NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 8e Jaargang. Dinsdag 30 Juni 1891» No. 2448. A B OE N EMEN TBPRIJ S A I) V E ii T E T i N STADSNIEUWS. -ssï ïtisndsohap.'1 BINNENLAND. FEUILLET ON. VALSOHE KAAKTE] HAAR .EM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maanden1,20. Franco door liet gebeele Rijk, per B maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- er. Feestdagen. Baroan Klein© Houtstraat No. 9, Haarlem. 'I'eSefoonsaEiaïtïer van 15 reg-eia 50 Cents; iedere regel meer lOCent». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen er. Advertentiën wordea aangenomen door onze agente» en door slle boekhandelaren en conranOera. Directeuren-Uitgevers J. C. PHEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hel Compagnie Générale de. Fublicilê Mtrmgèn Go L. C JIF -vo,, JOHN F. Parijs 315 sa Faubourg Montmartre. Haarlem, 29 Juni 1891. Aan liet eindexamen van het gym nasium alhier, op 27 Juni, hebben deel genomen 8 leerlingen en 3 extranei Het diploma A is toegekend aan de leerlingen J. W. D. Francken, J. J. de Graaf, R. von Hemert, K. J. Schorer, C. Schuit, A. J. v. Loghem Slaterus en C. Vis. Het diploma B aan den leerling H. P. van Praag. De extraneus A. D. R. Verbeek (in het bezit van diploma H. B. S.) ont ving het diploma voor alle faculteiten. Een extraneus trok zich terug en een is afgewezen. De uitgever H. J. Otto alhier, heeft aan PI.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes aangeboden twee exemplaren van zijne uitgave Vader - landsch Liedeboek, getoonzet door Ri chard Hol, keurig gebonden in blauw fluweel, met vergulden titel en kroon. De heer H. J. Bronkhorst Jr. heeft de boekjes voorzien van een fraaie, calli graphische opdracht. Door den particulier secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, den heer de Ranitz, is namens deze aan den schen ker dank betuigd. late De koninklijke liedertafel „Zang en Vriendschap" gat Zondagmiddag in de concertzaal der soc. Vereeniging eene matinée met medewerking van mejuffr. Betsy de Reus (sopraan), van Rotter dam en den heer Johan Smit (viool), professor aan het koninklijk conserva torium te Gent. De leden waren in grooten getale opgekomen, ondanks het heerlijke zomer weder, dat toch zeker nog velen zal hebben verlokt de vrije natuur te ver kiezen boven de warme concertzaal. Nochtans hebben de opgekomenen het voorrecht gehad veel kunstgenot te smaken. Mej. de Reus zong voor en na de pauze eenige zeer lieve nummertjes, waarmede zij veel succes behaalde Zij Heed haar intrede met de Concert aria Op. 94, van Mendelssohn. Ofschoon zij blijkbaar nog in het begin harer car rière is, durven wij haar eene goede toekomst te voorspellen. Zij bezit een schoone voordracht en haar uitspraak is helder en duidelijk. Naar het ons voorkwam heeft zij eene goede school, in het midden-register is haar stem fraai, maar in het lage eenigszins zwak en in het hooge nu en dan het bleek te duidelijk om het hier te ver zwijgen niet van eenige ruwheid vrij te pleiten. Herhaaldelijk vielen haar warme toejuichingen ten deel, die haar noopten, na de drie nummertjes van Rubinstein, van Nicolaï en van v. Weber, een extra nummertje ten beste te geven, hetgeen blijkbaar zeer op prijs werd gesteld. Den heer Smit hebben wij weder in zijn volle kracht gezien. Wij kennen hem als een virtuoos bij uitnemendheid, die als saamgegroeid is met zijn instru ment; innige muzikaliteit, een fijn ge voel en een onovertroffen voordracht stempelen hem tot den kunstenaar van den naam, dien hij geniet. Een keur van stukken werd door hem ten ge- hoore gebracht en wij zouden niet weten welke uitvoering het meest te roemen is. Wat ons vooral voor hem inneemt is het natuurlijke in zijn spel. Hij geeft den componist weer zooals deze gedacht heeft, zonder een zweem van effect-bejag. Zijn wij dank verschuldigd aan „Zang en Vriendschap" voor de keuze der solisten, nies minder danken wij haar voor het muzikaal genot door haarzelve bereid. Behalve eenige oude bekenden, waar onder de verrukkelijke liederen „In 't Bosch" en „Lentelied" van Verhulst genoot men de uitvoering van „Deus nostra spes e fortitudo" (Psalm 46) van L. F. Brandts Buys, voor de eerste maai door~Z. en V. ten gehoore ge bracht. Met schoone motieven door vlochten en in het