Leger en Yloot. GEMENGD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. Stoomïaartberichtsn. Burgerlijke Stand. schouwers trekken. I Met zekerheid kan men mededeelen, dat België vertegenwoordigd zal zijn, en benevens engelsche, ook twee fransche rijders uit Bordeaux, zich hebben doen inschrijven. Het buitenland zal vertegenwoordigd zijn als volgtde beeren L. Cassignard, Bordeaux, no. 2 in het kampioenschap van Frankrijk, benevens G. Pérès, ook uit Bordeaux; uit België de heer G. Choisy, kampioen op hooge bicycle 1390; uit Engeland de heeren S. E. Williams en dr. G. R. Adcock, welke laatste revanche schijnt te willen nemen over zijn geleden nederlaag van den laatsten keer. In de gemeente Heer-Hugo- waard heeft een 12-jarig meisje, na eene berisping van hare moeder ontvangen te hebben, zich door ophanging van het leven beroofd. De Lu tine. Van Terschel ling wordt gemeld: De stoom-schelp- zuigers haalden Donderdag uit het zand boven de Lutine weder wat kogels en spaansche matten op. Ook werd het hoofdwrak teruggevonden, dat thans in eene andere richting onderzocht zal worden. Ongelukkig veroorlooft het weder maar al te dikwijls niet, boven de zankbank te liggen en in die bank te werken en in één dag, nadat men gaten heeft gezogen, zijn ze weer vol zand en schelpen geloopen. Een sj ouwer te Rotterdam, die meer liefhebber van jenever drinken dan van werken is, onthaalde zijne vrouw en dochter zoo nu en dan op een pak slaag. De buurvrouwen, meest waschvrouwen, besloten hem daarvoor te straffen. Toen hij weer dronken tehuis kwam werd hij voor eene waschkuip gesleept en door middel van druipnat waschgoed, waar mede zij hem flink om de ooren sloe gen, gedwongen een paar uren den stamper te hanteeren. Daarna werd hij losgelaten, onder bedreiging, dat telkens als hij weer dronken tehuis komt, de waschkuur herhaald zal worden. {N. R. C.) naar het Stadhuis -te drijven zijn ge - weestj Dan had hij heiliger plichten te vervullendan was hij huisvader en liefhebbend echtgenoot, en at wa fels mee en kocht tyroler handschoe nen in de kramen en draaide zelfs lustig mede in een sleedje of op een leeuw. Maar daar moet men tegenwoordig niet om komenDe vermaken, waarbij onzen vaderen gezond en sterk zijn gebleven, deugen voor onzen tijd niet meer. Ze ontzenuwen ons, wij moeten iets anders hebbenWij vergaderen tot het blauw van den hemel valt. Ons politieke leven is meer ontwikkeld, en zoo hooren wij ik houd het er voor tot zelfs in den mallemolen praten over politiek." Kermis in 't dorp Uit Utrecht, waar op het oogenblik de kermisvierders aan 't woord zijn. schrijft men de volgende verzuchting over de teringachtige kwijning van dit voorheen zoo bloeiend volksvermaak „Het is kermis in het dorpEen rampzalig overschot van de oudtijds zoo beroemde utrechtsche kermis. Er ïs haast niets meer van overgebleven dan de bekende modder van het Vree burg, die juist in de Julimaand zoo overvloedig is, en de Gezonde Apotheek, waar men zich aan plaatkoeken ziek eet. Paardenspellen, groote en kleine, versmaden onze stad, vooral na een studentenfeest. Een honden- en apen spel, met begrafenissen van madame Pompadour en andere hooggeplaatste personen, kijkt al in j?ren niet naar ons om. De kleine tentjes, waar men, naar de spitsboeven, die er vóór ston den, fluisterend mededeelden, ook nog iets anders kon zien, dan alleen hoo ren „waarzeggen," zijn vervangen door „Salons de Somnambule", die zeer on schuldig een tentje flankeeren, waar men glace a la vanille kan eten. Er is geen spoor meer van onze vroegere echt hollandsche, vroolijke kermis over gebleven, en zoo komt het ook waar schijnlijk, dat onze raadsleden met hunne gewone kalmte de adressen ontvangen van allerlei vereenigingen, die de jaarmarkt maar geheel willen afschaffen. Waarom haar nu den ge- nadestoot gegeven Zij ligt te zieltogen, zij sterft haar „eigen" dood De Raad vergadert nu zelfs, terwijl de mallemolens draaienDat zou jaren geleden niet