruzalem we der een hunner periodieke twisten over reparatiën hebben gehad, welke twist is geëindigd met eene bloedige botsing, waarna de turksche soldaten zich er in mengden, met het gevolg dat er vele dooden en gekwetsten zijn geval len. De fransche gezant te Constanti nopel heeft naar aanleiding daarvan bij de Porte eene krachtige nota inge zonden, waarin hij betoogt, dat de sol daten geen recht hadden om zich er mede te bemoeien, terwijl hij de Porte voor hunnen uitspattingen aansprake lijk stelt. Naar hetgeen uit Sanghai aan de Standard wordt gemeld, blijft de volks agitatie tegen de vreemdelingen, die door leden van een geheim genootschap (afstammelingen der Taeping-rebellen) is aangestookt, nog steeds aanhouden. Hel doel der woelgeesten is, tusschen China en de buitenlandsche mogend heden twist te veroorzaken. De amerikaansche regeering heeit de transatlantische stoom bootmaatschap pijen aangeschreven, dat zij stipt de wetsbepalingen betreffende immigratie moeten handhaven, vooral wat betreft de plaatsruimte voor eiken landverhui zer. Voorts adviseert zij deze maat schappijen, ten strengste te letten op het risico van terugzending van land verhuizers. De heer De Smidt-De Nayer heeft den voorzitter der centrale sectie der belgische Kamer, den heer De Lantsheere, medegedeeld dat hij zijn rapport over de grondwetsherziening op Vrijdag 12 Juni zal indienen. Naar verzekerd wordt, zal de grondwetsher ziening in behandeling gebracht worden in eene buitengewone zitting der Kamer, welke waarschijnlijk in October gehou den worden zou. Vrijdagnamiddag heeft er eene ver gadering van burgemeesters uit de om streken van Charleroi plaats gehad, die door de handelsverenigingen waren bijeengeroepen tot het beramen van middelen om aan de werkstaking een einde te maken. De voorzitter der vereeniging te Charleroi verklaarde, dat de werklieden wilden afzien van de eischen betreffende een werkdag van acht uren en verhooging van loon en dat zij het werk zouden hervatten, wanneer zij zekerheid hadden dat de patroons geene represailles zouden nemen. Voorts bleek uit de mededee lingen van ter vergadering aanwezige burgemeesters, dat de patroons bereid zijn, alle werklieden weder aan te nemen, uitgezonderd de aanvoerders der werkstaking. De vergadering nam een besluit, waarin zij hare wenschen te kennen gaf en een beroep deed op de welwillendheid der patroons. Mén gelooft dat het werk Maandag zal wor den hervat. Volgens berichten uit Lissabon heeft Serpa-Pinto in een interview gezegd, dat na Engelands ultimatum elke Zambezi conventie eene capitulatie van Portugal ismaar dat afgescheiden daarvan de nieuwe conventie een eer volle oplossing van het geschil is. De voornaamste moeilijkheden schrijft hij toe aan de engelsche bewindslieden in Zuid-Afrika, inzonderheid in Natal. Zij hebben Salisbury zeker meer bezorgd heid veroorzaakt dan Portugal. Hij acht evenwel nog niet alle bezwaren uit den weg geruimd. Zijns inziens zal de ge mengde commissie, die ingevolge de conventie moet worden benoemd, met belangrijke plaatselijke hindernissen hebben te kampen. Hij ziet eene lang durige wrijving met de britsche Zuid- afrikaansche maatschappij te gemoet. Hij loochent het dat Gungunhana een engelsch protectoraat verlangtPortu gal heeft dat opperhoofd wel geschen ken gegeven, maar de volle waarde er van terugontvangen en hem nooit schatting betaald. In de berichten uit Chili via New- York wordt melding gemaakt van een nieuw zeegevecht tusschen de beide partijen, ditmaal in de haven van Val paraiso. Het gevecht heeft een uur ge duurd, De schepen der Balmacedisten hebben door de verwarring in het donker elkaar beschoten en belangrijke averij toegebracht. De Mag