NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9é Jaargang. Donderdag 9 Juli 1891. No *2456. ABONNEMENTSPRIJS: STADSNIEUWS. Lstteren sn Kunst. BINNENLAND. FEUILLETON. VAL8CHE KAARTEN. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Hontstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer l'ii. A D V E li E N T S N van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abon nemen ton en Advertentiën worde» aangonomar- door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicity Mrangère G» LGA V BS fy GoJOHN F. JONMB^ Succ,, Partje 3Ibit Favb'ovrg Montmartre. Haarlem, 8 Juli 1891. Dinsdagavond vereenigde jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Ko ningin, in deze provincie, de leden van de thans vergaderende Provinciale Staten aan een diner ten zijnen huize. Naar wij vernemen zal onze stadge noot de heer C. P. W. Kriens, luit.- I kapelmeester van het Gem. Muziek korps alhier, zich als solist doen hooren op het buitengewoon concert, dat de sociëteit „Vereeniging" voornemens is Dinsdag a. s. ter gelegenheid van de Nijverheids feesten alhier aan (e bieden. Beschouwen wij het als een groot voor recht den begaafden musicus weder eens als solist te hooren, een woord van hulde komt het bestuur der soc. „Ver eeniging" toe voor de gelegenheid, die zij geeft om zoovelen dit kunstgenot te doen smaken. Aan de Vischmarkt alhier zijn eenige manden met schar in beslag genomen als schadelijk voor menschelijk voedsei, naar de vuilnisbelt overgebracht en vernietigd. Aan het jaarverslag betreffende het gesticht „Meerenberg," uitgebracht door dr. C J. v. Persijn aan de commissie van toezicht en aan de Prov. Staten van Noord-Holland, wordt het volgen- At ,..U:.leend. ■Jaarboeken van het gesticht •:7ar 1890 weder tot een V omdat ook dit jaar pocht worden ver- --J, c.iv< piing werd gegeven tot verpleging -ymeer patiënten dan waartoe het kon. besluit van 28 Aug. 1888 vergunning gat. Toen was dit aantal bepaald op 1217, terwijl het thans is uitgebreid tot 1303 Ook gaf de regeering toestemming tot uitbou- wing eener ruimte, groot genoeg om er 40 bedden voor mannen en evenveel voor vrouwen te plaatsen. Met de laat ste werd, als het meest noodige, begon nen en later de atdeeling voor de man nen gemaakt. Door deze uitbreiding is van de beschikbare ruimte zooveel par tij getrokken als mogelijk was, en ver dere uitbreiding van bevolking laten de tegenwoordige gebouwen niet toe zoo die noodig mocht worden, zal daarin op andere wijze moeten worden voor zien, doch in den naasten tijd bestaat er niet veel kans dat er gebrek aan ruimte zal ontstaan. De bevolking van het gesticht toch vermeerderde in 1890 slechts met 15 mannen en 13 vrouwen en bedroeg aan het einde van het jaar juist 1200. en niet vergeten mag wor- den dat in de eerste maanden van het i jaar weder amsterdamsche patiënten te j Medemblik werden opgenomen, wat na- jtuurlijk „Meerenberg" ten goede kwam. Toch moet er nogmaals op worden ge- w ezen, dat op den duur het aantal plaat- sen te gering zal blijken. Dr. Persijn wijst op eene leemte in de wet van 27 April 1884, welke bleek bij twee gelijke gevallen. Een patient was met machtiging van den president der rechtbank in een ander gesticht opgenomen. Die machtiging was ver leend op 27 Sept en expireerde dus op 25 October d. a. v. Volgens art 25 der genoemde wet werd de patient op 17 Oct naar „Meerenberg" overge plaatst met de noodige bescheiden, ter wijl de directeur van het andere ge sticht mededeelde, dat de verklaring was afgegeven en met de noodige aan- teekeningen was opgezonden aan den officier van justitie van de rechtbank, waaronder zijn gesticht behoorde, en verder, dat hij de nieuwe machtiging voor een jaar zou toezenden zoodra hij ze ontving. De dag van expiratie ver liep en nog eenige dagen, doch de nieuwe machtiging kwam niet, en toen dr. Persijn daarnaar vroeg, bleek dat de officier van justitie de hem toege zonden stukken heel eenvoudig had ter zijde gelegd, meenende dat hij niet meer de aangewezen man was om die te behandelen Hij