gebeurd zijn toen zou in dezen tijd, al was het dan nog maar eerste kermisweek, geen raadslid Door den in luit. J. Vos, van het reg. gren. en jagers te 's-Hage, is eene practische inrichting voor officieren uit gedacht, om op gemakkelijke wijze de verschillende benoodigdheden en uit rustingsstukken te velde te kunnen mee voeren. De inrichting berust op een soort draagriemstelselzooals bij de nieuwe veld-uitrusting voorkomt. Vooral de practische dracht van sabel en man tel wordt zeer geroemd. VISSCHERIJ. Nieuw ediep, 17 Juli. Door korders werden hier heden 5 tot 70 groote-, 20 tot 125 ld. tongen, 2 tot 10 roggen, 1 tarbot, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aange voerd; gr. tong gold 45 a 55 cent, kl. id. 20 cent, rog 45 a 50 cent per stuk. eene daarvoor afzonderlijk te beleggen buitengewone vergadering. Nadat de bijeenkomst gesloten was, trachtten een aantal sociaal-democraten te vergeefs nog eene vergadering bij te wonen van vrouwelijke koffiehuisbedienden, die pas tegen twaalven was aangevangen, na de sluiting van de restaurants. Voor het lokaal waar deze vergadering gehouden werd, bij het station van den stads spoorweg op het Alexanderplein, ver sperde eene groote, allerlei ongepaste handelingen plegende, menigte, het ver keer geheel, zoodat de politie een aan tal lieden in hechtenis moest nemen. In het met menschen volgepropte lokaal (behalve de kellnerinnen, hadden koffie huishouders, studenten en jonge koop> lieden aan de oproeping gehoor gege ven) ging het alles behalve stichtelijk toe, en velen moesten de deur worden uitgeworpen. Het rapport van de administrateurs van den Congo-Staat bevat niet veel nieuws en is blijkbaar meer bestemd om het belgische publiek te waarschu wen tegen de overdrijving en onnauw keurige voorstellen van fransche zijde. Uit het verslag blijkt o. a. ten opzichte van den spoorweg, dat de eerste loco motief op 21 Maart 1891 in dienst werd gesteld en dat de gewapende macht uit 3127 man bestaat. Het verslag bevat geenerlei beschouwing over de interna tionale vraagpunten. Wat de onderzoe kingen betreft, deze geschiedden naar raming, over een bevaarbare lengte van 12000 Kilometer. De hoop wordt uitgedrukt, dat de wetenschappelijke on derzoekingen, door wijlen den heer Del- porte begonnen, zullen worden voort gezet. Na eenig verzet, zooals gewoon lijk voorkomt, werken de rechtbanken goed, en de negers, wier burgerlijke ge- Men heeft te Bonn dezer dagen eenige documenten gevonden, waaruit blijkt, dat de voorouders van Beethoven uit Antwerpen afkomstig waren. Beethoven's grootvader, eveneens Lodewijk geheeten, verliet deze plaats tengevolge van een verschil met zijne familie. De laatste afstammeling van dezen antwerpschen tak der familie Beethoven was Maria Theresia, de moe der van den bekenden zeeschilder Jacob Jacobs. Men weet thans met zekerheid, dat de naaste bloedverwanten van Beet hoven van 1650 tot 1824 te Antwerpen hebben gewoond. Caecilia voorstel tot het organiseeren van een al- gemeene werkstaking. de tarbot f 7, kl. schol f 2 k 3 per schillen vroeger willekeurig door de mandje en schar 3 per mand. Voor zoover de duitsche pers zich uitlaat over de klachten, tot welke de weigering van reispassen aan eenige fransche handelsreizigers in Frankrijk aanleiding gegeven heelt, geschiedt dit op zeer koelen toon. Men hecht aan het voorval geen bizondere beteekenis, en toont zich in geen geval bevreesd dat er eenigerlei politieke verwikkeling uit zal voortvloeien. Feitelijk is het visum op den pas geweigerd aan slechts enkele handelsreizigers, die behoorden tot de geheime Revanche-vereeniging te Nancy en andere dergelijke vereenigin gen, van welke de duitsche regeering de ledenlijsten in handen heeft. In eene groote vergadering van kie zers te Berlijn heeft Bebel Vrijdag, uit naam van het bestuur der partij, het bekende ontwerp verdedigd van het sociaal - democratisch partijprogramma. Ongeveer 3000 kiezers waren tegenwoor dig. Bebel