POLITIEK OVERZICHT, GEMENGD NIEUWS. Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Psr Telegraaf. Het schouwtooneel der politieke we reld voert geene nieuwe stukken op. De berichten over de jodenvervolgin gen in Rusland duren voort: de goe- verneur van Odessa heeft thans bepaald, dat geen Israëlieten meer zullen wor den toegelaten als beëedigde beurs makelaars, 't Is al wel, dat hieraan de bepaling is verbonden, dat zij die thans in functie zijn, mogen blijven, wanneer ze zich onberispelijk gedragen. Nu is de vraagwat heet onberispelijk 't Is niet onwaarschijnlijk dat de russische opvatting van dat woord toegepast op de Joden isdat ze niet teveel geld verdienen. In dat geval ligt de permissie tot blijven, zooals men dat noemt op een winderig hoekje. Een inzender in het Vaderland wil niets meer of minder, dan dat de be schaafde natiën hunne relatie met Rus land, uithoofde van de jodenvervolging, geheel en al zullen afbreken. Het baccarat schandaal zal, nadat het een treurig schemerlicht heeft geworpen op de gewoonten van den aristocrat!- schen stand in Engeland, ook voor den prins van Wales minder aangename gevolgen hebben. De engelsche, zoowel als de ameri- kaansche pers, zijn eenstemmig in hunne afkeuring van het gedrag van den prins van Wales. De Koningin heeft eiken avond per telegraaf gedétailleerd bericht ontvangen betreffende het proces over het bacca- rat-schandaal. Zij is verbolgen op ieder die er in betrokken is. Zij wil zelfs dat lord Coventry als master of the buck' hou7ids zijn ontslag zal nemen. De zaak komt in het parlement ter sprake. De heer Norton is namelijk voornemens, in het Lagerhuis de aandacht op bet proces te vestigen en een voorstel te doen om de tractementen van den her tog van Cambridge en den prins van Wales te verminderen. Inmiddels reeds door een aantal leden van het parlement eene tegen het baccaratspel gerichte verklaring onderteekend. Inmiddels is kolonel Gordon Cum- ming Woensdag getrouwd met eene schoonzuster van den markies de Bre- teuil, miss Garner "Werd de treurige geschiedenis be sloten met de wittebroodsweken van den held, dan zou dat zeker al de daarbij betrokkenen plezier doen. Maar Gordon Cumming, hetzij in de hoop van zijn proces nog te zullen winnen, hetzij om nu hij tóch onmogelijk is geworden, zijn voormaligen vrienden het displezier van nog meer publiciteit aan te doen, heeft tegen de uitspraak der jury appèl aangeteekend. De zaak zal dus ook door het Hoog Gerechts hof worden behandeld. De Engelschen, theedrinkers die ze zijn, koesteren terecht eenige vrees voor de talrijke namaaksels die van dat ar tikel in hun land worden ingebracht. Daarom is thans besloten, dat van alle buitenlandsche thee eerst een monster door den staats chemicus moet worden onderzocht, vooidat zij mag worden in gevoerd. Eerst als deze constateert dat zij onschadelijk is, mag de invoer ge schieden. De influenza gaat voort met in Lon den slachtoffers te maken. De vorige week stierven aan de geheimzinnige, onbeduidende en toch ernstige, weinig gevreesde en toch gevaarlijke ziekte, niet minder dan 303 personen. Erger nog is het bericht, dat in Mexico de cholera is uitgebroken. Van influenza en cholera staat de verhouding van ziekte tot sterfgevallen in om gekeerde orde. Een sterfgeval b. v. op de 10 influenza-gevallen, éen genezing op de 10 cholera-gevallen. Moge Europa voor den Aziatischen geesel bewaard blijven Dr. Claudio Malte uit Santiago, die sinds eenigen tijd te Berlijn verblijf houdt, is door de Chileensche congres partij tot haar vertegenwoordiger te Berlijn benoemd. Dr. Malte's eerste taak zal zijn, te trachten de congres partij te Berlijn als oorlogsvoerende macht te doen erkennen. Volgens een gerucht, hetwelk