NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 11 Juni 1891 No. 2434. ABONNEMENTSPRIJS: ADYEETENTIËN: STADSNIEUWS. Lsttsrsn en Kunst. BINNENLAND. Leger en Yloot. FEUILLET O NL NL HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer ÏS2. van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer lOCentB. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie 6'ênérale dt I'vblioiH Jütrutigère 6. Aj .O.el'hh ij- Co., JOHN F. JONèA, Succ.t I'arijl 31Cav Faubourg Montmartre cMXSRttBRBBS Haarlem i® Juni 1891. Bij de opening der stembriefjes voor een Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het district Haar lem is gebleken dat op mr. A. J. W. Farncombe Sanders waren uitgebracht I042 stemmen. Daar de meerderheid 983 bedroeg, is alzoo mr. Sanders gekozen. Voorts verkreeg mr. J. A. van Gilse 620, de heer H. van Blaaderen (a. r.) 202 en de heer A. H. Gerhard (volkspartij) 80 stemmen. De volontairs-sergeanten van het ie studiejaar der militaire school te Haar lem worden van 15 Juli tot 15 Septem ber e. k. gedetacheerd bij het regiment grenadiers en jagers en bij het 7 regi ment inf., om gedurende dien tijd den practischen dienst als onderofficier in de compagnie te leeren. De generaal- majoor, inspecteur van het militair onderwijs, heeft de noodige wenken gegeven 0111 in dien korten tijd eene oordeelkundige opleiding te verkrijgen. Op de algemeene begraafplaats te 'sHage werd een even schoon als ka rakteristiek grafmonument in wit marmer geplaatst, waarvan ontwerp en uitvoering werden opgedragen aan den heer Ed. von Saher, Conservator van het Mu seum en Directeur der Teekenschool voor Kunstnijverheid alhier. Het ge- denkteeken is geplaatst op het familie graf der Bauduins. Daar het gralteeken tot stand werd gebracht door de familie met mede werking der keizerlijke japansche Re geering, heeft de ontwerper getracht het europeesch met het japansch karakter te vereenigen. Het voetstuk is versierd met een ornementaal vlakrelief. De japansche draak, houdende een schild met het wapen der familie Bauduin, als midden stuk, is verder aangevuld met arabesken van gesloten lotusbloemen en bladeren (symbool van de dood). De bekroning is verder versierd met de rijzende zon en den vlammenden bol in de akrotenen. Het opschrift is op de eene zijde in het Hollandsch, op de andere in het Japansch gesteld. Het Japansche op schrift, dat uitsluitend aan mr. A. J. Bauduin ex-secretaris der Japansche Le gatie is gewijd, luidt: „Overleden den 2511 Juli 1890. Gedenkteeken aan mr. A. J. Bauduin den betreurden secre taris der Japansche Legatie, gewijd door de Keizerlijke Japansche Regeering." (D. v. Z.-H. 's Gr.) Dinsdagnamiddag is een twintigjarig wagenmaker, die in de werkplaats van de H. IJ. S. M. op een ladder werk zaam was, op den grond gevallen ten gevolge hij een schedelbreuk bekwam en naar het gasthuis moest worden overgebracht. In den Spaarndammerpolder is onder tijdelijk aanwezige belgische werklieden een geval van pokziekte in vrij hevigen geconstateerd. Een paar dronken vreemdelingen hebben de laaghartige wreedheid gehad, om een paard dat voor een herberg in den Grooten IJpolder stond, nagenoeg den nek af te snijden; de politie heeft ondanks ijverig onderzoek de daders nog niet kunnen opsporen. Thans bevestigt de A. Ct ons vroeger üericht, dat de heer en mevr Albers niet aan de Holl. Opera blijven. Het blad voegt er bij, dat beiden aan de Opera te Antwerpen zijn geënga geerd. De toestand van Jacques De Boer is verergerd en boezemt bezorgdheid in. Inhoud van De Nieuwe Gidsa.fi. V. Alkibiades, dr. Ch. M. v. Deventer; Een vrouwe tijdschrift, F. v. d. Goes Winter, Delang; Een entre acte, Jac. v. LooySensatie, DelangGeneraal Booth, F. Domela NieuwenhuisHoll. Teekenaars II, Jan