GEMENGD NIEUWS. In handen van roovers. De revolutie in Chili. dag komt. Om zeer grondige redenen ia echter van dit denkbeeld afgezien. Minister Kruys doet inmiddels wat hij kan, om onze vloot tegenover den keizer van Duitschland zoo indrukwek kend mogelijk te doen zijn. Aan de universiteit te Am~ sterdam bevorderd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschriftEen duizend gevallen van Urethritis, de heer J. G. Fijan, arts, offieier van gezondheid 2e klasse, geboren te Bergschenhoek. Bevorderd te Leiden to arts de heeren G. A. E. Broese van Groenou en J. H. an Dorsten geslaagd bij het eerste gedeelte de heer P. P.M. C. Murray. Het toelatings-examen voor den artillerie-cursus te Delft en voor den voorbereidenden curcus der Militaire School te Haarlem, zal dit jaar van tot en met 29 Augustus te Delft worden afgenomen. Meer dan 600 Israëlieten uit Rusland verdreven, zijn Vrijdag te Rotterdam aangekomen, en zullen mor gen direct per stoomschip Spaarndam van de N. A. S. M. naar New-York ver trekken. Het aantal tusschendeks passa giers is zoo groot, dat ongeveer 400 moeten achterblijven. De Edam, welke 10 Juni naar Baltimore gaat, zal de achtergeblevenen medenemen en te New- York aan wal zetten, om van daar naar Baltimore door te varen. De delftsche politie heef Vrijdag aangehouden A. M. S., wed, J. G. W., bijgenaamd Snapske, oud 68 jaar, koopvrouw, bij vonnis van het kan tongerecht te '8 Hage bij verstek ver oordeeld tot eene hechtenisstraf van wekeD, met last tot plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor den tijd van maanden, wegens dronkenschap bij her haling. Door dezelfde politiet aangehouden T. W. V., bleekersknecht, door de arrondissemonts-reehtbank Rotterdam veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf, wegens mishandeling, twee maal gepleegd, en wiens opsporing en aanhouding was verzocht in het meen Politieblad. Onweders. Dinsdag Woensdag heeft te Mainz een hevig onweder gewoed. Nadat Dinsdag de bliksem op drie plaatsen aldaar, als ook in de katholieke kerk aan de overzijde, en te Jloinbach op twee plaatsen was ingeslagen, volgde Woensdagnamiddag een storm en wolk breuk, waardoor in de omstreken groote vernielingen zijn aangericht. Nabij Zahl- baoh is onder anderen eene nieuwe steenen brug weggeslagen en een dyk op vier plaatsen doorgebroken. Tevens is in de Gustav3burger haven de bliksem in een schip geslagen, hetwelk een lading van 12,000 centners steenkolen, hars en petro leum aan boord had, waarbij zulke hevige ontploffingen zijn gevolgd, dat tot in Weisenau de ramen der huizen er van dreunden. Gelukkig dat men er in slaagde de nabijliggende schepen spoedig te ver wijderen, waarna het brandende schip, hetwelk in het achterste gedeelte der haven lag, naar builen werd gesleept. Onder anderen wordt van Dinsdag nog gemeld, dat te Austerlitz de bliksem in de synagoge is geslagen en er groote schade heeft aangericht, terwijl in de omstreken van Glostowitz en Jakier eene wolkbreuk met hagelslag de velden en wegen zwaar heeft geteisterd. Eene b c 1 a 11 g w e k k e n d c proef- liemiug' had op de telephoonlijn Mün- chenNürnbergWürzburg plaats. Ter wijl namelijk in het Müochener hoftheater de opvoering plaats had van Richard Waguer's „Tristan en Isolde," werd de schouwburg met het telephoon-net naar Nürnberg en Würzberg verbonden. Op beide plaatsen luidde het oordeel over de overbrenging van de instrumentale muziek zeer bevredigend, daarentegen liet de overbrenging van het gezang nog hier en daar te wenschen over, doch men hoopt ook dit te kunnen verhelpen. Naar uit Kieff gemeld wordt heeft de uitdrijving der joden aldaar een zonderling' gevolg. Bijna alle muzikanten der schouwburgen, con certen enz. dier stad, zyo joden. Men heeft ze al te zamen uit de