NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Vrijdag 10 Juli 1891 No. *2457. STADSNIEUWS. Provinciale Staten Rrrondissements-FiBchtbank. BINNENLAND. FEU1LLETO Nb VALBOHE KAARTEN. HAARLEM'S DAGBLAD A BON NEM ENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijkB, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureao Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmiaer 122. ADVE K T E N TI N van 15 reg-elc 50 Cent*; iedere regel meer 10 Cenl». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentië» words® aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantier*. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEIïEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Comvagnie Générale de Publicité Flrangère G, LLAV BB Co., JOHN F. J0NB8SuccParjjt 3 law Faubourg Monintarlrt. Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsverslag van 8 Juli. Haarlem, 9 Juli 1891. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. parochiale scholen alhier de heer T. C. Vianen van Noordwijk, en aan de bizondere school van den heer G. Fortgens de heer J. Weil te Rossen. Ter gelegenheid van Let 13 tot 17 dezer maand alhier te houden congres en de algemeene vergadering der maat schappij van Nijverheid zullen, zooals is medegedeeld, eenige feestelijkheden plaats hebben. Wij vernemen dat op 13 Juli e. k. des avonds halt 8 de officieele ontvangst der afgevaardigden ten raadhuize zal plaats hebben. Woens dag 15 Juli wordt de Dreef geïllumi neerd met schilden en sterren van glaasjes en zullen de kastanjeboom en om de fontein met oranjekleurige bal lons a giorno worden verlicht, hetgeen een prachtig effect belooft te geven. Voorts muziekuitvoeringen, bal cham- pêtre enz. VAN NOORD HOLLAND. Zitting van Donderdag 9 Jtili. Gekozen wordt de heer mr. J. F. T. van Valkenburg om in de vergadering van Ged. Staten te roepen, wanneer aldaar de stemmen staken in gevallen, waarin eene beslissing volstrekt wordt gevorderd Punt 8. Goedgekeurd worden de rekening van de enkel prov. en huish. ink. en uitg. over 1889. Gunstig rapporteert de daarvoor be noemde commissie o/er eene eerste suppl. begroot, der enkel prov. en huish. ink. en uitg. voor 1891 en van een besluit tot het aangaan eenergeld- leening; ad hoogstens 57499.— even eens rapporteert de comm. gunstig over de ontwerp begrooting der kosten van het prov. bestuur voor 1892, voor zoover het rijksbestuur is, ad ƒ77365. Gunstig wordt gerapporteerd over de ontwerp begroot, der enkel prov. en huish ink. en uitg. voor 1892 ad ƒ282333.51; eveneens over een voor stel tot heffing van opcenten; eveneens wordt gunstig beschikt op een voor dracht van Gedep. Staten, om de jaar wedde van den hoofdopzichter van den provincialen waterstaat te brengen van ƒ2000 op 2200. Alle deze rapporten, uitgebracht door den heer K. Cz. de Boer, zullen in de volgende vergadering worden behandeld. Besloten wordt ten behoeve der uit gave van het jaarboekje voor Noord Holland voor 1892, tot wederopzegging toete kennen een jaarlijksche subsidie van f 200. Toegekend wordt een subsidie van ƒ2000 voor 2 achtereenvolgende jaren aan de teekenschool voor kunstambach ten te Amsterdameveneens een sub sidie van ƒ800 'sjaars aan de Zee- vaartk. School in het Zeemanshuis te Amsterdam. Rapporteur in deze zaken was de heer Joh. Rozendaal. Goedgekeurd wordt de suppl begroot, van Meerenberg voor 1891 en atschrij ving van kapitaal ad ƒ4500. In de volgende vergadering zal wor den behandeld de rekening van Meeren berg over 1890, evenals de begrooting voor 1891. Rapporteur over deze zaken was de heer H. C. A. Henny Gunstig wordt gerapporteerd over een verzoek om subsidie voor de stoom- bootdienst KampenUrk— Enkhuizen, ad ƒ1000; ook over de voorgestelde wijziging van eene der voorwaarden, verbonden aan het verleenen van een renteloos voorschot voor den aanleg van een spoorweg tusschen Alkmaar en Hoorn; verder over het verzoek van een renteloos voorschot van ƒ150.000 voor den aanleg en de installatie van een stoomtram van Hoorn