dianes heeft alle geschutstukken der balmace- distische Almirante Condel vernield, ter wijl de Lynch aan land moest worden getrokken, ten einde niet te zinken. De Onveiligheid te Parijs. De veiligheid des nachts laat in de laatste dagen te Parijs veel te wenschen over. Niet minder eeu zestal aan randingen, waarvan één gepaard met moord, hadden er in de vorige weck plaats. Een man en vrouw, die laat in den nacht van een partij huiswaarts keerden, werden op den hoek eener straat aangesproken door een man, die zich kreupel hield en hun vroeg hoe laat het was. Terwijl de man zich om draaide om onder het licht eener lan taarn op zijn horloge te zien, ontving hij plotseling een messteek in den rug, zoodat hij onmiddellijk ineenzakte. Op 'tzeltde oogenblik waren een viertal andere mannen toegeschoten, die de vrouw een prop in den mond stopten om haar het schreeuwen te beletten, waarna zij tot plundering der beide slachtoffers overgingen. Men vond een portemonnaie met ongeveer dertig francs een gouden horloge en ketting bene vens eenige vrouwelijke sieraden. Na hun schelmstuk volbracht te hebben namen de schurken de vlucht. Op het gekerm der vrouw kwamen eenigen tijd later een paar nachtwakers toege- loopen, die den man stervende en de vrouw half dood van schrik naar het gasthuis vervoerden, waar de man kort daarna overleed. DeD volgenden morgen werd een dei- schurken gevat en ondervraagdhij 1 werd overtuigend bewezen een dei- daders te zijn, doch hij weigert tot dusverre zijn handlangers te noemen. Er schijnt te Parijs een goed georga niseerde rooversbende te bestaan, die de straten des nachts onveilig maakt. Te Rintela aan den Weser hebben twee leerlingen van de tech nische school van Hanover op pistolen j geduelleerd. Als plaats daarvoor was uitgekozen de Butterberg. Een hunner kreeg een kogel in de volle borst, de ander een in de heup. De wonden zijn ernstig. De oorzaak van het duel is onbeduidend. Kruit en dynamiet. Eenige nadere bizonderheden omtrent de ont ploffing in de dynamietfabrick van Sclileebuscli, bij Solingen, melden Het had juist twaalf uur geslagen en bijna alle werklieden hadden de fabriek verlaten toen de bliksem insloeg. Men hoorde een vreeselijke ontploffing ge volgd door een die nog erger was. Het geheele gebouw was uit elkaar geslagen, Drie verminkte lijken van arbeiders zijn uit het puin te voorschij n gehaald, eenigen die zich in de nabijheid be vonden, werden gewond door de weg' geslingerde steenen en stukken glas. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reductie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur Gun mij in uw geacht blad een hoop ik niet al te onbescheiden plaats, die ik niet vragen kan daar, waar ik misschien eenige aanspraak er op kon doen gelden. Dat ik toch op zekere anonyme brieven aan mijn adres niet antwoord, zal men begrijpen en billijken. Evenzoo dat ik geen notitie neem van wat er, in verband met mijn naam, in zeker pamflet der goê-gemeente voor tien centen wordt verkocht; alles gedekt door het schild der anonymiteit De heer Macaré zeide in de samen komst van 2 Juni terecht: „zulke wa pens kwetsen alleen hen die ze ge- bruiken." 