Nationaal Keplconconrs Amsterdam. kingen aan het departement van Kolo niën gedaan. Heden avond worden te Zwolle liet bestuur en de leden ver wacht van het 44e Nederlandsch land- huishoudkundig congres. De ontvangst heeft des avonds te half negen van ge meentewege plaats op het raadhuis in de zoogenaamde trouwzaal. Naar wij vernemen hebben reeds velen in den lande, op wier belang stelling men steeds kan rekenen waar de belangen van den landbouw in zijn vollen omvang worden behandeld, van hun voornemen om het congres bij te wonen blijk gegeven. De vergaderingen vangen Dinsdag voormiddag aan. Zij worden gehouden in de beide kleine zalen der Buiten sociëteit, terwijl voorde algemeenever gadering de groote concertzaal wordt beschikbaar gesteld. De werkzaamheden op de Paasch- weide, waar de tentoonstellingen zullen plaats hebben, vorderen veel. De tri bune, ruim en kloek ingericht, is zoo goed als gereed. Daarvoor strekt zich de ring uit, waarin de dieren zullen worden rondgeleid. Er zijn meer dan 250 paarden, waaronder verschillende spannen, te verwachten, terwijl ook van de veetentoonstelling, de zuivel en het pluimgedierte goede verwachtingen mo gen worden gekoesterd. Het gemeentebestuur is voornemens door het uitsteken der vlaggen van de openbare gebouwen te doen zien, dat de gemeente hoogen prijs stelt op de samenkomst van het Congres. (Z. C.) De versiering, die te 'sHa- ge van gemeentewege bij gelegenheid van het keizerlijk bezoek zal worden aangebracht zal, behalve in vlaggentooi, hoofdzakelijk bestaan in twee reuzen- manden, overvuld met bloemen en ge wassen, die aan den ingang van het Staatsspoorwegstation den toegang naar de stad zullen ontsluiten en op het vooi plein van het paleis in het Noord einde haar pracht zullen ten toon sprei den. Uit Amsterdam wordt ge meld Bij de komst van den Keizer en de Keizerin van Duitschland op 1 Juli a. s. zullen de navolgende militaire eer bewijzen plaats hebben Zoodra de keizerlijke salonboot in de nabijheid van IJmuiden komt, zal door de aldaar gestationneerde oorlogsvloot worden gesalueerd en zal door deze en door de artillerie van het pantserfort het voorgeschreven aantal saluutschoten uit het kanon worden gelost, terwijl door de bezetting van dat fort, onder aan voering van den commandant der pantserfort-compagnieCn, in groot tenue zal worden gedefileerd. Voor de stad aangekomen, zullen door de vesting-artillerie daartoe buiten de Haarlemmerpoort aan het Y opge steld 21 saluutschoten uit het kanon worden gelost. Bij aankomst aan de De Ruyterkade, zal het keizerpaar worden begroet dooi den vice-admiraal en verdere hoofdof ficieren der alhier gestationeerde ko ninklijke marine, geen commandanten van oorlogsbodems, en den kolonel commandant van het korps mariniers, en verder van de landmacht door den generaal-majoor, commandant in de stel ling Amsterdam, deD kolonel, plaatse lijk commandant, de kolonels comman danten van het 7 c reg. inf. en van het 2e reg. vestingartillerie, den kol. dirig. off. v. gez. in het ie district, den ko lonel in de ie militaire afdeeling, den luit.-kol. waarnemend commandant in het 2 e genie commandement, en den luit.