BINNENLAND. prijsvraag "Gedroogde spooling als veevoeder*., verklaren drie van de vier dopartementen, aan wie dit stak om advies in handen werd gesteld, dat de uitgeloofde gouden medaille niet kan worden toegekeud. Eén departement stelt voor, het geschrift de zilveren medaille toe te kennen, mits de inzender bij het in druk verschijnen daar nog iets aan toevoege. Dit wordt goedgekeurd en eveneens een voor stel van Gouda, om het stuk in het tijdschrift te plaatsen Thans deelt de heer Montauhan mede, dat in het contract over het tijdsehrift wel degelijk directeuren zich hehben voorbehouden de goed keuring van de alg. vergadering op dat coutract. Zonder bezwaar kan derhalve nu met 1° Januari 1892 het tijdschrift door eene oourant worden vervangen. De begrooting wordt nu goedgekeurd. Besloten wordt 50 te geven aan het landbouwkundig eongres, eerstdaags te houden in den Haag. De motie Figée-de Kanter, door het congres aangenomen, wordt nu ook door de alg. verga dering goedgekeurd. Thans hebben benoemingen plaats voor 8 va catures van d'recteuren. De heer van Beuuingen, gesteld op 8 lijsten, wenscht niet in aanmerking te komen. Gekozen worden de heeren C. Dyse- rinck, mr. J. Heemskerk Azn., te Amsterdam, en jhr. C. van Citters, te Purmerend. Tot voorz. van directeuren wordt herbenoemd de heer dr. D. de Haan. Tot eerelid, op voorstel van directeuren, wordt hij acclamatie benoemd de goeverneur-generaal van Nedcrl. Oost-Indië, mr. Pijn acker Hordijk. De indische regeering zal aan het Koloniaal Museum zendeu eeae collectie producten der in dische nijverheid, tot ruimere bekendmaking daarvan. Thans wordt de comm. tot reorganisatie der wet, met dankbetuiging ontbonden. Het volgende congres zal te Amsterdam plaats hehben. naamlooze vennootschap uit te keeren. Voor de eerste maal zijn tot bestuur ders benoemd de heeren B. L. Gom- pertz, J. van Eeghen, E. S. Labouchère, mr. J. L. Gunning, D. W. H. Patijn. De jaarlijksche examens ter ver krijging van het diploma van de maat schappij tot bevordering der toonkunst, werden te Utrecht gehouden op 13 en 14 Juli, ten overstaan eener commissie, bestaande uit de heeren Dan. de Lange, R. von Perger, R. Hol, H. Vink, C. Wirtz en A. J. Gondal. Aan het examen, waarvoor zich 9 candidaten hadden aangemeld, namen slechts 8 deel, daar één der adspi- ranten door ongesteldheid verhinderd was op te komen. Van deze 8 candidaten werd één af gewezen de namen der geslaagden volgen hieronder Voor klavierspel en klavieron der wijs, de damesW. C. C. Broers, te Nij megenA. M. van Erven Dorens, Arm sterdamA. F. v. Roosendaal, Dord recht C. M. Cochius, UtrechtA. J. M. Klees, HaarlemC. A. van der Steur, Haarlem. Voor zang en zangonderwijs, mejuffr. E. B. Hol, Utrecht. Bij de Dinsdag te 'sHage voort gezette examens van de Ned. Toonkun stenaars Vereeniging zijn geslaagd van de 5 candidaten: voor piano (lager on derwijs) mejuffrouwen E. van Messel en M. Jansen, beiden te Harlingen, en C. M. de Haas, te Leiden. Reeds nu zijn aanvragen gedaan voor stoomboot-diensten door het nog in bewerking zijnde kanaal der genie, te Haarlemmermeer. Door de ambtenaren van 's Rijks belasting is proces-verbaal opgemaakt tegen den vleeschhouwer K te Sloter- dijk, wegens het niet aangeven van eene geslachte koehet vleesch werd in beslag genomen, doch korten tijd daarna door den districts veearts afgekeurd en op zijn last begraven, als zijnde voor gebruik ongeschikt. Te IJmuiden is een vereeniging op gericht, die