VOLKSBOND. der provincie worden verbonden. Mededeeling wordt gedaan van het besluit der Hooge Regeering. waarbij f1500 per jaar meer wordt toegestaan voor den postjaarwedden der amb- naren der prov. griffie, waardoor het mogelijk is geworden het personeel met een uit te breiden en het salaris der anderen te verhoogen. De begrooting van 1892 der kosten van het prov. bestuur, voor zoover het Rijksbestuur is, wijst een bedrag van f77,215, tegen f77,915 in 1891, terwijl de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1892 in ontvangst en uitgaaf sluit tot een bedrag van f282.333,51. Ter goedkeuring wordt aangeboden de rekening en verantwoording over 1889, die reeds door de algemeene re kenkamer is goedgekeurd. Uit Amsterdam wordt ge meld De keizer en keizerin van Duitschland komen met eene extra boot aan den steiger van den W.-I. mail dienst alhier aan. Na het dejeuner ten paleize heeft er een rijtoer plaats en wordt een bezoek aan het museum ge- biacht. Des namiddags groot galadiner, en des avonds muziek op den Dam onder leiding van Joh. Coenen. Vrijdagmorgen heeft onder leiding van den heer J. A. D. Apol, kapitein bij het regiment grenadiers en jagers, eene conferentie ten stadhuize te Amsterdam plaats gehad, waaraan hebben deelgenomen de heeren F. Coe nen, kapelmeester der schutterij, Van der Linden, kapelmeester van het regi ment grenadiers en jagers, Koning, kapelmeester der Kon. marine en Zaag- mans, kapelmeester van het 7e regiment infanterie, welke conferentie ook ge deeltelijk door den burgemeester werd bijgewoond Het plan werd besproken en in be ginsel aangenomen om op Woensdag avond op den Dam een reusachtige taptoe, ter eere van den keizer, te hou den. Vijftien muziekkorpsen zullen daaraan deelnemen, bestaande uit on geveer duizend personen. De Dam zal alsdan electrisch worden verlicht. Op Donderdagavond bestaat het voornemen tot het houden van een watertocht op het Y en zal aldaar een groot vuurwerk worden afgestoken. Zoowel op het Y als op den Amstel zullen een aantal zeil- en roeivereeni- gingen, gedurende de dagen van het keizerlijk bezoek, waterfeesten houden. Nog bestaat het voornemen, dat de keizer Frits van Haarlem geeft, evenals het het ongeluk bij het afrijden van een vorig jaar, met zijn specialiteiten-gezel schap voorstellingen op een verhooging binnen de wielerbaan. Het overige ge deelte van het terrein zal meer in het bizonder worden ingericht voor kinderen. Vijf draaimolens, poffer- en ververschings-kramen zullen worden ge plaatst. Op dit terrein zullen kinder voorstellingen, bestaande in vertooningen van goochelaars, clowns, marionetten, honden en apen enz gegeven worden. Deze vertooningen zullen eveneens door den heer Frits van Haarlem worden verzorgd. De toegang is kosteloos, ter wijl vanwege de vereeniging melk en bier van goede kwaliteit tegen zeer geringe prijzen beschikbaar zal worden gesteld. Door verschillende muziekkorp sen zal op het terrein concert worden gegeven, Voorts bestaat het plan des avonds op de pleinen muziekuitvoeringen te doen plaats hebben en het feest te besluiten met een vuurwerk. De Neder landsche Dans- onderwijzers-vereeniging, opgericht k 1872, heeft dit jaar hare jaarlijksche vergadering den 16, 17 en 18 Juni gehouden bij „Krasnapolsky" te Am sterdam. Een nieuwe salondans stijl Louis XIV, genaamd „Moderne Ga votte" is door de leden gemonteerd en zal het a. s. winterseizoen onderwezen worden. Naar