stad gezet, krachtens de wet, die den joden verbiedt de voornaamste steden van Rusland te bewonen. De russische opera van Kieff, evenals al de andere schouwburgen en concert- huizen, bevinden zich thans zonder or kest. De inwoners hebben aan den czaar een smeekschrift gezonden, ten einde het behoud hunner muzikanten te bekomen zij hebben echter 6en weigerend antwoord ontvangen. De heer Gerlach, een der duitsche reizigers, die op den spoorweg in Turkije door eene rooverbende zijn overvallen, met drie rei3genooten te Berlyn aan gekomen en meldt omtrent het gebeurde het volgende „Den 31 Mei des avonds 8.15 reden wij met den gewonen sneltrein uit Con- stantinopel af. Ons reisgezelschap be stond uit 12 personen en mij. Wij wer den verdeeld in twee waggons. Het ge- heele gezelschap reisde le klasse. Bui tendien waren er in denzelfden waggon eene afzon :erlijke coupé nog drie passagiers 3de klasse. Twee leden van ons gezelschap hadden met twee andere heeren gebruik gemaakt van een slaap- waggon. Met inbegrip van de 3de klasse zullen er 40 a 50 personen ia den trein hebben gezeten. Des avonds ten 11.50 werden de passagiers, die allen in diepen slaap door een hevigen schok gewekt. Ik zat in den laatsten waggon, alwaar de schok minder merkbaar was, terwijl daarentegen de personen in den eersten waggon eenige onzachte stooten kregen, ofschoon zonder nadeelig gevolg. Ik sprong dadelijk op, opende het raampje en hoorde aan de voorzijde van den trein een wild rumoer. Ik hield dit voor een twist onder het spoorwegpersoneel, en zelfs toen er eenige schoten vielen kwam ik en kwamen ook de andere passagiers nog niet op de gedachte dat wij door roovers werden overvallen. „Het was stikdonker, de maan zou eerst ten 2 ure opkomen. Ik verliet mijne coupé en stapte langs den trein tot bij de locomotief, zonder door iemand daarin te worden verhinderd. Le loco motief, de tender en twee bagagewagens lagen omverde twee volgende waggons (eene tweede- en derde-klasse) waren uit het spoor geraakt en eenigzins scheef elkaar gewrongen, terwijl de daar- pvolgende slaapwaggon slechts half uit het spoor stond. De voorste wand van dezen waggon, alwaar de heer en mevr. Meyersfeld uit Brunswijk hunne plaatsen hadden, was ingedrukt, doch zonder dat een van beiden letsel had bekomen. „Toen ik van de locomotief terugging hoorde ik een schot en terstond een jammerkreet, waardoor de meeste passa giers, die in het donker heen en weer liepen, eerst begrepen dat er een aanval plaats had. Het is later gebleken dat die gekwetste een spaansche jood uit Adria- nopel was, die geweigerd had, zijne voorwerpen van waarde aan de roovers te geven. De roovers, waarvan wij er 6 a 8 ïo het gezicht kregen, waren gewa pend met dolken en geweren, en hadden met hunne handlangers, die in de nabij heid van het kreupelhout op den lo r hadden gelegen, vóór de komst van den trein ongeveer 15 spoorwegwerkers ge boeid, ten einde de rails te kunnen ver nielen. „De roovers maakten zich eerst meester van den hoofdconducteur, na hem de geweerkolven te hebben gestompt. Zij dwongen hem, bij de berooving als tolk te dieaen en gingen met hem van de eene coupé naar de andere, terwijl zij zeiven met geveld geweer voor het portier gingen staan en door hem de voorwerpen van waarde lieten opeisehen Alle heeren begrepen terstond dat elke tegenstand ten eenenmale nutteloos zou zijn en voldeden derhalve uit nsod aan den eïsch. Van de eerste heeren verlangden do roovers alleen de horlogiën en het geld. Opmerkelijk is het, dat zij niet na8r ringen en dergelijke dingen vroegen en zelfs den door mevr. Solitander vertoonden ring afwezen. Geld eischten zij by de volgende reizigers ook niet meer, omdat zij bij inzage van de portemonnaies der eerste heeren alleen duitsch geld hadden