NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. VALSOHK KAARTEN. 9e Jaargang. Maandag 13 Juli 1891 No. 2459. A BOK N KMKN TSPBIJS ADVERTENTIE N. Tas 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummerB. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleinr Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer Kt. Abonnementen en Advertentie»? worde» aangacoatea door onze agenten es door alle boekhandelaren ©a eorcr»nf.iett». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale ds PvhliciU Ffrangb't Go L. ilJtyBS «r Co., JO HP JJONES, Succ., Parjft 31 iu "Faubourg Monlmartn Hedenmiddag hield de H A. C „De j duizend gulden die het vergunningsrecht I als speelbal laten gebruiken. I Damiaatjes" een ouderlingen wedstrijd I opbrengt, behoorden te worden gebezigd 'in het hardloopen, schermen, springen, tot bestrijding van het drankgebruik EERSTE BLAD. Haarlem, ii Juli 1891. Bij kon. besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondis sements-rechtbank alhier rar. C. G. von Reeken, advocaat en procureur, alsmede commies ter provinciale griffie van Noord-Holland. In het traplokaal van het Museum van Kunstnijverheid alhier, waar thans ook het portret relief onzer jeugdige Koningin is aangebracht, zal gedurende de algemeene vergadering der Maat schappij ter bevordering van nijverheid eene belangrijke tentoonstelling worden gehouden. De irma Emrik en Binger heeft zich bereid verklaard een overzicht te geven der verschillende wijzen van reproduc tie, die in hare werkplaatsen worden toegepast Zoo zullen in een kort be stek de verschillende stadiums van be werking worden voorgesteld der chro- molythographie, der phototypie of licht druk, der photolythographie, der zinco- graphie, der autotypie enz. In de bovenzalen der aan het Museum verbonden teekenschool zullen van Zon dag af de teekenstudiën en werkstukken der leerlingen dagelijks van 14 uur gratis voor het publiek te bezichtigen zijn. Vrijdagnamiddag waren wij in de elegenheid een blik te slaan op de tentoonstelling van teekeningen en werk stukken, van verschillende Ambachts schoien in ons land, ter gelegenheid van het congres van Nijverheid. Het gansche ruime huis „de Kraton" is daarmee gevuld. Men meene niet, dat deze expositie alleen voor deskundigen aantrekkelijk is, ook voor den leek biedt zij veel, dat hem zal interesseeren; vooral wordt het oog geboeid door tal van keurige werkstukken, die men niet van jongens van 16 17 jaar zou verwachten. In ods volgend nummer komen wij op deze tentoonstelling uitvoering terug. Dit weinige wekke nu reeds velen tot belangstelling voor haar op. Dr. Campbell, alhier, onlangs te Groenloo tot gemeente geneesheer be noemd, heeft voor die benoeming be dankt. goaltrappen enz. op het sportterrein „de Phoenix". Dr waren elf nummers en tal van mededingers. De uitslag was als volgtN°. Hardloopen (vlakke baan 100 M.") ie pr. P. Calcoen, 2e pr. J. Feith, 3® pr. W. Muiier, 4" pr. Mente. {Zie l. her.) De grammophon, die thans in de soc. „de Phoenix" te hooren is, trekt reeds veel bezoekers. We waren heden in de gelegenheid om met dit merk waardig instrument kennis te maken, dat alle geluiden weergeeftwe hoorden zangstukjes, een muziekkorps, dieren geluiden enz. enz. alles op natuurlijke wijze weergegeven en gemakkelijk te verstaan. Een ieder zij de kennismaking met dit wondervolle werktuig aanbe volen, dat o i. de phonograaf van Edison overtreft. Morgen, Zondag, is het nog den ge- heelen dag te hooren. In een der zajen van „Felix Favore" had Vrijdagavond een openbare verga dering van de radicale kiesvereeniging Haarlem plaats, ter bespreking van het programma voor de a s. gemeente raadsverkiezingen. Het publiek kon tegen 5 ets. per persoon toegang verkrijgen. De voorzitter, de heer D. de Clercq, opende de vergadering met eene vrij uitvoerige rede, waarin hij er o. a. op wees, dat de Gemeenteraad van Haar lem veel te kort is geschoten in de ver wezenlijking van het ideaalontwikke ling naar lichaam en ziel voor allen. Steeds worden nog enkele klassen be voordeeld. 