NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. PSYCHE. OVERWERKT. 9c Jaargang. Zaterdag 18 Juli 1891. No. *2464. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: PSYCHE, STADSNIEUWS. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijt, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zod- en Feestdagen. Bareao Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefonnnrsmraer 122. ran 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer lOCenl». Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conrantier». Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de PuhliciU Mrangert OX. JDADBB Co., JOHN F. J0NE8Snee., Parigt 31 hit Faubourg hfontmartre. Hoe moeilijk het is, steeds romans te vindendie geschikt zijn om als Feuilleton te dienen, zoo meenen wij thans er een te hebben gevonden, dat bizonder de aandacht onzer Geabon- neerden zal trekken. Het is getiteld en geschreven door FRANK BARRETT, een der meest bekende engelsche auteurs. Over een paar dagen zal met dit Feuilleton een aanvang worden gemaakt. Directeuren- Uitgevers Haarlem, 17 Juli 1891. Voorde door Burgemeester en Wet houders van Haarlem heden gehouden aanbesteding van de levering van di verse straatsteenen. ten behoeve van den dienst van 1891, in 4 perceelen, zijn ingeleverd 6 biljetten De aanneming is gegund aan de laagste inschrijvers, te weten: perceel 1450,000 straatklinkers, waal- vorm, aan J. C. de Ridder te Wage- ningen, voor f 16,59 per 1000; perceel 2100,000 utrechtsche drie- lingstraatklinkers, aan Smits en Reïjn- ders alhier, voor 10,45 Per 1000 5 perceel 3100,000 blauwe IJselklin- kers, aan dezelfden, voor f 7.49 per 1000, en perceel 4: 17,000 porphyrkeien, aan Kloos en van Limburgh te Rotterdam, voor f 97.per 1000 in den waggon. Men verzoekt ons de kiezers voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing wel attent ie willen maken op een juiste invulling •der beide stembriefjes voor de aanstaande verkiezing van den gemeenteraad. Voor de acht leden, die wegens de gewone .■aftreding gekozen moeten worden, dient het wittè stembiljet', voor de zes leden •die wegens vermeerdering der bevolking gekozen moeten worden, het groene. Men plaatse dus niet den naam van een candi- daat van de bedoelde acht op het groene, of die van de zes op het witte, daar dit tot een eindelooze verwarring en onwillekeurige versnippering van stem men aanleiding zou geven en dienten gevolge tot noodelocze herstemmingen leiden. De tentoonstelling van Ambachts scholen gehouden in den „Kraton," werd héden door 80 personen bezocht. Donderdagmiddag had te 6 uur in hólel Funckler het officieel diner van de Maats, tot bevordering der Nijverheid plaats. De Voorzitter der Maatschappij, dr. D. de Haan, las bij het dessert twee tele grammen voor, een van den heer mr. J. Heemskerk Azn. te 's Hage en een van jhr. G. van Citters te Purmerend, mel dende dat zij hunne benoeming tot directeur der Maatschappij aannamen. Een dergelijk telegram las de heer P. Kleiweg Dyserinck voor van zijn broeder, den heer C. Dyserinck te Am sterdam. Door den voorzitter werd een toast uitgebracht op PIH. MM. de Konin ginnen. Te 10 uur was het diner geëindigd. Toch waren wij nog in de gelegen heid een blik te slaan op de verlichting van dén Dreef. Deze maakte een uit stekend effect, vooral de lampions die als groote, roodgloeiende vruchten aan de boomen bij de muziektent waren opgehangen. Heden, Vrijdag, heeft de tocht per stoomboot naar IJmuiden plaats gehad. Met verbazing vernemen wij, dat de muziek op de boot niet van ons Stede lijk Muziekkorps was. Men zou denken, dat waar wij een korps bezitten, dat waarlijk goed is en steun behoeft en verdient, de ingezetenen van Haarlem allereerst zouden mede werken om dit korps zooveel mogelijk te bevoordeelen, vooral na de warme ovatie die den directeur nog maar enkele dagen geleden, werd gebracht. Het moeten wel zeer bizondere om standigheden zijn, die dit zonderling