gevondeD. Van mij verlangden zij enkel mijn horloge. Het verdere voor de reis benoodigde geld had ik verborgen en in mijne portemon- naie had ik slechts 100 francs goud. „Beroofd werden alleen de passagiers le en 2o klasse. Die van de 3e klasse werden niet lastig gevallen. Tijdens de roofpleging koos de aanvoerder der bende ijf passagiers uit, die hem het meest welgesteld toeschenen, en gaf hun bevel, af te stappen. Wij meenden toen, dat de roovers hen slechts Dader wilden visiteeren om naar geld te zoekendoch uit de gesprekken, die nabij den trein plaats hadden, begrepen wij dat zy als gijzelaars medegenomen en slechts tegen losgeld vrygelaten zouden worden. Nadat nu de rooverhoofdman had geconstateerd dat de gevangenen Duitschers waren, werd aan een dezer heeren opgedragen, het volgende op een blaadje papier te schrijven. „Aan het duitsche consulaat te Con- stantinopel. „Wy, Moritz Israël, Berlijn Belle- vuestrasse 18Oscar Graeger, Berlijn. Stralauer-Platz 5 Oscar Kotsch, Zorbig (district Bitterfeld) Albert Maquet, Siegelsdorf (distr. Bitterfeld) en Franz Kiak, engelsch gezantschap te Constan- tinopel, zijn gevangen genomen er wordt een losgeld geëischt van 200,000 francs, te zenden naar Kerbelisse. Anders wor den wij doodgeschoten. Dringend verzoe ken wij, het geld te zenden. De heer Israel en de heer Maquet zijn alleen in staat het te betalen. By het verschijnen van militairen of politie worden wij omgebracht." „Dit stuk werd den hoofdcondueteur ter bezorging overgegeven. Daarentegen namen de roovers thans den machinist, een geboren Zwitser, Freundinger ge naamd, als tolk gevankelijk mede. Terwijl zij al dien tijd met zekere hoffelijkheid waren te werk gegaan, verganden zij den machinist thans ook nog, uit den trein zijne tabak mede te nemen. Daarna gin gen zij op hec turksche commando „haidi!" van hunnen aanvoerder op weg. De aan voerder werd als kapitein aangesproken. Bij het heengaan der bende was het nog zoo donker, dat men niet kon zien in welke richting zij zich werkelijk verwij derde. „In den trein bevond zich ook een te Adrianopel woonaektigespoorwegbeambte. Deze liep naar het station Sinikli een afstand van 8 kilometers terug om vau daar alarmsignalen te geven. De roof en gevangenneming hadden echter slechts een half uur geduurd, en hulp kwam dus te Iaat. Eerst des morgens tegen 4 ure kwam er een trein met spoorwegperso neel van den anderen kant aan, en nadat wij nu in den te gemoet komenden trein waren gestapt, bereikten wij binnen 15 minuten het station Tscherkesakoi, al waar wij van het gebeurde telegrafisch bericht konden verzenden. Ik verzocht den stationschef, den inhoud van den brief der gevangenen naar Constantinopel aan het duitsche consulaat te doen over seinen, hetgeen ook terstond werd g Tevens nam ik een plaatsbiljet om, ten behoeve der gevangenen, met den eerst- volgenden treiu zelf naar Constantinopel te gaan, terwijl de leden van het gezel schap naar Adrianopel wilden gaan en mij aldaar zouden opwachten. „Tegen 8 uur 's morgens verliet ik Tsoherkesskoi en moest onderweg de plaats van het voorgevallene weder voorbij. Al daar waren toen juist de heeren Israël en Kiak aangekomen, die mij verhaalden dat zij door de roovers waren terugge zonden. De heer Kiak was geheel en al vrij gelaten, maar aan den heer Israël was opgedragen, te Constantinopel het losgeld te gaan halen en het zelf naar Kirkeiisse te brengen. Dit had hij zijnen iegevangenen, alsook den „kapitein" ep handslag moeten verzekeren. De gevangenen hebben vier uren moeten .loopen, maar hun werd geene enkele mishandeling aangedaan zelfs werden zij beleefd op ververschingeu onthaald. Daar de heer Israël verzekerde, te Constantinopel voor het noodige te zullen zorgen, kon ik naar het gezelschap te Adrianopel