latijn gezongen, maakte dit nummer een treffenden in druk. Minder kunnen wij dwepen met „Rudolf von Werdenberg" vanHegart, niet wat de uitvoering, maar wat het nummer zelve betreft. Het slotnummer „Omhoog", van Heinze klonk weder zeer harmonisch en indrukwekkend. Een woord van hulde zij gebracht aan den heer Schlegel voor zijn piano- accompagnement van de beide solisten, die aan hem zeker veel van hun succes danken en niet minder aan den heer Robert, die door zijn uitstekende di rectie uit zijn zangerschaar dat weet te halen, wat langdurige en ernstige oefe ning schonken. Ia de vergadering van den "Volksbond" afd. Haarlem, Vrijdagavond gehouden, werd omtrent don beschrijvingsbrief der a. s. algemeene ver gadering liet volgende besloten. Goedgekeurd werd een voorstel vau Amster dam aldus luidende «Het Hoofdbestuur drage de nfdeelingen op iu hunne plaatsen een onderzoek in te stellen in hoeverre de oprichtins- van kof fiehuizen, als door de afdeeling Amsterdam ;eëip]oiteerd, mogelijk is en binneu drib maanden hunne bevinding daaromtrent aan het Hoofd bestuur mede tc doelen. Over een tweede voorstel van dezelfde afdee ling: »l)e Algemeene Vergadering spreke den i vvensch uit dat in het vervolg een nauwer ver - I band worde gelegd tusschen den Volkshond en i de werktiedonkla8se," wo3'dt besloten nadere toc- iichting te vragen. j Wat betreft een voorstel van Groningen«u Algemeene Vergadering spreke de wenschelijk- j held uit, dat het Hoofdbestuur pogingen aan- j wendde en zijn invloed gebrujkë 0111 ofschaffing 1 te verkrijgen van den bieraccijns," werd opge- j merkt dat de buitenlandsehe bieren te sterk aan gezet zijn en het dus gewensch.t is dat die duur blijven, terwijl afschaffing der belasting op mout- meel geen invloed zal hebben op den bierprij: Een tweede voorstel van Groningen «de xïl- gemeene Vergadering acht liet wenschelijk, dat door t.imchenko nst cu medewerking vaa de af- deelingen in de verschillende steden kiosken wor den opgericht, waar goede en goeakoope dranken, met name melk, bier en koffie, verkrijgbaar zijn," acht de vergadering geschikt ter combineering met het voorstel-Amsterdam. In Dordrecht heeft een dergelijke proef vroe ger fiasco gemaakt. Op een vraag van Groningen'. «Is hot wen schelijk dat van wegc den «Volksbond" een scheurkalender wordt uitgegeven?" antwoordt de vergaderingNeen. Voorstel Rotterdam. De Algemeene Vergade ring besluit het Hoofdbestuur uit te noodigeu bij de Regeering aan te dringen op maatregelen tot wering van het vevkoopen ^an sterken drank op de Maas aan op stroom liggende schepen. Hierin wordt besloten het hoofdbestuur vrij te laten. Voorstel van Utrecht. De Algemeene Verga dering drage hot Hoofdbestuur op zich te wenden tot de Wetgevende Macht met net verzoek in de drankwet eene bepaling op te nemen, waarbij aan den burgemeester do bevoegdheid wordt ge geven op dageu, waarop de loting voor de natio nale militie plaats heeft, te bevelen de sluiting van alle of vau bepaald aan lts wijzen lokalen, voor., welke vergunning 1?. tot verkoop vau Merken drank in het klein.. De vergadering wenscht dat men trachte ook andere bepalingen gewijzigd te krijgen. Voorstel van Zwolle. Het Hoofdbestuur be- zorge een reproductie op kleine schaal van de graphische statistiek, aantoonende do werking der drankwet, enz., die op de veilighcidstentoon- stelling te Amsterdam in 1890 door den «Volks bond» waren ingezonden, en stelle zc, vergezeld van een duidelijke toelichting, tegen raatigeu prijs verkrijgbaar. Hierin wenscht de vergadering mee te gaan met het hoofdbestuur. Goedkeuring wordt gehecht aan de navolgende voorstellen van het hoofdbestuur Bespreking van het rapport van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, over de ar beiderswoningen, voor zoover dat betrekking heeft op het stellen van voorwaarden in regie inenten eu huurcoutaacten tot bestrijding van dranknrsbruik De algemeene vergadering draagt aan het hoofd bestuur op om, naar aanleiding der arbeids- enquête, een adres aan de regeering te richten omtrent verbetering van arbeiderswoningen; De algemeene vergadering spreke den wensch uit, dar, wanneer de tarieven worden herzien, er m ldere bepalingen worden getroffen ten op zichte van wijnen met laag alcohol-geha te; De algemeene vergadering acht het wenschelijk, dat geen belasting worde geheven op inlaudsche vruchtenwijnen van laag alcohol-gehalte. Wat kan door den «Volksbond» worden ge daan om de kostelooze uitdeelingen van brood en koffie te bevorderen? Op deze vraag antwoordt de vergadering: Ligt dit wel op den weg van den Volksbond? Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering j worden benoemd de heeren mr. A. J, van Tkiel I en A. C. de Koek. j Eea voorstel van den heer D. de Clercq, strekkende daartoe, dat altijd een van de twee aftiedsnde bestuursleden voortaan niet herkies baar zij, wordt verworpen. Dat het bestuur van de sociëteit „de Phoenix" er steeds op uit is haren leden genot te verschaffen, bleek weder Zon dagavond. Na een warmen dag waren velen opgekomen, om in de heerlijke koelte van den avond verpoozing te zoeken op het gezellige terrein, waar de kapel van het Muziekkorps der Alkmaar sche Schutterij, onder directie van den luit.-kapelmeester, eene uitvoering gaf. De avond werd met een fraai vuurwerk besloten. De werkman J. Rusbach, die Zater dag jl. in de Kleine Houtstraat is aan gereden door een slachters wagen, is Zondagnamiddag aan de bekemen in wendige kneuzingen overleden. Zondagnamiddag ten 4 ure is tijdens de bewoners afwezig waren, eene felle brand uitgebroken ten huize van H M. C. Sprengers, leerhandelaar, woon achtig in de Kleine Houtstraat 24. De oorzaak van den brand is niet met zeker heid bekend. Het perceel is iiWendig geheel uitgebrand. De politie met haar slangenwagen benevens spuit 10 der vrij willigers, heeft den brand gebluscht. De schade is vrij belangrijk, maar alles ver zekerd. toekomen de nota, op 6 Juni j.l. tot den italiaanschen gezant gericht, in antwoord op diens nota van den 4en te voren betreflende de wederkeerige me- dedeeling van gegevens, verkregen bij de algemeene volkstellingen. Men meldt ons uit Zandvoort Den in Juli a. s wordt alhier in de villa „Huis ten Duin," gelegen aan Zee, het Casino geopend. De nette inrichting, alsmede de goede consumptie zullen zeer zeker tal van bezoekers trekken. De biljartzaal en de leeskamer hebben een prachtig uitzicht op zee. De lees tafel is voorzien van tal van couranten in verschillende talen. De prijs van het lidmaatschap is zoo gering gesteld, dat wel ieder badgast van die nieuwe uitstekendè inrichting zal kunnen genieten. De ondernemer heeft dan ook wer kelijk niets ontzien, om het den bezoe kers zoo aangenaam mogelijk te maken. Ter rectificatie van een vroeger be richt zij gemeld, dat met ingang van 1 Juli a. s. de postrit van Amsterdam naar den Haag reeds te 6 uur des avonds zal afrijden en dan niet verder zal gaan dan tot Leiden. De minister van Buiten 1. Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen OFFICIEELS!) BEEICMTEN. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Juli 1891, C. Hofstede de Groot be noemd tot onder-directeur van het Ko ninklijk Kabinet van schilderijen te 's-Gravenhage. Bij kon. besluit is aan de na te noe men personen verlof verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen achter hunne namen vermeld jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen, te *s Hertogenbosch, kamerheer in buiten gewonen dienst van wijlen Z. M. den Koning, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, officier der Leopolds orde, waartoe hij door Z. K. H. den Prins-regent van Beieren is benoemd B. L. Gompertz, te Amsterdam, com missionair in effecten, commandeur der Koninklijke militaire orde van Onzen Fleer Jezus Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken M. Wolff, te Amsterdam, koopman, officier der orde van den Draak, hem door Z. M. den Keizer van Annam geschonken. Bij kon. besluit zijn, met ingang van 1 Juli 1891, benoemd tot adjunct-com miezen bij 's Rijks archief te 's-Graven hage, W, G. Ross, thans tweede klerk bij het departement van koloniën, en F. Caland, thans klerk bij het rijks archief. Bij kon. besluit is i°. aan den offi cier van gezondheid der 2® klasse op non-activiteit dr. I. Graanboom, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; 2°. die officier van gezond heid benoemd tot reserve oificier van gezondheid der 2e klasse bij de land macht. De gewone audiëntie van den mini- ter van Oorlog zal op Donderdag den 2e» Juni a s. niet plaats hebben. Ten