NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Vrijdag 26 Juni 1891. No. 2445. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEBTENTIËN: STADSNIEUWS. Ie Haarlemsclie KiitapeeMii. ArrnndissBrnents-RecMbank. FEUILLETON, VALÖÜHE KAABT1 NTS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelps, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 182. van 1—5 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cents, Groote letters naar plaatsruimte» Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen ©n Advertenties worasa aangenomen doo? ons;© agenten en door alle boekhandelara® e® eoar»ntiefff» Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei BuitenlandCompagnie Générale de Publicize Mr&ngère (r0 L. ij BS GoJOHN Fo J ONM8^ Parijs Wis Faubourg Montmarire, Haarlem, 25 Juni 1891. De commissie voor de tentoonstelling, te honden bij gelegenheid van het Con gres van de Maats, van Nijverheid, heeft aan het departement Haarlem mede gedeeld, dat de aanvragen tot deelne ming van de verschillende ambachts scholen in ons land, zóo talrijk zijn, dat de lokalen van den Doelen, daarvoor eerst aangewezen, niet groot genoeg blijken. De commissie heeft daarom het oog laten vallen op den zoogenaamden „Kraton" (zooals reeds vroeger door ons werd gemeld), maar behoeft door deze wijziging^ in het plan een som van ƒ4.00.boven het reeds toegestane bedrag. In een© Woensdag gehouden verga dering van bovengenoemd departement werd deze som met algemeene stemmen als tweede garantie bewilligd. De commissie voor de feesten, bij gelegenheid van het congres te geven (welke feesten wij reeds mededeelden), bestaat uit de heeren J. Krol Kzn., voorzitter, mr, L. C. Kronenberg, se cretaris, A. P. Hooghwinkel, Ed. von Saher, mr. Z. W. Straatman, A. M. C. Vosmaer. D© officieele ontvangst van de con gresleden ten Stadhuize zal plaats heb ben op Maandag 13 Juli, des avonds te 1% uur. Over de tentoonstelling geven wij in ons volgend nummer nadere bizonder- heden. Stukken yan den Raad. Ter vervulling van eene vacature (van wijlen den heer A. van Stralen) in het college van Regenten van het St. Eli zabeths Gasthuis, worden voorgedragen jhr. F. Teding van Berkhout en mr. G. C. Everwijn Lange. Gunstig adviseeren B. en W. op een verzoek van j. B. la,Pierre, om den kelder onder de Vleeschhal, naast het vischhuisje, te mogen huren. De heer mr. G. C. Everwijn Lange ver zoekt te mogen koopen het achter zijne villa in het Florapark gelegen grond stuk. Weliswaar wenscht adressant niet, zooals het raadsbesluit van 16 Juli 1873 voorschrijft, binnen 2 jaar daar een stal te bouwen, maar wil het alleen koopen om te verhoeden, dat een ander er een stal bouwt. B. en W. adviseeren gunstig. De ver wachting toch, indertijd bij de verka veling van het Hazepatersveld gekoes terd, dat n.l. daar vele stallen zouden verrijzen, is niet verwezenlijkt» Met uitzondering van een drietal ter reinen langs den Wagenweg, zijn op dit oogenblik alle gronden verkocht en slechts een tweetal stallen is ver rezen. Het schijnt B. en W. toe, dat in de gegeven omstandigheden dit verzoek voor inwilliging vatbaar is en dat daar mede gepaard kan gaan eene in koop verkrijgbaarstelling voor de heeren J. Krol Kzn., L. P. Zocher, mr. W. R. baron van Lijnden, allen alhier en J. H. Stutterheim te 's Hage, van de on middellijk achter hunne perceelen lig gende grondstukken, alles volgens de daarvoor opgemaakte en hierbij overge legde situatiekaart, tegen ƒ8.per M3, Wanneer de heeren Zocher en Krol voornoemd, beiden het stuk c in eigen dom wenschen te verkrijgen, zal de hoogste bieder boven de acht gulden als kooper zijn aan te merken. Ieder der belanghebbenden zal bin- men drie maanden na dagteekening van dit besluit zich moeten verklaren, of door hem tot den aankoop wordt over gegaan, bij gebreke waarvan dit besluit voor zooveel hem betreft zal zijn ver vallen. De heer F. W. van Eeden, Frede- rikspark, verzoekt te mogen huren twee stukjes gemeentegrond naast zijne per ceelen N°. 