geval hebben veroorzaakt. Wanneer wij die mochten vernemen, zullen wij onze lezers ervan in kennis stellen. Nu de Algemeene Vergadering en het Congres van Nijverheid zijn ge ëindigd, past het ons een woord van dank te brengen aan den Algemeenen I Secretaris, den heer F. W. van Eeden, voor de goede plaats aan de pers ver- schaft en de welwillendheid, waarmede i haar alle stukken en inlichtingen die zij behoefde, werden verstrekt. Bij het sluiten van den cursus 1890 1891 aan de hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus alhier kwa men Donderdag met den directeur en de leeraren, de leden der commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs samen, om afscheid te nemen van den leeraar in het hoogduitsch, den heer L. Obermtlller, aan wien, wegens gevorderden leeftijd een eervol ontslag is toegekend na een zeven en-twintig jarigen arbeid aan die school In har telijke woorden sprak, namens de com missie, haar voorzitter, jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, den scheidenden leer aar toe, die met enkele woorden dank zegde voor de bewijzen van welwillend heid van de commissie steeds omvan gen, en de beste wenschen uitsprak voor den bloei der hem zoo na aan het harte liggende school en voor haren directeur en hare leeraren. Hedenmiddag is een 3-jarig zoontje van J. Koster, wonende in de de Clercq- straat in eene sloot langs den spoorweg aan het einde dier straat, gevallen en daaruit levenloos opgehaald. Het kind was in de modder gestikt. Latteren ar. Kunst. De i2do jaarlijksche examens der Nederlandsche Toonkunstenaars - Ver- eeniging zijn Woensdag te 's Hage voort gezet Van de 5 candidaten zijn geslaagd Voor piano (lager onderwijs) mej. L. J. C. van den Heuvel te Amsterdam, en de heeren Joh. G. C. Gradt, te Rotter dam en F. A. A. Toggl te Zwolle. De instandhouding van het Con certgebouw te Amsterdam is thans ver zekerd. Het noodige kapitaal is gevonden en het bedrag der inschrijvingen kan Woensdag den 20-- Juli gestort worden. BINNENLAND. Namens H. M. de Koningin heeft de schietvereeniging „Burgerplicht" te Kampen 100 ontvangen voor het aanschaffen van prijzen op het a. s. concours. Volgens het Utr. Dbl. heeft mr. Van Tienhoven, burgemeester van Amsterdam, Dinsdagmiddag op Het Loo een langdurig onderhoud gehad met de Koningin Regentes, en uit goede bron weet de AmstCt. al te vermei den, dat hij belast is met de samen stelling van het Kabinet en zal optreden als minister van Binnenlandsche Zaken, volgens anderen Financiën. Het amsterdamsche raadslid mr. Den Tex zou burgemeester van de hoofd stad worden. OFFR'IEELË BEKtCHTfcbV Bij kon. besl. is agregatie verleend aan de onderlinge opklimming van de navol gende commandeurs der ridderlijke duit- sche orde Balije van UtrechtG. F. W. baron van Neukirchen genaamd Nij ven- heim, R. J. C, baron van Pallandt van Rosendael, A. baron Sloet van Oldrui- tenborgh, E. J. baron van Pallandt, A E. L. C. baron von Bodelschwingh Plet" tenberg, J. A. Z. graaf van Rechteren Limpurg, F. baron van Pallandt van Hagen, F. L. baron van Heeckeren van Brandsenburg en R. baron van Heec keren van Brandsenburgaan de op klimming van den eersten kapittelridder E. L. baron van Heeckeren van Wa- liën tot jongsten commandeur en van den tweeden kapittelridder A. baron Schimraelpenninck van der Oye van Nijenbeek tot eersten kapittelridder; en aan de benoeming van den oudsten rid- der-expectant H. A. Z. baron van Kno- belsdorff tot tweeden kapittelridder. In de Staatscourant is opgenomen een extract uit het rapport van den com mandant van Hr. Ms. gaffelschooner Ar gusover de kruistochten gedurende Juni tot het uitoefenen van het toezicht op de visscherij in de territoriale wateren van den Hoek van Holland tot het Eierlandsche gat. In het Staatsblad n°. 143 is opgeno men een kon. besluit van 30 Juni, hou dende nadere wijziging van den alge meenen maatregel van inwendig bestuur, vastgesteld bij kon. besl. van 31 Aug. 1886 Staatsblad n°. 