sprak 3 uren. Hij zette uiteen hoe Liebknecht de eigenlijke vader was van het ontwerp, waarin echter door andere partij genooten verscheidene ver anderingen waren aangebracht, ook door Bebel zei ven en door Engels, te Londen. Tegen het verwijt dat het nieuwe pro gramma niet „internationaal genoeg" was, verklaarde Bebel, dat dit overbodig zou zijn, omdat het een duitsch partij programma is. Men kan niet voor de arbeiders van alle staten in alle opzich ten gelijke eischen stellen. Voorts ver dedigde Bebel dat het volgens het pro gramma niet meer het volk zelf maar de door het volk gekozen vertegen woordigers hebben te stemmen over Fïoor den inhoud dezer rubriek stelt de Redacti zich niet aansprakelijk. CONCERT door het Gemeentelijk Muziekkorps, onder directie van den Luit.-Kap. C. P. W. KRIENS, op Dinsdag 21 Juli 1891's avonds te 8 uren. PROGRAMMA. Marsch aus der Sympho- nische Dichtung Mazeppa Liszt. Ouverture les Martyrs. Donizetti. aAdagietto 3" b. Menuetto uit de Suite l'Arlésienne Bizet. Inmorteflen Walzer Gung'l. Grande Fantaisie sur des Motifs de TopéraunBal- lo in Maschera Verdi. Geachte Redaktie Europeanen werden beslecht, beginnen die thans aan het oordeel van den rechter te onderwerpen. In het rapport wordt uitgewijd over de maatregelen tegen de slavernij en het misbruik van sterken drank, den ijver der zen delingen en den goeden uitslag der pogingen tot verbreiding der beschaving. Particuliere berichten uit Chili, via Washington ontvangen, behelzen dat er ernstige, tot dusver onbekend gebleven, gevechten hebben plaats gehad in het noorden. Bij het eerste, in de bnurt van Huasco, trokken de troepen van Balmaceda op tegen de parlementairen, wier stelling hij drie malen te vergeefs trachtte om te trekken. De parlemen tairen werden daarna de aanvallers, en versloegen de Balmacedisten geheel, zoodat deze alleen gered werden door den invallenden nacht. Zij trokken zich terug ten zuiden van Coquimbo. Bij het tweede gevecht waren de Balmacedisten gelukkigerzij dwongen de parlementairen terug te trekken tot nabij de kust, waardoor dezen de vroe ger door hen behaalde vöordeelen weder verloren. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News gemeld dat de werkzaam heden der speciale commissie, belast met het nemen van verdere maatrege len tegen de Joden, reeds ver gevorderd zijn. Haar voornaamste advies is, het getal der provinciën, waar de Joden gevestigd mogen zijn, van 16 te ver minderen tot 14. De te Londen aangekomen commis sarissen van de wereldtentoonstelling te Chicago, die de verschillende hoofd steden van Europa zullen bezoeken, deeien mede dat er reeds goede vor deringen zijn gemaakt met de gebouwen der tentoonstelling, welke een terrein van 645 acres beslaan, en waaraan 12,000 arbeiders dagelijks werk- zijn. De meeste buitenlandsche Voor onderstaande regelen verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte 111 uw veelgelezen blad. Wat mag toch wel de oorzaak we zen, zoo vragen misschien velen met mij, dat van de zijde der werklieden de kandidatuur van J. v. Wijde zoo heftig wordt bestreden zoowel in ver gaderingen als in ingezonden stukken in onze plaatselijke bladen En het antwoord hierop is m. i.: de wijze waarop en de reden waarom van der Wijde is kandidaat gesteld in de liberale kies- vereeniging „Vooruitgang,-'4 heeft velen en ook mij geërgerd. En ook hoe kan men weten, zonder de werklieden zei ven te hebben gehoord, of bovenge noemde kandidaat door hen in het algemeen gewild is. Maar trots dat alles zou de verkiezing van van der Wijde gewenscht zijn voor de werklie den, vooral na zijn openhartige ver klaring in de radikale kiesvereeniging Haarlem, op de vraag aan hem gerigt, erkent gij den klassenstrijd? van der Wijde daarop antwoordde dat hij den klassenstrijd erkende en in dien klas senstrijd zich schaarde aan de zijde der werklieden. Mij dunkt na deze verklaring van den meergenoemden kan didaat is verdere bestrijding van de zijde der werklieden overbodig, ja zelfs tegen ons belang. Hopende dat a. s. Dinsdag de kiezers er ook zoo over zullen denken, trots genoemde verklaring, en als één man hun stem uitbrengen op J. v. d. Wijde, is de wensch van ondergeteekende. Verblijvende te zijn, na dankzegging voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dn. J. A. NIEMAN. 