gaf daarvan toen kennis aan den officier van justitie en na op 14 November eene nieuwe ver klaring te hebben afgegeven, kwam op 18 November de nieuwe machtiging. Intusschen was alzoo de patient van 25 October tot 18 November zonder behoorlijke machtiging verpleegd, zon der dat van de zijde der besturen van de beide betrokken gestichten eenige nalatigheid was verpleegd. Dat bij eene herziening der wet de twij fel, welke rechtbank eigenlijk de mach tiging heeft al te geven, worde opge heven, komt dr. v. P. zeer gewenscht voor. In het bestuur van het gesticht kwam geen verandering Met leedwezen wordt mededeeling gedaan van het overlijden van den uit wonenden geneesheer dr. W. Coert, die van 1883 af aan het gesticht was ver bonden. In hem wordt verloren een kundig, ervaren en humaan arts en goed colle ga, wiens verscheiden algemeen deel neming wekte. In den loop van 1890 werden 5 be dienden gepensioneerd, waardoor het bedrag van het uit te betalen pensioen steeg van 3122 86% tot f 3938.03^. In 1890 was J 9796.94^ ter beschikking. De bevolking was niet aan groote schommelingen onderhevig. Op 1 Jan. j '90 waren er 569 mannen en 603 vrou- wenopgenomen werden gedurende het jjaar 144 mannen en 122 vrouwen, af gevoerd 129 mannen en 115 vrouwen, zoodat op 31 Dec. '90 het aantal ver pleegden juist 1200 bedroeg. Onder de opgenotnenen waren 23 mannen en 1 vrouw, waarbij de oorzaax der krank zinnigheid moet worden gezocht in mis bruik van sterken drankterwijl 17 patiënten van verdriet en 1 wegens overdreven godsdienstzin krankzinnig waren geworden. De stertteverhouding was niet gunstig, waartoe hebben medegewerkt de influ- enza-epidemie en tiet groot aantal sterf- tegevallen onder de pas opgenomenen. Van de 144 mannen waren 22, en van de 128 opgenomen vrouwen 14 reeds voor het einde van het jaar overleden, cijfers, die werkelijk hoog zijn De ge vallen waren dit jaar niet zeldzaam, dat voor een opgenomen patient geen ver klaring behoefde te werden afgegeven, omdat hij of zij reeds in de eerste 14 dagen der verpleging bezweken. In het geheel stierven 78 mannen en 57 vrou wen of totaal 135 padenten, wat van het geheele gesticht op 1444 verpleeg den 9.3 ten honderd maakt. De verhouding van de herstelden tot de opgenomenen was gunstiger dan in de beide voorgaande jaren, wat moet worden toegeschreven aan het ophouden der overplaatsingen, zoodat de toestand weder meer normaal wordt. De heer Persijn levert hierbij een betoog,, om aan te toonen dat het niet waar is dat groote gestichten reeds daarom te ver oordeelen zijn, omdat het percent van het aautal herstelden steeds geringer is dan in de kleine gestichten. Indien wordt gewerkt als te „Meerenberg", en ieder geneesheer zijne afdeeling kan be schouwen als een klein gesticht, gaat die bewering niet op. Belangrijke verwondingen kwamen niet voor. Het godsdienstig onderwijs aan de israëlietische verpleegden werd thans opgedragen aan den heer S. Cauveren. Vroeger was er geen israëlietisch leeraar. Als middelen ter ontspanning werden weder als vorige jaren volksfeesten, con certen enz. gegeven. Ds. L. Smit te Nieuw-Vennep heeft bedankt voor het beroep naarNumans- dorp. Uit het jaarverslag der Haarlem Zandvoort Spmij., Dinsdag ter algemeene vergadering uitgebracht, blijkt dat de ontvangsten, voortspruitende uit de ex ploitatie der Holl. IJz. Spmij. over 1890, hebben bedragen f 51,728.07, bij een vervoer van 204,226 reizigers 6113,611,179 j K.G- goederen. Daarvan moest aan de H. IJ. Skrachtens het exploitatie contract 40,43201 worden uitgekeerd. De zuivere ontv. beliep dus 11,296 06, waarbij, behalve het onverdeelde saldo ad 820.45 uit 1889, nog 106 67% kwam voor gemaakte rente, totaal dus 12.223.1S& Uit dit bedrag moesten worden bestreden de kosten van admi nistratie, het patentrecht over het divi dend van 1889, en diversen, in het geheel 3588.74, zoodat er een voor- deelig saldo overbleef van ƒ8634. Op voorstel van commissarissen besloot de vergadering van dit saldo 8400 of i4/io pet. van het aandeelenkapitaal voor di vidend te