NIEUWS EN ADVEBTENTIEBLAD. YAL8CHE KAARTEN. 8e Jaargang1. Dinsdag 9 Juni 1891. No. 2432. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagolyks, behalve op Zon- en Feestdagen, l-ltirenn Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiijn worden aangenomen door onae agenten en door allb boekhandelaren en coorantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Xublicite JJ.ire-.ujhr O. J. g Co., J07/P JONX8Stier... Far%*r Slbit Tavbourg Montmartre Haarlem 8 Juni 1891, De heer prof. A. Pierson, voorzitter van den raad van bestuur van het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen te Haarlem, zal op "Vrijdag den 12en Juni e. k., des namiddags ure, tot opening van de jaarlijksche vergadering in het Museum eene voor dracht houden, ten onderwep hebbende De nieuwe richting in de kunst. Deze voordracht is toegankelijk voor donateurs en leden der Maatschappij met hunne dames. Stukfen van dan Raad. osë3!»^tocïïss5ik?e®53s?» De onderwijzer 3e kl. L. W. B. Ingen- hoes (van de opleidingsschool voor jongens) vraagt wegens vertrek naar den Haag ontslag. De afd. Haarlem der Néderl. vereen, tegen de prostitutie ver zoekt afschaffing der kermis, of beper king daarvan van Maandag tot en met Zaterdag. De heer J. Spaan Sr. ver zoekt ontslag als hootd van de openbare school D. en wel tegen i°. November, den dag waarop hij alhier 50 jaar als onderwijzer en hoofd werkzaam zal zijn geweest. De heer B. Langeveld doet een nader voorstel aan den Raad tot het in eigendom verkrijgen van een paar stukjes grond naast aijn perceel, Groote Houtstraat hoek Gierstraat, doch B. en W. adviseeeren ongunstig. Slooping van het geheele perceel zou het eenig afdoend middel wezen tot verbetering van het verkeer in de Gier- en Doel- straat. B. en W. stellen voor, a*n den heer G. H. Blits, leeraar aan de H. B. S. met 3 j c., toe te kennen eene grati ficatie van f 200.wegens extra dien sten. B. en W. stellen voor, in de vacature ontstaan door het overlijden van den gemeente heel- en verloskundige den heer Ph. S. Frank, niet te voorzien, maar het aantal vroedvrouwen met eéne te vermeerderen. Oorspronkelijk gaat dit voorstel uit van de geneeskundige armen Commissie- Zondag 7 Juni hield de postduiven - vereeniging „de Snelvlieger" alhier haar eerste wedvlucht met oude duiven uit Hannover, afstand 347 K. M. De duiven werden des ochtends te 6 uur met N. O wind en bewolkte lucht in vrijheid gesteld, en de uit slag was als volgt: i<! prijs, duif van den heer Joh. Jung, met een snelheid van 1186 M. per min. 20 prijs, duif van den heer Abr. Meijer, met een snelheid van 1184 M. per min. 3e prijs, duif van den heer A. v. IJssel- dijk, met een snelheid van 1178 M. p. 111. 4e pr., duif van den heerT. A. Donnéè, met een snelheid van n 73 M. per min. 5 e prijs, duif van den heer H. E. Jung, met een snelheid van ji68 M. per min. 6e pr., duit van den heer A. Overakker, met een snelheid van T165 M. per min., terwijl de zilveren medaille, beschik baar gesteld door een eerelid, werd toe gekend aan den heer Abr. Meijer, voor de 2 eerst aangekomen duiven. De opbrengst der Noord-Zuid-Hol- landsche Stoomtramweg - Maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in Mei 1891 f 10410 04 1S90 9255.60', sedert 1 Januari 1891 38595.77 tegen ƒ39113 57'/2 over hetzelfde tijdvak van 1890. Het verslag van Crescendo's Matinée op gisteren (Zondag) moet wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven liggen. Ter correctie van ons bericht over de behandeling van de strafvervolging, gericht tegen de gebroeders G. alhier, diene dat de openbare terechtzitting zal plaats hebben op Zaterdag 20 Juni e. k. dus niet op Zaterdag e. k. Wij vernemeu dit uit de beste bron. Gisteren in den vooravond is een jongetje van vijftien jaren, die met eenige andere knapen op het dak van het fa brieksgebouw van de heeren Gebr. Figée was geklommen, door een glazen