6. Ouverture l'Italiana in Algeri. Rossini. a. Wiegelied Brahms. b. Isoldens Liebes Tod. Wagner. c. Toréadore et Anda- louse. Rubinstein. La Benédiction des Poi- gnards scène Dramatique de l'opéra „les Hu guenots". Meyerbeer. Grande fantaisie sur des motils de l'opéra „le Mu- letier de Tolédo". Clement. ORGELBESPELING in de Groote- of St.-Bavokerk alhier, op Dinsdag 21 Juli 1891, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. vrede of oorlog. Eene volksstemming daarover noemde hij bedenkelijk, omdatthans de vijand in het land kon zijn gevallen zaam vpordat het volk nog vernomen had, staten hebben de uitnoodiging aange waarom het eigenlijk te doen was. I nomen om aan de tentoonstelling deel! alle stations heerscht echter volkomen Na de redevoering van Bebel werdte nemen. kalmte. voorioopig van alle gedachtenwisseling j j Te Lyon hielden de spoorweg-beamb- afgezien. Deze zal nu plaats hebben inten een bijeenkomst en verwierpen het TELEGR AMM EN. LONDEN18 Juli. {Reuter.) De Timeshet besluit der fransche kamer ten opzichte van de interpellatie-Laur besprekende, ziet in den plotselingen omkeer in de houding der meerderheid het bewijs, dat de Franschen nog steeds onderhevig zijn aan den invloed van plotselinge opwellingen. Overigens verdedigt de Times de in lijving van Eizas en Lotharingen bij Duitschland. Frankrijk verklaarde den oorlog met het vooruit vastgestelde voornemen om den linker Rijnoever te veroveren. Toen Duitschland de over winning behaalde, heett de duitsche re geering niet gehandeld volgens haar gevoel, gelijk Frankrijk zou gedaan hebben, maar verzekerde alleen de toe komst der duitsche eenheid. PARIJS, 18 Juli. {Reuter.) De toe stand van de werkstaking der spoor weg-beambten wordt niet gunstiger. Aan Preludium en Fuga. J. S. Bach. Adagio uit de Sonate Pathétique Sonate No. 2. a. Allegro moderato. b. Andante. c. Allegro resoluto. Communion Finale. Beethoven. Ch. Fink. Gigout. Het stoomschip Zeeland, van Java naar Rotterdam, passeerde 17 Juli Gi braltar. Het stoomschip Prins Willem II arriveerde 17 Juli des avonds te IJmui- den van Suriname. 1. v. Havre. Het stoomschip Zaaridamder N. A. S. M., van Rotterdam naar Baltimore, passeerde Donderdag 16 Juli des nam. ten 7 ure 40 m. Wight. Het stoomschip Prinses Marie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Juli van Genua. Het stoomschip Prins van Oranje van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Juli St. Vincent. Het stoomschip Bataviavan Java naar Rotterdam, arriveerde 16 Juli te Suez. Geboorten: 17 Juli. A. C. van Giezen-Peters d. - T. Hoffman-Eijken d. Overleden: 17 Juli. L. Kostelijk j. z. de Clercqstr. - J. J. Fransen 2 m, z. K. Vlamingstr. FAMILIEBERICHTEN uit de VOORNAAMSTE DA «BLADEN. Geboorten 12 Juli. M. Groot Rins z. Oisterwijk. - 16. Mevr. de Kruijffv. Everdingen d. Gorinchem. - P. J. Haape - Kalf z. Amst. - W. Ree- sinkMonteban d. Geértruidenberg. - dat niet alleen het geluk, maar ook de gezondheid van uw moeder afhangt van uw deugd en de vorderingen in uwe studiën." Hij dacht daaraan helaas maar al te veel, want zelfs in zijn slaap riep hij dikwijls uit„mamamamamet een smeekende stem, alsof hij haar om vergiffenis vroeg. En waarlijk, zijne cijfers werden voortdurend slechter/ Onder- tusschen naderde Kerstmis en behoefde men zich geen illusiën meer te maken over het beruchte getuigschrift. Ik schreef aan mevrouw Marie om er haar van te verwittigen; ik zeide haar uitdrukkelijk dat haar zoon te zwak en te lijdend was voor de hoeveelheid werk, die van hem geëeischt werd, en dat zij hem na de feestdagen buiten moest laten blijven en hem gedurende