't Maakt mij zoo nijdig wan neer menschen van mijn stand den werkman, zonder het met zooveel woor den uit te drukken, beschouwen als iemand van lagere orde. Wat zijn onze wenschen Dat terwijl zooveel geld wordt cadeau gedaan aan de gegoeden door het middelbaar en hooger onderwijs, ook van gemeentewege een ambachtsschool worde opgericht. Wij willen normalen arbeidsdag met minimum loon en verzekering tegen ongelukken Onze daartoe strekkende adressen liggen reeds eenigen tijd bij den Raadeen bureau van keuring en van onderzoek van vervalsching van levensmiddelen, gratis of tegen zeer geringe vergoedingsluiting- en afbre king van voor de gezondheid schade lijke woningen en het bouwen van nieuwe daarvoor in de plaatskoste- looze bibliotheken, leeszalen, zalen voor voordrachten en cursussen en uitspan ningsplaatsen. Onderdrukking van het drankmisbruik, b. v. door het opkoopen van plaatsen, waar vergunning is. De elf- Wij wenschen een nieuw systeem van gemeente-belasting De verterings-belas- ting is voor 93 percent der bevolking een inkomsten belasting. De gemeente behoort zoo spoedig mogelijk waterlei ding, gasfabriek, telefoon in eigen beheer ten nemen en niet aan eene particulie ren maatschappij' concessie te verleenen van de exploitatie van de bron in den Hout Verder moet er bezuinigd worden. Geen uitgaven van weelde, zoolang voor het nuttige geen geld is te vinden. De Zondagsrust moet bevorderd, de kermis beperkt en later afgeschaftpensioen verzekering moet ingevoerd, de ver plichte keuring afgeschaft en de bordee- len verboden Dit, zegt de spreker, is het program van onze kiesvereeniging voor deze ge meenteraadsverkiezing en daarmee ver eenigen zich in hoofdzaak onze voor- loopig gesteld candidaten. Die candidaten zijn de heeren Kruyff, C. G. Loomeijer Jr., W. F. Overhoff, A van Huizen, Hennis, D. de Clercq. G. C. C. Reeser Jr., J, van der Wijde, Modoo, Joh. S. Holster en C. Witteveen Czn. De beide laatstgenoemden waren ver hinderd, de vergadering bij te wonen. De heer Van der Wijde zegt, dat hij zich de candidatuur van „Vooruitgang" heeft laten welgevallen, omdat hij kans heeft daa,rdoor eenigen invloed te kunnen oefenen ten voordeele van de werklieden. Van verschillende zijden is de vraag gesteld, of een werkman den voor het lidmaatschap van den Raad benoodigden tijd kan vinden. Dit financieel bezwaar heb ik zeer zeker overwogen en wanneer de kiezers mij hun stem mochten verleenen, dan ligt daarin m. i. opgesloten de wensch, dat ook voortaan aan de Leden van den Raad presentiegeld worde uitgekeerd. De heer W. F. Overhoff moet voor zijne candidatuur bedanken, hoofdzake lijk wegens het bezwaar dat hij heeft tegen samenwerking met de Roomsch katholieke en antirevolutionaire par tijen. Zulk eene samenwerking acht hij immoreel. Ook de heer Biennis wenscht niet in aanmerking te komen. Niet al die dingen door den voorzitter opgenoemd, maar het erkennen van den klassen strijd is het voornaamste. Aan Van der Wijde wil spreker vragenerkent gij den klassenstrijd en zoo ia, aan welken kant staat gij De heer Van der Wijde erkent zeer zeker den klassenstrijd en schaart zich daarin aan de zijde der arbeiders. Mocht ik eventueel in den Raad komen, dan zal ik mij door geen partij De heer facs. Post Jr., secretaris van de antirevolutionaire kiesvereeni ging, betoogt de mogelijkheid van samenwerking, de heer Kruyff betuigt zijne ingenomenheid met het program. De heer Modoo wenscht dat de Gemeente niet alleen normaal arbeids dag en minimum loon aan anderen voorschrijve, maar ook hare eigen werk lieden goed bezoldige. De heer A. van Huizenvoorzitter der anti-revolutionaire