NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Woensdag 17 Juni 1891 No. 2439. A BON N EMEN TSPEIJS ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. YALSOTO KAAHTEM. Voor Haarleru per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1.85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelyka, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontstraat No. 9, Haariem. Tel sfaOiiniMIBier 122. ran 15 regele 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten er. door alle boekhandelaren en eorrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de PnbliciU dSirangère 6'. L, In,:! rIr <r 'a JOHM&i Svcc., Corgi 31 bit Fanhourg Montmartre. Haarlem 16 Juni 1891. De sergeant majoor P, Mudde, van de 3« comp. van het alhier in garnizoen liggend bataljon infanterie, is op heden aangesteld tot adjudant-onderofficier bij den kleinen staf van genoemd bataljon. Wij ontvingen het prospectus voor de kost- en dagschool voor jongens, die de heer R. Prins, te Oorschot, van plan is te vestigen in de villa „Sophia- dal" alhier. De inrichting heeft ten doel ouders en voogden, die hunne zoons of pupillen niet in den familiekring kunnen houden, waardig te vervangen, door onverpoosde zorg en hartelijken omgang het ver trouwen der eersten, de liefde der laatsten te winnen, en dezen te onder wijzen naar de eisGhen van Paedagogiek en wetenschap, overeenkomstig hunne behoeften en bestemming. Dit onderwijs wordt tevens toegan kelijk gesteld voor externe leerlingen, die, behoudens buitengewone omstan digheden, éénmaal per jaaraange nomen, en na voorafgaand onderzoek ingedeeld worden bij de klasse, waar zij volgens gebleken vorderingen thuis hooren. Geene der klassen zal meer dan vijf tien leerlingen bevatten in de hoogere zal dit aantal door de indeeling naar de verschillende bestemming gerin ger zijn. Het onderwijs in A wordt gegeven door klasse-onderwijzers, dat in B en C in den regel door vak-onderwijzers met middelbare bevoegdheid. De direc teur houdt voor zijne rekening het toe zicht op den geregelden gang dei- lessen en assistentie in de examen klassen. De school bestaat uit drie afdeelin- gen, die elk, naar de behoefte, in klassen worden verdeeld. Het prospectus bevat verder leerplan, regeling der vacanties, de financieele voorwaarden en algemeene bepalingen In den afgeloopen nacht te omstreeks twee uur hebben de rijksveldwachters A. den Beider, brigadier titulair te Heemstede en H. Arends, brigadier titulair te Zandvoort in vereeniging met G. Bouman, veldwachter der gemeente Heemstede op den Wagenweg bij Dennenheuvel de hand gelegd op een verdacht persoon die bij onderzoek in het bezit bleek van een geladen revolver, van een centerboor en ver schillende andere inbrekerswerktuigen en die al spoedig bekende dat hij de persoon was die in den nacht van 13 op 14 Juni poging tot inbraak in de woning van Mr. van Gigch, Manpads- hoek had gepleegd, die in den afgeloo- 1 pen winter meermalen te Haarlem was ingebroken, o. a. bij den heer Middel- berg in het Kenaupark en. die ook schuldig was aan meerdere soortgelijke feiten in Amsterdam gepleegd. Het is zeker wel aan den ijver Ivan bovengenoemde politiedienaren te 1 danken dat dit gevaarlijk individu thans in handen der justitie is. Zij verdienen j voor hunne waakzaamheid en ijver i allen lof. Op een weiland onder Haarlemmer- liede toebehoorende aan den landbouwer |j. van Loon alhier, is heden morgen eene koe, welke door den bliksem was getroffendood in de weide gevonden. Maandagnamiddag omstreeks 2I ure had het 4-jarig dochtertje van den aan nemer Nelissen, wonende Spaarne, het ongeluk,spélende in de Bakenessergracht te vallen. Op eenigen afstand liep de brievenbesteller J. C. v. d. Wal, wonende Leliestraat, die zich niet lang bedacht, gekleed te water sprong en de zelf voldoening had het kind te redden, dat reeds in de diepte was gezonken. Een ernstig ongeluk overkwam een oppassend werkman, Goulooze genaamd, werkzaam aan de inundatiewerken te Haarlemmermeer. Terwijl men bezig was met het plaat sen van een heipaal, kreeg hij dien door een ongelukkig toeval op het been, waardoor