-kolonel, waarnemend commandant der dd. schutterij. Bij den aanlegsteiger van den Kon. W. I. maildienst aan de De Ruy terkade zal eene compagnie der dd. schutterij als eerewacht in groot tenue zijn op gesteld, ter sterkte van een kapitein, 4 luitenants, 8 sergeanten, 4 tamboers en 200 minderen, met het regimentsvaan- del en de stafmuziek van dat corps, op de rechtervleugel waarvan de regiments - commandant en commandant van het bataljon zullen plaats nemen. Door de muziek zal bij het aan wal stappen het duitsche volkslied worden gespeeld. De tamboers slaan den eere- marsch nommer 11 uit het voorschrift. Indien Z. M. de Keizer die eerewacht mocht inspecteeren, zullen de regiments- en bataljons-commandant, zoomede de commandant dier compagnie Z. M. volgen, terwijl bij eventueel defileeren, de beide eerstgenoemde hoofdofficieren zich achter en zijwaarts van den Keizer zullen opstellen. De hiervoor bestemde eerewacht staat onder het commando van den kapt. Joan Th. Schnitz. Nadat de hooge vorstelijke bezoekers in de voor hen bestemde rijtuigen heb ben pkiats genomen, zal een peloton van het aldaar in garnizoen liggende escadron huzaren zich plaatsen voor het eerste rijtuig, waarin Z. M. de Keizer. het 2e peloton achter het tweede rijtuig, waarin H. M. de Keizerin zullen plaats nemen. De ritmeester rijdt naast het eerste rijtuig, aan de zijde des Kei zers, de oudste luitenant naast het tweede rijtuig, aan de zijde der Keizerin. Op den Dam aan het paleis zal eene compagnie van hec 7e regiment infan terie, van gelijke sterkte als die der schutterij zijn opgesteld, op welker rechtervleugel eveneens door de reg. en bat.-commandanten worden plaats ge nomen. Die compagnie zal mede van het regimentsvaandel en de korpsmuziek vergezeld zijn, en eveneens het duitsche volkslied spelen De tamboers eu hoorn blazers zullen den voorgeschreven eere marsch slaan en blazen. Nadat de hooge gasten het paleis zullen hebben betrokken, zal de wacht van het paleis vermoedelijk tot de sterkste van 1 kapt., 1 luit., 2 sergeanten, 4 korporaals, 2 tamboers en 32 minde ren worden teruggebracht. Aan het kon. paleis zullen voor en achter twee schild wachten en twee vedetten te paard worden uitgezet. Gedurende het verblijf der hooge be zoekers hier ter stede zullen alle mili tairen steeds in groot tenue in het openbaar moeten verschijnen. Bij het vertrek op 3 Juli zullen bij het geleide naar het Centraal-station dezelfde formaliteiten als bij aankomst plaats hebben, en aan de koninklijke rijtuigen hetzelfde escorte huzaren wor den toegevoegd. Aan het Centraalsta tion zal aldan eene eerewacht zijn opgesteld, bestaande uit een deel dei- Kon. Nederl. marine en van het korps mariniers, van gelijke sterkte en samen stelling als bij de aankomst op 1 Juli. Door de artillerie zullen alsdan 50 schoten uit het kanon worden gedaan, waartoe het geschut aan het Oetgenspad, nabij het station aan de Weesperpoort, zal zijn opgesteld. Bij het passeeren van Nieuwersluis zullen door het geschut van het fort saluutschoten worden gelost, en de leerlingen der Pupillenschool aan het station als eerewacht zijn opgesteld. Eveneens zal bij het passeeren van Gouda eene compagnie van het garni zoen met den bataljons-commandant als eerewacht op het station zijn opgesteld om de voorgeschreven honneurs waar te nemen. Van alle militaire gebouwen zal naast de nationale driekleur de duitsche rijksvlag worden geheschen. Aan de groote militaire taptoe en défilé op den Dam des avonds te 9 uren zal behalve door al de muziek korpsen van de acht regimenten infan terie, worden deelgenomen door de kapel van het regiment grenadiers en jagers, die van de stedelijke schutterij, van het instructie-bataljon en van de kon. marine, benevens door rtlim 200 tamboers en hoornblazers, en trompet ters der huzaren, der veld- en rijdende