Leger en Vloot. POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. Ter herdenking van het 5"jarig be staan van den Nederlandschen Schut terij-kader-bond, zullen te Utrecht op Maandag 27 Juli schietwedstrijden wor den gehouden en verdere vermakelijk heden plaats vinden. De eerste dag (26 Juli) wordt van 122 besteed met het houden eener algemeene jaarvergadering. Ten 2 ure vindt eene matinée der utrechtsche schutterij plaats, aangeboden door offi eieren van dat korps. Na den kameraadschappelijk maaltijd zal eene soirée-variée gegeven worden, gevolgd door bal. De tweede dag is aan de wedstrijden gewijd, waarvan het programma luidt als volgt A. Individueel juistheidsschot op 200 M., voor afdeelingen van schutte rijen, welke 4 compagnieën of meer sterk zijn, met detachementen van 5 schutters. Ieder schutter doet 10 scho ten, de eerste 5 staande vrije hand, de volgende 5 schoten knielende. Hieraan kunnen deel nemen de af deelingen Amsterdam, Arnhem, Dord recht, Haarlem, 's Bosch, 's Hage, Gro ningen, Gouda, Nijmegen, Rotterdam en Utrecht. Als eerste prijs is uitgeloofd groote verguld zilveren medaille met diploma, aangeboden door de gemeente Utrechtals 2e prijsgroote zilveren medaille met diploma, aangeboden door den majoor mr. A. Luden3? prijs groote bronzen medaille met diploma. De schutter die het hoogste aantal punten behaalt, ontvangt eene kleine zilveren draagmedaille van de afd. Utrecht. A. Individueel juistheidsschot op 150 meters, voor afdeelingen van schut terij, welke minder dan 4 compagnieën sterk zijn met detachementen van schutters. Ieder schutter doet 10 schoten (houding naar verkiezing). Prijzen groote verguld zilveren me daille met diploma, aangeboden door de gemeente Utrecht en zilveren en bronzen medailles. Eveneens wordt den schutter die het grootste aantal punten behaalt, eene zilveren draagmedaille door de Utrechtsche afdeeling aangeboden. B. (Salvo vuur op 200 M. knielende, voor afdeelingen van schutterijen, welke 4 compagnieën of meer sterk zijn, met detachementen van 5 schutters, onder commando van een officier of onder officier. De wedstrijd heeft plaats op de 5- mansschijf, terwijl daaraan kunnen deel nemen de afdeelingen bij wedstrijden A. genoemd. Prijzengroote verguld zilveren me daille, zilveren en bronzen medailles. De commandant en de schutters van het detachement, dat den i8n prijs be haalt, ontvangen ieder een kleine ver guld zilveren afdruk der groote me daille B. Salvovuur op 150 meters knie lende, voor afdeelingen van schutterijen die minder dan 4 compagnieën sterk zijn, op dezelfde voorwaarden en met dezelfde prijzen als in de vorige afdee- ling. C. Tirailleurvuur op onbekende af standen voor alle afdeelingen van den Bond, met detachementen van 5 schut ters, onder commando van een officier of onderofficier. Deze wedstrijd heeft plaats op de 5-manschijf. Prijzen verguld zilveren, zilveren en bronzen medaille. D. Individueel juistheidsschot met flobert (eyiinder geweer) op 10 M.. staande vrije hand, op de flobertschijf (bondsmodel) 10 schoten, zonder proef- schot, voor afdeelingen van den bond, die niet met scherp kunnen schieten. Prijsgroote bronzen medaille met diploma. De ie luit. P. A. Spaan, van het 4e reg. inf te Leiden, is aangewezen om 25 Juli naar Zeist te vertrekken, tot het in gereedheid brengen van de leger plaats voor dat korps. VISSCHERIJ. Nieuwediep, iS Juli. Door 65 korders en beugers werden hier heden 10 tot 80 groote- 20 tot 200 kl. tongen, tarbotten, 2 tot 42 roggen, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar aangevoerdgr. tong gold 50 a 60 cent, kleine id. 20 cent, tarbot 6 8, rog 53 a 55 cent per stuk, kl. schol ƒ1.50 per mandje en schar 3 per mand, De spoorwegmaatschappij Parijs— Lyon—Middellandsche Zee heeft uit verschillende plaatsen op hare lijn een paar honderd werklieden te Parijs laten komen, om de werkstakers te vervangen Maar zoodra deze te Parijs vernomen hadden dat dit het doel was van de aanschrijving voor hunne overkomst, hebben zij geweigerd aan den arbeid te gaan. In eene op Zaterdag gehouden bijeen komst van beambten der westelijke spoorwegmaatschappij heeft Prades, secretaris-generaal der syndicale Kamer der beambten, medegedeeld dat de maatschappij hem uit haren dienst heeft ontslagen. Alle werklieden, die nu nog aan den arbeid zijn, voegde hij er bij wenschen niets liever dan het werk te staken. Maar men moet hen opzoeken. Hij zelf had den vorigen avond dertig wisselwachters, die op weg waren om zieh aan den arbeid te begeven, in de beweging medegesleept. Door hunne afwezigheid was reeds eene machine op een opgehoogden weg neergevallen, De aanwezigen legde hierover hunne vreugde luide aan den dag. Morgen, ging Prades voort, zullen de werkstakers aan de werkplaatsen van het station van Levallois zijn, en wij zullen zien, of men daar op ons durft schieten, gelijk men te Fourmies gedaan heeft. De afgevaardigden moeten onze taak ter harte nemen. Zoo niet, dan zullen wij met ons dertigen naar de Kamer gaan, om hun het naar huis gaan te beletten. Ik verzeker u, dat men te Parijs niet op ons zal durven schieten. Er werden nog meer heftige toespra ken gehouden. Geen redevoeringen meer, zeide een der werklieden. Wij moeten tot daden overgaan. De Kamer heeft tegen het verlan gen van den minister-president de Freycinet geweigerd, onmiddellijk over te gaan tot de beraadslaging over de Polytechnische school. In de couloirs werd nu gezegd, dat de Freycinet dui delijk het voornemen heeft te kennen gegeven om af te treden. In den Senaat heeft de Freycinet, en in de Kamer Mahy, het besluit van den President der republiek voorgelezen waarbij de zitting der Volksvertegen woordiging gesloten wordt verklaard. In de couloirs verzekert men, dat in den pas gehouden ministerraad alleen De Freycinet verklaard heeft te willen aftreden. Al zijne oollega's deden hem opmerken, dat de stemming, onder de omstandigheden, waaronder zij heeft plaats gehad, niet als een votum van wantrouwen kon worden opgevat. Zij drongen er bij De Freycinet op aan, dat hij van zijjjn plan om ontslag te vragen zou afzien. De Freycinet ver zocht nog eenige oogenblikken tot be raad. Uit de raadgevingen der overige ministers en van eenige afgevaardigden leidt men algemeen at dat het niet tot eene crisis zal komen. De Kamer heeft met 387 tegen 110 stemmen het ontwerp-douanetarief in zijn geheel aangenomen. In een hoofdartikel zegt de Times, dat het volte face van de fransche Ka mer het bewijs levert, hoe de fransche politiek nog steeds onder den invloed staat van plotselinge en wisselvallige! gemoedsaandoeningen. Het blad recht vaardigt overigeus ten volle het terug nemen van Elzas en Lotharingen door Duitschland De Franschen (zegt de Times) verklaarden aan Duitschland den oorlog, met de uitgesproken bedoeling om den ganschen linker Rijnoever zich toe te eigenen. Duitschland, overwinnaar blijvende, heeft niet gedaan wat het :egevierende Frankrijk zou gedaan heb ben, maar slechts datgene genomen, wat het vanouds had toebehoord en wat het noodig had, om in de toekomst zijne veiligheid en eenheid te verze