zich ten doel stelt de belan gen van IJmuiden te bevorderen. Deze vereeniging, „IJmuidens Belang" gehee- ten, heeft, overwegende dat slechts één IJmuidenaar zitting heelt in den Raad der gemeente Velsen, voor de a. s. Gemeenteraadsverkiezingen tot candida ten geproclameerd C. J. Van Sluis, K. Hoekstra, S. P. Kuiper en C. P. Van der Does (van IJmuiden), J. C. En schedé en baron F. Van TuyllvanSe- rooskerken, van Velsen. Letteren en Kunst. De statuten der „Vereeniging tot in standhouding van het Concertgebouw" te Amsterdam, zijn opgenomen in de St.-Ct. van 15 dezer. Haar doel is de naamlooze vennoot schap „Het Concertgebouw" te onder steunen in haar streven, om door het geven van goede concerten den smaak van het publiek voor de toonkunst te veredelen en de instandhouding van dat gebouw zooveel mogelijk te verzekeren. De middelen om dit doel te bereiken tracht zij te vindena. in de eerste plaats door het sluiten van geldleeningen, aflosbaar met of zonder premien op de voorwaarden door het bestuur van de vereeniging vast te stellenb. door andere geoorloofde middelen, die de vereeniging daartoe dienstig zal achten. De duur der vereeniging is vastgesteld op 29 jaren en 11 maanden, gerekend van 29 Mei 1891, dagteekeniug van het koninklijk besluit, waarbij deze ver eeniging als rechtspersoon is erkend. Het bestuur der vereeniging is be voegd om gedurende de eerste vijf jaren van haar bestaan jaarlijks een som van hoogstens ƒ30.000, als subsidie aan de Dinsdag te ongeveer 1 uur is op het paleis „Het Loo" aangekomen de heer Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, die een langdurig on derhoud had met H. M. de Koningin Regentes, en te 5 uur weder vertrok. {U. V.) -Uit 's-Hage wordt gemeld: De dezer dagen te Windsor gehuwde zoon van den hier vertoevenden hertog Van Anhalt, wordt met zijne gemalin mede hier verwacht. Z. K. H. de groothertog van Saksen-Weimar, zal, met gevolg, den 3en Augustus a. s. te Scheveningen aan komen en daar kamers betrekken in het hotel „Kurhaus." Z. K. H. zal on geveer eene maand te Scheveningen blijven. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij kon. besl. is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw mr. W. F. H. von Weckherlin, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin te Washington. Bij kon. besl. is dr. J. Verdam, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de rijks-universileit te Leiden, om onderwijs te geven in de neder- landsche taal en het middelneder- landsch- Bij kon. besl. is voor den duur van het studiejaar 18911892 benoemd tot rector magnificus der rijks-universileit a. te Leiden, dr. H. Oort; b. te Utrecht, dr. H. Snellen; c. te Groningen, dr. B. Symons. Bij kon. besl. is, met ingang van 1 September, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, H. van Kreel, aldaar. tot ridder 26 klasse de kolonel J. H. Verschoor; tot ridders 3®'kl. de luite nant-kolonels Scheltus van IJseldijk, Le Bon de Vexela en de majoor Weenink; tot ridders 4e kl. de ie luits. van Wijk, Van Damme Jalink en Van der Man- dele. In de Kroonordetot ridders 3e kl. de kapiteins jhr. W. G. van der Wijck, Evenwel en Duyckertot ridder 4e kl. de 2e luitenant Menningh. In 't begin van Augustus zal mr. Van Diggelen van Zwolle, daartoe uitgenoodigd door „Voorwaarts," vereeniging tot ontwikkeling van politiek leven te Hoorn, daar een lezing houden over de drooglegging der Zuiderzee. Uit Apeldoorn wordt ge meld, dat voor het leggen van