Land- en Tuinbouw. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. schillende malen voor hem heen naar een stoel gegrepen en hem daarbij eenige malen tegen den rechterschouder of rechterbovenarm gestooten heeft. De comm v pol. bij de 2e afd. te Rot terdam verzoekt aanhouding van het vermiste en bericht. Het breken "Woensdagavond van eene stelling voor een in aanbouw zijnd pand aan de Van der Duynstraat te Rotterdam, schijnt te moeten worden toegeschreven aan de zware vrachten, welke op die stelling waren geplaatst. De stelling stortte in met 4 personen, die daarop werkzaam waren. Eén wist in zijn val eene plank te grijpen en bekwam geen letseleen achttienjarige metselaar bekwam eene bloedende hoofd wond, doch kon na verbonden te zijn huiswaarts keerende twee andere per sonen werden zwaarder verwondeen had eene rib gebroken, terwijl van den ander het linkerbeen zwaar gekneusd werd. Naar het ziekenhuis te Rot terdam werd Donderdag overgebracht een man, die door eene vrouw, wo nende in de Raampoortlaan, bij wie hij kostganger was, met een mes in de borst was gestoken. Een landbouwer uitAlfen werd Dinsdag op de kaasmarkt te Bo- degrave onwel en overleed bijna op hetzelfde 0ogenblik. Men meldt uit Eindhoven: Te St. Oedenroden is door een der kiezers protest aangeteekend tegen de verkiezing voor de Tweede Kamer, omdat in gemelde gemeente des voor middags het stembureau anders was samengesteld dan des namiddags. Woensdag is van de scheeps- werf van den heer A. Vink te Kappelle a. d. IJsel met goed gevolg te water gelaten een ijzeren klipperschip, groot 250 last, gebouwd voor rekening van den heer Hermann in Duitschland. Terstond daarna werd de kiel gelegd voor eene ijzeren zeilaak, groot 200 last, voor rekening van den heer Gree- feling in Duitschland. Woensdagnamiddag kwam zekere S. te Stratum iemand te hulp, die door twee andere lieden werd mis handeld, met het gevolg dat S. met een mes zwaar werd gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. De daders zijn gevat. RECHTSZAKEN. Verduistering van omstreeks 3000 gulden ten nadèelc van de Hervormde diaconie te Assen. In eene langdurige, door een talrijk publiek bijgewoonde zitting der recht bank te Assen, stond Donderdag terecht A. P., oud 33 jaar, vroeger beeëdigd klerk ter griffie van die rechtbank en schrijver op het bureau van de gevan genis, tevens administrateur voor den boekhouder-diaken der hervormde ge meente te Assen, sedert 31 Maart ge detineerd, ter zake dat hij in laatstge- melde betrekking in de laatste vijf jaren bijna wekelijks geldsommen van ver schillend bedrag ten nadeele van de Hervormde diaconie te Assen had ver duisterd, en, ten einde de ontdekking van die verduisteringen te voorkomen, dagboek die gehoord werden, geschat op onge veer ƒ3000, van welk bedrag een groot gedeelte door de boekhouders-diakenen, onder wier beheer de verduisteringen hadden plaats gehad, was vergoed. De bekl. bekende het hem ten laste gelegde en zeide tot zijne handelingen te zijn gebracht, doordat zijn inkomen voor de behoefte van zijn huishouden niet voldoende was, De substituut-officier van justitie, mr W. C. A. Scholten, betuigde zijne ver wondering er over, dat. de kerkeraad der Hervormde gemeente te Assen, nadat deze kennis had gekregen van de door den bekl. ten nadeele der diaconie gepleegde verduisteringen, het besluit had genomen, eene zoo ernstige zaak voor de justitie geheim te houden Niettegenstaande had de justitie toch van de zaak kennis gekregen door een brief, die niet was onderteekend. De eisch was 2 jaar en 6 maanden De verdediger concludeerde tot vrij spraak, hoofdzakelijk omdat in de dag vaarding het juiste bedrag der ont vreemde sommen niet was vermeld. In den laatsten tijd kwam het niet alleen te Groningen, maar ook in -andere plaatsen herhaaldelijk voor, dat er bij achtbare ingezetenen onge frankeerde brieven werden bezorgd, welker inhoud nu eens was van be- leedigenden aard, dan weer strekte om uit te noodigen tot een bezoek aan de schrijfster ér van, zekere Johanna Z. Het getal dier brieven beliep naar ra ming wel 