NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Donderdag 25 Juni 1891 No. 2444. A BON N EMEN TSPKIJS ADVERTED TIEN: STADSNIEUWS. Letteren en Kunst. BINNENLAND. FEUILLET O N_ Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verscbynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnemanten en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantier.- Direeteuren-Dïtgevers J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale ds Publicity Mtrengère G. L. Ï)Al/MB CoJOHN 'F. JONES, SuccParijt 31 bit Eaubourg Montmarlre BssssssBamisastt Haarlem, 24 Juni 1891. Bij kon. besl. van 23 Juni is i°. bestemd tot directeur der op te I richten cadettenschool, de kapitein E. de 1 Vlaming, thans commandant der mili taire schoolcompagnie en directeur der militaire school te Haarlem 2°. genoemde kapitein, in verband met het vorenstaande en met afwijking in zooverre van de formatie van den staf der infanterie, bij dien staf benoemd tot majoor, terwijl hij als commandant der militaire schoolcompagnie en als directeur der militaire school te Haar lem tijdelijk zal worden vervangen door een daartoe door den minister van Oor log aan te wijzen officier 30. bepaald dat, met afwijking in zooverre van het koninklijk besluit van 7 Juli 18S6 n°. 37 en van het daarbij vastgesteld en sedert gewijzigd voor* schrift, de majoor De Vlaming onder de bevelen van den inspecteur van het militair onderwijs, voorloopig zal belast zijn met het toezicht over de militaire school te Haarlem, en dat, voor den duur van dat toezicht, de waarnemende directeur dier inrichting onder zijne onmiddellijke bevelen zal staan. De heer A. E. A. S. van Stralen, geb. alhier, is Dinsdag aan de univer siteit te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na verdediging van een acad. proefschrift, getiteld „Wet van den 2811 Februari 1891 (Stbl. n°. 69), tot vaststelling van bepalingen betreffende 's rijks waterstaatswerken." Zondag 21 Juni hield de postduiven vereniging „de Snelvlieger" alhier, een wedvlucht met oude duiven, uit Bruns- wijk, afstand ongeveer 500 K. M. De duiven, des ochtends te 4 uur 30 min. in vrijheid gesteld, kwamen zeer onre gelmatig aan, wegens het ongunstige weer en den lellen N. N. O. wind. De uitslag was als volgt: ie prijs, zilv. med., duif van den heer joh. Mulder, 12 uur 21 min. 33 sec 2® prijs, zilv. med., duif van den heer T. A. Donnée, 12 uur 55 min. 53 sec. 3e prijs, zilv. med., duif van den heer H. E. Jung, 1 uur 26 min. 41 sec. 4e pr., bronzen med., duif van den heer A. O verakker, 1 uur 35 rain. 52 sec. 5e pr., bronzen med., duif van den heer A. W. v. IJseldijk, 2 uur 41 min. 44 min. 6e pr., bronzen med., duif van den heer D- Janus, 3 uur 45 min. 49 sec. 7e pr., bronzen med duif van den heer A. Haartman, 4 uur 57 min. 31 sec. Terwijl de zilveren med. voor de 2 eerst aangekomen duiven behaald werd door den heer T. A. Donnée en de zilv. med. voor de 3 eerst aangekomen duiven door den heer A. W. v. IJseldijk. Op het Z. B. Spaarne had Woens dagavond het volgende plaats. Achter de sleepboot van den heer A. Visser alhier sleepte behalve de gewone modderschuit een roeibootje, waarin een man was gezeten. Het bootje sloeg dooi den golfslag van de stoomboot om, de man greep zich aan de onmiddellijk volgende modderschuit vast en bijge staan door den schipper van dat vaar tuig was hij spoedig weder aan boord, en kwam er met den schrik, en een nat pak af. Dinsdag namiddag is bij den winke lier v. S., in de Groote Houtstraat al hier, ongeveer 20 gulden uit de onge sloten toonbanklade ontvreemd. Door de politie alhier is aangehouden een 23-jarige infanterist, in garnizoen te Nijmegen, die sedert 20 dezer van ver lof was achtergebleven. Hij is ter be schikking van de militaire autoriteit gesteld. De onlangs gevatte inbreker Koole heeft verteld, dat hij niet de eenige was, die hier in zijn vak „werkte." Er zouden nog twee andere in Haarlem zijn, waarvan de een evenals hij met