kiesvereeniging, merkt op, dat de verdrukking door de liberale partij hem er toe noopt samen werking te wenschen. Die belasting be talen kan, moet betalen, die het niet kan, moet vrijgesteld. Als de gemeente in den nood van den barren winter geen brood en koffie, noch werk mag geven aan de ronddolende armen, dan mag ze ook geen geld geven aan muziek korpsen en concerten. Maar ook in den werkman is een geest van weelde gevaren. Hoewel ik, het dieper nagaande, met de beginselen der radicalen niet eens ben, omdat ik geloof aan de oppermacht van God, zoo beloof ik toch, dat ik, in den Raad gekozen, alles zou doen wat ik vermocht ter opheffing van den werkman uit den ellendigen toestand, waarin hij thans verkeert. Den heer S. ff. Terstraalen komt de samenwerking met antirevolutionairen en katholieken ongewenscht voor. Wat Van der Wijde betreft, die kan m. i. de candidatuur van Vooruitgang niet aannemen, wegens de manier waarop hij er gesteld is. Hij is aanbevolen, op grond dat men, nü geen werkman stem mende, later bij algemeen stemrecht ge vaar zou loopen dat de werkman zeggen1 leden, wegens zou „nu willen we er jullie niet meer i volkin°-. K<=»-n'* TAaf- \Ton AIAIÜJQ In de kiesvereeniging „Haarlem" is het gewoonte, dat elk lid de doorhem gewenschte candidaten schrijft op een biljet, dat hem wordt toegezonden en dat in een aangewezen lokaal in een bus komt werpen. Deze stemming zal Maandag e. k. geschieden. Vrijdagnamiddag omstreeks 6 ure, is brand ontstaan in een riethoop, staande achter op het erf van den bloemist H. Kuiper aan de Oranjeboomstraat no. 50. De riethoop is uit elkaar gehaald en door de politiemet den slangenwagen gebluscht. Hedenvoormiddag is een jongentje van zes jaren in het Spaarne geraakt en met veel moeite door een werkman gered. Het knaapje had zijn bewustzijn reeds verloren, doch men is er in mogen slagen, door toepassing van de bekende methode der voorschriften, de levensgeesten we der op te wekken. De heer A. van Lennep, sedert jaren lid van den raad der gemeente Heem stede, heeft wegens gezondheidsredenen als zoodanig bedankt. De Holl. IJz. Spoorw.-Mij. heeft af wijzend beschikt op een uit Houtrijk en Polanen gedaan verzoek om ook trein 24 aan het station Halfweg te doen stoppen. Te Sloten moet behalve de verkiezing van drie raadsleden wegens gewone periodieke aftreding, nog eene verkie zing plaats hebben voor twee nieuwe vermeerdering der be- hebben". Dat Van der Wijde aan I zijn patroon heeft gevraagd of hij de candidatuur mocht aanvaarden bewijs van zelfstandigheid. De heer Van der Wijde antwoordt Sloten r\ l' in r o.. T t is geen' Een'Se gevallen van besmettelijke 8 varkensziekte (vlekziekte) komen in de „.y„ ut - TT omstreken voor; dat hij alleen aan zijn patroon (den 00 ln n werd Donderdag heer Heijdanus) heeft gevraagd of hij 0 cn geconstateeerd. des Woensdags wanneer er raadszitting i is, zou mogen verzuimen. Deze vond dat I goed. Ik vraag er verder niet naar wie BINNENLAND. mij stelt, alleen of ik goed kan doen in het belang van den werkman. j Door den burgemeester Nadat nog de heer W. L. Schram van. Amsterdam is ten behoeve van het heeft gezegd, dat hij in „Vooruitgang" politiefonds van den heer P. W. Jans- op den voorgrond heeft gesteld, hoe de sens ontvangen iooo. candidatuur van een werkman geen Blijkens eene in de am ster- gunst was, niaar een recht en dat hij damsche bladen opgenomen advertentie Van der Wijde juist in „Vooruitgang" roepen de burgemeester en decommis- heeft voorgesteld omdat hij daar de sie, benoemd in de raadszitting teAm- meeste kans heeft, wordt nog het woord sterdam van jl. Woensdag, allen die gevoerd door de heeren Meyer, de bij gelegenheid der taptoe persoonlijk Clercq, Taekema, Bottelier en School- letsel hebben bekomen op, een onder meester. Eerst te n uur was de ver- teekend schrijven in te zenden aan het