159) betreffende de penitentiaire gestichten. Binnen eenige dagen zal, naar het V. verneemt, een hoogst be langrijk Nutsrapport verschijuen over de begrafenisfondsen in Nederland. Daaruit moet o. a. blijken, dat de helft van de bevolking in Nederland bij die fondsen is verzekerd, en dat de jaar lijksche inkomsten van die fondsen tus- schen 4^5 millioen gld. bedragen. tl et getal oude weduwen, die in aanmerking komen voor wedu- wenpensioen, is tot ongeveer 2700 ge klommen. Het getal der weduwen, die weduwen zijn geworden vóór de in-werking-treding der wet, maar na 10 December 1881, en die daarom in dezelfde gunstige omstandigheden verkeeren als zij die na 1 Januari 1891 hare echtgenooten door den dood verliezen, bedraagt on geveer 400, terwijl de statistiek tot heden leert, dat om den anderen dag één ambtenaar sterft, die weduwen en wee zen nalaat. De 1 u i t e n a n t - k 0 1 o n e 1 s Scheltus van IJseldijk en Le Bron de Vexela zijn niet benoemd tot ridder 3e kl. van den Rooden Adelaar, maar tot ridder 2c kl. van de Kroonorde. Ook is nog benoemd tot ridder 4e kl. van de Kroonorde de 2e luit. der jagers jhr. Van Spengler. De kapitein A. C. Alma, werkzaam aan het departement van Oorlog, is be noemd tot ridder 3e kl. van de Pruisi sche Kroonorde. De heeren J. J. Delia, oud-hoofdop zichter der kon. paleizen, en J. J. C. Nieuwenhuysen, secretaris van het de partement der kon. paleizen, ontvingen het ridderkruis 4e kl. dier orde. De heer C. G. Leblads, z i 1- verbe waar der van H. M de Regentes, heeft van den duitschen keizer de me daille van verdienste ontvangen. Uit Petersburg wordtaan de Kreuzseitung geschreven, dat de gunstige uitspraak van den czaar over het fransch - nederlandsch grensgeschil in West-Indië voor een groot deel te danken is aan het beleid van den ne- derlandschen gezant te Petersburg, jhr. Wttwaal van Stoetwegen, die inzag dat Nederlands belangen het best gediend werden met den czaar niet te beperken in zijne bevoegdheid als arbiter. „Ten slotte dus vervolgt de berichtgever accepteerden beide partijen de ar bitrale uitspraak, die volkomen recht vaardig uitviel gelijk zij gegeven werd. Ik verneem daarbij, dat de czaar bo vendien gaarne ten gunste van Neder land uitspraak heeft gedaan, met welk land de betrekking nog uit den tijd van koning Willemdie een groot russen vriend was, zeer hartelijk is, terwijl ontegenzeggelijk eene sterke persoonlijke antipathie bestaat van den absoluten monarch tegen het republi- keinsche en ultra radicale Frankrijk. Tot een formeel bondgenootschap met Frankrijk zal het daarom nooit komen. Ook de raadslieden van den czaar oor- deelen het.niet noodig, dat Rusland zich jegens Frankrijk tot iets verbinde, om de eenvoudige reden, dat zij over tuigd zijn, dat in elk geval Frankrijk zich onvoorwaardelijk en dadelijk zal scharen aan Ruslands zijde bij een eventueel conflict tusschen Rusland en Duitschland." De schrijver eindigt met de verzeke ring, dat keizer Wilhelm's succes in Nederland „zeer ontstemd" heeft, het geen hij na het bovenvermelde „maar al te natuurlijk" vindt. Uit Apeldoorn wordt van 16 Juni gemeld: Heden ochtend waren wij in gelegenheid, door de welwillend heid van den architect, den heer J. Verheul Dzn, een kijkje te nemen op het terrein waar hedenmiddag de plech tigheid der eerste steenlegging voor de in aanbouw zijnde kerk der Ned. her vormde gemeente zou plaats hebben. De eerste steen zal gelegd worden boven een der contreforten of beeren van den toren, vlak boven den sokkel (plint). Tegenover deze plaats is eene tribune opgericht, keurig versierd met bloemen en vlaggentropeeën, bestemd voor de Vorstinnen met gevolg. In den toegangsweg tot deze tribune zullen de werklieden met hunne werk- Naar het fransch A. S I E N K I E W I C Z. 2) De familie van Michiel was vroeger rijk geweest, maar zij hadden te veel liefgehad Door verschillende rampspoeden waren de rijkdommen