Letteren en Kunst. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. men zich toegang verschaft, maar de dief of dieven hebben zich onverrich- terzake weder verwijderd, hiertoe ge noodzaakt door honden op de plaats aanwezig. Te Spaarndam is tot gemeente-genees heer benoemd de heer H. Joustra, arts te Sneek. Reeds is bericht dat door de heeren Vacquerien Paul Meurice, die belast zijn met het afgeven der letterkundige nala tenschap van Victor Hugo, een werk des dichters het licht zou zien, getiteld Dien. Uit nadere berichten blijkt dat dit gedicht niet minder dan vijfduizend verzen bevat. Het is eene lyrische uit eenzetting van alle stelsels, die de wijs heeren hebben uitgevonden om 's men schen dorst naar het onbekende te lessen. Volgens den dichter zijn zij daarin echter niet geslaagd, omdat de men- schelijke rede niet bij machte is tot het diepste geheim door te dringen. Het gedicht, met zijne bizarre tegen - stellingen, neemt hier en daar eene zoo hooge vlucht, dat de verbeelding den schrijver moeilijk volgen kan. Zaterdagavond is door Plet Ne- derlandsch Tooneel voor het eerst op gevoerd een russisch drama van Nico- laas Potjechin, getiteld„De strikken van het Noodlot". In de voornaamste partijen traden op de dames Frenkel, de Vries, Holtrop, Poolman, Lorjé en de heeren Clous, Van Schoonhoven, Morin en Tourniaire. Naar aanleiding van het aanhouden der geruchten, dat mr. G. van Tienhoven voornemens zou zijn met September af te treden als burgemees ter van Amsterdam, heeft de A. Ct. den burgemeester persoonlijk gevraagd of dat bericht juist was. De heer van Tienhoven heeft daarop geantwoord, dat hij nog geen bepaalde plannen had omtrent het al of niet aannemen van een herbenoeming na December a. s. Van het voornemen om tusschentijds af te treden, is tot dusver geen sprake geweest. Heden, Maandag, zal de Noordhollandsche Bond van R.-K. Kies- vereenigingen een algemeene vergade ring houden in het Nutsgebouw te Am sterdam. De kommiezen b ij 's r ij k s belastingen zullen zich met een adres tot den minister van Financiën wenden om lotsverbetering te vragen. Door nu wijlen den heer J. Borski is f 10,000 vermaakt aan de Noord- en Zuidhollandsche Reddings- Maatschappijwelk legaat belast is met vruchtgebruik ten behoeve zijner echt- genoote, die daarvan echter afstand heeft gedaan. Uit Amsterdam wordt g meld: In een houten gebouwtje aan het Westerhoofd, algemeen bekend onder den naam Café „Kleine Czaar Peter", is Zaterdagnacht ingebroken. Het ge- heele gebouwtje dat 's nachts onbewoond is, werd leeg geplunderd. De deur aan de achterzijde schijnt met een looper geopend te zijn. Bij het licht van een vetkaars werd allereerst het buffet on derzocht en de daarin aanwezige spiri- tualia duchtig toegesproken, waarna alles werd medegenomen, wat maar eenigs- zins van de gading kon zijn, als: een nieuwe klok, bierpomp, kleederen, siga ren, karaffen enz. Ter plaatse waar zulks behoort te geschieden, is aangifte van den diefstal gedaan. Uit Zaandam wordt van 11 Juni gemeld: In de vergadering van den Raad van hedenavond waren o. m. ingekomen Aanvrage om gunning tot aanleg eener stoomtrambaan, verbindende de gemeen ten Zaandam en Wormerveer, ingediend door de concessiemaatschappij te Am sterdam, Gezonden aan B. en W. om advies in de volgende vergadering. Adres aan den kerkeraad der Ned. Geref. gemeente alhier, verzoekende afschaffing of beperking der kermis. Gezonden aan B. en W. om advies in de volgende vergadering. In zake het verzoek van het bestuur der vereeniging „Volksgezondheid", te Wormerveer., om vergunning dat een door die vereeniging te stichten volks badhuis met zwembassin in de Achter zaan aan de duinwaterleiding moge worden aangesloten. Behandeling in de volgende vergadering. Aanboord van het oorlogs- schip Koningin Emmci te Nieuwediep is Zaterdag een matroos, die in het want werkzaam was, van eene aanzien lijke hoogte op het dek neergevallen. Hij was bijna terstond dood. Tus schen de Hoornbrug, en Delft