aanleiding van het feit, dat op de vraag van de Leidsche Kamer van Koophandel van de 59 fabrikanten aldaar 32 zich beslist vóór, 9 slechts tegen wettelijke regeling van de werkliedenpensioneering verklaard hebben, en 18 zich niet hebben uitge laten, zoodat men vrij mag aannemen dat twee derden vóór en een derde er tegen gekant zijn, ncodigt dr. J. Th Mouton te 's Hage andere fabrikanten in de industrieele centra des lands uit, hem hunne zienswijze te willen doen kennen, opdat hij eene meer algemeene uitspraak kunne mededeelen in de ver gadering der vereeniging tot bevorde ring van fabrieks- en handwerksnijver heid, die in September wordt gehouden. Hij verlangt alleen per briefkaart te vernemen of men voor of tegen wette lijke pensioneering is, of zijn oordeel van den aard der regeling afhankelijk stelt. Maar ook uitvoeriger mededeehn- gen zullen hem aangenaam zijn en des- verkiezende zal hij, van de antwoorden gebruik makende, geen namen noemen. Men meldt uit Leiden: Aan den gemeenteraad leggen B. en stuk van den wal, het op den linkerbeen te krijgen, met het gevolg, dat dit boven den voet verbrijzeld werd. Te Arnhem hebben ameri- kaansche zendelingen, zich noemende ,de Heiligen der laatste dagen", eene localiteit gehuurd om daarin hunne godsdienstige vergaderingen te houden. Het volgende geval uit het dierenleven is te Oosterwijk gebeurd Wanneer eene kat jongen werpt, dan worden gewoonlijk al hare telgen zoo gauw mogelijk van kant gemaakt en wel om de eenvoudige reden, dat er dieren van dit geslacht in overvloed zijn. Yan dezen stelregel gingen ook de Gebr. S. uit, doch na deze daad werd de kinderlooze moeder zeer onrustig, zocht en snuffelde in alle hoeken en liet met tusschenpoozen een treurig gemiauw hooren. Doch ziet wat ge beurt er Na verloop van eenige dagen kwam poes met een jong katje in den bek door het open raam gesprongen. Zij had het in de buurt van eene andere kat weggehaald en past het nu met eene nauwgezette zorg op, welke den katten in het bizonder eigen is. s-IiCl.) Eenige kinderen te Sprun- del (N.-B.) vermaakten zich Donderdag in eene weide met vuurtje stoken, toen plotseling de kleederen van een tien jarig meisje in brand geraakten. Het kind bekwam zulke hevige brandwon den, dat men het niet in leven zal be houden. Een beambte van de export slachterij te Assen is Vrijdag, bij aan komst van den trein van Leeuwarden, in arrest genomen, naar men zegt, in verband met eene beschuldiging van verduistering van geldswaarden. van het drukken dier exempl. op 8 m. f12 96. de 8 riem papier k 7 op8 m. 7 56. innaaien en binden k pi. m. 2I c. per vel opf) 100. 500 bandjes k 22 cent op 500 m. 22 c.,, 110. 1000 plaatjes k 5 c50. bezoldiging van den auteur T5°- ƒ560. „Wij achten het wenschelijk, dat het manuscript alvorens het ter perse gaat, door een tweetal hoofden van scholen worde beoordeeld. Is hun oordeel be paald ongunstig, dan heeft de kas van den Bond een schadepost van ƒ150, omdat de auteur in ieder geval betaald moet worden. Is het echter zeer gunstig, dan zal de uitgaaf met succes van stapel loopen, en zal door eene subsidie van den Volksbond het boekje tegen verminderden prijs verkrijgbaar gesteld en zoo in ruimen kring verspreid kun nen worden." op Woensdag een bezoek zaljWs. over het vroeger vermeld schrijven brengen aan enkele inrichtingen daar ter stede, waaronder vermoedelijk het Rijks-museum. Naar wij vernemen, zullen de utrecht- sche