terugkeeren. Den heer en mevr. Solitander en mevr. Graeger heb ik toen in het hotel-Djernik, alwaar duitsch wordt gesproken, achtergelaten en met de overige leden van het gezel schap de terugreis aangenomen". zeld van den vrederechter, uit naam van den minister van Justitie en van den voorzitter der rechtbank van het Seine- arrondi88ement, officieel beslag gelegd op het pantserschip Capitan Prat en den kruiser Presidente Pintobeide gebouwd voor rekening vsn het Chili-goeverneme«t en zeilrêe liggende op de werf der Société des forges et Chantiers de la Méditerra- née te Toulon. De Presidente Pinto had een deel harer bemanning reeds boord. De beslaglegging geschiedde krach tens een vonnis van de reehtbank ge wezen op verzoek van de gemachtigden der opstandelingen party te Parijs. Een derde schip, de Presidente Erra- zuriz ligt te Havre. Het lijdt geen twijfel of ook deze zal aangehouden worden, op grond van het volkenrechtelijke beginsel, dat bij het bestaan van een revolutio nairen toestand in eenig land, ieder on zijdig goevernement gehouden is te waken, datgeen der strijdende partijen onderstand verleend worde, ïn welken vorm eok, door of van wege zijne onderdanen. Of dit beginsel zóo ver gaat, dat zoo danige onderstand, in den vorm van een schip met oorlogsbehoeften of gewapen- den aan boord, nog door de neutrale r8ge6ring achterhaald moet worden nadat het schip hare havens reeds verlaten heeft, daarover zijn op dit oogenblik ïn de Vereenigde Staten de gevoelens verdeeld. Men weet dat de staats-secre- taris Blaine en de minister van Marine het contrebande-schip Ita'a, nadat het ■0 gekozen had, een oorlogsschip ach terna gezonden hebben. Maar dit is, be weren de oppositiebladen, meer dan het volkenrecht verlangt of wettigt, en de staats-secretaris heeft, leggen zij hem ten laste, de neutraliteit geschonden. Op grond van het straks genoemde beginsel heeft, na den amerikaanschen burgeroor log, de regeering der Yereenigde Staten eeoen eiech van schadevergoeding inge steld tegen Groot-Brittaüniedewijl kaperschepen der Geconfedereerden in havens van het Yereenigd Koninkrijk waren uitgerust en van benoodigdhedeu voorzien. Het scheidsgerecht te Genève heeft dien eisch toegewezen op grond dat de britsehe regeering verzuimd had het uitvaren der kapers te beletten maar van eene verplichting om hen, eenmaal uitgevaren zijnde, in zee nog na te zetten, is nooit sprake geweest. Reuter kwam met een kort telegram over het zeegevecht te Chanaral, waar de amerikaan8che bladen reeds kolom men vol over hebben. Zooals reeds ge meld werd, heefc het schip der opstande lingen, de Magalhaeseene beslissende overwinning behaald op de drie kanon- neerbooten der presidentspartij, die het op de reede kwamen aanvallen. Het moet een woedend gevecht geweest zijn, waarin de Magalhaes aanvankelijk bijna weerloos tegenover hare kleinere, doch van verschillende kanten haar bestokende vij anden. Eerst Dadat de Magalhaes door eenige gelukkige schoten hare tegenstan ders belangrijke averijen had toegebracht herstelde de kans zich. Een oogenjlik verkeerde de Magalhaes nog in groot gevaar, toen eene torpedo, door de Al- marante Lynch afgeschoten, recht op haar aankwam. Maar een groote kanonskogel, voor de torpedo bestemd, plofte op zijde van deze in het water en maakte dat het moordtuig van richting veranderde en eene onschuldige engelache koopvaar- dijbark, de Bertha E, midden in de zijdi ging treffeD. De mannen van de Bertha E die zich in het ongewone schouwspel van eenen zeeslag op de reede verlustigden hadden nog juist den tijd om, terwijl het schip onder hunne voeten wegzonk, overboord te tjompen maar twee arme kerels, die in het ruim bezig waren verdronken. Een kranige streek wordt van van de mannen van de Magalhaes be richt. In hot