naar Schagen. Alle deze punten zullen in de vol gende vergadering worden behandeld. Rapporteur was de heer mr. W. H. K. Mouthaan. Goedgekeurd wordt een ontwerp van een bizonder reglement van bestuur voor den Diemer Buitendijkschen polder, en een wijziging van het bizonder regie ment van bestuur voor den polder Geestmerambacht. De volgende openbare vergadering zal plaats hebben Vrijdag 10 Juli te halfelf uur, K. L. B., voormalig koetsier, laatst woonachtig te Leiden, kwam den 26» Juni met een kruiwagen, waarin eenige bloembollen, door de Zijlstraat en zeide tot den agent van politie Brouwer„die heb ik gestolen." Het bleek ook, dat hij den kruiwagen van voor de deur van den bloemist H. C. Gerritsen had meegenomen. Wegens landlooperij eischt de subs, off. van just, 's mans veroordeeling tot 3 dagen hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting voor 15 maanden. Beklaagde verzoekt vrij te mogen komen van de opzending naar het ge sticht, hij wil trachten nog werk te zoeken, Daarop staat terecht Hendrik vanN., timmerman, 42 jaar oud, ter zake dat hij zijn broeder W. G. van N. met een zaag een stoot heeft toegebracht. Èr blijkt, dat de slag niet is gegeven met een zaag, maar met een schaaf De president der Rechtbank Mr. Van Wal chren, doet den getuige en aanklager opmerken, dat het niet aardig is om een broeder maar zoo dadelijk aan te klagen. De twee broeders waren geen vrien den. De beklaagde zegt, dat hij zijn broer een duw heeft gegeven, omdat die vlak voor hem liep, anders niet Daar de subs off. van just, van mee ning is, dat de getuige en beleedigde eenige aanleiding heeft gegeven tot de mishandeling, requireert Z E A. dienten gevolge voor den bekl. een lichte straf, t. w.f 10 boete, subs. 7 dagen hechtenis. Uitspraak Dinsdag e. k. In de maand Juni 1891 zijn op het Noordzee-kanaal geschut: door de Noord zee sluizen te IJmuiden: Naar zee 16 fregatten of barken, 2 brikken, 10 schoeners, 158 stoomsche pen, 3 tjalken, 46 visschersvaartuigen, 9 andere vaartuigente zamen 244 sche pen, inhoudende 487 807 M3. Uit zee23 fregatten of barken, 2 brikken, 10 schoeners, 154 stoomsche pen, 3 tjalken, 81 visschersvaartuigen, 18 andere vaartuigen; te zamen 219 sche pen, inhoudende 495 053 M:'. Totaal 535 schepeninhoudende 982.860 M\, tegen 810 4x5 M'. in 1890. Door de Oranje sluizen te Schelling- woude: 1 fregat of bark, 2 brikken, 2 kofschepen, 104 raderstoombooten, 1429 schroefstoombooten, 3496 tjalken of pra men, 3359 visschersvaartuigen en 3558 andere vaartuigen; te zamen 11 951 schepen, tegen 6406 in 1890. Lstteren en Kunst. 1830—1832 De heer A. A. Vorsterman van Oyen te 's Hage, heeft ook het plan gevormd een boekdeel uit te geven van alle de namen der Oud strijders die thans nog in leven zijn, zij worden daarom ver zocht aan genoemden heer schriftelijk te willen opgeven hunne juiste namen, datum van geboorte, van in dienst treding en der expiratie van dienst en in welken rang of graad dezelven ver laten is (voor zoover hem die nog niet gezonden zijn). Op rang, of'maatschap- schappelijke positie zal natuurlijk voor dit doel niet gelet worden, alléén beoogt - de samensteller volledigheid. Het plan bestaat voorts, om tijdens de reunie-dagen in Augustus eene ten toonstelling in de hofstad te houden van schilderijen, portretten in olieverf, platen, boeken, alsmede andere voor werpen in verband met 183032. Onnoodig zal het echter wel zijn historie platen of in druk verschenen portretten in te zenden, daar de hoogst merkwaardige verzameling daarvan bij de feestviering in October 1881 te Am sterdam tentoongesteld, en aanmerkelijk aangevuld, door den heer A. J. Nijland, te Utrecht is toegezegd. Zij die in het bezit zijn van andere merkwaardige voorwerpen, worden be leefd uitgenoodigd hiervan, zoo spoedig doenlijkschriftelijk opgaaf te willen zenden aan den heer A. A. Vorsterman van Oyen. Naar het Centrum verneemt, heeft het Amsterdamsche Jaarboekje onder redactie van mr. N. de Roever, opgehouden te bestaan. Groote kosten tegenover een