den eersten steen der in aanbouw zijnde kerk van de Ned. herv. gemeente door H. M. Koningin Wilhelmina, alles reeds gereed is. Er is eene ruime tribune gemaakt voor de genoodigden. Men heeft een baldakijn opgericht, waaronder Hü. MM. voor de plechtigheid kunnen plaats nemen. De eerste steen zal worden gelegd op een der contreforten van den toren boven den steen waarin met eenige minuten (o. a. ook een gedenkpenning met hèt borstbeeld der beide Konin ginnen) de oorkonde zal zijn besloten. Op den steen zullen de naamletters van H. M. de Koningin en de datum worden vermeld. Het woord zal worden gevoerd door ds. Hattink, den secretaris-kerkvoogd mr. W. B. Bergsma en door den bur gemeester mr. J. A. Van Hasselt, ter wijl door de zangvereeniging „Concordia" eenige nummers zullen worden uitge voerd. De plechtigheid zal voor het pubÜek toegankelijk zijn. Door de Staatsspoorweg- Maatpij. worden volgens de Amst(*rt in verband met gisting onder het spoor wegpersoneel maatregelen genomen, om bij eventueele werkstaking door reser- vepersoneel in den dienst te kunnen voor zien. Naar men verneemt bestaat te Vlissingen het voornemen, om den dag waarop het 50 jaren zal geleden zijn (25 Augustus), dat het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter werd onthuld, niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. In Het Bilt (Fr.) is bericht ontvangen, dat te Chicago (Amerika) eene vereeniging is opgericht tot onder steuning van de vbiltsche werkstakers. Deze zal meetings beleggen om ook anderen tot ondersteuning aan te sporen. In Chicago wonen een aantal gezinnen, uit Friesland afkomstig. Te Dirksland heeft zich eene commissie gevormd met het doel, liefdegaven in te zamelen ten behoeve der uit Rusland verdreven Israëlieten. Daarvoor werd, in overleg met burge meester en wethouders en den kerkeraad der hervormde gemeente, eene collecte gehouden door de heeren G. van der Schenk, president-ouderling, en D. Haa- gens, welke collecte zeer goed aan de verwachting beantwoordde. Hoe vernuftig sommige personen zijn in het vinden van nieuwe middelen, om de wet te ontduiken, zonder in de termen der strafwet te vallen, blijkt uit het jongste nummer van de Gemeente-Stem. Bij een execu- torialen verkoop van roerende goede ren, ter zake-van plaatselijke belasting, had de geëxecuteerde twee handlangers j bracht een tuinbouwschool „Amsterdam" te Water- a ^u-,, A graafsmeer in tegenwoordigheid vandelkelijk binnengebracht drie vreemde- commissie van toezicht en genoodigden, het eindexamen afgenomen. Vijt can didaten namen daaraan deel, van welke na het schriftelijk gedeelte, 2 zich terug trokken. Geslaagd zijnJ. A. Kas, van Velp: B. J, Krol, van Haarlem, en P. J. van Ommen, van Amsterdam. De Am s t er da mme r bevat het volgende zonderlinge bericht „Naar wij vernemen, hêeft een der hoofdbeambten van de (amsterdamsche) politie voor eenige dagen sommige der slachtoffers van het taptoe-schandaal een bezoek gebracht en zich daarbij zeer mild betoond." Uilslag der akte-examens voor hoofdonderwijzeres te Amsterdam, lingen, die te Valkenburg hebben ge tracht vergulde horloges voor gouden te verkoopen. Een hunner wordt boven dien verdacht van diefstal. Men schrijft uit Akkrum van 15 Juli Wie een hart voor kinderen heeft, zou met deernis zijn bewogen over hetgeen heden morgen in Akkrum's straten was te aanschouwen. Eindelijk was de lang met reikhalzend verlangen verbeide feestdag aangebroken, waarop de schoolkinderen