dak gevallen en kort daarop overleden. baan aan den Velperweg te Arnhem, Als voorloopige datums zijn vastgesteld ;Vrijdag, Zaterdag en Zondag 14, 15 en 16 Augustus a. s. Den eersten da£ 1 zullen alleen de nationale nummers ge reden worden, en wel de drie kampioen- schappen van Nederland, zijnde dat op de bicycle 5000 M., op de safety 5000 M. en op den driewieler 3000 M. Onder de feestelijkheden zal ook behooren een tocht per stoomboot van Arnhem naar dé Westerbouwing. De wedstrijdscom missie van den A. N. W. B. bestaat i uit de heeren J. C. Burkens te Leiden voorzitter, W. G. Delbaere te Amster- jdam, J. J. van Breda Beauser te Loon op Zand, secretaris, L. D. Steffelaar te Nijmegen en D. ter Haar te Warga. OFFRJFELE BEBKÜITFX. Bij kon. besl. is, mét ingang van 1 Oct., tot hoogl. bij de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam benoemd Nicolaas van der Waay. Bij beschikking van den min. van Binn. Zaken is op zijn verzoek aan P. J. Frederiks eervol ontslag verleend als ads. ter beschikking van den hoofd directeur van 's rijks museum te Am sterdam. Bij beschikking van den min. van Binn. Zaken is benoemd tot buitengew. opz. bij de verbouwing van het aca demisch ziekenhuis te Leiden, P. M. J. van Oerle. Als voorzitter van den Veenderpolder, is in plaats van wijlen den heer A. Straathof, gekozen de heer E. J. Los, thans bestuurslid. De omslag van den polder Westzaan is per H. A. met 1.verminderd en alzoo gebracht op f 7. Als lid van den raad der gemeente Alkemade (vacature wijlen den heer A. Straathof) is gekozen de heer A. Los, terwijl voor de vacature van wijlen den heer E. J. Boks eene herstemming moet plaats hebben de heeren J. v. der Meer en P. Kokshoorn. De g r 0 o t e n at i o n a 1 e e n i n ternationale wielerwedstrijden, uitge schreven door den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond, zullen dit jaar gehouden worden op de wieier- De gewezen goeverneur van Atjeh, generaal van Teyn, is den ieo Mei met het stoomschip Maetsuycker te Padang aangekomen, om den 9en dezer me1" het stoomschip Prinses Maria naar Nederland te vertrekken. Aan de redactie der Sumatra Ct. heeft de generaal verzocht de volgende bekendmaking op te nemen Koia-Radja, 27 April. Familieleden of betrekkingen, die wenschen dat de namen van hen die na hun pensioneering of gageering ten gevolge van in den strijd in Atjeh be komen wonden overleden zijn, worden gegrift in marmeren gedenktafels, welke zullen worden ingemetseld in een op het kerkhof Petjoet te Kota-Radja op te richten monumenteele portiek, moeten daarvan aangifte doen aan den adjudant van den Civiel en Militair goeverneur van Atjeh en Onderhoorigheden. Daarbij moet worden overgelegd een attest van den geneesheer, die den over ledene het 'aatste heeft behandeld, en waarin moet worden geconstateerd dat de dood een gevolg is van bekomen verwonding, met aanduiding van den aard dier verwonding. Als termijn waarbinnen het overlijden moet hebben plaats gehad, om onder de op de marmeren gedenktafels te ver eeuwigen namen te worden opgenomen, is bepaald een jaar na de verwonding. IN am ens de Commissie voor oprich ting van een Gr af gedenk toeken te Kota- Radja. H. K. F. van TEIJN. Door j h r. m r. T. A. J. van Asch van Wijck, afgetreden burge meester der gemeente Amersfoort, is bij publicatie van de ingezetenen af scheid genomen in de navolgende be woordingen Stadgenooten Bij het nederleggen van mijne be trekking als burgemeester dezer ge meente, is het mij eene behoefte des harten, u allen dank te zeggen voor den steun, mij verleend. Daardoor was het mij mogelijk, iets voor deze ge meente te zijn. Eerbied voor het over ons geplaatst gezag is eene noodzakelijkheidgij hebt doorslaande bewijzen gegeven, daarvan te zijn doordrongen, en het mij daardoor gemakkelijk gemaakt, mijne taak te verrichten. Mijnerzijds heb ik getracht, met rechtvaardigheid, zonder