betrekkelijk gering debiet zijnde oorzaak van zijn dood.Den liefheb bers der oudheid en geschiedenis zal het ongetwijfeld leed doen, dat dit keurig geredigeerde en zeer belangrijke boekske zijn vierden jaargang niet mag beleven. Door de firma Archibald Constable Co een nieuw opgericht uitgevers huis te Londen dat zich vooral op in dische letterkunde toe wil leggen, zal o. a. eene vertaling in het licht gegeven worden van dr. Snouck Hurgronje's Mekkavermeerderd met een nieuw hoofdstuk over de Indo-Moslem kolonie in Hedjaz. Als redacteurs van Ploraliamet het bijblad Aviculturazijn opgetreden de heeren A. Fiet en J. H. Beekman Bzn., te Groningen. Uitgever van Ploralia is de heer W. van Gorcum te Assen. Thans wordt uit Bayreuth bericht, dat alle plaatsen voor alle opvoeringen in dit jaar zijn verkocht. Inhoud Caecilia Juli. Het drama met muziek (vervolg), door W F. G. Nicolaï. De Nederlandsche Toon kunstenaars Vereeniging. Binnen- landsche berichten. Concerten, opera's enz Buitenlandsch nieuws. Het Haagse he Dagbladbe- vestigt de sinds eenigen tijd loopende j geruchten, dat het ministerie een dezer dagen zijn gezamenlijk ontslag aan H. M. de Regentes verzocht heeft. Woensdag arriveerde te Arnhem Z K. H. prins George van Pruisen met talrijk gevolg. Z. K. H. nam zijn intrek in het „Grand Hotel Bellevue." OMTCIEELE llERH'ilTEiV. Bij kon. besl. van 6 Juli 1891 zijn benoemd: tot ontvanger der dir. belas tingen, invoerr. en accijnzen te Wern- hout c. a. W. Kleber, ontvanger der dir. belast, en acc. te Zundert; tot ont vanger der dir. belast en acc te Eind hoven (buitengemeenten) jhr. J. W. E. von Schmidt auf Altenstadt, thans ont vanger derzelfde middelen te Gemert c. a., met intrekking der benoeming bij K. B. van 2 Juni 1891 n°. 54 van den ontvanger der dir. bel. en acc. J. Hane- graaff van der Colff te Dongen c. a tot ontvanger dier middelen te Eind hoven (buitengemeenten); tot ontvanger der dir. bel., invoerr en acc. te Leens c. aM. Ruring, ontvanger derzelfde middelen te Anjum c. a.; tot ontvanger der dir. bel., inv. en acc. te Avereest c. a J. J. Loke, ontvanger der dir. bel. en acc. te Druten c. a.; tot ontv. der dir. bel. en acc. te 's Gravenzande c. a. A. Bruist, ontvanger derzelfde middelen te Weesp c. a.; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Oud-Beierland c. a. G. J. v. Soest, ontvanger derzelfde middelen te Heusden c. a.; tot ontv. der dir. bel. invoerr. en acc. te Terborg (gemeente Wisch) c. a. jhr. A J. D Coenen, ont vanger der dir. bel. en acc. te Breukelen c. a., tot ontv. der inv. en acc. te Nij megen jhr. J. L. A. van Haeften, con troleur der dir. belinvoer, en acc. te Gonda; tot ontv. der dir. bel. en acc. te Vreeswijk c. a. jhr J. Hora-Siccama, ontv. derzelfde middelen te Driebergen c. a.; tot ontv. der cUr. bel. en acc. te Zwijndrecht c. a. W. van Bochove, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Oude- Pekela c. a.; tot ontv. der dir. bel. inv. en acc te Bergen op Zoom c. a. J. Pk S. Jonquière. ontv. der dir. bel. en acc. te Goes c. s.; tot ontv. der dir. bel. inv. en acc. te Coevorden c. a. G. H. Voer man, verific. 3e categ. der voormelde middelen te Amsterdamtot ontv. der dir. bel. inv. en acc. te Zevenaar c. a. G. M. A. Passtoors, ontv. der dir. bel. en acc. te Etten en Leur c a. Bij kon. besl. is benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw mr. F. W. J. G. Snijder van Wissen kerke, referendaris bij het dep. van justitie. Bij kon. besl. zijn de off van gez. 2e kl. bij de zeemacht S A. van Leer en J. van der Kolk, met ingang van 16 Juli, bevorderd tot off. van gez. 10 klasse. Bij kon. besl. is pensioen verleend aan J. A. Rikkers, wed. P. C. L. Swaan, ontv. d-r dir. bel enz en aan Ch. F. J. M. de Charro, wed. V. G. van de Mortel, griffier bij een kanton gerecht, beide ten bedrage van ƒ480. De heer G. M. Carregal, met kon. machtiging beDoemd tot vice consul der 30) HOOFDSTUK X. Daar het aan hunne vereende krachten niet kon gelukken om den steen -weer op te tillen, lieten zij hem op