dat lichaamsdeel werd ver brijzeld. H. M. de Koningi n-R e g e n t e s heeft aan den heer Morris Coster, te New-York, redacteur van de New-Am- sier dam Gazette, haren dank doen be tuigen voor de in dat blad voorkomende artikelen, en voor de woorden, gespro ken door den heer H. B. Roosevelt en anderen van hollandsche afkomst op de jongste samenkomst der „Holland So ciety", in al welke eene zoo warme gehechtheid aan de Koningin en de Koningin-Regentes, naar aanleiding van het overlijden van Z. M. den Koning, is uitgesproken. De opper-ceremoniemees- ter maakt bekend, dat het Hof, inge volge de bevelen van Hare Majesteit de 'Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagen, ingaande op Dinsdag 16 Juni e. k., den lichten rouw zal aan nemen wegens het overlijden van Hare Groothertogelijke Hoogheid Prinses Pau line Sophie Elisabeth Marie van Baden. De rouw zal gelijktijdig worden ge dragen met dien voor wijlen Zijne Ma jesteit den Koning. Het gevolg van den keizer van Duitschland, bij zijn bezoek aan ons land, zal bestaan uit den generaal der iafanterie Von Hatmke. adjudant- generaal, chef van het Militair Kabinet j va* den keizer, den luitenant-generaal ;Von Wittich, adjudant generaal des keizers, den baron Lucanus, den graaf Zu Eulenbmrg, hofmaarschalk en opper- ceremoniemeester, en baron Marschall, secretaris van Staat aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Zooals wij reeds voor eeni- jgen tijd meldden, zal de Hohen- zollern niet tot Amsterdam opstoomen. j Het keizerlijk jacht blijft te IJmuiden j liggen, waar de reizigers op een ander vaartuig overgaan. Wel is er sprake geweest van een ander plan, maar in eene Zaterdag te Amsterdam gehouden bijeenkomst, o. a. door den minister van Marine bijge woond, is in eerstgemelden zin beslist. (ttl.) De nieuwe chineeschege- jzant, Hsu-ching cheng, met zijn secre taris-tolk en twee bedienden, is Zondag voormiddag 11 uur in de residentie aangekomen en heeft zijn intrek ge nomen in het hotel „De Oude Doelen." In hetjapansche weekblad JFlyogo JVews van den i" Mei jl., wordt gemeld, dat volgens een telegram uit Den Haag van den i6n April, de ne- derlandsche regeering hare toestemming gegeven heeft tot de voorstellen van Japan. Er wordt bijgevoegd dat Neder land niet behoort tot de landen die het meeste belang hebben bij Japan, doch dat indien het bericht juist is; er uit volgt dat onze regêering het verlangen der japansche regeering als rechtmatig beschouwt. Welke voorstellen bedoeld worden, wordt niet gezegd. Vermoedelijk zijn het de sedert lang aanhangige plannen tot herziening der tractaten, waardoor Japan op gelijken voet met iedere beschaafde mogendheid gebracht zou worden. Aan het departement van Oorlog is in bewerking een ofitwerp- wet tot wijziging van de Vestingwet, waarbij o. a. de opheffing als permanente stelling van de Grebbe-linie en de Zuiderwaterlinie en van het bouwen van sperforten aan den IJsel zal worden voorgesteld. Avp Zaterdag werddoor den i- nister van Waterstaat ten gehoore ont vangen eene deputatie uit het korps commiezen der posterijen, ressorteerende onder de inspectie Breda. Deze commissie had tot taak, den minister hulde te brengen voor de be langrijke verbeteringen, welke onder zijn bestuur in het vak der posterijen waren tot stand gekomen. De minister betuigde zijne hooge te vredenheid over den gang van zaken in dezen tak van dienst. De commissie uit de Tweede Kamer voor de voorbereiding van de faillissementswet zal a. s. Woensdag vergaderen. In de 11 80 algemeene ver gadering der „Vereeniging van en voor Nederlandsche Industriöelen" kwam men 0. a. ten aanzien der plannen van in ternationale tariefregelingen tot de slotsom, dat Nederlands belang het best gediend wordt door ook in dit opzicht zelfstandig te blijven. Ten aanzien van den telefoondienst werd besloten, een dringend verzoek tot de Regeering te richten, dat de dienst geheel en uitsluitend moge worden ge maakt tot- en geëxploiteerd als een tak van Staatsdienst. Het schriftelijk gedeelte van de eindexamens der hoogere bur gerscholen met 5-jarigen cursus in ons land vangt den