400, naar ons ter oore kwam. Door een er van, gericht aan mr. W. W. te F., achtte deze zich beleedigd en naar aanleiding eener door hem in gediende klacht stond voormelde Jo hanna Z„ eene vrouw van omstreeks 30 jaar, de vorige week te Groningen terecht. Bekl., die vroeger te F. vroedvrouw geweest, maar niet eervol ontslagen was, bekende de schrijfster te zijn van den brief waarin zij mr. W. verweet, met haar onzedelijke handelingen te hebben gepleegd. Op des voorzitters vraag, of dit werkelijk was gesehied, antwoordde bekl. ontkennendmaar zij voelde zich verplicht, wanneer zij iets dergelijks hoorde, de waaiheid mede te deelen, waarbij zij volstrekt de bedoeling niet had om te beleedigen. Het O. M. oordeelde alles met name ook het opzet om te beleedigen voldoende bewezen en requireerde veroordeeling tot 10 dagen gevangenis- straf. Bekl. voerde tot hare verdediging slechts aan dat zij niet al te wel bij het hoofd was. En inderdaad hare handelingen niet minder dan hare antwoorden ter terechtzitting geven aanleiding om met haar in te stemmen Het is niet het werk van een verstandig rnensch om maar aan ieder, bekend of onbekend, ook de president zelf verklaarde met een brief van haar te zijn vereerd brieven te schrijvenen evenmin om die te schrijven in de vrije natuur, Meermalen zagen wij bekl. druk bezig met schrijven, waarbij het papier op de knie rustte, nu eens in het bosch, dan weer op andere plaatsen. Ook waren hare antwoorden soms zoo vreemd o. a. begon zij met te verklaren „kan niet zitten, kan niet zitten," dat men moeilijk kan beweren dat zij geheel normaal is. De rechtbank verklaarde zich heden daaromtrent niet voldoende ingelicht Veilingen in het "Westland 10 Juni. Witte asperges 2228 etsblauwe 1418 ets. per bosaanvoer gering, ongeveer 400 bos. Aardbeien 5664 ct. per kilo. Aardappelen f 1,15 f1,40 per vierdepartjekruisbessen f°.95— {'- VISSCHERIJ. Nieuwediep, Door 95 korders en beugers werden hier heden 10 tot 30 groote-, 20 tot 100 kl. tongen, tarbot, 2 tot 30 roggen, 1 tot 6 mand jes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 55 a 60 c., kl. id. 20,, tarbot 9, rog 55 a 60 c. per stuk, kl. schol 2.50 per mandje en schar f 3 per mand. Scheve ningen, 12 Juni. Dezen nacht en heden ochtend kwamen een i2tal schuiten van de visscherij terug; enkele hadden tamelijk veel tongen, die flinken prijs opbrachten, doch andere waren minder gelukkig geweest. De totale besommingen beliepen 20 tot ƒ60. Die van 20 en 25 hadden meest hanen en eene enkele mand schol, waar voor ƒ3 tot 3 50 werd betaald. in het door hem gehouden uagooe*, te daa met t si n van ontvangsten en uitgaven der diaconie iart 62I, w v_ s de hervatting van zeer vele uitgaven vee hooger had ge-|het onderzoek ciaal te„ opzichte der hadden bedra- j tvennogens Fvan beM., waarbij de aantal bor.s, door i doctoren Kooy en Wiersma werden boekt dan zij werkelijk hadden bedra gen, en voorts in een de diakenen - -T"TU a,^even ten behorr aangewezen, èm als deskundigen te van bedeelden, cijfers en namen had wnr^pn ofkyï uitgekrabd en veranderd 115 getuigen werden gehoord. Het ge- heele bedrag der door bekl. verduis terde gelden werd door de diakenen, worden gehoord. De gunstige voorteekenen omtrent het eindigen van de werkstaking der omnibuskoetsiers en conducteurs Londen zijn niet bewaarheid. Men wil den dienst niet hervatten. Twee directies van omnibusmaatschap pijen vergaderden Woensdag en beslo ten, verdere conferenties met de werk stakers te weigeren, daar zij niets meer willen doen dan in hun manifest van 8 Juni is toegezegd. In een interview met den secretaris, zeide deze, dat de directies de werk stakers op de oude voorwaarden voor- loopig weder zullen aannemen en de nieuwe voorwaarden dan met 13 Juli kunnen aanvangen; weigeren de werk stakers dat, dan zullen de directiën hunne verdere diensten afwijzen en om nieuwe beambten ad verteeren in het geheele rijk Lord Salisbury heeft in het Hooger- huis het met Portugal gesloten tractaat ingediend. Dit is opgesteld, zeide hij, den geest der rechtvaardigheid en ingegeven door den oprechten