Veth; Prof. A. Pierson over Aristofanes, dr. Ch. M. van Deventer; Nieuw Engelsch Proza, Frederik van EedenOver dominee Hugenholtz en Frederik van Eeden, Willem KloosOp de Nieuwmarkt, Frans Erens; Het koningschap in Ne derland, F. van der GoesVaria (Oedipus in Utrecht) Frederik v. Eeden. De gewone andientie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal op Zaterdag 13 Juni niet plaats hebben. De nieuwbenoemde goever- neur van Suriname, jhr. Van Asch van Wijck, is Woensdag per stoomschip Prins Frederik Hendrik van de West Indische mail, naar Suriname vertrok ken. Omtrent het bezoek van den duitschen keizer aan de nederland- sche hoofdstad verneemt men nader, dat het plan o. a. bestaat, den keizer van Amsterdam uit, een tocht langs een gedeelte van het Merwede kanaal te laten maken tot Nieuvversluis, om over den Amstel naar de hoofstad terug te keeren. Ook stelt men zich voor, den keizer bij zijne aankomst voor de stad vermoedelijk in den vroegen ochtend op het IJ te doen opwachten door eene flotille van alle vaartuigen der amster- damsche roei- en zeil vereen jgingen. Aan de De Ruyterkade zou dan een prach tige landingssteiger worden geplaatst. Volgens een ander plan, dat veel kans heeft, verwezenlijkt te worden, zal op het IJ des avonds een schitterend water feest worden gehouden, waarbij een vuurwerk wordt afgestoken en alle ple ziervaartuigen der amsterdamsche ver- eenigingen zullen illumineeren. Men geeft de voorkeur aan het IJ, omdat de oor logschepen dan aan dit feest kunnen deelnemen en met hun electrisch licht den luister verhoogen, Voorts is er nog sprake van, dat het keizerlijk paar bezoeken zal brengen aan het Rijksmuseum en aan Artis. Bij de dezer gehouden vei ling van de paarden, rijtuigen en stal- behoeften der „Amsterdamsche Tram- Omnibusmaatsqhappij"is op de opbrengst 34,886) beslag gelegd door Gebr. Spijker, aldaar, op grond dat de Maat schappij hare verplichtingen jegens deze firma niet is nagekomen. De commissie van likwidatie heeit in dezen als adviseur mr. J. C. de Vries genomen. Het is overigens met deze veiling zeer slecht gegaan; de paarden, ten getale van 159, hebben door elkaar slechts f 200 opgebrachtterwijl van de 40 rijtuigen (38 omnibussen en 5 fouragewagens) slechts één (een omni bus) verkocht werd. Dit rijtuig, dat f 2000 gekost heeft, ging voor... ƒ250, Op de andere werd zelfs geen bod ge daan. In Sept. - Oct. a. s. wordt te Amsterdam eene internationale tentoon stelling gehouden ter bevordering van de photographie. Zich voor 1 Juli a. s, voor mededinging aan te melden bij den heer Chr. J. Schuver, P. C. Hooftstraat 72 Amsterdam. Inzendingen moeten vóór 1 September a. s. in Amsterdam aanwezig zijn. Uit Enk huizen wordt ge meld aan de N RC. In den stormachtigen Maandagnacht is D. Lub, schipper op het vaartuig E. H. 7, terwijl men bezig was met den kuil naar ansjovis te visschen, over boord geslagen en verdronken. Hij laat eene vrouw en zes kinderen achter. In den nacht van 8 op 9 Juni zijn van een Enkhnizer visschers schuit twee mannen overboord geslagen ■waarvan de een werd gered, doch de ander, ondanks alle aangewende po gingen, is verdronken. Ook is eene schuit tengevolge van het stormachtige weer over den dam bij de stad gesla gen, waarbij echter geen ongelukken plaats hadden. Naar aan de F), R. Ct wordt medegedeeld, hebben de plannen tot herziening van den schouwburg der Nieuwe Rotterdamsche Schouwburg maatschappij op den Coolsingel, onder bestuur van den heer Saalborn, thans een vasten vorm aangenomen. Het ge bouw is opgeknapt en verfraaid, de toegangen zijn verbreed en verruimd, de tooneeltoerusting heeft vernieuwing ondergaan. Een van de eerste voor stellingen, die in den loop van den zomer zullen aanvangen, zal zijn de pantomime