de boor arbeidde, de andere de voor keur gaf aan groene zeep. Ieder werkte voor eigen rekening, nooit gingen zij samen. Hoe dit wezen moge, deze ridders van de boor en de zêep zullen, nu hun col lega gesnapt is, wel uit Haarlem ver dwenen zijn. Uit 's Hage meldt men ons, dat mevrouw Van Westhreene den 2onJuli haar 70" verjaardag hoopt te herdenken. Het zal haar ongetwijfeld niet aan blijken van belangstelling op dien dag ontbreken Uit Berlijn wordt gemeld Den kei zer is ter bekrachtiging de lijst van kunstenaars voorgelegd, die door de internationale jury der kunsttentoon stelling alhier voor bekroningen voor gedragen worden. Op die lijst komen de volgende Nederlanders voor i°. Voor het eere-diploma Jozef Is raels, Jacob Maris, H. W. Mesdag, 2°. Voor de tweede gouden medaillefoort. C. Bisschop, Th. de Bock, Jan VrolijkBij kon. besluit van den 2211 dezer en de graveur R. Stang. wordt met den i6n Juli a. s. de kapt.- 30. Voor eervolle vermelding H. J.| luitenant ter zee PI. Bernelot Moens Blommers, L. Apol, F. J. du Chattel, eervol ontheven van het tijdelijk door Jan Luijten, W. B. Tholen, H. Valken-j hem gevoerde bevel over ITr. Ms. burg, en de etsers C L. Bake en U.rammönitor Panter en dat bevel opge P. Zilcken. Buiten mededinging bleef W. J. Mar tens als nederlandsch jurylid. Het is zeer wel mogelijk, dat de keizer op de geheele lijst eenig namen door schrapt, dewijl het totaal der voorge dragenen grooter, is dan dat der prijzen. H. M. d e K 0 n i n g i n - R e g e n tes heeft met ingang van 1 Juli a. s. den heer J. J. Delia, hoofdopzichter bij de koninklijke paleizen, op zijn verzoek eervol ontslag verleend onder dankbe tuiging voor de vele en langdurige diensten, in zijn betrekking bewezen. OfrTiClHKLE iSERlCUTlüN. Bij kon. besluit van 15 Juni zijn bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw, jhr. mr. A. L. E. de Stuers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Hare Majesteit dè Koningin te Parijs, en mr. E. W. F. Wttewaal van Stoet wegen, buitengewoon- gezant en gevol machtigd minister van Hare Majesteit de Koningin te St. Petersburgen bij besluit van 22 Juni tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, de generaal-maajoor PL F. C Harden- berg, goeverneur der Koninklijke Mili taire Academie; alsmede de luit.-kolo- nels der artillerie H. W. van Hasselt en C. L W. Moorrees, laatstgenoemde laatstelijk belast geweest met het bevel over de pantserfort-compagnieën. Bij kon. besluit vap 4 Juni is de heer Manuel Pere^ erkend en toegelaten als consul van de Dominicaansche Republiek te Curasao. Bij kon. besluit van 19 Juni is aan F. Bartelink, op zij verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Dokkum Bij kon. besluit van 19 Juni is aan J. H. Kromhout, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te 's Hage, onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van het genoemde college van regenten L. A. Walaardt Sacré, kapitein luitenant ter zee titulair wonende te 's Hage. Bij kon. besluit van 20 Juni is mr. F. D. graat Schimmelpenninck benoemd tot burgemeester der gemeente Amers- dragen aan den kapt.-luit. ter zee J. Dalen. De Stci. (no. 145) bevat o. a. de sta tuten van de volgende naamlooze ven nootschap De Zeevisscherij-Maatschappij „IJmui- den", te IJmuiden (gemeente Velsen). Aangegaan voor 25 jaren, van 27 April 1891 af. Doel: het koopen, bouwen of doen bouwen, uitrusten en in de vaart brengen van één of meer schepen, be stemd voor de uitoefening van de zee- visscherij, de schepen zooveel mogelijk te IJmuiden te doen binnenvallen en de vangst aldaar te verkoopen, tenzij uitdrukkelijk blijke dat een en ander tegen het belang is der vennootschap zoo noodig pakhuizen, magazijnen of ijskelders ten dienste der vennootschap te koopen, te doen bouwen of huren en al datgene verder te doen, wat tot de reederij van visschersvaartuigen in een dadelijk en onmiddellijk verband staat. Kapitaal aanvankelijk 100,000, in 