NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Vrijdag 12 Juni 1891 No. 2435. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETEN TIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. Lstteren en Eunst. FEUILLETONs HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Hontstvaat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen od Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Génerale de Pvbliciti Btrangère 6. hasl hp g Co., JOHA' F, JONh'fi, SuccJ'ari:* 31 hit Faubourg Montmartre. Haarlem n Juni 1891. Vanwege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Prov. Bestuur alhier aanbesteed. ie. de voorziening dér Boorden' van het Noord-hollandsch Kanaal in 4 per ceelen. Raming ie perc. ƒ6500, 2e perc. 10.600, 3e perc ƒ12000, 4e perc. ƒ2400. Voor 't ie perc. waren n biljetten waarvan dat van J. Oldenburg te Bergen het laagst, voor ƒ6000. Voor 't 29 perc. waren 8 biljetten waarvan dat van G. Honig te Purmerend het laagst, voor ƒ9444- Voor 't 3e perc. waren 5 biljetten waarvan dat van J Oldenburg te Bergen en H. Schuit te Alkmaar het laagst, ieder voor 11.500. Voor 't 49 perc. waren 4 biljetten waarvan dat van G. O. van Doorn te Amsterdam het laagst, voor ƒ2200. 2e. het herstellen van buitengewone winterschade aan de Rijkszeewerken op het eiland Wieringen. Raming ƒ5300 Ingekomen 5 biljetten waarvan dat van C. Kroon te Wieringen het laagst voor 5496. Heden herdacht G. Slingerland den dag waarop hij 40 jaar bij de firma W. H. Jacobs alhier, in betrekking was. Niet onopgemerkt mocht deze dag voor den bejaarden, maar toch nog opgeruimden kameraad voorbij gaan, vandaar dan ook het donderend hoera dat opging toen de jubilaris te 9 uren de fabriek binnentrad. Hij nam plaats onder een toepasselijk aangebrachte versiering en werd door den meester knecht namens allen hartelijk toege sproken en hem een zeer gepast geschenk overhandigd. Getroffen dankte de jubi laris voor deze verrassing. Ook van den patroon ontving hij den hartelijksten ge- lukwensch en dat deze het niet bij woorden liet, behoeft niet te worden vermeld. Deze dag heeft den onderlingen ka- meraadschappelijken geest, die toch reeds op de fabriek heerschte, weer flink verhoogd. De keizer van Dnitschland zal met zijne gemalin, bij zijn bezoek aan Amsterdam een kort uitstapje maken naar 's Hage en Scheveningen en daarna per spoortrein naar Rotterdam komen, een rijtoer door de stad doen en van daar per jacht vertrekken. HPT MM. Koningin Wilhelmina en de Koningin- Regentes zullen het keizerlijk echtpaar uitgeleide doen tot Rotterdam. BI ij kens het eerste verslag van de Vereeniging .tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen, worden thans reeds 10 man nelijke patiënten op het buitengoed „'s Heeren-Loo nabij Harderwijk ver pleegd en bestaat het voornemen, wel dra een tweede gesticht voor vrouwe lijken patiënten te bouwen, waarvoor de ontwerpen reeds in gereedheid zijn ge bracht, terwijl het doel is, allengs ge bouwen op te richten .voor een drie honderdtal patiënten. Directeur der inrichting is de heer F. Kortlang, secretaris der Vereeniging. De directeur der we es in richting te Neerboseh heeft over het thans afgesloten boekjaar ruim ƒ12000 aan giften en bijdragen minder ontvan gen, dan het voorgaande jaar. Men meldt uit Amsterdam: In de Bloemdwarsstraat heeft Woens dag in een wasch- en strijkinrichting een jongmensch op zijn meisje, dat de verkeering met hem verbroken had, 4 revolverschoten gelost. Het slacht offer was onmiddellijk dood. De moor denaar kon slechts met groote moeite gearresteerd worden, daar het publiek hem te lijf wilde. Uit Enk huizen meldt men: Bijna alle vaartuigen zijn Woensdag in de haven teruggekeerdvan som mige is bericht ontvangen, dat zij in andere havens eene toevlucht hebben gezocht. Een Enkhuizer botter is op het zand geslagen en lek gewordende bemanning is gered. De schade aan verloren netten be draagt duizenden guldens. Woensdagavond