sloegen Zaterdag de paarden van een voertuig op hol. De wagen kwam tegen een boom terecht, terwijl de paarden, inmiddels losgeraakt, door liepen in de richting van Delft De knecht van den bouwman P., die zich op den wagen bevond, viel er af en brak het heupbeen en de rechterarm. Hij werd in eene nabijzijnde boeren woning opgenomen. Tevergeefs hebben een half dozijn chocoladefabrikanten alle open plekjes in de wereld in beslag ge nomen om te verkondigen, dat hun cacao de beste en goedkoopste is toch liet een rotterdamsche kruidenier in de Waterloostraat zich door twee bedriegers wijsmaken, dat een door hen aangeboden partij cacaopoeder nóg goedkooper was. Óp monster deed hij een bestelling; het bestelde werd spoe dig geleverd en met ƒ130 betaalden... hij onderzoek bleek, dat het poeder zuiver aardappelmeel met een kleur sel was. De bedriegers waren met de 130 reeds lang verdwenen, toen het bedrog ontdekt werd. Vr ij dagnacht heeft men op het erf van den heer F. van Lange, te Nieuwerkerk aan den IJsel, de jonge ooievaars gestolen. Men vond nog een jong dood op den grond liggen. De paal, waarop het nest lag, heeft men omver geworpen, om de diertjes machtig te worden. De dader of daders is men nog niet op het spoor. Bij de verkiezing te Mid delburg is een kiezer, die zijn been gebroken had, op een bed naar het stadhuis gebracht en heeft zoo zijn biljet in de bus gestopt. ging prikkeldén. Op eene uitvoeringen Maison Stroucken) van de vereeniging „Tot nut en genoegen" werden nl. de leden en hunne dames verblijd door de mededeeling, dat „De patente jon gens," loen nog haute nouvauté, zouden worden voorgedragen en zelfs werd de tekst van het lied, goed en wel gedrukt, tegen 10 cent per exemplaar rond gedeeld. Chretienni was door het bericht van deze attentie alles behalve gesticht. Hij diendé een aanklacht in bij de justitie en het gevolg was, dat Don derdag jl. voor de 5e kamer als bekl. verscheen Simon Coster, een jeugdig boekdrukker. De klacht, waarop hij zich te verdedi gen had, was aldus geformuleerd, dat hij op het auteursrecht van Chretienni en Solser inbreuk zou hebben gemaakt door de bewuste voordracht door den druk „gemeen te maken." Dat gemeen maken lag nu daarin, dat de in Maison Stroucken verkochte exemplaren bij of door hem gedrukt en op zijn last ver spreid zouden zijn. En als tweede feit werd daaraan vastgeknoopt, dat hij nogmaals een honderdtal exemplaren van „De patente jongens" gedrukt en verkocht zou hebben aan iemand die beweerde, dat de exemplaren voor een bruiloft bestemd waren. Op de terechtzitting waren drie partijen. "t O. M. zag in de bewuste feiten in breuk op het auteursrecht van Chretienni en rekwireerde honderd gulden boete. Chretienni had zich civiele partij gesteld en vorderde dat Coster zou veroordeeld worden tot f 150 schade vergoeding. En eindelijk was de bekl. aan 't woord, bij monde van zijn verdediger mr Van Gigh. Deze rechtsgeleerde voerde o als defensie aanPrimodat het auteursrecht toekwam aan Chretienni en Solser en dat dus niet alleen de eerste gelij k geschied is eene klacht had moeten indienen, maar ook de tweede, gelijk niet is geschied. Dus oordeelde spreker de strafvervolging niet ontvankelijk. Secundodat Chretienni geen auteurs recht had, dewijl hij geen auteur is. Spreker meende dat Chretienni alleen een duitsch liedje „Die schneidige Jtlngens" voor Amster dam pasklaar gemaakt had. Iemand, die dat doet, schept niet en is dus geen auteur. Deze verwering werd echter door O. M. en civiele partij weêrlegd met een beroep op het getuigenis van een ter terechtzitting gehoorden Duitscher, „Komiker," die verklaarde dat de hollandsche tekst van „De patente Jongens," op het refrein na, geen ver taling van den duitschen, maar wel degelijk eigen dichting van Chretienni is. En tertio, dat in de ten laste gelegde feiten niet was gelegen een gemeen maken van het lied, omdat de uitvoe ring in Stroucken was eene besloten gelegenheid, met beperkte introductie en de afgifte van