gadenng geëindigd. stadhuis, vóór 15 Juli. 32) HOOFDSTUK X. In de dagen van het overlijden mijner vrouw had ik haar zuster nog niet dikwijls ontmoet, maar weldra kwam ik tot de ontdekking, dat zij bij mijne kinderen de plaats van hunne ge storven moeder innam, en zoodoende werd zij mijn vrouw. Wij waren gehuwd volgens de voorschriften van onzen godsdienst en volgens de wetten van het land, waarin wij woonden een britsche kolonie. Daar mijn rijkdommen steeds aangroeiden en ik reeds millionnair was geworden, duurde het niet lang of ik besloot, zooals alle Engelschen, die in de kololiën rijk zijn ge worden, om naar mijn geboorteland terug te keeren; ook mijn vrouw verlangde vurig om het land te zien, waar hare ouders waren geboren. Ik verkocht dus al mijne bezittingen en ging in Sheffield wonen. Deze stad was echter voor ons geen geschikte woonplaats, zoodat ik naar een landgoed begon om te zien, passend voor mijn gezin en mijne geldmiddelen. Dit schoone landgoed werd te koop aangeboden en ik kocht het, meenende hier in vrede en harmonie met mijne naburen te zullen leven, en met ons geld den nood van de armen in dit district te kun - nen lenigen. En wat hebben wij hier gevonden? Op de een of andere manier lekte het uit, dat mijn tweede vrouw de zuster was van mijn eerste, en van dat oogenblik af werden wij door alle menschen, aanzienlijken en geringen, rijken en armen, ge meden. Wij begaven ons naar een bloemententoonstelling, die zes jaar geleden op uw landgoed werd gehouden, en waren wij dieven geweest, die in de gevangenis tehuis behoorden, wij hadden niet met grooter minachting behandeld kunnen worden wij, die wisten, dat wij ons voor niets behoefden te schamen en slechts het goede wilden. Ik wilde toen Wisbey Hall terstond vërlaten en het stof dezer plaats van mijne voeten schudden, maar zij bezat meer geduld en was nog vol hoop, en zeide, dat het met tertijd wel zou verbeteren. Wij hebben alles gedaan om de ge negenheid en eerbied van onze buren te winnen, maar het ge lukte ons niet. Zij beweerde, dat zij de bestudeerde koelheid en verwaarloozing onzer naburen niet voelde, maar dit was wel het geval, en zij knaagden als een worm aan haar hart. Een ge neesheer bezocht haar de vorige maand en zeide, dat zij onmid dellijk naar haar geboorteland moest terugkeeren. Het was de eenige kans om haar leven te redden. Eindelijk zag zij toch wel de onhoudbaarheid van haar toestand in, en begaf zich naar een land, welks wetten rechtvaardiger zijn, en waar een goede, trouwe, deugdzame en begaafde vrouw niet door een kerk, die aan alle menschen weldadigheid en liefde predikt, door het slijk wordt gesleurd en vertrapt. ,i „Ik hoop van harte, dat mevrouw Osmond in haar geboorte land spoedig haar gezondheid zal hebben herkregen," zeide Grace. „Zij heeft nu haar rust herkregen, mevrouw, en hetgeen de menschen zeggen of denken zal voortaan geen invloed meer uit oefenen op haar gezondheid. Hier heb ik een kabeltelegram, dat ik slechts eenige minuten voor uw komst van mijn oudste dochter heb ontvangen. Wees zoo goed en lees het," vervolgde hij en overhandigde haar het roode papier, dat hij voortdurend in zijn linkerhand had vastgehouden. Zij ontvouwde het en las AanJohn Osmond, Wisbey Hall. Barton on the-Brook, Yorkshire. „Lieve vader. Onze engelachtige moeder is hedenmor gen overleden. Hare laatste woorden waren voor u. Wij schreien allen. Maar waarom De aarde bezit een lijderes minder en de Hemel een engel meer. Uwe liefhebbende kinderen kussen u, lieve, beste vader. Van Annie Osmond, Bethmandy, Madeira. Grace begreep nu de oorzaak van het aschgrauwe gelaat, de bevende lippen en de heesche stem. Zij keek op, hare oogen stonden vol tranen. Zij stond van haar stoel op, greep zijne handen in de hare en schreide van aandoening.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1