1 j" }\Gt tweede nummer echter van bedoeld blaadje staat op pag. 6 een soort van statistiek van het aantal malen, dat de heer Farncombe Sanders zijne stem heeft uitgebracht in de 2» Kamer der blaten Generaal, die voor de veel heid en de groepeering der cijfers, mis schien op enkele weifelende kiezers eenigen indruk kon maken en daarom behoeft t0elichtinS en aanvulling Die toelichting kan bestaan in de herinnering aan enkele feiten Niet het stemmen voor de wet op het I,. O. wordt den heer Farncombe banders verweten; maar het niet willen antwoorden op de vraag naar de conse quentie van zijne houding, als eens Mid delbaar en Hooger onderwijs ter sprake kwam. fOfschoon het vreemd mag heeten, dat iemand, die zóó groote be zwaren heeft tegen het premiestelsel bij de opleiding van onderwijzers (zitting 27 Aug. '89), tegen het aantal leerlingen voor een onderwijzer (3 Sept.), tegen de schoolgeldheffing (12 Sept.) stemt vóór de wet om redenen daarbuiten, ra ca.su de zoogenaamde pacificatie). Niet het verleden maakt ons foor, maai de toekomst maakt ons bezorgd- het is duidelijk genoeg door mij gezegd, maar men schijnt dat niet te hebben willen opmeiken. of niet te willen onthouden. Dat er gevaar bestaat, indien de rich ting van het tegenwoordig kabinet 111 de regeering bestendigd wordt, is be wezen. De heer F. S. zegt, dat gevaar met in een afzienbaren tijd te kunnen bespeuren. Moet men hier dan, bij een man als de heer F. S. gelooven aan politieke kortzichtigheid j z^tdn& van I4 April 91 Avas t de heer F. S. die, in aansluiting van de protesten van de katholieke afge vaardigden Vermeulen, v. d. Schrieck en Van Vlijmen, en gevolgd door den anti-militairist van Houten, zich ten sterkste verzette tegen het voorstel van den Voorzitter, om de volgende week de legerwet in behandeling te nemen. In de zitting van iS April, toen de legerwet reeds een paar dagen aan de orde was, was 't de heer F. S. die het denkbeeld opperde, dat aan het ont werp in behandeling, een plan van le«-er- organisatie behoorde vooraf te gaan°een denkbeeld, dat, ware de Kamer erop ingegaan, natuurlijk tot uitstel van de legerwet voor onbepaalden tijd zou hebben geleid. In de zitting van 8 Mei stemde de heer F. S. tegen de motie om over te gaan tot sluiting van de algemeene ber&uRagingen, die reeds elf zittingdagen hadden geduurd en geene nieuwe gezichtspunten meer openden. In dezelfde zitting, eerst met slechts vier anderen, voor de motie Domela Nieuwen huis en daarna, in gezelschap van na genoeg alle katholieken, voor de motie Vermeulen, welke beide moties ten doel hadden de legerwet te doen vallen, noo- alvorens de artikelen in behandeling kwamen. In de zitting van 12 Mei be hoorde de heer F. S. weder tot degenen, die stemden voor de motie van Houten tot schorsing van de behandeling der legerwet tot een nader te bepalen da< Dat de taktiek der Roomsch-Katho- lieken, onder wie dit wetsontwerp groote verdeeldheid stichtte, medebracht alles te beproeven om de afdoening op de lange baan en daarmede van de baan te schuiven, laat zich begrijpen. Maar wat noopte tot dezelfde taktiek den heer Farncombe Sanders 3- In de zitting van 21 Maart 1890 betuigt de heer F. S. wat hij zelf noemt jnatonische adhaesie" aan het voorstel Borgesius e. s. ter zake inkomstenbe lasting, verwachtende dat het wetsont werp toch niet zou worden aangenomen daarbij alweder aanprijzende iets, wat volstiekt niet aan de orde was (succes sie-belasting). Waartoe het een en ander? 4. Duidelijk is gezegd op de verga dering van „Vooruitgang", dat bij belang rijke politieke stemmingen de heer F. S, zich bij voorkeur bij de tegenpartij voeg de hiermede werd natuurlijk gedoeld op zijne houding bij de onderwijswet en de le gerwet, want andere belangrijke politieke queslies zijn in de laatst legislatieve peiiode niet aan de orde geweest. Is 't niet merkwaardig, dat de schrijvers van het bedoelde blaadje alleen over twee jaren hunne statistiek geven, en dan juist niet over de laatste jaren vi 5j N,°g -een laatste feit- Der lokale bladen berichten - wat verwacht werd dat de katholieke kiesvereeniging alhier besloten heeft geen eigen candi- daat te stellen, maar de candidatuur van den heer F. S. „krachtig te steunen." Het eenige voorbeeld (voor zoover bekend) bij deze verkiezing, dat eene U U ,kie!vereeniging „krachtigen steun belooft aan een liberaalDit laatste feit nu geeft aan een ieder zoo veel te denken, dat er niets meer over te zeggen valt. Ik mocht niet al te onbescheiden worden M. de R. en moest dus kort zijn; maar ik acht deze kleine verza meling van feiten voldoende om som migen te doen begrijpen, waarom ik het wenschelijk achtte in de kiesvereeni ging Vooruitgang een liberaal aan te bevelen, van wien wij „weten wat wij aan hem hebben." U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer met de meeste hoogachting te zijn, Uw dienstw. Dienaar D. ANDRÉ DE LA PORTE. Den Haag5 Juni 1891. Aan de Redactie van Haarlcvi s Dagblad. W el Edel Geb. Heer en De vraag van zekeren J. M. in uw van heden is een vraag naar den blad Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia vertrok 4 Juni van Genua. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Juni van Genua Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M, arriveerde 5 Juni van New-York te Rotterdam. Het stoomschip Prins Breder ik Hen drik arriveerde 5 Juni van Suriname te Amsterdam. bekenden weg. Immers, had hij eenige studie omtrent het door hem behandeld onderwerp gemaakt, hij zou zich niet over mijne handelwijze hebben behoeven te verbazenmaar op zijne vraag een antwoord hebben kunnen vinden in hetgeen onze zeker ook door hem hooggeschatte mr. Groen van Prinsterer reeds in November 1871 in zijne „A^ederlandsche gedachten" schreef VaccinedwangGaarne vereenig ik mij met de Hoop des Vaderlands in de ondersteuning van het adres aan de Tweede Kamer van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Christelijke on derwijzers tegen art. 19 der Concept- wet op de besmettelijke ziekten. „Tegenstanders van de vaccine zijn we niet; integendeel we waardeeren haar als een goddelijk geschenk, waar van het ootmoedig en dankbaar gebruik niet genoeg kan worden aanbevolen. Maar niemand worde tot dat gebruik gedwongen't blijve overgelaten aan ieders gemoedelijke overtuiging. Vac cinedwang is consciëntie dwang, en daarentegen zullen we ons als vrije Nederlanders blijven ver zetten. „Art. 19 is een giftige pijl tegen de vrije christelijke school gericht, haar treft het in het hart, haar doodt het. Haar eenig middel van bestaan zijn de schoolgelden. Weer de leerlingen van haar banken en zij kwijnt, zij sterft. „Des te meer is dergelijke strekking naar dwang bejammerenswaard, omdat men aldus den gunstigen invloed tegen werkt van den onlangs uitgegeven brief van da Costa, waarin hij zijne verande ring van zienswijze omtrent de vaccine met de hem eigen kracht en klaarheid medegedeeld heeft." Met de plaatsing dezer regelen in uw orgaan, waarvoor ik u dankzeg, zult u verplichtten. Uw dw. Dr. Dr. T. C. L. WIJNMALEN. 5e klasse 17e lijst. Zaterdag 6 Juni 1891. No. 7095 Premie ƒ3000. No. 239 /4°o. No. 1537, 6625 en 8761 ieder ƒ100. Prijzen van 70. 956 6575 11059 13977 19473 20537 21.09 6717 11685 14606 19953 2073 7919 11804 15678 20348 4778 8286 12162 16494 20424 6421 10008 12775 18386 20501 Op onderstaande nummers prijzen gevallen. 740 2970 7546 10288 13071 15200 17764 910 3802 7829 10612 13080 15254 18107 1098 4246 7843 10649 14293 15275 18234 1397 4346 8299 11497 1430415506 18617 1514 4975 8731 11750 14573 16137 18988 1905 5797 9006 12175 14688 16567 19118 2013 6237 9064 12462 14816 16805 19574 2104 6842 9294 12464 14861 17101 20229 22117055 9425 12682 15007 17171 20449 2217 7331 9837 12694 15184 17381 De stem van één Kiezer Zaterdagmorgen was ik op het perron van den Spoorweg, toen ik werd aan gesproken door den heer G. C. C. R, Jr.. die mij vroeg of ik mijn stembiljet reeds had ingevuld en op mijn