wensch om het volkenrecht te eerbiedigen en de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen beide landen te hernieuwen. Dezelfde staatsman heeft den engel- schen ambassadeur te Konstantinopel gelast na te gaan, of Engeland nuttig intervenieeren kan ten gunste van het overbrengen en de kolonisatie van rus- sische en poolsche joden naar Palestina; zoo ja, dan moet de ambassadeur de zaak aan den sultan voorgedragen. Dit werd aan Rothschild officieel medege deeld. In het Lagerhuis is de wet omtrent de russisch hollandsche leening in tweede lezing aangenomen. Door de russische regeering zal een nieuwe maatregel genomen worden ter bescherming van de binnenlandsche nijverheid. Aan de Daily Hews wordt n. 1. uit Odessa geseind dat de russische rêgeering voornemens is, de reeds zoo zware belas ting op buitenlandsch gebouwde schepen in 1892 te verdrievoudigen. De russische keizer en keizerin zijn van plan, om ter viering van hunnen zilveren bruiloft naar Denemarken te gaan, waarna de Czaar te Berlijn of te Potsdam een bezoek aan den duitschen keizer brengen zal. De fransche Kamer nam opnieuw het voorstel in overweging tot vermindering van de rechten op granen, welk voor stel eenigszins gewijzigd van den Senaat terugontvangen is. Zij nam het voorstel aan met 318 tegen 119 stemmen en stelde den datum van invoering op 1 Augustus a. s. Door den staatssecretaris van koloniën is geen bevestiging ontvangen van het bericht omtrent den moord der missie- Crampel, waarvan wij in ons vorig num mer onder de telegrammen melding maakten. De engelsch-portugeesche kwestie is geëindigd. De kamer der pairs te Lis sabon heeft met 83 tegen 6 stemmen het tractaat aangenomen. Middelerwijl diende de afgevaardigde Dalmeida een voorstel tot verkoop van Mozambique in en toevallig daarmede tegelijk komt het bericht, dat er in Mozambique groote onrust heerscht, tengevolge van tijdingen, dat te Convera een inboorlingenhoofd met 3000 ft 4000 volgelingen tegen de Portugeezen opgestaan is en zich ten gunste van de Engelschen verklaard heeft. De goeverneur heeft troepen ge zonden tot demping van den opstand. Misschien zal dit de Portugeezen den verkoop wat doen bespoedigen. Bij de discussie in het duitsche Huis van afgevaardigden over het voorstel- Rickert (vrijzinnige partij) betreffende de graanrechten, heeft Caprivi namens de pruisische regeering verzocht, dat voorstel te verwerpen. De regeering, zeide hij, kan omtrent de zaak niet in nader debat treden en vindt geene reden tot wijziging van het standpunt, hetwelk zij den 1 dezer heeft ingeno men. Reeds in het laatst van April zijn de onderzoekingen begonnen maar ter voorkoming van agitatie beperkt gebleven binnen den officieelen kring, Uit de verzamelde stukken heeft de regeering de overtuiging verkregen, dat er geene sprake was van een toestand van nood. Bij de daarop toch gevolgde agitatie heeft de regeering vragen ge richt tot particuliere personen en con sulaten en heeft zij de gereserveerde grens van behandeling moeten over schrijden, nog eer zij alle stukken bijeen had. Die stukken bevatten ramingen en hebben groote waarde, maar kunnen niet aan het Huis van afgevaardigden worden voorgelegd, omdat er geene namen openlijk kunnen worden ge noemd. De regeering is zich hare ver antwoordelijkheid ten volle bewust maar zij moet thans ook de sprekers verzoeken, er op bedacht te zijn, welke nadeelen zij door opgewonden uiting van meeningen kunnen teweegbrengen. De oorlogvoerende partijen in Chili hebben het voorstel eener wapenschor sing van den gezant der Vereenigde Staten te Santiago van de hand gewezen. Een soort van ommekeer doet zich voor in de publieke opinie in Engeland ten opzichte van kolonel Gordon Cuniniing; Men noemt hem nu al het „slachtoffer", beweert dat de aan geklaagden allen nieuwelingen waren in baccarat en dus niet konden beoordee- len, of hij juist speej.de al dan niet. Zeer wordt geroemd, dat de kolonel, toen het schandaal uitbarstte, zijne ver loofde miss Gardner, haar woord heeft stad Levallois-Perret, ontploft. De rui ten van het gebouw en van eenige be