den pleiziertocht met stoombooten naar de Lemmer zouden maken. Reeds den vorigen dag was alles in gereedheid gebracht, en met levendige belangstelling hadden de gehouden op 13 en 14 Juli: Geëxami- j kleinen de beide stoombooten voor den neerd 15 candidaten, geslaagd de dames j tocht zien gereed maken. Nog éen nacht H. Teupken van Haarlem, M. Hellema van Zaandam, G. J. Roos van Tilburg, C. J. Huffnagel, C. C. M. Ouwens, C. M. W. Adank, C. Th. C. Perk en J. D. H. Bosch, allen van Amsterdam. De examens voor hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres zijn Dinsdag te 's Hage aangevangen. Opgeroepen waren voor Dinsdag en Woensdag 14 mann.can- didaten geëxamineerd 13niet opge komen 1teruggetr. 1afgewezen 6 toe gelaten 6, nl. de heeren A. M. Donker te 's HageL. Hooftman te Rotterdam J. W. Schellart, L. Flipse, P. Versluys en J, C. Vintges, allen te 's Hage. Tegen eenige verslagge vers van dagbladen, te 's Hage, is op last van het hoofd der politie proces verbaal opgemaakt omdat zij, in hun ijver om het publiek op de hoogte te stellen van bizonderheden bij het be zoek van het duitsche keizerpaar, aan de residentie, met medeweten der poli tie en gedekt door het hun vanwege de politie versterkte vrijgeleide, met een rijtuig hadden gereden met of achter den stoet, langs den weg die voor het verkeer met andere dan rij tuigen van hof- en andere autoriteiten op den dag van den intocht was afge sloten. De Ned. Schutter ij kade r- bond zal 26 dezer te Utrecht zijn 30 jarig bestaan herdenken door een alge- meene vergadering en schietwedstrijd op de Vuursche heide. Bij het regiment grenadiers en jagers zijn benoemd door Z. M. den duitschen keizer: In de orde van den Rooden Adelaar In de Raamstraat te 'sHage kwam Woensdagmiddag een vigelante in botsing met een open rijtuig, waarin twee heeren waren gezeten. Beiden vie len er uit en bezeerden zich ernstig. De vigelante, waarin niemand zat, bracht hen huiswaarts. Woensdagnacht is onder de gemeente Wateringen de telegram besteller V. van Delft te water geraakt en verdronken, nagenoeg op dezelfde plaatswaar ongeveer 12 jaar geleden zijn zoon, eveneens telegrambesteller, is omgekomen. Woensdagnacht te halt elf uur heeft ten huize van den heer v. d. S. te Schiedam eene hevige gasontplof fing tal van ruiten verbrijzeld, vijf ramen en eene deur zwaar beschadigd, het plafond van een der vertrekken ver nield, en, behalve schade aan huisraad, ook een begin van brand veroorzaakt. De heer v. d. S. bekwam verschei dene brandwonden, doch slaagde erin den brand te blusschen vóór er hulp kwam opdagen. De politie, op het ge luid der ontploffing toegesneld, bleef, van bluschmiddelen voorzien, het beschadig de pand den geheelen nacht bewaken. Aan de Maaskade te Rot terdam werd Woensdagochtend door de stoomboot Nieuwe Waterweg aange- steur ter zwaarte van 110 slapen en dan O, hoevelen die nog nooit met eene stoomboot hadden ge varen. Daar was dan de Woensdag morgen gekomen, maar h«e Regen en wind, wind en regen? Zal het opkla ren Ach, de barometers loopen steeds achteruit! Toch waren alle 180 kinde ren tijdig op het appel, ook de boe renkinderen, waarvan er velen meer dan een uur moesten loopen, waren te 7 uren in den morgen present. De straat waar de booten lagen was ge vuld met kinderen, die daar met en zonder parapluies ronddoolden, alle met een boterhammentrommel gewapend, want voor chocolade, verkwikkende dranken, enz. zorgde de commissie, maar ieder zou in eigen