ech r nog niet bevestigd is, zou een troep Bulgaren een inval in Macedonië hebben gedaan en met de bewoners van een dorp in botsing zijn geweest. De werkstaking- van 1 0 n- denselie «mnibus-koetsiers en conduc teurs schijnt te verloopen. Dinsdag avond hebben 150 hunner in een onder houd met de directie van de Road Car Company de door deze gestelde voor waarden aangenomen en Woensdagmor gen den arbeid hervat. Het bankiershuis Ve. Duse- letGrimeux te Amiens heeft zijn be talingen gestaakt. De passiva bedra gen 4 a 6 millioen francs. S st 1* a li IS 0 r n li a r d t h e e f t i n de 25 jaar dat zij de planken bewandelt, de kleinigheid van zes millioen vijf honderd zestien duizend francs verdiend, d. i. ruim 3 millioen 250 duizend gulden. Volgens een bericht inde Bamberger Blcitter zijn Zaterdag avond jl. op het exercitie-terrein bij Bamberg twee escadrous ulanen bij een schijn gevecht zoo hevig op elkander ingere den, dat verscheidenen der ruiters ver wondingen opliepen, Een vreeselijk voorval heeft Dinsdagmorgen te Berlijn plaats gehad. Tijdens een hevig omveder werd na melijk eene compagnie grenadiers van het garde-regiment „Kaiser Franz," welke" op het Tempelhofer veld exer ceerde, door den bliksem getroffen. Vier man zijn zwaar gekwetst; twee daarvan hopeloos. Ook de kapitein is zwaar gekwetst: het paard, w&arop hij zat, werd door den bliksem doodgesla gen. Voorts zijn 25 man lieht gewond. De beschikkingen gemaakt per testament door den gewezen aarts hertog van Oostenrijk, Johan Orth, zijn dezer dagen uitgevoerd. De aartshertog, die zooals men weet met een actrice getrouwd was, heeft hare familie niet vergeten en o. a. aan een harer broeders, een acteur, 50,000 florijnen vermaakt. Een geleerde bandiet. He Simon Toruya (Hongarije) werd in de vorige week een geheele rooversbeude gearresteerd, bestaande uiteen vijftig tal bandieten, die allen tot den stam der Tchiganen behooren. Als eene bizonderheid wordt gemeld, dat de hoofdman dezer bende een taalgeleerde is, die o. a. een Tchigaansch woorden boek samenstelde, dat zeer geroemd en algemeen gebruikt wbrdt en waarvan de de voorrede werd geschreven door aarts hertog Jozef van Oostenrijk. Een verkiczings-moord. Te Malaga zat Zondagavond de heer Manuel Loring, zwager van den Min. van Binnenl. Zaken, in een koffiehuis, toen de uitgever van de Diario Mer- cantal verzocht hem te spreken. Toen Loring buiten was gekomen, schoot zijn tegenstander bij de gemeentelijke! LDNDRrs verkiezingen drie kogels op hem af,j^„staking die hem onmiddellijk doodden, moordenaar is gearresteerd. Sommige gedeelten Italië worden door de landverliuizinj zóózeer ontvolkt, dat o. a. de pro- de Vesuvius breede stroomen lava uit geworpen. De diricteur van het obser vatorium aldaar heeft verklaard, dat deze uitbarsting in verband staat met de jongste aardbevingen in Italië, en dat deze meestentijds in een uitbarsting van den Vesuvius eindigen. In het Traversdal (Zwit- sersch kanton Neuchatel) is tengevolge eener aanmerkelijke instorting van rotsen, bet spoorwegverkeer gestremd. De rotsblokken zal men door middel van dynamiet moeten doen springen. Inmiddels wordt in den spoorwegdienst zoo goed mogelijk voorzien, door aan eiken kant van dat terrein een trein gereed te houden, ten behoeve van overstappen en overladen. De zweedsehekroonprins was den 911 Juni iets beter. De tempe ratuur was 36^ graad. Een statistiek, door het russische departement van Financiën gepubliceerd, zegt dat de winter tarwe oogst ouder bet gemiddelde zal blijven, maar dat de zomer-aanplant 3 maal den winter aanplant overtreft en deee is van veel grooter belang. De mindere rogge- oogst kan niet door den nieuwen aan plant worden goed gemaakt. Alzoo goedkoope