ontkennend ant woord zeide: „Je zult toch zeker wel voor den heer Sanders stemmen, niet waar Ik antwoordde ,,'t Is mij nog niet duidelijk voor wien ik zal stemmen. Ik ben onafhankelijk kiezer en thans is het een ware chaos van denkbeelden, zoodat we werkelijk in een maalstroom worden rondgevoerd, 'k Heb wel sympathie voor Gei hard, maar dan voorzie ik dat mijn stem in het niet zal verdwijnen. De heer R. Maar zeg me nu eens, wat heb je tegen den heer Sanders? Die heeft niet alleen de oudste brieven, maar ook zijn sporen eerlijk verdiend in de belangen waarvoor hij optrad, De heer v. Gilse is, met alle achting gesproken, onverwachts op de planken gebracht, en nu vraag ik je is er wel één degelijk motief aangevoerd 0111 den heer Sanders zoo ondankbaar te behan delen en hem het gevaar te bereiden in herstemming te moeten komen?" „Ja, mijnheerOndankbaarheid minachting zijn 's werelds loon, maar ik stem het volkomen met u toe. dat in de huidige kwestie niemand meer aanspraken heeft op de achting der haarlemsche kiezers dan de heer Farncombe Sanders, en daarom beloof ik u op hem te zullen stemmen Eén stem geeft wel niet veel, maar misschien zullen meerdere volgen, als men zijn gezond verstand raadpleegt. De heer R. Eén stem geeft soms heel veel, en ik dank je voor je goede ge dachte. C. MOMMAAS Cz. 6 Juni 1891. zijn geen FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DAGBLADEN. Geboorten 3 Juni. E. A. C. Lede- boerSmits d. levenl. - 4. S. H. Hirzel von Kempen Begemann d. Veldhoven. E. Looijen—Verster d. Amst. - W. van der Veur— Honigh z. 's-LIage. - H. de Gorter—van Bever d. Amst. - M. L. Meijlink—De Wijs z. 's Hage. - - Van EetenDe Man z. Zierikzee. - F. C. Boogers-de Waard d. Amst. -5. M. A. Kingma—Vermast z. Amst. Gehuwd 2 Juni. F. Bothe en N. v. Steenbergen. Kralingen. - 3. A. P. S. van Galen en T. Halbertsma. Sneek. - 5. W. H. Voskuil en W. J. C. Schuu ring. Amersfoort. Overleden 26 Mei. T. H. C. Kan Plaat 51 j. Amst. - 30. T. Huizer 57 j. 's-Hage. - Juni. K. Kaale Onstwedder 49 j. Terschelling. - 3. Wed. G. PijperKooiman 88 j. Drempt. - Wed. H B. Nieuwen huis van Scho- nauwen 64 j. Utrecht. - 4. Kindje van Jb. Jonker Gzn. 1 d. d. Amst. - R. Haanebeek 17 j. Breda. - M. H. Esser 82 j. Leiden. Geboorten 4 Juni. A. v. Os-Toff d. - M. E. Hulsebosch-v. d. Stijlen d. - 5 J. M. Snoeks-v. Schooten d. - A. C. Sa- bel-v. d. Water d. - P. Evers-Dupont z. Overleden 5 Juni. P. C. Wezel z. 15 md. z. Palmstraat. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk alhier, op Dinsdag 9 Juni 1891, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fuga op den naam BachR. Schumann. 2. Andante (5e Sym- phonie). Beethoven. 3. Sonate N°. 5. J. Rheinberger. a. Grave. b. Adagio non troppo. c. Finale. 4. Adagio uit de 4® Vioolsonate Bach-Gottschalg. Mijnheer de Redacteur. Van verschillende kanten is mij ge vraagd, of ik de illustrator ben van het verkiezingsblaadje de Mug. Ik verklaar hier uitdrukkelijk, dat ik aan de teekeningen in dat blaadje part noch deel heb. Dankzeggend voor de opname tee- ken ik Hoogachtend, P. van LOOY, Leeraar Teekenen M. O. Derde Abonnementsconcert op Zondag 7 Juni, des avonds ten 8 uur, door het Ned. Opera-Orchest, directeur de heer C. v. d. LINDEN. PROGRAMMA. 1. Feestmarsch. C. v. d. Linden. 2. Ouverture „Stabat Mater"Mercadante. 3. IntermezzoGruss aus der Feme. J. J. H. Verhulst. (arr. J. Jacobs.) 4. Fantaisie „Les Hu- genots" (op verzoek) Meijerbeer. 5. Ouverture „Flotter Bursche"Fr. v. Suppé. 6. Die Nachtigall, Fantaisie Polka. E. Malleni-iauer. Picolo-solo door den heer H. J. Fransella. 7. Fantaisie „Mignon" A. Thomas. Walzer Wiener 8. Mad'lnC. M.Ziehrer.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2