einde aan het departe- ment van Marine de beschikking te verleenen over de gelden, die ontvan gen zijn wegens verstrekkingen van materieel en arbeidsloon, en het ver leenen van hulp en bijstand aan parti culieren, is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer in'gediend Het bedrag is meerendeels afkomstig van verstrek- 211 HOOFDSTUK VII. Zij weende bitter; de tranen druppelden een voor een langs hare wangen, die gedurende de beide laatste dagen van smart bijna niet droog waren geweest. „Ja, schrei maar! schrei maar, arme onschuldige vrouw! Gij hebt in de oogen van onze kerk een groote misdaad begaan." „Luister naar uw vennis!" „Gij zijt gehuwd met een man, een weduwnaar, die dus vrij was om te trouwen die mocht l>uwen met zijn nicht, zoowel in de linie van zijn vader als van zijn moeder, of van beiden, met een bloedverwante, tot wie men bijna in dezelfde betrekking staat als die van broeder en zuster; gij zijt met dien man in het huwelijk getreden, voor u een vreemdeling in vleesch en bloed, maar toch bestond er tusschen u beiden een band, waar omtrent beiden in onwetendheid verkeerden: hij was met uw stiefzuster getrouwd geweest een verbintenis, die volstrekt geen gevolgen voor u kon hebben. Dit tweede huwelijk, smet teloos en rein als het eerste huwelijk in het Paradijs, werd maat schappelijk en kerkelijk plechtig gesloten, daar de kerk even onwetend was als gijzelven. De kerk heeft gezegd: „Wie door God zijn verbonden, kunnen door menschen niet gescheiden worden!" maar de kerk zal vernemen wat er voor uw huwelijk is geschied, en in vromen afschuw zal zij haar handen omhoog heffen, u haar zegen ontnemen en haar eigen oordeel herroepen. In plaats van voor uw geluk te bidden, zal zij u verpletteren met haar verschrikkelijk... Anathema! Gij zijt een uitgewor- pene! Gij behoort niet langer in de maatschappij. (1) En dit is een wet van het land, dat zich overal met trots be roemt op hare rechtvaardige wetten! Een wet is het. Helaas, jaeen wet zoo onlogisch, dwaas en onzinnig als ooit in een beschaafd land is uitgevaardigd. Maar het is geen rechtvaardigheid! Het is groote onrechtvaardigheid Het is wreedheid Ja, arm verwond hart! schrei maar. Maar gij schreit te vergeefs. De rechtschapen predikant en de rechtvaardige landsbestuurder hebben met hun beiden zulk een bepaling gewettigd en afge kondigd, en die wet hebben ze reeds een halve eeuw lang met alle macht in stand weten te houden. Die wet schandvlekt uw naam, arme vrouw, en brandmerkt uw huwelijk met den stempel der onwettigheid, zij onterft uw zoon, als zijnde een onwet tig kind (1) De engelsche wet veroorlooft nietdat eèn man met zijn schoonzuster trotnut. (Vert.) Schrei maar, want gij hebt reden om te schreien, schrei, ja tot u het harte breekt, want gij moogt uwe oogen, opgezwollen van het langdurige schreien, niet drogen, want de zedeleer zoo wel als de wet zijn beide zoo hard en koud als marmer. De arme Grace leed, zooals slechts een fijngevoelige vrouw kan lijden, wannéér zij tot het besef komt, dat zij het slacht offer is geworden van een groot en bitter onrecht. Telkens en telkens trachtte zij hare aandoeningen te bedwin gen. Eindelijk zegevierde haar groote wilskracht en hare tranen vloeiden niet meer. Zij bevochtigde hare oogen met den inhoud van een fleschje, dat zij uit haar toiletdoos te voorschijn had gezocht. Toen zij zich eindelijk kalm genoeg gevoelde voor het pijn lijke onderhoud, dat haar wachtte, schelde zij, vast besloten, om de vreeselijke taak, die zij zichzelf had opgelegd, ten uitvoer te brengen, Tot den bediende, die zich weldra vertoonde, zeide zij „Zeg aan kapitein Beverley, dat ik hem hier wensch te spreken." De bediende vertrok om haar bevel ten uitvoer te brengen. „Hoe eerder de laatste banden, die mij aan deze plaats bin den, zijn verbroken des te beter," mompelde de arme vrouw. Hare plannen stonden vast. Zij zou haar vroegere levenswijze hervatten zich weer op het onderwijs toeleggen. Zij bezat een weinig geld het geld, dat zij had opgespaard alvorens meesteres te worden op Barton Manor, en dat haar wellicht in staat zou stellen om een school op te richten op kleine schaal; zij zou dan tegelijkertijd haar eigen kind kunnen opvoeden.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1