tarwe en dure rogge te wachten Te Frankfort is dezer da gen aan het station een jong paartje aangehouden. Hij was een 24-jarig jongmensch uit Neuremberg, die de eenige dochter van zijn patroon, een voornaam Engelsch industrieel, had ge schaakt. Reeds sinds April werd het paartje, dat uit de kas van papa ruim reisgeld had meegenomen, vervolgd. Het publiek op het station trok partij voor de geliefden, maar deze bedaarden zelf de menigte. Na een hartroerend afscheid ging de jonge dame met de detectives naar huis terug. In Amerika heeft weer eens een spoorwegongeluk plaats gehad, dit maal in Missouri. Twee goederentreinen stootten op elkaar, de locomotieven en dertig wagens werden verbrijzeld. In de wagens brak een brand uit, waarin drie personen het leven verloren en zes zwaar letsel bekwamen. Een prospectus van de ten toonstelling te Chicago zegt over deze wonderstad Zestig jaar geleden woonden ter plaatse, waar thans Chicago staat, drie huisgezinnen in hutten, uit boomstam men gemaakt. Thans telt Chicago 1,250,000 zielen. Zij is de tweede stad van Amerika en de zevende van de wereld. De straten beslaan 2000 engelsche mijlen, de rivier 50 mijlen, het meer 20 mijlen en de stad is 170 vierkante mijlen groot. Chicago bezit vele gedenkteekens, gebouwen van 10, 12, 16 en zelfs 20 verdiepingen; er zijn 27 spoorweglijnen, per dag 902 treinen en men telt er op één dag 175,000 reizigers. De stad heeft 500 kerken, 120 pu blieke scholen, 1400 hotels en 5000 burgerlijke kosthuizen, waar 3,000,000 personen kunnen gevoed worden. Volgens particuliere berichten, die hier' uit Loango zijn ontvangen, is de fran- sche expeditie—Crampel, welke in Juli jl. naar het binnenland is vertrokken, in Motanga-land door de inboorlingen vermoord. LISSABON, 11 Juni. (Reuter.) De Senaat heeft met 83 tegen 6 stemmen het engelsch-portugeesche tractaat be treffende Zuid-Oost-Afrika goedgekeurd. TELEGRAMMEN. LONDEN, 11 Juni. (Reuter). De j irkstaking der omnibusbeambten zal j)g heden nog worden voortgezet. j LONDEN, 11 Juni. (Reuter). Ineen! I hier ontvangen particulier telegram j wordt gewag gemaakt van eenvijande-! lijke beweging der bevolking te Yang-! onivouti, uai u. d.. uc Pro" ]£eang tegen de Europeanen. Een zen- vincie Caserte vyee a §evaar en deling en een tolbeambte, die engelsch minder, de provincie Napels en andere onde°daan was, zijn met steenen ge- j provinciën^ eenfpn rlJnin 6r dood. Het zendeling gebouw is in brand j naar het parlement mogen zenden. gestoken. Op den 8sten dezer heeft LIVERPOOL, Uitslag Mieziflgi voor Amsterdam. Gekozen Mr. W. H. de Beaufort, lib. met 7078 st. J. T. Cremer, lib. met 7618 st. Mr. J. G. Gleichman, lib. met 6882. Mr. A. F. K. Hartogh, lib. met 7347. B. H. Heldt, lib. met 8721 st. Mr. A. Kerdijk, lib. 7452 st. Jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Ro- senburg, lib. met 7172 st. Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lib. met 7234 st. Mr. J. A. Levy, lib. met 7011 van de 23379 st. Voorts verkregen Mr. W. Heineken, 2385 st. Jhr H. Tindal, 2754 st. Mr. M. W. F. Treub. 2267 st. C. V. Gerritsen, 2416 st. Hugo Muller, 1870 st. Dr. Vitus Bruinsma, 2063 st. P. Nolting, 1403 st. J. Weelink, 1052 st. Mr. D. P. D. Fabius, 2259 st. Mr. Th. Heemskerk, 2622 st. W. Hovy, 2702 st. M. Noordtzij, 2240 st. H. P. C. W. H. J. B. van Son, 2283, H. Waller, 2385 st. Mr. A. H. M, van Berckel, 2271 st. Dr. H. J. A. M. Schaepman, 2477 st- Mr. L. Stevens, 2156. B. R. F. van Vlijmen, 1233 st. Dr. P. J. F. Vermeulen, 1249 st. Mr. J. J. I. Harte, 1222 st. Paul S trater, 1377 st. Mr. J. A. N. Travaglino, 1256 st. J. P. Th. van Nunen, 1170 st. Wijnand Koch, 1130 st. Mr. J. H. Farensbach, 1233 st. P. J. Raaymakers, 1340 st. F. Domela Nieuwenhuis, 759 st. A. H. Gerhard. 