heetst van het geveöht, juist toen het groote schip er in ges was zijne breede zijde, met de volle batterij, naar éen zijner bespringers te keeren, schoot een kogel de nok van de ra af, waar de vlag van de Mag< aan vastgemaakt was. Fluks sproDg een van de matrozen haar na, en in een kogelregen werd de dappere man en zij; kostbare last, onder de toejuichingen zijner scheepsgezellen, met touwen weder aan boord gehaald. De drie kanonneerbooten zijn zwaar gehavend afgedeinsd, en worden thans te Valparaiso in orde gebracht vooreen nieuwen tocht. Ook de Magalhaes zal spoedig in staat zijn hen opnieuw te staan. Van hare bemanning werden er 22 gedood en 60 gewond. De verliezen der presidentsschepen vinden wij niet opgegeven. De hoop, dat de presidents-marine door de drie nieuwe, in Frankrijk gebouwde oorlogsschepen versterkt zcu worden, moet Balmaceda opgeven. Den 2n dezer heeft de procureur der republiek, verge- VARIA. Rechter tot een gevangene, die als vagebond is opgepakt. Je bent dus tourist, zeg je Hoeveel geld heb je dan dén zak? Zeventien centen, edelachtbare. Dan moet ik je als landlooper ver- oordeelen. Eerst boven zestig cents spre ken wij van touristec. „Dora, onze huishoudster Susanna gaat trouwen," zei een weduwnaar tot zijn tienjarig dochtertje. „O, hoe heerlijk dat we die heks kwijt raken," riep Dora. Wat zal 't hier prettig worden, als die oude pelikaan weg is. Met wien trouwt ze Dö vader benepen „Wel, met... mij." vader van Bertha Gooseman leest dief] krant en die ziet nu de advertentie i denkt, dat ik wel rijk moet wezen om|j zooveel geld te kunnen verliezen en cl geeft hij mij zijn dochter. Zoo, zoo. Van wie heb je Het geld 1 gekregen om die groote advertentie tc| betalen Wel, van Bertha, het lieve kind,| Een italiaansche bankiersfirma heeftl tegen een duitsehen journalistdief haar naar zij meent, belasterd heeft, een eisch tot schadevergoeding ingesteld,f Zy verlangt betaling van een millioenl mark (600.000 gulden). Als een persmanT die vijf cents per regel krijgt, zulk eenl som wou overleggen, zou hij ongeveer! 9000 jaar moeten leven. Een kleine jongen, die een tydlangl logeerde bij een gierigen oom, ging eens! met dezen uit wandelen en zag onder-li weg een hazewindhond, die naar hemi toekwam en hem de handen likte. Del kleine joDgen, die nog nooit een haze-| wind had gezien, sloeg zijne armen oral den hals van het dier en zei, vol mede-f lijden „Och, hondje, hondje, woon je ook bijl je oom, dat je zoo mager bent?" In de eDgelsche werkhuizen kunnen! man en vrouw, als zij dat verlangen, nal hun zestigste jaar samenleven. Hoogst! zelden wordt daarvan echter gebruik ge-1 maakt, de oudjes zeggen gewoonlijk:! „och, we zijn al zoolang samen geweestI of: „hijheeft zoo'n slecht humeur;" ook! wel „zij heeft zoo'u vervelende kuch I Huwelijkstrouw, waar zijt gij De beroemde schilder Meissonier wasl een groot liefhebber van zyn tuin. Hij I had een ouden tuinman, een volmaakt I botanicus, die nog nooit aan zijn heer I had behoeven te zeggen „ik weet het I niet." „Nu zal ik hem toch eens te pakken I nemen," zei eens de artist tot eenige I vrienden die bij hem aten en liet I hun een klein pakje zien. „Dit is de gedroogde hom van een haring." Hij liet den tuinman komen en vroeg I hem of hij dat zaad kende. „O, jawel," zei de man, „dat is zaad van de polpus fluseimus, een seer zeldzame plant." I „Hoeveel tyd heeft die noodig om op te I komen?" vroeg Meissonier. „Veertien dagen," zei de tuinman. Twee weken later had Meissonier het zelfde gezelschap ten eten gevraagd. I Toen de maaltijd geëindigd was, werd de tuinman aangediend. „Het zaad is opgekomen, meneer," zei hij ernstig. Meissonier keek hem aan en zei toen, ietwat verbluft: „komaan, laten we dat I natuurwonder eens gaan zien In den tuin lichtte