exemplaren voor een bruiloft (een privé gelegenheid) evenmin gemeen maken was. Uitspraak na diverse re- en du pliek 17 Juni. RECHTSZAKEN. CHRETIENNI IN PROCES. „De patente jongens" is een lied, dat de muziekliefhebbende gemeente, eenigen tijd geleden, avond op avond in een café-concert kon hooren voor dragen door Chretien Van Esse, meer bekend onder den naam Chretienni. Het lied was gecomponeerd door hem, met medewerking van Solser, evenals Chretienni, zanger en artist, 't Schijnt, dat de lauweren, door beiden als dichter en zanger behaald, anderen tot navol Buitenlandsche Zaken. De heer Pieran- toni verklaarde zich voor de vernieuwing uit een oogpunt des vredes en had ge- wenscht dat de heer di Rudini den inhoud van het tractaat openbaar zou maken hetgeen vertrouwen zou wekken. In antwoord aan den heer Nigra ver klaarde de premier, dat de politiek der verbondenen eene matige bewapening aan Italië oplegde. De heer Alfieri was deze verklaring te vaag; hij drong aan op eene meer juiste omschrijving van den president aangaande de verplichtingen van Italië. De heer di Rudini zeide nog, dat het drievoudig verbond niet van aanvallenden aard. Het heeft geheel en al een vreedzaam karakter, zooals het tienjarig bestaan van het verbond bewijzen kan. Er loopt te Berlijn in sommige krin gen het gerucht, dat men echter wel zal doen vooralsnog onder de grootste reserve aan te nemen, als zou de prins van Wales, naar aanleiding van het be kende schandaal, voornemens zijn, zijne rechten op de engelsche kroon af te staan ten behoeve van zijn oudsten zoon. Volgens berichten van de Daily Aews, houdt te Odessa de uittocht der joden op groote schaal aan. Sommige russische christen patroons zeggen, dat zij geen jodenarbeiders meer zullen aannemen anderen hebben de hunne afgedankt, naar men vermoedt op eenen wenk van hoogerhand. Ook wijzen de huisbazen joodsche huurders af. In kringen, die met de politie in aanraking staan, wordt verzekerd dat er spoedig overgegaan zal worden tot het uitdrijven der joden uit eene geheele stadswijk. Bij den en- gelschen consul-generaal te Odessa zijn in den jongsten tijd een aantal klachten ingekomen over willekeurige en druk kende handelingen der douane ambte naren, met welke het havenbestuur on bekend schijnt te zijn. Allerlei artikelen, zelfs gedeclareerde speculatiën, worden in beslag genomen, en door de moei lijkheden welke de ambtenaren uitvin den, worden schepen soms geheele dagen opgehouden. De mayor van Glasgow heeft beloofd eene openbare vergadering van burgers bijeen te roepen tot beraadslaging over de jodenvervolging in Rusland, nadat de ontwerpers hem verzekerd hadden, dat hunne bedoeling alleen was de en gelsche regeering te verzoeken met an deren vriendschappelijk samen te wer ken om tot den Czaar vertoogen te richten. De blik-industrie in zuidelijk Wales verkeert in groote moeilijkheid tenge volge der hooge, op 1 Juli ingaande, inkomende rechten op blik in Noord- Amerika, waar haar grootste afzet is. Dientengevolge besloten de fabrikanten van drie en veertig blik-fabrieken in Wales, gedurende eene maand het werk te staken, waardoor 25000 arbeiders buiten verdienste raken. Te San Francisco heerscht, naar be richt wordt, groote agitatie onder de bevolking wegens de verwachte aan komst van 5000 Japanners, waaronder men vermoedt dat vele Chineezen zullen zijn, wier immigratie verboden is. Volgens berichten uit San Francisco heerscht er groote ontevredenheid onder de bevolking der Samoa-eilanden over het berlijnsche tractaat en is eene be weging ontstaan om Malietoa af te zetten en Maatafa in zijne plaats tot koning te verheffen. Onder de Hoovers. Zooals reeds met een enkel woord werd gemeld, is de triple alliantie of-te- wel het drievoudig verbond tusschen Duitschland, Oostenrijk en Italië weder opnieuw ingegaan. Naar het gerucht wil zou Engeland zich daarbij hebben aangesloten, voor zoover de marine be treft. In den italiaanschen Senaat heeft dit aanleiding gegeven tot een ernstig