578 st. J. A. Fortnyn, 436 st. G. van Duivenbode, 295 st. A. van Emmenes, 314 st. A. Rot, 414 st. F. van der Goes, 504 st. Helder. Gekozen S. T. Land, lib. met 1044 van de 1417 st. H. W. van Marie, a. r. had 281 st. Brielle. Gekozen Mr. G. J. Goekoop, lib. met 1415 van de 2466 st. H. Seret, a.r. had 1027 st. Goes. Gekozen Mr. L. W. C. Keuchenius, a r. met 1561 van de 2892 st. J. H. G Heijse, lib. had 1173 st. Mr. B. M Bahlmann, kath. had 129 st. Zierikzee. Gekozen J. J. van Kerkwijk, lib. met 1854 van de 2854 st. Mr. D. P. D. Fabius, a.r. had 990 st. Eoimen. Gekozen Mr. H. J. Smidt, lib. met Lochem. Gekozen E. B. Kielstra, lib. met 1782 van de 3282 st. Jhr. C. M. Brantsen, a. r. had 1491 Zntplien. Gekozen Mr. H. Goeman Borgesius, lib. met 1788 van de 3423 st. Mr. D. Engelberts, a.r. had 1579 st. Wljk-bij-Bnnrste<le. Herstemming tusschen Dr. H. J. A. M. Schaepman, kath. met 1148 en Jhr. mr. W. H. de Beaufort lib. met 1047 van de 2759 st- H. Waller, a. r, had 550. 's-Gravenliage. Gekozen J. E. W. Conrad, libmet 337o st. J. M. Pijnacker Hordijk, lib. m. 3222. H. D. Guyot, lib. met 3220 van de 6349 st. Mr. R.J. graafSchimmelpenninckvan Nijenhuis, cons, had 2958 st. C. A. Steger, kath. had 2421 st. L. J. S. van Kempen, a. r. had 2800 st. Jhr. mr. W. F. Rochussen, cons, had 574 st. Groningen. Juni. 945 van de 1340 st. (Reuter I) I J. van Alphen, a. r. had 385 st. Gekozen Mr. J. D. Veegens, lib. met 2387 van de 3925 st. Herstemming tusschen Mr. S. van Houten, lib. met 1785 en A. Brum- melkamp a.r. met 1103 st. Dr. H. J. A. M. Schaepman, hath. had 1059 st. F. Domela Nieuwenhuis, volksp. had 320 st. Leeuwarden. Gekozen Dr. J. Zaaijer Azn.. lib. met 1350 van de 2451 st. D, de Clercq volksphad 620 sri en P. van Vliet Jr. a. r. had 455 st. Bcrg'am. Herstemming tusschen L. W. de Vries, a. r. met 1294 st. en Mr. H. Ph. de Kanter lib. met 1211 van de 2635 st. J. A. Fortuyn, volksp. had 129. lloorn. Gekozen Mr. W. K. baron van De- dem, lib. met 1634 van de 2158 st. Appingedam. Gekozen J. Schepel, lib. met 1314 van de 2277 st. Kampen. Gekozen M. Noordtzij a. r. (tusschen- tijds) met 1474 st. Mr. Th. Ruijs J.Pz. lib had 877 st. Breda. Gekozen Mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduijnen, kath. m. 1072 van de 1643 st. Mr. M, Tydeman Jr. lib. had 440 st^ Ridderkerk. Gekozen Arie Smit, lib. met 11S5. Hilversum. Gekozen Mr. Th. P. baron Mackay, a. r. met 1917 van de 2553 st. Dr. W. Koster, lib. had 1616 st. Grave. Gekozen Mr. J. J. I. Harte, kath. met 15 51 van de 1649 st. Steen wijk. Gekozen Jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland, a. r. met 1432 van de 2421 st. J. Meesters J.Rzn. lib. had 1003 st. Katwijk. Herstemming tusschen Op de Laak, kath. met 1243 en J. H. Donner, a. r. met 1256 van de 3397 st. C. A. Zelvelder, lib. had 436 st. Van Limburg Stirum had 450 st. Ede. Gekozen C. M. E. van Löben Seis, a.r., met 1160 st. van de 2321. Jhr. A. W. van Borssele, lib. had 1135. De eerwaarde Alfred Selby wendde zich om, en klopte met zijne vingers de asch van zijn sigaar, en terwijl hij dit deed, bekeek hij zichzelf in den spiegel boven den schoorsteenmantel (want deze man, die tegen de ij delheid preekte, had veel met zijn uiterlijk op) en hij streek met zijne vingers zijn korten knevel op, die hem eenigszins op een sportsman deed gelijken, toen zijn blik viel op het spiegelbeeld van den squire, die met het hoofd voorover op zijn borst voor zich staarde alsof pijnlijke herinneringen bij hem werden opgewekt. Zijne lippen, die zich gewoonlijk tot een vriendelijken glimlach plooiden, waren nu stijf op elkaar geklemd, zijn oogopslag anders zoo open en vrijmoedig was nu somber, terwijl zijn voorhoofd gefronst