de tuinman het deksel van een broeikas op en de ver baasde toeschouwers zagen een dubbele rij haringkoppen, die uit den grond staken en elk een uitje in den bek hadden. Meissonier gaf den man op staaudon voet zijn ontslag, maar nam hem den volgenden dag weer terug. Bismarck heeft gezegd, dat als hij nog tien jaar leeft (waarom niethij bij zijn leven nog zijne gedenkschriften zal uitgeven. „Ik kan wel zoowafc nagaan wat men erover zal zeggen," zei hij „en als ik dan dood ben, zou men mij vrij kunnen zwart maken en bekladden. Daarom wil ik ze bij mijn leven uitgeven, om op alle aanvallen te kunnen antwoorden." De bekende komiek Veltman moest eens in een zijner „verraaiersrollen" geld uitbetalen aan den held van het stuk. Veltman deed dit om den indruk te verhoogen echter zoo langzaam, dat het publiek dat neertellen van rijksdaalder na rijksdaalder verveelde en een stem van de gaanderij plotseling riep„Och, geef het hem maar in bankpapier Een schoolmeester vertelde eens, dat hij er om twee redenen van hield om in zichzelf te praten ten eerste, omdat hij het aangenaam vond, te spreken tot een verstandig man ten tweede, omdat hij gaarne een verstandig man hoorde spreken. Een engelsch officier, kolonel Tanner, heeft in het Himalayagebergte een sneeuwval gezien. Dit op zichzelf is niets bizonders, maar wel merkwaardig is het, dat die sneeuw neerviel in ballen, ter grootte van een menschenhoofd, welke over elkaar heentuimelden. De sneeuwballenstorfcing hield gedu rende een kwartier aan en de officier kon niet ontdekken, hoe de eigenaardige sneeuwvorming werd veroorzaakt. Zeg, ik zie daar in de courant, dat je een portefeuille hebt verloren. Wiens portefeuille is dat Wel, de mijne, natuurlijk. Loop Een portefeuille vol bank noten en wissels! Do eerlijke vinder kan het geld houden als hy de papieren maar terugbrengt. LoopJy ziet geen drie bankbiljetten in een heel jaar Neen, dat is ook zoo, maar de Toen rnon Mozart eens vroeg hoe hij het orgelspel vond van een zeer onbe duidend organist, gaf hij ten antwoord „De man speelt geheel naar bijbelschen trant: zijn rechterhand weet niet wat zijn linker doet." Een jongmensch had eenige gewone volzinnen tot de door hem aangebedene gezegd en wilde hare hand vragen, toen hij uit hare onvriendelijke houding op maakte, dat zij hem niet gunstig zou ontvangen. „Ik wou zeggen, juffrouw, dat ik zeer goed weet, dat het vrouwen hart een teeder iets is en ik kom van avond hier om een verkeerden indruk weg te nemen, dien gij sedert eenigen tijd naar ik meen, hebt opgevat. Laat ik u ronduit zeggen, dat ik niet genoeg van u houd, om u te verzoeken uw lot aau het mijne te verbindenkortom, ik kan uwe liefde niet beantwoorden. Mijne at tenties voor u werden alleen door een gevoel van vriendschap ingegeven en uw vriend zal ik altijd gaarne blijven. Vaarwel 1" Terwijl hij met eene buiging heenging, was zij, door verbazing als met stomheid geslagen, niet instaat te antwoorden Er zijn in Londen drie sociëteiten voor dames, eene voor aristocratische dames eene voor vrouwen, die de aka- deraie bezoeken en eene voor vrouwelijke artisten. Alleen de laatste is gezellig, in de andere twee gaat het lachwekkend stijf en vormelijk toe. Alle drie weren zorgvuldig iederen man. Wat is roem, pa? Verwaarloozing. zoolang je leeft en een standbeeld als je dood bent, jongen. „Het moet toch verbazend moeilijk wezen om zooiets te sohilderen," zei een bewonderend bezoeker in het atelier van een schilder. „Dwaasheid," zei de artist. „Haast iedereen kan een schilderij maken, maar om het dan te verkoopen dat is eigen lijk de kunst." „Ik ga bepaald vooruit met pianospe len," zei Mathilde tot hare vriendin. „Een week nadat ik mij begon te oefenen,

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 6