Zaterdag 13 Juni H 891 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 243<>. ADVERTENTIÉN: YAL80ÏTO STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. A BON N EMENTSPBIJS 8e Jaargang. van 15 regels) 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnoaienton ec Advertentiën worden a&ngouoraon door onze agenten en door alle boekhandelaren on courantier». en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de Puhlicitê Mrmgfot G„ U£$ Co*, JOIïB I. J ON MS) Sttce., Parij» 31 Si* Fmihourg Monimartre KSi?sftitrsss«KC3afi Haarlem 12 Juni 1891. De Burgemeester brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat de vier op den 4en dezer executoir ver klaarde kohieren op de personeele be lastingen, het kohier 4® kwartaal op de patenten dezer gemeente, dienst 1890 1891, op heden aan den ontvanger dei- directe belasting zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen ver plicht zijn hunnen aanslag op den bij de vvet bepaalden voet te voldoen. In weerwil van de onlangs door den Raad genomen afwijzende beschikking- op een paar adressen, waarin afschaf fing der kermis wordt verzocht, komen nog telkens nieuwe verzoeken van die zelfde strekking in. Thans heeft zich de kerkeraad der Ned. Geret. kerk te dier zake tot den Gemeenteraad gewend Daargelaten de vraag, of de kermis al dan niet moet worden bestendigd, is het zeker, dat de Raad ook op dit adres ongunstig zal beschikken, daar sedert zijn laatste besluit de toestand niet veranderd en ook geenerlei nieuw gezichtspunt is geopend. Als conrector aan het Gymnasium (vacature dr. J. van der Vliet) wordt door B. en W. voorgedragen dr. A. H. Garrerter bevordering van onderwij zer 3c kl. tot 2« kl. wordt voorgedragen de heer G. K. Heege. Door de directie der Haarlemsche Brood en Meelfabriek is vergunning gevraagd tot uitbreiding hunner inrich ting door bijplaatsing van een oven, in het perceel aan de Bakenessergracht n°. 71. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring over gebracht Casper Melchior Balthasar Vernig, oud iS jaren, geboren te Am sterdam, zonder vaste woonplaats, die zich de vorige maand te Amsterdam had schuldig gemaakt aan diefstal met braak van ruim f 200 in het r. k. wees huis aan de Lauriergracht, waarin hij bezoek bracht en vroeger was verpleegd geweest. Te dezer stede had hij een jas gestolen ten nadeele van een bier huishouder bij wien hij had gelogeerd onder den naam van Willemse. Reeds vroeger heeft hij wegens diefstal gevan genisstraf ondergaan. Vanwege de afdeeling Noord-Holland van de vereeniging „Het Nederlandsch Paardenstamboek" zullen na gehouden keuringen 26 a^nhoudingspremiën aan de eigenaars van merriën worden uit gereikt, nl. twaalf ad J 50 en veertien ad ƒ100; de keuringen zullen worden gehouden te Uitgeest 24 Juni, en te Hoofddorp 25 Juni a. s Te Halfweg zal op 17 Juni eene keuring worden gehouden van paarden ter inschrijving in het stamboek Te Nieuwvennep, Haarlemmermeer, is uit eene sloot voor de woning leven- i loos opgehaald het 3jarig zoontje van I C. Slimme, dat al spelende daarin isj geraakt en verdronken. De gemeenteraad van Haarlemmer-1 meer heeft eervol ontslag verleend aan! dr. ter Cock, gemeente geneesheer te Haarlemmermeer en in zijne plaats be noemd op eene jaarwedde van f 800 dr Maas, te Hoofddorp. Het traktement van den geneeskun dige, dr. van Dorsten, te Nieuw Vennep is nu gebracht van 600 op 800 gulden. genre tafereel wordt o. a. door Israels en Hubert Vos -vertegenwoordigd. Van aangrijpenden weemoed is Israels' „Al leen" op weinige doeken is de doffe smart, het stil voor zich heen broeden met meer waarheid weergegeven. Hubert Vos' Pauvres' Geus" is in den trant van Israelskernachtig origineel zijn de koppen op zijn doek „Home Rulers." Letteren en Kunst. Behalve mevr. Saalborn - De Groot zijn aan den nieuwen