De Verloren Zoon. De drie voornaamste rollen zijn verdeeld als volgtde jonge Pierrot, mevr. Ver- straetende oude Pierrot, de heer Saalbornmoeder Pierrot, mevr. Van Rossum. De pianopartij heeft een Rot terdam sch dilettant op zich genomen de verdere muzikale begeleiding bestaat evenals te Parijs, uit een dubbel kwar tet. Onder de eerst voorgenomen voor stellingen vinden wij verder Parisina, melodrama van F. Gittens, muziek van Keurvels, in den geest van het onlangs te Amsterdam opgevoerde melodrama Charlotte Corday. Voor mevr. Saalborn De Groot is de hoofdrol in Parisina bestemdde componist komt zelf diri- geeren. Ook Mascagni's Cavalleria rusticana zal in den heropenden schouw burg haar intrede doen. Voorts staan er duitsche operettes en opera's op de lijst. Het komt ons wel wat vreemd voor in deze opgave de opera van Mascagni te ontmoeten, die, hoewel uit 1 acte slechts bestaande, vier eerste opera-artisten en een flink orkest vordert. Waar haalt de heer Saalborn die van daan Een winkelier in kruide- nierswaren in de Waterloostraat te Rot terdam, is de dupe geworden van twee bedriegers, die hem te koop aanboden eene partij cacaopoeder, volgens zeggen afkomstig van een faillieten boedel. Het monster voldeed volkomen waarop dan ook eene bestelling werd gedaan. De bestelde cacao werd spoedig geleverd, en door den kruidenier met 130 betaald. Bij nader onderzoek bleek echter, dat het poeder niets anders was als aardappelenmeel, gemengd met een kleursel. De onbekende bedriegers waren met hun buit reeds lang verdwenen toen het bedrog ontdekt werd. De infanterist Lambooy, wiens lijk Zaterdag in den IJsel te Olst werd gevonden, is, volgens de in omloop zijnde geruchten, door eenige huzaren uit Deventer in het laatst der vorige maand mishandeld en daarna in de rivier geduwd. Door een gedeelte van de spoorweg en telegraaf-compagnie van het korps genietroepen, zal binnenkort een tijde lijke spoorweg worden aangelegd, aan vangende bij „de Franschman" aan den straatweg van Bergen naar Egmond, tot aan het schietterrein in de duinen bij Schoorl, ter hoogte van standpaal n°. 30. Deze spoorweg moet hoofdzakelijk dienen tot het vervoer van het voor de schietproeven benoodigde artillerie- materièelde bediening en het onder houd van dezen spoorweg zal eveneens door personeel van de genietroepen geschieden, dat zoo noodig door deta chementen infanterie en artillerie zal worden bijgestaan. De troepen zullen in de gemeente „Bergen" in een kamp worden ondergebracht. De generaal-majoor H. IC. F. van Teijn, afgetreden goeverneur van Atjeh, keert van Genua, alwaar hij met de Prinses Marie is aangekomen, over Parijs naar Nederland terug. RECHTSZAKEN. Valsche munters. In eene zitting der rechtbank te Leeuwarden hebben terechtgestaan L. Grüning en E Ber- genrott, Duitschers, thans in hechtenis, beschuldigd van het namaken en als echt uitgeven van guldens. Het bleek, dat Grüning er in was geslaagd, met gebrekkige hulpmiddelen afdrukken in gips te maken, van een echten gulden, en daardoor guldens te maken, die bij oppervlakkige beschouwing voor echte konden doorgaan. Bergenrott heeft hem daartoe een echten gulden verstrekt, welke bi zon der scherp van vormen was. Overeenkomstig de v ordering van den subst.