verminderd, en hetgeen overbleef behoedde hen nog wel voor gebrek, maar, in vergelijking met vroeger dagen, was hun fortuin zeer bekrompen. Michiel was de laatste afstam meling van zijne familie, zoodat mevrouw Marie hem niet alleen bèminde als haar zoon, maar ook als haar hoop op de toekomst. Ongelukkig, tengevolge van een verblindheid, die zij met vele moeders gemeen had, meende zij in hem buitengewone bekwaam heden te hebben ontdekt. De knaap was niet dom, maar hij behoorde tot die kinderen, wier talenten, zeer middelmatig in hunne eerste leerjaren, zich eerst later ontwikkelen, gelijk met de ontwikkeling van het lichaam. In andere omstandigheden zou hij zijne studieën aan de la .tijnsche en de hoogeschool geregeld hebben kunnen voleindigen om dan in iederen werkkring een goede plaats te kunnen inne men, maar in de gegeven omstandigheden kwelde hij zichzelf voortdurend, want hij wist, welke grootsche gedachten zijne moe der van hem koesterde, en hij spande tevergeefs al zijne krach ten in. Mijne oogen hebben in deze wereld vele dingen gezien, zoodat ik geëindigd ben mij over niets meer te verwonderen; ik moet echter bekennen, dat het mij moeite kost om te gelooven, dat er hier op aarde zulke groote verwarring heerscht, dat een kind met zulk een volharding, ijver en vastheid van karakter niet tegen den stroom heeft kunnen inroeien. Er ligt iets ongezonds in deze gedachte, en wanneer woorden mijn bitterheid en verdriet konden verzachten, dan zou ik bijna met Hamlet willen zeggen, dat er in deze wereld dingen gebeu- ïen, waarvan de wijsgeeren zelfs nooit gedroomd hebben. Ik werkte met Michiel alsof mijn eigen toekomst afhing van de punten, die hij verkreeg; de geliefde knaap en ik, wij hadden beiden hetzelfde doel, haar geen verdriet aan te doen, haar goede getuigschriften te kunnen toonen en daardoor een glimlach van voldoening op haar gelaat te voorschijn te roepen. Wanneer hij er in was geslaagd om een goed cijfer te verwerven, dan keerde de knaap met een van geluk stralend gelaat uit school terug. Dan scheen het mij toe, aisof hij grooter was geworden en meer rechtop liep; zijne oogen, gewoonlijk zoo somber, schitterden van kinderlijke vroolijkheid Dan wierp hij o ogenblikkelijk de tasch met boeken gevuld van zijne schouders, knipoogde tegen mij en riep mij reeds op den drempel der deur toe „Mijnheer Laurent, raama zal tevreden zijn; ik heb vandaag voor aardrijkskunde gekregen nu, wat denkt gij En daar ik mij hield alsof ik het niet kon raden, trad hij fier op mij toe, sloeg zijne armen om mijn hals en zeide op luiden toon, dicht bij mijn oor „Een vijf, ja, waarlijk een vijf Dat waren voor ons gelukkige oogenblikken, en gedurende de avonden, die op zulke dagen volgden, zat Michel te peinzen over hetgeen er zon gebeuren, wanneer hij niets dan goede punten kreeg, en dan fluisterde hij half tot mij, half tot zich zelf: „Met het Kerstfeest zullen wij naar Zalesine gaan; dan is het winter en zal er sneeuw liggen, zoodat wij er dan met de arre slede heengaan. Wij komen daar dan des nachts aan. Maar mama verwacht mij; zij zal mij omhelzen en in de armen sluiten, en dan zal zij mij naar mijn getuigschrift vragen. Dan zal ik een verdrietig gezicht zetten en zij zal lezencatechismus uitmun tend; duitsch uitmuntend; latijn uitmuntend alles uitmuntend. O, mijnheer Laurent 1" En de oogen van den armen knaap vulden zich met tranen, en ik, in plaats van hem tegen te gaan in zijne overpeinzingen, volgde hem met mijne verbeelding en stelde mij hem voor in het huis te Zalesine, dat vredige, kalme verblijf, door zulk een edele vrouw bewoond Hoe gelukkig zou zij zijn, wanneer de knaap met zulk een uitmuntend getuigschrift terugkeerde. Ik maakte van die oogenblikken gebruik om Michel eenige wijze le.-sen uit te deelen; ik maakte het hem duidelijk, dat zijn moeder in zijn werk veel belangstelde, maar ook in zijn gezond

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1