200 aandeelen van f 500, in 4 se- rieën van f 25,000) waarvan voorloopig de eerste serie is uitgegeven en geheel geplaatst. Voor de eerste maal benoemd lot directeur de heer S. P. Kuyper, te Velsen en tot commissarissen de heeren K. Hoekstra, J. van -tolk en jhr. J. P. Teding van Berkhout. De heer O. G. Hükanson, met koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Landskrona, is als zoodanig door de zweedsche re geering erkend. Door den minister van Marine is bepaald, dat bij uitvoering van marinewerken in het vervoig de aannemers verplicht zullen zijn, hunne werklieden tegen rampen en ongevallen te verzekeren. H. M. de Koningin-Regen tes heeft heden te 11% ure in audiëntie ontvangen Ged. Staten van Gelderland. HH. MM. vertrekken op 30 Juni te 1 uur 45 naar Amsterdam. Aankomst aldaar te 3 uur 10 min. Dinsdag zijn de vice-admiraal De Casembroot, de adjudant van H. M. baron Grovestins en de kamerheer ba ron J. Taets van Amerongen, die toe gevoegd zijn aan den keizer van Duitsch- land, naar Amsterdam vertrokken in verband met de maatregelen van ont vangst. Hr. Ms. pantserdekkorvet Sumatra comm. officier kapitein ter zee P. G. Bruch, liep Maandag te IJmuiden bin nen van een kruistocht in Noordzee en Atlant. Oceaan. Dit schip zal deel uit maken van het eskader bestemd tot ontvangst van den duitschen Keizer. Een vijftal torpedobooten zullen bij de komst van den Keizer worden toe gevoegd aan het eskader, ook deze ko men met de schepen naar Amsterdam. Naar men thans uit goede bronnen verneemt, zal het keizerlijk jacht Ho- hejizollern aan de vischsteigers te IJmui den tegenover de gebouwen van den klaringsdienst aanleggen, vanwaar PIH. MM. zich langs een te maken wandel weg (men is er heden mee begonnen), zullen begeven naar de Ideine schut sluis, alwaar het aviso-jacht gereed ligt om verder naar Amsterdam te varen. De Pohenzollern is, zooals men weet, te breed om door de tegenwoordige sluizen te kunnen schutten. Op den eersten Juli, des morgens te ongeveer 9 uur, zal de keizer te IJmui den aankomen. De repetitién voor het monsterconcert te Amsterdam zullen Maandag en Dins dag plaats hebben, en wel op het Mu seumterrein, dat daartoe welwillend is afgestaan door de Amsterdamsche Sport club. Vermoedelijk zal slechts één ensem blestuk, en wel een duitsch volkslied, ten gehoore worden gebracht. Aan het monster-concert en de taptoe in den avond van den ic" Juli zal wor den deelgenomen door de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers en door die van de acht regimenten infanterie, door de muziekkorpsen van de drie regimenten cavalerie, door de muziekkorpsen van het instructie-batal jon en van de marine, de tamboers en hoornblazers der infanterie en artillerie, de trompetters der bereden korpsen, de tamboers en pijpers der marine Elk der muziekkorpsen wordt bege leid door een officier. Voor de kon. mil. kapel vanhetreg. grenadiers en jagers is daartoe aange wezen de ie luit. J. van Voorthuijsen5 officier voor speciale diensten bij dat korps; voor de muziek der jagers de ie luit. C. L. Vinkhuizen. De minister van Oorlog heeft ge meend ïiiet te moeten treden in het voor stel van den burgemeester van Amster dam, om ook het stedelijk muziekkorps, dat der schutterij, aan het concert te doen deelnemen. Thans zijn twee bataljons van het 40 reg. infanterie, en wel van het gar nizoen te Leiden en te Haarlem, aan gewezen het amsterdamsche garnizoen te versterken. Aan het avondfeest van 2 Juli zal door ongeveer veertig boeiers van de Amsterdamsche Zeilvereeniging worden deelgenomen, die zich in twee rijen zul len scharen. Van 910 uur wordt op dezê vloot klein vuurwerk afgestoken. Daarna volgt het groote vuurwerk, dat alles zal overtreffen wat men op dit gebied hier te lande zag. Het hoofd- VI 17- HOOFDSTUK V. "Hmzeide de vicaris, die evenzeer als Willie tegen het vervullen van zulk een zending opzag, „het zou dunkt mij beter zijn, dat ik eerst een poosje daarna