dezelfde plaats liggen zonder te denken aan de mogelijke gevolgen, en zij ver volgden hun wandeling onder het uiten van zonderlinge valsche klanken, die volgens hun oordeel zeer welluidend waren. De steen had daar ongeveer een hall uur gelegen op het mid den van de brug, toen het rijtuig sterk slingerend kwam aan- rollen. „Kijk uit, mijnheer, daar ligt iets op den wegriep de stal knecht uit, die nog zeer scherp zag, daar zijn blik met was be neveld door den drank. Het eenige antwoord van Beverley was, dat hij de merrie weer een hevigen zweepslag toediende. Bom Het rijtuig viel om en de kapitein werd er uitgeslingerd tegen de gemetselde leuning van de brug, maar de stalknecht, die zulke ongevallen meer had bijgewoond, greep op het oogenblik, dat hij zag wat er zou gebeuren, zich aan den linkerkant van het rijtuig vast, en toen dit aan aien kant omsloeg, sprong hij er nog juist bijtijds uit. In een oogenblik had hij het tweewielige rijtuig weer overeind gezet, maar nog voor dat hij zich naar den kapitein kon omwenden, om te zien, hoe het met hem was afgeloopen, sloeg „Rollicking Sal" op holen daar de stalknecht van oordeel was, dat de merrie en het rijtuig voor hem van veel meer waarde waren dan de kapitein, volgde hij het paard en liep het een uur lang achterna, totdat hij eindelijk „Rollicking Sal" ontdekte, die kalm aan den weg stond te grazen met het rijtuig nog achter zich, beiden waren ongedeerd. Daar hij nu veel dichter bij York dan bij Barton was, boven dien zeer vermoeid was en volgens zijn oordeel de kapitein slechts zijn verdiende loon had gekregen en hij wel spoedig naar „Het Wapen van Studley" zou zijn teruggekeerd, reed hij door naar York en liet Beverley aan zijn eigen lot over. Toen George Studley op het portaal afscheid had genomen van Grace, begaf hij zich naar de kamer, die de kapitein gedu rende zijn kortstondig verblijf op Studley Manor had betrokken, maar hij ging niet slapen Hij zette zich bij het raam neer met de armen kruiselings over rle borst en mei saamgetrokken wenk brauwen en peinsde over d zonderlinge gebeurtenissen en open baringen van de laatste uren. Hij had daar eenigen tijd gezeten, hij wist zelf niet hoe lang, toen een hevig bellen aan de voor deur hem uit zijn gepeins deed opschrikken; hij sprong van zijn stoel op en snelde naar beneden, ontgrendelde de deur, maakte den ketting los en opende de zware deur. Op den drempel stond de veldwachter van het dorp. „Wel, Varey, wat is er aan de hand?" vroeg de squire, en nog voor dat de veldwachter gelegenheid had om hem te ant woorden, bemerkte hij een zestal mannen, die iets droegen, dat op een draagbaar lag uitgestrekt. „Wat hebt gij daar?" ging hij voort. „Den kapitein, mijnheer," was het korte antwoord. „Den kapitein vroeg George verbaasd. „Ja, mijnheer, kapitein Beverley, en hij heeft een ongeluk ge had. Ik vond hem op de brug en zijn hoofd bloedde vreeselijk, en daar de geneesheer niet thuis was, heb ik een paar mannen opgespoord en wij hebben hem hier gebracht, maar ik vrees," vervolgde de politiedienaar, „dat hij morsdood is „Doodherhaalde de squire. En een oogenblik kwam de gedachte op in zijne verwarde hersenen, dat, wanneer zijn neef dood was en nog niemand het geheim kende, zijn zoon toch zijn erfgenaam zou^zijn. Maar deze zeer natuurlijke, hoewel hem onwaardige gedachte, verdween oogenblikkelijk, toen hij naast zich een stem als die van een engel hoorde zeggen „God geve, dat hij niet dood is." Het was Grace, die deze woorden uitsprak; haar vrouwelijk hart was van medelijden vervuld, nu zij haar vijand in zulk een toestand zag liggen. De kapitein werd in huis gedragen het huis, welks eigenaar hij zoo diep rampzalig had gemaakt en de draagbaar werd op vier stoelen neergelegd. Smithers trok de deken weg, die het lichaam van zijn meester bedekte, en nu werden Beverley's be bloede gelaatstrekken zichtbaar, hij bloedde uit een gapende wond aan het hoofd. Grace wiesch de wond eigenhandig uit

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1