keren. De Tempohet orgaan van den mi nister van Buitenlandsche Zaken ir Portugal, verklaart, dat de buitenland sche staatkunde der regeering voortgaat dezelfde te zijn, als door den minister in de Kamer der pairs omschreven is. De regeering is vast besloten niet het geringste deel van 's lands koloniën te vervreemden. Het officieele duitsche Koloniale Blad maakt onder anderen het volgende be kend omtrent het beheer over de loterij gelden ter bestrijding van den slaven handel in Afrika. De uitvoerende com missie bestaat uit 15 leden, namelijk 9 van het loterij-comité, benevens 5 die door den rijkskanselier uit den Kolo nialen Raad worden benoemd, en den rijkscommissaris. De commissie kiest een voorzitter, twee ondervoorzitters, een secretaris, een plaatsvervangend secretaris en een thesaurier. Zij gaat in het gebruik van de opbrengst der loterij zelfstandig te werk. Zij besluit bij een voudige meerderheid van stemmen in zittingen, die door den president wor den belegd en geleid, of bij schriftelijke stemming. De voorzitter is verplicht eene zitting te doen houden, wanneer dit door den rijkscommissaris of door drie leden der commissie, met vermel ding van het te behandelen onderwerp, wordt aangevraagd. De commissie kan besluiten nemen wanneer zeven leden en de rijkscommissaris aan de stemming deelnemen. De rijkscommis saris heeft het recht van veto over al de besluiten. De voorzitter heelt het recht, ten opzichte van zoodanig veto de beslissing van den rijkskanselier in te roepen. De leden der commissie oefenen hunne functie kosteloos uit, als eereambt. Reiskosten in hunne functie worden vergoed. Omtrent het gebruik der gelden moet de commissie jaarlijks een rapport indienen, hetwelk in den Reichsanzeiger zal worden openbaar gemaakt. Wanneer alle ter beschikking gestelde gelden overeenkomstig de be stemming zijn gebruikt, moet de com missie een eindrapport over het gebruik der gezamenlijke ge-den inleveren, het welk insgelijks in den Reichsanzeiger wordt openbaar gemaakt. De Zemstvo van het goevernement Kasan heeft besloten, de regeering een voorschot te verzoeken van 5 millioen roebel ten einde de boeren van graan te voorzien. Verder verzocht zij kwijt schelding der door de boeren op te brengen belastingen, een verbod ran het stoken van brandewijn en slui ting der kroegen voor een jaar. Eindelijk werd tot eene oproeping be sloten om allerwege gelden te verzame len ten behoeve van de medelijdende tot Kopenhagen. In eene vergadering te Londen heeft Maccarthy meegedeeld, dat hij voor nemens is de leiding der iersche partij neer te leggen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redacti zich. niet- aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur Ben ik goed ingelicht dan is een der punten van het programma der Radi cale Kiesvereeniging „Haarlem Bevordering van de Zondagsrust. Gisteren Zondag waren door het Bestuur van genoemde vereeniging een of meer personen gehuurd tot het rondbrengen van een strooibiljet voor de aanstaande Gemeenteraads verkiezing. Is dat bevordering van de Zondags rust Had dit niet evengoed Zaterdag of Maandag kunnen gebeuren Heeft de kiesvereeniging „Haarlem" door haar heulen met Katholiek en Antirevolutionair bewezen, (1) dat zij den waren naam van Radicaal onwaar dig is, gisteren heeft zij getoond, dat op haar volkomen van toepassing zijn de spreekwoorden „Zeggen is nog geen doen," en „Doe wel naar mijn woorden, maar niet naar mijn daden." Hoogachtend J. H. W. HABERMEHL. door de kiesvereeniging „Haarlem" wordt gekozen en ingedeeld