artillerie. De tamboers, hoornblazers en trom petters, allen te voet, zullen worden opgesteld tusschen het monument en het Paleis, links door de Kon. militaire kapel en rechts door de kapel der dd. schutterij geflankeerd. Vijf muziekkorpsen zullen geplaatst worden naast elkander tusschen het monument en hoek Kalverstraat, vijf aan de andere zijde van het mo nument naar den Nieuwendijk, alle front makende naar het Paleis. De generale kapelmeester en de kapt. van het regiment grenadiers en jagers Apol, belast met de algemeene regeling, zullen zich voor de algemeene directie opstellen voor den ingang der hoofd wacht, van welk punt het geheel zal worden gedirigeerd. Deze uitvoering wordt geopend met het slaan der taptoe door al de tam boers, waarna hetzelfde door de hoorn blazers en trompetters zal worden ge blazen. Onmiddellijk daarop zullen door de 12 muziekkorpsen eenige ensemble stukken ten gehoore gebracht worden, waarna al deze muziekkorpsen, vooraf gegaan door de tamboers, hoornblazers en trompetters, onder het spelen van nederlandsche en duitsche defileermar- marschen, een défilé zullen uitvoeren, gaande van uit het midden voor het monument in de richting Nieuwendijk, vervolgens linksom en voor langs het Paleis, tot aan den hoek tegenover de Kalverstraat. Daarna in de richting van het voormalige commandantshuis, achter het monument, om ten slotte door de Mozes- en Aaronstraat het feestterrein te verlaten, en op den N. Z. Voorburg wal te worden ontbonden, waarmede dit schouwspel wordt besloten. Het bestuur derzeevaart school in het Zeemanshuis te Amster dam heeft besloten tot de inrichting van een tweejarigen cuisus in de zee vaartkunde, voor jongelieden die wen- schen opgeleid te worden voor stuur man ter koopvaardij. Voor de toelating dient men te vol doen aan een examen omvattende Rekenkunde. Grondige kennis, blijkende uit het oordeelkundig gebruik van de hoofdbewerkingen met geheele getallen, gewone en tiendeelige breuken eenige kennis van deelbaarheidmetriek stelsel; oplossen van vraagstukken waarin evenredigheden te pas komen Algebra. Hoofdbewerkingen met geheele vormei^, Goed begrip van posi tieven en negatieven toestand. Merk waardigste producten van veeltermen. Eenvoudigste vergelijkingen van den in graad met eene onbekende. Meetkunde. De beginselen, tot en met de gelijk- en gelijkvormigheid van driehoeken. Evenredigheden van lijnen. Nederlandsch. Voldoende ken nis van de spelling en van de voor naamste taalregels, blijkende uit het opschrijven van een dictee. Goed lezen, met verklaring van het gelezene. Fransch. Beginselen der kennis van de fransche taal, blijkende uit de vertaling van eenvoudige zinnen uit het Ned. in het Fransch en van een eenvoudig stuk uit het Fransch in het Nederlandsch. Aardrijkskunde. De kennis van Nederlandalgemeene topographische kennis van Europa en van Nederlands overzeesche bezittingen. Zij die een voldoend examen hebben afgelegd voor adelborst bij den zee dienst of voor kweekeling aan de Kweekschool voor de Zeevaart alhier, worden van dit examen vrijgesteld. Verder moet worden overgelegd een geboortebewijs, waaruit blijkt, dat de leerling in het loopende jaar zijn 15e ;aar ten minste bereikt heeft, doch zijn negentiende jaar nog niet intreedt. inwonende bij zijnen gehuwden broeder, Eindelijk is ook noodig een bewijs overleden was, welk sterfgeval in ver van lichamelijke geschiktheid voor de band gebracht werd met eene vechtpartij betrekking van officier ter koopvaardij,1 