omstreeks 7 uur brak de stelling voor het in aan - bouw zijnde blindengesticht aan de Van der Duinstraat, te Rotterdam, waar door 2 werklieden naar beneden stort ten en per brancard naar het zieken huis moesten worden gebracht, alwaar het bleek, dat een daarvan eene zéér ernstige beleediging aan het onderbeen had bekomen en de andere eenige rib ben had gebroken. Dr. J. J. W. V., gemeente geneesheer te Zelhem, die de vorige week voor de rechtbank te Arnhem terechtstond ter zake van het afgeven van briefjes van overlijden zonder dood- schouw te verrichten, is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 dagen. De eisch was 14 dagen. In de jongst gehouden zitting van den Raad der gemeente Winschoten, was o. m. ^an de orde eene voordracht van Burg. en Weth. om, behoudens goedkeuring vanheeren Ged. Staten, uit den post voor onvoor ziene uitgaven te betalen de kosten ad 48, veroorzaakt door het luiden der klok, ter gelegenheid van het o verlij den en de begrafenis van Z. M. den Koning in November 1890. Blijkens de bij die voordracht gevoegde toelichting brachten burg. en weth. de officiëele uitnoodiging om de klokken te luiden, over aan hh. kerkvoogden der herv. gem., omdat de burgerlijke gemeente geene luidklokken bezit. Door het kerkelijk college, dat, behalve ander onroerend goed, ook den toren met klok en uurwerk beheert, werd bereidwillig aan die uitnoodiging voldaan, doch, geene middelen te zijner beschikking hebbende öm de daardoor veroorzaakte kosteu te kwijten, bracht het deze aan de burgelijke gemeente in rekening. Vandaar de voordracht. Zij werd aangenomen met acht tegen vier stemmen, die van de hh. Tresling, Van Dijk, Bronsema en Brader. De heer Van Dijk motiveerde zijn stem; z. i. wettigden de door de gemeente te be trachten noodzakelijke bezuinigingen geenszins eene uitgave als waarvan sprake was het klokluiden noemde spr. een onnut werk. Het 3-jarig zoo ritje van den werkman F. Mulder, met zijn ouders te Kleine Meer (Gron.) op bezoek, wist zich al spelen vie van den steel eener lange gouuscrie pijp meester té maken ep stak dezen in den mond. Het toeval wilde, dat de kleine voor over viel, met het gevolg, dat de steel door den mond tot in de hersenen drong. Hoewel de steel dadelijk door den vader werd verwijderd, is het hoofdje geweldig opgezwollen. Een professor te Groningen, wiens hulp men inriep, moet verklaard hebben, dat de. kleine niet zal genezen. De verstandhouding tus- schen den predikant bij de Ned. Herv. gemeente te ICielwindenwier (Gron.) en den voorzanger was in de laatste tijden erg gespannen en had eene gerechtelijke vervolging van den voorzanger ten ge volge, wegens het bespotten van een dienaar van den godsdienst, daar hij in de kerk uitgeroepen had toen de predikant Gezang 24, vers 3, wilde laten zingen„Bs. van Es wil zeker eene Aprilgrap met Ide gemeente uithalen ik verzoek daarom der gemeente de kruisen en mollen maar weg te laten." De ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de arrondissements-recht- bank te Winschoten eischte, aangezien de schuld wettig en overtuigend bewe zen was, voor den voorzanger 100 of 14 hechtenis. Van 9 Aug.—27 Sept. zal te Ant werpen een internationale tentoonstel ling worden gehouden van schoone kunsten. In het Prater teWeenen is een mon ster-concert gegeven ter eere van Johann Strauss, wiens compositie de Blauwe Donau-wals nu juist 25 jaren oud is. Het orkest bestond uit al de te Weenen aanwezige militaire muziekkorpsen. Strauss nam zelf den dirigeerstok ter hand, toen de Blauwe Donau gespeeld werd en hij werd met geestdrift toege juicht. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Utrecht, Kamer van burgerlijké zaken, heeft heden uitspraak gedaan in de vordering tot betaling van een bedrag van ƒ3400, door den tafelhouder W. H. §F. K, ingesteld tegen den oud-student A. J. E.v. d. C. De rechtbank heeft de vordering tot betaling van het bedrag van 1225 voor dé aan den gedaagde sedert den dag van zijné meerderjarigheid geleverde diners toegewezen, als op de wet gegrond. Wat het overige gedeelte van de vordering betreft, heeft de rechtbank overwogen, dat dit gedeelte slechts dan kauworden toegewezen, als blijkt, dat de gedaagde stilzwijgend en uitdrukkelijk de—verbintenissen tijdens zijne minder jarigheid" aangegaan, heeft bekrachtigd. De mondelinge mededeelingen van den gedaagde nu, waarop eischer zich beroept, bevatten wel eene erkentenis van de schuld, maar zijn niet als eene bekrachtiging of bevestiging van de vernietigbare overeenkomst in den zin der wet aan te merken. Ook het overgelegde afschrift der schuldbekentenis is niet als eene schrif telijke bekrachtiging aan te merken, omdat de gedaagde daarbij slechts voorwaardelijk afstand doet van zijn recht om zich op zijne minderjarigheid te, beroepen, namelijk onder de voor waarde dat de eischer genoegen zal nemen met betaling zoodra hij er toe in staat is. Die voorwaarde is niet ver- v*ld en dus is de voorwaardelijke af stand vervallen en is het recht van gedaagde onverlet gebleven, om van het middel zoodanig gebruik te maken als hij zal gei aden achten. De eischer is daarom in dit deel van zijne vordering niet ontvanklijk ver klaard. Rechtdoende op de vertrouwbare vordering, is de overeenkomst tusschen partijen eene opgave van Januari 1884 tot 12 Juli 1886, nietig verklaard op den enkelen grond der minderjarigheid van gedaagde. De kosten van het geding zijn ge compenseerd in dier voege dat ieder der partijen zijn eigen kosten moet be talen* O. D.) KOLONIËN. Blijkens de jongste uit Batavia ont vangen indische mail hebben twee vreeselijke jacht-ongelukken allerwegen sensatie gemaakt. Het eerste heeft plaats gehad in het Pamalangsche. De controleur J. C. Beynen was nl. op zekeren morgen op de kidangjacht gegaan. Toen hij er één onder schot kreeg, loste hij één loop van zijn geweer, doch trof de kidang niet doodelijk. Toen liep hij er op toe en sloeg haar met de kolf, evenwel met het ongelukkig gevolg, dat het schot uit een anderen loop afging ,en zijn rechter bovenbeen verbrijzelde. Had het been dadelijk geamputeerd kunnen worden, dan had er nog hoop bestaan zijn leven te behouden, maar daarop bestond geen uitzicht, omdat men 24 palen moest reizen om een geneesheer te ontbieden. Onder hevige pijnen gaf de ongelukkige Beynen den geest. Hij was uiterst bemind. De begrafenis werd door eene groote menigte bijgewoond, w. o de bevolking van de door hem bestuurde afdeeling. Plet tweede jacht-ongeluk heeft inde omstreken van Batavia plaats gehad. Een vijftal jongelieden waren 11I. des Zondags op de varkensjacht. Één hun ner, de klerk bij het departement der burg. openb. werken, Persijn, kreeg een varken in het oog, verwijderde zich van zijne standplaats en stelde zich in het struikgewas verdekt op. Eensklaps echter werd hij door een kogel, afgeschoten door den heer Penn Jr. zoon van den luitenant-kolonel der schutterij te Bata via, doodelijk gewond. Het projectiel drong in den onderbuik, verbrijzelde de lever en bleef in de ruggegraat steken. Nog slechts enkele minuten heeft de ongelukkige geleefd en is teu gevolge van eene inwendige verbloeding be zweken. Op het jachtterrein voelde hij zijn einde naderen, nam daar afscheid van zijne vrienden, vergaf den heer Penn zijn noodlottig schot en omhelsde hem. De officier van jusrite heeft van het gebeurde proces verbaal opgemaakt en zal tegen Penn eene rechtsvervolging instellen. Aan wien het ongeluk moet worden toegeschreven, kan en mag nog niet worden uitgemaakt, maar algemeen is men het er over eens, dat het gebeurde slechts een ongeluk is geweest. 