debat bij de behandeling van het budget van VISSCHERIJ. Na de reeds vermelde berichten der duitsche reizigers, die op den spoorweg in Turkije door roovers waren over vallen en dadelijk vrijgelaten, volgen hier eenige bizonderheden uit het ver haal der vijf anderendie gevangen werden genomen. Nadat de spoortrein was uitgeplun derd, klonk het commando „haidi!"en moesten wij een half uur opmarcheeren, waarna de roovers hunne mantels over den grond uitspreiden en ons bevel ga- ven er op te gaan liggen. Zij veroor loofden pns echter te rooken en eene flesch wijn te ledigen, die de machinist Freudiger met zijne tabak uit den trein had medegenomen. Gelukkig dat de roovers hem hadden aangehouden om als tolk te dienen, want wij konden hen en zij konden ons niet verstaan. Spoe dig echter moesten wij weder voort. Eerst na een marsch van ongeveer drie uren werd er weder rust genomen, en toen werd de heer Israël vrijgelaten, om te trachten het losgeld te krijgen. Met hem werd de keukenchef Kiok ontslagen, die reeds bij de gevangen neming ongesteld was. De roovers had den hem daarom eenvoudig het hoofd willen afslaan, om hem kwijt te zijn, maar ten slotte vonden zij dit toch on raadzaam, en omdat zij ook aan zijn persoon geen waarde hechtten, lieten zij hem loopen. In het eerst vreesden wij, geboeid te zullen wordenalthans het werd ons te kennen gegeven. Dit gebeurde nu wel niet; maar daarentegen werd ons de stellige verzekering gegeven, dat bij het geringste verzet, of bij de minste poging tot ontvluchting ons onmiddel lijk het hoofd voor de voeten zou wor den gelegd, en dat dit wel het lot zou zijn van ieder, die ziek werd. Men kon ook duidelijk zien, dat deze bedreiging ernstig gemeend was, terwijl er voor hunne eigene veiligheid ook geen ander middel overbleef om onderweg opont houd of vertraging te voorkomen. Dit was erg genoeg: want behalve dat de marsch over zulke onbegaanbare wegen door het gedurig klimmen en afdalen óns zeer vermoeide, hadden wij niet minder te kampen met het gevaar van telkens een ongeluk te krijgen door struikelen en vallen, zoodat wij voort durend in levensgevaar verkeerden. De twee eerste dagen kregen wij niets dan water en brood, en wij kon den ook niet bemerken dat zij zeiven iets anders hadden. Later kregen wij ook vleesch, doordien zij van eene kudde schapen, die zij voorbijkwamen, een paar wegpakten en lieten braden. De vellen dezer dieren werden aan den herder gegeven, maar geld voor het vleesch kreeg hij niet. Toen -wij vervolgens vroegen, of wij niet iets anders dan water te drinken konden krijgen, werd ons eenige keeren warme melk gebracht die de roovers schenen te verkrijgen door eenvoudig de koeien te melken die hier of daar liepen grazen. Nu en dan hebben wij gezien dat alle koeien die de roovers in het gezicht kregen onmiddellijk met alle kenteekenen van angst op de vlucht gingen. De marsch werd altoos enkel des nachts voortgezet. Overdag moesten wij in dicht kreupelhout verscholen blijven en mochten slechts fluisterend spreken Wanneer wij ergens dwars over een landweg heen moesten, dan werd er streng op gelet of wij ook sporen van voetstappen achterlieten, en die werden Nieuwediep, 13 Juni. Door 52 rr7 korders en beugers werden hier heden dan zorgvuldig weggemaakt. Over nauwe 10 tot 140 groote-, 20 tot 170 kl. ton- |paden moesten wij daarom maar heen gen, 1 tarbot, 1680 roggen en 1 tot 3 springen, en waar er in het zand gras manden schar aangevoerdgr. tong zoden waren, moesten wij voorzichtig gold 55 60 c., kl. id. 20 c., tarbotvan de eene zode op de andere stappen ƒ7, rog 60 tl 75 c. per stuk en scharWanneer de hooge doornstruiken ons 3 per mandje. 