tusschen bedoelde broeders op Maan- afgegeven door een bevoegd geneesheer.1 dagavond jl. Het schoolgeld is bepaald op vijftig j Een daarop gevolgd onderzoek bracht gulden 'sjaars in twee termijnen teaan het licht, dat de overledene door voldoen. Leerboeken moeten door de j zijnen broeder tegen den buik was leerlingen worden aangeschaft. In de j geschopt en van dat oogenblik af niets school wordt een uniforme bovenklee- j anders - ding gedragen, waarvan omschrijving in het prospectus voorkomt. Het onderwijs omvat in het eerste jaar wiskunde, cosmographie, eng. taal, geschiedenis, rechtl. teekenen, knoopen en splitsen, enteren én roeien, benevens naam en plaats der verschillende dee- len van romp en tuig en werktuigen. Na afloop van het eerste jaar gaat de leerling, bij gebleken bekwaamheid, in de tweede klasse over. In die klasse wordt meer bepaald vakonderwijs ge geven in zeevaartkunde, stoomwerktuig- kunde en in het werken met tuig en zeilen. Bij de oprichting kunnen jongelingen, die bewijzen geven voldoende ontwik keld te zijn, dadelijk in de tweede klasse worden opgenomen. Hiervoor is, behalve het vroeger vermelde, noodig de kennis van de leer der logarithmen, gebroken algebraische vormen, verge lijkingen van den eersten graad; de vlakke meetkunde, goniometrie en vlakke driehoeksmeting, beginselen van cosmo graphie, beginselen der eng. taai. Het bestuur neemt niet op zich, te zorgen voor plaatsing van jongelieden aan boord van schepen. Wel kan de directeur, zoolang er geen officieel examen voor stuurmansleerling bestaat, aan leerlingen die den cursus met goe den uitslag hebben doorloopen, een ge tuigschrift afgeven. JDe boven omschreven cursus brengt geene wijziging in de bestaande school voor stuurlieden. Personen die nog niet voldoende hebben gevaren, kunnen voor deze school niet worden toe gelaten. Leerlingen die in het Zeemanshuis internaat wenschen, zullen afzonderlijk logeeren, Door wijlen den heer A G. M. Caramelli te Amsterdam, is aan de industrieschool voor vrouwelijke jeugd aldaar vermaakt eene som van ƒ2000, vrij van rechten en kosten. heeft als kermen, daarbij roepende„hij heeft mij ongelukkig geschopt." De dader werd aangehouden en in verhoor genomen, doch kon zich niet herinneren zijn broeder geschopt te hebben. Hij had een borreltje ge dronken en was door drift vervoerd geworden, omdat zijn broeder, die be schonken was, ten zijnent eene ruit had verbrijzeld. Nadat de door de commissaris van politie benoemde deskundigen hadden verklaard, dat de dood een gevolg is geweest van ondergane mishandeling, is de dader naar de gevangenis te 's Hage overgebracht, ter beschikking van den officier van justitie aldaar. De geestdrift voor den wonderdokter" Sequah te Rozendaal 5 reeds zóó groot, dat men Vrijdag zijne vier paarden van den wagen heeft gespannen en het volk bijna vocht om te mogen trekken. Onder hoera's bracht men hem naar het hotel „Kuipers" waar hij {gelogeerd Ter aanvulling aan zijn vorig bericht deelt het bestuur van den Amsterdam- schen Kegelbond nog mede, dat op bovengenoemd Concours het werpen met ballen met gaten geoorloofd is. alsook dat het gemeentebestuur van Amsterdam 2 prachtige medailles als eereprijzen beschikbaar heeft gesteld. Ook de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer looft eene gouden medaille als eereprijs uit. Ter aanvulling van een be richt 111 ons vorig nummer over een brand, te Nieuweramstel, schrijft een belangstellende aldaar ons het volgende Het is de