mondkost voorzien. De muzikanten waren al uit Leeuwarden aangekomen. Toen luidde het een paar uur uitstellen, in de hoop op eenig beter weer! Maar toen na een uur het weer zich ten goede scheen te schikken, zou het maar doorgaan. Tal van kinderen waren reeds in de booten, toen het met nieuwe woede begon te regenen en het waarlijk niet kon. En met hunne trommeltjes en in hunne zondagsche kleeren, soms reeds druipende van het water, keerden allen huiswaarts. Wat een teleurstelling! Tusschen Hoogeveen en Meppel trachtte Dinsdagnamiddag een vreemdeling uit een spoor weg rij tuig te springen, hetgeen door drie andere rei zigers, waarvan twee maréchaussées, met veel moeite werd belet. Bij onderzoek zijner papieren bleek hij een spoorwegbeambte uit Bremen te zijn. Naar men mededeelt, is aldaar een onderzoek nopens den man inge steld. Hij gaf voor naar Amsterdam te willen vertrekken om plaats op een koop vaardijschip te verkrijgen. aangesteld, die den geheelen dag bijwelke in den afgeloopen nacht in zeer kleine bedragen tegen elkanderden Nieuwe R otter(kmsChe Waterweg opboeien. De veiling van een klok had|in e£n gew0Qn kuilnet was gen, R. C.) op die wijze reeds van 's morgens tot 's avonds geduurd. Het ten verkoop aangebodene kon evenwel niet worden toegewezen. Eindelijk moest de deur waarder de verkooping staken, zonder dat belasting en kosten waren gevonden. Woensdag werd aan de Onder Eede is het 2-jarige kind van A. van E. levenloos uit eene sloot opgehaald. Het kind was uit het huis geloopen, zonder dat de ouders het bemerkt hadden. Kinancieele mededeelingsn. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a de volgende opgave van minder courante of incourante fond sen, in de week, tot den datum van 14 Juli loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Oblig. Gem.'s-Gravenh. 101% pet. Aand. Amsterd. Droogd. Maatschappij 137 Aand. Ned. Bouw-Mpij. f 212. Obl. „Overtoom" (Expl. Mpij. v. Bouwterrein) 99X Aand. Rott. Hypoth.b. voor Nederland 273% Aand. Billiton Mij. ie rubr. te 's-Hage 2900. Inkomsten Oblig. Ned. Z.-O. Spw.-Mpij. 30 Aand. Ned. Fabr. van Werkt, en Spoorweg- materieel A50-55 Aand. idem idem B. ioojé Oblig. idem idem 99% idem idem Aandeelen in de overw. 1 geleden ik ben niet gelukkig geweest en zal het nooit worden ook, maar waarlijk, ik zal mijne tanden niet vaster op elkaar klemmen, wanneer ik hieraan denk. Ik ben van meening, dat het leven niet de moeite waard is om te leven, en wellicht daarom heb ik zoo innig medelijden met alle ongelukkige ster velingen. Toen ik echter op den leeftijd van den kleinen Michel op straat de duiven achtervolgde en voor het stadhuis speelde, was ik tenminste nog vroolijk. Ik was onbezorgd en gelukkig als een vogel in de lucht. Michel heeft zelfs dien tijd niet ge kend. Het leven zou voor hem zoowel als het voor vele anderen is, een bron van ellende hebben kunnen zijn, maar toch zou het hem nog oogenblikken van geluk hebben kunnen verschaffen als kind had hij hartelijk moeten kunnen lachen, om datgene wat een kind vroolijk maakt, wanneer het kattekwaad uithaalt, en zich in de buitenlucht beweegt in de koesterende stralen der zon. Maar het was mij niet gegund, om de jeugd met de studie vereenigd te zien. Ik heb integendeel een kind gezien, dat ïederen dag naar school ging, steeds verdrietig terugkeerde, ge bogen onder den zwaren boekenlast, uitgeput, met rimpels in de ooghoeken, steeds veel tranen stortendedan had ik mede lijden met hem, en