bestemmen, en het overblij vende op nieuwe rekening over te brengen. De heer P. C. Beelenkamp (hoofd inspecteur der H IJ. S. te Amsterdam) werd als commissaris herkozen Aangaande den muziek wedstrijd te Wormerveer van 1). Zondag geeft men nader het volgende eenigszins ver beterde bericht Aan het vierde concours, gehouden door den Provincialen Noord-Holland- schen bond van Harmonie en Fanfare korpsen, uitsluitend bestaande uit dilet tanten, op Zondag 5 Juli in „de Nieuwe Sociëteit" te Wormerveer, werd deel genomen door 4 harmonie- en 7 fanfa rekorpsen. De jury bestond uit de hh. C. Coenen te Utrecht, C. P. W. Kriens te Haarlem, J. Koning te PIelder, D. Couwenhoven te Arnhem en II. Völ- mar te 's Hage. De wedstrijd ving aan te 12 uren en de uitslag was als volgt 2e afdeeling, sectie Bfanfare -korpsen is prijs, verg. zilv. med., „Concordia", van Beets, directeur C. F. Anderson, 67 punten, met algemeene steramen 20 prijs, zilv. med., „Winkel's fanfare korps, van Winkel, dir. A. Egmond, 47 punten, met 3 tegen 2 stemmen; 30 prijs, bronzen medaille, Broek-in Waterland, dir. H. Stapel, 45 punten met algemeene stemmen terwijl Edams fanfarecorps, dir. K. Visser, 42 punten behaalde. ie afdeeling. Sectie B. Fanfare-corp sen. ie prijs, verg. zilmed. het ste delijk muziekcorps van Purmerend, dir. J. P. Groot, met 84 p., 20 pr. zilv. med. „Amstels fanfarecorps" van Am sterdam, dir. David Koning Jr. met 82 p., „Harmonie" van Zaandam, dir. J. Hooft, bekwam 66 p. Sectie A. Harmonie-gezelschappen, ie prijs, verg. zilveren medaille, het ste delijk muziekcorps van Alkmaar, direc teur J. M. Otto, met 81 punten2e prijs, zilveren medaille, „Excelsior", van Wormerveer, dir. M Ltlrsen, met 67 punten30 prijs bronzen med. „De Adelaar", van Weesp, dir. P. J. Kive- ron, met 42 punten. De harmonie-kapel van Beverwijk dir. J. J. Zwart, behaalde 21 punten. Z. M. de Keizer van Duitseh- land heeft den burgemeester van Rot terdam, mr. S. A. Vening Meinesz, be noemd tot kommandeur der Kroonorde. Van de hand des heeren Henry Tindal is weder een brochure verschenen, getiteld: „Wat wij wenschen van den eerstvolgenden minister van Oorlog". Dinsdag promoveerde te Utrecht tot doctor in de rechtsweten schap de heer W. J. van Overbeek de Meijer, geboren te Utrecht, met proef schrift getiteld „Eenige opmerkingen over Octrooien en Octrooi-wetten Aan de universiteit van Amsterdam is met goed gevolg het i« natuurkundig examen afgelegd door de 'hh. W. A. de Looze, E. van der Hoop, L. Meijboom en A. A. Jesse, en is bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap de heer C. A. Elias, geb. te Amsterdam, op proefschrift„Het leer lingencontract. Aao de rijks-universiteit te Groningen zijn met goed gevolg af gelegd de navolgende examens in de godgeleerdheid doctoraal examen door den heer Ruibing; candidaats-examen door de heeren D. Buurraa en J. W. E. van Loonin de rechtsgeleerdheid candidaats-examen door de heeren J. H. Geertsema, P. A. Rutgers van der Loeff en N. A. L Land in de klas sieke letterkundecandidaats examen door den heer J. van Drooge en het eerste natuurkundig examen door den heer J. Nijhoff. Zaterdag ochtend verzond majoor French van het Leger des Heils te Amsterdam een groot aantal circu laires, waarin hij giften vraagt tot vol tooiing van zijn plan een groot gebouw in te richten, om aan zwervers een dak, een bed, voedsel, kleeding en werk te geven. Deze circulaire eindigt met een op wekkend woord van de heerenA. G. C. van Duyl, dr. W. M Gunning. P. H. Hugenholtz Jr., Hugo Muller, mr. N. G. Pierson, J. A. Tours en A. C. Wertheim, die allen gaarne bereid zijn gaven in ontvangst te nemen Op de iei en 20° Juli heeft de „Amsterdamsche Omnibusmaatschap pij" ruim 160,000 passagiers vervoerd. Door een tapper zijnb ij de amsterdamsche politie gedeponeerd 20 ledige portefeuilles en portemonnaies, welke Zaterdagmorgen uit zijn privaat 29 HOOFDSTUK X. De kapitein wierp een paar sovereigns op de tinnen toonbank en vroeg„Is dit genoeg „Ja, mijnheer, dank u zeer, mijnheer wel verplicht, mijnheer!" riep