loonstoomhoutzagerij en schaverij („Zelden Rust") onder directie van de heeren Scharff en de Geus, te Nieuweramstel. De schade is ƒ30,000 aan werktuigenniet aan hout. Het spaarpotje dat verloren ging, was voor een 25-, maar niet voor een 55 jarig feest. Ook is van drie werklieden eenig timmermansgereedschap verbrand. De machinekamer en stoomketel zijn be- I houden gebleven door liet flinke optre- I den van de werklieden Salon en Spren- ger en van den machinist met behulp van de stoom-donkey. De zagerij schaverij zijn onlangs geheel vernieuwd. Vr ij dagochtend werd aan de politie te Leiden mededeelfng ge daan, dat een ongehuwde fabriekwerker, Door de arrondissements rechtbank te Breda wordt een onder zoek ingesteld naar de handelingen van den -te Rozendaal vertoevenden z. g. engelschen wonderdokter „Sequah." De onder behandeling geweest zijnde personen worden gehoord. Ook zijn de geneesmiddelen ten onderzoek naar Breda gezonden. Vrijdag ochtend had te Tilburg een r'A jarig kind het ongeluk tijdens de afwezigheid der moeder in eene kuip met water te vallen en te verdrinken Zaterdagmorgen ontspoor de even voorbij het station Breda eên goederentrein, gelukkig zonder groote ongelukken te veroorzaken. De engel- sche reizigers van Vlissingen onder vonden eenig oponthoud, daar zij op de plaats der ontsporing moesten uit stappen, om plaats te nemen in een anderen trein die een eind weegs ver der gereed stond. Onder Ossendrechtis zeke re B. C., dié met zes maaiers aan het werk was, door den bliksem doodelijk getroffen. Twee anderen werden op den grond geworpen, doch bleven ongedeerd Letteren en Kunst. Inhoud 'SempervirensNo 26 Uit de oude doos. Verbena hybrida „Nordlicht" met een afbeelding Acrostichum crinitum. Een groote Iris, Iris Robinsoniana. Pancratiums. Spiraea's goede snijbloemen; Caly- gia (Convolvulus) grandifiora. Roos Kaiserin Auguste Viktoria. Eetbare bloemen. IngezondenDen Wel Edelen Heer J. H. Koopman, De- demsvaart. Pruttelaars. Nederl. Maat schappij voor Tuinb. en Plantkunde. Vergadering der Bloemen- en Planten- commissie gehouden op Zaterdag 13 Juui. Weeknieuws. Verschillende mededeelingen. Antwoorden op het Vraagbord. Vraagbord. Weêrsge- steldheid. - Inhoud van het Ned. Tuinbouwblad. V1SSCHERIJ. Nieuwediep, 27 Juni. Door 130 korders en beugers werden hier heden 10 tot 70 groote, 20 tot 200 kl. tongen, 7 tarbotten, 1 steur, 3 tot 52 roggen, 1 tot 4 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerdgr. tong gold 50 k 55 cent, kleine id. 15 cent, Haar eigen familienaam zou zij weer aannemen, en zich dus mevrouw Dalton noemen, terwijl haar zoon George Studley Dalton zou heeten. „Arme, kleine Georgedacht zij, „wat zal hij den ouden Tom Peckfield missen en zijn ponnie Honeysuckle, den kleinen dashond Rocket en den grooten, forschen bulhond Nero Hij is echter nog zeer jong, bijna vijf jaar oud; en in een geheel nieuwe omgeving, te midden van vreemde gezichten, zal hij er langzamerhand niet meer aan denken, en na verloop van tijd zal hij het geheel zijn vergeten, dat hij vroeger in een groot huis woonde en men hem den kleinen squire noemde." Zij wachtte nog slechts op de komst van den kapitein, en wanneer haar onderhoud met hem was afgeloopen, zou zij ver trekken; zij had, meende zij, alle toebereidselen reeds gemaakt zelfs de adressen voor hare koffers had zij reeds bij zich om ze aan het station te laten opplakken; zij droegen het opschrift „Mevrouw Dalton, passagier voor Londen." Na verloop van een paar dagen