eenigen tijd niet naar school moest sturen. Ik voelde uit haar antwoord, dat haar moederlijke eigenliefde was gekwetsttoch schreef ze mij als eene verstandige vrouw en eene liefhebbende moeder. Ik sprak niet met Michiel over dit besluit om hem van school te nemen, ik zeide hem alleen, dat wat er ook ge beurde, zijn moeder wist dat hij alles deed wat hij met mogelijkheid kon doen en dat zij hem niets zou verwijten. Deze verzekering scheen hem te troosten, ofschoon hij toch nog zeide: „Wat zal ik die arme mama een verdriet aandoen Het denkbeeld dat hij haar, de kleine Lola, den pastoor van Zalesine, en het dierbare huis zou terugzien, deed hem door zijn tranen heen lachen. Ik was ook zeer verlangend hem te Zalesine te zien, want ik kon zonder beven het toenemen van de kwaal van het kind niet aanzien. Daar wachtten hem tenminste een moe derhart, menschelijke welwillendheid, kalmte en rust. Ginds zou de wetenschap een vriendelijker vorm voor hem aannemen: daar zouden zijn longen een zuiverder lucht kunnen inademen. Ik verwachtte dus voor hem veel heil van de kerstdagen en telde op mijne vingers na, hoeveel dagen er ons nog van scheid den, die dagen, die Michiel achtereenvolgende teleurstellingen zouden bezorgen. Het scheen dat alles tegen ons samenspande. Opdat de leerlingen zich de duitsche taal meer eigen zouden maken, was hun bevolen onder elkaar geen andere taal te spreken. Eens vergat Michiel het te doen en werd er in de klasse voor berispt. Dat was juist voor de vacantie, dus het was niet van zooveel belang maar het gevoelige en hooghartige kind kreeg er een schok van, die hem knakte. Zijn klein elfjarig gelaat nam een bijna tragische uitdrukking aan hij zag er altijd uit alsol hij een snik onderdruktesoms keek hij als een gewonde vogeldan werd hij overmeesterd door eene zonder linge slaperigheid, zijne gebaren werden werktuigelijk en hij begon zeer langzaam te spreken. Hij werd bizonder stil, rustig en gehoor zaamde lijdelijk. Als ik hem zeide, dat het tijd was om te wandelen, sprak hij niet tegen zooals vroeger, maar nam zijn pet en volgde mij zonder een woord te zeggen. Ik zou voldaan geweest zijn, als dit onverschilligheid geweest was maar ik geloofde dat eene stomme en smartelijke berusting onder dit masker verborgen was. Hij leerde zijne lessen en maakte zijn schoolwerk als vroeger maar geheel en al uit gewoonte. Men gevoelde, dat hij, terwijl hij zijne verbuigingen opzegde aan iets anders dacht of liever, dat hij aan mets dacht. Ik vroeg hem eens of hij met alles klaar was, en hij antwoordde langzaam en alsof hij half inge slapen was „Ik denk dat het toch nergens toe dienen zal." Ik durfde niet meer met hem over zijne moeder spreken, om de bittere lijdensbeker, die aan zijne kinderlijke lippen gehouden werd, niet te doen overvloeien. Ik maakte mij bezorgd over zijne gezondheid, want hij werd hoe langer hoe bleeker en werd eindelijk bijna doorschijnend. De fijne aderen, de vroeger alleen zichtbaar waren als hij zich opwond, waren nu altijd te zien. Het was akelig om dat lieve, bijna engelachtige hoofdje te zien, dat den indruk gaf van een bloem, die op het punt staat te verwelken. Hij was niet ziek, maar zijne krachten namen af. Hij kon niet meer al zijne boeken iD zijne tasch dragen, daarom gaf ik er hem slechts een paar mee en droeg de andere zelf, want ik bracht hem nu iederen dag naar school en haalde hem er ook weer vandaan. Eindelijk kwam Kerstmis aan. De paarden van Zalesine wachtten reeds twee dagen en een brief van mevrouw Marie meldde ons, dat wij met ongeduld verbeid werden. „Ik heb hooren zeggen, Michiel," aldus eindigde de moeder haar brief, „dat het niet gaatik hoop niet meer op „uitmun tend"; ik zou alleen willen, dat uwe onderwijzers, evenals ik, er van overtuigd waren, dat gij uw best hebt gedaan, en dat gij beproefd hebt, uwe onvoldoende vorderingen door uw uitmuntend gedrag te vergoeden." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2