de stalknecht uit, verrukt over dit buitenkansje, en zich I vervolgens tot een ander wendende, schijnbaar ook een'koetsier, zeide hij„Help mij een handje, dan zal ik u op een glas bier trakteereri," en hij verliet oogenblikkelijk de gelagkamer en begaf 1 zich naar de stallen, gevolgd door veel meer helpers, dan hij kon gebruiken, in den vorm van een half dozijn kroegloopers, die allen gaarne hun deel wilden hebben van den buit, welke de stalknecht reeds in zijn bezit had. Het duurde niet lang of er werden een flesc met oude aie cn een met ruin naar de stallen gebracht, en een van de sove reigns van den kapitein werd gewisseld. Het duurde vrij wat langer aan tien minuten alvorens het paard en' het wagentje voor het huis gereed stonden, en de kapitein verdreef de vervelingdoor zich aan een tweede flesch brandewijn te goed te doen, en toen hij eindelijk vernam, dat alles gereed was, stond hij op, wierp nog een sovereign op de tafel en noodigde deri waard uit om te drinken „op den dood en het verderf" van zijn vijand. Hij knoopte vervolgens zijn jas dicht en waggelde naar buiten. De stalknecht zat reeds in het rijtuig met de leidsels in zijn hand gereed om te ver trekken. „Ga aan den anderen kant zitten," zeide de kapitein tot den stalknecht, toen hij zijn voet op de trede plaatste. „Wanneer u het goed vindt, zal ik sturen, mijnheer," ant woordde de stalknecht. „Gij wilt sturen Voor den dik zal sturen en met een vloek, die zelfs het bloed in de aderen van den waard deed stollen, want het spreekt vanzelf, dat zoo iemand langzamerhand aan godslasterende woorden gewend raakt, spropg Beverley in het rijtuig en duwde den stalknecht met een hevigen stoot van zijn plaat5, zoodat deze aan den anderen kant bijna uit het rijaiig viel. Toen hij nu de teugels moest loslaten, schudde de menie haar kop en begon te steigeren. „Wees voorzichtig, mijnheer. „Rollicking Sal" is niet gemak kelijk te regeeren. Ik heb heel wat moeite met haar gehad, toen ik met den squire hierheen reed. Wees toch voorzichtig met het paard, mijnheer," zeide hij op waarschuwenden toon „Gij kunt met den squire naar de maan loopen, en wanneer gij u niet bedaard houdt, dan gooi ik u er uitriep Beverley. „Wat moet ik met uw bagage doen vroeg de bediende van den kapitein. „Volg mij zoo spoedig mogelijk met mijne koffers. Wanneer ik niet in het Elbor-Hotel ben, ga dan maar naar de kazerne Kolonel Rintoul zal wel weten waar ik ben," antwoordde zijn meester. „Hallo!" riep Beverley uit tot de merrie, die nog voortdurend steigerde, tot groote ontsteltenis van den stalknecht, die de eigenaardigheden van „Rollicking Sal" maar al te goed kende. „Vooruiten terzelfdertijd gaf hij het paard zulk een flinken zweepslag, dat het dier meende levend te zullen worden gevild, zoodat het letterlijk wegholde als eén achtervolgd hert. „Wat denkt gij daarvan, Tim vroeg juffrouw Palframan met een angstigen blik. „Wat ik er van denk. Ja, ik denk, dat de kapitein en de merrie vannacht York niet tegelijk zullen bereiken," was het hoogst verstandige antwoord van Timothy, en voor de tweede maal waren dien dag zijne gevolgtrekkingen ten opzichte van den neef van den squire zeer juist want deze kwam niet verder dan Ba'ton en daarvoor waren verschillende oorzaken. Ten eerste was het karakter van „Rollicking Sal" verre van beminnelijk te noemen. De merrie was in de goede stad York algemeen berucht, zoodat niemand zich daar aan dezen viervoe ter wilde toevertrouwen. Reeds drie maal had zij dien dag den stal van het „Elbor Hotel" verlaten en drie maal had zij dien dag verre van vleiende benamingen ontvangen van degenen, die haar hadden leeren kennen, en dat herhaalde in- en uitspannen had haar stemming geenszins verbeterd, vooral niet, toen zij voor de vierde maal werd ingespannen om den squire naar het huis zijner voorvaderen te brengen. Wat bovendien nog meer erger nis bij haar verwekte, was, dat zij tot de ontdekking kwam, dat de stalknecht, van wien zij een bizonderen afkee*

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1