schouwburg te Rotterdam reeds geëngageerd de heer en mevr. Schwab Weiman van het Ned. Tooneel, Henri Morriftn, de zoon van den bekenden acteur, en Anton Ver hagen. Het koor bestaat uit 15 heeren en 15 dames. Op eene veiling,te Parijs gehouden door P. Chevalier en Férat deden een portret van Melauchton, toegeschreven aan Lukas Cranach, Ir. 5000eene Muze, van Boucher, fr. 6000een Karei du Jardiu fr. 2000; een gezicht op Haarlem, van J. van Goyen, fr. 5000 dood gevogelte, van Jan Fijt, fr. 2900; de Grieksche magiër van P. P. Rubens, fr, 22.500en de Assyrische magiër, van denzelfde, fr. 21.500; bloemen van Spaendonck, fr. 4100; een tweede bloem stuk, van dezelfde, fr. 2,500 een Tie- pols fr. 2S20 en een Wouwerman fr. 5000 In een artikel over de Hol landers op de berlijnsche tentoonstel ling zegt de I'rankf. Zêit.Ook de Hollanders leveren het voortreffelijk ste op het gebied van het landschap. Een parel is Mesdags „Scheveningsch strand"; de frischheid van den dauw en het waas van den morgen liggen als het ware over Vrolijks „Zomer dag" De Hollanders zonden ook een der fraaiste portretten: nl. Bisschops portret van zijn vrouw. Het moderne De minister van Binnen- landsche Zaken heeft bepaald, dat de herstemming voor de verkiezing van I lid der Tweede Kamer van de Staten j Generaal in de hoofdkiesdistricten Deutichem, Eist, Delft, Schiedam, Gouda, j Bodegraven, Katwijk, Loosdsinen Alk- maar, Haarlemmermeer, Zaandam, Be- 1 verwijk, Middelburg, Breukelen, Wijk- i bij-'. uurstede, Amersfoort, Franeker, 1 Schoterland, Wolvega, Bergum, Ommen j Enschedé, Veendam, Winschoten en Groningen, zal plaats hebben op Dins- dag 23 Juni e. k. Brengen de herstemmingen geen verandering, dan zal de nieuwe Kamer bestaan uit 50 liberalen (thans 44), 23 antirevolutionairen (thans 28), 26 katholieken (thans 26) en 1 sociaal democraat (als thans) De conservatieve partij is verdwenen. De Zutph. 6/. geeftdevol- gende bijdrage tof de kennis van de zornér spo.Gr#egvér*vamng Uit Nijmegen vertrekt een sneltrein om 5 u. 3 m. naar Arnhem, waar hij aansluiting moet geven aan den sneltrein om 5 u. 42 m. naar Den Haag en aan den bommeltrein, die om 5 u. 45 m. den sneltrein achterna gaat. Ook Dinsdagmiddag snelde men op tijd van Nijmegen wegdoch te Ooster beek in 't gezicht van het beloofde land, bleef men eensklaps staan.)buiten programma) en... wachtte men nie mand weet waarom volle drie kwar tier, met het vroolijke resultaat, dat de treinen van 5 u. 42 m. en 5 u. 45 m. naar het westen en de laatste trein naar Groningen verdwenen waren, er men in Arnhem binnenkwam. Er scheen verge ten te zijn, den weg „veilig" te maken of iets dergelijks. De reizigers naar het noorden waren daardoor verplicht, te Zwolle te over nachten. Die naar Den Haag mochten per gratie om 7 uur instappen in den duitschen sneltrein, die eigenlijk té Arnhem geen passagiers mag opnemen, en werden daardoor gered van een ge dwongen oponthoud tot halftien in de Geldersche hoofdstad. Te Zutphen komen maar weinig treinen op tijd aan. Vooral de treinen uit de richtingen Arnhem en Hengeloo vertrekken meer dan een halfuur te laat Be aansluitingen worden herhaal delijk gemist. Inderdaad, de staatsspoorweg-directie zou beter doen, als zij, alvorens met perronkaartjes te gaan morsen, voor hare administratieve controle eerst eens al hare aandacht wijdde aan den dienst, die nog van eenig meerder belang is i althans voor „ce bon et charmant I public." j Naar men verneemt, zal de i Expl mij, aan de deelnemers van de in het eind dezer maand te Utrecht te houden maskarade een extra trein aan bieden, om hen den 5» Juli a. s. naar 1 Scheveningen te vervoeren, alwaar zij zich in costuum zullen vertoonen. De heer A. E. v a n H e e s, ge boren te 's Hage, is aan de universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Het kennelijk onvermogen in verband met het ontmerp eener wet op het fail lissement en de surséance van betaling van de staatscommissie van 1879." Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op proefschi., get. Hetrechtskarakter der beneficiaire aan vaarding, de heer J. H. Worst. Wij ontvangen het twaalfde jaarverslag van het Burger-Ziekenhuis te Amsterdam, over 1890, Dat jaar is. er een van bloei geweest. Het aantal patiënten was grooter dan het vorige jaar en wel 428 in het geheel. Het nadeelig saldo is J 4.585.22. Er hadden 406 operatiën plaats, waarvan 113 van belang. De methode van professor Koch werd spoedig na de aanneming, ook weer verlaten. Daar de heer en mevrouw Berns zich op den duur aan het dagelijksch beheer van het Burgerziekenhuis zullen onttrekken, werdt tot plaatsvervangend directeur dr. H. B. Stephan, tot plaatsverv. directrice mevr. D. Coenen-Hooijei be noemd. Voor dr. J. C. van Geuns en dr. S. van der Horst kwam in de plaats dr. J. C. van Schilfgaarde. Nu het nieuwe gebouw staat, komt nog een som van circa 70 000 gulden te kort. Het verslag eindigt dan ook met een beroep op den krachtdadigen bijstand van allen, onverschillig in wel ken vorm, jaarlijksche bijdragen, giften, erfstellingen of legaten. Voorzeker zal dit beroep, in aanmerking nemende het groote nut der stichting, niet onopge merkt blijven. Men geeft omtrent den moord in de Bloemdwarsstraat nader de volgende lezing Sedert korten tijd woonden daar, perceel nummer 23 ten huize van zekeren M. B., een paar jonge vrouwen, strijksters van beroep. Eene dier vrou wen had een 3 jarig kind en was vol gens hare opgaaf weduwe. Haast zou dit weduwschap een eind nemen, want Woensdagmorgen zou zij met een hand werksman in ondertrouw worden opge nomen. Zij weigerde echter mede te gaan. Om welke reden Dit ligt in het duister In woede ontstoken over deze weigering, liep de man de deur uit, haalde eene revolver en loste daarmede 3 schoten op zijne weigerachtige be minde, die, in hals en borst ernstig ge troffen, badende in haar .bloed neer zeeg. De woesteling werd gegrepen en door acht personen naar de cel ge bracht, terwijl zijn slachtoffer naar het Gasthuis is vervoerd. Het gerucht liep, dat de vrouw onmiddellijk dood was, doch dit blijkt onwaar Bij hare over brenging naar het Gasthuis leefde zij althans nog. Door de politie te Rotter- dam zijn in hechtenis genomen, een baas van de Deventer Stoomboot-maat schappij, en een handlanger, die ver dacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van kar petten. Zij zijn voorloopig in bewaring gesteld aan het politiebureau aan de Pauwensteeg. (Nader wordt bericht, dat eerstge noemde bekend heeft.) D 0.0 r M. v a n D., p r a e t i z ij n, wonende te Gouda, is den 30 Mei 11. uit de las die hij droeg vermist1 fijne zwartlederen portefeuille met over slag en nikkel knipje, twee notitieboek jes en drie taschjes, van binnep rood, inhoudende twee bankbiljetten van 25 een bankbiljet van f 40 en een munt biljet van 10een schuldbekentenis groot 500 ten laste van Bernardus van Meerbeek, timmerman te Rotter dam, ten behoeve van Kapteijn te Bo degraven een onbetaalde kwitantie groot f 50, ten laste van W. A. Roe- loffs te Rotterdam, geteekend door M. van Dantzig, gedateerd April 1891 een beleenbewijs van een Theislot, afgege ven aan M. v. D. door den kassier Goedewagen te Gouda, en eenige andere papieren, benevens een gouden das speldje met diamantjes en een rood steentje bovenop. Hij vermoedt die portefeuille in het koffiehuis van Coomans in de Hoofd- steeg te Rotterdam, alwaar het in ver band met het bezoek aldaar van HH. MM. de Koninginnen nog al druk was, te zijn kwijtgeraakt; hebbende in be doeld lokaal naast hem gestaan een lange man met een pet op, die ver- 7) HOOFDSTUK III. „Inderdaad „Ja, drie stuivers per punt," lachte