NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Zaterdag 27 Juni 1891. No. 2446. ABONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. DeTeilpstellittpaiJijralieif. VIJFTIGJARIG BESTAAN van de Synagoge der M. Isr.Jremeente, alhier. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad vsvechjjnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen, ïiurean Kleiniv Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10Cent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen ess Advertenties worde® aangenomen doos* onze agenten en door alle boekhandelaren ea courantiera. Directeuren-Uitgevers J„ C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de FubliciU Eir&ngert. G0 L, BAÏJBM tj Co., JOHN F, JONES, SuccFarijs Slfo'g Faubourg Montmartre. Haarlem, 26 Juni 1891. De tentoonstelling van antieke ju weelkistjes, bonbonnières, tabaksdoozen etc., in het Museum van Kunstnijver heid alhier, waarvoor nog steeds bij dragen worden ontvangen, wekt zoozeer de algemeene belangstelling, dat de directie van genoemd Museum besloten heeft den termijn van sluiting te wijzigen en op den laatsten Juli vast te stellen, waardoor zij ook nog gedurende de algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid, die halt Juli alhier ge houden wordt, geopend zal blijven. De directie vertrouwt dat h.h. inzen ders tegen deze wijziging geen bezwaar hebben en zal zorg dragen, dat alle inzendingen vóór medio Augustus in goede orde aan de eigenaars worden teruggezonden. De teekeningen van de leerlingen der decoratieschilderklasse blijven nog in het traplokaal tentoongesteld. Zondag is de toegang vrij. Bij de Rijkskweekschool voor onder wijzers alhier kunnen, na atgelegd examen, 20 kweekelingen worden ge plaatst, die op i° April j.l. hun 15e jaar ingetreden zijn en op dien dag hun 16° jaar nog niet volbracht hebben. Aanmelding vóór 1 Juli e. k. bij den directeur, den heer P. H. van der Ley, met overlegging der geboorteakte, van het bewijs van vaccine en van een ot meer getuigschriften. Bij gelijke bekwaamheid en aanleg genieten diegenen de voorkeur, welke zelf in de kosten van huisvesting en verpleging willen voorzien. Voor het programma van het examen en de voorwaarden van toelating wordt verwezen naar de JSêderlandsche Staats courant van 1/2 Februari j.l. N°. 27 en van 30 Mei j.l. N°. 124. De Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelin genverkeer, is voornemens om behou dens de goedkeuring van den minister van Binnenl. Zaken en den Haarlem- schen Gemeenteraad, op Vrijdag 17 Juli aan de afgevaardigden ten congresse van de Maats. v. Nijverheid en aan de leden der bovengenoemde vereeniging, aan te bieden een Groot Paviljoen-Feest, bestaande uit concert en bal-ehampêtre, met verlichting door lampions van het geheele front wan dat gebouw en ver-- siering van het terrein. De commissie tot regeling van dat feest, bestaat uit de heeren J. Ph. Dol leman, E. von Saher, Jhr. J. J. Sandberg, J. A. G. van der Steur en C. Witte- veen Czn. Spoedig deelen wij nadere bizonder- heden mede. Zooals reeds door ons is bericht, zal ter gelegenheid van het congres in Juli alhier te houden, van de Maats, van Nijverheid, tevens eene 'tentoonstelling plaats hebben van werkstukken, teeke ningen en statistieken van een aantal ambachtsscholen in ons land. Nauwelijks had de af deeling Haarlem van dtfc voornemen blijk gegeven, of zij ontving van verschillende zijden de meest ondubbelzinnige blijken van be langstelling. Tot dusver had elke school voor zichzelve gewerkt, zonder precies te weten de wijze van arbeiden in de andere scholen, zonder te kennen de vakken waarop daarin de meeste nadruk werd gelegd, zonder op de hoogte te zijn van de door andere verkregen resultaten. Daarom is deze tentoonstelling een zaak van niet te onderschatten betee- kenis Elke ambachtsschool toch is an ders, werkt anders dan eene andere. Hier geeft men zich de meeste moeite voor het timmervak, ginds voor het meubelvak, elders weer legt men zich meer toe op machine-bankwerken. Moet men