10 en 13. B. en W. stellen voor, het verzoek toe te staan voor éen der stukjes, aan de oostzijde. In de algemeene vergadering der ^classis alhier zijn de volgende benoe mingen gedaan: tot lid van het prov. kerkbestuur ds. A. G, Jans, te West- zaan tot secundus lid van het prov. kerkbest. ds. J. Witzenburg, te Zaan dam tot sec. lid ouderling van het prov. kerkbest. mr. H. Ph, de Kanter, alhier; tot praeses v. h. class, bestuur ds. L. R. Oldeman, te Zaandamtot scriba en quaestor v. h. class, bestuur ds. J. J. van Hille. te Zaandamtot class, quaestor ds. J. J, v. Hilletot leden van het class, bestuur ds. J. C. Boon, te Beverwijk, en de heer P. Aafjes, te Uitgeesttot sec. van den praeses ds. Kruseman Arets., te Wormer tot sec. van den scriba en quaestor v. h. cl. bestuur ds. P. Proost, te Koog aan de Zaantot sec. van den class, quaestor ds. P. Proosttot sec, leden van het cl. bestuur ds. A. de Joode, te Oostveen, de heer W. J. Leefkens, te Beverwijk, dr. C. G. von Reeken, te Haarlem, en ds. A. G. Reede, te Castricum. Aanwezig waren 27 predi kanten en 32 ouderlingen. Het voorstel van de Synode om slechts om de drie jaren zaken van wetgevenden aard te behandelen, werd met algemeene stemmen op één na verworpen. Eenparig wordt de toevoe ging aan het reglement op de vacatures verworpen, maar wenschelijk geacht, dat bij art. 66 van genoemd reglement worde gevoegd, dat zij, die bij de pro- testantsche -kerken in Nederlandsch O. en W. - jriclië' als 'predikanten' hebben gediend, bij de goedkeuring van eene beroeping in Nederland hebben over te leggen een bewijs van goed gedrag, af te geven door de commissie tot de zaken der protes.tantsche kerken in Neerlandsch Oost- eh West-Indië. Tegen de aanneming van punten III en IV heeft niemand bezwaar, maar slechts 5 leden wenschen punt V tot wet te zien verheven. Valkenburg; 200 pr. G. Bonhomme, Roermond, en 210 pr. Jos. Vossen, Val kenburg. Bij de Zondag gehouden wedvlucht van Parijs, door duiven van den Ne- derl. Postduivenbond,zijn de navol gende prijzen behaald je eereprijs H. Aubert, Roozendaal; 20 eereprijs Th. RanchRoermond 3e eereprijs dezelfde42 eereprijs Jos. Vossen, Valkenburg. Groote zilveren medaille, uitgeloofd door de postduivenvereniging „de Reis duif", te Kralingen, voor de twee eerst getoonde duiven Th. Rauch, te Roer mond. Voorts is de volgorde der prijzen aldus Noorder gedeelte ie pr. F. M. M. Pontier, 's Hage; 20 pr. P. de Man, Rotterdam30 pr. J. Bressau, Utrecht; 40 pr. Roomale Nepveu, 's Hage 50 pr. P. Aarts, Rot terdam; 6» pr. PsG-o-m$:e Nepveu,-VHage; 7.R J. J. G, v. d. Berg, 's Hage8e pr. Plemper van Balen, Purmerend9° en ioe pr. Roomale Nepven, 'sHage; 110 pr. J. G. Jansen, Amsterdam; 120 pr. H. Jung, Haarlem13e pr. G. P. J. A. Verbeet, 's Hage; 14, 15 en 16e pr. J. G» van den Berg, 'sHage; 170 pr. G. Wersonr, Rotterdam180 pr. D. Mun- nikhuis, Purmerend; 19e pr. J. J. G. v. d. Berg, 'sHage; 20e pr, G. P. J. A. Verbeet, 'sHage; 21e pr. M. Volraat, Purmerend220 pr. A. C. Fabius, Rot terdam 230 pr, J. J. G. v. d. Berg, 'sHage; 242 pr. L. J, Seutin, Amster dam 25e pr. J. J. G. v. d. Berg, 's Hage. Zuider gecteêlte. ia pr. -H. Aubert, Roozendaal; 2een en 3e pr. Th. Rauch, Roermond; 4e pr. Jos. Vossen, Valkenburg; 50 pr. E. Stockx, Roermond; 6e pr. A, D, van Doormael, Breda; 7e pr. G. A. van, Baarle, Breda; 8 e pr. L. Valkenburg, Valkenburg; 10e, 12e en 130 pr. Th. Rauch, Roermond; ne pr. E. Stockx, Roermond; 14e pr. Th. Bogaerts, Breda; 13e pr. J. A. Joosen, Breda; 160 pr. G. Bonhomme, Roermond; 17e pr. Victor Smeets, Valkenburg; 18e pr. E. van Aubel, Roermond; 19e pr. Jos. Erens, De Kegelclub de „Phoenix" alhier, in vereeniging met verschillende andere haarlemsche verenigingen, stelt zich voor, in de maand September een groo- ten wedstrijd te houden, die bestaan zal uit: ie. korpswedstrijd. 