zou zij aan den goeden, ouden vicaris, aan Lottie Preston, aan Willie en aan miss Mid- gley schrijven. Zij zou wel over het droevige nieuws kunnen schrijven, maar er niet over spreken, zij gevoelde, dat het haar te hevig zou schokken om de woorden uit te spreken, die noodig waren om haar toestand te verklaren, ongetwijfeld zou de kapi tein het hun wel mededeelen. Zij hoopte echter, dat Lottie zich niet zou laten verblinden door zijn nieuwe positie en daardoor zijn verleden vergeten. Neen, daarvoor had zij een te goede gedachte van Lottie. Bovendien vreesde zij. dat zij met deernis voor haar lot be wogen, zich in afkeurende bewoordingen over George zouden uitlaten, en dat zou zij niet kunnen dulden nu hij gestor ven was. Maar zouden zij medelijden met haar hebben Zij wist het niet. Zij herinnerde zich het vreeselijke lot van de familie Os mond hoe zij uit alle kringen gebannen werden en als paria's en melaatschen werden vermeden. Zij huiverde. Zij verweet het zichzelf, dat zij zich ook bij de groote menigte had geschaard en hen had vermeden. Zij herinnerde het zich nu gehoord te hebben, dat de eerste mevrouw Osmond haar zuster op haar sterfbed had gesmeekt een moeder te zullen zijn voor hare kinderen, wanneer die hun moeder mochten verliezen. Hoe kon zij beter aan dit verzoek voldoen, dan door de echtgenoote van hun vader te worden? Zij herinnerde het zich tevens, dat, toen de tweede mevrouw Osmond in dit gedeelte van Yorkshire kwam wonen, zij een op gewekte, schoone vrouw was, maar de voortdurende verwaar- loozing en openlijke vijandschap van hare buren, hadden zeer veel invloed op haar uitgeoefend, en nu zag zij er bleek en droevig uit, terwijl zij haar schoonheid had verloren. Zij had een harden kamp gevoerd, maar tegen de vereenigde aanvallen van de maatschappij en de kerk was zij niet opgewassen. Grace verweet het zichzelf, dat zij zoo laf en hardvochtig was geweest. Zij wist, dat George in zqn hart diep medelijden met de familie Osmond had gehad. Het was in haar macht ge weest om op vriendschappelijken voet met hen te komen. Wan neer zij dit hadden gedaan, dan zouden anderen hun voorbeeld hebben gevolgd, ondanks den vicaris, miss Midgley en alle pre dikanten. Zij was zeer te berispen. Het is toch maar zeer waar, dat gemeenschappelijk leed de menschen altijd bij elkaar brengt! En hierover zat zij te peinzen, in hevige spanning de komst van Beverley afwachtende, toen de oude Tom Peckfield binnen trad en haar mededeelde, dat de kapitein in huis nergens te vinden was, maar dat William, de bediende, naar de stallen was gegaan, en hem daar meende te zullen vinden. Grace bedankte den ouden man voor zijn mededeeling en zeide toen „Wilt gij den reiswagen laten voorkomen en zeggen, dat men zoo spoedig mogelijk moet inspannen En wanneer Somers mijne koffers gepakt heeft, moet zij ze naar beneden laten brengen en ga haar ook zeggen, dat zij moet gaan zien of George gereed is. „God zegene onsriep de oude man uit, „gij gaat toch niet weg?" „Ja, Tom, ik ga weg," was het kalme antwoord. „Ik heb gezegd, dat het hier zoo stil was zonder den squire, en dat het nu nog stiller zal worden, nu nog weten, dat hij nooit meer terug zal komen," begon Tom, „maar wanneer gij met den kleinen jongen ook weggaat, dan zal het maar het beste zijn, dat wij onze begrafenis bestellen en ons zoo spoedig mo gelijk naar het kerkhof laten brengen; maar gij kunt dat toch niet meenen, mevrouw...." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2