i7en Juni aan en ein digt den 2Óen. In de prov. Noord-Holland zal het mondeling gedeelte den ióeQ Juli a. s. aanvangen de examens, waarvoor 82 candidaten zich hebben aangemeld, wor den afgenomen te Hoorn. Voorzitter der examen-commissie is dr. C. A. Tebben- boff, leden zijn de HH. dr. Doijervan Cleeff en dr. v. Henekeler te Amster dam, mr. De GraafF en dr. Calkoen van Haarlem, Kerkhof! en Delachaux van Alkmaar, Van Duinen van Hoorn, di. Van Wettem en Seipgens van Leiden, allen leeraren aan de H. B. S. met 5 jarigen cursus, dr. Pelt en Kieviet, directeur van en leeraar aan de H. B. S. met 4-jarigen cursus te Zaandam en Van Goor en Blits, leeraren aan de H. B. S met 3-jarigen cursus te Amsterdam en Haarlem. De redactie van het Ma a nd- blad tegen vervalschingen deelt mede dat in kersen, in blik geconserveerd, eene zeer belangrijke tinreactie is gecon stateerd. De bus was niet uit eene fabriek afkomstig, maar een product van hui- selijken inmaak. Bij den aanstaanden vruchtentij d waarschuwt de redactie ernstig tegen den inmaak van vruchten in blikken bussen, met tin gesoldeerd. Zo 71 dér g e lu k vaart 71 i e- mand wel. Naar aanleiding van ons bericht over de onafgehaalde loterij- prijzen, vernemen wij uit goede bron, dat de winner van den hoogsten prijs in de loterij voor de R C. kerk te Batavia is een matroos van de Maat schappij „Nederland," op het oogen- blik varende van hier naar Nederland j en nog onbekend met het geluk, dat i hem is te beurt gevallen, i Ten minste als men het een geluk mag noemen voor die categorie van personen. Een schoenmaker te Amsterdam had een tientje in de Staatsloterij. Tijdens de trekking zat hij in zijn posthuis al zingende lustig eist en pekdraad te hanteeren, want hij had het erg druk. Daar staat plotseling een heer van de loterij voor zijn neus, en vertelt hem, dat op zijn nummer de honderdduizend is gevallen. Crispijn wierp leest en eist ver van zich, ging met den loterij-man mee, ontving zijn geld en geraakte op een gruwelijke manier onder water. Na weinige maanden was het gewonnen geld verbrast, en betrok hij wêer zijn posthuis, nu niet meer zingende, maar met een geschokte gezondheid Doch de natuur kwam hem te hulp, het duurde niet lang of het eene lied vóór, het andere na, klonk weer vroolijk onder het lage afdakje naar buiten. Tot op een goeden dag een heer buiten adem voor hem staat. „Geluksvogel, je hebt zoo waar wêer 'n portie getrok ken van de honderdduizend!" Maar Crispijn was niets enthousiast. Mismoedig smeet hij zijn eist op zijn tafeltje, deed zijn lederen voorschoot af, en zei met 'n diepen zucht „Moet ik dan, pot hier en ginder, alwêer aan de pierewaai?" (Bal. JV.) Men zal zich herinneren, dat er indertijd veel is geschreven over de nalatenschap van zekeren Brandt, die in de vorige eeuw in Nederland was overleden en wiens nagelaten ver mogen toen door de nederlandsche regeering in bewaring was genomen, zonder dat men verder iets er van had gehoord. Naar het heette, konden de rechthebbenden nu eindelijk wel eens dat bedrag opeischen en kwam het er slechts op aan, hun recht te bewijzen, waartoe zij zich wel eenige moeite mochten getroosten, daar de nalaten schap eenige millioenen bedroeg. De meeste personen, die daarop aanspraak meenden te hebben en derhalve moeite er voor hebben gedaan, behooren in het groothertogdom Oldenburg tehuis. Thans echter zijn zij eenklaps uit den zevenden hemel gerukt door de volgende bekendmaking uit Amsterdam van den duitschen consul-generaal „Het bericht, volgens hetwelk in de zaak eener nalatenshap van Brandt, ten bedrage van eenige millioenen, duitsche belanghebbenden door het consulaat- generaal te Amsterdam zouden zijn op geroepen om hunne rechten bekend te maken, is een verzinsel. Naar hetgeen op grond van een onderzoek bij het duit sche departement van Buitenlandsche Zaken is geconstateerd, behoeft men daaromtreni niets te beginnen. Wanneer 10 HOOFDSTUK III. In zijne gedachten verplaatste hij zich naar Indië en hij dacht aan het schoone meisje uit Parsee, maar juist toen hij zich ver beeldde met haar naast zich op den stroom van de heilige