studenten tijdens het verblijf van den duitschen keizer aldaar, daar ter stede den historischen optocht herhalen, dien zij een paar dagen te voren te Utrecht houden. Van het regiment grenadiers en jagers zal alleen de kon. mil. kapel aldaar verblijf houden, tijdens het be zoek van den duitschen keizer. Voor den duur of gedurende het verblijf van den keizer zullen uit de koninklijke stallen te 's-Hage 52 paarden naar Amsterdam worden overgebracht. De Vereeniging tot Ver edeling van het Volksvermaak te Am sterdam, stelt zich voor op den 31" Augustus, den verjaardag van onze jonge Koningin, verschillende feestelijkheden in te richten. In de eerste plaats zullen op de Museumterreinen wieler wedstrijden en wedstrijden in gymnastiek plaats hebben. Voor de laatste worden tot deelneming uitgenoodigd de jongelui die Zondagmiddags deelnemen aan de oefeningen van de „Vereeniging tot be vordering der gymnastiek onder de arbeidende klasse." Beide wedstrijden zullen voor het publiek kosteloos te zien zijn. De heer van de erven van wijlen mr. Johan van Buttingha Wichers, waarbij aan de ge meente ten geschenke wordt aangebo den ten behoeve van het Stedelijk Mu seum de door den overledene verzamelde collectie betrekkelijk het schaatsenrijden. Zij stellen dit geschenk op hoogen prijs en achten de plaatsing daarvan in het Stedelijk Museum van groot belang, aangezien het hier geldt het resultaat van een veelomvattenden arbeid van een geacht stadgenoot en overigens de verzameling hoogst belangrijke voorwer pen bevat. B. en Ws. geven in overweging het geschenk onder dankbetuiging te aan vaarden. Door eenige Duitse hers te Rotterdam wordt het plan gevormd om bij gelegenheid van het bezoek van den duitschen keizer eene eerewacht samen te stellen uit de aldaar wonende Duit- schers, en verdeeld in drie afdeelingen. Eéne afdeeling zou dienst doen bij de ontvangst aan het station Maas; een ander gedeelte zou zich opstellen op een punt waar de vorstelijke stoet voorbijgaaten het derde gedeelte zou tegenwoordig zijn bij het vertrek aan de Boompjes. (iY. E. CL) Te Gorinchem had, terwijl de artilleristen op den wal bezig waren met de stukken geschut, een milicien De iSe Algemeene Vergadering van den Volksbond zal gehouden worden te Zwolle op 27 Augustus a. s. des voorm. ten 11 uur, in de Buiten-Socie- teit (ingang Westerallee). De orde der werkzaamheden luidt als volgt I. Opening der vergadering door den voorzitter. II.Mededeelingen van het hoofdbestuur. III. Verslag van den toestand van den Bond en van zijne werkzaamheden gedurende het vorige jaar. IV. Vaststelling van de rekening en verantwoording van den penningmeester. V. Benoeming van drie leden van het hoofdbestuur door de periodieke aftreding van de heerenA. van der Voort Azn., mr. G. Snijder van Wisse- kerke en dr. W. P. Ruijsch. Ingevolge artikel 15 van het alge meene reglement zijn voorgedragen de drie aftredende heeren door de afdee lingen Amsterdam, Utrecht, Dordrecht, VOOR 0N2E JONGENS. Ingezonden Aan het ministerie van Koloniën is op aanvrage kosteloos een werkje ver krijgbaar gesteld, bevattende eenige me- dedeelingen betreffende de „Opleiding der Technische Ambtenaren bij het Boschwezen in Nederlandsch-Indië," naar aanleiding van het Kon. besluit van 9 Jan. 1891 No. 10 Staatsbl14 Jan. 1891). Wij ontleenen daaraan de volgende bizonderheden De tegenwoordige regeling werd, voor zoover de opleiding van voornoemde ambtenaren betreft, bij