lendende woningen sprongen, maar niemand werd gewond. Men denkt aan een toeleg van anarchisten. Weldra zal de koninklijke familie van Servië te Parijs compleet zijn. Men weet, dat de jonge Alexander zijn vader Milan er gaat bezoeken nu komt spoedig ook koningin Nathalie te Parijs. Zij wilde eerst naar Rusland gaan, maar heeft daarvan afgezien, toen zij vernam dat de Czaar van Rusland haar gedrag bij hare uitzetting, niet goedkeurde. Of nu het gelijktijdig verblijf in Parijs weer nieuwe botsingen zal ver oorzaken Door den afgevaardigde de Fraosclie Kamer Jourdan, zijn voorgesteld verschillende bepalingen, srrekkende tot bescherming d.jr vrouw in het huwelijk. De voornaamste zijn deze„Wanneer door slecht gedrag de man de belangen der huishouding in gevaar brengt, kan de vrouw zonder scheiding van goederen aan te vragen, van de justitie het recht verkrijgen zelve den opbrengst van haar werk te ont vangen en er vrijelijk over te beschik ken; in geval van verlating door den man, kan de vrouw, van de justitie ver lof krijgen, beslag te leggen op "U van het traktement of de emolumenten van den man; zoo zij geene kinderen heeft op Vs daarvan. Een par ij sc he medicus Constantin Paul, heeft een nieuwe ziekte ontdekt en wel een die alleen wielrijders hebben, n. 1. eene vervor ming van den hoofdspier van den voet^ ins Ferdinand van Hohen- zollern, de rumeensche troonopvolger, zal zich, volgens bericht uit Bucharest, weldra verloven met een rsinieensche prinses. De burgemeester v a n h e t dorpje Mereheu heeft laten publiceereii, dat aan de jongelieden van Lenscheid een naburig plaatsje, voortaan verboden werd de feesten in Hereben te bezoe ken. Wie daaraan niet voldoetzal gearresteerd en gevangen gezet worden. Dit merkwaardig bevel is gegrond op de brooddronkenheid van de Leuscheid- sche jongelui. De vraag is, of het bevel iets meer dan een dreigement is. In het dorp Heinsterthad een vechtpartij ije tusschen kleine jongens plaats. De elfjarige Jean Klein werd op den grond geworpen en door zijn kameraden geschopt. Toen hij thuiskwam vroeg hij om zijn koffie, maar voordat hij die kon uitdrinken, viel hij dood neer. De justitie heeft een onderzoek in gesteld. Aan het leger in Noorwe gen is in een circulaire medegedeeld, dat de Koning, ter vervanging jvan den alge schaften militairen eed van trouw cn huldiging, bepaald heeft, dat een vermaning tot de weerbaarheidsmannen zal worden gericht. Daarbij moeten zij aan hun ernstige plichten worden her innerd en aan de verantwoordelijkheid die zij volgens de militaire wetten heb ben. Mgr. Freppcl, bisschop en afgevaardigde van Angers, is lijdende aan eene algemeene verzwakking die willen teruggeven. Zij evenwel heeft niet met hem willen breken, daar zij j ernstige bezorgdheid inboezemt, volkomen vertrouwde op zijn onschuld. I rT Intusschen heeft Gordon-Cumminge. r»ssische generaal H. bedankt voor het lidmaatschap in alle een vijftiger, was kortgeleden getrouwd clubs, waartoe hij behoorde. De kosten ™et ee.n beeldschoon meisje dat dertig van het proces bedragen zestigduizend Jaar j°n»er dan hij. Op zekeren gulden avond kwam zijn oppasser hem mede- deelen, dat zijne jonge gemalin met een Te Parijs is een dynamiet-; zijner ordonnans-officieren in een bootje patroon in de onmiddellijke nabijheid op de Newa was gaan varen. De oude van dc politie-kazerne in de voor-officier zette onmiddellijk in een boot dere, trissche zomermorgen, want bij het aanbreken van den dag was er veel regen gevallen, terwijl de drukkende hitte van de vorige dagen was verdwenen. Uit de ramen van dit vertrek, waarin de beide neven zaten, had men een schoon uitzicht op Manor Park, waar men in de verte het werkvolk bezig zag de tenten af te breken en alles te verwijderen, wat nog herinnerde aan die groote plaatselijke gebeurtenis, de bloemententoonstelling. De squire wierp een veelbeteekenenden blik op den ouden Tom Peckfield, die bij het buffet heen en weer liep, en den schijn aannam alsof hij het zeer druk had. hoewel hij in wer kelijkheid niets uitvoerde. De oude man scheen echter blind te zijn