73 tapperij tusscheri elf uur 's avonds en den daarop volgenden dag vóór zeven uur 's ochtends voor het publiek is geopend. Daarop volgt: „Deze stratbepaling is niet van toepassing" enz. Het geval hiervan is, dat eene overtreding als in de eerste alinea is voorge steld, niet wordt gestraft Als men vergunning verleent om tot 12 uur een herberg open te stellen en er wordt geconstateerd dat (leze tot halfeen open is geweest, dan zal de overtreding in verband met het artikel niet strafbaar zijn. Ik lees in verschillende andere artikelen van de politieverordening, dat ook de vervanger van den tapper wordt ge straft. Dat zou ik ook hier gaarne invoegen, en tevens dat uitzondering wordt gemaakt wanneer in een tapperij bij ongelukken de eerste hulp wordt verleend. Macaré. Wordt niet een groot deel der bezwaren van meneer Van der Mersch ondervangen door artikel 6 der politieverordening Daar staat „Ieder, aan wien bij deze verordening bevoegdheid is gegeven tot „het verleenen van vergunning, kan daaraan voorwaarden verbinden in „het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid. „Die deze voorwaarden ntet naleeft, of daarmede in strijd handelt, „wordt geacht te hebben gehandeld zonder vergunning." Bij de vergunning die de burgemeester geeit, kan deze algemeene be paling worden gevolgd, ter voorkoming van ontduiking. Bovendien is het eene zeer lange kwalificatie en als wij de exceptie opnemen in het artikel, moet die voortdurend herhaald worden, dat maakt de zaak niet duidelijker. Van der Mersch. De eerste opmerking van den geachten spreker neemt niet weg mijn bezwaar, dat er geen straf kan worden gesteld. Wat de kwalificatie betreft, ik erken dat het moeilijk is in eene veror dening de bepalingen zóo te redigecren, dat ze eenvoudig zijn. Maar mij dunkt, dat deze kwalificatie niet veel bezwaar kan opleveren. Voorz. Wij komen er niet met art. 6. Er komt b. v. eene aanvrage van den houder eener vergunning om te 6 uur des morgens te mogen openen. Als dit wordt vergund is er geene voorwaarde. De amendementen van den heer Van der Mersch worden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Sneltjes. Is het nu de bedoeling, dat de tapperijen altijd des morgens te 7 uur geopend zullen worden en dat daarvan alleen bij speciale ver gunning zal worden afgeweken Voorz. Juist, meneer Sneltjes Snelt/es. Ik vind dat door dit artikel aan den Burgemeester te gr00te macht wordt gegeven. Hierdoor is u de macht gegeven, tapperijen voor onbepaalden tijd te sluiten; dit kan noodig zijn, maar ik vind een zoo onbepaalde macht niet gewenscht, omdat de vrijheid van de burgers tappers dan in handen van den Burgemeester wordt gelegd. Ik zou wenschen, dat aan de tappers althans schriftelijk werd bericht de reden van dergelijke sluiting. VöorzDat kan zeer wel geschieden, ik voor mij ben niets gesteld op zoo'n macht. Maar ik kan dat niet zoo eigenmachtig doenboven mij staan de Commissaris des Konings, de minister van Binnenlandsche Zaken en de Koning. Toch wenscht men deze bepaling er in te laten, om de gelegenheid te hebben eenige uren daags eene tapperij te kunnen slui ten, b. v. bij lotingsdagen, als jongelui de treurige gewoonte hebben, te veel borrels te gebruiken. Dat zou gewenscht kunnen zijn. Sneltjes. Acht u het niet noodig opgave van redenen te doen aan de tappers, wanneer hun de sluiting wordt aangezegd?

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 7