1 het loopen wat al te lastig maakten beter fransch sprak, dan de meeste Engelschen, die deze taal trachten te spreken en dan meenen, dat zij het tamelijk goed doen, vertelde madame Nicole in korte bewoordingen het doel van zijn bezoek. O jahij kon het koffertje van me vrouw Studley krijgen; zij had het zorgvuldig weggeborgen, zooals de echtgenoot van mevrouw haar in zijn brief had ver zocht. Was mijnheer zelf de echtgenoot van mevrouw „Neen 1" „O, slechts een bloedverwant? Ja, mevrouw had in haar laatste dagen vreeselijk geleden. Zij had bitter geweend, gesnikt en gekreund en had haar bekend, dat zij een zondig leven had geleid, maar tevens zeide zij, dat, wanneer zij er velen onge lukkig had gemaakt, zij ook wreedaardig was verlaten door iemand, dien zij hartstochtelijk had bemind en die haar had moeten beschermen; aan hem schreef zij het toe, dat zij zoo was geworden, als zij nu was. En zoo babbelde madame Nicole maar steeds voort, terwijl de kapitein, alsof zijn plicht het gebood, zeer aandachtig luisterde, totdat de zoon van madame, die naar de derde verdieping was gegaan, om het koffertje te halen, terugkeerde met het bedoelde op zijn schouder. Het kofferfje werd op een der uiteinden van het zinken buffet, hetwelk men meestal in de fransche wijnhui zen aantreft, neergezet, de touwen werden vlug losgesneden en het slot was weldra opengebroken. „Bah Wat een geur van patchouli 1" zeide de kapitein, terwijl hij den welbekenden reuk, die uit het koffertje opsteeg, opsnoof. Het koffertje, hoewel klein, was slechts voor het twee-derde ge deelte gevuld, en scheen niets te bevatten, dat nog eenige waarde kon hebben. Beverley begon echter den inhoud haastig te on derzoeken, en wierp het eene kleedingstuk voor, het andere na op een van de matten stoelen naast hem, terwijl hij ze slechts een vluchtigen blik waardig keurde. Twee japonnen, een mantel, een sluier, eenige andere kleeren, maar alles kaal en versleten, een paar verkleurde linten, wat gescheurde kant, een gebroken waaier, een masker, een spel t ren te et qu ar ante-kaarten, vormden ongeveer den inhoud. „Zij had ook een onfeilbaar systeem," dacht de kapitein bij zich zelf. Verder was er nog een dobbelsteenkoker en een klein leeren zakje, met twee af- deelingen, zooals zij dikwijls door boeren en landbouwers als geldbeurzen worden gebruikt. In elke afdeeling bevonden zich drie dobbelsteenen. Hij bekeek ze nauwkeurig, en stak ze toen in twee verschillende vestzakken, terwijl hij den koker en het zakje wegwierp en zijn onderzoek voortzette. Eenige rommel, hoofdzakelijk bestaande uit eenige poederkwasten, een paar haar borstels, een stukje oost-indische inkt, een potje voor blanketsel en rougeen een friseerijzer, terwijl hij op den bodem een doos vond, waarin zich een honderd vijf tig brieven bevonden. „Zijn zij het lezen waard?" dacht Beverly. „Ik denk wel van niet.. Er moet zich toch echter nog wat onder bevinden, wat voor mij van eenig belang is", en terwijl hij deze brieven vluchtig doorsnuffelde, viel zijn oog plotseling op een half verscheurden brief. Het was slechts een gedeelte, maar het schrift scheen hem niet onbekend te zijn. Hij bekeek het aandachtig. Plotseling ontstelde hij hevig. Het w a s z ij n eigen schrift! Ja ongetwijfeld zijn eigen. Deze eigenaar dige omstandigheid gaf hem veel te denken, en in den beginne kwam hij tot de gevolgtrekking, dat het een gedeelte van een brief moest zijn, welken hij aan zijn neef had geschreven en langs dien weg in het bezit was gekomen van deze rampzalige vrouw. Maar toen hij de woorden las„Wilt gij mij niet ver trouwen?" en dergelijke uitdrukkingen als „God in den hemel weet het„Wanneer ooit een man u liefhad Vertel het niet aantoen begreep hij dat zijn eerste vermoeden geheel onjuist was. Dat was iets geheimzinnigs. Hij trachtte zich zijne vele amour in het geheugen terug te roepen, en vroeg zich verwonderd af of die ongelukkige ook een van zijne verlaten of verwaar loosde geliefden was geweest. „Wie zou zij geweest zijn?"zeide hij bij zichzelf. „Ongetwijfeld niet de vrouw van den generaal Neen, hij had haar een paar maanden geleden nog gezien. Het italiaansche meisje misschien? Maar dat was onmogelijk, want zij was immers twee jaar geleden in Rome gestorven." {Wordl vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2