Ganges te worden meegevoerd, zag hij den nieuwsgierigen, vra- genden blik van madame Nicole op zich gevestigd, en haastig stak hij het stuk papier in zijn vestzak. De andere brieven en papieren nam hij ook schielijk bij elkaar, maakte er een pakje van en bond er een zijden corsetveter omheen, dien hij in het koffertje had gevonden. Madame Nicole gaf hem een courant. Hij maakte nu een net pakje van de papieren en vroeg of er ook iemand te vinden was, die het naar zijn hotel kon brengen. De zoon van madame Nicole zou ongetwijfeld met het grootste genoegen den kapitein dezen dienst willen bewijzen. Charles Beverley gaf den jongen een vijffrancstuk, madame Nicole een Napoleon en tevens de overblijfselen van de vroe gere pracht van Studiey's zondige vrouw ten geschenke, lichtte zijn hoed op, boog beleefd en verliet het logement. „Wat zijn die Engelschen toch rijk!"riep madame Nicole uit in verbazing over de mildheid van den kapitein. Beverley liep met rassche schreden door de kleine straat, waarin het logement was gelegen en keerde weer naar het plein „Jean Bart" terug. Aldaar aangekomen haalde hij het bewuste stuk papier uit zijn zak te voorschijn en bekeek het weer aandachtig. Het was ongetwijfeld zijn eigen schrift. Daarvan was hij nu geheel zeker. Maar wanneer» en aan wie hij dien brief had geschreven, kon hij zich nu niet meer herinneren. Hij mar telde en pijnigde zijne hersens hiermee, terwijl hij naar het Grand Bassin wandelde en de oneindig lange pier op, die zich zoo ver in het Engelsche Kanaal uitstrekt. Hij herhaalde bij zichzelf de woorden^ die op het papier waren geschreven. Hij herhaalde ze telkens en telkens, maar het hielp hem niets. Wie kon die vrouw geweest zijn, die een stuk van naar alle waarschijnlijkheid een minnebrief door hem geschreven, in haar bezit had? Nadat hij zijn geest, bijna had uitgeput door eindelooze ver onderstellingen en er zeer naar begon te verlangen om naar het hotel terug te keeren en aldaar de brieven nauwkeurig te door snuffelen, om op die wijze te weten te kunnen komen, in welke betrekking hij tot de overledene had gestaan, keerde hij op zijne schreden terug en toen hij zijne kamer had bereikt, zag hij, dat men het pakje reeds had gebracht. Met koortsachtige opge wondenheid sneed hij den veter door, waarmee hij het had vastgebonden. Brief op biiet, rekening op rekening (twee daarvan waren o wonderbetaald), maar nog was hij niets wijzer gewor den. Eindelijk kreeg hij een brief in handen, waarvan de enve loppe den stempel Monte Carlo droeg. Hij haalde den brief te voorschijn. Het was een afscheidsbrief van een harer slachtoffers, vol bit tere verwijtingen, en waarbij haar portret was ingesloten. „Ah 1" zeide Beverley, „nu zal het wel opgehelderd worden." Hij zweeg plotseling, toen zijn oog viel op het lieftallige ge laat voor hem. Geheel verbijsterd staarde hij een oogenblik op het portret, terwijl de woorden hem ontsnapten„Groote God Rachel!" Weer zat hij een oogenblik in diep gepeins verzonken en zeide toen overluid, want het was een gewoonte, die de kapitein zich reeds als jongen had aangewend om steeds tot zich zelf te praten, wanneer hij alleen was „Zal ik het George ver tellen Neen! Laat het verleden gelijk met de do oden begraven worden." En daarna vervolgde hij zijn lectuur en las alle brieven van de doode. Hij sorteerde de papieren uiterst zorgvuldig en bond ze in verschillende pakjes, waarbij hij vooral veel zorg besteedde aan een paar huwelijksacten, die hij onder de papieren had gevonden. „Om te moeten denken, dat zijn geheim en het mijne in het zelfde graf zijn begraven. Ik zal deze papieren bewaren. Zij zijn achtduizend pond per jaar of anders niet de inkt waard, waar mee zij geschreven zijn. Wie zal het zeggen En met deze woorden borg de kapitein alle papieren weg. welke hij in de koffer van mevrouw Studley had gevonden, stak vervolgens een kaars aan en begaf zich naar zijn slaapvertrek. „Ja," mompelde hij, „er kunnen vreemde dingen gebeuren I Achtduizend pond per jaar het is wel de moeite waard om daarop te wachten

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1