dit verschil toeschrijven aan voor liefde der leeraars, aan plaatselijke eischen, aan toevallige omstandigheden De school te Rotterdam o. a. kreeg in dertijd van den welbekenden ex-bankier Pinncoffs eene groote stoommachine cadeauis het wonder dat zij zich het liefst en het meest bemoeit met bank werken En dat de belangstelling om zoo te zeggen niet hol, maar wel degelijk echt massief was, bewijzen de talrijke aan vragen van deelneming. Reeds hebben Rotterdam, Leiden, Utrecht, Breda, Goes, Middelburg en Bodegraven (wist men wel, dat zelfs ddar eene ambachts school is) deelneming toegezegd, terwijl voorwaardelijk van hunne medewerking hebben doen blijken de scholen te Arnhem en te Leeuwarden. Bekend is, dat de tentoonstelling niet plaats heeft in den Doelen,maar wegens de talrijkheid der inzendingen, in denKraton, op het Houtplein. Op Maandag, 13 Juli e. k.p wordt de tentoonstelling geopend en zal dat vermoedelijk vier weken lang blijven. De commissie voor deze expo sitie is samengesteld uit de navolgende heeren Hk. Figée, lid van de firma Geb. Figée, fabrikant, voorzitter, H. L. Janssen van Raay, oud-dir. v. publ. wer ken in Indië, E. von Saher, conservator van het museum van Kunstnijverheid en directeur der teekenschoolJ. J. F. Beijnes, lid der firma J. J. Beijnes, fabrikantJ. Merens, lid der firma Gebr. Merens, fabrikant, secretaris. Uit het negende jaarverslag van de „Christelijke vereeniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem", nemen wij het volgende over Het aantal vrouwelijke verpleegden bedroeg bij den aanvang van het verslag jaar 56, en is tot 63 geklommen. Zeven patiënten verlieten het gesticht, waar van ééne, helaas, maar een krankzinni gengesticht moest overgebracht worden, terwijl vijf in den loop des jaars stierven. Het aantal mannelijke verpleegden was 57, terwijl er 18 bij kwamen, 12 heen gingen en 2 overleden, zoodat het ge- tol 61 bleef. Het aantal verpleegdagen klom in dit jaar tot 44,398. Hoe moeielijk de verpleging is, blijkt uit het feit, dat in het afgeloopen jaar 2652 zware, 401 lichte toevallen en 3089 duizelingen voorkwamen. Het cijfer der aangekomen patiënten zou grooter zijn. wanneer het mogelijk ware, patiënten gratis of tegen verlaagd tarief op te nemen. Door een suppletiefonds tot stand te brengen, wil het bestuur in dezen nood voorzien. Het is zoo pijnlijk, zoovele arme ongelukkigen af te moeten wijzen omdat het noodige geld ontbreekt. In het maandblad „Het Diakonaat" heeft de directeur over de noodzake lijkheid van zulk een fonds dikwijls gesproken en voor eenige maanden een extra nommer van het blad laten ver spreiden om aan te dringen op vele gaven, ten einde zulk een fonds op te kunnen richten. Dat hij een grooter resultaat van de 1500 exemplaren, die door het land gingen, om het gesticht bekend te maken, verwachtte, kan men begrijpen, daar slechts op dit schrijven ƒ517,35 inkwam. De onbekendheid in ons land met deze zoo nuttige inrichting bracht een tekort van 13,017.30 te weeg. Dat het gesticht veel sympathie vindt bij hen, die het kennen, ziet men uit de giften, die inkwamen en waaronder de f 10,000 voor eene nieuwe wasch-, droog- en badinrichting in de eerste plaats mag genoemd worden. De giften bedroegen ƒ4311.83, de contributiën 3433.50 en de verpleeg - gelden ƒ31,749.67. Alle ontvangsten waren 56,051.29. Heden waren wij in de gelegenheid bij de firma A. van der Steur en Zoon, kleermakers, Groote Houtstraat alhier, een gala-kostuum voor hofmaarschalk te bezichtigen, dat gedeeltelijk in de ateliers van genoemde firma is vervaar digd: het kostuum is daar gesneden en gemaakt en het goudborduursel is elders er op aangebracht. Dit fraaie kleeding- stuk, dat sierlijkheid aan soliditeit paart en geheel volgens de regelen is gemaakt, kost de bagatel van ƒ700. De feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van het 50-jarige bestaan der Synagoge te Haarlem (26 Juni 1891, volgens de israëlitische jaartelling 20 Siwan 5651 (vingen reeds Donder dagavond aan. Door de commissie uit