-off. van just., mr. H. Th. Wes tenberg, heeft de rechtbank hen veroor deeld, Grüning tot 3 jaren en Bergenrott tot 1 jaar gevangenisstraf 5 HOOFDSTUK II. „Daar is hij in de grootste drukte en vreugde zooals ge woonlijk Gij kunt zijn lach onder duizenden herkennen. Daar mee overstemt hij alle geluiden. Maar wat scheelt u, miss Dal ton?" riep de squire plotseling uit, terwijl hem de bleekheid van Grace's gelaat opviel. „Gij ziet bleek gij schijnt niet wel te zijn. Zal ik een glas water met ijs voor u halen „Het is niets de warmte slechtsgaf Grace op matten toon ten antwoord. „Binnen drie minuten ben ik naar de tent en weer terug. Blijf in dien tusschentijd hier in de schaduw zitten, totdat ik weer terug ben," en George sprong op en verwijderde zich met vlugge schreden. Toen George weg was, trachtte Grace op te staan, maar alles scheen in haar hoofd te draaien, en zij werd duizelig. Hare ledematen waren als met lood bezwaard. Zij besloot echter om Beverley te vermijden in ieder geval voor het oogenblik, en zij spande hare uiterste krachten in om deze plek te kunnen verlaten. Zij had echter nauwelijks een paar schreden gedaan, of hare krachten ontzonken haar. Hare knieën knikten en zij zou gevallen zijn, toen zij plotseling door een paar sterke armen werd opgevangen, en een stem, die zij maar al te goed kende, uitriep„Een dame Dat is juist bijtijds De aanraking mét dezen man scheen haar hare krachten terug te geven, want zij scheurde zich letterlijk van hem los en verhief zich met fierheid in haar volle lengte. Op het oogenblik, dat hij haar gelaat zag, riep hij ontsteld uit „Groote GodGrace Dalton I" terwijl zij op een toon van afschuw de woorden uitte„Het is dus toch Charles Bingley „Stilriep hij uit, „nu ben ik Bingley niet meer. Ik ben Charles Beverley de neef van squire Studley. Ik wil u overal en ten allen tijde onder, vier oogen spreken. Ik zal u alles ver klaren. Ik ben niet zoo schuldig als het u moet toeschijnen" en hij trachtte haar te naderen en haar hand te grijpen. „Nader mij niet," zeide Grace met verontwaardiging. „Raak mij niet aan." „Ik had nooit kunnen denken," stamelde de kapitein. „Ik.... ik.gij weet, dat ik mij niet aan u zou hebben opgedwongen. Laten wij beiden het verleden vergeten." „Ik wil u niets beloven. Het is niet zoo gemakkelijk voor mij om met het verleden te breken," gaf de goevernante ten antwoord. „Het is nu geen tijd voor verwijten. Daar komt mevrouw Selby. Om Godswil en terwille van uzelf, tracht u te behee'r- schen Voor alles vergeet niet, dat wij vreemden voor elkaar zijn Hij had deze woorden nauwelijks uitgesproken, of miss Mid- gley, gevolgd door Tom, die een karaf en een glas in zijn hand hield, traden op hen toe. „Beste Grace," riep miss Midgley uit, die blijkbaar zeer op gewonden was, „wij ontmoetten zooeven George Studley. Hij heeft het rijtuig laten inspannen om u naar huis terug te bren gen." Zich vervolgens tot den ouden Tom wendende, zeide zij op haastigen, bevelenden toon „Geef miss Dalton dadelijk een glas water met ijs, lummel O ogenblikkelijk nam Tom zeer beleedigd een fiere houding aan en zeide, terwijl hij een glas water voor Grace inschonk: „Lummelwat beduidt dat Ik geloof, dat gij mij voor Tommy Brown aanziet den knecht van den vicaris, die al het werk doet." Grace dronk gretig van het koele water, dat Tom haar had gebracht, en de verkwikkende drank verfrischte hare droge lippen en gloeiende keel. „Drink niet te schielijk, lief kind," zeide de ongetrouwde dame op waarschuwenden toon. „Een plotselinge verkoeling zou haar kunnen dooden, nietwaar, kapitein," vervolgde zij en wendde zich tot Beverley. „Ik heb er verschrikkelijke staaltjes van hooren vertellen tengevolge van het koude ijs verschrikkelijk. O, Grace, gij kent kapitein Beverley zeker nog niet Kent gij elkaar?" zeide zij en wendde zich van den een tot den ander. „Ik kwam hier," gaf de kapitein schielijk ten antwoord, „in de meening mijn neef hier aan te treffen, en vond hier deze dame, die ik niet de eer heb te kennen, en die, naar ik vrees, tenge volge van de hitte onwel was geworden." „Hoe toevallig I" merkte miss Midgley op en stelde hen ver volgens aan elkaar voor. „Miss Dalton kapitein Beverley

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1