2e Pérsoneele wedstrijd. 3° Vrije baan. In de twee eerste afdeelingen zullen de prijzen bestaan uit medailles, voor de laatste uit practische artikelen, b. v. een prachtige piano, uitmuntende vélocipède enz. In de circulaires, die aan elke zuster vereniging in den lande zal gezonden worden en die ook op aanvrage toege zonden worden, zal het programma van den wedstrijd bekend gemaakt worden. Ingezonden Geachte stadgenooten, w£j komen we - der eens een beroep doen op uwe mede werking. Het bezoek aan den speeltuin is zoo ©norm toegenomen, dat wij dit jaar 500 penningen hebben moeten uitgeven, waar er verleden jaar 200 toereikend waren. Het gevolg van dit op zichzelf bemoedigend feit is echter dat ons speeltuig veel te kort schiet en wij, daar onzè tuin geheel zonder subsidie van gemeentewege bestaat, weder bij het publiek moeten aankloppen. Ons verslag is rondgezonden, maar het inteekenbiljet, dat daarin gesloten was, werd ons slechts door een tweetal personen ingevuld teruggezonden. Wij vragen ons te vergeefs af, wat mag toch de reden zijn, dat men ons pogen zoo weinig steuntlaat toch onze tegenstanders zich eens zelf gaan over tuigen of de kinderen niet „genieten" in den tuin en of dat niet beter is dan het hartverheffende „Boekeneutjes zoe ken" in den Hout. Wij zijn voor eiken gift, hetzij in geld, hetzij in natura, d. i. speelgoed, bijv. touwenstelten, balken, kegels, springtouw, hoepels enz., werkelijk zoo dankbaar, dat men het daarom alleen reeds zou doen. Elk der leden van het bestuur is gaarne bereid dat, wat men voor den speeltuin wil afzonderen, in ontvangst te nemen. Het bestuur van den speeltuin be staat uit de heeren D. de Clercq, voorz., H. J, F. Gosler, seer., P. H. van der Ley, K. K. A. Valken, J. B. Lasschuit, A. J. Meijerink, directeur. P.S. Als onze anonyme tegenstander uit Haarlem's Dagblad een royaal mensch is, moet hij thans eens een be zoek aan den tuin brengen en ons zijn bevinding mededeelen. Dinsdag jl. is aan het Postkantoor alhier aangeboden en uitbetaald een postwissel, groot 75, die kort daarna is gebleken valsch te zijn, daar de poststempels kunstig waren nagemaakt. Te Delft, waar het bedrag gestort zon zijn, was van dien wissel niets bekend. Teunis Oosterom, zonder beroep en vaste woonplaats, gedetineerd te Plaar- lem, staat terecht ter zake, dat hij den 19^011 Maart jl. zich vervoegd heeft bij den kleermaker Gerrit van Beijeren, te Alkemade, en dezen heeft medegedeeld, dat hij gepensioneerd militair en Ridder van de Militaire Willemsorde was en aan pensioen 200 te goed had. Om dit te kunnen ontvangen, moest hij ech ter een woning hebben en verzocht daarom aan Van Beijeren, om hem op te nemen en bij den betaalmeester, voor hem te teekenen als commensaal. Van Beijeren gaf hem eten en kleeren en ging met beklaagde op zijne (van B.'s) kosten „naar Haarlem, om het geld te ontvangen. Eerst kwamen zij op de hoofdwacht, maar werden daar naar den betaalmeester verwezen te Amsterdam. Van Beijeren wilde toen echter niet meer meegaan en beklaagde ging er alleen heen, maar... kwam niet weer terug. De subs. off. van just,, mr. Joh. P. van Outeren, requireert de veroordeeling van beklaagde tot een gevangenisstraf van 6 maanden. In een groot aantal plaatsen heeft beklaagde dergelijke feiten gepleegd doch is tot dusverre geen rechtsingang tegen hem verleend. De toegevoegde verdediger, mr. C. Joh. Prins, ontkent de strafbaarheid der ten laste gelegde feiten en concludeert tot vrijspraak van den beklaagde. Uitspraak heden over 8 dagen. Letteren en Kunst. Bij den nieuwen Opera-troep van den hr. Schwarz te Amsterdam zijn o. a. gefingageerd mej. E. Von Mick en de heer Seiffertitz. De heer Saalborn heeft aan zijn ge zelschap in