bij de R. C. en A. R., dan zou hij de meeste stemmen van alle candidaten krijgen. Wij moeten er een van onze kant, S. D., in zien te krijgen, dus onze stemmen uitbrengen op L. Modoo of D. Kruijff, ditzelfde zou hij ook bij andere leden zien te ver krijgen, waarop ik hem geen antwoord heb gegeven, daar ik voor geheime stemming ben. U, mijnheer de Redacteur, dank zeg gend voor de verleende plaatsruimte. Uw dw. dn. D. KRUIJFF, lid der kiesvereeniging „Haarlem" (1) Gelukkig bezit onze goede Spaar- nestad nog veel Katholieken en Anti revolutionairen, die zich niet wenschen te laten gebruiken voor speelbal eener kiesvereeniging hunner partij. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een plaatsje in uw zoo veel gelezen blad verzoeken Ik veroorloof mij den waarden.kiezers deze vraag te doenIs het mogelijk dat onder ruim 52 duizend inwoners geen genoegzame mannen te vinden zijn om als waardig lid van den Raad, de be langen van onze stad te kunnen behar tigen of is het om deze of gene reden, dat men aanbeveelt een man als den heer Janssen van Raay, die slechts der tien maanden hier woont, een man meer dan 60 jaar oud, die het grootste ge deelte van zijn leven, pl. m. 30 jaar, in de Oost heeft doorgebracht, en na een zoodanig tijdvak daar gewerkt te hebben hier te lande zijn rust gaat nemen? Ik vraag u, is dat een goede keus? neen, neemt iemand in de kracht zijns levens, die Haarlem's behoeften kent, en dus als kundig man een sieraad van den Rr.ad zal zijn, en wel afstammelingen van twee achtenswaardige familiën, Haar lemmers van geboorte, namelijk de heeren P. Quarles van Ufford, Florapark en W. J. P. Travaglino Jr., Houtplein; twee onafhankelijke mannen, die in den Raad de belangen van de inwoners hunner geboortestad zullen behartigen. U dankende voor de mij verleende plaatsruimte, ben ik hoogachtend N. van WETTEREN. Geachte Redacteur. Aan de Redactie Reeds meermalen kwam het voor, dat strooibiljetten werden gezonden aan of advertentiën werden gericht tot Israëli tische kiezers, om op dezen of genen candidaat te stemmen. Ook dezer dagen werd ik, en waarschijnlijk velen met mij, verrast door een dergelijk strooi- billet, onderteekend „Eenige Israelie- tische kiezers." O. a. lezen we daarin „Zooals u bekend is, heeft tot nog toe de lib. partij alhier er nooit aan gedacht, een uwer geloofsgenoten een zetel, hetzij in den Raad, hetzij in een ander lichaam aan te bieden. Thans heeft de zoogen. lib. kiesvereeniging alhiêr een uitzonde ring gemaakt, door den heer D. Emrik (een gebore?i Israëliet) candidaat te stel len, ofschoon 't bij ons nog lang niet vast staat, dat laatstgenoemde dit man daat (als vertegenwoordiger der Israë lieten) zou aanvaarden. Zoo 't u ging, ging het ook steeds u (leesuw) Katho lieken Antirevolutionaire medeburgers nimmer kwam het bij de liberalen alhier op, ook in dezen de rechtvaardigheid te betrachten door ook voor die par tijen eenige zetels in den Raad open te laten." In hun ijver zijn de „Eenige Israelie- tische Kiezers" wat te ver gegaan. Ter wijl er eerst gesproken wordt van „een uwer geloofsgenooten" heet het later „ook voor die (Kath. en Antirevol.) partijen." Dus worden de Israëlieten ook gekarakteriseerd als een politieke fractie. Niets is minder juist dan dat. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat de Israëlieten niet willen beschouwd worden als een politieke partij. Wan nen wij dan ook de partijen in ons land nagaan, zullen we „de Israelietische partij" daar niet onder vinden. Uit de staatkundige gevoelens vanlsraeiieten,die aan den politieken strijd deelnemen, blijkt dit dan ook ten volle. Men vindt ze zoowel bij de liberalen, als bij de radicalen. Ja, we hebben zelfs de eer, dat een onzer geloofsgenooten als woordvoerder der sociaal-demokraten optreedt. Met de Katholieken, die, zooals we lezen in het jongst versche nen Kath. program van actie, alleen op historische gronden en niet uit humaniteitsgevoelvrijheid van gods dienst handhaven, kan een Israëliet, wiens levensbeginsel is„Bemin uw naaste als u zei ven" nooit samengaan; even min als met de antirevolutionairen, die de „Institutiones Calvini" tot grondwet willen maken en tot uitgangspunt van alle wetten de hyper-orthodox christelijke leer. In 't dagelij ksch leven zijn we met onze Kath. en Antirevol. medeburgers beste vrienden, maar in de politiek zullen we het nooit eens worden. Wel waar zien we, dat een liberaal, die Voor onderstaande regelen verzoekt ondergeteekende eenige plaatsruimte in bevolking van Kasan. Naar in de bladen 1 uw geacht blad. gemeld wordt, heeft de minister van- Mijnheer de Redacteur, toen ik uw Binnenlandsche Zaken naar door den j blad van 20 Juli jl. las en daarin het is mislukten oogst noodlijdende streken ingezonden stuk van J. A. Nieman las, i tot onze geloofsgenooten behoort, ambtenaren gezonden, met den last om j die de kiezers aanspoorde om a. s. j Amsterd. Kiesvereeniging „de Grond- hem uitvoerig over den toestand te Dinsdag hun stem uit te brengen op den i Wet" een hoogst bekwaam en ach tens - rapporteeren. candidaat J. van der Wijde, toen dui- i waardig Katholiek tot raadslid aanbe- De Indépendance beige maakt een j zelde mij het hoofd; dezelfde J. A. Nie-veelt, maar mogen de „Eenige Israel, uit St. Petersburg ontvangen telegraha man kwam bij mij n Juli jldus daags Kiezers" daarom er op aandringen, om openbaar, volgens hetwelk er sprakena de openbare vergadering van de negen candidaten te steunen, waarvan van is, het vertrek van den czaar naarkiesvereeniging „Haarlem", vragen, of de meerderheid van een kerkelijke Kopenhagen te doen samenvallen metik mijn stem niet op Jvan der Wijde kleur is En ofschoon bij gemeente- de aankomst van het fransche eskader i wilde uitbrengen en wel om deze reden,raadsverkiezingen niet al te zeer op de in de russische wateren. Het fransche dat wij geen werklieden verbond moes- politieke gezindheid der candidaten ge- eskader zou alsdan den czaar begeleiden ten steunen, want als van der Wijde zien moet worden, is een neutrale ge laat, krampachtig drukte zij hare vingers op mijn arm, en haar gansche ziel lag besloten in den blik dien zij op mij wierp, toen zij haastig vroeg „Leeft hij nog?" „Ja, de geneesheer vindt zijn toestand iets beter." Zij wierp haar sluier, waartegen haar adem door de koude was vastgevroren, van haar gelaat, en snelde naar de kamer van haar kind. Ik had gelogen. Michiel leefde, maar zijn toestand was niet beter. Hij herkende zelfs zijn moeder niet, toen zij bij hem kwam zitten en zijn handen in de haren vasthield. Toen ik hem echter weer een nieuw ijsverband op zijn voorhoofd legde, opende hij zijne oogen, en sloeg aandachtig de over hem heen gebogen gestalte gade. Zijn geest scheen met de koorts te wor stelen, want zijne lippen begonnen te trillen, hij glimlachte een paar malen en fluisterde eindelijk „Mama Zij hield zijne beide handen nog steeds vast, en bleef aldus verscheidene uren zitten, zonder hare reiskleeren uit te trekken. Toen ik er haar opmerkzaam op maakte, zeide zij: „Het is waar, ik heb vergeten mijn hoed af te zetten." Zij zette