de gemeente leden werd, bij monde van haren voor zitter, den heer A. J. Cats, met eene schoone toespraak aan de kerk ten ge schenke aangeboden een achttal prach tige cuivre poli kerkkronen. Eene com missie van jonge dames, voor wie het woord werd gevoerd door hare presi dente mej. B. Weill, gaf de kerk een drietal kleeden en een zilveren beker ten geschenke. Nog meer blijken van waardeering mocht de feestvierende gemeente ont vangen. Zoo schonk eene commissie uit de amsterdamsche zangvereeniging de „Harpe Davids", een sierlijk" bewerkt gebedeboek, ten gebruike van den voorzangerde voorzitter van den kerkeraad, de heer P. H. L. Konijn, schonk een prachtigen katheder en de heer M. J. Nopol een diamant, om te worden geplaatst in den zilveren wijs - i vinger, waarmede op de wetsrollen I wordt aangewezen. De feestelijkheid ging gepaard met plechtige toespraken. j Hedenmiddag had in de Synagoge zelve het kerkelijke feest plaats. Te half drie werd het gebouw voor gemeente-1 leden en genoodigden geopend door de i ceremoniemeesters. Een half uur van j te voren waren in het gemeentelokaal j de leden van het zangkoor „Harpe j Davids", (onder directie van den heer Arnold de Leeuw) ontvangen. Een hunner had ^50 jaar geleden ook bij de inwijding meegezongen. Te drie uur ving de feestviering aan en werd de Synagoge gesloten. Na een inleiding, door het koor ge zongen, werd met een gelegenheidsge dicht in het hebreeuwsch, uitgesproken door den leeraar der gemeente, den heer S. J. Cauveren, het feest geopend. Daar op volgde de openingsrede door den voorzitter van het kerkbestuur, den heer P. H. L Konijn, in het nederlandsch, waarbij spreker 0. a. in dikwijls bezielde woorden de geschiedenis der gemeente in de laatste 50 jaar herdacht en daarop, na een lied van het koor, de feest rede, door den opperrabbijn uit Am sterdam, dr. J. H Dünner. Deze hoogwaardigheidsbekleder wees er 0. a. op, hoe de bouw van de Syna goge voor de gemeente het begin van een tijdperk van godsdienstigen bloei was geworden, zoodat deze thans eene eereplaats inneemt onder de joodsche gemeenten in het land. Thans zong het koor bij de geopende Arke een gebed voor H. M. de Ko ningin, dat aldus luidde „Hij, die den koningen hulp, den „gezalfden heerschappij verleent; wiens „rijk het rijk van alle eeuwigheid is „die zijn dienaar David redde van hef „onheilbrengend zwaarddie in de zee „eenen weg, in geweldige wateren een „pad baant; Hij zegene, behoede, be scherm e, helpe, verheffe, verhooge, doe „groot in aanzien zijn onze Gebiedster B. M. Koningin Wil- helminaHoogverheven blijve Hare heerlijkheidHare Moederde Koningin Regejiiesen het gansche Koninklijke Huishoogverheven blijve Zijne heer lijkheid. „De Koning aller Koningen in Zijne „albarmhartigheid behoude Haar ten „leven, bescherme Haar en redde Haar „van elke smart, nood of schade, Hij „doe volkeren aan Haar zich onder- werpenHij doe Hare vijanden voor „Haar vallenHij schenke Haar voor- Spoed, waar zij zich wende. De Ko- „ning aller Koningen neige het hart „van onze Koningin en het hart van „Hare Moeder de Koningin-Regentes „en dat van al Hare raadsheeren en „vorsten tot welwillendheid om ons en „gansch Israël wel te doen. In hare en „in onze dagen worde Juda geholpen „en Israël wone in veiligheid. Moge de „Verlosser te Zion komen. Moge dit „Gode welgevallig zijnAmen." Nadat nog door den leeraar der gemeente eveneens bij geopende Arke, een gelegenheidsgedicht en een gebed, beide in het hebreeuwsch, waren uit gesproken, werd de plechtigheid geslo ten met het zingen van Psalm 150 door het koor. De Synagoge was geheel bezet en zeer feestelijk en smaakvol versierd. Vrijdagavond en Zaterdagmorgen worden godsdienstoefeningen gehouden met medewerking van het koor. Zon dagavond zal in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" een groot vocaal en instrumentaal concert plaats hebben, gevolgd door bal en souper voor 400 personen. 