voor de wenken van zijn heer en meester, totdat een luide kuch hem deed opschrikken en hij den squire aanzag, die tot hem zeide: „Wanneer wij iets noodig hebben Tom, zal ik wel bellen." De oude bediende begreep den wenk en verliet de kamer, terwijl hij binnensmonds iets bromde en half geneigd scheen om aan zijne grieven lucht te geven, want dit was de eerste maal in zijn vijfendertig jaar lange dienstvervulling, dat men zijn tegenwoordigheid onder een maaltijd scheen te kunnen missen. De oude man was dus diep gegriefd en in deze gemoedsstem ming begaf hij zich naar de provisiekamer. De neven waren nu alleen, want George's moeder, die in de laatste jaren voortdurend ziekelijk was geweest, ontbeet steeds op haar eigen kamer. De kapitein voorzag zich van een heerlijk stukje ham, nam een stukje geroosterd brood, dat voor hem lag, besmeerde het met de versche, zachte boter, welke dienzelfden morgen op de boerderij van Studley Manor was bereid, liet drie klontjes suiker vallen in de groote kop koffie, schonk er wat van den gelen room bij, die zoo dik was dat het bijna scheen, alsof ze te lui was om de zilveren melkkan te verlaten, roerde zijn koffie om, nam een teugje, keek zijn neef aan en herhaalde „Ik ben geheel aandacht," en voegde er bij„Begin nu maar, beste vriend." „Welnu 0111 kort te zijn, ik ga trouwen Charley," zeide de squire plotseling. Beverley ging ongestoord met zijn ontbijt voort, alsof George slechts de opmerking had gemaakt, dat het mooi weer was, en hij het niet noodzakelijk achtte, om hierop be vestigend of ontkennend te antwoorden. De squire wachtte een paar minuten in de meening, dat de kapitein wel een opmerking zou maken, maar laatstgenoemde bewaarde een hardnekkig stil zwijgen, en nu vervolgde hij„Gij schijnt daarover volstrekt niet verwonderd te zijn. „Waarom zon ik dat zijn? Het huwelijk is de natuurlijkste zaak der wereld voor een rijken, gezonden, jongen man als gij," gat Beverley ten atwoord. „Ik treed in het huwelijk met de goevernante van den vicaris, de dame, die gij op de bloemententoonstelling hebt ontmoet, Grace Dalton." Een bijna onmerkbare schaduw trok over Beverley's gelaat, maar de squire scheen het niet te bemerken, want bijna op het zelfde oogenblik zeide de kapitein op schijnbaar luchtigen toon „Ik dacht wel dat het zoover zou komen toen ik u gisteren avond samen in den tuin van den vicaris gadesloeg. Gij hadt uw arm om haar middel geslagen en uwe lippen waren zeer dicht bij de hare, hetgeen mij zeer verdacht toescheen." De squire bloosde bloosde werkelijk over de toespeling van zijn neet. Achter zijn zijdeachtige knevel, die zijn trots uitmaakte, klemde de kapitein de tanden op elkaar. „Gij hebt gelijk. Gisterenavond heett Grace Dalton mij beloofd mijn vrouw te worden. Zij is juist de vrouw om meesteres op Studley Manor te worden om mijne moeder lief te hebben en te verzorgen en mij gelukkig te maken." En daarna vervolgde hij haastig op een geheel anderen toon: „Charley, wenscht gij mij geen geluk?" „Hoe kan ik dat, zonder eerst die dame te hebben leeren kennen?" zeide de kapitein op vragenden toon. „Luister naar mij," vervolgde de eigenaar van Studley Manor ernstig; „Ik ben niet iemand, die een ander spoedig van zelf zuchtige gedachten zal betichten, en dat weet gij ook wel Charley, maar de koele, onhartelijke, onvriendelijke en onbroe derlijke wijze, waarmee gij het bericht van mijn voorgeno men huwelijk begroet, maakt op mij een zeer onaangenamen indruk." „Neem mij niet kwalijk," gaf Beverley ten antwoord, met een zweem van hoogheid in zijn stem, terwijl hij zijne oogleden iets hooger optrok, „ik.... ik vrees, dat ik u niet goed begrijp." „Dan zal ik mij duidelijker uitdrukken," zeide George. „Zoo als de zaken nu staan, zoudt gij na mijn dood de erfgenaam zijn van een jaarlijksch inkomen van 8000 pd. st. Geen slecht vooruitzicht voor u, Charley! Maar door mijn huwelijk en de mogelijkheid, dat dit met kinderen wordt gezegend, zal dit de scheidsmuur tusschen u en de erfenis kunnen zijn." Wordt vervolgdl)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2