was: zijn linker hand had hij over zijn rechterhand geschoven en met de vingers van eerstgenoemde trommelde hij zenuwachtig op de knokkels van laatstgenoemde. Eindelijk schrikte hij onwillekeurig op, en keek weer voor zich. De vicaris keerde zich om en zag hem in het gelaat. „Dokter," riep George uit, „zoudt gij denken, dat Grace Dal ton iets om mij geeft „Wanneer-gij daarmee een tamelijke hoeveelheid genegenheid bedoelt, dan geloof ik dat Grace Dalton zeer veel om George Studley geeft," antwoordde "de vicaris met een kalmen glimlach. „Meent gij dat werkelijk?" vroeg George en sprong bijna uit zijn stoel op. „Dat meen ik," zeide de vicaris met nadruk. „Eerlijk en oprecht gesproken, gelooft gij dat Grace Dalton mij hef heeft Misleid mij niet, misleid mij niet," smeekte George op ernstigen toon; „ditmaal moet ik geen dwaling kunnen be gaan. Ik heb nog niets dan klatergoud gehad. Kan het u dan verwonderen, dat ik nu vurig naar goud verlang? Toen nu de eerwaarde Alfred Selby wilde antwoorden op George Sfudley's verzoek om openhartig jegens hem te zijn, rustte zijn hand toevallig op een boek, dat op de tafel lag. Dit boek was de bijbel. Beide mannen hadden deze toevallige omstandigheid dadelijk opgemerkt, en de vicaris nam het boek in zijn hand en zeide op kalmen, plechtigen toon„Op mijn ervaring als een man van de wereld, op mijn eer als mensch ben ik van meening, dat het meisje u liefheeft, dat zij een zegen, een troost, en een sieraad voor uw huis zou zijn, wanneer zij uw vrouw werd. Gij zegt mij, dat gij nog slechts klatergoud hebt gevonden, maar evenals ik oprecht geloof dat er een alom tegenwoordige God is, die mijne woorden hoort, zoo geloof ik ook, dat Grace Dalton van het zuiverste, edelste goud is." De vicaris kuste den bijbel eerbiedig, en legde het boek toen weer bedaard neer. „Dat geloof ik ookdat geloof ik ookriep George uit, greep de hand van den dokter, en hield die zoo stevig in de zijne geklemd, dat het den vicaris bijna pijn deed. „En van Grace hangt het slechts af, of zij voordat de bladeren beginnen te vallen, meesteres wil worden op Studley Manor." Op dat oogenblik liep Grace voorbij het raam van de stu deerkamer. Zij was alleen en zag er zeer bleek maar schoon uit in de schemering van den liefelijken zomeravond. „Ik kan geen betere gelegenheid uitkiezen," riep de squire uit op het oogenblik, dat hij de zoo dierbare gestalte zag gaan, en de tuindeuren openende, trad hij naar buiten op het grasveld, en volgde Grace in den tuin. Een glimlach van voldoening verspreidde zich over het gelaat van den vicaris, toen hij den eigenaar van Studley zijn bescher melinge zag volgen. Waaraan dacht hij, en wat stemde hem zoo vroolijk? Was het de gedachte, dat hij nu begreep, dat George wel op Studley Manor zou blijven wonen, en dat hij des Zondags in de uren van zijn preek dit ernstige, verstandige, knappe ge laat vol bewondering op zich gericht zou zien Misschien wel, en wellicht was de goede vicaris wel een weinig zelfzuchtig op dat oogenblik. Hij wilde juist zijn licht neerdraaien, toen er zacht aan de deur van zijn studeervertrek werd geklopt. De dokter opende de deur en liet Charles Beverley binnen. „Mevrouw Selby zeide mij. dat ik George hier zou vinden, daar hij in uw heilige der heiligen een sigaar met u rookte." „Hij zal zich nu wel beter vermaken, naar ik geloof," was het antwoord. „Wilt gij rooken?" vroeg de vicaris, en bood Beverley het kistje aan. „Neen, dank u." „Dan zullen wij ons maar naar de dames begeven. Lottie, mijn vrouw, gij en ik vormen juist een whistpartijtje wanneer gij er tenminste niets tegen hebt, maar ik moet u vooraf waar schuwen, dat wij wel wat hoog spelen," Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2