haar ging toespreken om haar met geestelijken troost te dienen." „O, gij mannen!" barstte Mathilda los, „gij, mannen, denkt altijd eerst aan uzelven „Ja," zeide de dokter, alsof hem plotseling een uitstekende gedachte inviel. „Mij dunkt, Mathilda, dat gij als vrouw voor zooiets de meeste geschiktheid bezit Willie en de kapitein ste nden dadelijk met de woorden van den vicaris in. „Ja, zoo zijn nu die mannen, die heeren'der schepping," zeide de "werkelijk edele oude vrijster half voor zich. Niet een hunner bezit den moed van een vrouw o:n de eerste ontboezemingen van een gebroken hart aan te hoorenZij stond nu op en vervolgde„Welaan dan, ik zal gaan en het Grace mededeelen de Hemel schenke haar kracht! Gij wilt hier zekei wel blijven kapitein voor het geval, dat zij u zou willen ondervra gen Zwager, blijf ook in de nabijheid. Ik zal u noodig hebben om haar met Gods woord te troosten, daar de mensch hier niets meer vermag." En nadat zij deze bevelen had uitgesproken op een toonveel minder scherp en gebiedend dan gewoonlijk, verliet zij de' kamer 0111 zoo omzichtig mogelijk de jonge vrouw zulk een verschrikkelijken, plotselingen slag toe te brengen. Er heerschte eenige minuten stilte in de kamer, nadat miss Midgley vertrokken was: deze werd eindelijk verbroken door Willie Percy, die zich tot den kapitein wendde en zeide: „Den vorigen keer, Beverley, toen wij hier te zamen waren, was het de trouwdag van den armen George en waart gij bruidsjonker „Ik herinner mij, dat George toen in zijn laatste toast aan het bruiloftsmaal dronk „Op het vroplijk wederzien," antwoordde de kapitein. „Gij hebt zooeven immers gezegd, dat gij het stoffelijk over schot hierheen hebt laten brengen vroeg de vicaris. „Ja. Ik dacht, dat het wel haar wensch zou zijn, dat hij hier in den familiegrafkelder zijn laatste rustplaats vond." „Bij acht geslachten der Studiey's," vervolgde de ander. „Arme Grace, mijn hart bloedt, wanneer ik aan haar denk, zij Avas zoo gelukkig en ook die lieve, kleine jongen, wat zal hij zijn vader missen...." Op dat oogeoblik stonden alle drie mannen gelijktijdig op, want een zonderlinge, woeste kreet als van iemand, die een doodelijke wond ontvangt, weerklonk door het huis. „Hooi riep de vicaris uit, „dat was de stem van Grace, nu weet zij het ergste. God geve haar kracht. Ik hoor haar hier* heen komen: het zal maar het beste zijn, dat wij haar hier alleen laten met den kapitein," en tenvijl de vicaris Percy aan den anderen kant van de bibliotheek een kleine deur uitdrong, vloog de hoofddeur open, en Grace vertoonde zich op den drempel en staarde woest in de kamer rond. „Neen! neen!" riep zij uit, „ik kan het niet gelooven. Het is te verschrikkelijkWaar is die man Ha Haar oog viel plotseling op Beverley, „gij, zijn neef, gij hebt dus deze tijding gebracht en wilt mij het hart breken, evenals gij dat van mijn zuster hebt gebroken. Maar ik wil u dat alles vergeven alles maar zeg mij dan, dat het Avaar is." „Het was voor mij al droevig genoeg," antwoordde Beverley, „om het gelaat van den doode te zien van den makker mijner jeugd, mijn trouwsten vriend, maar het is voor mij nog vreese- lijker om uw wanhoop te moeten aanschouwen." „Ik Avil het niet gelooven," riep Grace uit, die nauwelijks een woord had verstaan van hetgeen Beverley had gesproken. „Ik heb gehoord, dat men hem naar hier heeft laten vervoeren. Waar is hij Ik moet hem zienWie zal mij dit beletten De plaats van de vrouAv is aan de zijde van haar echtgenoot," „liet is beier van niet, mevrouAv Studley," zeide de kapitein. „Maar hoe Aveet ik dat hij dood is, Avanneer ik hem niet heb gezien vroeg de rampzalige vrouw, „en ik moet mijne lippen op de zijne drukken en hem toeroepen, of hij mij in zijne armen wil némen en Avil glimlachen, zooals hij altijd deed bij zijn thuis komst. Ik moet hem zien „Denk aan het afgrijselijk schouwspelIk zeg u, dat het niet mo«

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1