trachtte hem te troosten. Ik ben leeraar, en ik weet niet, hoe het er in deze wereld zou moeten uitzien, wanneer ik mijn geloof aan de woorden van de wetenschap verloor, en aan het nut, dat zij sticht, maar ik ben zeer zeker van meening, dat de jeugd niet onder de studie moet gebukt gaan, dat het latijn de buitenlucht en de vroolijk- heid niet kan vervangenen dat een goede of slechte uit spraak van de een of andere taal niet moet kunnen beslissen over de toekomst en het leven van die jonge schepselen. Ik ben ook van meening dat de opvoedkunde beter haar doel zal be reiken, wanneer het kind zich door haar zachte hand voelt leiden, dan wanneer zij hem met hare voeten de borst verplettert, en alles vertrapt van hetgeen men hem heeft geleerd om in den huiselijken kring lief te hebben en te eerbiedigen. Wanneer ik een réactionnair ben, des te erger, want ik zal niet van mee ning daaromtrent veranderen, en ik zal er mij nog vaster aan hechten, telkens wanneer ik aan den kleinen Michel terugdenk, dien ik zoo innig liefhad. Reeds zes jaar lang was hij aan mijn leiding toevertrouwdeerst was ik zijn leermeester en vervolgens, toen hij naar de tweede klasse overging, zijn repititor, zoodat ik dus tijd genoeg had gehad om liefde voor hem op te vatten. Bovendien, waarom zou ik het verzwijgen hij was mij dier baar omdat hij de zoon was van een vrouw, die mij boven alles dierbaar was. Zij heeft het nooit geweten en zal het ook nooit weten. Blijf bedaard, ik weet maar al te goed, dat ik niets meer ben dan Laurent, een onderwijzer, en bovendien nog ziekelijk en dat zij van hooge afkomst, kortom een aanzienlijke dame is, tot wie ik mijne oogen zelfs niet zou durven opheffen. Maar daar een eenzaam menschenhart, door de rampspoeden van het leven heen en weer geslingerd, zich toch eindelijk aan iets moet vasthechten, zooals een schelp door de golven heen en weer ge slingerd, zich aan iets vasthecht, zoo had mijn hart zich aan het hare gehecht. Ik kan het niet beletten en bovendien zal het niemand kwaad doen, nietwaar Ik vraag haar evenmin om licht en warmte als aan de zon, waarin ik mij in de lente het zie kelijk lichaam koester. Ik heb zes jaar in haar huis gewoond' ben daar getuige geweest van den dood van haar echtgenoot, heb haar ongelukkig en verlaten gezien en toch goed als een engel, hare kinderen liefhebbende, bijna als een heilige in haar weduwschap, en toen kon dat niet uitblijven. Het is geen liefde, het is veel meer aanbidding. Michiel had een treffende gelijkenis met zijn moeder. Somtijds, wanneer hij zijne oogen op mij vestigde, was het mij alsof zijn moeder mij aankeek. Het waren dezelfde fijne trekken, het zelfde voorhoofd, door een weelderigen haardos overschaduwd, dezelfde bevallige vorm der wenkbrauwen en vooral waren de stemmen geheel dezelfde. Moeder en zoon hadden ook beiden een overspannen geest. Beiden behoorden tot die soort van overprikkelde naturen, vat baar voor alle indrukken, moedig en liefderijk, die tot alle zelf opoffering in staat zijn, maar die in hun leven en door de aanraking met de werkelijkheid weinig geluk ontmoeten, want zij geven meer, dan zij daarvoor kunnen terugontvangen. Zulke menschen gaan verloren in den hedendaagschen levens strijd, en ik geloof, dat een réalist van hen zou kunnen zeggen-, dat zij reeds bij hunne geboorte ter dood zijn veroordeeld, daar zij met een hartkwaal zijn geborenzij hebben te veel lief. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2