hem af en tusschen de blonde lokken, die dit jeugdig, lieftallig hoofd versierden, bemerkte ik eenige zilvergrijze haren. Drie dagen geleden waren zij daar waarschijnlijk nog niet zicht- 4 baar geweest Zij verwisselde nu zelve de kompressen van haar zoon. Michiel volgde met den blik al hare bewegingen, en toch her kende hij haar wellicht niet Dien avond werd de koorts nog heviger. Hij begon te ijlen en droeg verzen voor van Niemce- wicz, begon duitsch te spreken of ook wel zeide hij latijnsehe verbuigingen op. Ieder oogenblik verliet ik de kamer, want ik kon dat niet meer aannooren. Toen hij nog gezond was, had hij in het geheim de antwoorden van de mis geleerd, om zijn moeder een verrassing te kunnen bereiden, en nu ging een hui vering door al mijne leden, toen ik dezen knaap van elf jaren in de stilte van den nacht alvorens te sterven met een bijna uitge doofde stem hoorde zeggen.* „Deus meus, Deus meus, quare me repulisti et quare tristis incedo, dum affligit me inimicus". Met geen woorden is de t-agische indruk te beschrijven, welke die woorden in deze omstandigheden maakten. Het was de avond voor Kerstfeest. Het gerucht in de straten vermengde zich met het klinken der bellen van de arresleden. Een feestelijke stem ming begon in de stad te heerschen. Toen de nacht gekomen was, kon men door de vensters van het aangrenzende huis den schitterend verlichten denneboom zien, volgeladen met vergulde noten en speelgoed, en omringd door kleine kinderhoofdjes, bruin en blond, jubelend en springend alsof zij door veeren werden bewogen. De ruiten waren helder verlicht en de vreugdekreten weerklonken door de lucht. Alle stemmen die in de straat weer klonken juichten vroolijkde blijdschap was algemeen. Slechts de kleine zieke herhaalde met smartelijke, zachte stem„Deus, Deus meus, quare me repulisti?" Onder onze vensters bleven eenige kinderen, die een krib droegen, stilstaan, terwijl zij zongen: „Aanbidt hem, hij slaapt in een stal". De nacht der geboorte was aangebroken, en wij beefden van angst, dat het voor Michiel de nacht des doods zou worden. Een oogenblik meenden wij, dat de knaap weer bij bewust zijn was, hij riep Lola en zijn moeder, maar het duurde slechts kort. Zijn hijgende ademhaling hield bijna geheel en al op. Wij behoefden ons met geen hoop meer te vleien deze kleine ziel vertoefde nog slechts gedeeltelijk bij ons. Zijn verstand had ons reeds verlaten en dwaalde reeds weg naar een somber, oneindig verschiethij zag niets meer, hij gevoelde niets meer, zelfs niet, dat zijn moeder roerloos voor hem lag met haar hoofd op zijne voeten. Alles was hem op dat oogenblik onverschillig, hij keek ons zelfs niet meer aan. Met iedere ademhaling scheen zijn geest zich verder te verwijderen naar het rijk der duisternis. De ziekte blies een voor een al zijne levensvonken uit. De handen van den knaap, die op de dekens lagen uitgestrekt, begonnen reeds de onbeweeglijkheid des doods aan te nemen, terwijl een uitdruk king van kalme waardigheid zich op zijn gelaat verspreidde. Zijn ademhaling werd voortdurend sneller en geleek op het tik-tak van een horloge. Nog een oogenblik, een zucht, en het laatste korreltje zou den zandlooper hebben verlaten. Het einde was nabij. Tegen middernacht meenden wij dat de doodstrijd was be gonnen, want hij begon te rochelen en te zuchten alsof hij water in zijn keel had; eensklaps was hij geheel stil. Toen de genees heer echter een spiegel voor zijne lippen hield, werd deze nog door een waas bedekt. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2