bovengemeld besluit geheel gewijzigd. Het bestaande stelsel is vervangen door een systeem, aarbij, meer dan vroeger, rekening wordt gehouden met de eigenaardige eischen van eene doelmatige voorberei ding der aanstaande indische houtves ters. Te dien einde zijn de voorberei dende studiën naar de Rijkslandbouw school te Wageningen, de voortgezette vakstudie met de praktische vorming naar Tharand in Saksen en de beoefe ning der indische flora enz. naar Leiden overgebracht. Konden tot dusver zij, die in het bezit zijn van een einddiploma der H. B. School, slechts dan naar eene aanstelling tot leerling-boschambtenaar mededingen, als zich de omstandigheid voordeed dat geen genoegzaam getal jongelieden met het diploma van land bouwkundige zich aanbood thans staat de weg hiertoe open voor allen, die van de 4e tot de 5 e klasse eener H. B. S. zijn bevorderd- Evenals de kweekelingen der Rijkslandbouwschool, die het eerste studiejaar van afd. B met vrucht hebben afgeloopen, kunnen ook zij deelnemen aan eemtweejarigen bosch- bouwcursus, mits het bewijs worde ge leverd dat zij in staat zijn het onder wijs in wis-, plant- en dierkunde te volgen. Hebben zij hieraan voldaan, Groningen, Loenen, Zwolle, Sliedrecht, den Haag, Rotterdam, Kollum en dan worden zij tot den voorbereidenden Haarlem. j cursus toegelaten en als leerlingen der VI. Voorstellen van de afdeelingen. i Rijkslandbouwschool ingeschreven. De Door Haarlem is het volgende voor- I leerstof, welke in dezen cursus wordt stel ingediend j behandeld, is over twee studiejaren ver- 1. Het hoofdbestuur wordt uitgenoo- deeld. Is deze tweejarige cursus ten digd een onderzoek in te stellen naar j einde gebracht, dan kunnen zij, die de fnogelijkheid 0111 Kefir als volks- i blijkens een getuigschrift van den direc- kan worden uitgemaakt, of en hoeveel jongelieden er telken jare in opleiding worden genomen, ligt de vraag voor de hand, welke uitzichten er dan bestaan voor hen, die niet in 's Rijksdienst treden? Moeielijk is het antwoord te geven, maar vraagt men of bij een normalen gang van zaken zij, die het diploma van dezen tweejarigen cursus bezitten, ook op de particuliere onder nemingen in Nederlandsch Indië bruik baar zijn, dan is het antwoord niet twijfelachtig. Immers waar de statistiek ieder jaar met onwraakbare cijfers be wijst, dat meer dan de helft van hen, door wie het eindexamen van afd. B is afgelegd, in de overzeesche gewesten gereedelijk haar weg vindt, daar kan zeer zeker dezelfde verwachting gekoes terd worden omtrent hen, die den boven omschreven boschbouwcursus hebben ten einde gebracht. Trouwens, men heeft in liet programma van dien cursus niet meer dan een oppervlakkigen blik te slaan, om zich te overtuigen, dat bij de opleiding van deze categorie van leerlingen in bizondere mate rekening wordt gehouden met hunne bestemming voor Nederlandseh Indie. Dit mag in- tusschen boven eiken twijfel worden geacht, dat jongelieden, die, onverschil lig welken studiegang door hen is ge volgd, met een diploma óf van den boschbouwcursus of van afd. B, de Rijkslandbouwschool te Wageningen vaarwel zeggen, zeer zeker niet vruch teloos naar een nuttigen werkkring in Nederlandsch Indië hebben te zoeken, vermits zij de vereischte gegevens in zich bezitten om aan alle rechtmatige verwachtingen te beantwoorden en „alle rechtmatige verwachtingen beant- „woord te zien". Zij, die als rijks-leerlingen voor den dienst bij het