aanziens des persoons te handelen. Dat dit mijn ernstig streven was, werd door u ge waardeerd. Noode scheid ik van deze gemeente, die mij lief was geworden, noode van zoovelen met wie ik mocht samer»wer ken om de belangen der gemeente en die van hare ingezetenen te behartigen. Door H. M. de Koningin-Regentes ben ik tot een belangrijken werkkring geroepen. Moge het blijkendat ik mijne krachten niet heb overschat, door aan de roepstem gehoor te geven, en het mij gegeven zijn, ook in Suriname de overtuiging te vestigen, dat ik niets beoog dan den bloei dier schoon e kolonie en het geluk van hare bewoners. Naast den dank voor den steun, mij verleend, ook de bede dat de gemeente, in gezonden zin, moge toenemen in bloei; dat niemand zich omtrent uit breiding hebbe te beklagen, en rust in deze gemeente mogen bestendigd blij ven. Gehechtheid aan het Huis van Oranje en liefde voor H. M. de Ko ningin en voor H. M. de Koningin regentes bestaan in Amersfoort zonder uitzonderingdit maakt de taak ge makkelijk van hem, die gesteld is aan het hoofd der burgerlijke gemeente. Moge de erkentenis, dat er een God is die alles bestuurt, allen tevreden doen zijn met hun lot, ook al is dat dikwijls moeielijk. Neemt de verzekering aan, dat de gemeente Amersfoort eene ruime plaats in mijn hart zal blijven innnemen, en ik niet anders dan met liefde en dank baarheid aan haar blijf denken. De uitslag van het examen in boekhouden voor de praktijk van wege de vereeniging van leeraren in het boekhouden te Amsterdam, op 26, 27 en 28 Mei gehouden, is aldusBoek houden 37 candidaten, geslaagd 9, na melijk de heeren J. W. Rooseboom, J. Blom van Assendelft Jr., J. PI. de Mare, J. J. Diemont en J. de Jong van Amsterdam, C. Chevalier Jr., en J. W. Flentrop van Zaandam, R. Böckmann van Wormerveer en mej. de wed. E. v. d. Brugge geb. Poortman van Vlaar- dingen. Men zegt dat Louis Bouw meester aan bloedvergiftiging lijdt, ver oorzaakt door een wondje aan den voet, waarin de vergiftige kleurstof van een tricot drong. Er is geen gevaar. Zaterdagnacht sloeg een man eene groote spiegelruit in van een pand aan den Schiedamschen dijk te Rotterdam, volgens zijn zeggen om in de gevangenis te komen. Hij verwond- dé zich echter zoodanig aan den rech terpols, dat hij ter verpleging naar het Ziekenhuis moest worden gebracht. In het Tér Haarsche Veen, bij Ter Apel, is eenige voeten onder het veenoppervlak het vrij wel gecon serveerd lijk van een man gevonden. Deze vondst werd door een jong turf graver gedaan, en is weder een bewijs, dat veen zeer bederfwerend is Het lijk, dat geheel ontkleed is bevondeü, had aanvankelijk bij het opdelven eene don ker gele kleur, men zou kunnen zeg gen was op weg tot vereenzelving met het veenna een dag of twee is het nu reeds geheel zwart. Het ligt thans nog op last van het gemeentebestuur in het lijkenhuisje op het kerkhof te Ter Appel. Er is van geraamte geen sprake, wel van eene zekere intering De huid is zacht lederachtig. Het hoofd vertoont nog een baard en rossige hoofdharen. De ge laatstrekken zijn, zoover te oordeelen, regelmatig. Hoe lang is die veenlaag het graf van dien man geweest? De 17 jarige H. uit Echt, is door de marechausées Vrijdag aan gehouden, wegens poging tot doodslag gepleegd op den rijksveldwachter D te Maasbracht. Toen deze het jachtveld surveilleerde, ontmoette hij H., verzocht om zijn geweer na te zien, waarop H. op hem aanlegde en niet eerder het geweer afzette en de vlucht nam, vóór dat de rijksveldwachter op hem gescho ten had. Uit de gemeente Vlacht- wedde zijn in de vorige week naar Win schoten overgebracht en in het huis van bewaring aldaar in voorarrest gesteld de echtelieden J. M. en G. K., samen sedert ongeveer twee jaar gehuwd en HOOFDSTUK II. Maar waar zijn de dames „Lottie is gelijk met mij gekomen. Zie daar is zij met Willie Percy," en de vicaris wees naar een paar, dat op