6) HOOFDSTUK III. „Het is een droevige geschiedenis, maar toch zeer eenvoudig," gaf de vicaris ten antwoord, „Haar vader was een studievriend van mij, een knappe vent, die niet voor de wereld deugde en hartstochtelijk veel hield van grieksche jamben, ouden portwijn en een partijtje whist. Tot aller verwondering verliet hij eens klaps zijne vrienden en trad in het huwelijk met de weduwe van een zijner kennissen, die, naar het schijnt, zijn geliefde uit zijn vroegste jeugd was geweest, en deze liefde had hij nooit uit zijn hart kunnen verbannen. Zij had een kind, een dochter. De weduwe zelf was nog een lieftallige, maar zwakke vrouw. Zij stierf ook voor haar tijd, toen Grace nog zeer jong was. Haar dood scheen een diepen indruk op hem te hebben gemaakt, want een paar jaar later volgde hij haar in het graf." „En werd het kind aan uw zorg toevertrouwd?" vroeg de squire. „Geenszins," vervolgde de vicaris; „een jaar geleden zagen Fanny en ik op onze reis naar Lake, Grace zeer toevallig, toen zij onderwijs gaf op een klein school te Keswich. De rector verzocht mij om den kinderen een examen af te nemen, en toen ik den naam van haar vader in een van hare boeken had ge lezen, begreep ik wie zij was. Zij zag er ziekelijk en afgemat uit en scheen zich te overwerken. Arm kind 1 hare krachten waren niet tegen zulk een zwaren arbeid opgewassen. Wij voelden ons reeds dadelijk tot haar aangetrokken." „En de andere zuster," vroeg de squire, „wat is er van die geworden „Grace scheen het zooveel mogelijk te vermijden van haar te spreken; zij was gelóóf ik ongelukkig gehuwd; Grace spreekt tenminste nooit over haar, en daar dus niets haar aan the Dales scheen te binden, haalden wij er haar toe over, een gezelliger huiselijk leven en een minder zwaren arbeid zou vin den. En hier is zij' steeds gsbleven meer als een dochter dan een afhankelijke, en voor onze kinderen en onze pupil meer een zuster, dan een goevernante en juffrouw van gezelschap." „God zegene u daarvoor, dokterriep George op hartelijken toon, uit, „en ook mevrouw Selby. Het was een schikking der Vööfótènigheid, die Grace met u in aanraking bracht." ÈnBna dit gesprek rookten beiden mannen kalm een poosje hun sigaar zonder een woord te spreken. De vicaris stond met zijn rechterelleboog op den schoorsteenmantel geleund en hield zijn blik gevestigd op George, die in de groote, door den vicaris geliefkoosde rieten stoel achterovergeleund lag, met zijne stevige, blanke handen op zijn borst en zijn sigaar stijf tusschen zijne tanden geklemd, terwijl hij door het openstaande raam opwaarts keek naar de fonkelende sterren, die als diamanten aan den hemel schitterden. Eindelijk verbrak de jonge man de stilte met de woorden: „Het is mij zeer moeilijk gevallen om mijn geheim te bewaren, en ik weet niet, waarom ik dit ook zou doen. Ik heb Grace Dalton lief, en ik wenschte haar tot mijn vrouw te maken, indien zij dit wilde gij zijt hier haar voogd. Zij heeft echter geen bloed verwanten, tot wie ik mij kon wenden, alvorens haar aanzoek om haar hand te doen." „Néén, met uitzondering van haar half-zuster staat zij geheel alleen op de wereld, hét arme meisjeantwoordde de vicaris. „Dat doet mij genoegen. Wij zullen dan alles voor elkaar zijn, maar alvorens mij te verklaren, moet ik als een oude zeiler eetrst mijne peilingen doen. Dokter, Grace Dalton heeft twaalf maanden lang onder uw dak gewoondzeg mij, juist alsof uw eigen zoon die vraag tot u richtte, is zij een meisje, dat een goede vrouw kan zijn voor een liefhebbend echtgenoot?" „Studley, hebt gij Grace Dalton werkelijk lief?" was het eenige antwoord, dat de squire ontving. „Ja, vurig en oprecht, en daarom vraag ik u wat ik doen moet," antwoordde George. „Dan moet ik zeggen, dat gij voor een verliefd man buiten gewoon voorzichtig zijt. Verliefden zijn meestal niet gewoon zulke vragen te doen; in den regel trouwen zij eerst om dan later naar het een en ander een onderzoek in te stellen. Wat maakt u zoo omzichtig „De ervaring," antwoordde de squire op bitteren toon. „Ervaring?" herhaalde de vicaris met een blik vol verbazing. „Ja, de ervaring! maar dat alles is nu voorbij," zeide George met een diepen aucht.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1