boschwezen in Neder landsch-Indië worden aangenomen, zet ten hunne houtteêltkundige studiën voort in het buitenland, aan de Kón. Sachs. Forstacademie te Tharand; daar wordt op de grondslagen, aan den twee jarigen cursus te Wageningen gelegd, regelmatig voortgebouwd. Na een buitenlandsch verblijf van ruim 12 maanden in het vaderland teruggekeerd, wacht hen aldaar de gelegenheid om hunne kennis van de indische woudboomen te volma ken, en zich tevens onder leiding van den conservator, alsmede onder het toe zicht van den hoogleeraar-directeur van het Rijks-Herbarium te Leiden te oefe nen in het beschrijven en deter mineeren van indische planten. Daar zullen zij dieper worden ingewijd in de wereld der weelderige tropische gewassenLei den vult hier aan wat Tharand niet geven kan. Derwijze toegerust wordt de jeugdige bosch-ambtenaar, na andermaal aan een geneeskundig onderzoek onderworpen en geschikt bevonden te zijn, ter be schikking van den Goeverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië gesteld en gaat hij zijne nieuwe toekomst tegemoet. Behalve eene gratificatie voor uitrusting, ten bedrage van ƒ1000 en overtocht voor goevernementsrekening, erlangt hij reeds met den dag zijner inscheping eene voorloopige bezoldiging van 100 's maands. drank ingang te doen vinden. 2, Het hoofdbestuur stelle zich in contact met een gevierd schrijver van kinder-lectuur ten einde voor de school bibliotheken een werkje te verkrijgen, waarin alle rampen, die het misbruik van sterken drank in huisgezin en maatschappij veroorzaakt, levendig en indrukwekkend beschreven zijn. De toelichting luidt als volgt „Wordt de oplaag op 500 exempl. vastgesteld en elk exempl. op pl. m. 8 vel druks geschat, dan komen de koetsn :eur dér Rijkslandbouwschool, de lessen geregeld hebben bijgewoond, deelnemen aan een examen, waarvan het programma door den minister van Koloniën nader Voor menigeen is het vermoedelijk niet van belang ontbloot, ook eenige mededeelingen omtrent de organisatie van het bosch wezen in Nederlandsch- Indië, alsmede nopens het beheer en de exploitatie der bosschen te ontvan gen. Java en Madoera worden in 13 wordt vastgesteld. Hun, die aan deboschdistricten verdeeld. In het alge- eischen van dat programma voldoen,doch i meen beheer wordt de directeur van niet voor rekening van het rijk worden j binnenlandsch bestuur bijgestaan door opgeleid, wordt door de examencom- j een inspecteur van het boschwezen, in missie een getuigschrift of diploma uit- j het plaatselijk beheer door de hoofden gereikt, waaruit duidelijk blijkt, welke j van gewestelijk bestuur. De formatie vorderingen door hen in elk examen- j van het hoogere corpsgedeelte bestaat vak zijn gemaakt. j thans uiteen inspecteur (800 gld. Aangezien vooraf niet met zekerheid j 's maands tot 1200 gld.), twee houtves- blijven." Na deze woorden wendde zij zich naar de tuindeur. „Zooals gij wilt," gaf hij ten antwoord, „maar het is niet verstandig om een wanhopend man tot zijn laatste verdedigings middel te drijven." „Ik zal het ergste van u tarten," was Grace's antwoord. „Gij weet niet, wat gij zegt," antwoordde hij met een bitteren glimlach. „Wij verspillen hier echter slechts tijd. Ik moet dokter Selby gaan opzoeken," en na een buiging voor mevrouw Studley te hebben gemaakt, opende hij de deur en verliet het vertrek. Nauwelijks was hij weg, of Grace hoorde de stem van den klei nen George, die maar steeds riep„HallohalloVooruit