den Kleinen Schouwburg te Rotterdam, waar eveneens duitsche operettes worden opgevoerd, verbonden als kapelmeester den heer F Blumen- tritt en als pianist den heer M. Hoef nagels. De schouwburg is thans opnieuw be- Mf 181 HOOFDSTUK V. „Het ligt niet aan mij om dit huis te verlaten," antwoordde de kapitein. Maar op het oogenblik, dat deze woorden aan zijne lippen ontvielen, had hij ze weer willen intrekken, daar hij er in deze omstandigheden een groote onvoorzichtigheid door beging. „Ligt het niet aan u, om dit huis te verlaten! Wat bedoelt gij daarmee?" vroeg Grace. „Ik zal het u vertellen, wanneer gij dezen schok zijt te boven gekomen," antwoordde hij. „Kan er dan nog meei verdriet voor mij weggelegd zijn?" riep zij in wanhoop uit en zich toen tot hem wendende, ver volgde zij„Ik wil de beteekenis van uwe woorden weten „Het is nu geen tijd voor verklaringen; gij zult het na de begrafenis wel te weten komen," antwoordde hij en wendde zich naar de deur. Grace versperde hem echter den weg en eischte een verklaring. „Neen, nu nog!" riep zij uit, „nu wil ik het weten Er schuilt iets vreeselijk geheimzinnigs in uwe blikken en uwe woorden, of voert gij weer het een of ander verfoeielijk plan in uw schild „Pas op, mevrouw," riep Beverley uit, zijn zelfbeheersching verliezende. „Zelfs het heilige van de smart heeft zijne grenzen." „Grenzen voor u I" riep zij bijna gillende uit. „Speler, mein- eedige verleider! Verlaat oogenblikkelijk dit huis. Ik wil niet langer met u onder hetzelfde dak zijn „Het is uw eigen schuld. Welnu, het zij zoo," zeide hij ziedende van toorn met doodsbleek gelaat en fonkelende oogen. „Gij zijt vrij om dit huis te verlaten." „Ik zon het huis van mijn echtgenoot verlaten vroeg Grace verbijsterd. „George Studley was uw echtgenoot niet," antwoordde hij met vreeselijken nadruk. „George Studley mijn echtgenoot niet? Ben ik krankzinnig of zijt gij het?" vroeg zij op woesten toon. „Ik had u die mededeeling vooreerst willen besparen, maar gij hebt mij tot spreken gedwongen, George Studley was weduw naar, toen hij met u huwde en zijn...." „Het is een leugeneen verfoeielijke leugen met dezen uit roep viel de zwaar beproefde viouw hem in de rede. „Zou hij, George, de man van eer, die mij zoo innig liefhad, zoo iets voor mij verborgen hebben gehouden Gij waart er zelf bij tegen woordig, toen de vicaris onze handen in elkaar legde en ons zegende. Ik zeg u, zou hij, mijn George, zooiets voor mij verborgen hebben gehouden „Ja, omdat hij wist hoeveel er van zijn stilzwijgen afhing," gaf de kapitein ten antwoord, „want zijn eerste vrouw was uw zuster „Mijn zuster het meisje, dat gij verleid hebt vroeg zij met alle teekenen van afschuw. „De vrouw, met wie hij getrouwd is geweest, was uw zuster RachelJa, en er zijn bewijzen genoeg voorhanden, die u zullen noodzaken om niet meer aan de waarheid van mijne woorden te twijfelen. Wat de kerk ook heeft mogen zegenen en de liefde geheiligd, volgens de engelsche wet waart gij niet de echtgenoote van George Studley, maar zijn maitresse, en is uw zoon een on wettig kind Nauwelijks had Beverley die veaschrikkelijke woorden uitge sproken, of men hoorde een schelle stem, die luidkeels riep „Hallo Voort knol I Hallo 1" Grace staarde den kapitein verbijsterd aan en uitte toen een kreet nog luider en verschrikkelijker, dan dien bij het vernemen van het doodsbericht en viel daarna met een doffen slag bewus teloos ter aarde. HOOFDSTUK VI. Verzoend. De droevige teraardebestelling was volbracht en de op zoo jammerlijke wijze verdronken squire rustte in het familiegraf der Studiey's, die de Stuarts, den derden Willem van Oranje en het Hannoversche Huis hadden gekend. Zij waren alle flinke mannen geweest, en nu was hun aantal weer met één vermeerderd. Dien dag was er in Barton bijna

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1