eenigen afstand van de tenten onder een ceder zat. „Mijn vrouw en Grace ver wacht ik ieder oogenblik." Lottie Preston en Willie Percy hadden klaarblijkelijk weel een van hunne gewone kibbelarijen, want juist toen de vicaris in hunne richting had gewezen, riep zij uit op een schijnbaar ^norrigen toon „Neen i neenneen neen ziedaar dan 1 En zooals zij zeggen in het Lagerhuis, hebben zij die neen ant woorden steeds gelijk. Ik hoop dat dit nu de laatste keer zal zijn, dat gij het mij vraagt en laat mij nu als 't u blieft gaan. Want Willie Percy had in zijn wanhoop haar band gegrepen en wilde haar tegenhouden plotseling liet hij haar los en zeide „Gij zendt mij dus weg met een beslist neen „Is dat mijn schuld antwoordde Lottie. „Ofschoon er niets tusschen ons is en ook nooit iets kan zijn, mijnheer Percy, denkt gij dat ik met mijne vrouwelijke opmerkingsgave niets gemerkt heb van uwé attenties voor Maudie Ripon?" „O, gij weet wel, dat iedereen Maudie moet bewonderen," zeide Willie tot zijn verontschuldiging. „Maar niet iedereen," vervolgde Lottie, „behoeft zich be- helijk te maken, door hiervoor steeds zoo openlijk uit te komen." „Nog niet half zoo openlijk echter," zeide hij weer, „als een jonge dame te Scarborough verleden jaar in den herlst haar voorkeur voor kapitein Beverley heeft getoond." „Mijnheer Percy," zeide Lottie verontwaardigd, „gij vergeet u zelf." „Ik wenschte wel dat mij dit kon gelukken" aldus viel Percy haar in de rede, „en ook dat ik u kon vergeten." „Probeer het." „Dank u, ik zal het doen. Er heersente een oogenblik van stilte. Lottie Preston was weer gaan zitten, en zette het uiteinde van haar witte parasol op de punt van haar schoen, toen Willie Percy plotseling losbarstte met de woorden „Ik zal u eens vertellen, wat eigenlijk de zaak is „gij zijt een hardvochtig Maar alvorens hij zijn zin had uitgesproken, was zij reeds van de bank opgesprongen, en zeide„Ik keer naar de ten toonstelling terug, de bloemen zullen mij tenminste zulke harde woorden niet toevoegen „Mag ik u vergezellen?" smeekte Willie, „Neen." Zij maakte een beweging om te gaan. „Lottiezeide haar beminde op verwijtenden toon, want haar beminde was hij, wanneer het daarvoor tenminste reeds voldoende is, dat men iemand innig liefheeft. „Ik meen dat „neen" mijnheer Percy evenals zooeven", was haar antwoord. „Wanneer ik kapitein Beverley ontmoet, zal ik hem dan zeg- gen, waar hij u waarschijnlijk zal kunnen vinden vroeg Willie met sarcasme in zijn stem toen Lottie zich in de richting van i de tenten wilde verwijderen. I „Is hij hier?" vroeg Lotty haastig. „Ja zekerwas het antwoord, „hij is zooeven aangekomen, maar natuurlijk veronderstelde ik, dat gij het reeds wist, ik 1 dacht, dat hij wellicht op uw verzoek te Barton was gekomen." „Hoe durft gij zulke woorden uitspreken, mijnheer Percy 1" I riep Lottie uit, een verontwaardigde houding aannemende, maar I op het oogenblik, dat zij Willie verliet, voegde zij er bij„Wan- neer gij kapitein Beverley mocht ontmoeten, wees dan zoo goed om hem te zeggen, dat hij mij bij de orchideeën kan vinden. Ik zal u zeer verplicht zijn, wanneer gij dat voor mij wilt i doen." Willie zag Lottie half toornig, half weemoedig na, terwijl zij j zich verwijderde met de houding van een hertogin. „Mij te verzoeken om zulk een boodschap over te brengén," I mompelde Willie, „en dat nog wel aan zulk een vent Juist op dat oogenblik viel zijn oog op een handschoen, die I in het gras lag. Hij raapte haar ophet nummer van de wijdte was zes en een half, en bovendien was zij heerlijk geparfumeerd. Hij hield het voorwerp in zijn hand en keek de verdwijnende 1 gestalte na. Ja, hij had voor Chailey Beverley moeten wijken, wiens schuldbekentenissen, dit wist hij met zekerheid, in zijn regiment even snel rondvlogen als fazanten op een zeer verhitte plaats

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1