19) HOOFDSTUK VI. „Zijt gij hier, Willie!" zeide de vicaris eindelijk met een diepen zucht. „Hoe gaat het met mevrouw Studley vroeg de jonge man. „Zij schijnt nu veel kalmer, de arme vrouwantwoordde miss Midgley. „Het is slechts schijn; somtijds denk ik, dat alles in het leven slechts schijn is," zeide de vicaris, „jeugd, gezondheid, kracht en geluk. De goeden moeten deze wereld verlaten en de slechten blijven leven." „Ik moet zeggen, dat dit niet zeer vleiend voor ons is, dok ter Selby," zeide de oude vrijster heftig, en zich daarna tot Willie wendend, vervolgde zij: „Wat is dat zonderlfcg, William Henry, dat mijnheer Studley geen testament heeft nagelaten. Alle maatregelen waren reeds genomen, heeft mijnheer Jeates, de notaris, mij verteld, maar de squire heeft verzuimd de stukken te teekenen. Ja, die mannen zijn zoo zorgeloos, hoewel mijn eer Studley nog wel een van de besten was," vervolgde rij. „Ik noem het ook zjeer zorgeloos van George," stemde de vicaris toe Gelukkig is het geen punt van overwegend belang, Grace zal als zijn weduwe een levenslang jaargeld hebben en natuurlijk is haar zoon de erfgenaam van het landgoed, wanneer hij meerderjarig is en de bezittingen zijn zeer aanzienlijk." Op dat oogenblik trad Lottie Preston de bibliotheek binnen, en de vicaris zeide tot haar„Hoe gelukkig, Lottie, dat gij Grace in deze droevige dagen kunt troosten en bemoedigen." „Het zou haar iïiet aan troost van een vriendin ontbroken hebben, al was Lottie er niet geweest," zeide miss Mathilda met een nijdigen hoofdknik. „Kom, dokter," vervolgde zij en maakte aanstalten om te gaan, „het wordt tijd om te eten." „Tijd om te eten vroeg de vicaris eenigszins verstrooid. „Ik heb het vandaag wat vroeger laten klaarmaken, omdat wij vanmorgen niets gegeten hebben. Kom, ga mee, Lottie. Goeden dag, mijnheer Percy of gaat gij met ons mee?" „Met genoegen," antwoordde Willie, zeer verheugd, dat hij gedurende de wandeling naar de pastorie een geschikte gelegen heid zou hebben om zich met Lottie te onderhouden. „Ga dan mee," zeide miss Midgley en zij verliet met den vicaris het vertrek, „anders moeten wij weer als gewoonlijk koud eten." Zij werden ©ogenblikkelijk gevolgd door Willie en Lottie, maar door allerlei hulpmiddeltjes wist Willie het zoover te krij gen, dat het oudo paar voorop liep, en wel zoö, dat z!j rijne woorden niet konden hooren, en toen begon hij het gesprek, hoewel niet in vloeiende en goed gekozen bewoordingen^ met ,J... ja, het doet mij veel genoegen, dat gij teruggekomen zijt, miss Preston, Het is een zeer treurige geschiedenis. Ik be* doel bedoel natuurlijk niet uw terugkomst, maar het vreese- uiteinde van den armen George." „Zeer treurig," stemde Lottie toe, „en het is ook verschrik kelijk voor hen, die de arme Grace in haar wanhoop moeten troosten." „Het moet een bedroevend werk zijn om iemand in zulke omstandigheden te trachten te troosten," gaf hij ten antwoord, „en vooral, wanneer men zelf zoo bedroefd is, moet het moeilijk zijn om niets verkeerds te zeggen. Ik doe dat altijd, en het is des te erger, wanneer men dat zelf gevoelt." „Woorden zijn zulke zwakke troostmiddelen," zeide zij. „En moet ik dat nu vaD u hooren, die steeds op zoo beminnelijke wijze iets kunt zeggen." „Zoo hebt gij niet altijd over mij gedacht," zeide zij. „O ja, toch wel!" gaf hij haastig ten antwoord. „Dat neemt evenwel natuurlijk niet weg, dat gij in staat zijt om, wanneer gij dat wilt, iemand zeer harde woorden toe te voegen." „En ik wilde dat maar al te dikwijls doen, nietwaar?" vroeg Lottie glimlachend. „Ja, wanneer iemand er van hield, dan was ik het stellig niet," antwoordde Willie op eenigszins somberen toon. „Ik vrees, dat ik u vroeger dikwijls wel eens wat al te hard heb toegesproken," zeide Lottie uiterst vriendelijk. „Ja, gij waart toen somtijds zeer heftig tegen een zeker iemand inderdaad zeer heftig," zeide Willie toestemmend. fcja, maar ik ben nu verstandjes dan vroeger. Ik ben immers ip dien tijd zes jaar ouder geworden," hernam zij. „Is dat waar?" vroeg hij verbaasd. „Natuurlijk is het zoo9

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1