de vicaris, terwijl hij bet licht uitdraaide, en vervolgens zeide: „Gaat gij mee?" Op dat oogenblik waren buiten twee gestalten zichtbaar, die langs het beekje, dat de grens vormde van den tuin van den vicaris, heen en weer liepen. „Daar gaat mijn neef!" riep de kapitein uit, „en als ik mij niet vergis, wandelt hij met een dame." „Ja, hij wandelt met miss Dalton," gal'de vicaris ten antwoord. „Zij en George zijn de twee meest beminde personen in Barton en ik geloof wel, dat de bewoners van het dorp uitgelaten van vreugde zullen zijn, wanneer zij vernemen, dat zij spoedig mees teres op Studley Manor zal zijn." Het was maar gelukkig, dat de vicaris het licht had uitge draaid, want anders mocht hij de uitdrukking in het gelaat van den kapitein eens hebben gezien. En George hoe was de afloop van zijn liefdesverklaring? Laat ons het gesprek afluisteren, dat zij voerden, nadat zij het boekje den rug hadden toegekeerd en een zitplaats onder de oude ceders hadden opgezocht, welke den tuin van de pastorie versierden. Ongetwijfeld spreken zij over Tom Peckfield, want Grace roept uit „Neen, neen, de heer en meester moet nooit een tiran zijn!" „Ja, maar de meesteres wel," vervolgde George „Welke waarde zou het leven hebben," zeide hij, „wanneer niet liefelijke zachte handen ketenen van diamanten om onzen hals leggen „Diamanten zijn hard en koud, en hunne scherpe hoeken kunnen kleine wonden veroorzaken," zeide Grace fluisterend. „Zeg liever bloemen." „Ja, bloemen," antwoordde de squire, „zijn beter voor de kete nen der liefde een bloem vooral." „En welke dan vroeg Grace zachtjes. „Oranjebloesem," gat de squire op zachten toon ten antwoord. „Ja, Grace Dalton, wanneer dit hier eens het tooverland was, die donkere, breede ceder een oranjeboom met zijn doorschij nende bladeren, sneeuwwitte bloesems en gouden vruchten, en ik de betooverde prins was en een takje afbrak en het in uw schoot wierp, zooals ik het met dit takje van den cederboom doe En terwijl hij deze woorden uitsprak, brak hij een stukje van een overhangenden tak af en liet het in de hand van Grace vallen. En juist alsof de natuur de bekentenis hunner liefde wilde bespoedigen, begon op dat oogenblik in het kreupelhout aan den anderen kant van de beek een nachtegaal te zingen. Geheel verrukt luisteren Grace en George een oogenblik naar het zoet gefluit en daarna werpt het bekoorlijke meisje een blik op het geschenk van George en zegt half bevend en in een zacht gefluister „Het is misschien wel niet zoo mooi als oranjebloesem, maar het blijft toch altijd groen en is, dunkt mij, dus een schooner zinnebeeld van de liefde dan het takje, welks bladeren en bloe men verdorren en afvallen." „Laat het dan het zinnebeeld van mijn liefde zijn, Grace/' zegt George Studley, „van een hartstocht even diep geworteld als de boom, waarvan ik het takje heb afgebroken zich even hoog verheffende als de kruin, die op u neerziet." „Ik ben die liefde niet waardig, mijnheer Studley," fluis tert zij. „Niet mijnheer Studley, maar George, lieveling," en hij houdt haar zachte, blanke hand in de zijne, „enenals gij voortaan slechts Grace voor mij zult zijn." „Is dat alles waar, alles werkelijkheid?" vraagt Grace, „ofbe vind ik mij nog in het tooverland?" George Studley slaat zijne armen om haar heen, drukt ver scheidene kussen op haar frissche, roode lippen en roept bit: „Het is het paradijs HOOFDSTUK IV. De rijke erfgenaam. „Ik ben geheel aandacht," zeide Charles Beverley tot zijn neef toen zij den volgenden morgen met hun beiden in de ontbijt kamer op Studley Manor zaten te ontbijten. Het was een hel- Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het g-eheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagaljjkB, behalve op Zon- en Feestdagen. Buroan Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1