Halloen bijna op hetzelfde oogenblik kwam de oude Tom Peckfield het vertrek binnendraven, met den kleinen knaap, geheel in rijkostuum gekleed, op zijn rug, terwijl de jonge knaap met een miniatuur karwarts zwaaide en maar steeds schreeuwde, totdat de oude man eindelijk, geheel buiten adem door het hollen in de kamer, bleef staan en uitriep„Welnu, wat zegt gij nu van het tweede paard van den squire? Het eerste is reeds vermoeid." „Dag mama," riep het kind uit, sprong naar beneden en snelde in de armen van Grace, die zij zoo wijd mogelijk had uitgebreid om hem daarin op te vangen. „Tom loopt niet kwaad, vindt gij wel, voor zulk een oud paard? Ik houd toch ook veel van Honeysuckle." „Ja, maar, mijn lieveling," gaf Grace ten antwoord, terwijl zij hem kuste met een teederheid, die-zich ook in hare blikken uitte, „Tom is toch geen paard." „Ja," zeide nu Tom op rijn beurt, „Tom is er bijna al te oud voor, zal de jongeheer denken. Ja, mevrouw, gij hadt eens moeten zien, hoe hij Honeysuckle door het park rondleidde, terwijl hij rechtop in den zadel zat, alsof hij het al jaren lang had gekend. Ja, het is toch maar waar wat de oude man zegt Edel bloed verloochent zich nooit. Ik heb nog nooit iemand, nog zoo jong, een hit zoo goed zien mennen. En toen ik hem van den hit tilde, wilde hij met alle geweld op mijne schouders zitten. En ging het niet goed, jongeheer George Hahaha en de trouwe bediende grinnikte van genoegen, terwijl zijn ge laat onrustbarend rood werd, bij de gedachte aan de pret van zijn kleinen afgod, en het was een verlichting voor Grace, toen hij eensklaps in een hartelijk lachen uitbarstte. „Ja, mama," zeide de kleine knaap, toen Tom eenigszins tot bedaren was gekomen, „en ik liet hem springen, maar zijne beenen waren zoo stijf. Nietwaar, Tom? Maar spoedig liep hij veel harder. Is het niet waar, Tom?" En telkens wanneer hij het woord tot den ouden, getrouwen Tom richtte, dan knikte deze voortdurend bevestigend met het hoofd, ten teeken van de grootste zelfvoldoening, nu en dan in een luidruchtig lachen uit barstende. „En o, lieve mama," vervolgde de kleine George. „Ik had zoo gaarne gewild, dat pa thuis was om ons te kunnen zien. Wan neer komt hij terug „Zeer spoedig, lieveling ik hoop van binnen een week, misschien wel eerder," antwoordde zijn moeder. „Ja, maar een week duurt nog zoo lang, zoo verschrikkelijk lang," zeide haar zoontje met een zucht; daarna keek hij weer op en zeide„Is het niet dwaas van pa, om naar zee te gaan, mama „George, zooiets moogt gij niet zeggen," riep zijn moeder uit. „Maar Tom zegt toch van wel," vervolgde de kleine knaap. „Is het niet waar Tom?" „Tom! Tom!" riep Grace uit, schijnbaar verstoord over zijne vrijmoedige verklaring. >Ja> ja, jongeheer George, maar ik heb u niet gezegd, dat gij het aan inv mama zoudt vertellen," gaf de oude man ten ant woord, „maar toch," vervolgde hij met klem, „blijf ik bij hetgeen ik heb gezegd. Ik vind het zeer zonderling om zoo op zee rond te zwerven." „Ja maar Tom, uw meester houdt veel van de zee," zeide mevrouw Studley. „Jariep de oude man uit, „dat juist verwondert mij zoo Waarom is hij zoo gaarne op zee op die schommelende, verraderlijke, gevaarlijke watervlakte, nu kalm en zoo glad als een spiegel en het volgende oogenblik zoo onstuimig en gevaar lijk. Ja, ik heb het dikwijls genoeg met mijne eigen oogen te Scarborough gezien." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2